آیا میدانید با ورود به سایت کنپارس با استفاده از نام کاربری و کلمه عبور خود، می توانید ضمن استفاده از مطالب ویژه اعضا، با مطالعه و به اشتراک گذاری هر مطلب امتیاز جمع کنید! بااستفاده از این امتیاز ها، می توانید بر روی قرارداد خود با کنپارس تخفیف دلاری بگیرید و یا محصولات و سرویس های کنپارس را خریداری کنید!
در صورتی که عضو سایت هستید، از اینجا وارد شوید. اگر هنوز عضو سایت نشده اید، در این صفحه ثبت نام کنید. عضویت در سایت رایگان وسریع است! برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد سیستم امتیاز دهی کنپارس، اینجا و اینجا را ببینید.
 • دریافت کارت بیمه خدمات درمانی Health Card

  دریافت کارت بیمه خدمات درمانی Health Card


 

 
 
بیمه خدمات درمانی کانادا به رغم همه کمبودها و مشکلاتش یکی از بهترین سیستم های خدمات بهداشتی در جهان است. برای بهره وری از این سیستم باید ابتدا برای دریافت کارت آن اقدام کرد. در اینجا به معرفی این بیمه و چگونگی دریافت کارت آن می پردازیم.
 
برنامه بیمه درمانی ملی کانادا چیست؟
 
هر ساکن رسمی کانادا (شهروندان و دارندگان کارت اقامت دائم) در ذیل یک برنامه سراسری خدمات درمانی قرار می گیرند. این برنامه که توسط دولت فدرال تامین و مدیریت می شود به طور استانی اجرا می گردد و لذا استان های مختلف بر اساس سیاست های خود و توافق با دولت فدرال، میزان جمعیت و شرایط اقتصادی استان تغییراتی جزیی در آن پدید می آورند. البته هسته اصلی این برنامه همه جا ثابت است و شامل ارائه خدمات رایگان پزشکان به مراجعان به مراکز درمانی، مطب پزشکان و بیمارستان ها، هزینه های مرتبط با زایمان و قبل و بعد از آن و مراقبت از کودکان می شود. اما مواردی چون استفاده از آمبولانس (در غیر موارد اضطراری) و خدمات کاردرمانی (کایروپرکتیک) و فیزیوتراپی در برخی استان ها مشمول این بیمه می شوند و در برخی نمی شوند. برای آشنایی با جزییات این برنامه ها باید به وب سایت وزارت بهداشت همان استان یا به مراکز درمانی مراجعه کرده و جزییات پوشش بیمه را جویا شوید. البته در زمان دریافت کارت بیمه معمولاً یک بروشور مفصل که به جزییات این موارد می پردازد در اختیار شما قرار خواهد گرفت.
 
چه مواردی قطعاً مربوط به این بیمه نمی شوند؟
 
استفاده از اطاق های خصوصی در بیمارستان ها، دارو، خدمات دندان پزشکی و دندانسازی، تهیه عینک و جراحی های زیبایی از جمله مواردی است که در هیچ استانی مشمول این بیمه نمی شوند و شما باید هزینه های آنها را مستقیماً پرداخت نمایید یا از خدمات بیمه های مکمل که اکثر کارفرمایان معتبر کانادایی در اختیار کارکنانشان قرار می دهند استفاده کنید. علاوه بر این هزینه آزمایشاتی که به یک مورد حقوقی (مثلاً خرید بیمه عمر) یا شرکت در یک دوره یا شغل خاص (مثلاً خلبانی) مربوط می شود تحت پوشش این بیمه نیست و باید توسط فرد یا شرکت مربوطه پرداخت شود.
 
آیا این بیمه واقعاً رایگان است؟
 
پول و ثروت از خلاء خلق نمی شود لذا هزینه های بیمه درمانی از طریق نظام مالیاتی کانادا تامین می شوند. همچنین برخی کارفرمایان می بایست رقم معینی را به عنوان هزینه پایه خدمات درمانی به ازای کارکنانشان پرداخت نمایند. همچنین در برخی استان ها، ساکنانی که رقم خالص درآمد سالانه آنها از عددی بالاتر باشد، باید رقم مشخصی را به عنوان هزینه درمانی پایه پرداخت نمایند. درواقع، توجیه این است که دلیلی ندارد تا دولت از محل درآمدهای عمومی خود هزینه های درمانی این افراد متمول را پرداخت نماید. اما همه این افراد نظیر سایر ساکنان کشور دارای کارت بیمه درمانی هستند و می توانند از تمامی خدمات تحت پوشش آن هر چقدر هم پرهزینه باشد بهره ببرند و کسی به بهانه اینکه آنها ثروتمند هستند این خدمات را از آنها دریغ نمی کند.
 
