آیا میدانید با ورود به سایت کنپارس با استفاده از نام کاربری و کلمه عبور خود، می توانید ضمن استفاده از مطالب ویژه اعضا، با مطالعه و به اشتراک گذاری هر مطلب امتیاز جمع کنید! بااستفاده از این امتیاز ها، می توانید بر روی قرارداد خود با کنپارس تخفیف دلاری بگیرید و یا محصولات و سرویس های کنپارس را خریداری کنید!
در صورتی که عضو سایت هستید، از اینجا وارد شوید. اگر هنوز عضو سایت نشده اید، در این صفحه ثبت نام کنید. عضویت در سایت رایگان وسریع است! برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد سیستم امتیاز دهی کنپارس، اینجا و اینجا را ببینید.
 • ابهامات و شایعات پیرامون قانون جدید شهروندی هارپر

  ابهامات و شایعات پیرامون قانون جدید شهروندی هارپر


 

قانون جدید شهروندی از سوی دولت و مجلس محافظه کار کانادا به رهبری هاپر تصویب شده است. این قانون نیز مانند دیگر طرحهای محافظه کاران که با عنوانی مثبت و محتوایی منفی تهیه می شود به اعای ارزش دادن به شهروندی کانادا مطرح شده است در حالی که محتوای این قانون موجب کم شدن ارزش تابعیت کاناداست. همانگونه که در این مقاله هم اشاره کرده ام بخشهایی از این قانون در مخالفت صریح با منشور حقوق و آزادیهای کاناداست و به احتمال بسیار زیاد از سوی دادگاه لغو خواهد شد. 

تصویب قانون جدید تابعیت کانادا موسوم به C-24 موجب ایجاد ابهاماتی شده است که در پی آن ابهامات شایعاتی نیز دهان به دهان می چرخد که در بسیاری از موارد از واقعیت به دور است. در این نوشته در تلاشم با طرح سوالات رسیده و پاسخ به آنها در حد توان ابهامات را پاسخ گفته و تفسیرهای غیر واقعی را تحلیل کنم.

 

۱- بر اساس این قانون چه کسانی می توانند درخواست شهروندی کانادا را داشته باشند؟

بر اساس قانون جدید کسانی می توانند درخواست شهروندی کنند که دست کم تعداد روزهای ۴ سال در ۶ سال قبل از درخواست را در کانادا گذرانده باشند. اگر در آن دوره ۶ ساله سالی باشد که متقاضی کمتر از ۱۸۳ روز آنرا در کانادا بوده است آن سال در محاسبات در نظر گرفته نمی شود. مثلا اگر کسی سپتامبر سال ۲۰۱۱ وارد کانادا شده است و و تا پایان سال ۲۰۱۴ هم از کانادا خارج نشده باشد تعداد روزهایی که برای ایشان شمرده می شود سه سال است شامل ۲۰۱۲ تا ۲۰۱۴ به این دلیل که در سال ۲۰۱۱ کمتر از ۱۸۳ روز بوده است. حال اگر ایشان تمام سال ۲۰۱۵ را هم بماند می تواند اقدام کند ولی اگر سال ۲۰۱۵ تنها ۵ ماه (۱۵۵ روز) بماند و برود و آخر سال بازگردد روزهای سال ۲۰۱۵ هم برای او محاسبه نمی شود. ولی اگر در ۲۰۱۵ معادل ۱۸۳ روز را بماند و ۲۰۱۶ هم همان کار را بکند امکان اقدام خواهد داشت. به دیگر سخن سال میلادی ملاک است و نه زمان ورود شخص اگر قرار است روزهایی که در کانادا مانده اید در سال ۲۰۱۴ حساب شود باید دست کم ۱۸۳ روز در کانادا بوده باشید.

خلاصه اینکه گذشته از اینکه چه زمانی وارد کانادا شده اید باید تعداد ۱۴۶۰ روز را در کانادا گذرانده باشید و اگر در این میان سالی باشد که شما کمتر از ۱۸۳ روز در آن را ساکن کانادا بوده اید روزهای آن سال در شمار آن ۱۴۶۰ نمی آید. 

