وضعیت از سرگیری انتخاب‌های برنامه‌های اکسپرس انتری
27 ژانویه 2022 - 6:40
بازدید 888
13
بازگرداندن اکسپرس انتری به مسیر اصلی، کلید بهبود اقتصادی کانادا است.
ارسال توسط :
پ
پ

بازگرداندن اکسپرس انتری به مسیر اصلی، کلید بهبود اقتصادی کانادا است.

هفته گذشته یک اعلامیه از اداره مهاجرت کانادا منتشر شد که گمانه‌زنی‌ها و سردرگمی‌هایی را در مورد چگونگی مدیریت اکسپرس انتری در سال ۲۰۲۲ و پس از آن، توسط اداره مهاجرت کانادا ایجاد کرد.

اعلامیۀ اداره مهاجرت که در تاریخ ۲۴ نوامبر ۲۰۲۱ امضا شده، اطلاعاتی را ارائه می‌دهد در مورد اینکه چرا اداره مهاجرت از دسامبر ۲۰۲۰ دعوت‌نامه اکسپرس انتری برای متقاضیان برنامه نیروی کار متخصص فدرال و از سپتامبر ۲۰۲۱ برای متقاضیان برنامه تجربه کانادایی صادر نکرده است. اعلامیۀ حاضر نشان می‌دهد که این وقفه به اداره مهاجرت اجازه می‌دهد تا انباشتِ درخواست‌های عقب‌افتاده را کاهش داده و بتواند در عرض شش ماه به استاندارد خود برای پردازش درخواست‌های اکسپرس انتری نزدیک شود. زمان پردازش درخواست‌ها در حال حاضر طولانی‌تر از استاندارد اعلام‌شده است.

همان‌طور که در یادداشت جدیدترِ اداره مهاجرت اشاره شده، درخواست‌های عقب‌افتادۀ اکسپرس انتری به دلایلی مانند محدودیت‌های سفر و تمرکز این وزارتخانه بر تبدیل اقامت موقت افرادی که در کانادا هستند به اقامت دائم برای رسیدن به اهداف مهاجرتی خود یعنی ۴۰۱ هزار مقیم دائم در سال ۲۰۲۱، افزایش یافته است. اداره مهاجرت برای حمایت از اهداف مهاجرتی خود، تعداد زیادی دعوت‌نامه برای متقاضیان برنامه تجربه کانادایی صادر و یک مسیر ویژۀ تبدیل اقامت موقت به دائم (TR به PR) ایجاد کرد. تمرکز بر درخواست‌های داخل کانادا به ضرر متقاضیانی است که درخواست‌های اکسپرس انتری را از خارج از کانادا ارسال کرده‌اند، زیرا مدت رسیدگی به آن‌ها به میزان قابل‌توجهی افزایش یافته است.

اداره مهاجرت می‌گوید احتمالاً پذیرش‌های اکسپرس انتری، برای تطبیق با سایر اولویت‌های وزارتخانه، با کاهش قابل‌توجهی مواجه خواهند شد. برخی سناریوها حکایت از کاهش بیش از ۵۰ درصدیِ ۱۱۰،۵۰۰ موردِ اختصاص داده‌شده در طرح پذیرش مهاجر ۲۰۲۱ تا ۲۰۲۳ دارند. طبق این یادداشت، ممکن است این کاهش‌ها برای ادامه مسیر اقامت موقت به دائم و هدف دولت کانادا برای اسکان چهل هزار پناه‌جوی افغان لازم باشد. طرح جدید پذیرش مهاجر تا ۱۴ فوریه ۲۰۲۲ اعلام خواهد شد.
دعوت‌نامه و پذیرش اکسپرس انتری دو معیار متفاوت هستند

این یادداشت زمانی را برای از سرگیری انتخاب‌ها برای برنامه‌های اکسپرس انتری مشخص نکرده است. اداره مهاجرت می‌گوید در اوایل سال ۲۰۲۲، حدود ۷۶ هزار متقاضیِ اکسپرس انتری در فهرست این سیستم خواهند بود که خیلی بیشتر از آن میزانی است که این اداره برای دستیابی به اهداف پذیرش خود نیاز دارد. بنابراین، حداقل برای نیمه اول سال ۲۰۲۲ نیازی به ورودی جدید به سیستم اکسپرس انتری نیست. از جنبه‌های نامشخص این بحث این است که آیا منظور اداره مهاجرت از ورودی جدید “دعوت‌نامه” است یا “پذیرش”. متقاضیان از زمان دریافت دعوت‌نامه حداکثر شصت روز فرصت دارند تا درخواست اقامت دائم خود را به اداره مهاجرت ارسال کنند.

