آیا میدانید با ورود به سایت کنپارس با استفاده از نام کاربری و کلمه عبور خود، می توانید ضمن استفاده از مطالب ویژه اعضا، با مطالعه و به اشتراک گذاری هر مطلب امتیاز جمع کنید! بااستفاده از این امتیاز ها، می توانید بر روی قرارداد خود با کنپارس تخفیف دلاری بگیرید و یا محصولات و سرویس های کنپارس را خریداری کنید!
در صورتی که عضو سایت هستید، از اینجا وارد شوید. اگر هنوز عضو سایت نشده اید، در این صفحه ثبت نام کنید. عضویت در سایت رایگان وسریع است! برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد سیستم امتیاز دهی کنپارس، اینجا و اینجا را ببینید.
 • نشانه های تغییرات مهم جمعیت شناختی در کانادا

  نشانه‌های تغییرات مهم جمعیت‌شناختی در کانادا

در سال‌های اخیر تعداد مهاجران فیلیپینی در کانادا افزایش قابل توجهی یافته و جایگاه اول در تامین مهاجر به کانادا را به خود اختصاص داده است. عکس از ابرهم هیوز/کندین‌پرس.

کشور کانادا به آرامی به کشوری تبدیل می‌شود که مهاجران با ویژگی‌های فرهنگی خود- از مذهب گرفته تا زبان- چهره جمعیتی آن را دیگرگون کرده‌اند و این دیگرگونی در خیابان‌های همه شهرها فارغ از این که شهری کوچک باشند یا شهری بزرگ حس می‌شوند.  

تغییرات مذکور از خلال داده‌هایی که اخیرا بر مبنای نظرسنجی انجام شده در سال ۲۰۱۱ از خانوارهای کانادایی National Household Survey منتشر شده، بیشتر نمایان می‌شود.

کانادا در میان کشورهای گروه ۸ یا بالاترین سهم جمعیت متولد خارج از خود را (با ۲۰.۶ درصد) داشت و بعد از آن به ترتیب نوبت به کشورهای آلمان (با ۱۳ درصد) و ایالات متحده امریکا (با ۱۲.۹درصد) می‌رسید. 

در فاصله سال‌های ۲۰۰۶ تا ۲۰۱۱، در مجموع ۱.۲ میلیون مهاجر به کانادا وارد شده‌اند. بیشتر آنها در شهرهای بزرگ کشور -از جمله تورونتو، مونترال و ونکوور- مستقر شده‌اند اما شهرهای دیگری چون کلگری، ادمونتون، وینی‌پگ، ساسکاتون، رجاینا و اتاوا نیز همسو با افزایش تعداد مهاجران در خود شاهد این تغییر بافت بوده‌اند.

طی این پنج سال بیشترین سهم از مهاجران وارد شده به  کانادا از آسیا و خاورمیانه (با ۵۶.۹ درصد) بوده‌اند. این رقم را مقایسه کنید با رقم ۸.۵ درصدی مهاجران به کانادا از این مناطق پیش از سال‌ ۱۹۷۰. اخیرا کشور فیلیپین با ۱۳ درصد از مهم‌ترین منابع تامین مهاجر برای کانادا بوده است (البته بنا بر تذکری در همین گزارش، احتمال خطا در این رقم بعید نیست) و بعد از آن هم کشورهای چین و هند قرار می‌گیرند.

متوسط سنی مهاجران تازه‌وارد ۳۱.۷ سال است که این گروه در مقایسه با متوسط سن جمعیت متولد کانادا با ۳۷.۳ سال، جوان‌تر هستند.

در این نظرسنجی دیده می‌شود که به نسبت سال‌های پیش از آن، از میزان استقرار مهاجران جدید در شهرهای بزرگ همچون تورونتو کاسته شده است و آنها به شهرهای کوچک‌تر روی کرده‌اند. تحلیل‌گران برآنند تا ببینند آیا این اتفاق به دلیل سیاست‌های جدید مهاجرتی استان بوده یا موارد دیگر نیز در آن دخیل بوده‌اند. 

همچنین در این نظرسنجی دیده می‌شود که شهرهای حاشیه‌ای‌تر مثلا شهرهای مارکهام، برمپتون، میسی‌ساگا و ریچموندهیل در اطراف تورنتو از نظر تعداد اقلیت‌های مشهود رشد بالایی داشته‌اند و حتی در برخی از آنها این اقلیت‌ها نیمی از کل جمعیت را تشکیل می‌دهند.

