آیا میدانید با ورود به سایت کنپارس با استفاده از نام کاربری و کلمه عبور خود، می توانید ضمن استفاده از مطالب ویژه اعضا، با مطالعه و به اشتراک گذاری هر مطلب امتیاز جمع کنید! بااستفاده از این امتیاز ها، می توانید بر روی قرارداد خود با کنپارس تخفیف دلاری بگیرید و یا محصولات و سرویس های کنپارس را خریداری کنید!
در صورتی که عضو سایت هستید، از اینجا وارد شوید. اگر هنوز عضو سایت نشده اید، در این صفحه ثبت نام کنید. عضویت در سایت رایگان وسریع است! برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد سیستم امتیاز دهی کنپارس، اینجا و اینجا را ببینید.
 • بهره گیری از خدمات بانکی در کانادا بخش نخست  انواع حساب های بانکی

  بهره‌گیری از خدمات بانکی در کانادا: بخش نخست – انواع حساب‌های بانکییکی از مهم ترین کارهایی که شما به عنوان یک تازه وارد در کانادا باید در ۴۸ ساعت اول انجام دهید، گشایش یا فعال کردن حساب بانکی و گرفتن کارت بانکی است چرا که بدون آن شما از انجام اصلی ترین کارها یعنی خرید کردن عاجز خواهید ماند. 
 

استفاده از امکانات مختلف بانکی یکی از کارهای اجتناب ناپذیر است. شما در کانادا تقریباً هیچگونه خرجی را به صورت نقدی انجام نمی دهید و لذا معمولاً در جیب یا کیف پولتان بیش از ۳۰- ۴۰ دلار پول نقد وجود ندارد. گشایش حساب بانکی یکی از آسان ترین کارهاست. شما می توانید این کار را در نزدیک ترین شعبه هر یک از بانک های کانادایی انجام دهید اما بهتر است که پیشتر به برخی موارد توجه کنید. در این مجموعه پست ها ما به این نکات می پردازیم:

 • چه زمانی باید یک حساب بانکی افتتاح کرد
 • انتخاب موسسه بانکی
 • انواع حساب های بانکی
 • در زمان تقاضا در بانک چه اتفاقی می افتد؟
 • استفاده از دبیت کارت و ماشین های ATM
 • سفارش دسته چک
 • تغییر آدرس و مسئله جابجایی شعب
 • بهره گیری از خدمات تلفنی و آن-لاین بانکی
 • دریافت نامه های تاییدیه و سایر خدمات مرتبط با بانک ها

 
 

چه زمانی باید یک حساب بانکی افتتاح کرد؟

پیش از اینها هر تازه وارد قبل از ورود به کانادا باید یک حساب بانکی افتتاح می کرد و مبلغی را که قانوناً و بر اساس تعداد اعضاء خانواده باید به همراه می آورد را به این حساب واریز می کرد و پس از ورود این حساب را فعال می کرد اما الان ضرورتی برای این کار وجود ندارد و شما می توانید مبلغ مورد نظر را به همراه خود به کانادا بیاورید و سپس اقدام به گشایش حساب نمایید. توصیه می شود در انجام این کار تاخیر نکنید چراکه همراه داشتن پول زیاد به صورت نقد امن نیست و همچنین می تواند عملی مشکوک تعبیر شود. همچنین پرداخت های نقدی زیاد در فروشگاه ها مرسوم نیست و انجام برخی خریدها بدون کارت های بانکی یا اعتباری مشکل خواهد بود. 
 

انتخاب موسسات بانکی و اعتباری در کانادا

تنوع سیستم ها و موسسات بانکی، مالی و اعتباری در کانادا بسیار زیاد است. خدماتی هم که اینگونه موسسات ارائه می کنند بسیار متنوع و گسترده است و با تجارب ما در ایران فاصله زیادی دارد لذا زمان زیادی نیاز است تا ما با این موسسات و خدمات آشنا شویم و دریابیم برای هر یک از کارهایمان سراغ کدامیک از موسسات باید برویم تا بیشتر سود ببریم. تا آن زمان بهتر است یکی از بانک های معتبر کانادا را انتخاب کنیم و همه کارهایمان را با همان بانک انجام دهیم. 
 

مهم ترین و پرشعبه ترین این بانک ها عبارتند از:

رویال بانک Royal Bank of Canada که به صورت RBC خوانده می شود.

