مسیرهای اقامت دائم برای افراد دارای تجربه کانادایی
05 می 2021 - 21:00
بازدید 115
6

مروری بر راه‌های ارائه اقامت دائم به نیروی کار حیاتی و فارغ التحصیلان بین الملل در کانادا تجربه کانادایی همواره برای درخواست اقامت دائم تأثیرگذار بوده، و در شرایط فعلی، اهمیت آن دو چندان شده است. مرزهای کانادا به دلیلی همه گیری کرونا به روی مسافران غیرضروری بین الملل بسته است. این بدان معناست که […]

ارسال توسط :
پ
پ

مروری بر راه‌های ارائه اقامت دائم به نیروی کار حیاتی و فارغ التحصیلان بین الملل در کانادا

تجربه کانادایی همواره برای درخواست اقامت دائم تأثیرگذار بوده، و در شرایط فعلی، اهمیت آن دو چندان شده است.

مرزهای کانادا به دلیلی همه گیری کرونا به روی مسافران غیرضروری بین الملل بسته است. این بدان معناست که کانادا تا زمان بازگشت به شرایط عادی، بخش بزرگی از اهداف مهاجرتی خود را بر ساکنان موقت و افرادی متمرکز می‌کند که در حال حاضر، در این کشور حضور دارند.

مسیرهای اصلی اقامت دائم برای متقاضیان با تجربه کانادایی در زیر ذکر شده است:

برنامه‌های موقت برای اقامت دائم

کانادا شش زیرشاخه مهاجرتی جدید را از روز 6 مه راه اندازی خواهد کرد. این زیرشاخه‌های جدید برای نیروی کار حیاتی و فارغ التحصیلانی می‌باشد که مشغول به کار در کانادا هستند. متقاضیانی که دارای سابقه کار در مشاغل حیاتی (مانند مراقبت‌های بهداشتی) باشند، واجد شرایط درخواست خواهند بود. برای ارسال درخواست اقامت دائم، افراد باید در کانادا حضور داشته و در هر شغلی مشغول به کار باشند. آنچه این برنامه‌ها را از بسیاری از مسیرهای مهاجرت فدرال متمایز می‌کند، این است که سطح مهارت شغلی افراد را تحت سیستم «طبقه بندی مشاغل ملی» (NOC) در نظر نمی‌گیرند.

کانادا تحت این زیرشاخه‌ها، حداکثر 90،000 متقاضی را در بخش‌های «نیروی کار حیاتی» و «فارغ التحصیلان بین الملل»، می‌پذیرد. شایان ذکر است که برای متقاضیان فرانسه‌زبان یا دوزبانه در بخش‌های مزبور، ظرفیت پذیرشی تعیین نشده است. متقاضیان باید دارای حداقل مدرک زبان مورد نیاز، و موارد دیگری باشند که پیش‌تر در وبسایت «پارس‌کانادا» آمده است. به گفته اداره مهاجرت کانادا، مدرک زبان موردنیاز باید همراه با درخواست متقاضیان ارسال شود.

 

«برنامه تجربه کانادایی» (CEC)

«CEC» یک برنامه مهاجرتی فدرال طولانی مدت بوده، و برای جذب و حفظ افرادی که تجربه زندگی و کار در مشاغل تخصصی کانادایی را دارند، طراحی شده است. برای واجد شرایط بودن، متقاضیان به یک سال سابقه کار تخصصی در کانادا (سطح مهارت «NOC» 0، A، یا B) طی سه سال گذشته، و همچنین مهارت قابل قبول در زبان انگلیسی نیاز دارند. متقاضیان به پیشنهاد شغلی نیاز ندارند.

«CEC» از طریق سیستم اکسپرس انتری مدیریت می‌شود، که برای پردازش پرونده‌های تکمیل شده (طی شش ماه یا کمتر) طراحی شده است. اکسپرس انتری برای امتیازدهی به متقاضیان از «سیستم جامع رتبه بندی» (CRS) استفاده می‌کند. افراد دارای بالاترین امتیاز، «دعوتنامه برای ارسال درخواست» (ITA) اقامت دائم را از طریق انتخاب‌های منظم اکسپرس انتری دریافت خواهند کرد. داشتن پیشنهاد شغلی، تسلط کامل به زبان انگلیسی یا فرانسه، مدرک تحصیلی بالا، و میزان سابقه کار یا تحصیل در کانادا، از جمله مواردی هستند که به افزایش امتیاز متقاضیان کمک خواهند کرد.

 

«برنامه تجربه کبکی» (PEQ)

کبک دارای برنامه‌های مهاجرت اقتصادی خاص خود می‌باشد، که بسیاری از آنها از نظر ساختار و عملکرد، مشابه برنامه‌های دولت‌های فدرال هستند. بدیهی است که کبک برای پذیرش متقاضیان، تمرکز بیشتری بر زبان فرانسه دارد. «برنامه تجربه کبکی» (PEQ) دارای زیرشاخه‌هایی است برای افراد دارای سابقه کار تخصصی در این استان، و همچنین فارغ التحصیلان از مؤسسات تحصیلات تکمیلی کبک می‌باشد.

 

«برنامه انتخاب استانی» (PNP)

پذیرش تحت برنامه‌های مهاجرتی فدرال به افراد اجازه می‌دهد تا در هر استان یا قلمرو کانادا (به جز کبک)، مستقر شوند. به علاوه، استان‌ها با استفاده از «PNP»، از متقاضیانی که نیازهای بازار کار منطقه را برطرف می‌کنند، دعوت به عمل می‌آورند

دو نوع «PNP» وجود دارد: پایه و پیشرفته. «PNP»های پایه تحت نظر خود استان‌ها و به طور مستقل فعالیت می‌کنند، اما «PNP»های پیشرفته با سیستم اکسپرس انتری همسو هستند. به متقاضیانی که از «PNP»های پیشرفته نامزدی استانی دریافت کنند، 600 امتیاز «CRS» فوق العاده تعلق می‌گیرد، که دریافت «ITA» اقامت دائم را برای آنها تضمین خواهد کرد.

بدین ترتیب، سابقه کار یا تحصیل در کانادا همواره حائز اهمیت است، و از آنجایی که سفرهای بین المللی به کانادا موقتاً کنسل شده اند، این موارد به طور چشمگیری برای متقاضیان اقامت دائم، مفید واقع خواهند شد. در هر دو سطح فدرال و استانی، فرصت‌های بسیاری وجود دارد تا افراد دارای تجربه کانادایی بتوانند اقامت دائم کانادا را دریافت کنند.

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.