آیا میدانید با ورود به سایت کنپارس با استفاده از نام کاربری و کلمه عبور خود، می توانید ضمن استفاده از مطالب ویژه اعضا، با مطالعه و به اشتراک گذاری هر مطلب امتیاز جمع کنید! بااستفاده از این امتیاز ها، می توانید بر روی قرارداد خود با کنپارس تخفیف دلاری بگیرید و یا محصولات و سرویس های کنپارس را خریداری کنید!
در صورتی که عضو سایت هستید، از اینجا وارد شوید. اگر هنوز عضو سایت نشده اید، در این صفحه ثبت نام کنید. عضویت در سایت رایگان وسریع است! برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد سیستم امتیاز دهی کنپارس، اینجا و اینجا را ببینید.
 • باید به کانادای دوران پیرسون و ترودو بازگشت قسمت دوم

  باید به کانادای دوران پیرسون و ترودو بازگشت- قسمت دوم


بخش اول این مصاحبه در اینجا منعکس شده بود. در این گفتگو یکی از سرشناس‌ترین وکلا و فعالین سیاسی-اجتماعی کبک نظرش را درباره تحریم‌های کانادا علیه ایرانیان و بسته شدن سفارتخانه‌های دو کشور بیان کرده است.

متن کامل و یکپارچه این گفتگو را در این صفحه از وبسایت پرنیان ببینید.

 

 • هنگام طرح موضوع تحریم‌ها از سوی دولت کانادا، در مورد حقوق افرادی که می‌خواهند به کانادا مهاجرت کنند نگرانی‌هایی وجود داشت. این افراد بر اساس قوانین خود کانادا باید اموال خود را منتقل کنند؛ حال آنکه بر اساس مقررات تحریم، امکان ارایه هر گونه خدمات مالی به آنها منتفی بود. در آن زمان پاسخ این بود که این موارد به صورت موردی از سوی وزیر امور خارجه بررسی می‌شود و وی برای آنها مجوز صادر می‌کند. اما آقای وزیر از تابستان ۲۰۱۲ به بعد هیچ درخواستی را پاسخ نداده است. من شخصا بیش از ۲۰ درخواست را از اکتبر ۲۰۱۲ برای ایشان فرستاده‌ام که هیچ‌یک پاسخی دریافت نکرده است. فکر می‌کنید این روش آقای وزیر خارجه و دولت کانادا مشروع است؟
 • هنگامی که شما یک پروسه‌ای را ایجاد می‌کنید که نتیجه‌گیری از آن محتمل است و به خصوص زمانی که منوط به صدور اجازه از یک وزارتخانه خاص است، نباید احتمال نتیجه‌گیری از آن صفر باشد. این اصلا منطقی نیست. من تصور می‌کنم هنگامی که قانون تصمیم می‌گیرد مواردی را استثنا کند باید بتوان تحت شرایط قانونی به این موارد دست یافت. این روشی است که شما باید در نظر بگیرید. شما می‌توانید بگویید که ایران برخی قوانین اساسی را نادیده می‌گیرد و زیر پا می‌گذارد و می‌توانید علیه آن اقدام کنید. اما در جایی که اشخاص عادی دارند آسیب می‌بینند باید راه‌حل اساسی ارائه دهید؛ مثلا با گذاشتن این موارد در یک چهارچوب خاص. سپس باید دست‌یابی به آن را ممکن سازید. به نظر من در این خصوص یک نفر باید پرونده‌اش را به دادگاه ببرد. به عقیده من وقتی که شما یک فرایندی را تعریف می‌کنید، صفر نمی‌تواند عدد قابل قبولی برای خروجی آن باشد. احتمالا در این مورد قانون نادیده گرفته شده است. من فکر می‌کنم باید یک نفر پرونده خود را به دادگاه فدرال بکشاند. پیش آوردن یک فرایند قانونی و به نتیجه نرسیدن حتی یک مورد، دال بر این است که این تصمیم نمی‌تواند تصمیم‌گیری منطقی بوده باشد. ممکن است که دولت کانادا بدون آنکه به مردم بی‌گناه آسیبی برسد راهی را برای برآوردن تمایلات خود برای تنبیه دولت ایران - برای اتفاقی که در مورد شهروند کشته شده‌اش در زندان ایران روی داد- یافته باشد. اما اگر هیچ راهی پیدا نشود این تصمیم نمی‌تواند منطقی بوده باشد.

