آیا میدانید با ورود به سایت کنپارس با استفاده از نام کاربری و کلمه عبور خود، می توانید ضمن استفاده از مطالب ویژه اعضا، با مطالعه و به اشتراک گذاری هر مطلب امتیاز جمع کنید! بااستفاده از این امتیاز ها، می توانید بر روی قرارداد خود با کنپارس تخفیف دلاری بگیرید و یا محصولات و سرویس های کنپارس را خریداری کنید!
در صورتی که عضو سایت هستید، از اینجا وارد شوید. اگر هنوز عضو سایت نشده اید، در این صفحه ثبت نام کنید. عضویت در سایت رایگان وسریع است! برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد سیستم امتیاز دهی کنپارس، اینجا و اینجا را ببینید.
 • اشتغال به حرفه برقکاری ساختمان در انتاریو

  اشتغال به حرفه برقکاری ساختمان در انتاریو


بخش اول این مطلب در اینجا در وبسایت پارس‌کانادا در دسترس است. نسخه کامل در این صفحه از وبسایت پرنیان و یا این صفحات از نسخه تعاملی در دسترس است.

آمادگی‌های قبل از مهاجرت

مهم‌ترین کارهایی که شما به عنوان یک برقکار با سابقه‌ی کاری در ایران می‌توانید قبل از ورود به کانادا انجام دهید عبارتند از:

افزایش مهارت‌های زبانی؛ هم در زمینه فعالیت‌های عادی زندگی و هم در زمینه شغلی. به خاطر داشته باشید که بسیاری از واژه‌های خارجی معمول در این شغل در ایران لزوما به همان معنا در کانادا استفاده نمی‌شوند و لازم است که شما کاربرد درست واژه‌های فنی را متناسب با بازار کار کانادا بیاموزید.

گردآوری مدارک شغلی و تحصیلی؛ همچنان که در ادامه بیان خواهد شد اولین مرحله از ارزیابی شما بر مبنای مستنداتی است که در مورد سوابق شغلی خود به سازمان نظام فنی-حرفه‌ای استان ارائه می‌دهید و این ارزیابی تاثیر بسیار مستقیمی در میزان زمانی که شما باید به عنوان «تکمیل دانش‌ها و مهارت‌های ضروری» صرف کنید دارد. هر چقدر این مدارک کامل‌تر و دقیق‌تر باشند ارزیابی شما بهتر و مفیدتر به‌حال شما انجام خواهد شد. این مدارک می‌تواند شامل حال تمامی مدارک تحصیلی، دوره‌های کارآموزی یا بازآموزی، کارگاه‌های آموزشی، مدارک شغلی که در آن به‌طور دقیق سمت شما، مدت زمان کار و اینکه دقیقا چه کرده‌اید منعکس شده باشد.

آشنایی با مشخصات محیط کار، ضرورت‌های بازار و علایق مشتری‌ها در بازار کار؛ به همراه آشنایی با مشخصات منازل و شرکت‌ها در کانادا. توجه داشته باشید که مصالح ساختمانی و نوع فضاهای داخلی و دکوراسیون در کانادا تفاوت‌های فراوانی با ایران دارد و هرچقدر که با این موارد بیشتر آشنا شوید، برای ورود به بازار کار کانادا موفق‌تر خواهید بود؛

آشنایی با اصول رزومه‌نویسی و دیگر الزامات مربوط به کاریابی؛

مراحل دریافت مجوز این رشته بعد از ورود به انتاریو

به عنوان یک برقکار حرفه‌ای در ایران، بعد از ورود به کانادا و انجام امور مقدماتی از جمله دریافت SIN باید با شعبه سازمان نظام فنی-حرفه‌ای استان تماس گرفته و برای دیدار با یک مشاور آموزشی training consultant وقت ملاقات درخواست کنید. مراحل بعدی به قرار زیر است:

مرحله اول. دیدار با یک مشاور آموزشی در سازمان نظام فنی-حرفه‌ای

در این دیدار مشاور آموزشی می‌خواهد دقیقا با سوابق شغلی شما آشنا شود. همان‌طور که پیشتر بیان شد باید تا آنجا که می‌توانید با دست پر سراغ وی بروید و این مدارک را همراه داشته باشید:

