اطلاعات در مورد سیستم ورود سریع Express Entry
اطلاعات در مورد سیستم ورود سریع Express Entry در این مجموعه، اخبار، مقالات و تحلیل‌های منعکس شده بر روی مجموعه وبسایت‌ها و وبلاگ‌های شرکت مهاجرتی کنپارس مرتبط با موضوع سیستم جدید شناسایی و جذب نیروهای متخصص که از سال ۲۰۱۵ در کانادا آغاز شده و با عنوان ورود سریع EXPRESS ENTRY خوانده می‌شود گردآوری شده است. از آنجا که این سیستم در مراحل ابتدایی شکل‌گیری است و مرتبا بسته به تجربه‌های گوناگون، تحلیل‌ها و اخبار جدیدی در مورد آن منتشر می‌شود مطالب این جزوه هم به تدریج به روزرسانی خواهند شد و البته باید در نظر داشت که بخشی از مطالب به همین دلیل مشمول مرور زمان خواهند شد. عناوین مطالب منتشر شده در این جزوه در مارچ ۲۰۱۵ به قرار زیر است:

اطلاعات در مورد سیستم ورود سریع Express Entry

loading

در دست تهیه

مطلب مورد نظر شما هنوز آماده نشده است.

جزییات سیستم جدید ورود سریع Express Entry

در ساعات پایانی روز دوشنبه  اول دسامبر از سوی وزارت مهاجرت کانادا مقررات قابل اجرا از اول ژانویه ۲۰۱۵ برای سیستم Express Entry   در قالب یک بخشنامه وزارتی یا Minisetrial Instructions اعلام شد. این سیستم یک برنامه مهاجرتی نیست بلکه روش جدیدی برای دریافت پرونده است؛ به تعبیر دیگر به جای اینکه مانند قبل همه پرونده‌ها بررسی شوند دولت فدرال از میان پرونده‌های دریافت شده در این سیستم، متقاضیان مورد نظر خود را برای اقدام در برنامه‌های نیروی متخصص فدرال، فنی و حرفه‌ای فدرال، تجربه کانادایی فدرال و بخشی از برنامه‌های استانی انتخاب می‌کند. توجه به این نکته ضروری است که در برنامه نیروی متخصص، نوع رشته شغلی و ظرفیت از این پس موضوعیت ندارد. علاوه بر این، بر اساس این بخشنامه برنامه‌ای سرمایه‌گذاری و کارآفرینی فدرال همچنان بسته می‌مانند. البته شکل جدیدی از برنامه سرمایه‌گذاری فدرال به صورت آزمایشی و بسیار محدود از ژانویه 2015 آغاز می‌شود که جزییاتش را در همین شماره می‌خوانید.

نکات مهم در این اعلامیه عبارتند از: اولا برنامه‌های موجود فدرال تا روز آخر دسامبر ۲۰۱۴ باز هستند بنابراین پرونده‌هایی که تا این تاریخ به اداره مهاجرت می‌رسند بر اساس مقررات فعلی رسیدگی می‌شوند. دوم اینکه برنامه‌های کبک شامل نیروی متخصص، کارآفرینی، خوداشتغالی، تجربه کانادایی و سرمایه‌گذاری به هیچ عنوان از این مقررات تاثیر نمی‌گیرند.

 

چه کسانی می‌توانند در سیستم  Express Entryکه از این پس آنرا EE می‌خوانیم برای بررسی پرونده اقامت دایم کانادا درخواست بدهند؟

تقریبا می‌توان گفت که محدودیتی وجود ندارد و همه افراد می‌توانند درخواست بدهند به شرط اینکه در تعریف یکی از برنامه‌های نیروی متخصص، فنی و حرفه‌ای و یا تجربه کانادایی بگنجند و دوم اینکه ظرف ۳۰ روز از اقدام Expression of Interest رزمه خود را در بانک اشتغال وابسته به سازمان منابع انسانی و توسعه کانادا وارد کند. بنابراین محدودیت رشته، نوع سابقه کار و نیز سنی وجود ندارد؛ هر چند همه این فاکتورها در انتخاب متقاضی موثر است.

