آیا میدانید با ورود به سایت کنپارس با استفاده از نام کاربری و کلمه عبور خود، می توانید ضمن استفاده از مطالب ویژه اعضا، با مطالعه و به اشتراک گذاری هر مطلب امتیاز جمع کنید! بااستفاده از این امتیاز ها، می توانید بر روی قرارداد خود با کنپارس تخفیف دلاری بگیرید و یا محصولات و سرویس های کنپارس را خریداری کنید!
در صورتی که عضو سایت هستید، از اینجا وارد شوید. اگر هنوز عضو سایت نشده اید، در این صفحه ثبت نام کنید. عضویت در سایت رایگان وسریع است! برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد سیستم امتیاز دهی کنپارس، اینجا و اینجا را ببینید.
 • تغییراتی برای رای یا برای اصلاح

  تغییراتی برای رای یا برای اصلاح؟

وزیر مهاجرت به آقا و خانم سنتا به مناسبت کریسمس ۲۰۱۳ پاسپورت الکترونیکی کانادا هدیه می‌دهد! قرار است اعطا این پاسپورت در سال ۲۰۱۴ به مراتب دشوارتر شود. عکس از وبسایت اداره مهاجرت.

اعلام تغییرات قانون شهروندی که باید آن را اولین قانون جدی وزیر نسبتا جدید مهاجرت، کریس الکساندر دانست می‌تواند سوالات متعددی را به همراه بیاورد: چرا در آخرین سال قبل از انتخابات؟ آیا این تغییرات لازم است؟ آیا این تغییرات به نفع حزب محافظه‌کار یا به ضرر احزاب دیگر است؟ آیا افکار عمومی از این تغییرات حمایت می‌کنند؟ و...

در ابتدا باید متذکر شد که اگرچه این قانون در زمان وزیر جدید نهایی و اجرایی می‌شود اما اصلا چیز جدیدی نیست و ادامه برنامه‌های دولت محافظه‌کار به‌ویژه از زمان اکثریت یافتن است. مهم‌ترین محورهای این تغییرات در قانون جدید عبارتند:

 • از افزایش زمان حضور در کانادا برای دریافت شهروندی؛
 • به همراه بررسی‌های بیشتر (که همین الان هم در قالب قانون فعلی تشدید شده و از نتایج آن کاهش محسوس آمار دریافت کنندگان شهروندی کانادا در دو سال اخیر است)؛
 • حذف امکان دریافت اتوماتیک‌وار «شهروندی به شرط تولد» که با تغییرات فعلی قرار است این امکان حذف و تعدیل شود و شرایط و محدودیت‌هایی برای والدین بچه در نظر گرفته شود که امکان سواستفاده از این وضعیت را بگیرد؛
 • و نهایتا ادعای کاهش زمان انتظار برای انجام آزمون و ادای قسم به منظور دریافت شهروندی که در چند سال اخیر به شدت افزایش یافته است.

همه اینها در چند سال اخیر مرتبا از سوی جیسن کنی وزیر سابق مهاجرت و شهروندی به عنوان مسائل مهمی که باید به آنها پرداخت مورد تاکید قرار گرفته بودند و بعضا مشخص شده بود که محافظه‌کاران چه برنامه‌هایی در این زمینه دارند. اما می‌توان در مورد بخشی از حقایق لابلای سطور بیشتر تعمق کرد.

 

تغییری به نفع رای محافظه‌کاران در مناطق حساس

تغییرات مورد اشاره در درازمدت به نفع محافظه‌کاران است یعنی آنها قطعا بر روی دست‌آوردهای سیاسی این تغییرات که بیش از همه در مورد «تعداد رای شهروندان جدید» خودنمایی می‌کند حساب بازکرده‌اند.