این اداره می‌خواهد پیش از برگزاری مجدد انتخاب‌های اکسپرس انتری، درخواست‌های عقب‌افتاده را به کمتر از نصف کاهش دهد. دلیل این امر آنست که اداره مهاجرت می‌خواهد درخواست‌های متقاضیانی را که دعوت‌نامه دریافت کرده‌اند، به روشی سریع‌تر پردازش کند. با قابلیت پردازش بیش از شانزده هزار درخواست اکسپرس انتری در ماه، اداره مهاجرت کانادا شرایط مناسبی را برای کاهش درخواست‌های عقب‌افتاده تا بیش از ۵۰ درصد، در اوایل سال ۲۰۲۲ دارد. بنابراین اداره مهاجرت می‌تواند در ماه‌های آینده صدور دعوت‌نامه برای متقاضیان برنامه‌های اکسپرس انتری را از سر بگیرد.

اعلام طرح پذیرش مهاجر در ماه فوریه، شفافیت بیشتری ایجاد خواهد کرد. این طرح تا زمان اعلام رسمی آن، به‌طور مداوم مورد بازنگری قرار می‌گیرد زیرا اداره مهاجرت تا آخرین لحظه ملاحظات اجرایی و سیاستیِ آن را ارزیابی می‌کند. به همین دلیل به نظر می‌رسد که یادداشت نوامبر ۲۰۲۱ دیگر نشان‌دهنده استراتژی اکسپرس انتری اداره مهاجرت نباشد.
پذیرش اکسپرس انتری چیست؟
توجه به این نکته مهم است که اگر اداره مهاجرت پذیرش‌های اکسپرس انتری را در سال ۲۰۲۲ کاهش می‌دهد، لزوماً به این معنی نیست که در سال جاری دعوت از متقاضیانِ بیشتر اکسپرس انتری را متوقف می‌کند، زیرا پذیرش و دعوت‌نامه دو معیار متفاوت هستند.
پذیرش مرحلۀ پایانی فرآیند اکسپرس انتری است و در حال حاضر، به دلیل عقب‌افتادگی درخواست‌ها، از شروع تا پایان حداقل یک سال طول می‌کشد. این یادداشت خاطرنشان می‌کند که استاندارد فعلی پردازش برای درخواست‌های برنامه تجربه کانادایی حدود هشت ماه و برای درخواست‌های برنامه نیروی کار متخصص حدود بیست ماه است. این در حالی است که در وب‌سایت اداره مهاجرت، استاندارد پردازش درخواست‌های اکسپرس انتری، همچنان شش ماه اعلام شده است!
پذیرش پس از آن اتفاق می‌افتد که متقاضیِ اکسپرس انتری دعوت‌نامه‌ای دریافت و درخواست خود را برای اقامت دائم ارسال کرده و به آن رسیدگی هم شده است و زمانی نهایی می‌شود که متقاضی با اقامت دائم وارد خاک کانادا می‌شود و یا کسی که با اقامت موقت در کانادا زندگی می‌کند وضعیت خود را به اقامت دائم تبدیل می‌کند.

از سرگیری فوری صدور دعوت‌نامه‌های اکسپرس انتری برای متقاضیان برنامه‌های نیروی متخصص و تجربه کانادایی

از سرگیری صدور دعوت‌نامه‌های اکسپرس انتری برای متقاضیان برنامه‌های نیروی متخصص فدرال و تجربه کانادایی در اسرع وقت، به نفع سیاست‌های کانادا است.
اکسپرس انتری پس از راه‌اندازی در سال ۲۰۱۵، به دنبال دعوت از متقاضیان با بالاترین امتیاز برای درخواست اقامت دائم بود. متأسفانه، اداره مهاجرت از این هدف خود منحرف شده است و به دلیل انتقال منابع خود برای رسیدگی به درخواست‌های اقامت دائمِ ارائه‌شده در داخل کانادا و درخواست‌های پناهندگان افغان، درخواست‌های عقب‌افتاده افزایش یافته است.

در سال ۲۰۱۵، اداره مهاجرت کانادا استدلال کرد که استفاده از سیستم جامع رتبه‌بندی (CRS) برای امتیازدهی و رتبه‌بندی متقاضیان، بهترین راه برای شناسایی مهاجرانی است که می توانند در بازار کار کانادا موفق باشند. سیستم جامع رتبه‌بندی راهی علمی برای انتخاب کانادایی‌های آینده است. بنابراین، به نفع کانادا است که از سیستم جامع رتبه‌بندی به عنوان عامل اصلی تعیین‌کننده برای دعوت‌نامه‌های اکسپرس انتری استفاده کند.

