آیا میدانید با ورود به سایت کنپارس با استفاده از نام کاربری و کلمه عبور خود، می توانید ضمن استفاده از مطالب ویژه اعضا، با مطالعه و به اشتراک گذاری هر مطلب امتیاز جمع کنید! بااستفاده از این امتیاز ها، می توانید بر روی قرارداد خود با کنپارس تخفیف دلاری بگیرید و یا محصولات و سرویس های کنپارس را خریداری کنید!
در صورتی که عضو سایت هستید، از اینجا وارد شوید. اگر هنوز عضو سایت نشده اید، در این صفحه ثبت نام کنید. عضویت در سایت رایگان وسریع است! برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد سیستم امتیاز دهی کنپارس، اینجا و اینجا را ببینید.
 • کانادا یک سال بسیار موفق در صدور انواع ویزا را پشت سر گذاشت

  کانادا یک سال بسیار موفق در صدور انواع ویزا را پشت سر گذاشت

آمارها نشان از عملکرد موفق اداره مهاجرت در صدور انواع ویزا در سال ۲۰۱۲ دارد. به راستی چنین است؟
جیسن کنی رکوردشکنی صدور ویزا برای هندوستان را در برابر رسانه‌ها اطلاع‌رسانی می‌کند. عکس از وبسایت اداره مهاجرت.

در آخرین روزهای ماه فوریه، جیسن کنی، وزیر مهاجرت و شهروندی کانادا و وزارتخانه تحت امرش هم‌چون هر سال اقدام به اعلام آمارهای مربوط به تعداد ویزاهای صادر شده در گروه‌ها و انواع مختلف اعم از مهاجرتی، توریستی و تحصیلی کردند و تبلیغات فراوانی در رسانه‌ها در مورد رکوردهای برجای گذاشته شده در این مورد انجام دادند. برخی از این آمارها به قرار زیر است:

 • کانادا در سال ۲۰۱۲، ۲۵۷ هزار و ۵۱۵ ویزای اقامت دائم صادر کرده است. وزیر مهاجرت این عملکرد را با این واژگان توصیف کرد: «برای هفتمین سال متوالی، کانادا بالاترین سطح پایدار مهاجرت در تاریخ کانادا را تداوم داد.» برنامه‌ریزی اداره مهاجرت برای این سال بین ۲۴۰ تا ۲۶۰ هزار ویزا بود که ویزاهای صادر شده اندکی از سقف تعیین شده کمتر است.
 • در فاصله سال‌های ۲۰۰۶ تا ۲۰۱۲، کانادا به طور متوسط ۳۰ هزار و ۲۵۰ ویزا بیش از دهه قبل از آن ویزا صادر کرده است. دلیل تاکید وزارتخانه بر این اعداد، مقایسه عملکرد محافظه‌کاران با دولت قبلی، یعنی لیبرال‌هاست.
 • در این سال نزدیک به یک میلیون ویزای توریستی صادر شده است که ۴۰ درصد بیش از سال ۲۰۰۴ است و یک رکورد جدید محسوب می‌شود. همچنین زمان ویزای توریستی با امکان ورود مکرر multiple-entry که از جولای ۲۰۱۱ اعلام شده و همچنین سوپرویزا سبب شده که حضور والدین مهاجران با سهولت بیشتری انجام شود.
 • در این سال حدود یکصد هزار ویزای تحصیلی صادر شده است که ۶۰ درصد بیش از سال ۲۰۰۴ است. بر اساس گزارشی که از تاثیر حضور دانش‌جویان خارجی در ۲۰۱۱ منتشر شده، این افراد بیش از ۸ میلیارد دلار به اقتصاد کانادا منفعت رسانده‌اند. دولت در چند سال اخیر برنامه‌های متنوعی برای بهبود شرایط و فعالیت دانش‌جویان خارجی و ادغام بهتر آنها در بازار کار کانادا فراهم آورده از جمله امکان اشتغال پاره‌وقت خارج از محیط دانشگاه (پیشتر فقط همسران آنها اجازه چنین کاری داشتند و خود آنها تنها می‌توانستند در داخل پردیس دانشگاه مشغول بکار شوند)، افزایش زمان تلاش برای دریافت ویزای کار بعد از اتمام تحصیل، مقابله با مراکز آموزشی صوری و کلاه‌بردار، افزایش تعداد ویزاهای «گروه دارای تجربه کانادایی» Canadian Experience Class و...