تحقیقات نشان می‌دهد که اکثر مهاجران در ده سال اول حضور در کانادا عمدتا به سمت احزاب چپ‌ و میانه نظیر لیبرال و NDP تمایل دارند که البته سهم لیبرال‌ها در این عرصه بیشتر است. عمده این علایق به دلیل شعارهای سوسیالیستی‌تر این احزاب، توجه به اقشار کم‌درآمد از طریق کمک‌های دولتی و صرف بودجه برای مهاجران برای پیوستن به بازار کار است. از آنجا که در چند دهه اخیر و به مرور، رای مهاجران در شهرهای حاشیه‌ای شهرهای بزرگ (به‌ویژه در ناحیه تورنتو و اطراف) برای اینکه یکی از احزاب بتواند به اکثریت برسد سرنوشت‌ساز شده، محافظه‌کاران سرمایه‌گذاری زیادی روی این گروه انجام داده‌اند تا بتوانند از یکسو روی آن مواردی که برای آنها جذاب‌تر است (از جمله پیوستن سریع والدین) تبلیغات کنند و از سوی دیگر از واقعیت آماری دیگری استفاده کنند که نشان می‌دهد به مرور و بعد از آن ده سال، گرایش بخشی از مهاجران که موقعیت‌های بهتر شغلی و اجتماعی یافته‌اند به سمت محافظه‌کاران بیشتر می‌شود. از جمله اینکه این گروه که خود به بخش مالیات‌دهنده جامعه تبدیل شده‌اند از بذل و بخشش‌های گاه افراطی دولت‌های لیبرال نسبت به گروه‌های فرودست‌تر شکایت دارند.

نکته‌ای که هم‌اکنون در تغییر قانون محسوس است کاستن از وزن رای مهاجران زیر ده سال و افزودن زمینه‌های جذاب برای کسب رای مهاجران بالای ده سال است. اگر فرض کنیم که تصمیم دولت بر افزایش شرط حضور در کانادا برای امکان تقاضای شهروندی تنها در همان میزان ۴ سال از شش سال باشد (که البته هنوز این اعلام نشده و ممکن است حتی بیش از این باشد)، با توجه به سایر موارد و زمینه‌ها از جمله تاخیر مرسوم خود متقاضیان در تکمیل مدارک و ارسال، تاخیر در بررسی‌ها و دعوت به جلسه آزمون و نظایر اینها که عمدتا چیزی حدود یک سال و نیم تا دو سال طول می‌کشد (یعنی در بهترین حالت، ۶ سال بعد از ورود به کانادا)، عجیب نخواهد بود اگر فرض کنیم مهاجران تازه‌شهروند شده (بسته به زمانی که حق رای پیدا می‌کنند و فاصله آن با انتخابات بعدی) تنها یکبار آن هم در آخرین سال‌های قبل از ده‌سال حضور در کانادا می‌توانند رای بدهند و بعد از آن به جرگه‌ی «مهاجران با اقامت ده سال به بالا» که طرفداران محافظه‌کاران در آنها پرشمارتر هستند می‌پیوندد. درحالی‌که پیش از استقرار محافظه‌کاران در سال ۲۰۰۸ و ایجاد انواع موانع و تاخیرات در مورد دریافت شهروندی و حق رای، در دوران لیبرال‌ها امکان رای دادن پیش از ده سال، گاه تا دو نوبت هم برای یک تازه‌شهروند فراهم بود. تنها تحقیقات آتی نشان خواهد داد که همین اقدام به ظاهر کوچک و کم‌اهمیت تا چه اندازه بر شانس موفقیت محافظه‌کاران در انتخابات های بعد از این خواهد افزود. آن هم محافظه‌کارانی که در دو دهه گذشته به‌رغم همه اقدامات تبلیغاتی از یکسو و انواع روش‌های تخریبی علیه رقبای خود از سوی دیگر، هیچ‌گاه نتوانسته‌اند میزان محبوبیت خود در سراسر کانادا را به ۴۰ درصد برسانند.

 

کانادایی‌های حامی سختگیری بیشتر

نکته دومی که در این مورد اهمیت دارد پشتیبانی نسبتا قاطع مالیات‌دهندگان کانادایی از تصمیماتی از این دست که حداقل در ظاهر در جهت دشوارتر کردن دریافت شهروندی و جلوگیری از تبعات سهولت آن است می‌باشد. حتی بسیاری از کانادایی‌هایی که طرفدار دولت محافظه‌کار نیستند از مجموعه سواستفاده‌های کلانی که مهاجران یا شهروندان جدید از سیستم و در واقع از جیب آنها می‌کنند خسته شده‌اند و خواستار سختگیری‌های بیشتر هستند؛ مهاجران قدیمی‌تر در خط مقدم پشتیبانی از چنین اقدامی قرار دارند. (به یاد داشته باشیم که تحقیقات نشان می‌دهد بزرگ‌ترین مخالف تصمیماتی از نوع افزایش تعداد مهاجران، نه کانادایی‌های متولد کانادا بلکه مهاجران قدیمی‌تر هستند که توصیف دلایل این امر مجال دیگری می‌خواهد.)

