آیا میدانید با ورود به سایت کنپارس با استفاده از نام کاربری و کلمه عبور خود، می توانید ضمن استفاده از مطالب ویژه اعضا، با مطالعه و به اشتراک گذاری هر مطلب امتیاز جمع کنید! بااستفاده از این امتیاز ها، می توانید بر روی قرارداد خود با کنپارس تخفیف دلاری بگیرید و یا محصولات و سرویس های کنپارس را خریداری کنید!
در صورتی که عضو سایت هستید، از اینجا وارد شوید. اگر هنوز عضو سایت نشده اید، در این صفحه ثبت نام کنید. عضویت در سایت رایگان وسریع است! برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد سیستم امتیاز دهی کنپارس، اینجا و اینجا را ببینید.
 • بهره گیری از خدمات بانکی در کانادا بخش نخست  انواع حساب های بانکی

  بهره‌گیری از خدمات بانکی در کانادا: بخش نخست – انواع حساب‌های بانکییکی از مهم ترین کارهایی که شما به عنوان یک تازه وارد در کانادا باید در ۴۸ ساعت اول انجام دهید، گشایش یا فعال کردن حساب بانکی و گرفتن کارت بانکی است چرا که بدون آن شما از انجام اصلی ترین کارها یعنی خرید کردن عاجز خواهید ماند. 
 

استفاده از امکانات مختلف بانکی یکی از کارهای اجتناب ناپذیر است. شما در کانادا تقریباً هیچگونه خرجی را به صورت نقدی انجام نمی دهید و لذا معمولاً در جیب یا کیف پولتان بیش از ۳۰- ۴۰ دلار پول نقد وجود ندارد. گشایش حساب بانکی یکی از آسان ترین کارهاست. شما می توانید این کار را در نزدیک ترین شعبه هر یک از بانک های کانادایی انجام دهید اما بهتر است که پیشتر به برخی موارد توجه کنید. در این مجموعه پست ها ما به این نکات می پردازیم:

 • چه زمانی باید یک حساب بانکی افتتاح کرد
 • انتخاب موسسه بانکی
 • انواع حساب های بانکی
 • در زمان تقاضا در بانک چه اتفاقی می افتد؟
 • استفاده از دبیت کارت و ماشین های ATM
 • سفارش دسته چک
 • تغییر آدرس و مسئله جابجایی شعب
 • بهره گیری از خدمات تلفنی و آن-لاین بانکی
 • دریافت نامه های تاییدیه و سایر خدمات مرتبط با بانک ها

 
 

چه زمانی باید یک حساب بانکی افتتاح کرد؟

پیش از اینها هر تازه وارد قبل از ورود به کانادا باید یک حساب بانکی افتتاح می کرد و مبلغی را که قانوناً و بر اساس تعداد اعضاء خانواده باید به همراه می آورد را به این حساب واریز می کرد و پس از ورود این حساب را فعال می کرد اما الان ضرورتی برای این کار وجود ندارد و شما می توانید مبلغ مورد نظر را به همراه خود به کانادا بیاورید و سپس اقدام به گشایش حساب نمایید. توصیه می شود در انجام این کار تاخیر نکنید چراکه همراه داشتن پول زیاد به صورت نقد امن نیست و همچنین می تواند عملی مشکوک تعبیر شود. همچنین پرداخت های نقدی زیاد در فروشگاه ها مرسوم نیست و انجام برخی خریدها بدون کارت های بانکی یا اعتباری مشکل خواهد بود. 
 

انتخاب موسسات بانکی و اعتباری در کانادا

تنوع سیستم ها و موسسات بانکی، مالی و اعتباری در کانادا بسیار زیاد است. خدماتی هم که اینگونه موسسات ارائه می کنند بسیار متنوع و گسترده است و با تجارب ما در ایران فاصله زیادی دارد لذا زمان زیادی نیاز است تا ما با این موسسات و خدمات آشنا شویم و دریابیم برای هر یک از کارهایمان سراغ کدامیک از موسسات باید برویم تا بیشتر سود ببریم. تا آن زمان بهتر است یکی از بانک های معتبر کانادا را انتخاب کنیم و همه کارهایمان را با همان بانک انجام دهیم. 
 