به همین ترتیب در کانادا شاهد تغییراتی در نسبت مذاهب نیز بوده‌ایم. سال گذشته تقریبا یک‌چهارم کانادایی‌ها (۲۳.۹ درصد) خود را بدون هرگونه وابستگی مذهبی معرفی کرده بودند که این رقم نسبت به یک دهه گذشته با ۱۵ درصد، نشان از رشد داشت.

معنای این ارقام این نیست که مذهب در کانادا مرده است. حدود ۲۲.۱ میلیون کانادایی (یا به عبارتی ۶۷.۳ درصد از کل جمعیت) مسیحی هستند. رومن کاتولیک‌ها با ۱۲.۷ میلیون نفر (۳۸.۷ درصد) بزرگ‌ترین گروه مسیحیان به شمار می‌روند.

اگر چه به دلیل الگوهای مهاجرتی دیگر مذاهب نیز آرام آرام در حال گسترش ریشه‌های خود در کانادا هستند. سال گذشته ۲.۴ میلیون نفر از کانادایی‌ها (۷.۲ درصد از کل جمعیت) دارای مذاهب دیگری چون اسلام، هندو، سیک یا بودایی بودند که این رقم نسبت به یک دهه پیش با ۴.۹ درصد، رشد داشته است.

نشانه‌های این تغییر همه‌جا به چشم‌ می‌خورد: در هر محله مساجد بیشتری در حال تاسیس است که با مهاجران آسیایی پر می‌شوند.    

حالا که اقلیت‌های مشهود (visible minority منظور کسی است که از نظر نژادی به صورت کاملا آشکار و مشهود با اکثریت جامعه تفاوت دارد. برای مثال ساکنان اسیا و خاورمیانه در برابر ساکنان قدیمی کانادا که از نژاد سفید اروپایی هستند.) بیشتری در دل جامعه کانادایی جای گرفته‌اند، دیگر رنگ پوست هم در این کشور چندان سفید نیست. در حال حاضر درصد رنگین‌پوستان کانادا ۱۹.۱ درصد است در حالی‌که در سال ۲۰۰۶ این رقم ۱۶.۲ درصد بوده است. 

بخش عمده‌ای از مهاجران جدیدتر را جوانان آشنا با زندگی شهری تشکیل می‌دهند که بیشترشان هم آسیایی هستند. البته این روزها عده مهاجران از افریقا نیز در حال افزایش است. 

تقریبا از هر ۵ نفر که در کانادا زندگی می‌کنند یک نفر به اقلیتی مشهود تعلق دارد. در حال حاضر در ۹ شهر بزرگ از شهرهای کانادا هم این اقلیت‌های مشهود از نظر تناسب جمعیتی دیگر به اکثریت بدل شده‌اند. 

این نظرسنجی سه میلیون نفره که شرکت در آن هم اختیاری بوده، در واقع جایگزینی است برای آمارگیری اجباری که پیش از این انجام می‌شد. همین امر بحث‌هایی را به دنبال داشت زیرا به اعتقاد برخی منتقدان، طبیعت داوطلبانه بودن شرکت در این نظرسنجی می‌تواند خلاء‌هایی را در اطلاعات به دست آمده سبب شود زیرا ممکن است گروه‌هایی هم تصمیم گرفته باشند که در این نظرسنجی شرکت نکنند که از آن جمله می‌توان به اقوام نخستین کانادایی، مهاجران جدیدتر و خانواده‌های کم‌درآمد اشاره کرد. متخصصان بر این باورند که نتایج این نظرسنجی می‌تواند تصویری تقریبا دقیق از کلیت جامعه کانادایی ارائه دهد اما هرچه گروه‌های مورد مطالعه کوچک‌تر شوند، اطلاعات به‌دست آمده کمتر قابل اعتماد است.

آقای داگ نوریس که از مسئولان سابق نظرسنجی در اداره آمار کانادا بوده است و اکنون ریاست بخش جمعیت‌شناسی موسسه آمارگیری و تحقیقاتی Environics Analytics  را بر عهده دارد در مصاحبه‌ای اعلام کرد که کانادا می‌رود تا به کشوری با تنوع و گونه‌گونگی بیشتر قومی تبدیل شود.

به گفته وی این تغییرات می‌توانند بر الگوی فرهنگ و رفتار مصرف‌کنندگان نیز تاثیر داشته باشند. همان‌گونه که می‌بینیم چگونه این روزها فرزندان مهاجران به ورزش فوتبال علاقه نشان می‌دهند در حالی که ورزش محبوب و مورد علاقه کانادا ورزش هاکی بوده است. همین‌طور در فروشگاه‌های خوار و بار شاهد هستیم که چگونه قفسه‌ها با انواع غذاهای جدید و مورد نظر مهاجران انباشته می‌شوند. 