اینکه این قانون منطقی است یا خیر موضوع بحث ما نیست ولی به سادگی در می یابیم که تلاش شده است تا امکان دارد متقاضی را در فشار بگذارند.  تا پیش از این قانون تنها لازم بود ۱۰۹۵ روز در یک دوره ۴ ساله را در کانادا بگذرانید.

البته بر اساس قانون جدید داشتن نمره زبان، نداشتن سابقه کیفری و از همه مهمتر داشتن اراده زندگی و کار در کانادا پس از دریافت تابعیت هم مطرح است.   

۲- اگر این قانون در دادگاه لغو شود شرایط مانند گذشته خواهد بود؟

آنچه در دادگاه مورد بررسی خواهد بود آن بخش از قانون است که مغایر قانون اساسی است. مواردی مانند چگونگی محاسبه روزهای اقامت در کانادا بسیار بعید است مورد توجه دادگاه باشد هر چند وکلای شاکی در مورد این موارد هم بحث دارند با این استدلال که سخت شدن دریافت شهروندی کانادا مانع از جذب مهاجرین با کیفیت می شود و کانادا برای مهاجرین در مقایسه با استرالیا و دیگر کشورهای مهاجر پذیر جذابیت خود را از دست می دهد.

در هر صورت بنا را بر این بگذاریم که شکل محاسبه روزهای اقامت بی تغییر خواهد ماند.  

۳- این قانون بر چه کسانی حاکم است؟ ملاک چیست؟

بر هر کس که از این پس میخواهد درخواست شهروندی بدهد. کسانی که قبلا درخواست داده اند همان قانون قبل در موردشان قاعدتا باید اعمال شود ولی کسانی که هنوز اقدام نکرده اند طبیعی است که بر اساس همین قانون اقدام خواهد کرد. برخی دوستان  سوال می کنند که آیا تاریخ ورود به کانادا از جهت شمول این قانون اهمیت دارد یا خیر که پاسخ روشن است. خیر فرقی نمی کند پیش از تصویب قانون و یا بعد از آن وارد کانادا شده باشید.

۴- آیا درست است به مهاجران شهروندی درجه ۲ می دهند؟

خیر چنین نیست. اساسا در این قانون چنین عنوانی نیامده است ولی از آنجا که اختیارات وسیعی به وزیر مهاجرت در بازپس گرفتن تابعیت افرادی که مرتکب جرایم شمرده شده در قانون جدید می شوند و علاوه بر داشتن تابعیت کانادا تبعه کشور دیگری هم هستند عملا شرایطی متفاوت را برای حفظ تابعیت افراد دو تابعیتی ایجاد می کند که از آن تعبیر به شهروندی درجه دو می شود.  البته این تبعیض بدون شک خلاف حقوق اساسی است.

از دیگر سو  شرط لزوم داشتن اراده زندگی در کانادا هنگام دریافت شهروندی کانادا که در قانون جدید گذاشته شده این خطر جدی را به دنبال دارد که بهانه ای شود در دست وزیر برای لغو تابعیت افرادی که کانادا را ترک می کنند. به این ترتیب که عدم حضور آنها را اماره ای بر اظهار خلاف واقع هنگام دریافت شهروندی از جهت اعلام تمایل به زندگی در کانادا دانسته و به این استناد درصدد لغو تابعیت بر آید. اینجا نیز تبعیض میان کسانی که بر اساس این قانون اقدام کرده اند و دیگر افرادی که تابعیت کانادایی را بر اساس قانون قبل گرفته اند و یا متولد کانادا هستند ایجاد می شود. همانگونه که در مقاله قبل اشاره کردم خلاف اصل تساوی شهروندان است. 

