توصیه سناتورها برای کاهش چالش‌های دانشجویان بین‌المللی
23 سپتامبر 2023 - 5:29
بازدید 318
8

سناتورها گزارش جدیدی در مورد بهبود یکپارچگی برنامه دانشجویان بین المللی کانادا منتشر کردند چهار عضو مجلس سنای کانادا در 20 سپتامبر گزارشی را منتشر کردند که در آن چگونگی تقویت برنامه دانشجویان بین‌المللی این کشور توضیح داده شده است. در حالی که این بررسی نشان می‌دهد که دانشجویان بین‌المللی برای اقتصاد کانادا و همچنین […]

ارسال توسط :
پ
پ

سناتورها گزارش جدیدی در مورد بهبود یکپارچگی برنامه دانشجویان بین المللی کانادا منتشر کردند

چهار عضو مجلس سنای کانادا در 20 سپتامبر گزارشی را منتشر کردند که در آن چگونگی تقویت برنامه دانشجویان بین‌المللی این کشور توضیح داده شده است.

در حالی که این بررسی نشان می‌دهد که دانشجویان بین‌المللی برای اقتصاد کانادا و همچنین چشم‌انداز اجتماعی و فرهنگی آن مفید هستند، به وجود چالش‌های بی شماری از مسائل مربوط به یکپارچگی در داخل برنامه دانشجویان بین‌المللی کانادا نیز اشاره می‌کند.

این چالش‌ها شامل موارد زیر است:

کارگزاران آموزشی: این بازیگران، ممکن است دانشجویان بین‌المللی را به سمت برنامه‌هایی تحصیلی هدایت کنند که واجد شرایط اجازه کار پس از فارغ‌التحصیلی (PGWP) نیستند، به این معنی که دانشجویان با تحصیل در این برنامه‌ها ممکن است واجد شرایط کار و کسب اقامت دائم پس از فارغ‌التحصیلی نباشند.

توجه: فقط مؤسسات آموزشی تاییدشده (DLIs) در کانادا می‌توانند میزبان دانشجویان بین المللی باشند. با این حال، همه برنامه‌های تحصیلی ارائه شده توسط این مؤسسات واجد شرایط PGWP نیستند. PGWP که بسیار مورد علاقه دانشجویان بین المللی است، آنان را قادر می سازد پس از تحصیل در کانادا سابقه کاری حرفه‌ای کسب کنند و از طریق آن واجد شرایط بودن دریافت اقامت دائم شوند. 

مسکن: طبق گزارش جون 2023 از سوی اداره آمار کانادا، 40 درصد از دارندگان اجازه تحصیل در محل اقامت نامناسب زندگی می‌کنند. 

مسیرهای اقامت دائم: گزارش سنا نشان می‌دهد که کانادا «احساس امیدی» را برای دانشجویان بین‌المللی تداوم می‌بخشد که آنها می‌توانند پس از اتمام تحصیلات خود در اینجا اقامت دائم دریافت کنند. در این گزارش تاکید شده است: «در حالی که دولت کانادا در مورد ماهیت بسیار رقابتی فرآیند درخواست اقامت دائم صریح است، می‌تواند در مورد مزایای مهاجرت تحصیلی در کانادا صریح‌تر عمل کند.» 

برای کاهش چالش‌های فوق، توصیه‌های زیر در این گزارش آمده است:

 • توصیه‌های فدرال، استانی و منطقه‌ای
 1. بررسی ملی پایداری مالی موسسات آموزشی مورد تائید کانادا (DLI) 

این گزارش حاکی از آن است که بخش آموزش پس از دبیرستان کانادا به دلیل اتکای آن به دانشجویان خارجی برای تامین مالی، بسیار آسیب‌پذیر است.

اگر در آینده تغییری در روندهای بین المللی دانشجویان بین المللی وجود داشته باشد، یا اگر اختلافات دیپلماتیک ثبت‌نام دانشجویان بین المللی در این کشور را کاهش دهد، تأثیر منفی در کانادا خواهد گذاشت. 

 1. نظارت بیشتر بر موسسات آموزشی مورد تائید کانادا از جمله کالج‌های خصوصی

این گزارش حاکی از آن است که نظارت بر مؤسسات آموزشی مورد تائید کانادا (DLI) می‌تواند تأثیر مثبتی بر زندگی دانشجویان بین‌المللی در این کشور داشته باشد، زیرا اطمینان حاصل می‌کند که موسسات آموزشی مورد تائید کانادا در سراسر کشور به‌طور مداوم به دنبال ارائه «تجربه مثبت در داخل و خارج از دانشگاه» به دانشجویان بین‌المللی هستند. 

چنین نظارتی می‌تواند منجر به سیاست‌های طرفدار دانشجویی شود، مانند الزام موسسات آموزشی (DLI) که برای مسکن و شغل دانشجویان بین‌المللی کمک کنند، به چالش‌های دیگر اسکان مانند سلامت روان و موارد دیگر رسیدگی کنند.