 

 • من شخصا اعتقاد دارم که دولت کانادا با عدم پاسخ‌گویی به این درخواست‌ها نوعی تبعیض سیستماتیک را علیه ایرانیان اعمال می‌کند؛ چرا که در نهایت آنها را از امکان مهاجرت به کانادا به طور غیرعادلانه‌ای محروم کرده است.
 •  بله، این چیزی است که شما می‌توانید آن را یک تصمیم غیرمنطقی بنامید و به نظر من خود به وجود آوردن سیستم صدور مجوز بدین معناست که قاعدتا باید مواردی باشند که بتوانند مجوز بگیرند. می‌خواهم مثالی بزنم. دادگاه عالی کانادا اعلام کرد که کسانی که برای مصارف پزشکی به ماده مخدر ماری‌جوانا نیاز دارند در صورت صدور مجوز می‌توانند آن را دریافت کنند. اما اگر هیچ مجوزی در این رابطه صادر نشود، شخصی می‌تواند به دادگاه برود و شکایت خود را مبنی بر اینکه آنها به رای دادگاه عمل نمی‌کنند تحویل دادگاه دهد. رای دادگاه به این معنا بوده که برخی از مردم اجازه دریافت ماده مخدر را خواهند داشت. آنها می‌توانند سخت‌گیری بیشتری اعمال کنند و انجام آزمایش‌های پزشکی را برای آن ضروری اعلام کنند، اما باید حداقل برای تعداد معدودی افراد واجد شرایط، مجوز صادر کنند. اکنون شما به من می‌گویید که تا آنجایی که شما می‌دانید هیچ مجوزی صادر نشده است. یکبار دیگر هم آن را بررسی کنید. اگر بخواهید پرونده‌ای بر اساس موارد رد شده باز کنید به نظر من باید مستندات، قوی و محکم باشد.

 

 • برای این تقاضاها حتی نتیجه و رای منفی هم صادر نشده است.
 • و پاسخ نگرفته‌اید. بله؛ شما در زمان لازم می‌توانید این اسامی را پیش بکشید. من خودم پرونده‌های مهاجرتی داشته‌ام که بنا به دلایل متفاوتی معلق مانده‌اند. هنگامی که مردم مثلا برای ۴ تا ۵ سال پاسخی دریافت نکرده باشند، دادگاه یک مهلت ۳ ماهه برای پاسخ‌گویی به آنها مشخص می‌کند.

 

 • در موارد دیگر، آنها برخی مسائل مالی و اقتصادی را به‌وجود آورده‌اند ؛ به عنوان مثال یک موسسه مالی مانند TD در اقدامی شروع به بستن حساب‌های برخی ایرانیان کرد.
 • بله. من به تمامی موارد فکر می‌کنم. در برخی موارد آنها حتی کارت‌های اعتباری مردم را از آنها گرفته‌اند و برای موارد کوچک آنها را محکوم کرده‌اند. به نظر من یکی از دلهره‌آورترین جنبه‌های زندگی ما این است که افرادی بتوانند زندگی شما را مختل کنند؛ به وسیله مختل کردن کامپیوتر شما، یا با مختل کردن اعتبار شما و امثال آن. آنها باید خیلی مراقب باشند. این اقدامات نمی‌تواند بدون نظارت قضایی انجام شود. از نظر من باید قوانینی تصویب شوند که فعالیت‌های تبعیض‌آمیز بانک‌ها را درخصوص مختل کردن یا بستن حساب مشتریان صرفا به دلایل قومیتی و یا ملیتی خاص، محدود کند. به نظر من بستن حساب‌ها و توقیف فعالیت‌های مالی مردم به دلایلی مثل نوع ملیت، داشتن سوابق قضایی، نژاد، رنگ پوست و غیره عمل خطرناکی است و بانک‌ها نباید تا این حد آزادی عمل داشته باشند.