مهم ترین و پرشعبه ترین این بانک ها عبارتند از:

رویال بانک Royal Bank of Canada که به صورت RBC خوانده می شود.

Canadian Imperial Bank of Commerce که به اختصار CIBC خوانده می شود.

TD Canada Trust که به اختصار همان TD خوانده می شود.

در استان کبک بانک Desjardins (بخوانید دژاردن) که تحت حمایت دولت کبک است از بقیه مهم تر است.

از میان بانک های کانادایی، RBC از بقیه معتبرتر است و طیف فعالیت های اقتصادی آن خصوصاً در خارج از کشور بسیار گسترده است اما تعداد شعبات آن خصوصاً در مناطق غیرمرکزی شهر کمتر از دو تای دیگر است و لذا ممکن است بسته به منطقه ای که در آن زندگی می کنید دسترسی محدودتری به آن داشته باشید.

در میان این بانک ها، شعبات TD معمولاً در ساعات طولانی تری از شبانه روز فعالیت می کنند.

در رتبه بعدی می توان بانک های زیر را معرفی کرد که البته از نظر تعداد شعب و سطح خدمات دهی به اندازه بانک های پیشتر معرفی شده نیستند:

بانک مونترال Bank of Montreal که به اختصار BMO خوانده می شود.

اسکوشیابنک Scotiabank

در رتبه های بعدی موسسات بانکی و مالی دیگری هم وجود دارند که بعداً برخی از آنها را معرفی می کنیم. اما اجمالاً برای انتخاب یک شعبه Branch از میان بانک ها بهتر است شما به نزدیک ترین شعبه از یکی از سه مورد اول مراجعه کنید. فراموش نکنید که افتتاح حساب در کانادا توام با هزینه های آشکار و نهان است پس برخلاف عادتی که در ایران پیدا کرده اید (افتتاح ده ها حساب قرض الحسنه در بانک های مختلف به امید بردن جایزه) در کانادا باید تصمیم خود را در مورد یکی از بانک ها نهایی کنید و تا زمانی که دلیل خاصی وجود ندارد از گشایش حساب دیگر اجتناب کنید. 
 

انواع حساب های بانکی

شما می توانید پول و سرمایه خود را در اشکال بسیار متفاوتی در بانک ها و موسسات مالی سرمایه گذاری کنید. در این باره بعداً در قالب جزوات آمورشی کنپارس توضیحات مفصلی اراده خواهیم داد اما آنچه هم اکنون مدنظر است معرفی دو نوع حساب بانکی پایه در کاناداست. حساب جاری یا Chequing Account و حساب پس انداز یا Saving Account.

واقعیت این است که با تغییرات مداومی که بانک ها در نوع خدمات خود پدید آورده اند روز به روز از میزان تفاوت های این دو نوع حساب بیشتر کاسته می شود اما در یک تعریف کلاسیک حساب جاری برای استفاده های روزانه شماست لذا سودی به آن تعلق نمی گیرد (برخی بانک ها سود اندکی می دهند) اما در عوض امکاناتی چون دسته چک برای مصرف متداول در اختیار شما قرار می گیرد. برعکس در حساب پس انداز شما به نیت بهره گیری از سود، پولی را که می دانید در زمان طولانی تری به آن دست نخواهید زد در این حساب نگه داری می کنید و از مزایایش بهره مند می شوید.

همانطور که بیان شد این تفکیک ها امروزه چندان دقیق نیستند. هم در برخی بانک ها به حساب جاری سود تعلق می گیرد و هم برای حساب پس انداز دسته چک وجود دارد. اما مثلاً پرداخت از حساب پس انداز از طریق کارت بانکی Debit Card یا چک برای شما هزینه بیشتری دارد.