خود من در این سال‌ها بارها شاهد این بوده‌ام که چطور برخی از مهاجران یا شهروندان جدیدتر با افتخار تمام در مهمانی‌ها و جمع‌های عمومی از اینکه چطور به‌رغم داشتن درآمد خوب از ایران، از کمک‌های دولتی استفاده می‌کنند یا برای دریافت فلان و بهمان اعتبار چه جعل‌ها و تقلب‌هایی کرده‌اند و چه دروغ‌هایی گفته‌اند درافشانی کرده‌اند. همچنین بسیار شاهد بوده‌ایم که کسانی کانادا را محلی برای درمان مجانی یا کم‌هزینه بیماری‌های خود یا والدین‌شان فرض کرده‌اند. یعنی می‌توان مثلا در ایران و دوبی و ترکیه و جاهای دیگر زندگی‌های مجلل شکل داد و تنها برای چکاپ یا درمان رایگان به کانادا آمد.

نمونه دیگری از این دست سواستفاده‌ها بحران‌هایی بوده که در سالیان گذشته هم از نظر سیاسی و هم اقتصادی کانادا را با مشکل روبرو کرده است نظیر مورد درخواست تعداد زیادی کانادایی لبنانی‌الاصل برای مساعدت دولت کانادا برای خروج آنها از بیروت در زمان حمله اسراییل به این کشور که با صرف هزینه چند صد میلیونی ممکن شد. بخش تلخ قصه آنجا بود که مردم نوع‌دوست و رسانه‌های جنجالی کانادا که در آن ایام از هیچ کوششی برای فشار به دولت برای اقدام عاجل کوتاهی نکردند بعدا دریافتند که بسیاری از این کانادایی‌های نیازمند کمک برای دهه‌های متمادی حتی پا به کانادا نگذاشته‌اند، مدارک شهروندی خود را بدون رعایت کامل قانون دریافت کرده بودند و در هیچ اقدام مثبتی در این کشور از قبیل پرداخت مالیات یا سرمایه‌گذاری برای ایجاد کار و ثروت هم در همه این سال‌ها و تا قبل از اینکه فریاد «درخواست کمک به یک هم‌وطن» آنها بلند شود ‌سهیم نبوده‌اند.

همینها و ده‌ها مورد دیگر است که پشتیبانی افکار عمومی کانادا از چنین قوانین سخت‌گیرانه‌ای را به همراه دارد. اگرچه بر اهل تحقیق پنهان نیست که بخشی از این فشار افکار عمومی ناشی از تبلیغات مسموم خود دولت محافظه‌کار و شخص وزیر-شومن سابق وزارت مهاجرت، جناب جیسن کنی در این موارد بوده و بخشی هم ناشی از تعصبات و افکار یک‌جانبه در برخی کانادایی‌ها و تصورات نادرستی که آنها نسبت به مهاجران به ویژه تازه‌واردان دارند. اما هم‌زمان نمی‌توان منکر آن ایرادات مورد اشاره هم شد.

مشکل عمده‌ای که آن مهاجران علاقه‌مند به سواستفاده و تقلب دارند این است که هم‌چنان نوع رابطه دولت و ملت در کانادا را با کشورهایی که از آنها مهاجرت کرده‌اند شبیه‌سازی می‌کنند و چون در کشورهای مبدا چنین مرسوم است که دولت را مالک و ارباب مطلق همه چیز و بقیه را رعیت‌هایی می‌دانند که زرنگ‌های در میان آنها می‌دانند چطور سر آن ارباب بزرگ را کلاه بگذارند پس باید به اقدامات غیرقانونی و غیراخلاقی خود در کشور جدید هم افتخار کنیم. واقعیت این است که در کانادا قاطبه مردم دولت را تنها امانت‌دار و مدیریت‌کننده منابع و دارایی‌های خودشان (به ویژه پول مالیات که مهم‌ترین درآمد دولت محسوب می‌شود) می‌دانند و بنابراین سواستفاده از این منابع را در واقع دزدی از جیب خود می‌بینند و سواستفاده‌گر و امانت‌دار ناتوان، هر دو را مجرم و مستحق مجازات می‌دانند. حال اگر دولتی بتواند نشان دهد که امانت‌دار بهتری است یا می‌خواهد چنین باشد، مردم پشتیبانی بیشتری از وی خواهند کرد و همین نکته، برگ برنده محافظه‌کاران در تصویب قانون جدید و قوانین مشابه (که برخی در سال ۲۰۱۳ عملیاتی شدند) است.

