ICCRC جایگزین انجمن مشاوران مهاجرت (CSIC) می‌شود
18 مارس 2011 - 14:35
بازدید 688
11

مقدمه؛ مدت‌ها بود که انتقاداتی از سوی نهادهای نظارتی و برخی مشاوران مهاجرت عضو انجمن CSIC درباره عملکرد کلی این نهاد (با وجود موفقیت چشم گیر آن در بعضی زمینه ها از جمله آموزش اعضا) مطرح بود. این انتقادات عمدتا به برخی رفتارهای بحث‌برانگیز مالی و البته عمدتا به ناتوانی این انجمن در جلب اعتماد عمومی […]

ارسال توسط :
پ
پ

مقدمه؛

مدت‌ها بود که انتقاداتی از سوی نهادهای نظارتی و برخی مشاوران مهاجرت عضو انجمن CSIC درباره عملکرد کلی این نهاد (با وجود موفقیت چشم گیر آن در بعضی زمینه ها از جمله آموزش اعضا) مطرح بود. این انتقادات عمدتا به برخی رفتارهای بحث‌برانگیز مالی و البته عمدتا به ناتوانی این انجمن در جلب اعتماد عمومی و نیز مبارزه با  شبه‌-مشاوران یا مشاوران در سایهghost-consultants  بازمی‌گشت. این شبه-‌مشاوران که از ضعف CSIC و برخی خلاهای قانونی سواستفاده می‌کردند همه جا در داخل یا خارج کانادا تحت تابلوهای مختلفی چون مشاور مهاجرت (بدون عضویت CSIC)، کلاسهای زبان؛ دارالترجمه‌ها و شرکت‌های به ظاهر قانونی اما فاقد مجوز لازم برای ارائه خدمات مهاجرت از متقاضیان پول دریافت می‌کردند در حالی‌که هیچ نظارتی بر روند فعالیت‌های آنها نبود و مشاوره‌های نادرست، راهنمایی‌های غیرقانونی و تشویق به انجام امور متقلبانه و خلاف قوانین کانادا و یا تهیه مدارک جعلی و همچنین انواع کلاه‌برداری‌ها سبب بروز مشکلات زیادی برای متقاضیان مهاجرت و دفاتر صدور ویزا شده بود.

همین مسائل که اعتراض جدی اعضا قانون‌مدار انجمن را هم به دنبال داشت نهایتا وزارت مهاجرت را به اجرای مجموعه‌ای از فعالیت‌های اصلاحی در حوزه‌های قانون‌گذاری و نهادهای نظارتی واداشت که پایان دادن به فعالیت CSIC را باید یکی از مهم‌ترین آنها دانست. بدین ترتیب از تابستان امسال این نهاد رسما منحل شده و نهاد جدیدی با آیین نامه و اختیارات متفاوت جایگزین آن خواهد شد که قرار است از یک سو حمایت و نیز کنترل و نظارت بیشتری بر اعضای خود داشته باشد و از سوی دیگر با در اختیار داشتن ابزارهای قانونی با کلاهبرداران و مشاوران غیرمجاز وارد مبارزه ای جدی شود.

به دلیل اهمیت این خبر، ترجمه متن اعلامیه رسمی سایت دولت فدرال در اینجا به اطلاع شما می‌رسد.

ناظری جدید بر کار مشاوران مهاجرت 

وزیر مهاجرت، شهروندی و چندفرهنگی، آقای جیسن کنی، اعلام نمود که از این پس تشکیلات تنظیم کننده (وضع کننده مقررات) regulatory body جدیدی به منظور نظارت و کنترل کیفی کار مهاجران مشاورت آغاز به کار خواهد نمود.

آقای کنی در همین ارتباط گفت: «هیات تنظیمی مشاوران مهاجرت کانادا که به اختصار به آن ICCRC نیز گفته می‌شود، متعهد شده است تا از حقوق کانادایی‌ها و نیز کلیه کسانی که قصد دارند تا از خدمات مشاوران مهاجرتی استفاده کنند، حمایت به عمل آورد. من مطمین هستم که با قوانین محکمی که ICCRC برای مشاوران مهاجرت وضع نموده، از این پس کسانی که از خدمات مهاجرتی ما استفاده می‌کنند از خدمات، مشاوره‌ها و توصیه‌هایی با کیفیت بالا برخوردار خواهند شد.»

