نکاتی درباره تمدید کارت اقامت دائم و دریافت شهروندی کانادا
نکاتی درباره تمدید کارت اقامت دائم و دریافت شهروندی کانادا این کتابچه در قالب دو سر فصل اصلی به مهم‌ترین نکات در مورد دریافت و تمدید کارت اقامت دائم کانادا PR Card و همچنین دریافت شهروندی این کشور Canadian Citizenship در قالب قانون جدیدی که C-۲۴ نامیده می‌شود می‌پردازد. معرفی قانون جدید شهروندی و نکاتی که باید در این زمینه به آنها توجه داشت بخشی از مباحث را دربر می‌گیرد و همچنین به پرسش‌های فراوانی که در این زمینه مطرح بوده و در وبسایت‌ها و وبلاگ‌های مرتبط با کنپارس انعکاس یافته پاسخ داده شده است. عمده مطالب تالیفی این جزوه به قلم آقای علی مختاری است اما مطالبی از نویسندگان یا مترجمان دیگری نظیر مجید بسطامی و نادیا غیوری هم به تناسب موضوعات در این کتابچه منعکس شده است.

نکاتی درباره تمدید کارت اقامت دائم و دریافت شهروندی کانادا

loading

در دست تهیه

مطلب مورد نظر شما هنوز آماده نشده است.

چگونه می‌توان با وجود عدم حضور در ۵ سال اول در کانادا اقامت دایم را حفظ کرد؟

یادآوری: این مطلب اول بار در دی‌ماه 1388 به قلم علی مختاری منتشر شده است.

مقاله جالبی از سوی آقای کوهن از وکلای با تجربه مونترآل زیر عنوان Two Classes of Permanent Residents   در وبلاگ ایشان منتشر شده است که به یک ایراد حقوقی در سیستم مهاجرت کانادا پرداخته است. این مقاله از جهت دیگری مورد توجه ما قرار گرفته است و آن راهکاری قانونی است برای جلوگیری از از دست رفتن وضعیت اقامت دایم حتی برای افرادی که نتوانسته‌اند به قاعده ۲ سال در ۵ سال اقامت در کانادا برای حفظ کارت پی آر عمل کنند. در این گفتار ما ضمن اشاره مختصر به محتوای مقاله آقای کوهن و شرح نکته مورد نظر ایشان به راهکار قانونی مورد اشاره بالا می‌پردازیم.

آقای کوهن به درستی معتقد است که قانون مهاجرت و نیز رویه اداره مهاجرت در خصوص تمدید کارت اقامت افرادی که اقامت دایم کانادا را کسب کرده اند به طور ناخواسته منجر به ایجاد نوعی تبعیض میان مهاجرین شده است. از آنجا که بر اساس قانون، اداره مهاجرت هنگام درخواست تمدید کارت تنها به ۵ سال گذشته نظر دارد و فقط به دنبال این است که بداند آیا مهاجر در ۵ سال گذشته حداقل ۲ سال در کانادا زندگی کرده است یا خیر، اتباع کشورهایی که نیاز به دریافت ویزای ورود به کانادا ندارند می توانند حتی پس از ۲۰ سال غیبت به راحتی به کانادا رفته دوسال بمانند و درخواست کارت جدید کنند و به این ترتیب به راحتی وضعیت اقامتی خود را باز می یابند اما یک تبعه ایران و یا هر کشور دیگری که نیازمند دریافت ویزا برای ورود به کانادا هستند در صورت انقضای کارت اقامت باید به سفارت برای دریافت برگ سفر به کانادا و یا ویزا مراجعه کند و اگر سفارت ویزا ندهد عملا وی وضعیت اقامتی خود را از دست داده است (البته این افراد در مواردی می توانند با گرفتن وکیل و صرف هزینه بالایی سفارت را مجبور به صدور ویزا کنند). حتی اگر اجازه ورود به کانادا را نیز بیابند باید به محض ورود درخواست تمدید کنند که این نیز برای افرادی که دلیل موجهی برای غیبت ندارند منجر به از دست دادن اقامت دایم خواهد شد.

