نکاتی درباره فراگیری موثرتر زبان انگلیسی یا فرانسه برای مهاجران
نکاتی درباره فراگیری موثرتر زبان انگلیسی یا فرانسه برای مهاجران دوستان زیادی در مواجهه حضوری یا از طریق تماس با همکاران کنپارس درباره نحوه فراگیری زبان انگلیسی یا فرانسه سوال می‌کنند. برخی می‌پرسند چه میزان زبان برای امر مهاجرت کافی است؛ برخی دیگر از منابع، روش‌ها و کتب مفید و معتبر پرسش می‌کنند. در اینجا و با ارائه چند مطلب دنباله‌دار به آسیب‌شناسی این بحث برای کسانی‌که در ایران زندگی می‌کنند و می‌خواهند برای کار یا زندگی در کانادا آماده شوند می‌پردازیم و برخی منابع و روش‌های مفید را به آنها معرفی می‌کنیم. همچنین دوره‌های رایگان آموزش زبان در کانادا هم معرفی شده‌اند. عمده مطالب به قلم مجید بسطامی است اما نویسندگان و مترجمان دیگری چون نشاط تهرانی، نادیا غیوری و محمدعلی شاکرمی هم در آماده‌سازی این کتابچه کمک کرده‌اند

نکاتی درباره فراگیری موثرتر زبان انگلیسی یا فرانسه برای مهاجران

loading

در دست تهیه

مطلب مورد نظر شما هنوز آماده نشده است.

برای تابعیت کانادا باید مدرک زبان ارائه دهید

فراخوان رسمی اداره مهاجرت در مورد دریافت تابعیت

اداره مهاجرت در نیمه اکتبر ۲۰۱۱ اطلاعیه‌ای را منتشر کرد که ترجمه آن در اینجا به اطلاع شما می‌رسد. به صورت مختصر، این اطلاعیه اشاره دارد که متقاضیان دریافت تابعیت (شهروندی) کانادا بعد از تصویب قانونی محتوای این اطلاعیه، ملزم خواهند شد که در زمان ارائه مدارک، مدرکی دال بر توانایی‌های زبانی‌شان هم ارائه دهند. این توانایی‌ها باید حداقل سطح ۴ در معیار کانادایی استاندارد سنجش مهارت‌های زبانی در مهارت‌های تکلم و شنیدن باشد. لازم به یادآوری است که تا پیش از این، وظیفه ارزیابی سطح زبان متقاضیان بر عهده افسران کنترل کننده مدارک در روز آزمون و از طریق مصاحبه کوتاه و شفاهی بود اما با این تغییر، افرادی که نتوانند این شرط را محقق کنند به جلسه آزمون دعوت نخواهند شد.

اما چند نکته:

اول، سطح ۴، سطح بسیار پایینی است و دستیابی به آن با قدری تلاش معمولی قابل حصول است و اصولا کسانی‌که در کانادا در محیط فرانسه یا انگلیسی‌زبان زندگی و کار می‌کنند دارای سطح زبان بسیار بالاتری هستند.

دوم، منابع اثبات این شرط بسیار متعدد اعلام شده است و به آزمون‌های استاندارد زبان (آیلتس، تافل...) خلاصه نمی‌شود مثلا اگر کسی در دوره دبیرستان یا کالج یا حتی کلاس‌های زبان ویژه تازه‌واردان شرکت کرده و آن را به اتمام رسانده باشد می‌تواند مدارک آن را ارائه دهد و این شرط را رفع کند. بهتر است مدارک چنین دوره‌ها یا کلاس‌هایی را حتما در جای مطمئنی حفظ نمایید.

سوم، مدارک دال بر مهارت‌های زبانی، محدودیت زمانی ندارند یعنی اگر کسی در یک ازمون استاندارد زبان چند سال قبل شرکت کرده باشد می‌تواند مدارک آن را ارائه دهد. در واقع، برای اداره مهاجرت مهم این است که مطمئن شود فرد قبلا زبان‌آموزی مقدماتی را انجام داده است و به همین دلیل رفع این شرط برای اکثریت قابل توجهی از متقاضیان بسیار آسان است.