 • تمام سوابق شغلی بر روی سربرگ شرکت‌هایی که در آنها کار کرده‌اید. این نامه‌ها باید حاوی عنوان شغلی شما، زمان دقیق شروع و پایان کار، تعداد ساعت‌های اشتغال و شرح تفصیلی مهارت‌های بکار رفته و مسئولیت‌های شما در آن مشاغل باشد؛
 • شماره SIN شما؛
 • هر نوع مجوز، گواهی‌نامه، مدرک تحصیلی و نظایر اینها؛
 • کارنامه تحصیلی رسمی شما از مراکز آموزشی فنی-حرفه‌ای؛
 • فهرست کاملی از شرح درس‌های course descriptions گذرانده شده به معنای موضوعاتی که در هر درس به آنها پرداخته شده و مدت زمان هر درس؛

تمام این مدارک باید به یکی از زبان‌های انگلیسی یا فرانسه یا ترجمه رسمی آنها باشد. وظیفه مشاور آموزشی این است که همه این مدارک را با الزاماتی که استانداردهای یک برقکار در انتاریو از نظر تحصیلی و کاری باید دارا باشد مقایسه کند.

مرحله دوم. ارزیابی تجارب و آموزش‌های پیشین متقاضی

در ادامه مرحله قبل و مقایسه‌ای که مشاور آموزشی انجام می‌دهد وی باید ارزیابی کند و به این جمع‌بندی برسد که آیا شما می‌توانید مستقیما در آزمون C of Q شرکت کنید یا قبل از آن نیازمند به کسب تجربه و آموزش‌های بیشتری هستید و در چه زمینه‌هایی. اگر به چنین چیزی نیاز باشد شما باید نظیر یک کارآموز در استان به دنبال یک کارفرما بگردید تا به عنوان مدرس و مربی شما عمل کند و شما آنچه را که دانستن آن ضروری تشخیص داده شده از وی فرابگیرید.

همچنین در پایان این مرحله شما باید سندی به نام Attestation of Competencies (گواهی یا تعهد لیاقت) را امضا کنید که حکم نوعی قسم و تعهد را دارد و محتوای آن این است که شما واجد همه ویژگی‌ها و شرایط مورد نیاز برای ورود به این رشته هستید و به نوعی قسم‌نامه برای مدارک ارائه شده قبلی هم محسوب می‌شود.

مرحله سوم. تقاضا برای C of Q

مرحله چهارم. دریافت مجوز استانی

بعد از تقاضا برای C of Q شما یک مجوز استانی دریافت می‌کنید که تا 90 روز اعتبار دارد. با این مجوز موقت می‌توانید در انتاریو به عنوان برقکار کار کنید و در همین فاصله هم در آزمون C of Q شرکت کنید.

مرحله پنجم. آمادگی برای آزمون

اگرچه بهتر است که کارهای آمادگی برای آزمون و مطالعات مربوطه را خیلی پیشتر آغاز کرده باشید اما به هر حال در این مرحله چنین امری ضروری است. برای آمادگی باید مطمئن باشید که با همه مهارت‌های ضروری مندرج در جزوه کارآموزی سازمان نظام فنی-حرفه‌ای و مباحث تئوری پشت سر هر یک از آنها آشنایی کافی دارید. همچنین آشنایی با دستورالعمل‌های ایمنی مربوط به برقکاری ساختمان Ontario Electrical Safety Code در این مرحله ضروری است.

مرحله 6. شرکت در آزمون C of Q

هر زمان مراحل قبلی انجام شد شما باید با دفتر سازمان نظام فنی-حرفه‌ای منطقه خود تماس گرفته و پس از پرداخت هزینه آزمون، بر سر زمانی برای شرکت در آن با دفتر مربوطه به توافق برسید. این آزمون در همه ایام سال برگزار می‌شود. در روز آزمون همراه داشتن کارت شناسایی معتبر و عکس‌دار (مثلا پاسپورت، PR و یا گواهی نامه) الزامی است.

آزمون به صورت پرسش‌های چندگزینه‌ای است و متقاضی سه ساعت برای تکمیل آن فرصت دارد. همان‌طور که پیشتر گفته شد می‌توانید مترجمی که هیچ‌نوع آشنایی با این مقوله نداشته باشد همراه بیاورید. وی تنها می‌تواند آن بخش‌هایی را که شما درک نمی‌کنید برای شما ترجمه کند اما حق ندارد خودش به پرسشی پاسخ دهد. همچنین وی باید تعهدنامه‌ای را مبنی بر اینکه هیچ‌گونه آموزش و تجربه‌ای در این رشته ندارد را امضا کند. چنانچه لغت‌نامه همراه می‌آورید باید قبل از آزمون توسط ممتحن بررسی شود.  

برای قبولی در آزمون باید 70 درصد پاسخ‌ها درست باشد. با قبولی در این آزمون شما بر روی مدرک خود یک مهر قرمز Red Seal دریافت می‌کنید که به شما اجازه می‌دهد نه تنها در انتاریو، بلکه در سایر استان‌های کانادا هم با رعایت مقررات مربوط به آن استان کار کنید.

