آیا میدانید با ورود به سایت کنپارس با استفاده از نام کاربری و کلمه عبور خود، می توانید ضمن استفاده از مطالب ویژه اعضا، با مطالعه و به اشتراک گذاری هر مطلب امتیاز جمع کنید! بااستفاده از این امتیاز ها، می توانید بر روی قرارداد خود با کنپارس تخفیف دلاری بگیرید و یا محصولات و سرویس های کنپارس را خریداری کنید!
در صورتی که عضو سایت هستید، از اینجا وارد شوید. اگر هنوز عضو سایت نشده اید، در این صفحه ثبت نام کنید. عضویت در سایت رایگان وسریع است! برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد سیستم امتیاز دهی کنپارس، اینجا و اینجا را ببینید.
 • نکاتی در مورد دریافت کالاهای پیشتر معرفی شده به گمرک

  نکاتی در مورد دریافت کالاهای پیشتر معرفی شده به گمرک


 دوستی پرسیده‌اند:

اینجانب در ژانویه ۲۰۱۳ لندیگ کردم و در زمان ورود لیستی از اقلام و وسایل زندگی مانند فرش و سایر لوازم را به عنوان اقلامی که بعدا وارد کانادا خواهم کرد را در فرم مربوط declaration form وارد کردم. و بعد از دریافت کارت اقامت به ایران برگشتم و در حال حاضر در حال برنامه‌ریزی برای برگشت و شروع زندگی در مارس یا آوریل هستم. سوال من این است که مهلت زمانی برای ارسال این اقلام چه زمانی است؟ آیا میتوانم این اقلام را در زمان ورود مجدد (مارس یا آوریل) همراه خودم فریت کنم یا اینکه می‌توانم بعد از ورود مثلا در ماه می ارسال و دریافت کنم؟

قبل از پاسخ به پرسش باید تاکید کنم که احتمالا منظور دوستمان از declaration form در این سوال، فرم‌های و B۴a است که به منظور واردات کالا و آنچه کالاهای در راه Goods to Follow خوانده می‌شود استفاده می‌شوند. آنچه که به Declaration form یا Declaration card به عنوان یک اصطلاح عمومی و مشهور مربوط است کارتی است که در پیش از ورود به خاک کانادا (مثلا در هواپیما قبل از پیدا شدن) به همه کسانی‌که می‌خواهند وارد کانادا شوند (اعم از شهروندان و مقیمان دائم و کسانی که با نوعی از ویزا وارد می‌شوند) داده می‌شود تا تکمیل کنند و هدف از آن موارد بسیار کلی کالاهای ممنوع برای ورود (مثلا اسلحه، اقلام کشاورزی، …) است. برای واردات کالا یا خودرو یا نظایر اینها شما باید فرم‌های مورد اشاره را پر کنید و به نظر می‌رسد دوست پرسش‌گر پیشتر چنین کرده‌اند.

تا آنجا که خاطرم هست گویا پیشتر استفاده از مزیت عدم پرداخت گمرکی و مالیات برای این دسته از کالاها یک محدودیت یک ساله داشتند یعنی اگر فرد تا قبل از یکسال کالا را وارد می‌کرد از معافیت گمرکی برخوردار بود اما این طور که در اینجا توضیح داده الان چنین محدودیتی برقرار نیست پس پاسخ این دوستمان این است که زمان محدودیتی ندارد. اینکه آیا باید کالا همراه فرد فریت شود یا بعدا هم می‌شود، این‌طور که از ظاهر امر پیداست تفاوتی ندارد چون عنوان بحث، «وارد کردن کالاها در زمان‌های بعد» است و اینکه چطور وارد شود مسئله نیست. اگر هم دیدید که گمرکی و مالیات روی کالا حساب شده حتما فرم‌های مربوطه دیگری که مربوط به درخواست بازپس‌گیری مبالغ پرداختی است را پر کرده و اقدام کنید. مهم این است که حتما فرم‌های B۴ را با دقت تکمیل کرده و در زمان ورود به کانادا مهر کرده باشید.

پرسش: آیا می‌توانم کالاهای همراه و کالاهایی را که بعدا می‌آیند یکجا معرفی کنم؟

خیر باید حتما فرم‌های مجزا برای آنها تکمیل شود. از آنجا که معمولا تازه‌واردان به کانادا در زمان اولین ورود هر چقدر هم بار داشته باشند از گروه کالاهایی که نیاز به معرفی به گمرک باشد نیست (فرش، جواهرات…) معمولا برای آنها نیازی به پر کردن فرم نیست و فقط برای goods to follow باید فرم پر کرد اما به هر حال این یک قاعده کلی است که شما باید برای کالاهای همراه خود و کالاهایی که بعدا دریافت می‌کنید دو سری فرم مجزا تکمیل کنید، از هر کدام دو نسخه پرینت بگیرید و فرم مربوط به کالاهای دریافتی بعدی را حتما در فرودگاه مهر کنید.