همه اینها به روایت وزارت مهاجرت نشان‌دهنده عملکرد خوب و رو به پیشرفت این وزارتخانه است.

حقایقی پشت آمار...

اگر چه نمی‌توان عملکرد خوب وزارتخانه را در برخی حوزه‌ها کتمان کرد اما چون همیشه حقایقی هم پشت آمار وجود دارد:

حقیقت اول: مایکا نیرن یکی از وکلای مهاجرت اشاره می‌کند که افزایش آمار ویزاهای مهاجرتی سال ۲۰۱۲ نسبت به سال ۲۰۱۱ نه به واسطه افزایش عملکرد اداره مهاجرت فدرال، بلکه به دلیل تلاش استان‌ها و افزایش تعداد پذیرش آنها بوده است. اگر قرار است از کسی تجلیل شود، آنها شایسته‌ترند. البته سخنگوی اداره مهاجرت در پاسخ گفته که به هر حال این اداره مهاجرت است که این ویزاها را صادر می‌کند اما کارشناسان امور می‌دانند که این همه حقیقت نیست. وظیفه و تلاش اصلی در استان‌ها انجام می‌شود و اداره مهاجرت که باید کار نهایی را انجام دهد معمولا این کار را با جدیت و سرعت استان‌ها انجام نمی‌دهد. نمونه بارز آن وضعیت ویزاهای کبک است که تازه توافق‌نامه‌های قانونی الزامات بیشتری برای شخص وزیر ایجاد کرده است.

حقیقت دوم: در میان انواع ویزاهای مهاجرتی، تاثیر افزایش ویزای خانوادگی (حدود ۱۵ درصد افزایش) از همه بیشتر بوده است. در حالی‌که انواع ویزاهای کلاس اقتصادی (از جمله نیروی متخصص، سرمایه‌گذاری و کارآفرینی) کمتر از ۳ درصد افزایش داشته‌اند. این در حالی است که شخص وزیر و وزارتخانه در رسانه‌های کانادایی مرتبا از عملکرد خود در کمک به اقتصاد کانادا و جبران کمبود نیروهای متخصص و سرمایه‌گذاری جدید و...سخن می‌گویند.

حقیقت سوم: آقای کنی اصرار دارد که همه این هفت سال را با هم در یک کاسه کند و از «رشد پیوسته و ثابت» سخن بگوید اما اگر وضعیت سال‌های ۲۰۱۲ و ۲۰۱۱ را با سال ۲۰۱۰ مقایسه کنیم به نکات جالبی دست خواهیم یافت. در این سال که بالاترین آمار صدور ویزای اقامت دائم در ۵۰ سال گذشته بوده است، کانادا ۲۸۰ هزار و ۶۳۶ ویزا از این نوع صادر کرد یعنی ۱۵ هزار و ۶۳۶ ویزا بیش از بالاترین سقفی که در آن سال برنامه‌ریزی شده بود. البته آگاهان از خاطر نبرده‌اند که قرار بود در می سال ۲۰۱۱ انتخابات فدرال برگزار شود و جناب کنی که فعال‌ترین عضو ستاد انتخاباتی هارپر بود و در تمام چند ماه تبلیغات انتخاباتی، با حضور در جوامع قومی سبب افزایش رای محافظه‌کاران در این مناطق شد بیش از هر چیز بر روی همین رکورد تاریخ‌ساز در صدور ویزای مهاجرت (که برای آن جوامع بسیار جذاب بود) مانور می‌کرد.