 

سیستم EE چگونه کار می‌کند؟

در این سیستم متقاضیان باید اطلاعات خود را در یک سیستم الکترونیک آنلاین وارد کنند که به آن Expression of Interest گویند و از این پس به آن EOI خواهیم گفت. ظرف ۳۰ روز از این تاریخ نیز باید رزمه متقاضی در سیستم بانک اشتغال سازمان منابع انسانی وارد شود مگر در موارد استثنایی که شامل افرادی که در کانادا نیستند و یا مجبور به ارایه EOI کاغذی هستند نمی‌شود.

سیستم الکترونیک اداره مهاجرت به محض دریافت EOI با توجه به اطلاعات وارد شده امتیازات متقاضی را محاسبه می‌کند و بر اساس آن به متقاضی رتبه  (Ranking)می‌دهد. به این ترتیب متقاضی می‌داند که از نظر کیفیت پرونده در چه رتبه‌ای در مقایسه با دیگر متقاضیان دارد.

نام متقاضی در سیستم می‌ماند و می‌تواند هر زمان با تغییر شرایط پرونده خود، رتبه جدیدی دریافت کند مثلا اگر نمره زبان بالاتری گرفت رتبه‌اش افزایش خواهد یافت.

اگر رتبه مناسبی یافت سیستم به طور اتوماتیک برای او دعوتنامه invitation صادر می‌کند که بر اساس آن ۶۰ روز فرصت دارد برای دریافت اقامت دایم کانادا درخواست دهد. اینکه چه رتبه‌ای برای صدور دعوتنامه توسط سیستم مناسب است هنوز روشن نیست ولی روشن است که اولا سیستم رقابتی است و دوم اینکه نیاز کانادا به کیفیت افراد ترجیح داده شده و سیستم خود تعیین می‌کند که تا چه رتبه‌ای را در هر رشته برای ارسال درخواست اقامت دعوت می‌کند. اگر اینطور باشد و سیستم حداقل رتبه مورد نیاز برای دریافت دعوتنامه را اعلام نکند به هیچ‌وجه نمی‌توان پیش‌بینی کرد آیا فردی دعوتنامه خواهد گرفت یا خیر و اینکه چه زمانی در این بازه زمانی یک ساله این اتفاق خواهد افتاد.

نکته مهم اینکه به محض اینکه دعوتنامه صادر شد خودبخود اطلاعات وارد شده در سیستم به فرم‌های درخواست منتقل می‌شود بنابراین اطلاعات EOI موجود در سیستم در صورت دریافت دعوتنامه بدون تغییر باید در فرم بیاید.

پس از دریافت دعوتنامه یا فرد آنرا می‌پذیرد یا رد می‌کند. در صورت رد دعوتنامه از سوی متقاضی ممکن است در باقی‌مانده مدت یکساله EOI دعوتنامه دیگری نیز بگیرد. اگر در مدت ۶۰ روزه پس از دعوتنامه نه آنرا رد کند و نه درخواست خود را بفرستد به طور خودکار از سیستم حذف می‌شود.

 

سیستم امتیازبندی چگونه است؟

همان‌گونه که گفته شد رتبه‌بندی افرد بر اساس امتیازی است که کسب می‌کنند. می‌توان گفت در این سیستم، شیوه‌ی امتیازبندی پیچیده‌ای تعریف شده است.

متقاضیان به دو دسته مجرد و غیر مجرد تقسیم شده‌اند و هر فرد می‌تواند تا ۱۲۰۰ امتیاز کسب کند.

امتیازبندی در سه دسته فاکتور تعریف شده است؛ شامل:

۱-  فاکتور سرمایه انسانی اولیه (Core Human Capital Factors) که از این پس به آن  CHCFمی‌گوییم و شامل سن (حداکثر مجرد ۱۰۵ و غیر مجرد ۱۰۰)، سطح تحصیلات (حداکثر مجرد ۱۵۰ و غیرمجرد ۱۴۰) ، سطح زبان (حداکثر ۱۳۶+۲۴ برای مجرد و ۱۲۸+۲۲ برای غیر مجرد) و میزان سابقه کار کانادایی (حداکثر برای مجرد ۸۰ و برای غیر مجرد ۷۰) است که در آن افراد مجرد می‌توانند تا ۵۰۰ امتیاز کسب کنند و افراد غیر مجرد ۴۶۰ امتیاز می‌گیرند. ۴۰ امتیاز نیز همسر متقاضی می‌تواند داشته باشد.