Canadian Imperial Bank of Commerce که به اختصار CIBC خوانده می شود.

TD Canada Trust که به اختصار همان TD خوانده می شود.

در استان کبک بانک Desjardins (بخوانید دژاردن) که تحت حمایت دولت کبک است از بقیه مهم تر است.

از میان بانک های کانادایی، RBC از بقیه معتبرتر است و طیف فعالیت های اقتصادی آن خصوصاً در خارج از کشور بسیار گسترده است اما تعداد شعبات آن خصوصاً در مناطق غیرمرکزی شهر کمتر از دو تای دیگر است و لذا ممکن است بسته به منطقه ای که در آن زندگی می کنید دسترسی محدودتری به آن داشته باشید.

در میان این بانک ها، شعبات TD معمولاً در ساعات طولانی تری از شبانه روز فعالیت می کنند.

در رتبه بعدی می توان بانک های زیر را معرفی کرد که البته از نظر تعداد شعب و سطح خدمات دهی به اندازه بانک های پیشتر معرفی شده نیستند:

بانک مونترال Bank of Montreal که به اختصار BMO خوانده می شود.

اسکوشیابنک Scotiabank

در رتبه های بعدی موسسات بانکی و مالی دیگری هم وجود دارند که بعداً برخی از آنها را معرفی می کنیم. اما اجمالاً برای انتخاب یک شعبه Branch از میان بانک ها بهتر است شما به نزدیک ترین شعبه از یکی از سه مورد اول مراجعه کنید. فراموش نکنید که افتتاح حساب در کانادا توام با هزینه های آشکار و نهان است پس برخلاف عادتی که در ایران پیدا کرده اید (افتتاح ده ها حساب قرض الحسنه در بانک های مختلف به امید بردن جایزه) در کانادا باید تصمیم خود را در مورد یکی از بانک ها نهایی کنید و تا زمانی که دلیل خاصی وجود ندارد از گشایش حساب دیگر اجتناب کنید. 
 

انواع حساب های بانکی

شما می توانید پول و سرمایه خود را در اشکال بسیار متفاوتی در بانک ها و موسسات مالی سرمایه گذاری کنید. در این باره بعداً در قالب جزوات آمورشی کنپارس توضیحات مفصلی اراده خواهیم داد اما آنچه هم اکنون مدنظر است معرفی دو نوع حساب بانکی پایه در کاناداست. حساب جاری یا Chequing Account و حساب پس انداز یا Saving Account.

واقعیت این است که با تغییرات مداومی که بانک ها در نوع خدمات خود پدید آورده اند روز به روز از میزان تفاوت های این دو نوع حساب بیشتر کاسته می شود اما در یک تعریف کلاسیک حساب جاری برای استفاده های روزانه شماست لذا سودی به آن تعلق نمی گیرد (برخی بانک ها سود اندکی می دهند) اما در عوض امکاناتی چون دسته چک برای مصرف متداول در اختیار شما قرار می گیرد. برعکس در حساب پس انداز شما به نیت بهره گیری از سود، پولی را که می دانید در زمان طولانی تری به آن دست نخواهید زد در این حساب نگه داری می کنید و از مزایایش بهره مند می شوید.

همانطور که بیان شد این تفکیک ها امروزه چندان دقیق نیستند. هم در برخی بانک ها به حساب جاری سود تعلق می گیرد و هم برای حساب پس انداز دسته چک وجود دارد. اما مثلاً پرداخت از حساب پس انداز از طریق کارت بانکی Debit Card یا چک برای شما هزینه بیشتری دارد.

از سوی دیگر سود حساب پس انداز هم بسیار اندک است و اگر کسی بخواهد واقعاً از پولش استفاده مالی ببرد باید به سراغ انواع دیگری از خدمات بانکی برود. پس کاربرد این دو نوع حساب چیست؟

معمولاً افرادی که چند هزار دلار پول در حساب بانکی خود دارند و برای آن برنامه مشخص و بلندمدت برای درآمدزایی ندارند یا احتمال می دهند که برای نیازهای شخصی یا شغلی در طول سال به این مبلغ احتیاج پیدا خواهند کرد آن را در حساب پس انداز ذخیره می کنند تا از سود آن بهره ببرند و اگر به بخشی از آن نیاز پیدا کردند با انتقال آن به حساب جاری خود (که بسیار سریع و ساده است) آن را با ابزارهای عادی ممکن در حساب های جاری خرج می کنند.