پرسش: آیا باید حتما از قبل لیست تهیه کنم یا می‌توانم در همان فرودگاه هم این کار را انجام دهم؟

قاعده این است که شما فهرست مورد نظر را تهیه کرده باشید. حتی بهتر است که فرم‌ها را تکمیل و پرینت گرفته باشید اما اگر چنین نیست حتما در فرودگاه از مامور گمرک فرم مربوطه را گرفته، تکمیل و مهر کنید. متاسفانه دیده می‌شود که برخی مامورین همکاری لازم را در این زمینه با این بهانه که شما باید قبلا این کار را انجام می‌داده‌اید نمی‌کنند پس بهتر است که کار را به لحظه آخر نکشانید.

پرسش: آیا باید همه اطلاعات دقیق باشد و همه وسایل مورد نظر را هم باید بعدا به کانادا وارد کنیم یا اگر وارد نکردیم اعلام کنیم که نمی‌خواهیم وارد کنیم؟

اطلاعات باید تا حد ممکن دقیق باشد. مثلا در مورد فرش معمولا حداقل باید تعداد و اندازه‌ها مشخص باشد. در مورد جواهرات یا وسایلی که حالت آنتیک دارد عکس آنها باید ضمیمه باشد اما مثلا در مورد مبلمان به صورت کلی اگر توصیف شود کافی است و جزییات بیشتر ضرورت ندارد مگر اینکه ارزش کالا خیلی بالا باشد یا به نوعی اثر هنری یا آنتیک محسوب شود.

ضروری ندارد که همه کالاهای لیست را وارد کانادا کنید و ضرورتی هم ندارد که عدم ورود آنها را اعلام کنید. اصولا کسی شما را به دلیل عدم ورود آنها توبیخ نخواهد کرد!

پرسش: آیا می‌توانم فرش یا کالاهای دیگری بیاورم تا با فروش آنها شرایط اقتصادی خود را سامان دهم؟

اولا که بعید است این کالاها را بتوانید با قیمت خوبی بفروشید. معمولا بهتر و ارزان‌تر آنها در کانادا موجود است پس به خودتان زحمت ندهید. ثانیا فرض اداره گمرک کانادا برای حذف گمرکی و مالیات ورود این اجناس این است که شما آنها را برای استفاده شخصی می‌خواهید. به همین دلیل مثلا نباید به شکلی و به تعدادی کالا وارد کنید که حمل بر استفاده تجاری بشود. اگر بخواهید چنین کاری انجام دهید، مورد شما به گروه دیگری از قوانین مربوط می‌شود و باید مبتنی بر قوانین واردات و صادرات در کانادا برای آن کالاها اقدام کنید.

همچنین شما موظف هستید که تا ۱۲ ماه بعد از ورود این کالاها، از فروش آنها خودداری کنید و اگر به هر دلیلی آنها را فروختید به گمرک کانادا اعلام کرده و هزینه‌های قانونی مرتبط را پرداخت کنید.

ممکن است کسی به شما بگوید «بابا ول کن این حرف‌ها را؛ من فروختم و هیچ اتفاقی نیافتاد!» بله این فرد حرف نادرستی نمی‌زند اما توصیه‌اش غیرقانونی است! به احتمال زیاد اگر شما هم چنین کاری انجام دهید مشکل خاصی برای‌تان اتفاق نمی‌افتد اما اگر بعدا مشخص شود باید جریمه پرداخت کنید و رکورد بدی هم از خودتان باقی گذاشته‌اید. ضمن اینکه همان‌طور که بارها اشاره کرده‌ایم در کانادا حرف اول را اعتماد می‌زند. شما اینجا می‌آیید تا یک زندگی مبتنی بر رعایت قانون و احترام به حقوق دیگران (از جمله حقوق دولت) را تجربه کنید. اگر می‌خواهید بدانید نتیجه این به ظاهر زرنگ‌بازی‌ها و بی‌احترامی و سواستفاده از اعتماد دیگران در درازمدت چه خواهد شد کافی است نگاهی به اطراف خود بیاندازید.

 

 


آیا میدانید اولین گام برای مهاجرت به کانادا و دریافت اقامت دایم کانادا تکمیل فرم ارزیابی رایگان است!


چهار شنبه ۱۵ آبان ماه ۱۳۹۲ در ۰۲:۰۰:۰۵ ق.ظ - پیوند همیشگی
مجید بسطامی - Majid Bastami - بازدید : ۴۵۶۰ - برچسب ها:
goods to followگمرک
ثبت دیدگاه شما
دیدگاه ارسالی شما پیش از نمایش نیاز به تایید مدیریت خواهد داشت.
مطالب مرتبط:
قسمت اول  چه چیزهایی را همراه نیاوریم
سفر به کانادا