چه زمانی باید برای این بیمه اقدام کرد؟
 
همانطور که پیشتر توضیح داده ایم، بیمه درمانی در کانادا تا قبل از سه ماه بعد از لندینگ شما، فعال نخواهد شد پس اقدام برای دریافت کارت آن یکی از آخرین کارهای شما در ماه های اول است. علاوه بر این، برخلاف بسیاری از دیگر کارت ها، صدور کارت بیمه منوط به ارائه سندی مشتمل بر آدرس سکونت شماست و کارمند مربوطه در دفتر بهداشت در پذیرش این سند بسیار سخت گیر است و ممکن است طیف گسترده ای از مدارک شما را نپذیرد. مثلاً نامه های معمولی بانکی که شامل توضیحات یا معرفی خدمات بانکی هستند ولو اینکه به آدرس شما ارسال شده باشند مورد پذیرش نیستند و شما مثلاً باید صورتحساب بانکی به آدرس خود را ارائه دهید. حتی اگر یک پرینت از حسابتان که آدرس شما هم در آن قید شده باشد (چیزی که شما مستقیماً از یک شعبه می توانید دریافت کنید) مورد قبول نیست.
کارت های شناسایی نه چندان معتبر نیز مورد پذیرش نیستند ضمن اینکه اکثراً این گونه کارتها فاقد آدرس فرد هستند. معرفی نامه کلاس زبان که حاوی آدرس شما باشد یکی از بهترین مدارکی است که مورد پذیرش قرار می گیرد. در واقع، وزارت بهداشت می خواهد مطمئن شود شما در استان مربوطه اقامت ثابت و پایدار دارید.
در مجموع، بهتر است اول برای تثبیت آدرس خود اقدام کنید و پس از آن با ارائه مدارک لازم در ماه دوم یا اوائل ماه سوم حضور در کانادا به دفاتر مربوطه مراجعه کنید تا فرصتی برای دریافت پستی این کارت قبل از اتمام ماه سوم باشد.
بار دیگر یادآوری می کنیم که آدرس مراکز مشهور اقامت موقت، مورد پذیرش نیست مگر اینکه با ارائه متن قرارداد اجاره (حداقل) شش ماهه آن محل همراه باشد. چه در این حالت و چه در حالت اسکان دائم، دقت کنید که اسامی تمام اعضاء خانواده در متن این قرارداد قید شده باشد تا بتوانید با یک مدرک برای همه افراد اقدام نمایید.
 