 

 • آنها حتی دلیل این کار خود را ذکر نمی‌کنند...
 • در جریان هستم. اما این موارد تنها برای ایرانی‌ها به وجود نیامده. مواردی از قبل در مورد فلسطینی‌ها هم وجود داشته است. من خودم موارد مربوط به سوابق جنایی را دیده‌ام. من دیده‌ام که عده‌ای را از گرفتن حق بیمه محروم کرده و آنها را محکوم کرده‌اند. به نظر من مشاغل و شرکت‌های خصوصی باید محدودیت‌هایی در استفاده از آزادی تجارت و دست‌چین کردن و اعمال سلایق و نظرات شخصی برای مردم داشته باشند. من از بانک TD و یا هیچ موسسه خاص دیگری نام   نمی‌برم و به نظر من بانک‌ها و موسسات بیمه‌ای که به دلایل تبعیض‌آمیز از پاسخ‌گویی به مشتری طفره می‌روند، باید تحت نظارت قانون قرار بگیرند. اما باید خاطر نشان کنم که این تنها مشکل ایرانیان نیست. مشکل این است که در جامعه ما هنگامی که آنها تصمیم به خارج کردن یک شخص از اقتصاد عمومی بگیرند، در واقعیت امر او را کاملا رها کرده و نابود کرده‌اند و آنها به همین دلیل باید بیش از این مراقب باشند.

 

 • اگر نکته‌ای هست که مایل هستید در پایان به آن بپردازید بفرمایید.
 • من باز خاطر نشان می‌کنم که به عقیده من این موضوع تنها مساله ایرانی‌ها نیست. به نظر من دولت فدرال کنونی در مورد سیاست‌های خارجی مواضع سختی را درپیش گرفته که شباهتی با کانادای شناخته‌شده پیشین ندارد. با احترام به فلسطین، اسرائیل، ایران و اوکراین، آنها اقدامات و عکس‌العمل‌های تاسف‌بار مشابهی را در برابر هر شخصی که مانند آنها فکر نمی‌کند نشان داده‌اند. به عقیده من این خطرناک است. به نظر من کانادا باید کشوری باشد که مردم را دور هم گرد می‌آورد، که به مذاکرات صلح کمک می‌کند، که روابط را تا آنجا که ممکن است حفظ می‌کند، حتی نسبت به کسانی که نظرات آنها را کاملا تایید نمی‌کند. به نظر من ما باید روابط سیاسی خود را به منظور کمک به اشخاص در هر دو سوی رابطه حفظ کنیم و بتوانیم کانال‌های ارتباطی را برقرار نگهداریم. به نظر من طفره رفتن از حل مشکلات مردم - که بازهم تاکید می‌کنم که تنها مشکل در ارتباط با ایرانیان نیست - صرفا یکی از انتخاب‌های این دولت افراطی است. این اصلا درست نیست. این اشتباه است. ما باید به دوره‌ای برگردیم که یادآور کانادای دوران پیرسون و ترودو باشد و نه صرفا کانادای امروز، دوره استفان هارپر.

این گفتگو در این صفحات از نشریه شماره ۲۱ پرنیان کانادا منعکس شده است.


آیا میدانید اولین گام برای مهاجرت به کانادا و دریافت اقامت دایم کانادا تکمیل فرم ارزیابی رایگان است!