از سوی دیگر سود حساب پس انداز هم بسیار اندک است و اگر کسی بخواهد واقعاً از پولش استفاده مالی ببرد باید به سراغ انواع دیگری از خدمات بانکی برود. پس کاربرد این دو نوع حساب چیست؟

معمولاً افرادی که چند هزار دلار پول در حساب بانکی خود دارند و برای آن برنامه مشخص و بلندمدت برای درآمدزایی ندارند یا احتمال می دهند که برای نیازهای شخصی یا شغلی در طول سال به این مبلغ احتیاج پیدا خواهند کرد آن را در حساب پس انداز ذخیره می کنند تا از سود آن بهره ببرند و اگر به بخشی از آن نیاز پیدا کردند با انتقال آن به حساب جاری خود (که بسیار سریع و ساده است) آن را با ابزارهای عادی ممکن در حساب های جاری خرج می کنند.

انواع مختلفی از هر دو گونه حساب ها وجود دارد. مثلا در مورد حساب های جاری ممکن است بدین شکل باشد که تعداد محدودی از عملیات بانکی (به هرگونه نقل و انتقال و عمل بانکی یک transaction می گویند) در هر ماه رایگان باشد و اگر بیش از آن عملی انجام شد به ازاء هر عمل اضافه رقمی دریافت شود. نوع دیگر این است که به ازا رقم ثابتی در هر ماه، هر میزان عملیات بانکی به صورت نامحدود انجام شود. این بسته به برآورد شما از حجم عملیات بانکی شماست که معلوم کند کدام روش برایتان اقتصادی تر است. به هر حال قبل از حضور در بانک، می توانید با بررسی و مقایسه انواع حساب ها و شرایط هر یک بهترین گزینه ها را انتخاب کنید. 
 

در پست های بعد انواع خدمات مرتبط با گشایش حساب و مسیر انجام تقاضا را توضیح می دهیم

 

 


آیا میدانید اولین گام برای مهاجرت به کانادا و دریافت اقامت دایم کانادا تکمیل فرم ارزیابی رایگان است!


دو شنبه ۶ مهر ماه ۱۳۸۸ در ۱۲:۵۶:۰۵ ق.ظ - پیوند همیشگی
سینا هاشمی - بازدید : ۱۰۳۹۴ - برچسب ها:
تازه واردان کانادابانک های کانادامهاجرت به کانادازندگی و کار در کاناداتازه واردین کانادا

دیدگاه خوانندگان

 • به این دیدگاه پاسخ دهید Shayan
  چهار شنبه ۸ مهر ۱۳۸۸
  ممنون

  ممنون از اطلاعات خوبتون.اگر سوالي در همين رابطه داشته باشم كجا بايد مطرح كنم؟؟؟

ثبت دیدگاه شما
دیدگاه ارسالی شما پیش از نمایش نیاز به تایید مدیریت خواهد داشت.
مطالب مرتبط:
شماره بیمه اجتماعی کانادا چیست
Social Insurance Number

شماره بیمه اجتماعی کانادا چیست؟

۱۰ آذر ۱۳۹۵ - تاکنون در چند نوبت به اهمیت دریافت شماره بیمه اجتماعی  Social Insurance Number که به اختصار آن را SIN (بخوانید «سین») می‌نامند اشاره کرده‌ایم. در اینجا به معرفی این کد و...
قسمت اول  چه چیزهایی را همراه نیاوریم
سفر به کانادا

قسمت اول : چه چیزهایی را همراه نیاوریم؟

۲ آبان ۱۳۹۵ -   همراه داشتن چه چیزهایی مشکل ساز است   در چند پست مرتبط قبلی، به مدارک و وسایلی که باید یا بهتر است در زمان اولین ورود به خاک کانادا همراه داشته باشیم اشاره...
قسمت چهارم  الزام به دانستن زبان انگلیسی نقشه راه
نکاتی در مورد فراگیری زبان انگلیسی برای مهاجرین

قسمت چهارم : الزام به دانستن زبان انگلیسی (نقشه راه)