مهاجران جدید باید چه کنند؟ خیلی ساده! باید تلاش کنند که متناسب با استانداردها و تعاریف این جامعه جدید، کانادایی بهتری باشند و بخشی از آن، تحمل و صبر بیشتر برای دریافت شهروندی کانادا است. به همین دلیل، تصمیم به اقامت دائم در کانادا بلافاصله بعد از ورود به این کشور، سپری کردن زمان مورد نیاز و دریافت شهروندی کانادا نه تنها تضمینی برای خلاصی از مخاطراتی است که بازگشت زودهنگام به ایران می‌تواند به دنبال داشته باشد بلکه مقدمه‌ای است بر اینکه یک شهروند واقعی و نه اسمی این کشور شویم؛ چیزی بیشتر از دریافت‌کننده صرف یک کارت و پاسپورت کانادایی.

البته این قانون می‌تواند در مورد نحوه تمدید اقامت دائم تبعات خاص و عمیقی داشته باشد که قطعا در آینده باید به این وجه از موضوع هم پرداخت.

 


آیا میدانید اولین گام برای مهاجرت به کانادا و دریافت اقامت دایم کانادا تکمیل فرم ارزیابی رایگان است!


شنبه ۱۴ دي ماه ۱۳۹۲ در ۰۴:۳۲:۲۱ ق.ظ - پیوند همیشگی
مجید بسطامی - Majid Bastami - بازدید : ۶۸۶۲ - برچسب ها:
سیتیزن شیپ کاناداشهروندی کاناداسیتیزن شیپی کانادا
ثبت دیدگاه شما
دیدگاه ارسالی شما پیش از نمایش نیاز به تایید مدیریت خواهد داشت.
مطالب مرتبط:
پاسخ به سوالات مهاجرتی نوزدهم ژوئن با علی مختاری برنامه زنده شماره ۴۴
ساعت 22:۰۰ به وقت تهران

پاسخ به سوالات مهاجرتی، نوزدهم ژوئن با علی مختاری (برنامه زنده شماره ۴۴)

۱ تير ۱۳۹۶ - برای شنیدن فایل صوتی این برنامه اینجا را کلیک کنید. برنامه زنده پاسخ به سوالات مهاجرتی طبق روال هر هفته، این هفته نیز دوشنبه ۲۹ خرداد برابر با ۱۹ ژوئن ۲۰۱۷ با حضور علی مختاری، عضو...
لایحه شهروندی تا پایان ماه ژوئن اجرایی می شود
سناتور امیدوار دقایقی پیش در صفحه توییتر خود نوشت

لایحه شهروندی تا پایان ماه ژوئن اجرایی می شود

۱۶ خرداد ۱۳۹۶ - سناتور راتنا امیدوار دقایقی پیش در صفحه توییتر خود نوشت: لایحه شهروندی این هفته درمجلس عوام مطرح خواهد شد و دوباره به مجلس سنا بازگردانده می شود و بعد از امضای...
پاسخ به سوالات مهاجرتی بیست و نهم می با علی مختاری برنامه زنده شماره ۴۱

پاسخ به سوالات مهاجرتی، بیست و نهم می با علی مختاری (برنامه زنده شماره ۴۱)

۹ خرداد ۱۳۹۶ - برای شنیدن فایل صوتی این برنامه اینجا را کلیک کنید. برنامه زنده پاسخ به سوالات مهاجرتی طبق روال هر هفته، دوشنبه ۸ خرداد ساعت ۱۲:۳۰ به وقت تورنتو و مونترآل، ساعت ۹:۳۰ به وقت ونکوور، ساعت ۲۱:۰۰...
حمایت سناتورهای کانادا از لایحه جدید شهروندی
جزئیات لایحه جدید شهروندی بار دیگر زیر ذره بین سناتورها در جلسه 28 مارس سنا