۵- آیا درست است که می گویند از این پس نمی توان دو تابعیت در کانادا داشت؟

خیر چنین نیست. قوانین کانادا از جهت اینکه اتباع کانادا می توانند تابعیت دیگری داشته باشند تغییر نکرده است. تنها نکته آنجاست که افرادی که دو تابعیت دارند در معرض از دست دادن تابعیت کانادا در صورت باقی ماندن این قانون هستند.  

۶- آیا درست است که دیگر نمی توان بیش از ۶ ماه از کانادا خارج شد؟

خیر چنین نیست. هیچ منعی برای خروج از کانادا نیست و و هیچ الزامی برای ماندن در کانادا دست کم برای ۶ ماه در سال نیست. در مورد حفظ اقامت باید دو سال در ۵ سال در کانادا باشید و در مورد تابعیت هم اگر بیش از ۶ ماه خارج باشید روزهای آن سال در عداد روزهایی که شما را برای اقدام برای شهروندی نیاز دارید شمرده نمی شود. برخی دوستان موضوع دیگری را هم با این موضوعات مخلوط می کنند. بر اساس قوانین استانها اگر بیش از ۶ ماه از استان محل اقامت خود خارج شوید امتیازات بیمه درمانی آن استان را از دست می دهید. این قاعده باعث سو تفاهم برای برخی مهاجرین است و البته هیچ ربطی به موضوع اقامت و تابعیت ندارد. 

۷- آیا  قوانین مربوط به حفظ اقامت و تمدید کارت اقامت تغییر کرده است؟

خیر به هیچ وجه 

در این زمینه قاعده الزام به حضور دو سال در ۵ سال برقرار است. مهاجر باید این قاعده را رعایت کند و هر زمان درخواست تمدید کارت اقامت می کند و یا به هر دلیلی مانند عبور از مرز وضعیتش بررسی می شود باید در ۵ سال قبل از تاریخ بررسی ثابت کند دو سال درکانادا بوده است. 

۸- آیا درست است که اگر از کانادا خارج شویم شهروندی ما باطل می شود؟

خیر چنین گزاره ای درست نیست

اگر این قانون بماند و تغییر نکند (که چنین نخواهد بود) کسانی که بر اساس این قانون شهروندی گرفته اند و کانادا را ترک می کنند در معرض این خطر هستند که وزیر به استناد اظهار خلاف واقع مبنی بر تمایل به زندگی در کانادا هنگام درخواست شهروندی درصدد لغو شهروندی آنها برآید. به نظر بنده این موضوع از آنجا که به شدت بر خلاف منشور حقوق و آزادیهای کاناداست پابرجا نمی ماند.

۹- ایا درست است که آنها که از روش کبک و یا استانی اقدام کرده و اقامت گرفته اند  اگر از استان خود خارج شوند شهروندی نمی گیرند؟

خیر به هیچوجه

هیچ جیزی در این زمینه تغییر نکرده است و اگر قرار بود در مقررات شهروندی محدودیتی از این جهت ایجاد شود در همین قانون جدید پیش بینی می شد هرچند اگر می شد هم خلاف منشور حقوق و آزادیها بود. 

 

 

 

مقاله نخست در این خصوص را اینجا بخوانید 

 

 


آیا میدانید اولین گام برای مهاجرت به کانادا و دریافت اقامت دایم کانادا تکمیل فرم ارزیابی رایگان است!


يك شنبه ۲۲ تير ماه ۱۳۹۳ در ۰۹:۴۲:۲۴ ق.ظ - پیوند همیشگی
علی مختاری - بازدید : ۱۵۳۱۳ - برچسب ها:
c-24شهروندی کاناداشهروندیتابعیتتابعیت کانادا
ثبت دیدگاه شما
دیدگاه ارسالی شما پیش از نمایش نیاز به تایید مدیریت خواهد داشت.
مطالب مرتبط
مطالب مرتبط:
تناقض عنوان و محتوا
قانونی که شهروندی کانادا را تضعیف می‌کند