چهارم، این اطلاعیه در مرحله فراخوان و دریافت نظرات تکمیلی است اما به روال معمول، پس از دریافت نظرات و انجام اصلاحات جزیی، متن آن به عنوان اطلاعیه رسمی اعلام و اجرا خواهد شد. پس کسانی‌که قصد اقدام برای دریافت تابعیت دارند آن را قطعی فرض کرده و این مدرک را هم به لیست اقدامات ضروری اضافه کنند. متن فراخوان به قرار زیر است:

تذکر دولت

اداره شهروندی و مهاجرت

قانون شهروندی

طبق این یادداشت از شما درخواست می‌شود تا نظرات خود را در مورد طرح پیشنهادی در زمینه لزوم ارائه مدارک دال بر قابلیت‌های زبانی و میزان احاطه به زبان همزمان با ارائه تقاضا برای دریافت حق شهروندی، ابراز فرمایید. این مدارک باید نشانگر این باشند که فرد متقاضی از نظر دو قابلیت تکلم speaking و شنیدن listening  در زبان مورد نظر حداقل دارای نمره معیار ۴ کانادایی است.

خلاصه

بر اساس قانون شهروندی متقاضیان بزرگسالی که برای دریافت حق شهروندی اقدام می‌کنند ملزم هستند به این که «دارای دانش و احاطه کافی بر یکی از دو زبان رسمی کانادا باشند» (پاراگراف ۵(۱)(d) این قانون). اداره مهاجرت و شهروندی کانادا یا CIC در نظر دارد تا با اجرای اصلاحیه‌ای بر این قانون، متقاضیان را ملزم سازد تا به هنگام ثبت‌نام برای طی مراحل دریافت حق شهروندی، مدرکی دال بر دارا بودن شرط فوق ارائه نمایند و بدین ترتیب از کلیه طرف‌های علاقه‌مند به این موضوع می‌خواهد تا نظرات خود را در این زمینه به صورت مکتوب اعلام نمایند. این معیار شامل همه متقاضیان حق شهروندی بزرگسال، که باید دارای شرایط زبانی گفته‌شده باشند، خواهد شد. در حال حاضر متقاضیانی که در فاصله سنی ۱۸ تا ۵۴ سال هستند، که حدودا تعدادشان در هر سال حدود ۱۳۴ هزار نفر است، باید دارای شرایط زبانی فوق باشند. در صورت تصویب این قانون از همه این متقاضیان خواسته خواهد شد تا به هنگام ارائه تقاضای شهروندی خود مدارک لازم را به همراه مدرکی که نشان دهد از نظر Canadian Language Benchmark آنان حداقل در سطح ۴ محسوب می‌شوند، ارائه نمایند. در این پیشنهاد سطح زبانی لازم برای متقاضیان افزایش نخواهد یافت اما به مسئولان و قضات اداره شهروندی که مسئول تصمیم‌گیری در این زمینه هستند، شواهدی مشخص و عینی معرفی خواهد شد تا بتوانند در زمینه توانایی‌های زبانی متقاضیان تصمیم بگیرند.   

در اینجا فقط بخشی از مطلب منعکس شده است. برای مطالعه مطلب کامل به این صفحه از سایت بروید. این نوشتار به دلیل ماهیتش ممکن است در جزوات دیگری هم منعکس شده باشد.

 

 

راهنمای جستجو در سایت

 • جهت جستجوی یک عبارت خاص از گیومه در دو طرف عبارت استفاده کنید. مانند:
 • جهت جستجوی چند کلمه در کل مطلب، کلمات را با فاصله از هم وارد کنید. مانند:
 • جهت جستجو در تنها عنوان مطالب، پیش از کلمه کلیدی خود از عنوان: و یا title: استفاده کنید. مانند:
 • جهت جستجو در تنها متن مطالب، پیش از کلمه کلیدی خود از متن: و یا body: استفاده کنید. مانند:
 • جهت جستجو در تنها خلاصه مطالب، پیش از کلمه کلیدی خود از خلاصه: و یا brief: استفاده کنید. مانند:
 • شما می توانید تمام موارد را ترکیب کنید. برای ترکیب شرایط عنوان، متن و خلاصه، بین شرط ها ; (سمی کالن - semicolon) قرار دهید. مانند:
  • عنوان:دهان و دندان;متن:"مسیر شغلی دندانپزشکان" (نشانم بده)
  • title:دهان و دندان;body:"مسیر شغلی دندانپزشکان" (نشانم بده)
 • توجه داشته باشید که هر مطلبی که در آن حداقل یکی از شرایط جستجو برقرار باشد در نتایج جستجو قرار می گیرد.