در همین زمینه در پایگاه اینترنتی Canada Gazette  اعلانی (بخش اول) منتشر شده که نشان می‌دهد  قوانین مربوط به حمایت از مهاجران و پناهندگان مورد اصلاح قرار گرفته و از این پس ICCRC به نهاد نظارتی و قانون‌گذاری در زمینه کار مشاوران مهاجرت تبدیل خواهد شد. نسخه رسمی Gazetteدر تاریخ ۱۹ ماه مارچ سال ۲۰۱۱ منتشر خواهد شد.

اصلاحات اعمال شده در این مورد در معرض دید و قضاوت عموم قرار گرفته و به مدت ۳۰ روز این فرصت به علاقه‌مندان  داده شده تا در صورت تمایل نظرات خود را اعلام نمایند. در حال حاضر تصمیم بر این است تا قوانین نهایی شده در بخش دوم CanadaGazette منتشر شده سپس آنها به قوانین لازم‌الاجرا تبدیل شوند.  

این اصلاحات در واقع نقطه نهایی تلاش‌هایی است که از ماه جون سال ۲۰۱۰ آغاز شد یعنی زمانی که اداره مهاجرت و شهروندی کانادا، CIC، اعلام نمود که قصد دارد طی روندی شفاف و عمومی، متولی جدیدی برای  مشاوران مهاجرتی تعیین نماید.

در حال حاضر امر نظارت بر کار مشاوران مهاجرتی بر عهده انجمن کانادایی مشاوران مهاجرت یا CSIC است. گزارش‌هایی که در سال ۲۰۰۸ و ۲۰۰۹ به Standing Committee مهاجرت و شهروندی ارسال شد، حاکی از آن بود که میزان اعتماد عمومی به نهاد CSIC بسیار پایین است و خطاهایی نیز در عملکرد این نهاد به چشم می‌خورد. بر اساس گزارش‌های این کمیته بود که اداره مهاجرت و شهروندی تصمیم گرفت تا این روند شفاف‌سازی را عملی کند.

آقای کنی در این‌باره می‌گوید: «پیش‌بینی من این است که عملکرد ICCRC  نه تنها به احیا و حفظ اعتماد عمومی نسبت به درستی برنامه‌های مهاجرتی در کانادا کمک خواهد کرد بلکه سبب خواهد شد تا مشاوران مهاجرتی نیز از این پس خدمات خود را به شکلی حرفه‌ای‌تر و اخلاقی‌تر به متقاضیان ارائه نمایند.»

روند انتخاب این نهاد به این ترتیب بود که در ابتدا مقرر شد تا کمیته‌ای منتخب به کلیه موارد مربوطه رسیدگی کند و سپس نتایج به دست‌آمده را به وزیر مهاجرت، شهروندی و چندفرهنگی ارائه نماید. بر اساس این نتایج بود که در نهایت تصمیم بر این گرفته شد تا ICCRC به عنوان نهاد نظارتی و تنظیمی در مورد کار مشاوران مهاجرتی به رسمیت شناخته شود.

نهاد ICCRC متعهد شده است تا در جهت حمایت از کانادایی‌ها و همه کسانی که از خدمات مشاوران مهاجرتی استفاده می‌کنند، مجموعه‌ای از فعالیت‌ها را انجام دهد تا به این ترتیب نوعی شفافیت و وضوح بیشتر درباره این خدمات ایجاد شود و در عین حال رابطه‌ای قوی با اعضای خود برقرار سازد. در ضمن این نهاد استراتژی‌های تازه‌ای را در پیش گرفته تا به وسیله آنها میزان پاسخ‌گویی و شفافیت را برای اعضای خود افزایش دهد از جمله این که بخش خاصی را برای نمایندگان مجلس در نظر گرفته تا آنان بتوانند راحت‌تر اعتراضات و پرسش‌های خود در این زمینه را مطرح کنند و نیز در نظر دارد تا در جهت آگاهی‌بخشی عمومی، فعالیت‌های ویژه‌ای را نیز در دستور کار خود قرار دهد.