از سال ۲۰۱۵ تا پایان سال ۲۰۲۰، اداره مهاجرت دعوت‌نامه‌های اکسپرس انتری را بر اساس امتیاز متقاضیان در سیستم جامع رتبه‌بندی صادر می‌کرد، اما در ژانویه ۲۰۲۱ بدون اطلاع قبلی از این رویکرد خارج شد. بسیاری از متقاضیان پس از تلاش‌های فراوان برای به حداکثر رساندن امتیاز خود، وارد مجموعه اکسپرس انتری شدند و یا پس از ورود به مجموعه برای بهبود امتیاز خود اقداماتی را انجام دادند. چنین تلاش‌هایی بی‌نتیجه مانده‌اند، زیرا اداره مهاجرت اصول سیستم را بدون اطلاع قبلی تغییر داده است. (اداره مهاجرت همچنان درباره طرح‌های خود برای اکسپرس انتری در سال ۲۰۲۲ سکوت کرده است)

از زمانی که اداره مهاجرت تصمیم گرفت تا پردازش درخواست‌های برنامه تجربه کانادایی را تسریع و برنامه نیروی متخصص فدرال را متوقف کند، افزایش انباشت درخواست‌های اکسپرس انتری قابل‌اجتناب بود. در نیمه دوم سال ۲۰۲۱، ماهانه حدود چهارده هزار درخواست برنامه تجربه کانادایی و فقط شش‌صد درخواست برنامه نیروی متخصص فدرال پردازش می‌شد.

هزینه عدم ورود نیروی متخصص خارجی برای کانادا

انباشت درخواست‌های برنامه نیروی متخصص فدرال و سایر درخواست‌های نیروی کار متخصص در خارج از کشور، پرهزینه است زیرا منجر به کاهش جمعیت، نیروی کار و رشد اقتصادی می‌شود. جمعیت کانادا در حال حاضر پایین‌ترین رشد را از سال‌های ۱۹۱۵/۱۹۱۶ تاکنون تجربه می‌کند. همچنین این کشور با بالاترین میزان موقعیت‌های شغلی خالی در تاریخِ خود با یک میلیون موقعیت شغلی دست و پنجه نرم می‌کند. صنایع مهم در سراسر کانادا از مراقبت‌های بهداشتی و حمل‌ونقل گرفته تا مواد غذایی و کشاورزی و بسیاری دیگر، نیاز مبرمی به نیروی کار بیشتر دارند. پس به نفع اقتصاد کانادا است که اداره مهاجرت روند رسیدگی به درخواست‌های نیروی کار متخصص در خارج از کانادا را به مسیر پیشین خود بازگرداند تا متقاضیان بتوانند به‌راحتی وارد کانادا شده و کمبود نیروی کار را رفع کنند که باعث کندی بهبود اقتصادی کشور شده است.

توقف انتخاب‌های برنامه تجربه کانادایی از ماه سپتامبر نیز از منظر اقتصادی و انصاف نگران‌کننده است. متقاضیان برنامه تجربه کانادایی تمایل دارند برای کارفرمایان کانادایی کار کنند و می‌توانند پس از دریافت اقامت دائم از طریق اکسپرس انتری، به مدت نامحدودی در کنار آن‌ها بمانند. بسیاری از متقاضیان برنامه تجربه کانادایی به دلیل عدم صدور دعوت‌نامه اکسپرس انتری برای آن‌ها، در معرض خطرِ از دست دادنِ وضعیت قانونی خود هستند که ممکن است آن‌ها را مجبور به ترک کشور کند. این امر منجر به فعالیت اقتصادی کمتر در کانادا شده و به کمبود نیروی کار و فشار بیشتر بر کارفرمایان کانادایی کمک می‌کند. از نقطه نظر انصاف هم درست نیست که اصول سیستم اکسپرس انتری را بدون اطلاع قبلی برای چنین افرادی تغییر داده و از آن‌ها بخواهیم که کشور را ترک کنند، پس از آنکه چندین سال از عمر خود را صرف کمک به اقتصاد و جامعه کانادا کرده‌اند.

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

برای ارسال دیدگاه شما باید وارد سایت شوید.

مراقب تشابه نام‌ها باشید! مارا با نام کنپارس به دوستان خود معرفی کنید.
This is default text for notification bar