آیا میدانید با ورود به سایت کنپارس با استفاده از نام کاربری و کلمه عبور خود، می توانید ضمن استفاده از مطالب ویژه اعضا، با مطالعه و به اشتراک گذاری هر مطلب امتیاز جمع کنید! بااستفاده از این امتیاز ها، می توانید بر روی قرارداد خود با کنپارس تخفیف دلاری بگیرید و یا محصولات و سرویس های کنپارس را خریداری کنید!
در صورتی که عضو سایت هستید، از اینجا وارد شوید. اگر هنوز عضو سایت نشده اید، در این صفحه ثبت نام کنید. عضویت در سایت رایگان وسریع است! برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد سیستم امتیاز دهی کنپارس، اینجا و اینجا را ببینید.
 • چند و چون برنامه تجربه کبکی PEQ

  چند و چون برنامه تجربه کبکی (PEQ)


طی حدودا یک سال اخیر، استان کبک تغییرات زیادی در برنامه های مهاجرتی خود داشته که اغلب با جنجال و واکنش متقاضیان مهاجرت یا ذینفعان مواجه شده است. از جمله این تغییرات تعلیق و بسته شدن 18000 پرونده نیروی متخصص بود که موضوع بحث ما نیست و می توانید در مورد آن در اینجا بیشتر بخوانید. برنامه دیگری که در یکسال اخیر دستخوش تغییر شد، PEQ یا برنامه تجربه کبکی است.

نگاهی گذرا به تغییرات

توقف پذیرش درخواست فارغ التحصیلان

اداره مهاجرت استان کبک در تاریخ 10 جولای 2019 اعلام کرد که این برنامه مهاجرتی که ویژه فارغ التحصیلان این استان است، به دلیل بررسی پرونده متقاضیانی که در استان کبک مشغول به کار هستند، به طور موقت تا اول نوامبر 2019 بسته خواهد بود. جزئیات خبر را در اینجا مطالعه کنید.

پذیرش مجدد تمامی درخواست ها تحت قوانین جدید از اول نوامبر 2019

اداره مهاجرت استان کبک در تاریخ ۳۰ اکتبر ۲۰۱۹ اعلام کرد که این برنامه مهاجرتی دوباره بازگشایی خواهد شد و متقاضیان می توانند از اول نوامبر ۲۰۱۹ درخواست های خود را ارسال کنند.

در این دور جدید پذیرش درخواست ها، شرایط و لیست جدیدی از مشاغل و رشته های تحصیلی مورد قبول برای این برنامه ارائه و اعلام شد که هدف از آن مطابقت بیشتر مهاجران با اهداف اقتصادی کبک بود. این شرایط جدید شامل حال تمامی درخواست های ارسال شده قبل و بعد از این تاریخ می شد. برای مطالعه خبر اینجا را بخوانید.

عقب نشینی کبک

در تاریخ 11 نوامبر 2019 دولت کبک، در پی اعتراضات عمومی، تعلیق موقت تغییرات بحث برانگیز اعلام شده در 30 اکتبر 2019 را رسما اعلام کرد. مطالعه خبر برخی به این دولت انتقاد کردند که بدون مشورت با افراد صاحب صلاحیت، دست به چنین اصلاحاتی زده است.

اعلام شرایط جدید

3 روز پس از عقب نشینی، اداره مهاجرت اطلاعیه ای صادر و طی آن اعلام کرد که شرایط انتخاب برنامه تجربه کبکی  (PEQ) به روال سابق خود، یعنی قبل از اعمال تغییرات در اول نوامبر 2019 برمی گردد. همچنین مبنای بررسی درخواست های ارسال شده در بازه زمانی 1 تا 13 نوامبر، تغییرات اعلام شده در اول نوامبر بود و در مورد درخواست های دیگر، شرایط بررسی طبق روال قبل از اعمال تغییرات شد. خبر مربوط به این اطلاعیه را در اینجا مطالعه نمایید.

رونمایی از تصمیمات جدید در تاریخ 28 می 2020

پس از حدود 7 ماه آرامش در روند پذیرش درخواست ها، اداره مهاجرت با خبر جدید خود طوفانی در دل متقاضیان برنامه تجربه کبکی برپا کرد! برنامه محبوبی که روند نسبتا سریعی برای رسیدن به اقامت دائم کانادا را داشت، حالا و با شرایط جدید اعلام شده توسط اداره مهاجرت، کمی دور از دسترس جلوه می کند.

وزیر مهاجرت کبک، سیمون ژولین-بارت در تاریخ 28 می 2020 پیش نویس اصلاحات این برنامه را اعلام کرد. هدف از اعمال این تغییرات، پاسخگویی بهتر به نیازهای بازار کار کبک، ادغام بهتر مهاجران در بازار کار، مهارت در زبان فرانسه برای ادغام بهتر در بازار کار و به نوعی تقویت و بهینه سازی برنامه اعلام شده است.