حقیقت چهارم: اصولا مقایسه این اعداد با دهه ۱۹۹۶ تا ۲۰۰۵ از یک نظر بسیار غیرکارشناسانه و فریب‌کارانه است. در آن دوره زمانی، کارشناسان حدود همان میزان مهاجر را برای کشور کافی می‌دانستند در حالی‌که در چند سال اخیر تقریبا همه کارشناسان امور مهاجرت حتی افراد متمایل به محافظه‌کاران تاکید می‌کنند که عدد هدف‌گیری شده دولت برای ورود مهاجران بسیار پایین و غیرمنطبق با واقعیت‌های بازار کار کانادا در دهه آینده است. در یکی از آخرین موارد روزنامه گلوب‌اندمیل که تمایلات آن بیشتر به محافظه‌کاران و طبقه الیت و مدیران ارشد کشور است در یک گزارش تحلیلی، ورود سالانه حداقل ۴۰۰ هزار مهاجر تازه‌وارد را توصیه کرده است. دیگرانی حتی به اعداد تا یک میلیون نفر هم اشاره کرده‌اند. از این نظر، عملکرد اداره مهاجرت در چند سال اخیر نه تنها قابل تقدیر نیست، بلکه بسیار کمتر از نیازهای آتی جامعه و معضلاتی است که در کمتر از ۵ سال آینده به دلیل پیری جمعیت و فقدان نیروی کار متخصص جایگزین، حادث خواهد شد.

حقیقت پنجم: جناب وزیر هر بار که حقیقت چهارم به وی گوشزد شده، به جای آنکه بپذیرد توان کارشناسی و نیروهای تحت امر وی، سیاست‌گذاری‌های نادرست و تصمیمات یک‌شبه، تامین نیازهای واقعی کانادا به مهاجران را به تاخیر انداخته‌اند، مرتبا از نتایج نظرسنجی‌های کشور و مخالفت کانادایی‌ها با افزایش ورود مهاجران سخن گفته (که البته در مورد نظرسنجی‌ها، نکته درستی است) اما ایشان پاسخ نمی‌دهند که چطور در مواردی چون تغییرات مربوط به قوانین افزایش سن OLS، قوانین دریافت بیمه بیکاری و تغییرات نحوه ارزیابی خطرات زیست‌محیطی که هم افکار عمومی مخالف تصمیمات دولت هستند و هم اجماع کاملی میان کارشناسان وجود ندارد، دولت ایشان دقیقا خلاف نتایج نظرسنجی‌ها عمل می‌کند اما در مورد میزان ورود مهاجران که تحقیقات متعدد انجام شده، روند موجود را در درازمدت به ضرر اقتصاد و جامعه کانادا می‌دانند، مرتبا نتایج نظرسنجی‌ها را بهانه می‌کنند.

حقیقت ششم: در میان انواع ویزاهای صادر شده، ویزاهای تعلق گرفته به چند کشور از جمله هند، چین و فیلیپین، (نسبت به ویزاهای صادر شده در گذشته برای همان کشورها) رکوردهای تاریخی به جا گذاشتند. این نکته از این نظر قابل توجه است که اولا بعد از حذف ۲۸۰ هزار پرونده منتظر در گروه نیروی متخصص فدرال در سال ۲۰۱۲، تظاهرات و اعتراضات فراوانی علیه شخص وزیر در اکثر این کشورها شکل گرفت و برای اولین بار در تاریخ کانادا، عده‌ای در این کشورها علنا علیه وزیر مهاجرت کانادا شعار دادند و او را با عباراتی نه چندان خوش‌آیند تحقیر کردند. اینکه حالا همین کشورها رکوردار ویزاهای دریافتی می‌شوند جالب توجه نیست؟ آنهم در شرایطی که انتخابات بعدی در سال ۲۰۱۵ است و رقابت‌ها عملا از ۲۰۱۴ آغاز می‌شود و اعضای جوامع قومی هر سه کشور مورد اشاره تاثیر زیادی بر اکثریت یا اقلیت و حتی شکست محافظه‌کاران دارند. اگر حقیقتی در این نکته نهفته باشد باید شاهد رکوردشکنی‌های دیگری در سال ۲۰۱۳ و ۲۰۱۴ در مورد این کشورها باشیم!


آیا میدانید اولین گام برای مهاجرت به کانادا و دریافت اقامت دایم کانادا تکمیل فرم ارزیابی رایگان است!