قسمت اول : چه چیزهایی را همراه نیاوریم؟

۲ آبان ۱۳۹۵ -   همراه داشتن چه چیزهایی مشکل ساز است   در چند پست مرتبط قبلی، به مدارک و وسایلی که باید یا بهتر است در زمان اولین ورود به خاک کانادا همراه داشته باشیم اشاره...
آخرین مطالب سایت:
برنامه زنده پاسخ به سوالات مهاجرتی جمعه ها ساعت 21 00 پخش می شود

برنامه زنده پاسخ به سوالات مهاجرتی، جمعه ها ساعت 21:00 پخش می شود

برنامه بعدی: جمعه 4 مرداد ماه 1398 ۲۶ تير ۱۳۹۸ - برنامه زنده پاسخ به سوالات مهاجرتی با حضور علی مختاری، عضو رسمی انجمن کانادایی نظارت بر مشاورین مهاجرت ICCRC و نیز عضو کانون وکلای دادگستری تهران، جمعه ها   ساعت 21:00 به وقت تهران  12:30...
علی مختاری ۵ جولای در سمینار Bonjour Quebec سخنرانی می کند
موضوع سخنرانی: در کبک کار یا تحصیل می کنید؟ روش مناسب برای دریافت اقامت دایم شما چیست؟

علی مختاری ۵ جولای در سمینار Bonjour Quebec سخنرانی می کند

۱۲ تير ۱۳۹۸ - اگر در کبک درس می خوانید یا مشغول کار هستید این سمینار برای شماست. سمینار Bonjpur Quebec در تاریخ ۵ جولای در دانشگاه کنکوردیا به نشانی 1455 خیابان مزونوف غربی برگزار می...
چرا اول ژوییه روز ملی کانادا نامیده شد

چرا اول ژوییه روز ملی کانادا نامیده شد؟

۶ تير ۱۳۹۸ - آنچه که امروز به نام کانادا می شناسیم، به اتفاق یک ژوییه ۱۸۶۷ بر می گردد. یکم ژوییه روز ملی کانادا؛ سالگرد تصویب قانون بریتانیایی آمریکای شمالی در این تاریخ است. قانونی...
تصمیم کبک در مورد ۱۸۰۰۰ پرونده نیروی متخصص نهایی شد چه کردیم و چه می توان کرد
تحلیل علی مختاری در مورداتفاقات اخیر در سیستم مهاجرت کبک

تصمیم کبک در مورد ۱۸۰۰۰ پرونده نیروی متخصص نهایی شد: چه کردیم و چه می توان کرد؟

۲۷ خرداد ۱۳۹۸ - خبر عجیبی بود. ساعت ۴ صبح روز یکشنبه لایحه را تصویب کردند. زمانی که همه خواب هستند و تعطیل آخر هفته است بدون خبر قبلی. نمی دانم چرا با این عجله...
دور جدید انتخاب های اکسپرس انتری با حداقل امتیاز 465
انتخاب شماره 119 اکسپرس انتری در12 ژوئن 2019

دور جدید انتخاب های اکسپرس انتری با حداقل امتیاز 465

۲۳ خرداد ۱۳۹۸ - انتخاب شماره 119 اکسپرس انتری که صبح روز چهارشنبه 12 ژوئن 2019 انجام شد، تعداد 3350 دعوت نامه با حداقل امتیاز 465 صادر شد.  حداقل امتیاز برگزیدگان در انتخاب شماره 118 نیز...
پیام تبریک جاستین ترودو به مناسبت عید فطر

پیام تبریک جاستین ترودو به مناسبت عید فطر

۱۵ خرداد ۱۳۹۸ - جاستین ترودو، نخست وزیر کانادا در بیانه ای، اعلام داشت: «امشب با غروب خورشید، مسلمانان کانادا و تمام جهان، عید فطر را جشن خواهند گرفت. این عید نشان دهنده پایان ماه...

راهنمای جستجو در سایت

 • جهت جستجوی یک عبارت خاص از گیومه در دو طرف عبارت استفاده کنید. مانند:
 • جهت جستجوی چند کلمه در کل مطلب، کلمات را با فاصله از هم وارد کنید. مانند:
 • جهت جستجو در تنها عنوان مطالب، پیش از کلمه کلیدی خود از عنوان: و یا title: استفاده کنید. مانند:
 • جهت جستجو در تنها متن مطالب، پیش از کلمه کلیدی خود از متن: و یا body: استفاده کنید. مانند:
 • جهت جستجو در تنها خلاصه مطالب، پیش از کلمه کلیدی خود از خلاصه: و یا brief: استفاده کنید. مانند:
 • شما می توانید تمام موارد را ترکیب کنید. برای ترکیب شرایط عنوان، متن و خلاصه، بین شرط ها ; (سمی کالن - semicolon) قرار دهید. مانند:
  • عنوان:دهان و دندان;متن:"مسیر شغلی دندانپزشکان" (نشانم بده)
  • title:دهان و دندان;body:"مسیر شغلی دندانپزشکان" (نشانم بده)
 • توجه داشته باشید که هر مطلبی که در آن حداقل یکی از شرایط جستجو برقرار باشد در نتایج جستجو قرار می گیرد.