جمعه ۲۳ امرداد ماه ۱۳۹۴ در ۱۱:۲۷:۴۸ ب.ظ - پیوند همیشگی
بازدید : ۹۰۳۶ - برچسب ها:
julius greyتحریم
ثبت دیدگاه شما
دیدگاه ارسالی شما پیش از نمایش نیاز به تایید مدیریت خواهد داشت.
مطالب مرتبط:
تحریمهای کانادا علیه ایران لغو می شود

تحریمهای کانادا علیه ایران لغو می شود

۷ بهمن ۱۳۹۴ - به گزارش رادیو سی بی سی وزیر امور خارجه کانادا آقای استفان دیون اعلام کرد که تحریمهای یکجانبه کانادا علیه ایران لغو می شود. این تصمیم کانادا عملا به تحریمهای ناعادلانه...
رد پرونده های متخصصان در ورشو به بهانه تحریم
حکایت آوردن سر به جای کلاه افسران در اداره مهاجرت کانادا

رد پرونده های متخصصان در ورشو به بهانه تحریم

اگر قربانی این سیاست هستید تماس بگیرید ۲۷ اسفند ۱۳۹۳ - همه می دانیم که کانادا تحریمهایی را علیه دولت ایران و برخی شرکتهای ایرانی وضع کرده است. تحریمهایی که ادعا می شود تنها هدفش ضربه به دولت ایران است اما در...
آخرین مطالب سایت:
تمدید محدودیت های سفر در کانادا تا ماه فوریه

تمدید محدودیت‌های سفر در کانادا تا ماه فوریه

۲ بهمن ۱۳۹۹ - دولت فدرال برای جلوگیری از گسترش کووید19، محدودیت های سفر را تمدید می کند کانادا محدودیت های سفرهای بین الملل غیر آمریکایی را تا روز 21 فوریه 2021، تمدید کرده است. خبر تمدید...
سومین انتخاب اکسپرس انتری در سال ۲۰۲۱

سومین انتخاب اکسپرس انتری در سال ۲۰۲۱

۲ بهمن ۱۳۹۹ - 374 متقاضی اکسپرس انتری با حداقل امتیاز «CRS» 741 دعوت شدند کانادا سومین انتخاب مهاجرتی اکسپرس انتری خود در سال 2021 را در تاریخ 20 ژانویه برگزار کرد. «اداره مهاجرت، پناهندگی، و شهروندی...
اعلام تاریخ انتخاب های ۲۰۲۱ جزیره پرنس ادوارد

اعلام تاریخ انتخاب‌های ۲۰۲۱ جزیره پرنس ادوارد

با شاخه‌های مهاجرتی «PEI» بیشتر آشنا شوید ۱ بهمن ۱۳۹۹ - جزیره پرنس ادوارد (PEI) تاریخ انتخاب های پیش بینی شده خود را برای سیستم ابراز علاقه مندی (EOI) در سال 2021، منتشر کرده است. اولین مورد در روز پنجشنبه، 21 ژانویه...
برگزاری اولین انتخاب آلبرتا از ماه ژوئن ۲۰۲۰

برگزاری اولین انتخاب آلبرتا از ماه ژوئن ۲۰۲۰

جزئیات انتخاب زیرشاخه «اکسپرس انتری» در روز 8 ژانویه 2021 ۱ بهمن ۱۳۹۹ - آلبرتا از متقاضیان واجد شرایط که دارای پروفایل اکسپرس انتری بودند، دعوت کرد تا در انتخاب استانی (PNP) روز 8 ژانویه، برای نامزدی استانی و اقامت دائم درخواست دهند. «برنامه انتخاب استانی...
کاهش اشتغال در کانادا از ماه آوریل

کاهش اشتغال در کانادا از ماه آوریل

اقدامات بهداشت عمومی نقش اساسی در شرایط بازار کار دارد ۱ بهمن ۱۳۹۹ - برای اولین بار از ماه آوریل سال 2020، اشتغال در ماه دسامبر، با کاهش 63000 موردی (معادل 0.3 درصد) روبه رو شد. محدودیت های کرونا در سراسر کشور بر بازار کار کانادا...
درخواست های PEQ را ارسال کنید

