نکاتی درباره کاهش هزینه‌های بیمه خودرو در کانادا
26 اکتبر 2017 - 8:09
بازدید 370
8

یکی از دشواری های تازه واردان در استان هایی غیر از کبک، پرداخت رقم بالا برای بیمه ماشین در سال های اولیه ورود به کانادا است. تازه واردان به استان هایی چون انتاریو یا بریتیش کلمبیا که درمی یابند برای یک ماشین نه چندان گران قیمت بعضا باید تا بیش از ۴۰۰ دلار در ماه […]

ارسال توسط :
پ
پ

یکی از دشواری های تازه واردان در استان هایی غیر از کبک، پرداخت رقم بالا برای بیمه ماشین در سال های اولیه ورود به کانادا است. تازه واردان به استان هایی چون انتاریو یا بریتیش کلمبیا که درمی یابند برای یک ماشین نه چندان گران قیمت بعضا باید تا بیش از ۴۰۰ دلار در ماه بیمه پرداخت کنند گاهی حتی قید ماشین سواری را می زنند و یا بدتر از آن، بدون داشتن بیمه، رانندگی می کنند که علاوه بر غیرقانونی بودن، تبعات بسیار سنگین اقتصادی، اعتباری و قضایی بر آن مترتب است. پیشتر در این مطلب در سایت پارس کانادا در مورد بیمه ماشین توضیح داده شده است. در اینجا ضمن مرور مهم ترین نکات مربوط به ان مطلب، برخی موارد جدیدتر هم مرور شده و توصیه هایی بیان می شود.

اول: تا ضرورت ندارد ماشین شخصی تهیه نکنید. اینکه سطح ضرورت یعنی چه برای افراد مختلف تفاوت دارد اما به هر حال معنای آن تحمل قدری مشقت و سختی هم هست. برای کسانی که مجرد هستند و یا زوج های بدون فرزند، این کار کاملا شدنی است به ویژه اگر در مناطق با دسترسی سریع و راحت به حمل و نقل عمومی شهر ساکن باشند. برای خانواده هایی که فرزند کوچک دارند یا دو فرزند به بالا دارند، اجرای این نکته دشوارتر است. البته این افراد هم می توانند با تهیه محل اقامت در جاهایی که دسترسی به امکانات حمل و نقل عمومی راحت تر است تهیه خودرو را به تاخیر بیاندازند اما خوب! معمولا این جور جاها از اجاره بالاتری برخوردار هستند پس باید دید که مجموعه هزینه های ماهانه استفاده از حمل و نقل عمومی (که در شهری چون تورنتو آن هم ارزان نیست) و اضافه پرداخت محل اقامت چقدر است و آن را با وضعیت داشتن ماشین مقایسه کنید. به هر حال هر چقدر بتوانید بین زمان دریافت گواهی نامه (که توصیه می کنم در همان یکی-دو هفته اول باشد) و زمان تهیه ماشین فاصله بیاندازید؛ رقم بیمه شما به ازای هر شش ماه اختلاف، کاهش می یابد. مثلا بعد از ۶ ماه کمتر از درست بعد از گواهی نامه است و بعد از یک سال به طور محسوسی کمتر است و بعد از سه سال رانندگی بدون مشکل، دیگر پارامتر «راننده تازه کار» بودن در مورد شما صدق نمی کند و نظیر سایر شهروندان کانادایی، پارامترهای دیگری (سن، محل اقامت، نوع گواهی نامه…) تعیین کننده رقم بیمه شماست.

یک دلیل اینکه ورود به کانادا در اواخر ماه ایپریل را توصیه می کنیم به همین موضوع بازمی گردد. در این حالت به دلیل اینکه سرمای شدید گذشته و با گرم تر شدن هوا و طولانی تر شدن روز، میل به پیاده روی در افراد بیشتر می شود گذراندن ۶ ماه بدون خودروی شخصی کار دشواری نیست. در این صورت مزایای دیگری هم برای خرید اتومبیل در اواخر پاییز یا اوایل زمستان وجود دارد که باید جداگانه به آن پرداخت.