انواع مختلفی از هر دو گونه حساب ها وجود دارد. مثلا در مورد حساب های جاری ممکن است بدین شکل باشد که تعداد محدودی از عملیات بانکی (به هرگونه نقل و انتقال و عمل بانکی یک transaction می گویند) در هر ماه رایگان باشد و اگر بیش از آن عملی انجام شد به ازاء هر عمل اضافه رقمی دریافت شود. نوع دیگر این است که به ازا رقم ثابتی در هر ماه، هر میزان عملیات بانکی به صورت نامحدود انجام شود. این بسته به برآورد شما از حجم عملیات بانکی شماست که معلوم کند کدام روش برایتان اقتصادی تر است. به هر حال قبل از حضور در بانک، می توانید با بررسی و مقایسه انواع حساب ها و شرایط هر یک بهترین گزینه ها را انتخاب کنید. 
 

در پست های بعد انواع خدمات مرتبط با گشایش حساب و مسیر انجام تقاضا را توضیح می دهیم

 

 


آیا میدانید اولین گام برای مهاجرت به کانادا و دریافت اقامت دایم کانادا تکمیل فرم ارزیابی رایگان است!


دو شنبه ۶ مهر ماه ۱۳۸۸ در ۱۲:۵۶:۰۵ ق.ظ - پیوند همیشگی
سینا هاشمی - بازدید : ۱۰۸۹۴ - برچسب ها:
تازه واردان کانادابانک های کانادامهاجرت به کانادازندگی و کار در کاناداتازه واردین کانادا

دیدگاه خوانندگان

 • به این دیدگاه پاسخ دهید Shayan
  چهار شنبه ۸ مهر ۱۳۸۸
  ممنون

  ممنون از اطلاعات خوبتون.اگر سوالي در همين رابطه داشته باشم كجا بايد مطرح كنم؟؟؟

ثبت دیدگاه شما
دیدگاه ارسالی شما پیش از نمایش نیاز به تایید مدیریت خواهد داشت.
مطالب مرتبط:
شماره بیمه اجتماعی کانادا چیست
Social Insurance Number

شماره بیمه اجتماعی کانادا چیست؟

۱۰ آذر ۱۳۹۵ - تاکنون در چند نوبت به اهمیت دریافت شماره بیمه اجتماعی  Social Insurance Number که به اختصار آن را SIN (بخوانید «سین») می‌نامند اشاره کرده‌ایم. در اینجا به معرفی این کد و...
قسمت اول  چه چیزهایی را همراه نیاوریم
سفر به کانادا

قسمت اول : چه چیزهایی را همراه نیاوریم؟

۲ آبان ۱۳۹۵ -   همراه داشتن چه چیزهایی مشکل ساز است   در چند پست مرتبط قبلی، به مدارک و وسایلی که باید یا بهتر است در زمان اولین ورود به خاک کانادا همراه داشته باشیم اشاره...
قسمت چهارم  الزام به دانستن زبان انگلیسی نقشه راه
نکاتی در مورد فراگیری زبان انگلیسی برای مهاجرین

قسمت چهارم : الزام به دانستن زبان انگلیسی (نقشه راه)

۲۱ مهر ۱۳۹۵ - شما هدف خود را از فراگیری زبان دقیقاً روشن ساخته اید؛ بر اساس آن هدف مهارت های زبانی مورد نیاز را شناسایی کرده اید؛ با استفاده از انواع متدهای علمی و...
قسمت سوم  الزام به دانستن زبان انگلیسی تنظیم برنامه عملی
نکاتی در مورد فراگیری زبان انگلیسی برای مهاجرین

قسمت سوم : الزام به دانستن زبان انگلیسی (تنظیم برنامه عملی)

۱۳ مهر ۱۳۹۵ - در یادداشت های قبلی مرتبط با این سرفصل بیان کردیم که متاسفانه فرایند فراگیری زبان انگلیسی در ایران دقیق و موثر نیست و نتیجه آن شده که بسیاری از ایرانیان به رغم...
قسمت اول  الزام به دانستن زبان انگلیسی  یافتن صورت مسئله
نکاتی در مورد فراگیری زبان انگلیسی برای مهاجرین

