اطلاعات در مورد سیستم ورود سریع Express Entry
اطلاعات در مورد سیستم ورود سریع Express Entry در این مجموعه، اخبار، مقالات و تحلیل‌های منعکس شده بر روی مجموعه وبسایت‌ها و وبلاگ‌های شرکت مهاجرتی کنپارس مرتبط با موضوع سیستم جدید شناسایی و جذب نیروهای متخصص که از سال ۲۰۱۵ در کانادا آغاز شده و با عنوان ورود سریع EXPRESS ENTRY خوانده می‌شود گردآوری شده است. از آنجا که این سیستم در مراحل ابتدایی شکل‌گیری است و مرتبا بسته به تجربه‌های گوناگون، تحلیل‌ها و اخبار جدیدی در مورد آن منتشر می‌شود مطالب این جزوه هم به تدریج به روزرسانی خواهند شد و البته باید در نظر داشت که بخشی از مطالب به همین دلیل مشمول مرور زمان خواهند شد. عناوین مطالب منتشر شده در این جزوه در مارچ ۲۰۱۵ به قرار زیر است:

اطلاعات در مورد سیستم ورود سریع Express Entry

loading

در دست تهیه

مطلب مورد نظر شما هنوز آماده نشده است.

سیستم EE و نگرانی‌ها در مورد صداقت و شفافیت محافظه‌کاران

همانگونه که می‌دانید سیستم جدید دریافت پرونده موسوم به Express Entry برای اجرا در سال ۲۰۱۵ معرفی شد. این برنامه عملا طبیعت برنامه‌های جذب نیروی متخصص فدرال و بخشی از برنامه‌های استان را دگرگون کرده و افراد متقاضی تنها به صرف تقاضا برای رسیدگی در نوبت قرار نمی‌گیرند و این دولت فدرال است که بر اساس ضوابطی که هنوز چارچوب‌های روشنی ندارد به انتخاب افراد دست می‌زند. از این رو چه بسا فردی چند سال در سیستم، پروفایل ایجاد کند و انتخاب نشود درحالی‌که فرد دیگری در ماه اول تشکیل پروفایل خود، انتخاب شود و ویزای اقامت دریافت کند.

این سیستم نقاط قوت بسیاری دارد از جمله اینکه فرض است افراد تنها به دنبال وجود فرصت شغلی یا دست کم به دنبال احساس نیاز دولت‌ها به یک تخصص ویژه انتخاب می‌شوند و این برای تازه‌واردان و مهاجرین امتیاز بزرگی است و عمر آنها در تلاش برای یافتن شغلی درخور در سال‌های اولیه مهاجرت به‌بطالت نمی‌گذرد.

نگرانی اما آنجاست که معیارهای انتخاب شفاف نیست و روشن نخواهد شد که چه رتبه‌ای از سوی دولت فدرال برای ارسال دعوت‌نامه به متقاضی معین شده است. از سوی دیگر روشی هم تعریف نشده است که بتوان با استناد به آن امیدوار بود که این اقدامات در قالب استانداردی خاص و با معیارهای ویژه شفاف انجام شده است تا بتوان بر آن اساس اگر تخلفی شده است به آن اعتراض کرد. به تعبیر دیگر متقاضی واجد هیچ حقی نیست و امکان هیچ اعتراضی ندارد چرا که سیستم به گونه‌ای تعریف شده است که همه چیز به اراده دولت فدرال بستگی دارد. برای مثال اگر دولت فدرال تصمیم بگیرد تنها از میان مثلا ایرلندی‌ها در رشته معینی برای افراد دعوت‌نامه بفرستد و یا برای اتباع کشور معینی دعوت‌نامه نفرستد به این سادگی نمی‌توان او را به تبعیض‌نژادی متهم کرد؛ یکی به این دلیل که اساسا اطلاعات روشنی در دست نیست و دوم اینکه در این سیستم راه برای توجیه هرگونه رفتاری با آویختن به بحث نیاز بازار کار فراهم است. البته در درازمدت می‌توان با درخواست رسمی برای دریافت اطلاعات و آنالیز آنها نتایجی را به دست آورد و این نیازمند زمانی درازتر از عمر دولت‌هاست.

این نگرانی زمانی جدی‌تر می‌شود که می‌دانیم دولت هارپر اساسا محدودیت خاصی برای خود در نقض حقوق مهاجرین قایل نیست و علی‌رغم ادعاهای سال ۲۰۰۸ در تشکیل دولت شفاف، بیشتر از هر دولت دیگری از شفافیت گریزان است. این دولت توجهی به افکار عمومی ندارد و به‌راحتی در صدد نقض حقوق اولیه افراد مندرج در منشور آزادی‌ها و حقوق بشر کاناداست و نمونه بارز این رفتار را در تصویب قانون جدید تابعیت شاهد بودیم.

خلاصه اینکه این سیستم ابزار مناسبی است که اگر دولت قانونمند و منصفی آنرا به کار گیرد به نفع مهاجرین است اما همین ابزار در دست دولتی همچون دولت هارپر می‌تواند تیغ در دست زنگی مست باشد و منجر به نقض حقوق افراد شود. امید است که در انتخابات سال آینده شاهد حضور دولتی معتدل و عاقل در کانادا باشیم و این نگرانی برطرف شود.

با وجود این نگرانی، اقدام متقاضیان و تشکیل پروفایل را به شدت توصیه می‌کنم.

 

 

راهنمای جستجو در سایت

 • جهت جستجوی یک عبارت خاص از گیومه در دو طرف عبارت استفاده کنید. مانند:
 • جهت جستجوی چند کلمه در کل مطلب، کلمات را با فاصله از هم وارد کنید. مانند:
 • جهت جستجو در تنها عنوان مطالب، پیش از کلمه کلیدی خود از عنوان: و یا title: استفاده کنید. مانند:
 • جهت جستجو در تنها متن مطالب، پیش از کلمه کلیدی خود از متن: و یا body: استفاده کنید. مانند:
 • جهت جستجو در تنها خلاصه مطالب، پیش از کلمه کلیدی خود از خلاصه: و یا brief: استفاده کنید. مانند:
 • شما می توانید تمام موارد را ترکیب کنید. برای ترکیب شرایط عنوان، متن و خلاصه، بین شرط ها ; (سمی کالن - semicolon) قرار دهید. مانند:
  • عنوان:دهان و دندان;متن:"مسیر شغلی دندانپزشکان" (نشانم بده)
  • title:دهان و دندان;body:"مسیر شغلی دندانپزشکان" (نشانم بده)
 • توجه داشته باشید که هر مطلبی که در آن حداقل یکی از شرایط جستجو برقرار باشد در نتایج جستجو قرار می گیرد.