حمایت سناتورهای کانادا از لایحه جدید شهروندی

۱۰ فروردين ۱۳۹۶ - مجلس سنا پس از دو هفته تعطیلات، دیروز سه شنبه 28 مارس 2017 با یک دقیقه سکوت به احترام قربانیان حمله تروریستی لندن و به نشانه ابراز همدردی با پارلمان و...
آخرین اخبار روند بررسی لایحه جدید شهروندی کانادا در مجلس سنا ۸ مارس
ابراز امیدواری "امیدوار" برای تصویب لایحه جدید شهروندی کانادا

آخرین اخبار روند بررسی لایحه جدید شهروندی کانادا در مجلس سنا ۸ مارس

۲۰ اسفند ۱۳۹۵ - در جلسه مجلس سنای کانادا که 8 مارس 2017 برگزار شد،  بار دیگر لایحه جدید شهروندی کانادا (C6) مورد بحث و بررسی قرار گرفت. سناتور "رتنا امیدوار" که مسئولیت کمیته بررسی این...
زمان رسیدگی به پرونده های درخواست تابعیت به یک سال رسیده است
اعلامیه هفتم اکتبر وزیر مهاجرت به مناسبت هفته تابعیت

زمان رسیدگی به پرونده های درخواست تابعیت به یک سال رسیده است

۲۴ مهر ۱۳۹۵ - وزیر مهاجرت کانادا در اعلامیه ای که روز ۷ اکتبر به مناسبت هفته تابعیت صادر کرده است ضمن اعلام اینکه تعداد پرونده های درخواست تابعیت منتظر رسیدگی ۸۰٪ کمتر شده است...
چگونه پاسپورت کانادایی درخواست کنیم

چگونه پاسپورت کانادایی درخواست کنیم؟

۱۶ شهريور ۱۳۹۴ -  یکی از بهترین مزایای شهروند کانادا بودن داشتن پاسپورت کانادایی در زمان سفر است. با پاسپورت کانادایی سفر کردن بسیار راحت است و شما این اطمینان را دارید که هر مشکلی...
تغییرات قانون شهروندی کانادا اجرایی شدند

تغییرات قانون شهروندی کانادا اجرایی شدند

۲۹ خرداد ۱۳۹۴ - تغییرات در قانون شهروندی کانادا بعد از یک انتظار طولانی مدت بالاخره اجرایی شدند. این تغییرات از 11 جون اعمال شد و از این به بعد همه درخواستها بر مبنای قانون...
اجرایی شدن مقررات لغو تابعیت شهروندان مجرم

اجرایی شدن مقررات لغو تابعیت شهروندان مجرم

۲۲ خرداد ۱۳۹۴ - مقررات سختگیرانه شهروندی که در نهم جون 2014 مراحل تصویب را طی کرده بود زمینه لغو شهروندی افراد دارای تابعیت دوگانه ای را که به جرائم تروریستی و یا خیانت به کانادا...
تناقض عنوان و محتوا
قانونی که شهروندی کانادا را تضعیف می‌کند

تناقض عنوان و محتوا

۳۱ امرداد ۱۳۹۳ - متن یادداشت علی مختاری، ناشر پرنیان برای 24‌مین شماره این نشریه که در این صفحه به زبان فارسی، و این صفحه به زبان انگلیسی در نسخه pdf تعاملی نشریه منعکس شده...
آخرین مطالب سایت:
خدمات پاسپورت کانادایی در دوران کرونا

خدمات پاسپورت کانادایی در دوران کرونا

۲۴ دي ۱۳۹۹ - به دنبال محدودیت های کرونا، مراکز خدمات حضوری همچنان تعطیل هستند متقاضیانی که پاسپورت آنها در تاریخ 1 فوریه 2019 به بعد منقضی شده است، می توانند ظرف مدت 2 سال از...
نحوه اسپانسرشیپ همسر برای مهاجرت به کبک

نحوه اسپانسرشیپ همسر برای مهاجرت به کبک

۲۳ دي ۱۳۹۹ - شهروندان کانادایی یا مقیمان دائم می تواند شریک زندگی یا همسر خود را که مایل به مهاجرت به کبک هستند، اسپانسر کنند.   از آنجایی که کبک از نظر مهاجرت، دارای اختیارات خاص...
صدور 385 دعوتنامه در اولین انتخاب سال 2021 ساسکاچوان

