هارپر برنده اولین مناظره
11 آوریل 2011 - 11:48
بازدید 484
21

با پایان یافتن اولین دور از مجموعه مناظره‌های تلویزیونی که بین چهار رهبر احزاب اصلی کانادا و به زبان انگلیسی انجام شد (برخی از مناظره‌ به زبان فرانسه انجام خواهد شد) به نظر می‌رسد استفن هارپر توانسته به خوبی در مقابل آتش حملات رقبا مقاومت کند. البته نتایج نظرسنجی نشان می‌دهد که همان کسانی که […]

ارسال توسط :
پ
پ

با پایان یافتن اولین دور از مجموعه مناظره‌های تلویزیونی که بین چهار رهبر احزاب اصلی کانادا و به زبان انگلیسی انجام شد (برخی از مناظره‌ به زبان فرانسه انجام خواهد شد) به نظر می‌رسد استفن هارپر توانسته به خوبی در مقابل آتش حملات رقبا مقاومت کند. البته نتایج نظرسنجی نشان می‌دهد که همان کسانی که تصمیم داشته‌اند به او رای بدهند او را نفر اول مناظره دانسته‌اند اما همین‌که نتیجه یک دوئل سخت به تثبیت موقعیت او منجر شده خود یک موفقیت محسوب می‌شود. گزارش زیر به بررسی مقایسه‌ای نتایج دو نظرسنجی قبل و بعد از مشاهده مناظره می‌پردازد.

در یک نظرسنجی سریع که بلافاصله بعد از برگزاری مناظره انتخاباتی به زبان انگلیسی شب سه‌شنبه رقبای سیاسی این دوره انجام شد، این نتیجه به دست آمد که از هر ۱۰ نفر بییندگان این مناظره، ۴ نفر رهبر حزب محافظه‌کار و نخست‌وزیر فعلی کانادا، آقای استفن هارپر را برنده آن شب دانستند که این نتیجه او را با فاصله زیادی بالاتر از نزدیک‌ترین رقیبش در این مناظره، آقای جک لیتون، از حزب NDPمی‌نشاند.

این نظرسنجی به سفارش Global Nationalو توسط یکی از موسسات معروف نظرسنجی به نام Ipsos Reidبه فاصله نیم ساعت بعد از برگزاری این مناظره انجام شد و در نتایج به دست آمده، ۴۲ درصد از بینندگان هارپر را برنده مناظره دانستند و ۲۵ درصد نیز جک لیتون را به عنوان فرد پیروز انتخاب کردند. سومین نفر برنده از نظر ۲۳ درصد از بینندگان، آقای مایکل ایگناتیف، رهبر حزب لیبرال بود و تنها ۲ درصد از بینندگان به برنده بودن آقای ژیل دوسپ، رهبر حزب کبکوا، در این مناظره اعتقاد داشتند.

به نظر می‌رسد که دستاوردهای لیتون در این مناظره بیش از همه بوده است و توانسته پاسخ‌گوی انتظارات بسیاری از کانادایی‌ها باشد. قبل از این مناظره، فقط ۱۲ درصد از افراد اعتقاد به برنده بودن لیتون داشتند. اکثریت بییندگان یعنی چیزی در حدود ۵۵ درصد از آنها گفتند که نظرشان نسبت به جک لیتون طی این مناظره مساعدتر از قبل شده و فقط ۱۴ درصد از پاسخ‌دهندگان، دیدن این مناظره را سبب خراب شدن نظر خود نسبت به وی دانستند.

در این مناظره آقای هارپر هم خیلی خوب ظاهر شد و توانست علاوه بر ۳۴ درصد از کانادایی‌هایی که قبل از آن به برنده بودن وی اعتقاد داشتند، عده دیگری را نیز با خود همراه سازد و این رقم را به ۴۲ درصد برساند. این در حالی بود که ارقامی که قبل و بعد از این مناظره در مورد پیروزی آقایان ایگناتیف و دوسپ وجود داشت، تغییری نیافت.

بعد از این مناظره مشخص شد که جایگاه اقتصاد در این میان در ذهن کانادایی‌ها از هر چیز دیگری بااهمیت‌تر است. از هر سه نفری که در این نظرسنجی مورد پرسش قرار گرفتند، یک نفر اعلام نمود که بیش از هر چیز به اقتصاد و اوضاع آن اهمیت می‌دهد. در کنار اقتصاد، چهار عامل دیگر از جمله بهداشت، اخلاقیات و میزان اعتماد به دولت، مالیات‌ها و اشتغال، پنج گزیده مهم در این نظرسنجی محسوب می‌شدند.