نتیجه آزمون که شامل درصد میزان درستی هر بخش از آزمون است به آدرس شما پست می‌شود. اگر شما نمره قبولی را کسب نکرده باشید با مطالعه این کارنامه، درمی‌یابید که در کدام بخش‌ها نیاز به کار بیشتری دارید. اگر بخواهید مجددا در آزمون شرکت کنید باید حداقل 15 روز صبر کنید. اگر دو بار در آزمون مردود شوید نمی‌توانید بلافاصله در آزمون دیگری شرکت کنید و باید یک درس جبرانی یا یک دوره کاری تکمیلی را پشت سر بگذرانید. هزینه هر نوبت شرکت در آزمون 150 دلار است.

مرحله 7. دریافت گواهی‌نامه C of Q

با قبولی در آزمون، مدرک C of Q به آدرس شما پست می‌شود. اگر نسخه اضافه بخواهید باید 25 دلار برای هر کپی پرداخت کنید. همچنین باید سالانه 120 دلار به سازمان نظام فنی-حرفه‌ای برای تجدید گواهی‌نامه خود پرداخت کنید.

در اینجا خلاصه‌ای از همه هزینه‌های مربوطه آمده است (ارقام مربوط به جون-ژوئن 2014 و به دلار کانادا است):

Application for the Certificate of Qualification

no fee

Registration of an apprenticeship,
if required

$60 + TVH

Certificate of Qualification examination

$150 + TVH

Rewriting failed exams (re-examination)

$150 + TVH

Official duplicate of Certificate of Qualification

$25 + TVH

Annual Membership fee to the Ontario College of Trades

$120 + TVH

مرحله 8. دریافت مجوز

بعد از اینکه گواهی‌نامه C of Q را دریافت کردید باید با سازمان نظام فنی-حرفه‌ای استان انتاریو تماس گرفته و با پرداخت حق عضویت، عضو آن شوید. بعد از این مرحله شما می‌توانید در انتاریو به عنوان برقکار مجوزدار به صورت مستقل کار کنید.

توجه داشته باشید که تفاوت بین مرحله 7 و 8 در بحث مجوز استانی برای کار است. گواهی‌نامه C of Q به معنای آن است که شما در همه جای کانادا از نظر حرفه‌ای صلاحیت این را دارید که به عنوان برقکار حرفه‌ای و مستقل کار کنید اما در مرحله هشتم شما به عضویت سازمان مربوطه در استان انتاریو در می‌آیید. مثلا با دریافت C of Q اگر شما به البرتا نقل مکان کنید فقط باید مرحله هشتم را انجام دهید.

نسخه کاملتری از این نوشتار به همراه جزییاتی در مورد نرخ بیکاری و درآمد در این رشته، مراکز آموزشی در استان و لینک به منابع مطالعاتی در کتابخانه کنپارس منتشر خواهد شد.


آیا میدانید اولین گام برای مهاجرت به کانادا و دریافت اقامت دایم کانادا تکمیل فرم ارزیابی رایگان است!


چهار شنبه ۱۹ شهريور ماه ۱۳۹۳ در ۱۲:۵۸:۵۳ ب.ظ - پیوند همیشگی
بازدید : ۲۸۶۵ - برچسب ها:
electrcianelectrition
ثبت دیدگاه شما
دیدگاه ارسالی شما پیش از نمایش نیاز به تایید مدیریت خواهد داشت.
مطالب مرتبط:
اشتغال به حرفه برقکاری ساختمان در انتاریو

اشتغال به حرفه برقکاری ساختمان در انتاریو

به همراه لینک نسخه کامل ۲۳ امرداد ۱۳۹۳ - بخش اول این مطلب در اینجا در وبسایت پارس‌کانادا در دسترس است. نسخه کامل در این صفحه از وبسایت پرنیان و یا این صفحات از نسخه تعاملی در دسترس است.آمادگی‌های قبل...
اشتغال به رشته برقکاری در کبک

اشتغال به رشته برقکاری در کبک

۱۹ شهريور ۱۳۹۳ - به‌طور کلی در استان کبک تمام افرادی که به نوعی با کار ساخت و ساز و بازسازی سر و کار دارند باید مجوز و مدارک لازم را برای آن رشته خاص...
اشتغال به حرفه برقکاری ساختمان در انتاریو قسمت اول
از مجموعه معرفی مشاغل در کانادا

