دریافت کارت بیمه خدمات درمانی Health Card
02 سپتامبر 2009 - 1:03
بازدید 516
9

      بیمه خدمات درمانی کانادا به رغم همه کمبودها و مشکلاتش یکی از بهترین سیستم های خدمات بهداشتی در جهان است. برای بهره وری از این سیستم باید ابتدا برای دریافت کارت آن اقدام کرد. در اینجا به معرفی این بیمه و چگونگی دریافت کارت آن می پردازیم.   برنامه بیمه درمانی ملی […]

ارسال توسط :
پ
پ

 

 
 
بیمه خدمات درمانی کانادا به رغم همه کمبودها و مشکلاتش یکی از بهترین سیستم های خدمات بهداشتی در جهان است. برای بهره وری از این سیستم باید ابتدا برای دریافت کارت آن اقدام کرد. در اینجا به معرفی این بیمه و چگونگی دریافت کارت آن می پردازیم.
 
برنامه بیمه درمانی ملی کانادا چیست؟
 
هر ساکن رسمی کانادا (شهروندان و دارندگان کارت اقامت دائم) در ذیل یک برنامه سراسری خدمات درمانی قرار می گیرند. این برنامه که توسط دولت فدرال تامین و مدیریت می شود به طور استانی اجرا می گردد و لذا استان های مختلف بر اساس سیاست های خود و توافق با دولت فدرال، میزان جمعیت و شرایط اقتصادی استان تغییراتی جزیی در آن پدید می آورند. البته هسته اصلی این برنامه همه جا ثابت است و شامل ارائه خدمات رایگان پزشکان به مراجعان به مراکز درمانی، مطب پزشکان و بیمارستان ها، هزینه های مرتبط با زایمان و قبل و بعد از آن و مراقبت از کودکان می شود. اما مواردی چون استفاده از آمبولانس (در غیر موارد اضطراری) و خدمات کاردرمانی (کایروپرکتیک) و فیزیوتراپی در برخی استان ها مشمول این بیمه می شوند و در برخی نمی شوند. برای آشنایی با جزییات این برنامه ها باید به وب سایت وزارت بهداشت همان استان یا به مراکز درمانی مراجعه کرده و جزییات پوشش بیمه را جویا شوید. البته در زمان دریافت کارت بیمه معمولاً یک بروشور مفصل که به جزییات این موارد می پردازد در اختیار شما قرار خواهد گرفت.
 
چه مواردی قطعاً مربوط به این بیمه نمی شوند؟
 
استفاده از اطاق های خصوصی در بیمارستان ها، دارو، خدمات دندان پزشکی و دندانسازی، تهیه عینک و جراحی های زیبایی از جمله مواردی است که در هیچ استانی مشمول این بیمه نمی شوند و شما باید هزینه های آنها را مستقیماً پرداخت نمایید یا از خدمات بیمه های مکمل که اکثر کارفرمایان معتبر کانادایی در اختیار کارکنانشان قرار می دهند استفاده کنید. علاوه بر این هزینه آزمایشاتی که به یک مورد حقوقی (مثلاً خرید بیمه عمر) یا شرکت در یک دوره یا شغل خاص (مثلاً خلبانی) مربوط می شود تحت پوشش این بیمه نیست و باید توسط فرد یا شرکت مربوطه پرداخت شود.
 
آیا این بیمه واقعاً رایگان است؟
 
پول و ثروت از خلاء خلق نمی شود لذا هزینه های بیمه درمانی از طریق نظام مالیاتی کانادا تامین می شوند. همچنین برخی کارفرمایان می بایست رقم معینی را به عنوان هزینه پایه خدمات درمانی به ازای کارکنانشان پرداخت نمایند. همچنین در برخی استان ها، ساکنانی که رقم خالص درآمد سالانه آنها از عددی بالاتر باشد، باید رقم مشخصی را به عنوان هزینه درمانی پایه پرداخت نمایند. درواقع، توجیه این است که دلیلی ندارد تا دولت از محل درآمدهای عمومی خود هزینه های درمانی این افراد متمول را پرداخت نماید. اما همه این افراد نظیر سایر ساکنان کشور دارای کارت بیمه درمانی هستند و می توانند از تمامی خدمات تحت پوشش آن هر چقدر هم پرهزینه باشد بهره ببرند و کسی به بهانه اینکه آنها ثروتمند هستند این خدمات را از آنها دریغ نمی کند.
 