افزایش شرط سابقه کار 

نیروی کار موقت

نیروی کار موقت کبک باید 36 ماه سابقه کار تمام وقت در 48 ماه پیش از ارسال درخواست شان داشته باشند. قبلا یک سال سابقه کار کافی بود.

پیش از لازم الاجرا شدن آیین نامه های جدید در هفته های آتی، اقدامی برای تغییر وضعیت تمامی کارگران خارجی موقت با اجازه کار معتبر در نظر گرفته شده است.

فارغ التحصیلان کبک

فارغ التحصیلان استان کبک، باید حداقل ۱۲ تا ۲۴ ماه سابقه کاری تمام وقت در این استان داشته باشند تا بتوانند برای دریافت سی اس کیو اقدام کنند. پیش از این، متقاضیان می توانستند به محض اتمام تحصیلات با داشتن مدرک زبان B2 برای دریافت سی اس کیو اقدام کنند. البته متقاضیانی که دارای مجوز کار معتبر پس از پایان تحصیلات هستند، قبل از اجرایی شدن این تغییرات، در صورتیکه شرایط لازم را برای بهره مندی از اقدامات تغییر وضعیت را داشته باشند، می توانند از طریق زیرشاخه نیروی کار موقت ( volet Travailleur étranger temporaire ) برای دریافت سی اس کیو اقدام کنند.

همسر متقاضی

همسر متقاضی باید دارای سطح ۴ مهارت شفاهی زبان فرانسه یعنی مدرک زبان فرانسه A1 و A2 باشد. پیش از این، فقط متقاضی اصلی باید مدرک زبان فرانسه ارائه می کرد و همسر متقاضی نیازی به ارائه مدرک زبان فرانسه نداشت. مدرک زبان مورد نیاز برای دریافت شهروندی کانادا نیز همین سطح  4 مهارت شفاهی زبان فرانسه یا انگلیسی می باشد. نکته مهم در مورد این تغییر این است که تا یک سال آینده اجرایی نخواهد شد.

آموزش فرانسه

تایید مدرک زبان فرانسه سطح متوسط پیشرفته ارائه شده توسط موسسات کبک مورد قبول نخواهد بود، زیرا در این مدت اغلب افراد، علی رغم ارائه مدرک، توان برقراری ارتباط به زبان فرانسه نداشتند.

روند بررسی درخواست ها

روند بررسی درخواست ها نیز قبلا پیش بینی شده بود که 20 روز خواهد بود، اما به دلیل افزایش چشمگیر درخواست ها، به حداکثر 6 ماه تغییر کرده است.

سیاست یک بام و دو هوای کبک در جذب مهاجران

در کنار این تغییرات کبک قصد استخدام سریع نیرو در بخش سلامت را دارد که خود این موضوع هم موضوع جدیدی برای زیر سوال بردن دولت کبک و سیاست های مهاجرتی آن به دست منتقدان داده است. دولتی که از یک طرف با اصلاحات و تغییرات با منطق و بی منطق خود در روند جذب مهاجران مانع تراشی می کند، از طرف دیگر برای جبران کمبود فاحش نیروی کاری (به ویژه در بخش سلامت) که بنا بوده از طریق مهاجرت تامین شود، دست به اصلاحاتی می زند که در شرایط عادی جهان، عملی شدن شان جای سوال داشت، چه برسد به این روزها که در جهان درگیر پاندمی، بسیاری از پروازها به کشورهای مختلف معلق و اجتماعات در برخی کشورها ممنوع است.

و در کنار این انعطاف ظاهری برای جذب سریعتر مهاجران، تغییرات و سخت گیری بیشتر در برنامه تجربه کبکی (PEQ) که جزو سریع ترین روش ها بوده، خود جای بسی تامل دارد؛ بالاخره کبک قصد دارد مهاجر بیشتری بگیرد تا کمبودهای بازار کارش را سریعتر تامین کند یا به دنبال تعریف استانداردهای جدید برای جذب مهاجرانی با شرایط ویژه است؟ بالاخره میزبانی خوش رو خواهد بود که از هم جواری با میهمانش بهره مند شود، یا صاحب خانه ای که چندان تمایل ندارد، هر میهمانی را به منزلش راه دهد؟

برخی منتقدان امیدوارند که بحران کمبود نیروی کار در حوزه سلامت عاملی شود تا دولت کبک به خود بیاید و ارزش واقعی مهاجران را درک کند.

منصف دراجی، لیبرال منتقد سیاست های مهاجرتی کبک نیز گفته که اگر نیت وزیر مهاجرت از این اصلاحات، وخیم تر کردن اوضاع نیروی کار کبک است، کاملا به هدف زده است.