تناقض عنوان و محتوا

۳۱ امرداد ۱۳۹۳ - متن یادداشت علی مختاری، ناشر پرنیان برای 24‌مین شماره این نشریه که در این صفحه به زبان فارسی، و این صفحه به زبان انگلیسی در نسخه pdf تعاملی نشریه منعکس شده...
قانون جدید شهروندی دوام ندارد
به دلیل نقض اصول منشور حقوق و آزادی های کانادا

قانون جدید شهروندی دوام ندارد

۱۸ امرداد ۱۳۹۳ - از کامنت ها و ایمیل هایی که دریافت می کنم کاملا روشن است که قانون جدید شهروندی کانادا نگرانی هایی را برای  بسیاری از ایرانیان مهاجر و یا آنان که قصد...
قانون شهروندی هارپر از منظر حقوق دانان
قانون جدید شهروندی و پیدایش دو گروه کانادایی

قانون شهروندی هارپر از منظر حقوق‌دانان

۱۹ تير ۱۳۹۳ - مایکل آدامز (رئیس موسسه Environics Institute) / آودری مک‌لین (استاد حقوق دانشگاه تورنتو) / رتنا امیدوار (رئیس موسسه Maytree)   دولت مرکزی بر این ادعاست که قانون جدید شهروندی مورد نظر وی «حافظ...
تحلیلی بر قانون جدید شهروندی کانادا
سودای دست نیافتنی محافظه کاران

تحلیلی بر قانون جدید شهروندی کانادا

۱۷ تير ۱۳۹۳ -   قانون جدید شهروندی همانگونه که انتظار می رفت از سوی مجلس محافظه کاران تصویب شد. این قانون مورد اعتراض شدید حقوقدانان است ضمن اینکه پتیشن آنلاینی هم علیه آن براه افتاده است....
کسب شهروندی چه مزایایی به دنبال دارد

کسب شهروندی چه مزایایی به دنبال دارد؟

۲۳ امرداد ۱۳۹۹ - در مقایسه با کشورهای مهم غربی، کانادا دارای بالاترین درصد پذیرش مهاجران است که تابعیت دریافت می کنند. اصطلاح «تابعیت» به وضعیت حقوقی شخص اشاره دارد. تابعیت کانادا را می توان...
چه خبر از مهاجرت به کانادا در ماه فوریه 2018
مهم ترین اخبار مهاجرتی کانادا در ماه فوریه

چه خبر از مهاجرت به کانادا در ماه فوریه 2018؟

۱۷ اسفند ۱۳۹۶ - خلاصه اخبار مهاجرتی در ماه فوریه 2018 را همچون سال گذشته در زیر بخوانید.   تغییر در دستورالعمل گواهی سوءپیشینه برای متقاضیان سیستم اکسپرس انتری فدرال 28 فوریه  وزارت مهاجرت، پناهندگی و شهروندی کانادا، دستورالعمل ارائه گواهی...
کلاهبرداری به نام افسر بازنشسته اداره مهاجرت
توهم دریافت ویزای تحصیلی رایگان!

کلاهبرداری به نام افسر بازنشسته اداره مهاجرت

۱۴ اسفند ۱۳۹۶ - اخیراً متوجه شدیم که عده ای این بار به نام افسر بازنشسته اداره مهاجرت در گروه های تلگرامی و فیسبوکی ادعا کرده اند که می توانند ویزای تحصیلی رایگان برای متقاضیانی...
چه خبر از مهاجرت به کانادا در ماه اوت ۲۰۱۷
مهم ترین اخبار مهاجرتی کانادا در ماه اوت

چه خبر از مهاجرت به کانادا در ماه اوت ۲۰۱۷؟

۱۰ شهريور ۱۳۹۶ - خلاصه اخبار مهاجرتی در ماه اوت ۲۰۱۷ را همچون ماه های گذشته در زیر بخوانید. چه کسانی می توانند پرونده مهاجرت شما به کانادا را نمایندگی کنند؟۳۰ اوت مدتی است که شاهد...
آیا هزینه های دریافت شهروندی برای فرزندان کاهش می یابد