۲۱ مهر ۱۳۹۵ - شما هدف خود را از فراگیری زبان دقیقاً روشن ساخته اید؛ بر اساس آن هدف مهارت های زبانی مورد نیاز را شناسایی کرده اید؛ با استفاده از انواع متدهای علمی و...
قسمت سوم  الزام به دانستن زبان انگلیسی تنظیم برنامه عملی
نکاتی در مورد فراگیری زبان انگلیسی برای مهاجرین

قسمت سوم : الزام به دانستن زبان انگلیسی (تنظیم برنامه عملی)

۱۳ مهر ۱۳۹۵ - در یادداشت های قبلی مرتبط با این سرفصل بیان کردیم که متاسفانه فرایند فراگیری زبان انگلیسی در ایران دقیق و موثر نیست و نتیجه آن شده که بسیاری از ایرانیان به رغم...
قسمت اول  الزام به دانستن زبان انگلیسی  یافتن صورت مسئله
نکاتی در مورد فراگیری زبان انگلیسی برای مهاجرین

قسمت اول - الزام به دانستن زبان انگلیسی ( یافتن صورت مسئله )

۳۰ شهريور ۱۳۹۵ -     نکاتی درباره فراگیری زبان انگلیسی،      دوستان زیادی در مواجهه حضوری یا از طریق تماس با همکاران کنپارس درباره نحوه فراگیری زبان انگلیسی سوال می‌کنند. برخی می‌پرسند چه میزان زبان برای امر مهاجرت...
آغاز سفر به کانادا

آغاز سفر به کانادا

۲۵ شهريور ۱۳۹۵ -   آغاز سفر به کانادا   خوب! اکنون در هواپیما نشسته‌اید و برای چندمین بار پاسپورت را باز کرده‌اید، ویزای قرمزرنگ کانادا با بخش‌های براق و زیبایش را سبک سنگین کرده‌اید و چندباری عبارت...
۱۰۰۰ روز قبل از سفر به کانادا

۱۰۰۰ روز قبل از سفر به کانادا

۸ امرداد ۱۳۹۵ -   برای بسیاری از ما سال‌های انتظار برای دریافت ویزای کانادا یکی از سخت‌ترین ایام زندگی محسوب می‌شود. هر چه زمان جلوتر می‌‌آید این انتظار سخت‌تر می‌شود. اگر برای دوستانمان نامه‌ای از...
آشنایی با دوره های ELT
آمادگی ورود به محیط‌های کار کانادایی

آشنایی با دوره‌های ELT

۱۶ مهر ۱۳۹۴ - محمدعلی شاکرمی مشکل برقراری ارتباط مناسب با کارفرما، همکاران و مشتریان از مهمترین عوامل بازدارنده برای مهاجرین تازه‌وارد به کانادا جهت دستیابی به شغل مورد نظرشان می‌باشد. عدم آشنایی کامل مهاجرین فاقد...
تهیه تلفن همراه در کانادا
توصیه‌هایی به تازه‌واردان

تهیه تلفن همراه در کانادا

۱ امرداد ۱۳۹۴ - این متن در این صفحات از شماره نوروزی پرنیان منعکس شده است.  یکی از ضروری‌ترین نیازهای مهاجران در بدو ورود دسترسی به سیستم‌های ارتباطی مانند تلفن همراه و ثابت، اینترنت و شبکه‌های تلوزیونی خصوصی...
وسایل مورد نیاز و مبلمان ارزان قیمت را از کجا تهیه کنیم
توصیه‌های کاربردی برای مهاجران تازه‌وارد کانادا

وسایل مورد نیاز و مبلمان ارزان‌قیمت را از کجا تهیه کنیم؟

۱ امرداد ۱۳۹۴ - یکی از دغدغه‌های اکثر مهاجرات تازه‌وارد تهیه وسایل مورد نیاز زندگی اعم از وسایل منزل یا کالاهای مصرفی به اقتصادی‌ترین و مقرون به صرفه‌ترین قیمت است. برای کسانی‌که با اندوخته اندک...
تهیه تلفن همراه در کانادا
توصیه‌هایی به تازه‌واردان