دوم: سابقه پرداخت بیمه تان در ایران را همراه خود بیاورید. اگر شما بتوانید از شرکت بیمه ای که در ایران به شما خدمات می داده ده سال یا بیشتر سابقه رانندگی سالم و بدون هزینه سازی برای بیمه دریافت کنید، شرکت های بیمه در انتاریو آن را معادل سه سال سابقه در کانادا حساب می کنند که معنایش کاهش قابل توجه هزینه بیمه است.

سوم: در رانندگی بسیار دقیق باشید. سه سال اول رانندگی برای شما بسیار مهم است. هرگونه خطای منجر به دریافت برگه جریمه رانندگی (حساب برگه جریمه دریافتی از سوی ماموران کنترل وضعیت پارک خودرو جداست) یا تصادف، می تواند هزینه بیمه شما را به طرز غیرقابل تحملی افزایش دهد. در همان ایران، رانندگی با صبر و حوصله و رعایت قانون (نکاتی چون توجه به حق تقدم سایرین به ویژه عابرین پیاده، ایست کامل در پشت تابلو توقف …) را تمرین کنید تا در کانادا به دلایل مسخره جریمه نشوید چون هزینه آن اصلا شوخی بردار نیست.

چهارم: شرکت های بیمه زیادی هستند که به رانندگان تازه وارد در انتاریو بیمه نمی دهند برای همین دست شما قدری بسته تر از سایر رانندگان است. بهترین کار این است که از یک واسطه رسمی تهیه بیمه insurance broker که با ۸-۹ شرکت مختلف کار می کند بخواهید که برایتان نرخ های بیمه مناسب را پیدا کند. این طوری این امکان را خواهید داشت که به بهترین قیمت ها در همان زمان دسترسی داشته باشید. البته الان وبسایت هایی هم هستند که این کار را انجام می دهند.

دو نکته را توجه کنید. اول درگیر افراد شیاد و متقلب نشوید. کسی که می گوید پول می گیرد و بیمه ارزان برایتان درست می کند متقلب است. حتی اگر پول تان را نخورد (که موارد زیادی چنین بوده) برای شما با ساخت پروفایل دروغین، بیمه ارزان می گیرد که اگر روزی به دردسر بیافتید عوض یک مشکل چند تا خواهید داشت. چون نه کسی خسارت را می پردازد و تازه شرکت بیمه خودتان هم علیه شما به دلیل تقلب شکایت می کند. البته کسانی هم هستند که پول می گیرند تا فقط برای شما جستجوی اینترنتی کنند و قیمت تقریبی quote بگیرند. می توانید این کار را خودتان بکنید و یا سراغ بروکر دفتردار و معتبر بروید. نکته بعدی اینکه هر وبسایتی هم معتبر نیست. دقت کنید که چه اطلاعاتی دارید به وبسایت می دهید. برای دریافت یک کوت نباید از شما سیاهه ای از اطلاعات و از جمله شماره سین یا مشخصات حساب بخواهد.

پنجم: بیمه دژاردن Desjardins را فراموش نکنید. دوستانی که اخیرا (یعنی در نیمه دوم سال ۲۰۱۴) برای بیمه اقدام کرده اند از قیمت ها و خدمات شرکت دژاردن که در ۱-۲ سال اخیر در سراسر کانادا و از جمله انتاریو خیلی فعال شده تعریف می کنند. این شرکت بدون agent و تنها از طریق اینترنت خدمات می دهد و قیمت هایش هم برای تازه واردان فوق العاده مناسب است. مزایای دیگری هم دارد مثلا اینکه همسر متقاضی را بدون افزایش هزینه به بیمه شخص اصلی اضافه می کند و نکات دیگری که خودتان می توانید از طریق اینترنت دریابید چون قرار نیست بازاریابی این شرکت را انجام دهم.

توجه داشته باشید که داریم در این تاریخ (دسامبر ۲۰۱۴) صحبت می کنیم. اینکه یک سال بعد هنوز قیمت های این شرکت رقابتی باشد باید در زمان خودش دید اما شما می توانید فعلا سراغ این شرکت بروید. این شرکت به صورت مستقل و مستقیم عمل می کند و برای درخواست باید خودتان راسا از طریق وبسایت اقدام کنید. البته توجه داشته باشید که با همین شرکت هم اگر مشمول بند دوم نباشید، پرداخت حدود ۳۰۰ دلار در ماه طبیعی است.

