آنچه در مورد CLB باید بدانید
22 می 2022 - 6:23
بازدید 658
5
CLB در کانادا، معیار سنجش سطح زبان با تطبیق نمرات آزمون‌های مورد پذیرش دولت کانادا است
ارسال توسط :
پ
پ

CLB در کانادا، معیار سنجش سطح زبان با تطبیق نمرات آزمون‌های مورد پذیرش دولت کانادا است

چنانچه تصمیم به مهاجرت به کانادا را دارید، در طول فرآیند درخواست مهاجرت حتما با اصطلاح CLB مخفف عبارت « Canadian Language Benchmark» مواجه خواهید شد.  همانطور که می‌دانید برای مهاجرت یکی از بزرگترین نیازها توانایی برقراری ارتباط به زبان انگلیسی یا فرانسه، دو زبان رسمی کانادا، است، به همین دلیل مقامات کانادایی برای تعیین مهارت زبانی متقاضیان برنامه‌های مهاجرتی از «معیار سنجش سطح زبان در کانادا» یا همان CLB  کمک می‌گیرند.

CLB نشان می‌دهد که آیا توانایی زبانی شما با شرایط زبان برنامه مهاجرتی مدنظرتان  مطابقت می‌کند یا خیر؟

اگر تمایل دارید در مورد نحوه عملکرد CLB بیشتر بدانید؟ تا انتهای این مطلب همراه ما باشید.

معیار زبان کانادایی (CLB) چیست؟

معیار زبان کانادایی (CLB) سیستمی برای تطبیق نتیجه آزمون زبان در برنامه‌های اقامت دائم و اقامت موقت تحصیلی است. سیستمCLB  نمرات چهار آزمون زبان (CELPIP، آیلتس، TEF کانادا، TCF کانادا) را معادل‌سازی می‌کند و بر اساس نتایج امتحانات خود می‌توانید تعیین کنید که دارای چه سطحی از معیار زبانی مورد تائید کانادا هستید.

هر برنامه مهاجرتی کانادا دارای الزامات زبانی خاصی است که برای واجد شرایط بودن در آن برنامه باید این الزامات را رعایت کنید. به عنوان مثال، افرادی که متقاضی برنامه نیروی کار متخصص فدرال (FSWP) هستند باید نمره CLB7 یا بالاتر در هر چهار مهارت (شنیداری، گفتاری، نوشتن و خواندن) داشته باشند.

بنابراین، پس از شرکت در یکی از آزمون‌های زبانی زیر می‌توانید نتایج آزمون خود را با استفاده از نمودار  CLB معادل‌سازی کرده و نمرات CLB خودتان را تعیین کنید.

 • برنامه شاخص مهارت زبان انگلیسی کانادا (CELPIP) ؛
 • سیستم بین المللی آزمون زبان انگلیسی (IELTS) ؛
 • آزمون ارزشیابی تسلط به زبان فرانسه برای کانادا (TEF Canada)؛ و
 • آزمون دانش زبان فرانسه برای کانادا (TCF Canada)

تطابق مدارک زبان با CLB

اگر نتایج آزمون خود را در اختیار داشته باشید، سطوح CLB را در چهار مهارت خواندن، نوشتن، گفتاری و شنیداری به راحتی پیدا خواهید کرد. به عنوان مثال، اگر در مهارت خواندن آزمون آیلتس نمره ۶٫۵ کسب کرده‌اید، سطح CLB شما برای این مهارت ۸ است.

تطبیق نمرات CLB با CELPIP

خواندننوشتنشنیداریگفتاریسطح CLB
۹ و بالاتر
۸۸۸۸۸
۷۷۷۷۷
۶۶۶۶۶
۵۵۵۵۵
۴۴۴۴۴

تطبیق نمرات CLB با IELTS

خواندننوشتنشنیداریگفتاریسطح CLB
۹٫۰-۸٫۰۹٫۰-۷٫۵۹-۸٫۵۹-۷٫۵۱۰ و بالاتر
۷٫۰۷٫۰۸٫۰۷۹
۶٫۵۶٫۵۷٫۵۶٫۵۸
۶٫۰۶٫۰۶٫۰۶٫۰۷
۵٫۰۵٫۵۵٫۵۵٫۵۶
۴٫۰۵٫۰۵٫۵۵٫۰۵
۳٫۵۴٫۰۴٫۵۴٫۰۴

تطبیق نمرات CLB با TEF Canada

خواندننوشتنشنیداریگفتاریسطح CLB
+۲۴۸+۳۷۱+۲۹۸+۳۷۱۹ و بالاتر
۲۴۷-۲۳۳۳۷۰-۳۴۹۲۹۷-۲۸۰۳۷۰-۳۴۹۸
۲۳۲-۲۰۷۳۴۸-۳۱۰۲۷۹-۲۴۹۳۴۸-۳۱۰۷
۲۰۶-۱۸۱۳۰۹-۲۷۱۲۴۸-۲۱۷۳۰۹-۲۷۱۶
۱۸۰-۱۵۱۲۷۰-۲۲۶۲۱۶-۱۸۱۲۷۰-۲۲۶۵
۱۵۰-۱۲۱۲۲۵-۱۸۱۱۸۰-۱۴۵۲۲۵-۱۸۱۴