چه مدارکی برای تقاضای کارت لازم است؟ مراحل این کار چگونه است؟
 
شما با جستجو از طریق اینترنت یا دایرکتوری مراکز دولتی یا دفترچه راهنمایی که در لحظه ورود به کانادا به شما داده اند، آدرس نزدیک ترین دفتر ارائه خدمات بهداشتی را یافته و به همراه اعضاء خانواده به آنجا مراجعه می کنید. فرم های تقاضانامه را می توانید قبل از مراجعه به این دفتر در مطب پزشکان، کیلینیک ها و سایر مراکز درمانی، بسیاری از داروخانه ها یا از طریق اینترنت دریافت و تکمیل کنید اما در خود دفاتر بهداشت هم این کار به راحتی انجام پذیر است.
در ابتدا، فردی که مسئولیت پذیرش را دارد مدارک شما که شامل کارت شناسایی (مثلا پاسپورت و برگه لندینگ) و مدرکی مستند دال بر آدرس شما (که گواهینامه بهترین آن است) را چک می کند و با ارائه یک شماره، شما در نوبت می نشینید. برای آدرس همان طور که بیان شد شما می توانید از صورتحساب های بانکی یا تاییدیه آدرس کلاس زبان استفاده کنید. (معمولاً) تمامی افراد خانواده نیازمند ارائه مدرک سکونت هستند. وقتی نوبت شما رسید متصدی مربوطه مجدداً مدارک شما را بررسی کرده و فرم تکمیل شده را از شما می گیرد و از شما می خواهد تا در جلوی یک صفحه سفید بایستید تا از شما برای کارت عکس گرفته شود. از آنجا که این کارت هم یک کارت شناسایی محسوب می شود و احتمالاً شما آن را در آینده به دیگران نشان خواهید داد، بهتر است با ظاهر مرتبی برای آن و عکس روی کارت اقدام نمایید.
این کارت معمولاً ۵ سال اعتبار دارد و تا قبل از اتمام فرصت مربوطه از طریق نامه برای تمدید آن تقاضا می شود. البته در مواردی، وزارت بهداشت آن را در زمان های کوتاه تر تمدید می کند. ممکن است برای تمدید، ارسال پستی کفایت کند و یا ممکن است برای اطمینان از حضور شما در استان مربوطه، از شما بخواهند که به صورت شخصی و در محل دفتر مربوطه حاضر شوید.
تاریخ اعتبار کارت برای اطفال کوتاه تر است و تا مدت خاصی هم فاقد عکس است.
اگر کارت دریافت کرده اید و تصمیم دارید به استان دیگری مهاجرت کنید باید مجدداً از استان جدید تقاضای صدور کارت کنید. برای این کار پیش-ثبت نام قبل از ورود به استان جدید هم امکان پذیر است و زمان سه ماهه برای فعال شدن کارت لازم نیست. همچنین هر زمان که در داخل یک استان تغییر آدرس می دهید باید آن را از طریق همین دفاتر یا کیوسک های خودکاری که در مراکز فروش مستقر هستند اطلاع دهید تا کارت جدید برایتان ارسال شود.
 
شما با کارت خدمات درمانی خود تا هر میزان که خواستید می توانید به پزشک یا مراکز درمانی مراجعه کنید و برای مواردی چون عکس برداری، گچ، آزمایشات معمول، ام آرآی و دیدار پزشک متخصص و نظایر اینها نیازی به پرداخت پول ندارید. البته برای ملاقات با پزشک متخصص به توصیه پزشک خانواده نیازمند هستید که بعداً به آن خواهیم پرداخت.
 
در تورنتو و استان انتاریو نام این برنامه بهداشتی و کارت بیمه درمانی آن، اهیپ (OHIP) است.
 

آیا میدانید اولین گام برای مهاجرت به کانادا و دریافت اقامت دایم کانادا تکمیل فرم ارزیابی رایگان است!


چهار شنبه ۱۱ شهريور ماه ۱۳۸۸ در ۰۱:۰۳:۲۶ ق.ظ - پیوند همیشگی
سینا هاشمی - بازدید : ۱۲۰۰۱ - برچسب ها:
بیمه خدمات درمانی در کاناداتازه واردان کانادا
ثبت دیدگاه شما
دیدگاه ارسالی شما پیش از نمایش نیاز به تایید مدیریت خواهد داشت.
مطالب مرتبط
مطالب مرتبط:
شماره بیمه اجتماعی کانادا چیست
Social Insurance Number

شماره بیمه اجتماعی کانادا چیست؟

۱۰ آذر ۱۳۹۵ - تاکنون در چند نوبت به اهمیت دریافت شماره بیمه اجتماعی  Social Insurance Number که به اختصار آن را SIN (بخوانید «سین») می‌نامند اشاره کرده‌ایم. در اینجا به معرفی این کد و...
قسمت اول  چه چیزهایی را همراه نیاوریم
سفر به کانادا

قسمت اول : چه چیزهایی را همراه نیاوریم؟

۲ آبان ۱۳۹۵ -   همراه داشتن چه چیزهایی مشکل ساز است   در چند پست مرتبط قبلی، به مدارک و وسایلی که باید یا بهتر است در زمان اولین ورود به خاک کانادا همراه داشته باشیم اشاره...
قسمت چهارم  الزام به دانستن زبان انگلیسی نقشه راه
نکاتی در مورد فراگیری زبان انگلیسی برای مهاجرین

قسمت چهارم : الزام به دانستن زبان انگلیسی (نقشه راه)

