نکاتی درباره فراگیری موثرتر زبان انگلیسی یا فرانسه برای مهاجران
نکاتی درباره فراگیری موثرتر زبان انگلیسی یا فرانسه برای مهاجران دوستان زیادی در مواجهه حضوری یا از طریق تماس با همکاران کنپارس درباره نحوه فراگیری زبان انگلیسی یا فرانسه سوال می‌کنند. برخی می‌پرسند چه میزان زبان برای امر مهاجرت کافی است؛ برخی دیگر از منابع، روش‌ها و کتب مفید و معتبر پرسش می‌کنند. در اینجا و با ارائه چند مطلب دنباله‌دار به آسیب‌شناسی این بحث برای کسانی‌که در ایران زندگی می‌کنند و می‌خواهند برای کار یا زندگی در کانادا آماده شوند می‌پردازیم و برخی منابع و روش‌های مفید را به آنها معرفی می‌کنیم. همچنین دوره‌های رایگان آموزش زبان در کانادا هم معرفی شده‌اند. عمده مطالب به قلم مجید بسطامی است اما نویسندگان و مترجمان دیگری چون نشاط تهرانی، نادیا غیوری و محمدعلی شاکرمی هم در آماده‌سازی این کتابچه کمک کرده‌اند

نکاتی درباره فراگیری موثرتر زبان انگلیسی یا فرانسه برای مهاجران

loading

در دست تهیه

مطلب مورد نظر شما هنوز آماده نشده است.

مهارت در زبان یا در آزمون زبان؟

نکته سوم این است که نظیر هر آزمون دیگر می‌توان با شناخت سیستم و ساختار آزمون آیلتس (یا هر آزمون استاندارد تعیین سطح دیگر) و شیوه امتیازدهی آن بر آن تاثیر گذاشت و مهارت‌های خود را چیزی بیش از آنچه در واقع هست نشان داد. مثلا موضوعات نگارش (writing) در این آزمون‌ها مشخص هستند. تعداد آنها زیاد است اما به هر حال محدودیت دارند لذا با تمرکز بر آنها می‌توان امتیاز این بخش را افزایش داد اما این به معنای آن نیست که فردی که مثلا در نگارش ۶ گرفته در محیط‌های واقعی هم قادر به نگارش مطالب موثر و دقیق خواهد بود.

همین وضع در مورد مهارت خواندن (reading) با شدت بیشتری صادق است. کسانی‌که در کلاس‌های آمادگی برای آزمون‌های زبان شرکت کرده‌اند یا تنوعی از کتاب‌های موجود را مطالعه کرده باشند (که در عنوان بسیاری از آنها هم تعبیری در ارتباط با همین مهارت در بالا بردن نمره دیده می‌شود) به خوبی دریافته‌اند که چگونه در آنها با معرفی روش‌هایی به آزمون دهنده کمک می‌شود تا بگوید در حوزه زبان انگلیسی چیزی بیش از آن است که در واقع هست. حتی برخی مدرسین باتجربه این کلاس‌ها تضمین می‌دهند که در صورت انجام تمام وقت تکالیف، آنها می‌توانند سطح زبانی شما را در مدتی حدود ۶ ماه، دو پله (معادل یک تا یک و نیم نمره آیلتس، بسته به وضعیت نمره فعلی فرد) ارتقا دهند. آیا این ارتقا واقعی است؟ حداقل نیمی از آن، نه. نیم دیگر هم در صورت رهاسازی آموزش زبان بعد از دریافت نمره آزمون (که در اکثریت متقاضیان اتفاق می‌افتد چون فکر می‌کنند تنها کارکرد فراگیری زبان برای دریافت ویزا است) در فاصله ۳ تا ۶ ماه از دست می‌رود و بدین ترتیب بسیاری از مهاجرین با همان سطحی از مهارت‌های زبانی به کانادا می‌آیند که قبلاً داشته‌اند (در این باره در بند بعدی بیشتر خواهیم گفت.) به همین دلیل بوده است که در سلسله مقالات فراگیری زبان انگلیسی به شما توصیه کردیم در بیش از یک آزمون تعیین سطح شرکت کنید تا حداقل خودتان تصویر روشنی از میزان آمادگی‌تان داشته باشید و نتیجه اعمالی که برای کسب امتیاز بیشتر انجام داده‌اید شما را از واقعیت‌های اصلی منحرف نسازد.
در این باره در فصل بعدی بیشتر خواهیم گفت. 

 

راهنمای جستجو در سایت

 • جهت جستجوی یک عبارت خاص از گیومه در دو طرف عبارت استفاده کنید. مانند:
 • جهت جستجوی چند کلمه در کل مطلب، کلمات را با فاصله از هم وارد کنید. مانند:
 • جهت جستجو در تنها عنوان مطالب، پیش از کلمه کلیدی خود از عنوان: و یا title: استفاده کنید. مانند:
 • جهت جستجو در تنها متن مطالب، پیش از کلمه کلیدی خود از متن: و یا body: استفاده کنید. مانند:
 • جهت جستجو در تنها خلاصه مطالب، پیش از کلمه کلیدی خود از خلاصه: و یا brief: استفاده کنید. مانند:
 • شما می توانید تمام موارد را ترکیب کنید. برای ترکیب شرایط عنوان، متن و خلاصه، بین شرط ها ; (سمی کالن - semicolon) قرار دهید. مانند:
  • عنوان:دهان و دندان;متن:"مسیر شغلی دندانپزشکان" (نشانم بده)
  • title:دهان و دندان;body:"مسیر شغلی دندانپزشکان" (نشانم بده)
 • توجه داشته باشید که هر مطلبی که در آن حداقل یکی از شرایط جستجو برقرار باشد در نتایج جستجو قرار می گیرد.