تطبیق نمرات CLB با TCF Canada

خواندننوشتنشنیداریگفتاریسطح CLB
۶۹۹-۵۴۹۲۰-۱۶۶۹۹-۵۴۹۲۰-۱۶۱۰و بالاتر
۵۴۸-۵۲۴۱۵-۱۴۵۴۸-۵۲۳۱۵-۱۴۹
۵۲۳-۴۹۹۱۳-۱۲۵۲۲-۵۰۳۱۳-۱۲۸
۴۹۸-۴۵۳۱۱-۱۰۵۰۲-۴۵۸۱۱-۱۰۷
۴۵۲-۴۰۶۹-۷۴۵۷-۳۹۸۹-۷۶
۴۰۵-۳۷۵۶۳۹۷-۳۶۹۶۵
۳۷۴-۳۴۲۵-۴۳۶۸-۳۳۱۵-۴۴

معیارهای زبان کانادایی چگونه کار می‌کنند؟

CLB  ده سطح دارد و به مراتب هر چه فردی در آزمون زبان نمرات بالاتری داشته باشد، سطح CLB وی نیز بالاتر می‌رود و امتیاز بیشتری در ارزیابی امتیازات و سیستم‌های رتبه‌بندی برنامه‌های مهاجرتی دریافت می‌کند.

به خاطر داشته باشید که نمره CLB برای هر برنامه مهاجرتی متفاوت است. به طور کلی، بالاترین حداقل نمره    CLB  برای برنامه‌های نیروی مخصص در نظر گرفته شده و در طبقه‌بندی ملی مشاغل (National Occupational Classification) در کدهای شغلی   A یا ۰ قرار می‌گیرند.

سطوح CLB می‌تواند بر اساس شغل متفاوت باشد و در برخی موارد، متقاضیان برای برخی مهارت‌ها مانند مهارت‌های شنیداری و گفتاری باید سطح بالاتری داشته باشند.

نمره CLB برای اکسپرس انتری

سیستم اکسپرس انتری سه برنامه بزرگ مهاجرتی کانادا را مدیریت می‌کند. این سه برنامه به عنوان مسیرهای دائمی ورود نیروی‌های کار متخصص خارجی به بازارکار کانادا طراحی شده است. حداقل  نمره موردنیاز برای هر یک از برنامه‌ها به شرح زیر است:

 • برنامه نیروی کار متخصص فدرال (FSWP): CLB 7 یا بالاتر در تمام مهارت‌ها
 • برنامه نیروی کار فنی فدرال (FSTP): CLB5یا بالاتر برای مهارت‌های شنیداری و گفتاری،CLB4  یا بالاتر برای دو مهارت خواندن و نوشتن.
 • تجربه کانادایی (CEC): CLB7 یا بالاتر برای کدهای شغلی ۰ و A در NOC
  • CLB5یا بالاتر برای کد شغلیB  در NOC

سوالات متداول در مورد معیارهای زبان کانادایی

 1. چگونه باید برای آزمون معیار زبان کانادا شرکت کرد؟

سیستم معیار زبان کانادایی یک آزمون نیست. بلکه نتایج آزمون شما از یک سازمان تایید شده را معادل‌سازی می‌کند. می‌توانید در یکی از آزمون‌‌های زبان (CELPIP، IELTS، TEF، TCF) در مرکز آزمون نزدیک به محل زندگی خود ثبت‌نام کنید. برای یافتن نزدیکترین مرکز آزمون آیلتس، یکی از محبوب‌ترین آزمون های انگلیسی برای مهاجرت به کانادا، این وب‌سایت را بررسی کنید.

 1. ۲٫ چگونه سطح CLB خود را محاسبه کنید؟

از این وب‌سایت می‌توانید برای محاسبه امتیازCLB  خود برای آزمون‌ آیلتس استفاده کنید.

بیش از ۱۰۰ گزینه مهاجرتی وجود دارد و اکثر آنها شرایط خاص خود را در  برای نمره CLB دارند. ما می‌توانیم در کنپارس به شما کمک کنیم تا برنامه‌ای با توانایی‌های زبانی و همچنین سابقه شخصی و حرفه‌ای شما مطابقت داشته باشد را به راحتی پیدا کنید. چنانچه قصد مهاجرت دارید ابتدا فرم ارزیابی ما را به صورت آنلاین پر کنید و برای دریافت مشاوره رایگان و انواع خدمات مهاجرتی از طریق شرکت کنپارس  با شماره‌های ۰۲۱۹۱۰۰۸۳۳۹، ۰۲۱۹۱۰۰۸۳۳۸ تماس گرفته، یا اطلاعات خود را از طریق چت آنلاین سایت یا دایرکت اینستاگرام ارسال کنید.

همچنین می‌توانید پرسش‌های خود را از طریق شماره‌های واتس اپ (+۱)۵۷۹۹۵۷۹۲۹۳ و ۹۰۳۴۹۴۱۴۵۶(+۹۸) ( کافیست همین حالا شماره تماس ها را لمس کنید ) از ما بپرسید و پاسخ آن‌ها را از طریق همین شماره‌ها دریافت کنید.

ثبت دیدگاه

 • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
 • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
 • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

برای ارسال دیدگاه شما باید وارد سایت شوید.