درخواست‌های «PEQ» را ارسال کنید

از تاریخ 26 ژانویه، فرم‌ کاغذی دیگر پذیرفته نخواهد شد ۳۰ دي ۱۳۹۹ - درخواست های مربوط به «برنامه تجربه کبکی» از روز 12 ژانویه، از طریق پورتال Arrima به صورت آنلاین قابل ارسال می باشند. از سیستم «Arrima» می توان برای ارائه کلیه مدارک مربوط...
خدمات پاسپورت کانادایی در دوران کرونا

خدمات پاسپورت کانادایی در دوران کرونا

۲۴ دي ۱۳۹۹ - به دنبال محدودیت های کرونا، مراکز خدمات حضوری همچنان تعطیل هستند متقاضیانی که پاسپورت آنها در تاریخ 1 فوریه 2019 به بعد منقضی شده است، می توانند ظرف مدت 2 سال از...
نحوه اسپانسرشیپ همسر برای مهاجرت به کبک

نحوه اسپانسرشیپ همسر برای مهاجرت به کبک

۲۳ دي ۱۳۹۹ - شهروندان کانادایی یا مقیمان دائم می تواند شریک زندگی یا همسر خود را که مایل به مهاجرت به کبک هستند، اسپانسر کنند.   از آنجایی که کبک از نظر مهاجرت، دارای اختیارات خاص...
صدور 385 دعوتنامه در اولین انتخاب سال 2021 ساسکاچوان

صدور 385 دعوتنامه در اولین انتخاب سال 2021 ساسکاچوان

۲۳ دي ۱۳۹۹ - متقاضیان مهاجرت می توانند از طریق زیرشاخه های «اکسپرس انتری» و «مشاغل مورد نیاز» اقدام کنند. ساسکاچوان دور جدید صدور دعوتنامه ها را در تاریخ 7 ژانویه برگزار کرد. متقاضیان مهاجرت برای...
پردازش ۳۰۰۰۰ درخواست در برنامه اسپانسرشیپ

پردازش ۳۰۰۰۰ درخواست در برنامه اسپانسرشیپ

۲۳ دي ۱۳۹۹ - با جزییات برنامه  PGPدر سال  ۲۰۲۱ بیشتر آشنا شوید. کانادایی ها و ساکنین دائمی که در سال 2020، برای «برنامه اسپانسرشیپ پدر و مادران، پدربزرگ ها و مادربزرگ ها» (PGP) اقدام کرده...
درخواست های مهاجرت در دوران کووید۱۹

درخواست‌های مهاجرت در دوران کووید۱۹

۲۳ دي ۱۳۹۹ - اقامت کانادا برای متقاضیان و اسپانسرهای خانواده چگونه خواهد بود؟ کانادا در حال پذیرش متقاضیان اقامت دائم می باشد. هرچند، به خاطر تاثیر همه گیری کرونا بر سیستم مهاجرت، قادر به تخمین...

راهنمای جستجو در سایت

 • جهت جستجوی یک عبارت خاص از گیومه در دو طرف عبارت استفاده کنید. مانند:
 • جهت جستجوی چند کلمه در کل مطلب، کلمات را با فاصله از هم وارد کنید. مانند:
 • جهت جستجو در تنها عنوان مطالب، پیش از کلمه کلیدی خود از عنوان: و یا title: استفاده کنید. مانند:
 • جهت جستجو در تنها متن مطالب، پیش از کلمه کلیدی خود از متن: و یا body: استفاده کنید. مانند:
 • جهت جستجو در تنها خلاصه مطالب، پیش از کلمه کلیدی خود از خلاصه: و یا brief: استفاده کنید. مانند:
 • شما می توانید تمام موارد را ترکیب کنید. برای ترکیب شرایط عنوان، متن و خلاصه، بین شرط ها ; (سمی کالن - semicolon) قرار دهید. مانند:
  • عنوان:دهان و دندان;متن:"مسیر شغلی دندانپزشکان" (نشانم بده)
  • title:دهان و دندان;body:"مسیر شغلی دندانپزشکان" (نشانم بده)
 • توجه داشته باشید که هر مطلبی که در آن حداقل یکی از شرایط جستجو برقرار باشد در نتایج جستجو قرار می گیرد.