نکاتی درباره تمدید کارت اقامت دائم و دریافت شهروندی کانادا
نکاتی درباره تمدید کارت اقامت دائم و دریافت شهروندی کانادا این کتابچه در قالب دو سر فصل اصلی به مهم‌ترین نکات در مورد دریافت و تمدید کارت اقامت دائم کانادا PR Card و همچنین دریافت شهروندی این کشور Canadian Citizenship در قالب قانون جدیدی که C-۲۴ نامیده می‌شود می‌پردازد. معرفی قانون جدید شهروندی و نکاتی که باید در این زمینه به آنها توجه داشت بخشی از مباحث را دربر می‌گیرد و همچنین به پرسش‌های فراوانی که در این زمینه مطرح بوده و در وبسایت‌ها و وبلاگ‌های مرتبط با کنپارس انعکاس یافته پاسخ داده شده است. عمده مطالب تالیفی این جزوه به قلم آقای علی مختاری است اما مطالبی از نویسندگان یا مترجمان دیگری نظیر مجید بسطامی و نادیا غیوری هم به تناسب موضوعات در این کتابچه منعکس شده است.

نکاتی درباره تمدید کارت اقامت دائم و دریافت شهروندی کانادا

loading

در دست تهیه

مطلب مورد نظر شما هنوز آماده نشده است.

نکاتی در مورد کارت PR؛ حفظ و تمدید آن

یادآوری: این مطلب اول بار در تیرماه 1391 به قلم علی مختاری نگارش یافته و منتشر شده است.

موضوع دریافت کارت اقامت کانادا معروف به کارت  PR یا همان Permanent Resident Card  و حفظ آن موضوع سوالات متعددی است که به طور مرتب در قالب ایمیل دریافت می‌کنم و این نشانه ای است بر اینکه ابهامات زیادی برای تازه واردان مهاجر در این مورد وجود دارد. از این روی نکاتی را در این خصوص در پی می‌نگارم:

۱بعد از دریافت ویزای اقامت تا زمانی که شما به خاک کانادا وارد نشوید و Landing شما ثبت نشود شما مقیم دایم کانادا محسوب نمی‌شوید. از لحظه ثبت لندینگ شما مقیم دایم کانادا هستید. مهم‌ترین مدرکی که دریافت می‌کنید RECORD OF LANDING   است که باید تا زمان بازنشستگی حفظ کنید و آن دلیل اقامت شماست. کارتی هم برای شما معمولا ظرف ۴۵ روز به نشانی که اعلام می‌کنید ارسال می‌شود که همان کارت PR است. این کارت دلیل اقامت شما نیست ولی برای ورود به کانادا به آن نیاز دارید. به دیگر سخن اگر مدت اعتبار ۵ سال آن بگذرد و شما در کانادا باشید هیچ اشکالی برای اقامت شما ایجاد نخواهد شد و وضعیت شما همچنان مقیم دایم کاناداست.

۲اگر بعد از لندینگ و قبل از دریافت کارت خاک کانادا را ترک کنید برای ورود به کانادا بدون داشتن کارت نیازمند گرفتن برگ سفر از سفارت کانادا در آنکارا هستید. بنابراین توصیه می‌کنم قبل از دریافت کار از کانادا نروید.

۳هر مقیم دایم کانادا برای حفظ اقامت باید شرط اساسی آنرا رعایت کند که آن حضور در خاک کانادا دست کم به تعداد روزهای دو سال در هر ۵ سال است. ملاک محاسبه نیز ۵ سال قبل از زمان بررسی است.

۴کسی که در ۵ سال اول اقامت است و کارت اول را دارد، هر زمان که وارد کانادا می‌شود افسر سر مرز از وی سوالاتی می‌پرسد تا اطمینان یابد او تا پایان ۵ سال اول، با توجه به تاریخ انقضای کارت می‌تواند شرط را تامین کند مثلا اگر شما تنها ۶ ماه در کانادا بوده‌اید و تا پایان اعتبار کارت تنها یک سال مانده است شما مشکل خواهید داشت چون به فرض حضور هم نمی‌توانید این زمان را تکمیل کنید. اگر در مرز مشکلی نداشتید باید آن‌قدر در کانادا بمانید تا اطمینان یابید در صورت اقدام برای تمدید کارت در ۵ سال قبل از اقدام و نه از ابتدای ورود به کانادا در زمان لندینگ، ۲ سال در کانادا بوده‌اید. اینکه کارت شما اعتبار ندارد مهم نیست؛ مهم این است که هنگام بررسی وضعیت اقامت شما، در ۵ سال قبل چه مدت در کانادا اقامت داشته‌اید.