شنبه ۱۹ اسفند ماه ۱۳۹۱ در ۰۳:۳۲:۳۶ ق.ظ - پیوند همیشگی
مجید بسطامی - Majid Bastami - بازدید : ۹۱۵۰ - برچسب ها:
cicjason kenneyجیسون کنی وزیر مهاجرتجیسون کنی
ثبت دیدگاه شما
دیدگاه ارسالی شما پیش از نمایش نیاز به تایید مدیریت خواهد داشت.
مطالب مرتبط:
اشتباهات و تأخیر های اداره مهاجرت و برزخ مهاجران

اشتباهات و تأخیر های اداره مهاجرت و برزخ مهاجران

۲۱ خرداد ۱۳۹۴ -   تورنتو استار گزارش قابل توجهی از نتیجه بررسی های دولت در مورد عملکرد ادارات مهاجرت در کانادا منتشر کرده که جای بسیاری نگرانی دارد. نتیجه این بررسی ها نشان از تکرار اشتباهات در...
فراخی و تنگی در آخرین فهرست نیروی متخصص فدرال
آخرین فرصت برای برخی متقاضیان مهاجرت

فراخی و تنگی در آخرین فهرست نیروی متخصص فدرال

۶ اردي بهشت ۱۳۹۳ - اولین انبساط‌ها بعد از مدت‌ها انقباض کامل فهرست مشاغل نیروی متخصص فدرال که به همراه آمار پذیرش چند برنامه‌ دیگر گروه اقتصادی برای سال مهاجرتی ۲۰۱۴-۲۰۱۵، چهارشنبه ۲۳ ایپریل منتشر شد از...
فراخی و تنگی در آخرین فهرست نیروی متخصص فدرال
آخرین فرصت برای برخی متقاضیان مهاجرت

فراخی و تنگی در آخرین فهرست نیروی متخصص فدرال

۵ اردي بهشت ۱۳۹۳ - اولین انبساط‌ها بعد از مدت‌ها انقباض کامل فهرست مشاغل نیروی متخصص فدرال که به همراه آمار پذیرش چند برنامه‌ دیگر گروه اقتصادی برای سال مهاجرتی ۲۰۱۴-۲۰۱۵، چهارشنبه ۲۳ ایپریل منتشر شد از...
سهمیه ویزاهای سال ۲۰۱۴ در هر یک از دفاتر کانادا
در گروه اقتصادی شامل نیروی متخصص و سرمایه‌گذاری مشخص شد:

سهمیه ویزاهای سال ۲۰۱۴ در هر یک از دفاتر کانادا

۴ فروردين ۱۳۹۳ - اداره مهاجرت کانادا سهمیه برنامه‌ریزی شده برای نهایی کردن پرونده‌ها و صدور ویزا در هر یک از دفاتر ویزای کانادا در گروه اقتصادی را مشخص کرد. گروه اقتصادی economic شامل ویزاهای...
سهمیه ویزاهای سال ۲۰۱۴ در هر یک از دفاتر کانادا
در گروه اقتصادی شامل نیروی متخصص و سرمایه‌گذاری مشخص شد:

سهمیه ویزاهای سال ۲۰۱۴ در هر یک از دفاتر کانادا

۲۷ اسفند ۱۳۹۲ - اداره مهاجرت کانادا سهمیه برنامه‌ریزی شده برای نهایی کردن پرونده‌ها و صدور ویزا در هر یک از دفاتر ویزای کانادا در گروه اقتصادی را مشخص کرد. گروه اقتصادی economic شامل ویزاهای...
نکاتی درباره برنامه های مهاجرتی سال ۲۰۱۴ کانادا
روشنی‌ها و ابهامات

نکاتی درباره برنامه‌های مهاجرتی سال ۲۰۱۴ کانادا

۱۹ اسفند ۱۳۹۲ - بازنشر مقاله ای که ابانماه ۹۲ منتشر شده بود به دلیل دریافت سوالات متعدد در این خصوص در تاریخ ۲۸ اکتبر ۲۰۱۳، وزیر جدید مهاجرت کانادا عناوین کلی برنامه‌های مهاجرتی کانادا در...
شکست دولت در بررسی سریع و به موقع پرونده های مهاجرتی
انعکاس ناتوانی‌های اداره مهاجرت در مطبوعات

شکست دولت در بررسی سریع و به‌موقع پرونده‌های مهاجرتی

۲۳ دي ۱۳۹۲ - نیکلاس کانگ، تورنتواستار/برگردان نادیا غیوری پنج سال بعد از زمانی که دولت، سیستم مهاجرتی «بررسی سریع و به‌موقع پرونده‌ها» را راه‌اندازی نمود، متقاضیان مهاجرت در گروه نیروهای متخصص با انباشت پرونده و...
دو رشته فهرست مشاغل نیروی متخصص فدرال در آستانه تکمیل شدن
براساس آخرین به‌روزرسانی اداره مهاجرت