کوهن به درستی معتقد است این یک تبعیض آشکار است اگر چه سیستم در ایجاد آن عمدی نداشته است. اما اشاره به این نکته از سوی وی موجب آشکار شدن یک راهکار قانونی برای افرادی شده است که نتوانسته اند در ۵ سال ۲ سال را در کانادا باشند. به خصوص هموطنان عزیز ما که معمولا در این خصوص با مشکل جدی مواجهند و روزی نیست که من تلفنی از یکی از دوستانی که در شرف از دست دادن اقامت است نداشته باشم.

و اما راهکار برای این افراد این است که قبل از انقضای کارت پی آر خود را به کانادا برسانند و بدون اقدام برای دریافت کارت جدید دو سال در کانادا بمانند و پس از دو سال برای تمدید کارت اقدام کنند و بدون مشکل کارت اقامت خود را با اعتبار ۵ ساله دریافت کنند در این خصوص توجه به نکات زیر ضروری است:

 ۱- شما با درخواست مهاجرت و وارد شدن به کانادا اقامت دایم کانادا را دریافت می کنید هر چند کارت اقامت شما ۵ سال اعتبار دارد. بنابراین حضور شما در کانادا با کارت غیر معتبر به هیچ وجه غیر قانونی نیست.

۲- کارت غیر معتبر خللی در زندگی عادی شما ایجاد نمی کند و بیشتر برای ورود به خاک کانادا اهمیت ویژه دارد.

۳- با توجه به اینکه کارت معتبر در اختیار ندارید به هیچ وجه نباید در این دوسال از کانادا خارج شوید وگرنه اقامت دایم شما عملا از بین می رود.

۴- باید تا می توانید حضور خود در کانادا را مستند کنید تا هنگام درخواست تمدید کارت مشکل اثبات نداشته باشید. مثلا خانه ای به نام خود اجاره کنید تلفن بگیرید،  جایی کار کنید و یا در یک موسسه آموزشی تحصیل کنید.

۵- توصیه می کنم پس از دو سال اقامت و دریافت کارت یک سال دیگر هم بمانید و تابعیت دریافت کنید تا بار دیگر با این مشکل مواجه نشوید.

با رعایت این موارد می‌توانید به راحتی کارت خود را به صورت قانونی تمدید کنید و شما از جستجو برای راه های غیر قانونی و همراه با فشار و استرس رها می شوید.

 

 

 

راهنمای جستجو در سایت

 • جهت جستجوی یک عبارت خاص از گیومه در دو طرف عبارت استفاده کنید. مانند:
 • جهت جستجوی چند کلمه در کل مطلب، کلمات را با فاصله از هم وارد کنید. مانند:
 • جهت جستجو در تنها عنوان مطالب، پیش از کلمه کلیدی خود از عنوان: و یا title: استفاده کنید. مانند:
 • جهت جستجو در تنها متن مطالب، پیش از کلمه کلیدی خود از متن: و یا body: استفاده کنید. مانند:
 • جهت جستجو در تنها خلاصه مطالب، پیش از کلمه کلیدی خود از خلاصه: و یا brief: استفاده کنید. مانند:
 • شما می توانید تمام موارد را ترکیب کنید. برای ترکیب شرایط عنوان، متن و خلاصه، بین شرط ها ; (سمی کالن - semicolon) قرار دهید. مانند:
  • عنوان:دهان و دندان;متن:"مسیر شغلی دندانپزشکان" (نشانم بده)
  • title:دهان و دندان;body:"مسیر شغلی دندانپزشکان" (نشانم بده)
 • توجه داشته باشید که هر مطلبی که در آن حداقل یکی از شرایط جستجو برقرار باشد در نتایج جستجو قرار می گیرد.