اشتغال به حرفه برقکاری ساختمان در انتاریو-قسمت اول

۱۹ شهريور ۱۳۹۳ - نکته: آنچه در اینجا توضیح داده شده است مربوط به برقکاری در منازل و شرکت ها و همچنین تعمیرات مرتبط با آنهاست. "برقکاری صنعتی" گرایش دیگری است که اگرچه مسیر عمومی...
اشتغال به حرفه برقکاری ساختمان در انتاریو

اشتغال به حرفه برقکاری ساختمان در انتاریو

به همراه لینک نسخه کامل ۲۳ امرداد ۱۳۹۳ - بخش اول این مطلب در اینجا در وبسایت پارس‌کانادا در دسترس است. نسخه کامل در این صفحه از وبسایت پرنیان و یا این صفحات از نسخه تعاملی در دسترس است.آمادگی‌های قبل...
اشتغال به حرفه برقکاری ساختمان در انتاریو قسمت اول
از مجموعه معرفی مشاغل در کانادا

اشتغال به حرفه برقکاری ساختمان در انتاریو-قسمت اول

۲ امرداد ۱۳۹۳ - نکته: آنچه در اینجا توضیح داده شده است مربوط به برقکاری در منازل و شرکت ها و همچنین تعمیرات مرتبط با آنهاست. "برقکاری صنعتی" گرایش دیگری است که اگرچه مسیر عمومی...
اشتغال به رشته برقکاری در کبک

اشتغال به رشته برقکاری در کبک

۱۱ تير ۱۳۹۳ - به‌طور کلی در استان کبک تمام افرادی که به نوعی با کار ساخت و ساز و بازسازی سر و کار دارند باید مجوز و مدارک لازم را برای آن رشته خاص...
بیست و سومین شماره ماهنامه پرنیان کوپن ۳۰ امتیازی
با تمرکز بر رشته برقکاری در کانادا

بیست و سومین شماره ماهنامه پرنیان+کوپن ۳۰ امتیازی

۲۲ خرداد ۱۳۹۳ - بیست و سومین شماره ماهنامه پرنیان کانادا از طریق اپلیکیشن‌های پرنیان و وبسایت نشریه در دسترس است. اپلیکیشن این نشریه حاوی یک کوپن ۳۰ امتیازی است. اعتبار این کوپن تا دهم...
آخرین مطالب سایت:
جاستین ترودو پیروز انتخابات فدرال کانادا
بار دیگر لیبرال ها برنده انتخابات شدند

جاستین ترودو، پیروز انتخابات فدرال کانادا

۳۰ مهر ۱۳۹۸ - پس از یک مبارزه سخت، حزب لیبرال به رهبری جاستین ترودو توانست دولت اقلیت را به دست آورد و برای چهارسال دیگر نیز به اداره کانادا ادامه خواهد داد. عده ای دور...
کنپارس به دلیل تاخیر در بررسی پرونده های سرمایه گذاری از وزیر مهاجرت شکایت می کند
فراخوان نپارس برای همراهی متقاضیان در این شکایت

کنپارس به دلیل تاخیر در بررسی پرونده های سرمایه گذاری از وزیر مهاجرت شکایت می کند

۲۹ مهر ۱۳۹۸ - از آنجا که پرونده متقاضیان برنامه های تجاری در مرحله فدرال بیش از حد انتظار طولانی شده است، کنپارس بنا دارد با کمک کادر حقوقی بسیار کارآمد شکایتی را در دادگاه...
سمینار دانشجو و چالش مهاجرت یازده نوامبر در مونترآل برگزار شد
برای دریافت اقامت کانادا، مزیت استان کبک به سایر استان های کانادا چیست؟

سمینار دانشجو و چالش مهاجرت یازده نوامبر در مونترآل برگزار شد

۲۶ مهر ۱۳۹۸ - استان کبک و به طور مشخص شهر زیبای مونترآل این روزها پذیرای تعداد قابل توجهی دانشجوست که به امید دریافت اقامت دایم کانادا وارد دوره های آموزشی در دانشگاهها و دیگر...
دور جدید انتخاب اکسپرس انتری با انتخاب کارگران ماهر با حداقل امتیاز 357

دور جدید انتخاب اکسپرس انتری با انتخاب کارگران ماهر با حداقل امتیاز 357

دومین انتخاب اکسپرس انتری در برنامه کارگران ماهر در سال 2019 ۲۶ مهر ۱۳۹۸ - در دور جدید انتخاب در 16 اکتبر 2019، دولت کانادا از 500 متقاضی اکسپرس انتری در برنامه کارگران ماهر با حداقل امتیاز 357 دعوت کرده است تا برای اقامت دائم کانادا...
 چگونه یک رزومه شغلی موفق بنویسیم
چهارمین جلد از مجموعه کتاب های " راهنمای کاربردی موفقیت" منتشر شد

