رونق برنامه مجوز کار برای فارغ التحصیلان در کانادا
09 دسامبر 2019 - 14:05
بازدید 498
11

مطالعات مرکز آمار کانادا نشان می دهد تعداد مجوزهای صادر شده در سال 2016 نسبت به سال 2005، پانزده برابر شده است. تعداد اتباع خارجی در کانادا که دارای مجوز کار پس از فارغ التحصیلی هستند  در سال های اخیر به سرعت افزایش پیدا کرده؛ این تعداد از حدود 5400 نفر در سال 2005، به […]

ارسال توسط :
پ
پ

مطالعات مرکز آمار کانادا نشان می دهد تعداد مجوزهای صادر شده در سال 2016 نسبت به سال 2005، پانزده برابر شده است.

تعداد اتباع خارجی در کانادا که دارای مجوز کار پس از فارغ التحصیلی هستند  در سال های اخیر به سرعت افزایش پیدا کرده؛ این تعداد از حدود 5400 نفر در سال 2005، به بیش از 143 هزار نفر در سال گذشته رسیده است.

یک مطالعه جدید آماری در کانادا، علت این رشد را افزایش تعداد دانشجویان خارجی که به کانادا می آیند و همچنین پیشرفت هایی در برنامه مجوز کار پس از فارغ التحصیلی (PGWPP) عنوان می کند.

از طریق این برنامه، مجوزهای کار آزاد برای دانشجویان خارجی که در موسسات عالی کانادا تحصیل کرده اند، صادر می شود و به آنها اجازه داده می شود تا پس از تکمیل تحصیلات خود به مدت حداکثر 3 سال در کانادا بمانند و کار کنند.

اعتبار مدت زمان مجوز کار، بستگی به طول مدت  برنامه تحصیلی تکمیل شده دارد.

مجوز کار به دانشجویان بین المللی اجازه می دهد که در هر حرفه ای در هر جای کانادا مشغول به کار شوند و در هر زمانی که بخواهند، کارفرمای خود را تغییر دهند.

افراد برای واجد شرایط بودن جهت ارائه این درخواست، می بایست حداقل یک دوره 8 ماهه را گذرانده و سایر معیارهای تعیین شده را داشته باشند.

از زمان معرفیPGWPP در اوایل سال 2000 ، تعداد دانشجویان خارجی در کانادا به شدت افزایش یافته، طی یک دهه گذشته سه برابر شده و به بیش از 572 هزار نفر در سال 2018 رسیده است.

تغییرات ایجاد شده باعث افزایش صدور تعداد مجوز کار برای فارغ التحصیلان شده است: یکی از پیشرفت هایی که سال 2008 در قوانین مجوز کار صورت گرفت، حذف الزام داشتن یک شغل با یک کارفرما و مرتبط با رشته تحصیلی بود. پیشرفت دیگر افزایش اعتبار مجوز کار از 1 سال به حداکثر 3 سال بود. این تغییر امکان اقامت در کانادا و انتقال به وضعیت اقامت دائم را فراهم می کرد.

اوایل سال جاری تغییر دیگری به وجود آمد که طی آن اداره مهاجرت کانادا، دو برابر کردن مدت زمانی است که دانشجویان پس از فارغ التحصیلی می توانند درخواست خود را ارائه کنند (از 90 روز به 180 روز).

همچنین اداره مهاجرت الزامی که متقاضیان در زمان ثبت درخواست خود، می بایست مجوز تحصیلی معتبر داشته باشند را حذف کرد.

شرایط برد-برد

در سال گذشته، وزیر مهاجرت پیشین، احمد حسین، طی یک سخنرانی از دانشجویان بین المللی به عنوان کاناداییان ایده آل آینده نام برد  و آنها را یکی از عناصر اصلی استراتژی های مهاجرتی دانست.

وی در ادامه گفت که این افراد تحصیلات پس از متوسطه دارند و در خیلی از موارد حتی سابقه کار کانادایی. علاوه بر آن، اگر به هر دو زبان رسمی (انگلیسی و فرانسه) نتوانند صحبت کنند لااقل به یکی از آنها می توانند. می دانیم که همه این موارد ذکر شده در نسخه ای که برای موفقیت تازه واردان پیچیده می شود، قرار دارند.

با توجه به هزینه های زندگی و شهریه دانشگاه در کانادا، این کشور برای دانشجویان خارجی امکان و فرصت کار در زمان تحصیل و پس از آن را فراهم می کند. راه های زیادی برای دانشجویان خارجی که می خواهند پس از اتمام تحصیل در کانادا بمانند، وجود دارد.

این شرایط موجب می شود کانادا از مزایای اقتصادی جذب دانشجویان خارجی بهره مند شود. یک گزارش منتشر شده توسط دولت فدرال نشان می دهد که دانشجویان خارجی سالانه 22 میلیارد دلار به اقتصاد کانادا کمک و تقریبا 170 هزار شغل را پشتیبانی می کنند. به علاوه تحقیقات بیشتر نشان می دهد دانشجویان خارجی  قبلی با اقامت دائم، به دلیل تسلط بالا به زبان، تحصیلات کانادایی و سابقه کار و شبکه های اجتماعی و حرفه ای که در زمان آن ها در کانادا گسترش یافت، به سرعت با بازار کار کانادا یکپارچه می شوند.

مزایای اکسپرس انتری

افرادی که سابقه کار در کانادا از طریق مجوز کار پس از فارغ التحصیلی را دارند، شانس بیشتری برای دریافت اقامت دائم کانادا از طریق برنامه اکسپرس انتری خواهند داشت. سه سال سابقه کار تحت این برنامه برای فارغ التحصیلان 64 امتیاز در سیستم جامع رتبه بندی به همراه خواهد داشت.

متقاضیان ورود به اکسپرس انتری با داشتن مدرک پس از دوره متوسطه در کانادا، بسته به برنامه تحصیلی خود بین 15 تا 30 امتیاز اضافه بر امتیاز سیستم جامع رتبه بندی دریافت می کنند.

در نتیجه فارع التحصیلان خارجی با سابقه کار در کانادا در مجموع می توانند تا 94 امتیاز در سیستم اکسپرس انتری دریافت کنند.

علاوه بر این دولت فدرال و دولت استانی راه های دیگری برای اقامت دائم دانشجویان خارجی از طریق برنامه های مهاجرتی آتلانتیک(Atlantic Immigeration Pilot Program) و تعدادی از  برنامه های انتخابی استانی ایجاد کرده است.

نگاهی به آینده

با آن چه در بالا ذکر شد، کانادا به احتمال زیاد مکانی جذاب برای دانشجویان خارجی خواهد بود. کانادا در تلاش است تا شرایط را برای این دانشجویان آسان تر کند. از سال 2017 برنامه Student Direct Stream برای تسریع جریان صدور مجوز تحصیلی برای دانشجویان ممتاز خارجی بسیار تلاش کرده و هم اکنون کشورهای هند، چین، فیلیپین، پاکستان، ویتنام، مراکش و سنگال را پوشش می دهد.

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

برای ارسال دیدگاه شما باید وارد سایت شوید.

مراقب تشابه نام‌ها باشید! مارا با نام کنپارس به دوستان خود معرفی کنید.
This is default text for notification bar