دو رشته فهرست مشاغل نیروی متخصص فدرال در آستانه تکمیل شدن

۲۲ امرداد ۱۳۹۲ - یادآوری: این دو رشته ۲۱ اگست تکمیل شدند. متن خبر جدید را اینجا ببینید.براساس آخرین به‌روزرسانی وبسایت اداره مهاجرت در دوشنبه ۱۲ اگست ۲۰۱۳، چنین به نظر می‌رسد که دو رشته...
بهبود ارائه خدمات پاسپورت برای کانادایی ها
وظیفه جدید اداره مهاجرت

بهبود ارائه خدمات پاسپورت برای کانادایی‌ها

۲۶ اردي بهشت ۱۳۹۲ - آقای جیسن کنی، وزیر مهاجرت و شهروندی و تنوع فرهنگی و نیز خانم دایان فینلی، وزیر منابع انسانی و توسعه مهارت‌ها، اعلام نمودند که قرار است با اجرای یک برنامه ارائه...
برنامه جدید نیروی متخصص فدرال رسما آغاز شد
دو هفته بعد از اعلام فهرست مشاغل

برنامه جدید نیروی متخصص فدرال رسما آغاز شد

۱۴ اردي بهشت ۱۳۹۲ - برنامه نیروی متخصص فدرال برای سال مهاجرتی ۲۰۱۳-۲۰۱۴ رسما از امروز، چهارم می ۲۰۱۳ اغاز شد. فهرست مشاغل و شرایط مربوط به بررسی امتیازات پیشتر در تاریخ  ۱۸ آوریل اعلام شده بود....
سیستم جدید امتیاز بندی نیروی متخصص فدرال اعلام شد مردادماه۱۳۹۱
تغییرات انقلابی در قوانین FSW

سیستم جدید امتیاز بندی نیروی متخصص فدرال اعلام شد (مردادماه۱۳۹۱)

۴ اردي بهشت ۱۳۹۲ -  همانگونه که انتظار می رفت تغییرات پیش روی قوانین در مورد برنامه نیروی متخصص فدرال برای  سال ۲۰۱۳ اعلام شده است. این مقررات در روزنامه رسمی کانادا منتشر شده است که...
راهنمای کسب اطلاعات ضروری برای تازه واردان به کانادا
از سوی اداره مهاجرت در دو فورمت منتشر شد

راهنمای کسب اطلاعات ضروری برای تازه‌واردان به کانادا

۳۱ فروردين ۱۳۹۲ - اداره مهاجرت کانادا اخیرا نسخه جدید کتابچه آموزش و اطلاع‌رسانی Welcome To Canada را با تغییرات و اطلاحاتی منتشر کرده است. عنوان کامل این کتابچه ۱۴۸ صفحه‌ای: Welcome to Canada: What You...
لیست مشاغل ۲۰۱۳ نیروی متخصص فدرال اعلام شد
با اعلام ۲۴ رشته و تعداد زیادی رشته مهندسی

لیست مشاغل ۲۰۱۳ نیروی متخصص فدرال اعلام شد

۳۰ فروردين ۱۳۹۲ - امروز ۱۸ آوریل، بعد از ماه‌ها توقف برنامه نیروی متخصص فدرال از اول جولای ۲۰۱۲، فهرست مشاغل جدید این برنامه اعلام شد. مهم‌ترین نکات مربوط به این فهرست عبارتند از: جمعا ۲۴...
ترجمه فارسی عناوین شغلی به فهرست اضافه شد
برای دسترسی آسان‌تر به جدول مشاغل نیروهای فنی-حرفه‌ای

ترجمه فارسی عناوین شغلی به فهرست اضافه شد

۱۸ دي ۱۳۹۱ - برای دوستان علاقه‌مندی که خبر مربوط به فهرست مشاغل نیروهای فنی-حرفه‌ای فدرال را تعقیب می‌کنند به اطلاع می‌رسد که ترجمه فارسی عناوین شغلی جدول مذکور به آن اضافه شد. برای مطالعه این...
خبر مهم لیست مشاغل و جزییات برنامه نیروهای فنی حرفه ای اعلام شد
با پذیرش ۳۰۰۰ پرونده در ۴۳ رشته

