لایحه جدید شهروندی از چه زمانی اجرایی می شود؟
15 می 2017 - 0:00
بازدید 559
13

سناتور راتنا امیدوار روز گذشته در صفحه توییتر خود نوشت: از دولت کانادا می خواهم که به اصلاحات قانون شهروندی یا همان لایحه سی ۶ احترام بگذارد و در راستای اجرایی شدن آن کوشش کند.  به گفته سناتور امیدوار مجلس سنا تصمیم گرفته است که این فقدان اساسی دادرسی را جبران کند و این کار […]

ارسال توسط :
پ
پ

سناتور راتنا امیدوار روز گذشته در صفحه توییتر خود نوشت: از دولت کانادا می خواهم که به اصلاحات قانون شهروندی یا همان لایحه سی ۶ احترام بگذارد و در راستای اجرایی شدن آن کوشش کند. 

به گفته سناتور امیدوار مجلس سنا تصمیم گرفته است که این فقدان اساسی دادرسی را جبران کند و این کار مستلزم توافق و امضای دولت در این خصوص است.

قرائت سوم لایحه جدید شهروندی پس از گذشت یک سال در مجلس سنا به پایان و رای گیری نهایی رسید و سناتورهای مجلس سنا در سوم می ۲۰۱۷ با ۴۵ رای موافق و ۲۹ رای مخالف این لایحه را تصویب کردند.

پس از این مرحله ، لایحه به مجلس عوام ارسال می شود که در آنجا نیز مراحلی مشابه را طی خواهد کرد و در نهایت نیز فرماندار کل کانادا باید آن را امضا کند تا لایحه تبدیل به قانون شود.

بنابراین این لایحه از زمانی اجرایی می شود که تبدیل به قانون شده باشد و برای اینکه تبدیل به قانون شود هنوز دو مرحله دیگر باقی مانده است: تصویب در مجلس عوام و امضای فرماندار کل کانادا. بنابراین پیش بینی می شود که این لایحه در ماه های جولای و آگوست به مرحله اجرایی برسد.

یک قاضی دادگاه فدرال کانادا اخیراً اعتراض خود را در خصوص ابطال شهروندی فردی که اطلاعات اشتباه یا تقلبی اعلام کرده است، ابراز کرد. ژوسلین گنیی، قاضی دادگاه فدرال در حکمی چهارشنبه هفته گذشته اعلام کرد که دولت کانادا نمی تواند شهروندی فردی را بدون اطلاع وی باطل کند و پیش از ابطال شهروندی هر فردی باید به وی اجازه دفاع از خود داده شود. بر اساس این حکم، وزیر مهاجرت، پناهندگی و شهروندی کانادا این قدرت را ندارد که شهروندی فردی که اطلاعات اشتباه یا دروغین اعلام کرده است، لغو کند.

این قاضی در حکم خود اعلام کرد که اجازه ندادن به افراد برای دفاع از حق قانونی خود، با اصول پایه‌ای دادرسی و عدالت در تضاد است.

 

تغییرات لایحه جدید شهروندی

لایحه جدید، اقامت و شهروندی را در کانادا تسهیل خواهد کرد:

  1. سلب تابعیت افراد دوملیتی را که علیه منافع ملی اقدام کرده اند و یا مرتکب اعمالی نظیر تروریسم و عضویت در گروه های تروریستی، جاسوسی و خیانت علیه کشور شده اند، در لایحه جدید حذف شد. اگر هم قرار باشد تابعیت فردی به دلیل اعلام اطلاعات اشتباه و یا تقلب باطل شود، باید از سوی وزیر مهاجرت کانادا به وی اعلام شود و این فرصت به او داده شود تا در دادگاه فدرال از خود دفاع کند.
  2. شرط «الزام به تصمیم برای سکونت در کانادا» حذف شد.
  3. شرط حضور فیزیکی برای تابعیت کانادا به سه سال از پنج سال کاهش یافت. شرط حضور اجباری 6 ماه در سال حذف شد. 
  4. سن معافیت برای ارائه مدرک زبان از حداقل و حداکثر ۱۴ و ۶۴ به ۱۸ و 60 تغییر کرد.
  5. در لایحه جدید تعداد روزهایی که کارگران موقت و یا دانشجویان خارجی پیش از گرفتن اقامت دائم در کانادا حضور داشته اند، نصف این تعداد روزها محاسبه می شود و البته این محاسبه تا سقف یک سال انجام خواهد شد. به‌این ترتیب دانشجویان و کسانی که برای کار به کانادا می‌آیند از طریق این قانون، می‌توانند زودتر شهروندی خود را به دست آورند. 
  6. اگر درخواست شهروندی والدینی رد شود، فرزندان آنها می توانند مجزا اقدام کنند. 

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

برای ارسال دیدگاه شما باید وارد سایت شوید.

مراقب تشابه نام‌ها باشید! مارا با نام کنپارس به دوستان خود معرفی کنید.
This is default text for notification bar