ششم: از شرکت های کوچک نه چندان معتبر بیمه نگیرید ولو اینکه قیمت آنها پایین باشد. اشکال این شرکت ها این است که احتمال زیادی دارد اگر برای شما خسارت بزرگی اتفاق بیافتد بعد از پرداخت، بیمه شما را لغو کنند. در این صورت پیدا کردن یک شرکت بیمه دیگر که حاضر باشد به شما با داشتن سابقه تصادف و پرداخت خسارت، بیمه بدهد فوق العاده دشوار می شود و باید سراغ شرکت هایی که بیمه با نرخ خیلی بالا برای چنین افرادی می دهند بروید و عملا اینکه فکر می کردید دارید کاری اقتصادی انجام می دهید به ضد آن تبدیل می شود.

هفتم: معمولا بعد از یک سال فرصت خوبی است که شما بابت برخی چیزها از شرکت بیمه کاهش هزینه بخواهید. مثلا ارتقا سطح گواهی نامه (البته اگر قبلا اتفاق نیافتاده باشد) و یا اینکه شما به صورت محله ای local رانندگی می کنید –یعنی فاصله محل کار تا منزل خیلی کم است یا باید در بزرگراه برانید- می توانید درخواست کاهش نرخ بیمه بکنید. معمولا این کاهش ها در سال اول به یک راننده تازه کار تعلق نمی گیرد.

هشتم: بعد از سه سال (البته اگر قبلا بر اساس بند دوم عمل نکرده اید) و تثبیت شدن وضعیت و شرایط رانندگی به عنوان یک راننده کم خطر بدون سابقه بد، حالا نوبت شماست که طیف جستجوی تان را افزایش دهید. دوباره سراغ شرکت های واسطه یا کوت های آنلاین بروید و ببینید که بهترین نرخ هایی که می توانید پیدا کنید چیست و اگر شرکتی که به شما خدمات می دهد نرخ های بالاتری دارد وارد مذاکره با آنها شوید تا نرخ بیمه را کاهش دهند. اگر آن طور که انتظار داشتید نشد سراغ شرکت جدید بروید. البته در اکثر مواقع شرکت فعلی شما حاضر به اصلاح نرخ ها خواهد شد.

نهم: اگر در مسیر شغلی خود رشد داشتید و عضو انجمن شغلی رشته خود شدید (مثلا انجمن مهندسان…)، یا در شرکت معتبر و بزرگی استخدام شدید از آنها بپرسید که آیا برای اعضا خودشان خدمات بیمه خودرو دارند یا نه. معمولا با قیمت های مناسبی برای اعضا خدمات دارند. ببینید این رقم چقدر است. اگر با رقم شما اختلاف قابل توجهی دارد و پایین تر است فرصت خوبی است که بر اساس بند ۸ عمل کنید.

دهم: صبور باشید و جوینده فرصت ها. در همه ابعاد زندگی جدید در کانادا باید صبور باشید. اینکه در ابتدا نرخ بیمه ای بسیار بالاتر از دیگران بدهید تا حدی طبیعی است. الان برخی دوستان برای یک ماشین، بیش از دو ماشین یک فرد جاافتاده بیمه پرداخت می کنند. به مرور همه چیز درست می شود. این صبور بودن شامل شیوه رانندگی شما و دوری از دردسر هم هست. در عین حال بر اساس بندهای ۷ تا ۹، پیگیر وضع پرداخت هم باشید. درست است که شرکت بیمه شما، به مرور تا پایان سال سوم، نرخ بیمه شما را کاهش می دهد اما برای اینکه بهترین نرخ های بازار را پرداخت کنید باید خود شما جستجو کنید، از آنها اصلاح قیمت بخواهید، مستند ارائه دهید و مذاکره کنید.

 

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

برای ارسال دیدگاه شما باید وارد سایت شوید.

مراقب تشابه نام‌ها باشید! مارا با نام کنپارس به دوستان خود معرفی کنید.
This is default text for notification bar