گزارش سنا می افزاید که موسسات آموزشی (DLI) که مطابق استاندارد نیستند باید سهمیه خود را برای پذیرش دانشجویان بین المللی بیشتر از دست بدهند.

3. افزایش آگاهی دانشجویان بین المللی 

همانطور که در بالا در بخش مربوط به کارگزاران آموزشی ذکر شد، ثبت نام در برنامه‌های تحصیلی واجد شرایط دریافت  PGWPمسئله‌ای اصلی برای دانشجویان بین المللی است.

برای این منظور، این تحقیق ادعا می‌کند در مورد برنامه‌هایی که برای PGWP واجد شرایط هستند و یا نیستند، دولت کانادا می‌تواند بهتر اطلاع‌رسانی کند.

این موضوع مهم است، زیرا در بین دانشجویان بین المللی انگیزه قوی برای دریافت PGWP و اقامت دائم پس از فارغ التحصیلی وجود دارد.

4. تامین مسکن برای دانشجویان بین المللی

این توصیه که نیاز به گفتگوی اولیه در مورد توانایی مؤسسات آموزشی برای حمایت مالی از خود علاوه بر ثبت‌نام دانشجویان بین‌المللی دارد، از دولت فدرال می‌خواهد اقداماتی را برای اطمینان از خوابگاه کافی برای دانشجویان بین‌المللی انجام دهد، از جمله:

 • جمع‌آوری داده‌های فدرال در مورد مسکن دانشجویی؛ برای تصمیم گیری‌های آموزشی بسیار مهم است.
 • ایجاد یک جریان بودجه اختصاصی برای مؤسسات تحصیلات تکمیلی به منظور ایجاد گزینه‌های مسکن مقرون به صرفه برای دانشجویان بخشی از استراتژی ملی مسکن است. 

5. افزایش آگاهی دانشجویان بین المللی از حقوق قانونی خود 

نویسندگان گزارش پیشنهاد می‌کنند که DLIها به عنوان اولین نقطه تماس بسیاری از دانشجویان بین‌المللی در این کشور و دولت کانادا، هر دو باید کار بهتری برای اطلاع‌رسانی به دانشجویان بین‌المللی از حقوق خود در مورد مسکن، اشتغال و سو استفاده جنسی انجام دهند.

 از آنجایی که بسیاری از این بی‌احتیاطی‌ها به دلیل عدم درک کافی رخ می‌دهد و گزارش نمی‌شود، اطلاع‌رسانی به دانشجویان از حقوق خودشان و اینکه اگر قربانی این مسائل شوند چه کاری می‌توانند انجام دهند، به کاهش این مسائل در آینده کمک می‌کند.

6. رویکرد سیاست ملی برای مسیرهای مقیم موقت به مقیم دائم 

این نوع استراتژی ملی، زمانی که به وضوح بیان شود، می‌تواند به محدود کردن ناامیدی در بین دانشجویان بین‌المللی کمک کند و در عین حال آنها را از واقعیت‌های اقامت دائم کانادا (PR) آگاه کند.

 یعنی اینکه ممکن است تعداد بسیار محدودی گزینه اقامت دائم در کانادا نسبت به دانشجویان وجود داشته باشد. این مورد باید هنگام برنامه ریزی اولیه برای تحصیل و زندگی در کانادا به آنها گفته شود.

7. سیاست ملی در مورد کمک به اسکان دانشجویان بین‌المللی

مشابه با سایر پیشنهادات استراتژی ملی، این گزارش به چندین مزیت اتخاذ رویکرد مشابه با پشتیبانی اسکان برای دانشجویان بین‌المللی اشاره می‌کند. شامل:

 • مراقبت بهتر از دانشجویان بین المللی و تجربه کلی بهتر،
 • پرداختن به موضوعاتی که قبلاً در گزارش مطرح شد، 
 • ارائه راهی برای آموزش بهتر و آماده‌سازی دانشجویان بین المللی برای زندگی در کانادا به عنوان مقیم دائم.

برای اطلاعات بیشتر بخوانید:

روند درخواست اجازه کار باز برای کسانی که PGWP آنها منقضی شده است

لغو PGWP برای فارغ‌التحصیلان بین‌المللی دانشگاه‌های خصوصی کبک

 • توصیه‌های فدرال

8. ایجاد یک استاندارد زبان ملی برای معیارهای پذیرش DLI 

استاندارد کردن نحوه پذیرش توسط DLI ها باعث کاهش عدم اطمینان در بین دانشجویان بین المللی و تضمین موفقیت بیشتر (چه در دانشگاه و چه در فراتر از آن) هنگام ورود آنها به کانادا می شود.