۵- برای کسانی که کارت دوم گرفته‌اند یعنی بیش از ۵ سال از لندینگ آنها گذشته و موفق شده‌اند کارت اقامت خود را تمدید کنند شرایط پیچیده‌تر است. در مورد این گروه از افراد، هر بار که به مرز مراجعه می‌کنند افسر باید اطمینان یابد که در ۵ سال قبل از آن تاریخ، آنها دو سال در کانادا بوده‌اند. بنابراین، این دسته از متقاضیان باید خیلی دقت کنند و در ورود و خروج خود به این نکته توجه داشته باشند تا دچار مشکل نشوند. این گروه نمی‌توانند استدلال کنند که «من تا پایان اعتبار کارت می‌توانم بمانم و شرط تامین می‌شود.» خیر، همیشه ۵ سال قبل از بررسی، ملاک است و افسران مرزبانی هر زمان می‌توانند این بررسی را انجام دهند.

۶- قانون مهاجرت و نیز رویه اداره مهاجرت در خصوص تمدید کارت اقامت افرادی که اقامت دایم کانادا را کسب کرده‌اند به طور ناخواسته منجر به ایجاد نوعی تبعیض میان مهاجرین شده است. از آنجا که بر اساس قانون، اداره مهاجرت هنگام درخواست تمدید کارت تنها به ۵ سال گذشته نظر دارد و فقط به دنبال این است که بداند آیا مهاجر در ۵ سال گذشته حداقل ۲ سال در کانادا زندگی کرده است یا خیر، اتباع کشورهایی که نیاز به دریافت ویزای ورود به کانادا ندارند مانند اتباع فرانسه و آلمان می‌توانند حتی پس از ۲۰ سال غیبت به راحتی به کانادا رفته دوسال بمانند و درخواست کارت جدید کنند و به این ترتیب به راحتی وضعیت اقامتی خود را باز می‌یابند اما یک تبعه ایران و یا هر کشور دیگری که نیازمند دریافت ویزا برای ورود به کانادا هستند در صورت انقضای کارت اقامت باید به سفارت برای دریافت برگ سفر به کانادا و یا ویزا مراجعه کند و اگر سفارت ویزا ندهد در عمل وی وضعیت اقامتی خود را از دست داده است (البته این افراد در مواردی می‌توانند با گرفتن وکیل و صرف هزینه بالایی سفارت را مجبور به صدور ویزا کنند). حتی اگر اجازه ورود به کانادا را نیز بیابند باید به محض ورود درخواست تمدید کنند که این نیز برای افرادی که دلیل موجهی برای غیبت ندارند می‌تواند منجر به از دست دادن اقامت دایم شود.

 

راهنمای جستجو در سایت

 • جهت جستجوی یک عبارت خاص از گیومه در دو طرف عبارت استفاده کنید. مانند:
 • جهت جستجوی چند کلمه در کل مطلب، کلمات را با فاصله از هم وارد کنید. مانند:
 • جهت جستجو در تنها عنوان مطالب، پیش از کلمه کلیدی خود از عنوان: و یا title: استفاده کنید. مانند:
 • جهت جستجو در تنها متن مطالب، پیش از کلمه کلیدی خود از متن: و یا body: استفاده کنید. مانند:
 • جهت جستجو در تنها خلاصه مطالب، پیش از کلمه کلیدی خود از خلاصه: و یا brief: استفاده کنید. مانند:
 • شما می توانید تمام موارد را ترکیب کنید. برای ترکیب شرایط عنوان، متن و خلاصه، بین شرط ها ; (سمی کالن - semicolon) قرار دهید. مانند:
  • عنوان:دهان و دندان;متن:"مسیر شغلی دندانپزشکان" (نشانم بده)
  • title:دهان و دندان;body:"مسیر شغلی دندانپزشکان" (نشانم بده)
 • توجه داشته باشید که هر مطلبی که در آن حداقل یکی از شرایط جستجو برقرار باشد در نتایج جستجو قرار می گیرد.