این امر حتی می‌تواند این پرسش کلیدی را به ذهن متبادر کند که تحمل اجتماعی ادیان در زمان رخ نمودن بحران‌ها و تنش‌های جهانی چگونه خواهد بود. 

به اعتقاد آقای نوریس، موضوع تحمل اجتماعی تا حد زیادی به سن نیز بازمی‌گردد به این ترتیب که جوان‌ترها بهتر می‌توانند تنوع و تفاوت‌ را بپذیرند در حالی‌که این امر در میان میان‌سالان و سالمندان با دشواری بیشتری محقق می‌شود. وی می‌گوید: «ما در حال تغییر هستیم. افراد هم نسبت به تغییر عکس‌العمل‌های متفاوتی دارند. برخی بهتر از برخی دیگر خود را با شرایط تطبیق می‌دهند.»

برای مشاهده اصل مطلب اینجا و اینجا کلیک کنید.


آیا میدانید اولین گام برای مهاجرت به کانادا و دریافت اقامت دایم کانادا تکمیل فرم ارزیابی رایگان است!


سه شتبه ۷ خرداد ماه ۱۳۹۲ در ۰۶:۲۲:۵۱ ق.ظ - پیوند همیشگی
برگردان: نادیا غیوری - بازدید : ۳۹۲۳ - برچسب ها:
visible minioritystatistics canada
ثبت دیدگاه شما
دیدگاه ارسالی شما پیش از نمایش نیاز به تایید مدیریت خواهد داشت.
مطالب مرتبط:
آخرین مطالب سایت:
صدور 3400 دعوتنامه در سیستم اکسپرس انتری

صدور 3400 دعوتنامه در سیستم اکسپرس انتری

۵ بهمن ۱۳۹۸ - در تاریخ 22 ژانویه، دولت کانادا 3400 دعوتنامه برای متقاضیان در سیستم اکسپرس انتری صادر کرد. متقاضیان با دریافت این دعوتنامه می توانند برای تقاضای اقامت دائم کانادا اقدام کنند. حداقل امتیاز...
جدیدترین انتخاب استانی منیتوبا

جدیدترین انتخاب استانی منیتوبا

۱ بهمن ۱۳۹۸ - در تاریخ 17 ژانویه، برنامه مهاجرتی استان منیتوبا (MPNP) 249 دعوتنامه برای متقاضیانی که در سیستم اعلام علاقه مندی استان (EOI)پروفایل داشتند صادر کرد. دعوتنامه ها (LAA) برای سه گروه نیروی متخصص...
اصلاحات پیشنهادی در آیین نامه 422 17 انتاریو

اصلاحات پیشنهادی در آیین نامه 422/17 انتاریو

۳۰ دي ۱۳۹۸ - وزارت توسعه اقتصادی، اشتغال زایی و تجارت انتاریو در تلاش برای پاسخگویی بیشتر به بازار کار منطقه ای و نیازهای کارفرمایان، رفع موانع اداری و حمایت از دسترسی کارفرمایان به این...
جدیدترین انتخاب برنامه مهاجرتی بریتیش کلمبیا

جدیدترین انتخاب برنامه مهاجرتی بریتیش کلمبیا

۲۸ دي ۱۳۹۸ - در تاریخ 14 ژانویه 2020، برنامه مهاجرتی استان بریتیش کلمبیا (BC PNP) برای متقاضیان واجد شرایط در مجموع 95 دعوتنامه صادر کرد. دعوتنامه ها در سیستم اکسپرس انتری بریتیش کلمبیا و کار...
جدیدترین انتخاب انتاریو در بخش تکنولوژی

جدیدترین انتخاب انتاریو در بخش تکنولوژی

۲۷ دي ۱۳۹۸ - انتاریو در جدیدترین انتخاب خود در تاریخ 15 ژانویه 2020 از متقاضیانی با تجربه کار در 6 زمینه مربوط به تکنولوژی دعوت به عمل آورد. در انتخاب زیر مجموعه Tech Draw از...
برنامه انتخاب استان ساسکاچوان در برنامه کارآفرینی

برنامه انتخاب استان ساسکاچوان در برنامه کارآفرینی

۲۵ دي ۱۳۹۸ - برنامه مهاجرتی استان ساسکاچوان اولین انتخاب این استان در سال 2020 در برنامه کارآفرینی را برگزار کرد. در تاریخ 7 ژانویه، 42 دعوتنامه برای متقاضیان در برنامه کارآفرینی استان ساسکاچوان صادر شد. متوسط...
جدیدترین انتخاب استانی ساسکاچوان