تهیه تلفن همراه در کانادا

۷ فروردين ۱۳۹۴ - این متن در این صفحات از شماره نوروزی پرنیان منعکس شده است.  یکی از ضروری‌ترین نیازهای مهاجران در بدو ورود دسترسی به سیستم‌های ارتباطی مانند تلفن همراه و ثابت، اینترنت و شبکه‌های تلوزیونی خصوصی...
آخرین مطالب سایت:
جدیدترین انتخاب استانی منیتوبا

جدیدترین انتخاب استانی منیتوبا

۱ بهمن ۱۳۹۸ - در تاریخ 17 ژانویه، برنامه مهاجرتی استان منیتوبا (MPNP) 249 دعوتنامه برای متقاضیانی که در سیستم اعلام علاقه مندی استان (EOI)پروفایل داشتند صادر کرد. دعوتنامه ها (LAA) برای سه گروه نیروی متخصص...
اصلاحات پیشنهادی در آیین نامه 422 17 انتاریو

اصلاحات پیشنهادی در آیین نامه 422/17 انتاریو

۳۰ دي ۱۳۹۸ - وزارت توسعه اقتصادی، اشتغال زایی و تجارت انتاریو در تلاش برای پاسخگویی بیشتر به بازار کار منطقه ای و نیازهای کارفرمایان، رفع موانع اداری و حمایت از دسترسی کارفرمایان به این...
جدیدترین انتخاب انتاریو در بخش تکنولوژی

جدیدترین انتخاب انتاریو در بخش تکنولوژی

۲۷ دي ۱۳۹۸ - انتاریو در جدیدترین انتخاب خود در تاریخ 15 ژانویه 2020 از متقاضیانی با تجربه کار در 6 زمینه مربوط به تکنولوژی دعوت به عمل آورد. در انتخاب زیر مجموعه Tech Draw از...
برنامه انتخاب استان ساسکاچوان در برنامه کارآفرینی

برنامه انتخاب استان ساسکاچوان در برنامه کارآفرینی

۲۵ دي ۱۳۹۸ - برنامه مهاجرتی استان ساسکاچوان اولین انتخاب این استان در سال 2020 در برنامه کارآفرینی را برگزار کرد. در تاریخ 7 ژانویه، 42 دعوتنامه برای متقاضیان در برنامه کارآفرینی استان ساسکاچوان صادر شد. متوسط...
جدیدترین انتخاب استانی ساسکاچوان

جدیدترین انتخاب استانی ساسکاچوان

۲۵ دي ۱۳۹۸ - ساسکاچوان در جدیدترین انتخاب خود در تاریخ 13 ژانویه، 234 دعوتنامه تحت برنامه انتخاب استانی (SINP) برای متقاضیان صادر کرد. این دومین انتخاب استان تحت برنامه مهاجرتی استان ساسکاچوان(SINP) در سال جدید...
انتخاب سیستم اکسپرس انتری

انتخاب سیستم اکسپرس انتری

اولین انتخاب در سال 2020 ۲۴ دي ۱۳۹۸ - در تاریخ 8 ژانویه، در اولین انتخاب اکسپرس انتری سال 2020، تعداد 3،400 دعوتنامه صادر شد. حداقل امتیاز لازم در این دوره 473 بود. سیستم اکسپرس انتری در سال 2015 برای مدیریت...
صدور 305 دعوتنامه در سیستم آریما

صدور 305 دعوتنامه در سیستم آریما

۲۳ دي ۱۳۹۸ - جزئیات دعوتنامه های صادر شده در ماه دسامبر در سیستم آریما منتشر شد. کبک طی دو دور انتخابی ماه دسامبر در سیستم آریما در مجموع برای 305 متقاضی دعوتنامه صادر کرد. در آخرین...
صدور دعوتنامه در سیستم اکسپرس انتری انتاریو