۲۱ مهر ۱۳۹۵ - شما هدف خود را از فراگیری زبان دقیقاً روشن ساخته اید؛ بر اساس آن هدف مهارت های زبانی مورد نیاز را شناسایی کرده اید؛ با استفاده از انواع متدهای علمی و...
قسمت سوم  الزام به دانستن زبان انگلیسی تنظیم برنامه عملی
نکاتی در مورد فراگیری زبان انگلیسی برای مهاجرین

قسمت سوم : الزام به دانستن زبان انگلیسی (تنظیم برنامه عملی)

۱۳ مهر ۱۳۹۵ - در یادداشت های قبلی مرتبط با این سرفصل بیان کردیم که متاسفانه فرایند فراگیری زبان انگلیسی در ایران دقیق و موثر نیست و نتیجه آن شده که بسیاری از ایرانیان به رغم...
قسمت اول  الزام به دانستن زبان انگلیسی  یافتن صورت مسئله
نکاتی در مورد فراگیری زبان انگلیسی برای مهاجرین

قسمت اول - الزام به دانستن زبان انگلیسی ( یافتن صورت مسئله )

۳۰ شهريور ۱۳۹۵ -     نکاتی درباره فراگیری زبان انگلیسی،      دوستان زیادی در مواجهه حضوری یا از طریق تماس با همکاران کنپارس درباره نحوه فراگیری زبان انگلیسی سوال می‌کنند. برخی می‌پرسند چه میزان زبان برای امر مهاجرت...
آغاز سفر به کانادا

آغاز سفر به کانادا

۲۵ شهريور ۱۳۹۵ -   آغاز سفر به کانادا   خوب! اکنون در هواپیما نشسته‌اید و برای چندمین بار پاسپورت را باز کرده‌اید، ویزای قرمزرنگ کانادا با بخش‌های براق و زیبایش را سبک سنگین کرده‌اید و چندباری عبارت...
۱۰۰۰ روز قبل از سفر به کانادا

۱۰۰۰ روز قبل از سفر به کانادا

۸ امرداد ۱۳۹۵ -   برای بسیاری از ما سال‌های انتظار برای دریافت ویزای کانادا یکی از سخت‌ترین ایام زندگی محسوب می‌شود. هر چه زمان جلوتر می‌‌آید این انتظار سخت‌تر می‌شود. اگر برای دوستانمان نامه‌ای از...
آشنایی با دوره های ELT
آمادگی ورود به محیط‌های کار کانادایی

آشنایی با دوره‌های ELT

۱۶ مهر ۱۳۹۴ - محمدعلی شاکرمی مشکل برقراری ارتباط مناسب با کارفرما، همکاران و مشتریان از مهمترین عوامل بازدارنده برای مهاجرین تازه‌وارد به کانادا جهت دستیابی به شغل مورد نظرشان می‌باشد. عدم آشنایی کامل مهاجرین فاقد...
تهیه تلفن همراه در کانادا
توصیه‌هایی به تازه‌واردان

تهیه تلفن همراه در کانادا

۱ امرداد ۱۳۹۴ - این متن در این صفحات از شماره نوروزی پرنیان منعکس شده است.  یکی از ضروری‌ترین نیازهای مهاجران در بدو ورود دسترسی به سیستم‌های ارتباطی مانند تلفن همراه و ثابت، اینترنت و شبکه‌های تلوزیونی خصوصی...
وسایل مورد نیاز و مبلمان ارزان قیمت را از کجا تهیه کنیم
توصیه‌های کاربردی برای مهاجران تازه‌وارد کانادا

وسایل مورد نیاز و مبلمان ارزان‌قیمت را از کجا تهیه کنیم؟

۱ امرداد ۱۳۹۴ - یکی از دغدغه‌های اکثر مهاجرات تازه‌وارد تهیه وسایل مورد نیاز زندگی اعم از وسایل منزل یا کالاهای مصرفی به اقتصادی‌ترین و مقرون به صرفه‌ترین قیمت است. برای کسانی‌که با اندوخته اندک...
آخرین مطالب سایت:
همه چیز درباره نیروی کار موقت کبک

همه چیز درباره نیروی کار موقت کبک

۴ امرداد ۱۴۰۰ - بسیاری از نیروی کار خارجی که موقتاً به کبک می‌آیند، پس از پایان دوره کار، برای اقامت دائم اقدام می‌کننددر خصوص مهاجرت افرادی که برای کار موقت به کبک می‌آیند، کارفرمایان...
انتشار جزئیات برنامه اسپانسرشیپ PGP