جدیدترین انتخاب استانی ساسکاچوان

۲۵ دي ۱۳۹۸ - ساسکاچوان در جدیدترین انتخاب خود در تاریخ 13 ژانویه، 234 دعوتنامه تحت برنامه انتخاب استانی (SINP) برای متقاضیان صادر کرد. این دومین انتخاب استان تحت برنامه مهاجرتی استان ساسکاچوان(SINP) در سال جدید...
انتخاب سیستم اکسپرس انتری

انتخاب سیستم اکسپرس انتری

اولین انتخاب در سال 2020 ۲۴ دي ۱۳۹۸ - در تاریخ 8 ژانویه، در اولین انتخاب اکسپرس انتری سال 2020، تعداد 3،400 دعوتنامه صادر شد. حداقل امتیاز لازم در این دوره 473 بود. سیستم اکسپرس انتری در سال 2015 برای مدیریت...
صدور 305 دعوتنامه در سیستم آریما

صدور 305 دعوتنامه در سیستم آریما

۲۳ دي ۱۳۹۸ - جزئیات دعوتنامه های صادر شده در ماه دسامبر در سیستم آریما منتشر شد. کبک طی دو دور انتخابی ماه دسامبر در سیستم آریما در مجموع برای 305 متقاضی دعوتنامه صادر کرد. در آخرین...
صدور دعوتنامه در سیستم اکسپرس انتری انتاریو

صدور دعوتنامه در سیستم اکسپرس انتری انتاریو

۲۳ دي ۱۳۹۸ - در تاریخ 9 ژانویه 2020، برنامه مهاجرتی استان انتاریو (OINP) دعوتنامه هایی (NOI) را برای داوطلبانی واجد شرایط احتمالی در برنامه نیروی کار متخصص فرانسه زبان انتاریو تحت سیستم اکسپرس انتری...
اولین انتخاب استانی بریتیش کلمبیا در سال 2020

اولین انتخاب استانی بریتیش کلمبیا در سال 2020

۲۲ دي ۱۳۹۸ - در تاریخ 7 ژانویه بریتیش کلمبیا 173 دعوتنامه برای متقاضیان صادر کرد. در انتخاب استانی این دوره، حداقل امتیاز لازم بین 85 تا 110 امتیاز بود. حداقل امتیاز لازم در هر گروه...
اولین انتخاب استانی ساسکچوان در سال 2020

اولین انتخاب استانی ساسکچوان در سال 2020

۲۱ دي ۱۳۹۸ - در تاریخ 9 ژانویه، ساسکچوان 308 دعوتنامه طی برنامه انتخاب استانی برای متقاضیان صادر کرد. این اولین انتخاب استان تحت برنامه مهاجرتی استان ساسکچوان(SINP) در سال جدید میلادی است. دعوتنامه ها تحت...
بیست و سومین گاهنامه پرنیان منتشر شد

بیست و سومین گاهنامه پرنیان منتشر شد

۱۸ دي ۱۳۹۸ - این گاهنامه در راستای اطلاع رسانی و ارائه مقالات کاربردی به موکلین شرکت تهیه و تنظیم شده است. از جمله عنوان های این گاهنامه می توان به "آخرین تغییرات لیست رشته...

راهنمای جستجو در سایت

 • جهت جستجوی یک عبارت خاص از گیومه در دو طرف عبارت استفاده کنید. مانند:
 • جهت جستجوی چند کلمه در کل مطلب، کلمات را با فاصله از هم وارد کنید. مانند:
 • جهت جستجو در تنها عنوان مطالب، پیش از کلمه کلیدی خود از عنوان: و یا title: استفاده کنید. مانند:
 • جهت جستجو در تنها متن مطالب، پیش از کلمه کلیدی خود از متن: و یا body: استفاده کنید. مانند:
 • جهت جستجو در تنها خلاصه مطالب، پیش از کلمه کلیدی خود از خلاصه: و یا brief: استفاده کنید. مانند:
 • شما می توانید تمام موارد را ترکیب کنید. برای ترکیب شرایط عنوان، متن و خلاصه، بین شرط ها ; (سمی کالن - semicolon) قرار دهید. مانند:
  • عنوان:دهان و دندان;متن:"مسیر شغلی دندانپزشکان" (نشانم بده)
  • title:دهان و دندان;body:"مسیر شغلی دندانپزشکان" (نشانم بده)
 • توجه داشته باشید که هر مطلبی که در آن حداقل یکی از شرایط جستجو برقرار باشد در نتایج جستجو قرار می گیرد.