نوروز در تورنتو
31 مارس 2009 - 2:08
بازدید 592
10

هر جای جهان که باشی بهانه‌هایی هستند که دلت آرزو کند کاش می‌توانستی ولو برای اندک زمانی در ایران باشی مثل لحظه تحویل سال، با نشستن کنار سفره هفت سین در کنار تمامی اعضا خانواده به انتظار صدای توپ نوروزی. هر جای جهان که باشی سعی می‌کنی عناصری از فرهنگ سنتی خود را با چنگ […]

ارسال توسط :
پ
پ
هر جای جهان که باشی بهانه‌هایی هستند که دلت آرزو کند کاش می‌توانستی ولو برای اندک زمانی در ایران باشی مثل لحظه تحویل سال، با نشستن کنار سفره هفت سین در کنار تمامی اعضا خانواده به انتظار صدای توپ نوروزی.
هر جای جهان که باشی سعی می‌کنی عناصری از فرهنگ سنتی خود را با چنگ و دندان حفظ کنی مثل نشستن کنار سفره هفت سین در کنار یا به یاد عزیزانت در انتظار شنیدن صدای توپ سال نو.
ایرانیان تورنتو هم چنین می‌کنند.
 
بانک‌ها، ایرانیان و اسکناس تا نشده
اگر در نیمه‌های مارچ به شعبه بانکی در نورث یورک یا ریچموندهیل در ناحیه تورنتوی بزرگ GTA سر بزنید و اسکناس تا نخورده تقاضا کنید، کارمند بانک تعجبی نخواهد کرد. در ایام قبل از عید این درخواست در تمامی شعب بانک‌های مختلف در مناطق ایرانی‌نشین به کرات مطرح می‌شود و خیلی از بانک‌ها خود را برای آن از پیش آماده کرده‌اند. اصولاً به دلیل رواج کارت‌های اعتباری و بانکی، اسکناس در مراودات مالی کانادا کاربرد خیلی زیادی ندارد و دستگاه‌های ATM هم معمولاً اسکناس درشت‌تر از ۲۰ دلاری ندارند برای همین شما برای اسکناس تانخورده یا درشت باید سراغ باجه بروید. البته عیدی دادن به شیوه‌ای که در ایران مرسوم است در اینجا خیلی رسم نیست اما بهر حال در میان افراد نزدیک و اعضا خانواده هستند کسانی که شما باید برای آنها بیشتر دست در جیب کنید و بیچاره کسی که بزرگتری ندارد تا بخشی از خروجی جیبش را جبران کند.
 
عید سیاسی اندکی زودتر آغاز شد
از سال گذشته که اولین عید دکتر رضا مریدی در پارلمان انتاریو بود وی فعالیت‌های خود را برای معرفی فرهنگ و آداب ایرانی به جامعه کانادایی و خصوصاً شخصیت‌های سیاسی-اجتماعی انتاریو آغاز کرد. امسال این برنامه وسعت بسیاری پیدا کرد و با حضور برجسته‌ترین چهره‌های سیاسی استان و خصوصاً دالتون مک‌گنتی، رییس دولت و رهبر حزب لیبرال انتاریو درمیان تعدادی از مطرح‌ترین ایرانیان تورنتو و سایر مللی که نوروز را جشن می‌گیرند در میهمانی نوروزی پارلمان در تاریخ ۹ مارچ رنگ دیگری گرفت. گزارش برنامه را می‌توانید در اینجا بخوانید.
 
 
ایرانیان امروز بیش از همیشه ارزش رای خود در انتخابات استان را درک می‌کنند و بسیاری چشم به روزی دارند که میهمانی با شکوه نوروزی در پارلمان فدرال برگزار شود.
 
زمان تعطیلی خوب و مارچ برک
جمعه ۳۰ اسفند، ۲۰ مارچ یکی از بهترین تاریخ‌ها برای شروع سال بود. البته جمعه‌ها در این سر دنیا تعطیل نیستند اما در خیلی از مراکز و سازمان‌ها می‌شد بر اساس سیاست آن سازمان از تعطیلی مذهبی Religious Holiday برای این روز خاص استفاده کرد بدین معنا که به تعطیلات رفت بدون اینکه از تعطیلات مقرری سالانه شما کسر شود. تعطیلی آخر هفته، شنبه و یکشنبه هم فرصت خوبی برای میهمانی‌های سال نو و دید و بازدید عید بود. هرچند که در اینجا کمتر از آن جنبه افراطی دیدارهای تهران خبری هست (خدا را شکر) و معمولاً افراد پیشکسوت‌تر میهمانی می‌دهند و جوانترها یا تازه‌واردین می‌توانند در این جمع‌ها دیدارها را تازه کنند یا با افراد جدیدتری آشنا شوند. البته ایرانیان کانادا خیلی زود به زود همدیگر را ملاقات می‌کنند و از این نظر وضعشان از ساکنان سرزمین مادری که گاه فقط سالی یکبار همدیگر را می‌بینند بهتر است. این هم از مزایای در اقلیت بودن است.
 