خبر مهم: لیست مشاغل و جزییات برنامه نیروهای فنی-حرفه‌ای اعلام شد

۱۳ دي ۱۳۹۱ - همان‌طور که پیشتر اعلام شده بود، اداره مهاجرت از امروز چهارشنبه دوم ژانویه ۲۰۱۳ با اعلام فهرست مشاغل و جزییات مدارک مورد نیاز، پذیرش پرونده‌های مربوط به نیروهای فنی-حرفه‌ای Federal Skilled...
خبر مهم به تعویق انداختن آغاز مجدد برنامه نیروی متخصص فدرال تا ماه می ۲۰۱۳
با اعلام جزییات بیشتری از برنامه جدید

خبر مهم: به تعویق انداختن آغاز مجدد برنامه نیروی متخصص فدرال تا ماه می ۲۰۱۳

۲۹ آذر ۱۳۹۱ - آقای جیسن کنی، وزیر مهاجرت و شهروندی کانادا، امروز اعلام کرد که دولت فدرال بزرگ‌ترین برنامه مهاجرتی خود را از ماه می سال آینده آغاز خواهد کرد که در آن تلاش...
آخرین مطالب سایت:
تمدید محدودیت های مرزی تا ۲۱ جولای

تمدید محدودیت‌های مرزی تا ۲۱ جولای

۲۹ خرداد ۱۴۰۰ - برای حفظ سلامت عمومی، مرزهای کانادا یک ماه دیگر برای سفرهای بین الملل بسته خواهد بودکانادا محدودیت‌های مرزی خود را برای مسافران بین الملل، تا روز 21 ژوئیه تمدید می‌کند.وزیر امنیت...
وضعیت شهروندی برای متقاضیانی که والدین آنها کانادایی هستند

وضعیت شهروندی برای متقاضیانی که والدین آنها کانادایی هستند

۲۳ خرداد ۱۴۰۰ - متقاضیانی که والدینشان شهروند کانادا هستند، واجد شرایط شهروندی کانادا خواهند بودشهروندان کانادایی می‌توانند در پذیرش درخواست شهروندی فرزندان خود که در خارج از کشور متولد شده اند، تأثیر بسزایی داشته...
محدودیت ۳ ساعته دفتر تهران

محدودیت ۳ ساعته دفتر تهران

در پاسخ‌گویی تلفنی و حضوری ۲۳ خرداد ۱۴۰۰ - به اطلاع می رساند در روز دوشنبه 24 خرداد استثناً به مدت 3 ساعت، از ساعت 8 تا 11 صبح، به دلیل تعمیرات، امکان پاسخ گویی تلفنی به شما عزیزان یا...

راهنمای جستجو در سایت

 • جهت جستجوی یک عبارت خاص از گیومه در دو طرف عبارت استفاده کنید. مانند:
 • جهت جستجوی چند کلمه در کل مطلب، کلمات را با فاصله از هم وارد کنید. مانند:
 • جهت جستجو در تنها عنوان مطالب، پیش از کلمه کلیدی خود از عنوان: و یا title: استفاده کنید. مانند:
 • جهت جستجو در تنها متن مطالب، پیش از کلمه کلیدی خود از متن: و یا body: استفاده کنید. مانند:
 • جهت جستجو در تنها خلاصه مطالب، پیش از کلمه کلیدی خود از خلاصه: و یا brief: استفاده کنید. مانند:
 • شما می توانید تمام موارد را ترکیب کنید. برای ترکیب شرایط عنوان، متن و خلاصه، بین شرط ها ; (سمی کالن - semicolon) قرار دهید. مانند:
  • عنوان:دهان و دندان;متن:"مسیر شغلی دندانپزشکان" (نشانم بده)
  • title:دهان و دندان;body:"مسیر شغلی دندانپزشکان" (نشانم بده)
 • توجه داشته باشید که هر مطلبی که در آن حداقل یکی از شرایط جستجو برقرار باشد در نتایج جستجو قرار می گیرد.