۲-  فاکتور قابل انتقال بودن مهارت  (Skill Transferability Factors)که از آن پس به آن STF می‌گوییم و متقاضی می‌تواند در آن حداکثر ۱۰۰ امتیاز کسب کند و شامل ترکیبی از عناصر  بالاست به این معنی که:

-  متناسب با ترکیب سطح زبان و سطح تحصیلات می‌توان برای متقاضی تا ۵۰ امتیاز دریافت کرد؛

-  متناسب با ترکیب سطح زبان و سابقه کار غیر کانادایی می‌توان تا ۵۰ امتیاز گرفت؛

-  متناسب با ترکیب سابقه کار کانادایی و سابقه کار غیر کانادایی می‌توان تا ۵۰ امتیاز گرفت؛

-  متناسب با ترکیب داشتن گواهی صلاحیت شغلی استان با سطح زبان می‌توان تا ۵۰ امتیاز گرفت؛ 

۳-  فاکتور دارا بودن گواهی PNP از یکی از استان‌ها و یا داشتن پیشنهاد شغل Arranged Employment از یک کارفرمای کانادایی که هر یک از این شرایط می‌تواند به متقاضی ۶۰۰ امتیاز بدهد.

 

آنچه باید در نظر گرفت:

همان‌گونه که روشن است این سیستم هنوز به شفافیت کافی نرسیده است و زوایای مبهم زیادی دارد ولی براحتی می‌توان گفت که

-  سیستم هوشمندی است و در مواجهه با آن باید با دقت و فهم دقیق عمل کرد؛

-  در حقیقت این سیستم دو وجه دارد؛ یک وجه آن مهاجرتی است ولی وجه مهم‌تر آن اشتغال است و لازم است که در ارزیابی اطلاعات، قبل از ورود آنها به سیستم اطلاعات کافی در مورد اشتغال در کانادا وجود داشته باشد؛

-  سیستم رقابتی است و افراد با یکدیگر در دریافت دعوتنامه در زمان معین رقابت می‌کنند. دولت فدرال، دولت‌های استانی و یا کارفرمایان می‌توانند افراد را از استخر اطلاعات موجود جدا کنند و مسیر اقامت را هموار کنند؛

با در نظر گرفتن نکات بالا  سیستم به خوبی نشان می‌دهد که اقدام در این سیستم صرف تکمیل فرم و ورود اطلاعات نیست و هر پرونده‌ای نیازمند تحلیل دقیق وضعیت متقاضی آن پرونده است.

شرکت خدمات مهاجرتی کنپارس با همکارانی با تجربه ارزشمند آماده است که در این زمینه به متقاضیان کمک کند.

 

 

 

راهنمای جستجو در سایت

 • جهت جستجوی یک عبارت خاص از گیومه در دو طرف عبارت استفاده کنید. مانند:
 • جهت جستجوی چند کلمه در کل مطلب، کلمات را با فاصله از هم وارد کنید. مانند:
 • جهت جستجو در تنها عنوان مطالب، پیش از کلمه کلیدی خود از عنوان: و یا title: استفاده کنید. مانند:
 • جهت جستجو در تنها متن مطالب، پیش از کلمه کلیدی خود از متن: و یا body: استفاده کنید. مانند:
 • جهت جستجو در تنها خلاصه مطالب، پیش از کلمه کلیدی خود از خلاصه: و یا brief: استفاده کنید. مانند:
 • شما می توانید تمام موارد را ترکیب کنید. برای ترکیب شرایط عنوان، متن و خلاصه، بین شرط ها ; (سمی کالن - semicolon) قرار دهید. مانند:
  • عنوان:دهان و دندان;متن:"مسیر شغلی دندانپزشکان" (نشانم بده)
  • title:دهان و دندان;body:"مسیر شغلی دندانپزشکان" (نشانم بده)
 • توجه داشته باشید که هر مطلبی که در آن حداقل یکی از شرایط جستجو برقرار باشد در نتایج جستجو قرار می گیرد.