آیا میدانید اولین گام برای مهاجرت به کانادا و دریافت اقامت دایم کانادا تکمیل فرم ارزیابی رایگان است!


سه شتبه ۱۳ خرداد ماه ۱۳۹۹ در ۰۲:۱۱:۲۷ ق.ظ - پیوند همیشگی
گروه نویسندگان کنپارس - بازدید : ۷۸۲ - برچسب ها:
ثبت دیدگاه شما
دیدگاه ارسالی شما پیش از نمایش نیاز به تایید مدیریت خواهد داشت.
مطالب مرتبط
مطالب مرتبط:
آخرین مطالب سایت:
پذیرش بیش از 13 هزار مهاجر در ماه جولای

پذیرش بیش از 13 هزار مهاجر در ماه جولای

۲۶ شهريور ۱۳۹۹ - کانادا در ماه جولای سال 2020، اقدام به پذیرش 13 هزار و 645 مهاجرِ «ساکن دائم» کرد. این رقم با توجه به اینکه ماه جولای یکی از شلوغ ترین ماه ها...
مسئولیت کارفرمایان در قبال نیروی کار خارجی

مسئولیت کارفرمایان در قبال نیروی کار خارجی

۱۷ شهريور ۱۳۹۹ - اداره مهاجرت کانادا تصریح کرده است که کارفرمایان کانادایی موظف به پرداخت دستمزد به نیروی کار خارجی هستند حتی اگر آنها هنوز «شماره بیمه اجتماعی» (SIN) خود را دریافت نکرده باشند....
صدور 4200 دعوت نامه از طریق سیستم اکسپرس انتری برای متقاضیان اقامت دائم کانادا

صدور 4200 دعوت‌نامه از طریق سیستم اکسپرس انتری برای متقاضیان اقامت دائم کانادا

۱۴ شهريور ۱۳۹۹ - دولت کانادا در دوم سپتامبر،  برای 4200 متقاضی اقامت دائم کانادا از طریق «سیستم اکسپرس انتری»، دعوت نامه صادر کرد.   متقاضیان «برنامه نیروی متخصص فدرال» جزو متقاضیانی بودند که در این انتخاب...
صدور 430 دعوت نامه برای متقاضیان مهاجرت در برنامه انتخاب استانی بریتیش کلمبیا

صدور 430 دعوت‌نامه برای متقاضیان مهاجرت در برنامه انتخاب استانی بریتیش‌کلمبیا

۱۳ شهريور ۱۳۹۹ - استان «بریتیش کلمبیا» در جدیدترین انتخابش در اول سپتامبر، از بیش از 430 متقاضی مهاجرت دعوت کرده است تا برای درخواست نامزدی استانی برای اقامت دائم کانادا اقدام کنند.   «برنامه انتخاب استانی...
استان انتاریو برای 21 کارآفرین دعوت نامه صادر کرد

استان انتاریو برای 21 کارآفرین دعوت‌نامه صادر کرد

۸ شهريور ۱۳۹۹ - استان «انتاریو» 21 دعوت نامه برای متقاضیان برنامه «کارآفرینی» صادر کرده است. «برنامه مهاجرتی استان انتاریو» (OINP) این انتخاب را در تاریخ 26 آگوست برگزار کرد. متقاضیانی که امتیاز «ابراز علاقه...

راهنمای جستجو در سایت

 • جهت جستجوی یک عبارت خاص از گیومه در دو طرف عبارت استفاده کنید. مانند:
 • جهت جستجوی چند کلمه در کل مطلب، کلمات را با فاصله از هم وارد کنید. مانند:
 • جهت جستجو در تنها عنوان مطالب، پیش از کلمه کلیدی خود از عنوان: و یا title: استفاده کنید. مانند:
 • جهت جستجو در تنها متن مطالب، پیش از کلمه کلیدی خود از متن: و یا body: استفاده کنید. مانند:
 • جهت جستجو در تنها خلاصه مطالب، پیش از کلمه کلیدی خود از خلاصه: و یا brief: استفاده کنید. مانند:
 • شما می توانید تمام موارد را ترکیب کنید. برای ترکیب شرایط عنوان، متن و خلاصه، بین شرط ها ; (سمی کالن - semicolon) قرار دهید. مانند:
  • عنوان:دهان و دندان;متن:"مسیر شغلی دندانپزشکان" (نشانم بده)
  • title:دهان و دندان;body:"مسیر شغلی دندانپزشکان" (نشانم بده)
 • توجه داشته باشید که هر مطلبی که در آن حداقل یکی از شرایط جستجو برقرار باشد در نتایج جستجو قرار می گیرد.