نکاتی درباره فراگیری موثرتر زبان انگلیسی یا فرانسه برای مهاجران
نکاتی درباره فراگیری موثرتر زبان انگلیسی یا فرانسه برای مهاجران دوستان زیادی در مواجهه حضوری یا از طریق تماس با همکاران کنپارس درباره نحوه فراگیری زبان انگلیسی یا فرانسه سوال می‌کنند. برخی می‌پرسند چه میزان زبان برای امر مهاجرت کافی است؛ برخی دیگر از منابع، روش‌ها و کتب مفید و معتبر پرسش می‌کنند. در اینجا و با ارائه چند مطلب دنباله‌دار به آسیب‌شناسی این بحث برای کسانی‌که در ایران زندگی می‌کنند و می‌خواهند برای کار یا زندگی در کانادا آماده شوند می‌پردازیم و برخی منابع و روش‌های مفید را به آنها معرفی می‌کنیم. همچنین دوره‌های رایگان آموزش زبان در کانادا هم معرفی شده‌اند. عمده مطالب به قلم مجید بسطامی است اما نویسندگان و مترجمان دیگری چون نشاط تهرانی، نادیا غیوری و محمدعلی شاکرمی هم در آماده‌سازی این کتابچه کمک کرده‌اند

نکاتی درباره فراگیری موثرتر زبان انگلیسی یا فرانسه برای مهاجران

loading

در دست تهیه

مطلب مورد نظر شما هنوز آماده نشده است.

توجه به چند نکته کلیدی

پیگیری گام‌های اصلی یک زبان آموزی و تمرکز بر روی طرح عملیاتی موفق نیازمند توجه به نکات و ظرایفی است که در اینجا به چند مورد از آنها اشاره می‌شود.

در قسمت سوم این مجموعه مطالب به دو نکته اشاره کردیم. اولین نکته این است که بهتر است تا قبل از اتمام مرحله پیش-متوسطه pre-intermediate از آغاز زبان آموزی در یک مقطع تخصصی‌تر (مثلاً آمادگی برای تحصیل آکادمیک) اجتناب کنیم.

چرا؟

پاسخ تقریباً روشن است. زبان آموز تا قبل از این مرحله هنوز در سطحی قرار ندارد که آغاز کردن مراحل دیگر به نفعش باشد؛ چه بسا ممکن است این کار به اتلاف وقت وی منجر شده و شکست در آن مراحل یا فشار زیاد تحصیلی میل به فراگیری زبان را در او کاهش دهد. در واقع مراحل مقدماتی elementary و پیش-متوسطه وی را با اولین و ضروری‌ترین مباحث زبانی از نظر حوزه لغات عمومی، ساختارهای جملات و گرامر انگلیسی آشنا می‌کنند. دوره پیش-مقدماتی را باید تکرار همان مباحث قبلی به شکلی تخصصی‌تر دید به همراه برخی مباحث پیشرفته‌تر خصوصاً در بکارگیری گرامر انگلیسی که تکمیل آن در دوره متوسط خواهد آمد.

زبان آموزان در این سطوح بهتر است وقت‌های خارج از کلاس را به تمرکز بر روی مباحث همین دوره‌ها و عمق بخشیدن به آنها متمرکز کنند. مثلاً حوزه لغات عمومی خود را به کمک انواع کتب مناسب این دوره که در بازار فراوان وجود دارد افزایش دهند، بر روی توانایی‌های شنوایی خود تمرکز کنند و سعی کنند حتماً به خاطر سپردن املا لغات را از همان دروس اولیه آغاز کنند تا در مراحل بالاتر و افزایش تعداد لغات دچار مشکل نشوند. حتی اگر بتوانند متن دروس را دوباره‌نویسی کنند هم به آنها در بحث آموزش نگارش کمک می‌کند و هم ساختارهای جملات در این حالت بیشتر به یادشان خواهد ماند.

به متقاضیان ویزای کانادا توصیه می‌شود آموزش تایپ لاتین را جدی بگیرند و همین مورد بازنویسی مطالب را در واقع، در قالب تایپ متون درسی یا کتب کمک آموزشی انجام دهند (البته با غیر فعال کردن بخش اصلاح املاء لغات در نرم افزار ورد یا تایپ در نوت‌پد) بدین ترتیب چند توانایی زبانی به همراه یک مهارت جانبی تقویت خواهد شد. در آینده توضیح خواهیم داد که همین تکنیک بازنویسی متون یکی از موثرترین روش‌ها برای تقویت مهارت نگارش در سطوح پیشرفته است. حسن دیگر تایپ کردن متون این است که شما را برای آزمون تافل که در آن بخش نگارش writing به صورت تایپی برگزار می‌شود کمک می‌کند.