انتشار جزئیات برنامه اسپانسرشیپ «PGP»

۲ امرداد ۱۴۰۰ - لاتاری «برنامه اسپانسرشیپ پدر و مادران، پدربزرگ‌ها و مادربزرگ‌ها» با دعوت از 30.000 متقاضی، در ماه سپتامبر برگزار خواهد شدبه گفته آقای «مارکو مندیچینو»، وزیر مهاجرت کانادا، لاتاری «برنامه اسپانسرشیپ پدر...
جزئیات برنامه PGP به زودی منتشر خواهد شد

جزئیات برنامه «PGP» به زودی منتشر خواهد شد

۳۱ تير ۱۴۰۰ - وزیر مهاجرت کانادا اعلامیه جدیدی را در خصوص «برنامه اسپانسرشیپ پدر و مادران، پدربزرگ‌ها و مادربزرگ‌ها» به اطلاع عموم خواهد گذاشت کانادا جزئیات «برنامه اسپانسرشیپ پدر و مادران، پدربزرگ‌ها و مادربزرگ ها»...
9 شغل موردنیاز مبرم در انتاریو

9 شغل موردنیاز مبرم در انتاریو

۲۹ تير ۱۴۰۰ - این مشاغل به دلیل همه گیری کرونا در انتاریو رونق یافته و به نیروی کار نیاز دارنددولت فدرال کانادا اخیراً در مورد تأثیر کووید19 بر نیروی کار در هر استان، تحقیقاتی...
چشم انداز سفر به کانادا در ماه ژوئن ۲۰۲۱

چشم انداز سفر به کانادا در ماه ژوئن ۲۰۲۱

۲۸ تير ۱۴۰۰ - افکار عمومی و شرایط کووید19 در کانادا و سایر کشورها تأثیر مستقیمی بر لغو محدودیت‌های سفر خواهد داشتتا روز 21 جولای 2021، مرزهای کانادا برای سفرهای غیر ضروری بسته است. افرادی...
صدور ۵۶ دعوتنامه در جدیدترین BC PNP Tech

صدور ۵۶ دعوتنامه در جدیدترین «BC PNP Tech»

۲۷ تير ۱۴۰۰ - در سال 2021، بریتیش کلمبیا 6225 دعوتنامه برای ارسال درخواست نامزدی استانی صادر کرده است  بریتیش کلمبیا در روز 13 جولای، از 56 متقاضی مهاجرت در بخش فنی دعوت به عمل...
آنچه باید درباره Bridging Open Work Permit بدانید

آنچه باید درباره «Bridging Open Work Permit» بدانید

۲۷ تير ۱۴۰۰ - «اجازه کار BOWP» به مقیمان موقت اجازه می‌دهد طی زمانی که منتظر نتیجه درخواست اقامت دائم خود هستند، به کار در کانادا ادامه دهندمقیمان موقت دارای «اجازه کار آزاد» یا «OWP»...

راهنمای جستجو در سایت

 • جهت جستجوی یک عبارت خاص از گیومه در دو طرف عبارت استفاده کنید. مانند:
 • جهت جستجوی چند کلمه در کل مطلب، کلمات را با فاصله از هم وارد کنید. مانند:
 • جهت جستجو در تنها عنوان مطالب، پیش از کلمه کلیدی خود از عنوان: و یا title: استفاده کنید. مانند:
 • جهت جستجو در تنها متن مطالب، پیش از کلمه کلیدی خود از متن: و یا body: استفاده کنید. مانند:
 • جهت جستجو در تنها خلاصه مطالب، پیش از کلمه کلیدی خود از خلاصه: و یا brief: استفاده کنید. مانند:
 • شما می توانید تمام موارد را ترکیب کنید. برای ترکیب شرایط عنوان، متن و خلاصه، بین شرط ها ; (سمی کالن - semicolon) قرار دهید. مانند:
  • عنوان:دهان و دندان;متن:"مسیر شغلی دندانپزشکان" (نشانم بده)
  • title:دهان و دندان;body:"مسیر شغلی دندانپزشکان" (نشانم بده)
 • توجه داشته باشید که هر مطلبی که در آن حداقل یکی از شرایط جستجو برقرار باشد در نتایج جستجو قرار می گیرد.