در حوزه نظرات مربوط به اقتصاد به اعتقاد نیمی از پاسخ‌دهندگان به این نظرسنجی، هارپر بهترین نظرات و ایده‌ها را داشت که این میزان پیش از این مناظره، ۴۷ درصد بود. فقط ۳۳ درصد از پاسخ‌دهندگان معتقد بودند که ایگناتیف می‌تواند بهتر مسائل اقتصادی را کنترل کند که این رقم هم نسبت به قبل ۳ درصد رشد داشت. این رشد برای آقایان لیتون و دوسپ به ترتیب ۱۳ درصد و ۱ درصد بود.

نظرسنجی پیش از این مناظره از ۲ هزار و ۶۱۵ نفر از کانادایی‌های بزرگسال و انگلیسی‌زبان انجام شده بود. نظرسنجی بعد از این مناظره نیز از ۲ هزار و ۳۶۵ نفر از کسانی که شاهد مناظره بودند و همان شرایط گفته شده را نیز داشتند، انجام شد. حاشیه خطای این نظرسنجی نیز مثبت منفی ۱.۹ درصد برای نظرسنجی پیش از مناظره و مثبت منفی ۲.۱درصد برای نظرسنجی پس از مناظره در نظر گرفته شده است، که تقریبا ۱۹ از ۲۰ است.

سوالات این نظرسنجی‌ها عبارت بودند از:

قبل از مناظره -۱- به نظر شما چه کسی برنده مناظره امشب خواهد بود؟

بعد از مناظره – ۱- به نظر شما چه کسی برنده این مناظره بود؟

قبل از مناظره – ۲- به نظر شما رهبر کدام حزب بهترین افکار و سیاست‌ها را پیشنهاد خواهد کرد؟

بعد از مناظره – ۲- به نظر شما در این مناظره چه کسی بهترین افکار و سیاست‌ها را پیشنهاد کرد؟

قبل از مناظره- ۳- به نظر شما رهبر کدام یک از احزاب از نظر گفتار و رفتار به یک نخست‌وزیر شباهت بیشتری دارد؟

بعد از مناظره – ۳- به نظر شما امشب رهبر کدام یک از احزاب از نظر رفتار و گفتار بیشتر به یک نخست‌وزیر شباهت داشت؟

بعد از مناظره  – ۴- در این لحظه اگر فارغ از سیاست‌ به قضیه نگاه کنید، فکر می‌کنید برای صرف یک نوشیدنی یا یک فنجان قهوه، همراهی و مصاحبت کدام ‌یک از این رقبا را ترجیح دهید؟

بعد از مناظره – ۵- به نظر شما کدام یک از این رهبران از نظر بصری جذاب‌تر است؟

قبل از مناظره- ۶ / بعد از مناظره -۶ – مهم‌ترین موضوع برای شما در این مناظره و آن چیزی که بیش از همه می‌خواهید نظرات مناظره‌کنندگان را درباره‌اش بدانید، چیست؟

قبل از مناظره- ۷ / بعد از مناظره -۷ – به نظر شما کدام یک از این رهبران احزاب بهترین ایده‌ها و سیاست‌ها را برای موضوعاتی که مطرح می‌شوند، دارند؟

بعد از مناظره – ۸-  لطفا بفرمایید که در نتیجه عملکرد این رقبا در مناظره امشب، آیا نظرتان درباره آنها  بهتر شد، بدتر شد یا اصلا تغییری نکرد؟

بعد از مناظره – ۹- آیا بعد از مناظره امشب نظرتان در مورد کسی که می‌خواهید به وی رای بدهید تغییر کرد؟

برای مشاهده اصل مطلب اینجا کلیک کنید.

یادآوری می‌شود که مناظره به زبان فرانسه چهارشنبه شب انجام شد و اولین بازخوردها نشان می‌دهد که هارپر نتوانسته به خوبی شب اول ظاهر شود و بالعکس ایگناتیف خیلی مسلط‌تر از مناظره اول بوده است.

بر اساس آخرین نظرسنجی‌ها تا سه‌شنبه ۱۳ ایپریل، محافظه‌کاران با اندکی کاهش آرا، بین ۳۸ تا ۳۹ درصد رای دارند در حالی‌که لیبرال‌ها با اندکی رشد به حدود ۳۱ تا ۳۲ درصد رسیده‌اند و حزب دموکراتیک نوین بین ۱۸ تا ۱۹ درصد رای دارد. اما اتفاق مهمی که در نظرسنجی‌های هفته گذشته افتاده است رشد قابل توجه لیبرال‌ها در انتاریو است که بالاخره آنها را بالاتر از محافظه‌کاران و در صدر آرا این استان آورد. باید دید آیا در دو هفته باقیمانده تا زمان انتخابات کدام حزب می‌تواند موفقیت بیشتری از مناظره‌های تلویزیونی کسب کند.

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

برای ارسال دیدگاه شما باید وارد سایت شوید.