سیستم اکسپرس انتری در سال 2018 چگونه عمل کرد؟ روند سال ۲۰۱۹ چگونه خواهد بود؟
11 ژانویه 2019 - 20:25
بازدید 55
4

بر اساس گزارش وزارت مهاجرت کانادا، تعداد 89.900 دعوت نامه از طریق سیستم اکسپرس انتری برای متقاضیان مهاجرت به کانادا در سال 2018 صادر شده است که این تعداد در مقایسه با اولین سال راه اندازی سیستم اکسپرس در سال 2015 افزایش قابل ملاحظه ای داشته است. تعداد دعوت نامه های صادر شده در سال […]

ارسال توسط :
پ
پ

بر اساس گزارش وزارت مهاجرت کانادا، تعداد 89.900 دعوت نامه از طریق سیستم اکسپرس انتری برای متقاضیان مهاجرت به کانادا در سال 2018 صادر شده است که این تعداد در مقایسه با اولین سال راه اندازی سیستم اکسپرس در سال 2015 افزایش قابل ملاحظه ای داشته است.

تعداد دعوت نامه های صادر شده در سال 2017 برابر با 86.023 بوده است و انتظار می رود که در سال 2019 صدور دعوت نامه ها سیر صعودی داشته باشد و حتی از رکورد سال 2018 نیز بالاتر برود و به گفته وزارت مهاجرت کانادا تا سال 2021، برنامه اکسپرس انتری نقش اصلی گزینش نیروی متخصص مورد نیاز در کال کانادا را به عهده خواهد داشت.

دعوت نامه های صادر شده از طریق سیستم اکسپرس انتری، مختص سه برنامه مهاجرتی Federal Skilled Worker و Federal Skilled Trades  و Canadian Experience Class هستند که قرار است در سال 2019 تعداد 6500 دعوت نامه بیشتر از سال گذشته صادر شوند و در سال 2020 نیز تعداد 4400 دعوت نامه دیگر صادر خواهد شد.

در حال حاضر دور انتخاب های اکسپرس انتری هر دو هفته یکبار انجام می شود اما پیش بینی می شود که در سال 2019 فاصله زمانی بین انتخاب ها کمتر شود و تعداد صدور دعوت نامه ها نیز افزایش یابد. وزارت مهاجرت در ماه های آخر سال  2018 از  انتخاب دوم نوامبر تا انتخاب 19 دسامبر،  به طور ثابت در هر انتخاب تعداد 3900 دعوت نامه برای هر سه برنامه مهاجرتی فوق صادر کرد. همچنین حداقل امتیاز انتخاب های سال 2018، از امتیاز 445 تا امتیاز 439 متغیر بوده است.

از طرف دیگر، استان های کانادا نیز روش گزینش استانی متخصصان مورد نیاز خود را به گزینش از تغییر اکسپرس انتری  تغییر داده اند.

به طوری که، در انتخاب های ماه های آخر سال 2018، متقاضیانی که دارای امتیازات شاخصی در حوزه رقابتی نبودند، با گزینش استانی  موفق به دریافت 600 امتیاز شدند و در میان منتخب شدگان قرار گرفتند.

استان های انتاریو، نوواسکوشیا، پرنس ادوارد آیلند از جمله استان هایی بودند که در سه دوره انتخاب های اخیر، تعداد متقاضیان زیادی را مورد گزینش قرار دادند. 

 استان انتاریو، گزینش نیروی متخصص مورد نیاز خود را به میزان قابل ملاحظه ای به سیستم اکسپرس انتری وابسته کرده است. حدود 95 درصد گزینش از مجموع سهمیه 6 هزار و 600نیروی متخصص استان انتاریو در سال 2018 از طریق سیستم اکسپرس انتری پذیرش شده است.

استان نواسکوشیا بر اساس دو گروه A  و B نیروی متخصص مورد نیاز خود را گزینش می کند؛ گروه اول باید از سوی کارفرمایان این استان، دارای پیشنهاد کار باشند و گروه دوم نیازی به پیشنهادکار ندارند اما باید در یکی از 11 شغل مورد نیاز استان، حداقل یک سال سابقه کار مرتبط داشته باشند به شرطی که در سیستم اکسپرس انتری تشکیل پروفایل داده باشند.  شرایط لازم و مشاغل مورد نیاز استان برای گروه دوم را می توانید اینجا بخوانید.