اما آنچه بر جذابیت‌های تعطیلات امسال افزوده بود همزمانی مارچ برک (تعطیلی یک هفته‌ای مدارس در ماه مارچ که با آخر هفته‌ها حدود ۱۰ روز می‌شود) با ایام نوروز بود. معمولاً این تعطیلات در نیمه اول ماه است که با پایانش ایام نوروز ما آغاز می‌شود اما امسال در انتاریو ۱۶ مارچ آغاز این تعطیلات بود و خانواده‌ها فرصت داشتند تا به دور از دغدغه شب بیداری و مدرسه بچه‌ها در میهمانی‌های بیشتری شرکت کنند و به سفر نوروزی بروند. تعداد بسایری از ایرانیان تصمیم گرفتند که عید امسال را در کنار عزیزانشان در ایران سبز کنند. البته در کبک این تعطیلی زودتر بود و به آغاز سال نو نرسید.
 
هوای خوب
در پنج سال گذشته، تورنتو هوایی به این بهاری به خود ندیده بوده است. از اواسط فوریه چند نوبت گرم شدن شدید هوا در میانه‌های بارش‌ها به آب شدن برف‌ها کمک کرد و یک نوبت ثبت تاریخی گرم ترین روز در هفته اول مارچ تقریباً تمام زمین‌ها را از برف پاک کرد. متوسط دما در تمام دو هفته اخیر بالای حد متوسط سالانه بوده  و روز سه شنبه آخر سال (چهارشنبه سوری) دما تا ۱۴ درجه سانتی‌گراد بالا رفت. در مجموع اگر چه هنوز آنقدر هوا گرم نشده که شکوفه‌ها سر بزنند و همه چمن‌ها سبز باشند اما همینکه برخلاف سال‌های قبل مجبور نیستی روز اول سال با پارو برف را از پارکینگ خانه بروبی خود نشانه خوبی از آمدن بهار است.
 
بازارچه‌های نوروزی
بازارچه‌های نوروزی هر سال بیشتر و متنوع‌تر می‌شوند. امسال در چندین نقطه تورنتو، مارکام و ریچموندهیل، این بازارچه‌ها فعال بودند و برای حدود ۱۰ روز شما فرصت داشتید که هر چیز مرتبط با نوروز از آجیل و شیرینی ایرانی تا سبزه و ماهی قرمز را تهیه کنید.
 
چهارشنبه سوری
علاوه بر انواع برنامه‌های سرگرمی و کنسرت‌های موسیقی، در دو مکان بزرگ، میدان معروف مل‌لست‌من در نورث یورک تورنتو و یک فضای مسقف بزرگ در ریچموندهیل هزاران ایرانی با رقص و پایکوبی و آتش بازی در مراسم چهارشنبه‌سوری شرکت کردند در حالیکه یکی از مطبوع ترین روزهای ماه مارچ برای ساکنان تورنتو رقم خورد. در هر دو برنامه، بخش‌های فرهنگی نظیر موسیقی اقوام مختلف ایرانی و معرفی برخی ویژگی‌های فرهنگی ایرانی به زبان انگلیسی برای همراهان غیرایرانی مدعوین در نظر گرفته شده بود. دکتر مریدی هم با آوردن چند تن از مقامات سیاسی دولت استانی و شورای شهر تلاش کرد تا از این فرصت برای ایجاد پیوند بیشتر میان مقامات موثر دولتی و جامعه ایرانی استفاده کند.
 
