محاسبه هزینه مصرف برق در انتاریو
15 فوریه 2012 - 23:03
بازدید 803
9

الکتریسیته یکی از انرژی‌های بسیار پرمصرف در کاناداست. فعالیت‌های بسیار زیادی در داخل خانه‌ها، خیابان‌ها، و شرکت‌ها با این انرژی انجام می‌شود و به عنوان مثال زمانی‌که برق منزل شما به هر دلیلی قطع می‌شود شما تقریبا قادر نیستید از هیچ وسیله مهمی در خانه استفاده کنید؛ مثلا پخت غذا غیرممکن می‌شود چون همه اجاق‌ها […]

ارسال توسط :
پ
پ

الکتریسیته یکی از انرژی‌های بسیار پرمصرف در کاناداست. فعالیت‌های بسیار زیادی در داخل خانه‌ها، خیابان‌ها، و شرکت‌ها با این انرژی انجام می‌شود و به عنوان مثال زمانی‌که برق منزل شما به هر دلیلی قطع می‌شود شما تقریبا قادر نیستید از هیچ وسیله مهمی در خانه استفاده کنید؛ مثلا پخت غذا غیرممکن می‌شود چون همه اجاق‌ها برقی هستند و امکان گرمایش هم از بین می‌رود چون سیستم اصلی مربوطه (عموما فرنس) اگرچه برای تولید حرارت از گاز طبیعی استفاده می‌کند اما برای فعالیت به برق نیاز دارد. در فروشگاه‌های بزرگ، بانکها و خیابان‌ها هم بدون برق امکان استفاده از کارتهای بانکی و اعتباری نخواهد بود که بدون آنها زندگی تعطیل است؛ خاطراتی در این باره دارم که بماند برای بعد چون این بحث مستقلی است.
این مقدمه‌چینی طولانی برای این بود که اول به شما یادآوری کنم اهمیت برق در کانادا خیلی بیشتر از ایران است و دوم اینکه هزینه مصرف برق در ساعات و فصول مختلف اصلا شبیه هم نیست و برای آنها که مجبورند برای برق هزینه بدهند اینکه آنرا درست و در ساعت مناسب مصرف کنند خیلی تفاوت خواهد داشت.
در انتاریو به مرکزیت شهر تورنتو که اکثریت ایرانیان کانادا در آنجا ساکن هستند دو دوره زمانی از نظر فصلی و سه دوره زمانی از نظر ساعات مختلف شبانه‌روز برای محاسبه مصرف برق وجود دارد.
از نظر فصلی سال به دو قسمت تقسیم می‌شود:
ایام تابستان از اول ماه می May که حدود دهم یا یازدهم اردیبهشت می‌شود، تا آخرین روز ماه اکتبر یعنی سی و یکم اکتبر که حدود هشتم-نهم آبان است و
ایام زمستان که از اول نوامبر (دهم-یازدهم آبان) تا پایان ایپریل (نهم-دهم اردیبهشت)؛
این تاریخ‌ها ممکن است در سال‌های مختلف اندکی جابجا شوند.
در محاسبه میزان مصرف بر اساس ساعات مختلف روز در این دو دوره زمانی، سه مقطع در طول یک روز مشخص می‌شود: ساعات پرمصرف on-peek، ساعات با مصرف عادی یا متوسط mid-peek و ساعات کم‌مصرف off-peek؛
بر اساس آخرین تغییرات در پایان سال ۲۰۱۱، قیمت‌های فعلی برای ساکنان خانگی دارای کنتر به این شرح است: پرمصرف، ۰٫۱۰۸ دلار برای هر کیلووات ساعت، مصرف عادی ۰٫۰۹۲ برای هر کیلووات ساعت و ساعات کم مصرف ۰٫۰۶۲ برای هر کیلووات ساعت.
همین طور که می‌بینید اختلاف بین هزینه مصرف در ساعات کم‌مصرف و پرمصرف قابل توجه است. مثلا اگر شما در ۵ روز هفته، به بهانه نیاز برای آماده شدن برای محل کار، در ساعات پرمصرف یک ساعت از یک وسیله پرمصرف مثل یک اطوی هزارواتی استفاده کنید که در یک سال ۲۶۰ کیلووات‌ساعت مصرف فقط برای این مورد شود، هزینه مصرف شما در سال حدود ۲۸٫۱ دلار می‌شود اما همین هزینه برای ساعات کم‌مصرف ۱۶٫۱۲ دلار خواهد شد. همین‌طور این نکته را تعمیم دهید به همه وسایل الکتریکی که همان‌طور که در مقدمه گفتم در همه جای زندگی پخش هستند و این تفاوت‌ها را ببینید.
نکته اینجاست که ساعات پرمصرف در دوره زمانی تابستانی یا زمستانی با هم یکسان نیست.
در هر دو دوره، در روزهای عادی هفته (دوشنبه تا جمعه) ساعات کم مصرف ثابت و از ۷ شب تا ۷ صبح فردا است اما ساعات پرمصرف در تابستان از ۱۱ صبح تا ۵ بعد از ظهر است در حالی که در زمستان در هر شبانه روز، دو دوره پرمصرف داریم، یکی از ۷ تا ۱۱ صبح و دیگری از ۵ تا ۷ بعد از ظهر.
مشخص است که ساعات غیر از این هم ساعات با مصرف عادی یا متوسط است یعنی در تابستان از ۷ تا ۱۱ صبح و ۵ تا بعد از ظهر و در زمستان از ۱۱ صبح تا ۵ بعد از ظهر؛ در واقع، ساعات پرمصرف و ساعات مصرف عادی در ایام تابستان و زمستان عکس هم هستند.