درباره اکسپرس انتری

از ابتدای ژانویه ۲۰۱۵ دولت کانادا روش مهاجرتی جدیدی را معرفی کرده است که طی آن افراد علاقمند به مهاجرت مشخصات خود را بصورت آنلاین وارد یک پروفایل می کنند و همه سوابق تحصیلی و شغلی و همچنین مهارت های زبان و وضعیت خانوادگی و سن شان را وارد آن می کنند. این ها معیارهایی است که افراد بر مبنای آنها امتیاز می گیرند. سپس تمامی این افراد وارد استخر می شوند. استخر استعاره از یک ظرف بزرگ است که متقاضیان مهاجرت بصورت قاعده مند، هوشمند و هدفمند در آن برگزیده می شوند و طبیعتاً افرادی را که امتیاز بیشتری دارند و مطابقت های بیشتری با نیاز های کار جامعه کانادا دارند انتخاب می کنند. افرادی که پیشنهاد شغلی معتبر و یا دعوت نامه های استانی داشته باشند ۶۰۰ امتیاز اضافه دریافت می کنند که بسیار حیاتی است و به سرعت باعث انتخاب آنها و خروج پیروزمندانه از استخر می گردد. واحد شمارش امتیازها CRS می باشد.

این سیستم جدید به منظور سرعت بخشیدن به بررسی پرونده های مهاجرتی معرفی شده و تا کنون چندین هزار نفر موفق شده اند دعوتنامه برای اقدام نهایی برای داشتن اقامت دائم بدهند. این دعوت نامه در واقع برای افرادی که از استخر متقاضیان انتخاب می شوند، ارسال می گردد. این افراد ظرف مدتی حدود شش ماه ویزای خود را در دست خواهند داشت (یا حداقل طبق اعلام اداره مهاجرت قرار است این طور باشد). اکسپرس انتری در واقع برنامه مهاجرتی نیست و تنها یک روش جدید برای انتخاب افراد دارای بالاترین امتیازات (از منظر نیروی انسانی) از میان متقاضیان مهاجرت است.

همان گونه که وعده داده شده بود، خبرهای خوب از راه رسید و از ۱۹ نوامبر سال گذشته شاهد تحولی در سیستم اکسپرس انتری بودیم. دولت کانادا بر آن شد که تعداد بسیار بیشتری از متقاضیانی را که در بانک اطلاعاتی سیستم ورود سریع حضور دارند، برای اقدام در یکی از سه برنامه زیر پوشش سیستم ورود سریع دعوت کند. توجه کنید که هیچ تغییری در شکل امتیاز بندی سه برنامه زیر پوشش ایجاد نشده است و متقاضیان باید همچنان در یکی از این سه برنامه شامل نیروی متخصص فدرال، فنی و حرفه ای فدرال و تجربه کانادایی واجد شرایط باشند.

این تذکر را از این جهت می دهم که در برخی سایت ها با هیجان صحبت از تغییر در سیستم امتیاز بندی برنامه نیروی متخصص فدرال شده است که درست نیست. سیستم ورود سریع یا همان اکسپرس انتری برنامه مهاجرتی نیست و تنها سیستمی است برای ورود پرونده به یکی از سه برنامه مورد اشاره.

به عبارتی می توان گفت اکسپرس انتری سیستمی است برای مدیریت درخواست های برنامه های مهاجرتی کانادا که در زیر آورده شده اند:

آنچه مسلم است برای تکمیل پروفایل اکسپرس انتری، باید مدرک زبان خود را ارائه دهید. دانش زبان شما به یکی از دو زبان رسمی دولت کانادا، انگلیسی یا فرانسه، برای گرفتن امتیاز در اکسپرس انتری حائز اهمیت است. در انتخاب زبان انگلیسی یا فرانسه، آن را که مسلط تر هستید، انتخاب کنید چرا که امتیاز بیشتری در سیستم امتیاز دهی جامع به شما می دهد.

علاوه بر امتیاز ویژه به فرانسه زبانان، تغییرات دیگری که در سیستم اکسپری انتری در 6 ژوئن 2017 انجام شد، امتیاز داشتن خواهر یا برادر در کاناداست که متقاضیانی که دارای خواهر یا برادر در کانادا هستند در صورتی که شخص شهروند یا مقیم دائم کانادا باشد، ۱۵ امتیاز اضافی دریافت می کنند. خواهر یا برادر می تواند تنی یا ناتنی باشد، همچنین خواهر یا برادر همسر نیز شامل این امتیاز می شوند.  

لغو اجباری بودن ثبت نام در بانک کاریابی، از دیگر تغییراتی بود که وزارت مهاجرت در سیستم اکسپرس انتری ایجاد کرد، بدین معنی که ثبت نام در جاب بانک برای پروفایل اکسپرس انتری، اختیاری شد.

تغییراتی سیستم امتیاز بندی اکسپرس انتری را در این نشانی بخوانید.

برای محاسبه امتیازات خود می توانید از وب سایت expressentry.ir استفاده کنید برای این منظور اینجا را کلیک کنید.

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.