قسمت اول - الزام به دانستن زبان انگلیسی ( یافتن صورت مسئله )

۳۰ شهريور ۱۳۹۵ -     نکاتی درباره فراگیری زبان انگلیسی،      دوستان زیادی در مواجهه حضوری یا از طریق تماس با همکاران کنپارس درباره نحوه فراگیری زبان انگلیسی سوال می‌کنند. برخی می‌پرسند چه میزان زبان برای امر مهاجرت...
آغاز سفر به کانادا

آغاز سفر به کانادا

۲۵ شهريور ۱۳۹۵ -   آغاز سفر به کانادا   خوب! اکنون در هواپیما نشسته‌اید و برای چندمین بار پاسپورت را باز کرده‌اید، ویزای قرمزرنگ کانادا با بخش‌های براق و زیبایش را سبک سنگین کرده‌اید و چندباری عبارت...
۱۰۰۰ روز قبل از سفر به کانادا

۱۰۰۰ روز قبل از سفر به کانادا

۸ امرداد ۱۳۹۵ -   برای بسیاری از ما سال‌های انتظار برای دریافت ویزای کانادا یکی از سخت‌ترین ایام زندگی محسوب می‌شود. هر چه زمان جلوتر می‌‌آید این انتظار سخت‌تر می‌شود. اگر برای دوستانمان نامه‌ای از...
آشنایی با دوره های ELT
آمادگی ورود به محیط‌های کار کانادایی

آشنایی با دوره‌های ELT

۱۶ مهر ۱۳۹۴ - محمدعلی شاکرمی مشکل برقراری ارتباط مناسب با کارفرما، همکاران و مشتریان از مهمترین عوامل بازدارنده برای مهاجرین تازه‌وارد به کانادا جهت دستیابی به شغل مورد نظرشان می‌باشد. عدم آشنایی کامل مهاجرین فاقد...
تهیه تلفن همراه در کانادا
توصیه‌هایی به تازه‌واردان

تهیه تلفن همراه در کانادا

۱ امرداد ۱۳۹۴ - این متن در این صفحات از شماره نوروزی پرنیان منعکس شده است.  یکی از ضروری‌ترین نیازهای مهاجران در بدو ورود دسترسی به سیستم‌های ارتباطی مانند تلفن همراه و ثابت، اینترنت و شبکه‌های تلوزیونی خصوصی...
وسایل مورد نیاز و مبلمان ارزان قیمت را از کجا تهیه کنیم
توصیه‌های کاربردی برای مهاجران تازه‌وارد کانادا

وسایل مورد نیاز و مبلمان ارزان‌قیمت را از کجا تهیه کنیم؟

۱ امرداد ۱۳۹۴ - یکی از دغدغه‌های اکثر مهاجرات تازه‌وارد تهیه وسایل مورد نیاز زندگی اعم از وسایل منزل یا کالاهای مصرفی به اقتصادی‌ترین و مقرون به صرفه‌ترین قیمت است. برای کسانی‌که با اندوخته اندک...
تهیه تلفن همراه در کانادا
توصیه‌هایی به تازه‌واردان

تهیه تلفن همراه در کانادا

۷ فروردين ۱۳۹۴ - این متن در این صفحات از شماره نوروزی پرنیان منعکس شده است.  یکی از ضروری‌ترین نیازهای مهاجران در بدو ورود دسترسی به سیستم‌های ارتباطی مانند تلفن همراه و ثابت، اینترنت و شبکه‌های تلوزیونی خصوصی...
آخرین مطالب سایت:
تمدید اقامت بازدیدکنندگان کانادا

تمدید اقامت بازدیدکنندگان کانادا

۲۱ اردي بهشت ۱۴۰۰ - بازدیدکنندگانی که اقامتشان رو به انقضاست، قادرند اقامت خود در کانادا را تمدید کنند با محدودیت های مرزی و ممنوعیت های سفر که همچنان برقرار است، بازدیدکنندگان نیازمند تمدید اقامت خود در...
برنامه های مهاجرتی برای فارغ التحصیلان بین الملل در کانادا

برنامه‌های مهاجرتی برای فارغ التحصیلان بین الملل در کانادا

۲۰ اردي بهشت ۱۴۰۰ - فرصت‌های دریافت اقامت دائم برای دانشجویان فارغ التحصیل از مؤسسات کاناداییپس از فارغ التحصیلی، دانشجویان بین الملل گزینه‌های متعددی برای اقامت در کانادا دارند. داشتن مدرک تحصیلی و سابقه کار کانادایی برای...
تکمیل ظرفیت زیرشاخه فارغ التحصیلان بین الملل