اجرای معیارهایی در دستور کار است تا به وسیله آنها از تداوم خدمات برای اعضای فعلی CSIC و مشتریان آنها در زمانی که آنان به به عضویت ICCRC درخواهند آمد، اطمینان حاصل شود. اجرای کامل این روند چند ماه به طول خواهد انجامید و پیش‌بینی می‌شود که در تابستان امسال نهاد ICCRCبتواند کار خود را به عنوان نهاد ناظر و قانون‌گذار آغاز نماید.

همه این کارها در حقیقت بخشی از یک استراتژی گسترده‌تر است برای جلوگیری از کلاهبرداری‌هایی که در زمینه مهاجرت افراد، چه آنانی که قصد آمدن به کانادا را دارند و چه‌ آنانی که در خاک این کشور به سر می‌برند، انجام می‌گیرد. یکی از این کارها تصویب لایحه C-۳۵ است که بر اساس آن با مشاوران متخلف و متقلب برخورد قانونی خواهد شد. علاوه بر این در مجموعه آگهی‌هایی داخلی که در ماه فوریه به زبان‌های مختلف تهیه شده، تلاش شده تا به مهاجران، کسانی که دارای اقامت دائم هستند و نیز شهروندان کانادایی نسبت به وجود خطر مشاوران مهاجرت متقلب آگاهی داده شود. در همین زمینه و با هدف مذکور نیز مجموعه‌ای از آگهی‌های خارجی با کمک کشورهای استرالیا، نیوزیلند، انگلیس و ایالات متحده امریکا (معروف به Five Country Conference) ساخته شده که می‌توان آن را در شبکه اینترنتی YouTubeمشاهده نمود.

آقای وزیر، جیسن کنی، در دیداری که در پاییز امسال با مسئولان کشورهای هند، چین و فیلیپین داشت، موضوع تقلب در امر مهاجرت را مطرح ساخت و اخیرا نیز این امر را در دیداری با مسئولان کشور پاکستان مطرح ساخت. او از دولت‌های مذکور خواست تا از حقوق شهروندان خود در برابر خلاف‌ها و بهره‌برداری‌های نامناسب مشاوران متقلب مهاجرتی حمایت نمایند.  

برای مشاهده اصل مطلب اینجا کلیک کنید.

توضیح تکمیلی: کنپارس با استقبال از این تلاش دولت فدرال در پایان بخشیدن به فعالیت‌های متقلبانه و غیرکارشناسانه که متاسفانه بخش قابل توجهی از بازار مشاوره مهاجرت را آلوده ساخته است برای نهاد تازه‌تاسیس آرزوی موفقیت دارد و به محض آغاز فعالیت آن، روند انتقال را انجام خواهد داد. موکلین شرکت توجه داشته باشند که بر اساس مفاد اعلامیه رسمی، تمامی اعضای انجمن مشاورین مهاجرت می‌توانند تا زمانی که نهاد جدید شروع به کار کند به کار خود ادامه دهند و پس از آن در یک دوره زمانی که به نظر می‌رسد سه ماهه خواهد بود این اعضا باید عضویت نهاد جدید را بدست آورند.

جزییات بیشتر را از روند انتقال اعضا قدیم به نهاد جدید می‌توانید در اینجا مطالعه نمایید.

اما برای آن دسته از متقاضیان که برای دریافت مشاوره و انجام امور مهاجرتی به افراد یا شرکت‌هایی به غیر از اعضا معتبر و خوش‌سابقه CSIC مراجعه کرده‌اند یادآوری می‌کنیم که عزم دولت در برخورد با این موارد بسیار جدی‌ است و بنابراین توصیه می‌کنیم که حتما در این زمینه اقدام سریع و موثری انجام دهند تا پرونده آنها در اینده دچار مشکل نشود.

امید است با دقت بیشتر در انتخاب گام‌های اول، مسیری راحت و کم‌دردسر را پشت سر گذارید.

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

برای ارسال دیدگاه شما باید وارد سایت شوید.

مراقب تشابه نام‌ها باشید! مارا با نام کنپارس به دوستان خود معرفی کنید.
This is default text for notification bar