برنامه‌های تفریحی و کنسرت‌ها
تعداد برنامه‌های متنوع مرتبط با نوروز در این دو هفته از شماره خارج بودند. از برنامه‌های رایگان تا برنامه‌های با ورودیه ۱۰۰ دلار؛ از کنسرت‌های پاپ تا برنامه‌های سنگین فرهنگی و حتی مسافرت دو روزه به همراه شرکت در کنسرت خوانندگان مشهور. تمام رستوران‌های مشهور ایرانی برنامه‌های ویژه البته با قیمت‌های ویژه داشتند و هر علاقه‌مندی می‌توانست متناسب با سلیقه و جیب خود از بخشی از این برنامه‌ها لذت ببرد.
موسسه فرهنگی و هنری رومی وابسته به کنپارس هم با هدف تجلیل از سنت‌های ایرانی یک مسابقه هفت سین اینترنتی برگزار کرد که هرچند اندکی دیر اعلام شد اما شاهد ارائه آرایش‌های زیبا و خلاقانه‌ای از هفت سین‌های ایرانیان سراسر جهان خصوصاً مونترال بود. بخش انتخاب این مسابقه تا ۱۳ فروردین فعال است و شما می‌توانید با رای خود برنده خوشبخت ۱۰۰۰ دلاری این مسابقه و دو برنده دیگر را مشخص کنید.
همه این فعالیت‌ها نشان از آن دارد که جامعه ایرانی تلاش می‌کند با تنوع بخشیدن به برنامه‌های نوروزی ضمن گسترش بازارها و فعالیت‌های اقتصادی وابسته، جلوه بهتر و متنوع‌تری به جشن‌ها و برنامه‌های این ایام ببخشد و نوروز را جشنی فراملتی‌تر کند.
 
ماهواره
۱۵ سال پیش باید کلی پول ذخیره می‌کردی تا بتوانی از پس هزینه‌های سنگین مکالمه با ایران در شب سال نو بربیایی. ۵ سال پیش با رقمی بین ۴ سنت تا ۹ سنت در دقیقه می‌توانستی با ایران تماس بگیری و خود را در همان حال و هوا احساس کنی. الان که با انواع امکانات اینترنتی و دسترسی راحت‌تر ایرانیان کشور به اینترنت پرسرعت (البته در قیاس با دایال-آپ) امکانات بیشتر و ارزانتر هم شده است. بسیاری از ایرانیان لباس نو پوشیده، عیدی لای قرآن، پای سفره هفت سین می‌نشینند و از طریق ماهواره و یا اینترنت هم زمان برنامه‌های نوروزی یکی از شبکه‌های داخل یا خارج ایران را می‌بینند. تکنولوژی این فرصت را برای همه در سراسر جهان فراهم آورده تا خلوت خود را بیشتر شبیه آن‌چیزی کنند که می‌پسندند و با آن احساس آرامش و رضایت بیشتری می‌کنند. اینجا خیلی‌ از ایرانیان وطن را برای خود باز آفرینی می‌کنند.
 
عید بر همه ایرانیان مبارک.

منبع عکسها: سایت سلام تورنتو

 

لینکهای مرتبط:

آیا باید در انتظار تغییرات سریع در قوانین مهاجرت کانادا بود؟ قسمت اول – آیا دولت فعلی کانادا به زودی تغییر می‌کند؟

آیا باید در انتظار تغییرات سریع در قوانین مهاجرت کانادا بود؟ قسمت دوم- آیا قوانین مهاجرت با تغییر دولت به سرعت تغییر می‌کنند؟ 

درباره کانادا

چرا دولت‌ها و مجالس استانی در کانادا از اهمیت زیادی برخوردارند؟  

وضعیت اقتصادی کانادا و احتمال تغییر سیاستهای مهاجر پذیری کانادا در سال جاری

 هزار روز پیش از صد روز اول

الزام به دانستن زبان انگلیسی: نکاتی در مورد فراگیری زبان انگلیسی برای مهاجرین (قسمت اول)

الزام به دانستن زبان انگلیسی: نکاتی در مورد فراگیری زبان انگلیسی برای مهاجرین (قسمت دوم: با خود صادق باشیم) 

سفر به کانادا (بخش اول:  با چه کسی سوار هواپیما شویم؟) 

سفر به کانادا (بخش دوم: چه زمانی به کانادا سفر کنیم؟)

سفر به کاناادا (بخش سوم: آغاز سفر) 

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

برای ارسال دیدگاه شما باید وارد سایت شوید.

مراقب تشابه نام‌ها باشید! مارا با نام کنپارس به دوستان خود معرفی کنید.
This is default text for notification bar