تکمیل ظرفیت زیرشاخه «فارغ التحصیلان بین الملل»

۱۸ اردي بهشت ۱۴۰۰ - پذیرش درخواست تحت برنامه‌های مهاجرتی جدید از 6 مه آغاز شد.زیرشاخه جدید «فارغ التحصیلان بین الملل» کانادا برای انگلیسی‌زبانان، در روز 7 مه، ساعت 1:01 بعد از ظهر به وقت کانادا،...
صدور 269 دعوتنامه در جدیدترین انتخاب استانی ساسکاچوان

صدور 269 دعوتنامه در جدیدترین انتخاب استانی ساسکاچوان

۱۸ اردي بهشت ۱۴۰۰ - متقاضیان زیرشاخه‌های «اکسپرس انتری» و «مشاغل موردنیاز» برای درخواست نامزدی استانی دعوت شدند.ساسکاچوان در روز 6 مه، 259 متقاضی مهاجرت را دعوت کرد تا برای ارسال درخواست نامزدی استانی اقدام کنند.دعوتنامه‌ها...
راهنمای IRCC برای ارسال درخواست تحت برنامه های مهاجرتی جدید

راهنمای «IRCC» برای ارسال درخواست تحت برنامه‌های مهاجرتی جدید

۱۶ اردي بهشت ۱۴۰۰ - مدارک موردنیاز برای ارسال پرونده از طریق زیرشاخه‌های جدید اقامت دائم«اداره مهاجرت، پناهندگی، و شهروندی کانادا» (IRCC) راهنمای مربوط به ارسال درخواست اقامت دائم تحت 6 برنامه مهاجرتی جدید را منتشر...
جزئیات امتیازدهی به متقاضیان در سیستم EOI انتاریو

جزئیات امتیازدهی به متقاضیان در سیستم «EOI» انتاریو

۱۵ اردي بهشت ۱۴۰۰ - سیستم «ابراز علاقه مندی» به تازگی برای دو زیرشاخه مهاجرتی انتاریو در نظر گرفته شده است.«برنامه انتخاب استانی انتاریو» (OINP) از سیستم «ابراز علاقه مندی» (EOI) برای مدیریت درخواست‌های مهاجرتی تحت...
گزارشی از عملکرد PNP کانادا در ماه آوریل سال جاری

گزارشی از عملکرد «PNP» کانادا در ماه آوریل سال جاری

۱۲ اردي بهشت ۱۴۰۰ - مجموعاً 647 متقاضی از طریق انتخاب‌های مختص «PNP»، و 3625 متقاضی توسط استان‌ها برای اقامت دائم دعوت شده اند.استان‌های کانادا در ماه آوریل سال 2021، مجموعاً 3625 دعوتنامه برای درخواست نامزدی...

راهنمای جستجو در سایت

 • جهت جستجوی یک عبارت خاص از گیومه در دو طرف عبارت استفاده کنید. مانند:
 • جهت جستجوی چند کلمه در کل مطلب، کلمات را با فاصله از هم وارد کنید. مانند:
 • جهت جستجو در تنها عنوان مطالب، پیش از کلمه کلیدی خود از عنوان: و یا title: استفاده کنید. مانند:
 • جهت جستجو در تنها متن مطالب، پیش از کلمه کلیدی خود از متن: و یا body: استفاده کنید. مانند:
 • جهت جستجو در تنها خلاصه مطالب، پیش از کلمه کلیدی خود از خلاصه: و یا brief: استفاده کنید. مانند:
 • شما می توانید تمام موارد را ترکیب کنید. برای ترکیب شرایط عنوان، متن و خلاصه، بین شرط ها ; (سمی کالن - semicolon) قرار دهید. مانند:
  • عنوان:دهان و دندان;متن:"مسیر شغلی دندانپزشکان" (نشانم بده)
  • title:دهان و دندان;body:"مسیر شغلی دندانپزشکان" (نشانم بده)
 • توجه داشته باشید که هر مطلبی که در آن حداقل یکی از شرایط جستجو برقرار باشد در نتایج جستجو قرار می گیرد.