چه زمانی باید برای این بیمه اقدام کرد؟
 
همانطور که پیشتر توضیح داده ایم، بیمه درمانی در کانادا تا قبل از سه ماه بعد از لندینگ شما، فعال نخواهد شد پس اقدام برای دریافت کارت آن یکی از آخرین کارهای شما در ماه های اول است. علاوه بر این، برخلاف بسیاری از دیگر کارت ها، صدور کارت بیمه منوط به ارائه سندی مشتمل بر آدرس سکونت شماست و کارمند مربوطه در دفتر بهداشت در پذیرش این سند بسیار سخت گیر است و ممکن است طیف گسترده ای از مدارک شما را نپذیرد. مثلاً نامه های معمولی بانکی که شامل توضیحات یا معرفی خدمات بانکی هستند ولو اینکه به آدرس شما ارسال شده باشند مورد پذیرش نیستند و شما مثلاً باید صورتحساب بانکی به آدرس خود را ارائه دهید. حتی اگر یک پرینت از حسابتان که آدرس شما هم در آن قید شده باشد (چیزی که شما مستقیماً از یک شعبه می توانید دریافت کنید) مورد قبول نیست.
کارت های شناسایی نه چندان معتبر نیز مورد پذیرش نیستند ضمن اینکه اکثراً این گونه کارتها فاقد آدرس فرد هستند. معرفی نامه کلاس زبان که حاوی آدرس شما باشد یکی از بهترین مدارکی است که مورد پذیرش قرار می گیرد. در واقع، وزارت بهداشت می خواهد مطمئن شود شما در استان مربوطه اقامت ثابت و پایدار دارید.
در مجموع، بهتر است اول برای تثبیت آدرس خود اقدام کنید و پس از آن با ارائه مدارک لازم در ماه دوم یا اوائل ماه سوم حضور در کانادا به دفاتر مربوطه مراجعه کنید تا فرصتی برای دریافت پستی این کارت قبل از اتمام ماه سوم باشد.
بار دیگر یادآوری می کنیم که آدرس مراکز مشهور اقامت موقت، مورد پذیرش نیست مگر اینکه با ارائه متن قرارداد اجاره (حداقل) شش ماهه آن محل همراه باشد. چه در این حالت و چه در حالت اسکان دائم، دقت کنید که اسامی تمام اعضاء خانواده در متن این قرارداد قید شده باشد تا بتوانید با یک مدرک برای همه افراد اقدام نمایید.
 
چه مدارکی برای تقاضای کارت لازم است؟ مراحل این کار چگونه است؟
 
شما با جستجو از طریق اینترنت یا دایرکتوری مراکز دولتی یا دفترچه راهنمایی که در لحظه ورود به کانادا به شما داده اند، آدرس نزدیک ترین دفتر ارائه خدمات بهداشتی را یافته و به همراه اعضاء خانواده به آنجا مراجعه می کنید. فرم های تقاضانامه را می توانید قبل از مراجعه به این دفتر در مطب پزشکان، کیلینیک ها و سایر مراکز درمانی، بسیاری از داروخانه ها یا از طریق اینترنت دریافت و تکمیل کنید اما در خود دفاتر بهداشت هم این کار به راحتی انجام پذیر است.
در ابتدا، فردی که مسئولیت پذیرش را دارد مدارک شما که شامل کارت شناسایی (مثلا پاسپورت و برگه لندینگ) و مدرکی مستند دال بر آدرس شما (که گواهینامه بهترین آن است) را چک می کند و با ارائه یک شماره، شما در نوبت می نشینید. برای آدرس همان طور که بیان شد شما می توانید از صورتحساب های بانکی یا تاییدیه آدرس کلاس زبان استفاده کنید. (معمولاً) تمامی افراد خانواده نیازمند ارائه مدرک سکونت هستند. وقتی نوبت شما رسید متصدی مربوطه مجدداً مدارک شما را بررسی کرده و فرم تکمیل شده را از شما می گیرد و از شما می خواهد تا در جلوی یک صفحه سفید بایستید تا از شما برای کارت عکس گرفته شود. از آنجا که این کارت هم یک کارت شناسایی محسوب می شود و احتمالاً شما آن را در آینده به دیگران نشان خواهید داد، بهتر است با ظاهر مرتبی برای آن و عکس روی کارت اقدام نمایید.
این کارت معمولاً ۵ سال اعتبار دارد و تا قبل از اتمام فرصت مربوطه از طریق نامه برای تمدید آن تقاضا می شود. البته در مواردی، وزارت بهداشت آن را در زمان های کوتاه تر تمدید می کند. ممکن است برای تمدید، ارسال پستی کفایت کند و یا ممکن است برای اطمینان از حضور شما در استان مربوطه، از شما بخواهند که به صورت شخصی و در محل دفتر مربوطه حاضر شوید.
تاریخ اعتبار کارت برای اطفال کوتاه تر است و تا مدت خاصی هم فاقد عکس است.
اگر کارت دریافت کرده اید و تصمیم دارید به استان دیگری مهاجرت کنید باید مجدداً از استان جدید تقاضای صدور کارت کنید. برای این کار پیش-ثبت نام قبل از ورود به استان جدید هم امکان پذیر است و زمان سه ماهه برای فعال شدن کارت لازم نیست. همچنین هر زمان که در داخل یک استان تغییر آدرس می دهید باید آن را از طریق همین دفاتر یا کیوسک های خودکاری که در مراکز فروش مستقر هستند اطلاع دهید تا کارت جدید برایتان ارسال شود.
 
شما با کارت خدمات درمانی خود تا هر میزان که خواستید می توانید به پزشک یا مراکز درمانی مراجعه کنید و برای مواردی چون عکس برداری، گچ، آزمایشات معمول، ام آرآی و دیدار پزشک متخصص و نظایر اینها نیازی به پرداخت پول ندارید. البته برای ملاقات با پزشک متخصص به توصیه پزشک خانواده نیازمند هستید که بعداً به آن خواهیم پرداخت.
 
در تورنتو و استان انتاریو نام این برنامه بهداشتی و کارت بیمه درمانی آن، اهیپ (OHIP) است.
 

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

برای ارسال دیدگاه شما باید وارد سایت شوید.

مراقب تشابه نام‌ها باشید! مارا با نام کنپارس به دوستان خود معرفی کنید.
This is default text for notification bar