به دنبال سیاست اداره مهاجرت کانادا (IRCC) برای تایید اقامت دائم از طریق نمره معیار استاندارد زبان کانادایی (CLB)، یک پایه استاندارد برای معیارهای پذیرش دانشجوی بین المللی می‌تواند برای همه ذینفعان مفید باشد.

9. تقویت فرآیند تأیید LOA 

این گزارش توصیه می‌کند که اداره مهاجرت کانادا روند تأیید اعتبار نامه‌های پذیرش (LOA) را تقویت کند، زیرا این امر به «تقویت یکپارچگی برنامه دانشجویان بین‌المللی و همچنین صرفه‌جویی در مشکلات و منابع کمک می‌کند»، مانند صرف زمان در اداره مهاجرت و رسیدگی دادگاه و اخراج (deportations). این گزارش می‌افزاید که این روند را می‌توان با استفاده از فناوری‌های موجود، مانند فناوری های موجود در بخش خصوصی، تسریع بخشید.

10. اصلاح IRPA و IRPR برای تنظیم رفتار کارگزاران آموزش 

نگاهی جدید به اصلاح قانون مهاجرت و حمایت از پناهندگان کانادا (IRPA) و مقررات حفاظت از مهاجرت و پناهندگان (IRPR) می‌تواند به معرفی سیاست‌هایی در سطح فدرال برای تنظیم رفتار دانشجویان ناامید و ناآگاه توسط کارگزاران آموزشی خارج از کشور و موسسات تحصیلات تکمیلی کمک کند.

برای مثال، این تحقیق توصیه می‌کند که باید برای کسانی که تخطی می‌کنند «مجازات قوی‌تر، مانند جریمه‌ها و لغو وضعیت DLI» در نظر گرفته شود.

برای اطلاعات بیشتر بخوانید: 

خدمات اسکان برای مهاجران تازه‌وارد کانادا

اعمال محدودیت در پذیرش دانشجویان خارجی 

توصیه‌های استانی و منطقه‌ای

 1. نگاهی به قوانین بیشتر در مورد شهریه دانشجویان بین المللی 

بر اساس این گزارش، افزایش مقررات در این شرایط باید عواملی مانند کاهش سقف افزایش شهریه برای دانشجویان بین‌المللی را در نظر بگیرد.

این مورد با اولین توصیه گزارش مطابقت دارد، زیرا انجام این کار تنها با کاهش اتکای DLIها به هزینه‌های دانشجویان بین المللی برای پرداخت هزینه‌های عملیاتی امکان‌پذیر است.

 1. افزایش محدودیت‌ها و تحریم‌های عوامل آموزشی 

مانند توصیه 10، سایر استان‌ها و مناطق باید در تنظیم مناسب عوامل آموزشی خارجی/استخدام‌کنندگان دانشجوی بین‌المللی از منیتوبا پیروی کنند.

قانون آموزش بین‌المللی منیتوبا برای طرف‌هایی که رفتار ضعیف نشان می‌دهند، اقدامات مختلفی را جهت کنترل دارد، از جمله تعیین جریمه‌ها و آیین‌نامه رفتاری که می‌تواند به عنوان ابزار آموزشی برای سایر استان‌ها و مناطق کانادا نیز عمل کند، 

آیا محدودیتی برای دانشجویان بین المللی در کانادا وجود دارد؟

چهار عضو مجلس سنای کانادا گزارشی در مورد بهبود برنامه دانشجویان بین المللی در کانادا منتشر کردند و به وضوح وجود هرگونه محدودیت در پذیرش دانشجویان بین المللی را رد کردند.

گزارش کامل را از اینجا بخوانید.

برای اطلاعات بیشتر بخوانید: 

دانشگاه‌های کم شهریه برای رشته‌های پرتقاضا در کانادا

تمدید فرصت برای ادامه تحصیل آنلاین

ارتباط با ما:

برای دریافت مشاوره رایگان و انواع خدمات مهاجرتی از طریق شرکت کنپارس می‌توانید با شماره‌های 02191008339، 02191008338 یا 02159174000 تماس گرفته، یا اطلاعات خود را از طریق چت آنلاین سایت یا دایرکت اینستاگرام ارسال کنید و یا اینکه  فرم ارزیابی رایگان ما را پر فرمایید تا در اولین فرصت با شما تماس گرفته شود.همچنین می‌توانید پرسش‌های خود را از طریق شماره‌های واتس اپ (+1)5799579293 و 9034941456(+98) (کافیست همین حالا شماره تماس ها را لمس کنید ) از ما بپرسید و پاسخ آن‌ها را از طریق همین شماره‌ها دریافت کنید.

ثبت دیدگاه

 • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
 • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
 • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

برای ارسال دیدگاه شما باید وارد سایت شوید.

مراقب تشابه نام‌ها باشید! مارا با نام کنپارس به دوستان خود معرفی کنید.
This is default text for notification bar