آیا هزینه های دریافت شهروندی برای فرزندان کاهش می یابد؟

فرزندان زیر ۱۸ سال می توانند به طور مستقل از والدین خود برای شهروندی کانادا اقدام کنند ۱۸ امرداد ۱۳۹۶ - به گزارش روز سه شنبه 8 اوت 2017 تورنتو استار، به دنبال تصویب قانون جدید شهروندی در 19 ژوئن 2017 و تغییرات جدید این قانون از سوی دولت لیبرال کانادا، سناتور...
چه خبر از مهاجرت به کانادا در ماه ژوییه ۲۰۱۷
خلاصه اخبار مهاجرتی کانادا در ماه ژوییه

چه خبر از مهاجرت به کانادا در ماه ژوییه ۲۰۱۷ ؟

۱۰ امرداد ۱۳۹۶ - خلاصه اخبار مهاجرتی در ماه ژوییه ۲۰۱۷ را همچون ماه های گذشته در زیر بخوانید.   چشم انداز مهاجرتی ۲۰۱۸ کانادا: برنامه مهاجرتی استارت آپ ویزا۲۹ ژوییه دولت کانادا برنامه مهاجرتی Start-Up Visa program...
آزمون دریافت شهروندی کانادا آسان تر می شود

آزمون دریافت شهروندی کانادا آسان تر می شود

۵ امرداد ۱۳۹۶ - نسخه اولیه کتابچه آزمون دریافت شهروندی کانادا نشانی می دهد که دولت لیبرال قصد دارد کتابچه آزمون شهروندی را مورد بازنگری قرار دهد. راهنمای جدید کتابچه آزمون دریافت شهروندی، مسئولیت های شهروندی...
پاسخ به سوالات مهاجرتی نوزدهم ژوئن با علی مختاری برنامه زنده شماره ۴۴
ساعت 22:۰۰ به وقت تهران

پاسخ به سوالات مهاجرتی، نوزدهم ژوئن با علی مختاری (برنامه زنده شماره ۴۴)

۱ تير ۱۳۹۶ - برای شنیدن فایل صوتی این برنامه اینجا را کلیک کنید. برنامه زنده پاسخ به سوالات مهاجرتی طبق روال هر هفته، این هفته نیز دوشنبه ۲۹ خرداد برابر با ۱۹ ژوئن ۲۰۱۷ با حضور علی مختاری، عضو...
لایحه شهروندی تا پایان ماه ژوئن اجرایی می شود
سناتور امیدوار دقایقی پیش در صفحه توییتر خود نوشت

لایحه شهروندی تا پایان ماه ژوئن اجرایی می شود

۱۶ خرداد ۱۳۹۶ - سناتور راتنا امیدوار دقایقی پیش در صفحه توییتر خود نوشت: لایحه شهروندی این هفته درمجلس عوام مطرح خواهد شد و دوباره به مجلس سنا بازگردانده می شود و بعد از امضای...
آخرین مطالب سایت:
خدمات پاسپورت کانادایی در دوران کرونا

خدمات پاسپورت کانادایی در دوران کرونا

۲۴ دي ۱۳۹۹ - به دنبال محدودیت های کرونا، مراکز خدمات حضوری همچنان تعطیل هستند متقاضیانی که پاسپورت آنها در تاریخ 1 فوریه 2019 به بعد منقضی شده است، می توانند ظرف مدت 2 سال از...
نحوه اسپانسرشیپ همسر برای مهاجرت به کبک

نحوه اسپانسرشیپ همسر برای مهاجرت به کبک

۲۳ دي ۱۳۹۹ - شهروندان کانادایی یا مقیمان دائم می تواند شریک زندگی یا همسر خود را که مایل به مهاجرت به کبک هستند، اسپانسر کنند.   از آنجایی که کبک از نظر مهاجرت، دارای اختیارات خاص...
صدور 385 دعوتنامه در اولین انتخاب سال 2021 ساسکاچوان