در تمام سال هم، روزهای اخر هفته (شنبه و یکشنبه) و روزهای تعطیل ساعات کم‌مصرف محسوب می‌شوند.
معنای این حرف‌ها چیست؟ یعنی باید عادت کنیم وسایل پرمصرف نظیر اطو، جارو برقی، ماشین لباس‌شویی و خشک‌کن، ماشین ظرف‌شویی و نظایر اینها را یا از ساعت ۷ شب تا ۷ صبح و یا در روزهای تعطیل به کار ببریم تا در مجموع، بیشترین صرفه‌جویی را هم در مصرف انرژی و هم در مصرف از جیب خودمان داشته باشیم.
این اطلاعات بیشتر به درد چه کسانی می‌خورد؟
مشخصا خانه‌دارها که باید پول همه قبض‌ها را خودشان بدهند؛
آن دسته از مستاجرها که هزینه برق را باید بپردازند خصوصا در کاندوها که معمولا هزینه برق hydro از شارژ ثابت آپارتمان تفکیک می‌شود و عمدتا صاحبخانه‌ها پرداخت آن را به گردن خود مستاجر می‌اندازند؛
آن دسته از مستاجرها که در پرداخت بخشی از (یا تمامی) هزینه‌های آب و برق و گاز (اصطلاحا utilities) با صاحبخانه شریک هستند. مثلا مستاجران پرجمعیت در بیسمنت‌ها معمولا باید یک سوم این هزینه‌ها را بپردازند و واضح است که هر چقدر نامناسب‌تر مصرف کنند هزینه‌های خودشان هم افزایش خواهد یافت.
در انتاریو معمولا هر دو ماه یکبار قبض برق، هر سه ماه قبض آب و هر ماه قبض گاز به در خانه‌ها می‌آید.
برای دیدن منبع اصلی ابنجا کلیک کنید.

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

برای ارسال دیدگاه شما باید وارد سایت شوید.

مراقب تشابه نام‌ها باشید! مارا با نام کنپارس به دوستان خود معرفی کنید.
This is default text for notification bar