"چگونه یک رزومه شغلی موفق بنویسیم؟"

۲۵ مهر ۱۳۹۸ - کتاب "چگونه یک رزومه شغلی موفق بنویسیم؟" چهارمین جلد از مجموعه کتاب های "چگونه" است که توسط انتشارات سرزمین من و با همکاری کاریابی بین المللی سرزمین نیکان و شرکت کنپارس...
به روز رسانی برنامه های مهاجرت استانی

به روز رسانی برنامه های مهاجرت استانی

۲۳ مهر ۱۳۹۸ - استان های سراسر کانادا در سه ماهه گذشته به نو آوری و بهبود برنامه های خود ادامه دادند. ماه های ژوئن، آگوست و سپتامبر، زمان های شلوغی برای برنامه های مختلف مهاجرت...
برنامه زنده پاسخ به سوالات مهاجرتی این جمعه پخش نخواهد شد

برنامه زنده پاسخ به سوالات مهاجرتی، این جمعه پخش نخواهد شد

برنامه بعدی: جمعه 26 مهر ماه 1398 ۱۸ مهر ۱۳۹۸ - برنامه زنده پاسخ به سوالات مهاجرتی با حضور علی مختاری، عضو رسمی انجمن کانادایی نظارت بر مشاورین مهاجرت ICCRC و نیز عضو کانون وکلای دادگستری تهران، جمعه ها   ساعت 21:00 به وقت تهران  12:30...
انتخاب استانی ساسکچوان

انتخاب استانی ساسکچوان

۱۷ مهر ۱۳۹۸ - این انتخاب در تاریخ 8 اکتبر 2019 انجام شد و پیرو آن تعداد 328 دعوتنامه در گروه مشاغل مورد تقاضا (Occupations In-Demand) صادر شد. حداقل امتیاز مورد نیاز در این گروه...
کمبود نیروی کار ماهر در کانادا

کمبود نیروی کار ماهر در کانادا

۱۶ مهر ۱۳۹۸ - مرکز آمار کانادا می گوید این کشور در معرض کمبود نیروی کار ماهر است. این امر باعث محدودیت در رشد کسب و کار می شود. طبق نظر سنجی بانک توسعه تجارت...
سمینار دانشجو و چالش مهاجرت

سمینار دانشجو و چالش مهاجرت

۱۰ مهر ۱۳۹۸ -   سمینار رایگان دانشجو و چالش مهاجرت   با حضور: علی مختاری مشاور رسمی مهاجرت، وکیل رسمی دادگستری در ایران   علی پاکنژاد مشاور امور مالی و بیمه   حمید نجات پژوهشگر و مدرس زبان و ادبیات فرانسه   این سمینار در تاریخ 11...
تا پنجاه سال آینده جمعیت کانادا دو برابر می شود

تا پنجاه سال آینده جمعیت کانادا دو برابر می شود

مهاجرت، دلیل اصلی افزایش جمعیت کانادا ۲ مهر ۱۳۹۸ - مرکز آمار کانادا اعلام کرد جمعیت این کشور تا 50 سال آینده دو برابر خواهد شد و این در حالی است که احتمال می رود برخی استان ها شاهد رشد جمعیت...

راهنمای جستجو در سایت

 • جهت جستجوی یک عبارت خاص از گیومه در دو طرف عبارت استفاده کنید. مانند:
 • جهت جستجوی چند کلمه در کل مطلب، کلمات را با فاصله از هم وارد کنید. مانند:
 • جهت جستجو در تنها عنوان مطالب، پیش از کلمه کلیدی خود از عنوان: و یا title: استفاده کنید. مانند:
 • جهت جستجو در تنها متن مطالب، پیش از کلمه کلیدی خود از متن: و یا body: استفاده کنید. مانند:
 • جهت جستجو در تنها خلاصه مطالب، پیش از کلمه کلیدی خود از خلاصه: و یا brief: استفاده کنید. مانند:
 • شما می توانید تمام موارد را ترکیب کنید. برای ترکیب شرایط عنوان، متن و خلاصه، بین شرط ها ; (سمی کالن - semicolon) قرار دهید. مانند:
  • عنوان:دهان و دندان;متن:"مسیر شغلی دندانپزشکان" (نشانم بده)
  • title:دهان و دندان;body:"مسیر شغلی دندانپزشکان" (نشانم بده)
 • توجه داشته باشید که هر مطلبی که در آن حداقل یکی از شرایط جستجو برقرار باشد در نتایج جستجو قرار می گیرد.