صدور 385 دعوتنامه در اولین انتخاب سال 2021 ساسکاچوان

۲۳ دي ۱۳۹۹ - متقاضیان مهاجرت می توانند از طریق زیرشاخه های «اکسپرس انتری» و «مشاغل مورد نیاز» اقدام کنند. ساسکاچوان دور جدید صدور دعوتنامه ها را در تاریخ 7 ژانویه برگزار کرد. متقاضیان مهاجرت برای...
پردازش ۳۰۰۰۰ درخواست در برنامه اسپانسرشیپ

پردازش ۳۰۰۰۰ درخواست در برنامه اسپانسرشیپ

۲۳ دي ۱۳۹۹ - با جزییات برنامه  PGPدر سال  ۲۰۲۱ بیشتر آشنا شوید. کانادایی ها و ساکنین دائمی که در سال 2020، برای «برنامه اسپانسرشیپ پدر و مادران، پدربزرگ ها و مادربزرگ ها» (PGP) اقدام کرده...
درخواست های مهاجرت در دوران کووید۱۹

درخواست‌های مهاجرت در دوران کووید۱۹

۲۳ دي ۱۳۹۹ - اقامت کانادا برای متقاضیان و اسپانسرهای خانواده چگونه خواهد بود؟ کانادا در حال پذیرش متقاضیان اقامت دائم می باشد. هرچند، به خاطر تاثیر همه گیری کرونا بر سیستم مهاجرت، قادر به تخمین...
اولین انتخاب مختص PNP سال 2021 اکسپرس انتری

اولین انتخاب مختص «PNP» سال 2021 اکسپرس انتری

۱۸ دي ۱۳۹۹ - انتظار می رود سال 2021 با افزایش اهداف مهاجرتی، سال درخشان تری باشد. در روز 6 ژانویه، کانادا سال جدید را با صدور دعوتنامه برای متقاضیان اکسپرس انتری که دارای نامزدی استانی...
اشتغال نیروی کار خارجی در سایه کرونا

اشتغال نیروی کار خارجی در سایه کرونا

۱۷ دي ۱۳۹۹ - اجازه کار در کانادا برای این افراد چگونه خواهد بود؟   برای ورود به کانادا، نیروی کار خارجی که با اهداف ضروری می آیند، از محدودیت های سفر معاف هستند. متقاضیانی که مایل...
چه کسانی هنوز می توانند به کانادا سفر کنند

چه کسانی هنوز می‌توانند به کانادا سفر کنند

۱۵ دي ۱۳۹۹ - طبق دستور نخست وزیر کانادا، برای محافظت از کانادایی ها در برابر شیوع کووید19، بیشتر سفرهای غیرضروری به کانادا لغو شده اند و اکثر اتباع خارجی نمی توانند به کانادا سفر...

راهنمای جستجو در سایت

 • جهت جستجوی یک عبارت خاص از گیومه در دو طرف عبارت استفاده کنید. مانند:
 • جهت جستجوی چند کلمه در کل مطلب، کلمات را با فاصله از هم وارد کنید. مانند:
 • جهت جستجو در تنها عنوان مطالب، پیش از کلمه کلیدی خود از عنوان: و یا title: استفاده کنید. مانند:
 • جهت جستجو در تنها متن مطالب، پیش از کلمه کلیدی خود از متن: و یا body: استفاده کنید. مانند:
 • جهت جستجو در تنها خلاصه مطالب، پیش از کلمه کلیدی خود از خلاصه: و یا brief: استفاده کنید. مانند:
 • شما می توانید تمام موارد را ترکیب کنید. برای ترکیب شرایط عنوان، متن و خلاصه، بین شرط ها ; (سمی کالن - semicolon) قرار دهید. مانند:
  • عنوان:دهان و دندان;متن:"مسیر شغلی دندانپزشکان" (نشانم بده)
  • title:دهان و دندان;body:"مسیر شغلی دندانپزشکان" (نشانم بده)
 • توجه داشته باشید که هر مطلبی که در آن حداقل یکی از شرایط جستجو برقرار باشد در نتایج جستجو قرار می گیرد.