صدور دعوتنامه در سیستم اکسپرس انتری انتاریو

۲۳ دي ۱۳۹۸ - در تاریخ 9 ژانویه 2020، برنامه مهاجرتی استان انتاریو (OINP) دعوتنامه هایی (NOI) را برای داوطلبانی واجد شرایط احتمالی در برنامه نیروی کار متخصص فرانسه زبان انتاریو تحت سیستم اکسپرس انتری...
اولین انتخاب استانی بریتیش کلمبیا در سال 2020

اولین انتخاب استانی بریتیش کلمبیا در سال 2020

۲۲ دي ۱۳۹۸ - در تاریخ 7 ژانویه بریتیش کلمبیا 173 دعوتنامه برای متقاضیان صادر کرد. در انتخاب استانی این دوره، حداقل امتیاز لازم بین 85 تا 110 امتیاز بود. حداقل امتیاز لازم در هر گروه...
اولین انتخاب استانی ساسکچوان در سال 2020

اولین انتخاب استانی ساسکچوان در سال 2020

۲۱ دي ۱۳۹۸ - در تاریخ 9 ژانویه، ساسکچوان 308 دعوتنامه طی برنامه انتخاب استانی برای متقاضیان صادر کرد. این اولین انتخاب استان تحت برنامه مهاجرتی استان ساسکچوان(SINP) در سال جدید میلادی است. دعوتنامه ها تحت...
بیست و سومین گاهنامه پرنیان منتشر شد

بیست و سومین گاهنامه پرنیان منتشر شد

۱۸ دي ۱۳۹۸ - این گاهنامه در راستای اطلاع رسانی و ارائه مقالات کاربردی به موکلین شرکت تهیه و تنظیم شده است. از جمله عنوان های این گاهنامه می توان به "آخرین تغییرات لیست رشته...
کبک و شرط جدید پذیرش مهاجرین

کبک و شرط جدید پذیرش مهاجرین

۱۰ دي ۱۳۹۸ - از اول ژانویه سال 2020، یک شرط انتخاب جدید برای کلیه برنامه های مهاجرت اقتصادی اعمال می شود: برنامه نیروی کار متخصص برنامه تجربه کبکی برنامه کار آفرینان برنامه خود اشتغالی برنامه سرمایه گذاران داوطلبان به همراه...
رکوردی جدید در جمعیت نوااسکوشیا

رکوردی جدید در جمعیت نوااسکوشیا

۹ دي ۱۳۹۸ - استان نوااسکوشیا به لطف مهاجران و مهاجران بین استانی، شاهد رشد چشمگیر جمعیت است. برآوردهای آمار کانادا نشان می دهد جمعیت استان آتلانتیک از یکم اکتبر سال 2018 تا یکم اکتبر 2019،...

راهنمای جستجو در سایت

 • جهت جستجوی یک عبارت خاص از گیومه در دو طرف عبارت استفاده کنید. مانند:
 • جهت جستجوی چند کلمه در کل مطلب، کلمات را با فاصله از هم وارد کنید. مانند:
 • جهت جستجو در تنها عنوان مطالب، پیش از کلمه کلیدی خود از عنوان: و یا title: استفاده کنید. مانند:
 • جهت جستجو در تنها متن مطالب، پیش از کلمه کلیدی خود از متن: و یا body: استفاده کنید. مانند:
 • جهت جستجو در تنها خلاصه مطالب، پیش از کلمه کلیدی خود از خلاصه: و یا brief: استفاده کنید. مانند:
 • شما می توانید تمام موارد را ترکیب کنید. برای ترکیب شرایط عنوان، متن و خلاصه، بین شرط ها ; (سمی کالن - semicolon) قرار دهید. مانند:
  • عنوان:دهان و دندان;متن:"مسیر شغلی دندانپزشکان" (نشانم بده)
  • title:دهان و دندان;body:"مسیر شغلی دندانپزشکان" (نشانم بده)
 • توجه داشته باشید که هر مطلبی که در آن حداقل یکی از شرایط جستجو برقرار باشد در نتایج جستجو قرار می گیرد.