صدور 385 دعوتنامه در اولین انتخاب سال 2021 ساسکاچوان

۲۳ دي ۱۳۹۹ - متقاضیان مهاجرت می توانند از طریق زیرشاخه های «اکسپرس انتری» و «مشاغل مورد نیاز» اقدام کنند. ساسکاچوان دور جدید صدور دعوتنامه ها را در تاریخ 7 ژانویه برگزار کرد. متقاضیان مهاجرت برای...
پردازش ۳۰۰۰۰ درخواست در برنامه اسپانسرشیپ

پردازش ۳۰۰۰۰ درخواست در برنامه اسپانسرشیپ

۲۳ دي ۱۳۹۹ - با جزییات برنامه  PGPدر سال  ۲۰۲۱ بیشتر آشنا شوید. کانادایی ها و ساکنین دائمی که در سال 2020، برای «برنامه اسپانسرشیپ پدر و مادران، پدربزرگ ها و مادربزرگ ها» (PGP) اقدام کرده...
درخواست های مهاجرت در دوران کووید۱۹

درخواست‌های مهاجرت در دوران کووید۱۹

۲۳ دي ۱۳۹۹ - اقامت کانادا برای متقاضیان و اسپانسرهای خانواده چگونه خواهد بود؟ کانادا در حال پذیرش متقاضیان اقامت دائم می باشد. هرچند، به خاطر تاثیر همه گیری کرونا بر سیستم مهاجرت، قادر به تخمین...
اولین انتخاب مختص PNP سال 2021 اکسپرس انتری

اولین انتخاب مختص «PNP» سال 2021 اکسپرس انتری

۱۸ دي ۱۳۹۹ - انتظار می رود سال 2021 با افزایش اهداف مهاجرتی، سال درخشان تری باشد. در روز 6 ژانویه، کانادا سال جدید را با صدور دعوتنامه برای متقاضیان اکسپرس انتری که دارای نامزدی استانی...
اشتغال نیروی کار خارجی در سایه کرونا

اشتغال نیروی کار خارجی در سایه کرونا

۱۷ دي ۱۳۹۹ - اجازه کار در کانادا برای این افراد چگونه خواهد بود؟   برای ورود به کانادا، نیروی کار خارجی که با اهداف ضروری می آیند، از محدودیت های سفر معاف هستند. متقاضیانی که مایل...
چه کسانی هنوز می توانند به کانادا سفر کنند

چه کسانی هنوز می‌توانند به کانادا سفر کنند

۱۵ دي ۱۳۹۹ - طبق دستور نخست وزیر کانادا، برای محافظت از کانادایی ها در برابر شیوع کووید19، بیشتر سفرهای غیرضروری به کانادا لغو شده اند و اکثر اتباع خارجی نمی توانند به کانادا سفر...

راهنمای جستجو در سایت

 • جهت جستجوی یک عبارت خاص از گیومه در دو طرف عبارت استفاده کنید. مانند:
 • جهت جستجوی چند کلمه در کل مطلب، کلمات را با فاصله از هم وارد کنید. مانند:
 • جهت جستجو در تنها عنوان مطالب، پیش از کلمه کلیدی خود از عنوان: و یا title: استفاده کنید. مانند:
 • جهت جستجو در تنها متن مطالب، پیش از کلمه کلیدی خود از متن: و یا body: استفاده کنید. مانند:
 • جهت جستجو در تنها خلاصه مطالب، پیش از کلمه کلیدی خود از خلاصه: و یا brief: استفاده کنید. مانند:
 • شما می توانید تمام موارد را ترکیب کنید. برای ترکیب شرایط عنوان، متن و خلاصه، بین شرط ها ; (سمی کالن - semicolon) قرار دهید. مانند:
  • عنوان:دهان و دندان;متن:"مسیر شغلی دندانپزشکان" (نشانم بده)
  • title:دهان و دندان;body:"مسیر شغلی دندانپزشکان" (نشانم بده)
 • توجه داشته باشید که هر مطلبی که در آن حداقل یکی از شرایط جستجو برقرار باشد در نتایج جستجو قرار می گیرد.