نکته دیگری که در مباحث پیشین به آن اشاره شده و سوالاتی را برانگیخته بود این بود که ترجیحاً از ادامه دادن مقطع بعد از متوسط (upper-intermediate) در سطوح عمومی خودداری کنید مگر اینکه دلیل قاطعی داشته باشید. این موضوع ممکن است کمی عجیب به نظر برسد. چرا چنین توصیه‌ای می‌کنیم؟

دلیل اول این است که در این دوره بسیاری از نکات دوره متوسط در حوزه گرامر تکرار می‌شوند درحالیکه اگر شما این نکات را در دوره متوسط به طور دقیق و از طریق کتب جانبی دنبال کرده باشید این تکرار برایتان ضروری ندارد؛

دلیل دوم این است که بسیاری از لغاتی که شما در این مقطع فرا می‌گیرید کاربرد زیادی در زندگی آتی شما ندارند در حالیکه شما نیازمند دانستن لغات بسیار ضروری‌تری در زندگی عادی یا زندگی آکادمیک هستید که در کتاب‌های آموزشی مرسوم این مقطع، کمتر نشانی از آنها یافت می‌شود. همین نکته سبب می‌شود که میل به ادامه فراگیری زبان به مرور در این دوره افول ‌کند و اگر به سرعت به این بحران، پاسخ مناسب داده نشود می‌تواند کل فرایند فراگیری را مختل کند؛

دلیل سوم اینکه فراگیری واقعی این مقطع نیازمند اختصاص دادن زمان زیادی برای کارهای خارج از کلاس است. در واقع، مقطع بالاتر از متوسط به زمانی حداقل دوبرابر مقطع متوسط برای آمادگی نیازمند است. زمانی که می‌توان آن را صرف امور مهم‌تری کرد.

دلیل چهارم این است که بهتر است شما در پایان مقطع (عمومی) متوسط  فراگیری برخی از مهارت‌های زبانی مثل فراگیری اصطلاحات یا محاورات روزمره Idioms and slang ، phrasal verbs، نگارش پیشرفته‌تر زبان، مهارت‌های شنیداری در مورد قالب‌های دیگر ارتباطی (از طریق تلفن، مکالمه با لهجه‌های مختلف و...) را در کنار کسب مهارت برای حوزه‌های خاص (آکادمیک یا کار یا زندگی روزمره) با جدیت و شدت بیشتری ادامه دهید که در روش‌های عمومی آموزش زبان برخی از آنها کاملاً مغفول افتاده‌اند و به برخی دیگر هم در حد اشارات جزیی در چند درس اکتفا می‌شود.

اما مهم‌ترین دلیل برای به مقطع بالاتر نرفتن احساس غرور کاذبی ا‌ست که به زبان آموز دست می‌دهد. غروری که غفلت به دنبال می‌آورد و می‌تواند برنامه آموزشی شما را از مسیر اصلی منحرف سازد.

شما به عنوان کسی که می‌خواهید خود را در یک مدت زمان مشخص برای یک هدف مشخص آماده کنید باید باور کنید که بالاتر رفتن در مراحل آموزشی یک موسسه زبان لزوماً به معنای نزدیک شدن به هدف واقعی شما نیست پس لازم است در پایان مرحله متوسط یک بار به طور جدی به نحوه ادامه تحصیل در زبان فکر کنید، دلایل خود برای ادامه دادن مرحله بعد از متوسط مرور و با دقت نقد کنید و (تاکید می‌کنم) اگر دلایل برای این کار قانع کننده نبود، این گزینه را کنار بگذارید. اما آیا این به معنای پایان دادن به تحصیل در یک مرکز آموزشی است؟ قطعاً چنین نیست. در بحث بعدی به این موضوع خواهیم پرداخت.

 

راهنمای جستجو در سایت

 • جهت جستجوی یک عبارت خاص از گیومه در دو طرف عبارت استفاده کنید. مانند:
 • جهت جستجوی چند کلمه در کل مطلب، کلمات را با فاصله از هم وارد کنید. مانند:
 • جهت جستجو در تنها عنوان مطالب، پیش از کلمه کلیدی خود از عنوان: و یا title: استفاده کنید. مانند:
 • جهت جستجو در تنها متن مطالب، پیش از کلمه کلیدی خود از متن: و یا body: استفاده کنید. مانند:
 • جهت جستجو در تنها خلاصه مطالب، پیش از کلمه کلیدی خود از خلاصه: و یا brief: استفاده کنید. مانند:
 • شما می توانید تمام موارد را ترکیب کنید. برای ترکیب شرایط عنوان، متن و خلاصه، بین شرط ها ; (سمی کالن - semicolon) قرار دهید. مانند:
  • عنوان:دهان و دندان;متن:"مسیر شغلی دندانپزشکان" (نشانم بده)
  • title:دهان و دندان;body:"مسیر شغلی دندانپزشکان" (نشانم بده)
 • توجه داشته باشید که هر مطلبی که در آن حداقل یکی از شرایط جستجو برقرار باشد در نتایج جستجو قرار می گیرد.