آیا میدانید با ورود به سایت کنپارس با استفاده از نام کاربری و کلمه عبور خود، می توانید ضمن استفاده از مطالب ویژه اعضا، با مطالعه و به اشتراک گذاری هر مطلب امتیاز جمع کنید! بااستفاده از این امتیاز ها، می توانید بر روی قرارداد خود با کنپارس تخفیف دلاری بگیرید و یا محصولات و سرویس های کنپارس را خریداری کنید!
در صورتی که عضو سایت هستید، از اینجا وارد شوید. اگر هنوز عضو سایت نشده اید، در این صفحه ثبت نام کنید. عضویت در سایت رایگان وسریع است! برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد سیستم امتیاز دهی کنپارس، اینجا و اینجا را ببینید.
 • نکاتی درباره رضایت نامه والدین برای خروج فرزندان از کانادا

  نکاتی درباره رضایت‌نامه والدین برای خروج فرزندان از کانادا

زمانی‌که یکی از والدین با فرزندان مسافرت می‌کند از سوی دولت کانادا به همراه داشتن مدارکی توصیه شده است.

سوال: در زمانی که یکی از والدین با فرزندان سفر می‌کند باید به چه نکاتی توجه داشت؟

اینکه در زمان اقامت در کانادا یکی از والدین بخواهد با فرزند یا فرزندان به مسافرت (مثلا به ایران) برود بسیار عادی و معمول است. پرسش این است که آیا در این حالت نیاز به مدارک خاصی است.

پاسخ مثبت است. اگر فرزند همراه، کمتر از ۱۸ (در برخی استان‌ها ۱۹) سال سن داشته باشد علاوه بر مدارک عادی نظیر پاسپورت توصیه می‌شود که حداقل دو مدرک مهم دیگر هم همراه داشته باشد: یکی رضایت‌نامه Consent Letter و دیگری شناسنامه به زبان انگلیسی.

قبل از پرداختن به آن دو مدرک یادآوری می‌شود که در سفر به ایران، اگر فرزند متولد کانادا باشد و یا شهروند کانادا شده باشد باید هم پاسپورت کانادایی و هم ایرانی همراه داشته باشد. اما درباره آن دو مدرک؛

رضایت‌نامه، یک نامه حاوی مشخصات فرزند و والدین وی و امضای آن توسط کسی است که همراه فرزند نیست و اعلام اینکه با این سفر موافق است. اگر فرزند، همراه هیچ‌کدام از والدین نباشد (مثلا تنها سفر کند یا همراه با یک گروه از دانش‌آموزان مدرسه به سفر رود یا نظایر اینها) باید هر دو نفر، نامه را امضا کنند.

در اینجا یک فرم اینتراکتیو رسمی از رضایت‌نامه روی وبسایت دولت فدرال وجود دارد. شما می‌توانید این فرم را تکمیل کنید و بعد که بر اساس محتوای تکمیل شده، نامه رسمی صادر generate شد آن را پرینت بگیرید و امضا کنید. اگر نمی‌توانید فرم را بازکنید مطالب این صفحه را ببینید و از امکانات دیگر برای نگارش نامه استفاده کنید. اهمیت این نامه (و هم‌چنین شناسنامه تفصیلی) وقتی فرزندان همراه مادر هستند بیشتر می‌شود چون عدم تشابه نام خانوادگی بین فرزند و مادر می‌تواند شک‌برانگیز باشد.

اگر به هر دلیلی (مرگ، طلاق…) تنها یکی از والدین حضانت فرزند را برعهده دارد باید مدرک تکمیلی (برگه طلاق به همراه حکم حضانت، برگه فوت …) دال بر دلیل تک‌والدینی بودن فرزند هم موجود باشد.

مدرک دوم، تصویر شناسنامه کامل فرزند است که اسامی والدین در آن قید شده باشد تا بتواند صحت محتوای فرم را تایید کند. مثلا اگر فرزند در کانادا به دنیا آمده باشد، کپی شناسنامه تفصیلی long form وی که حاوی همه اطلاعات لازم است کفایت می‌کند.

پاسخ به چند پرسش مرتبط:

آیا لازم است که رضایت‌نامه، تایید رسمی یا گواهی امضا notify شده باشد؟

جایی در سایت دولتی به این موضوع اشاره نشده و در تجربه‌های شخصی هم هیچ‌گاه کسی چنین چیزی نخواسته است.

آیا حتما این مدارک در فرودگاه یا پست دم مرز درخواست می‌شود؟

این مدارک توسط دولت کانادا «توصیه» شده است. اینکه مسئولان مربوطه در فرودگاه یا مرز زمینی آنها را مطالبه کنند بستگی به نظر افسر بررسی کننده یا مامور پرواز دارد. در تجربه شخصی نگارنده، چندین بار این اتفاق افتاده اما همیشگی نبوده است. به هر حال آن‌قدر تکرار شده که دیگران متذکر شوم بهتر است که این مدارک را آماده داشته باشند چون در فقدان آنها، مسئولان امور در فرودگاه یا مرز می‌توانند از سفر فرزندان به ظن اینکه اجازه خروج آنها توسط یکی از والدین داده نشده، جلوگیری کنند.

این مدارک چه زمانی درخواست می‌شوند؟

عموما در زمان خروج از کانادا اما در زمان ورود هم درخواست شده‌اند. معمولا در زمان صدور کارت پرواز برای خروج یا در زمان بررسی پاسپورت در زمان ورود. بر اساس تجربه شخصی، رضایت‌نامه در زمان خروج مهم‌تر است و بیشتر درخواست می‌شود و شناسنامه تفصیلی در زمان ورود!

 


آیا میدانید اولین گام برای مهاجرت به کانادا و دریافت اقامت دایم کانادا تکمیل فرم ارزیابی رایگان است!


شنبه ۲۳ شهريور ماه ۱۳۹۲ در ۰۶:۳۹:۴۱ ق.ظ - پیوند همیشگی
مجید بسطامی - Majid Bastami - بازدید : ۵۷۳۸ - برچسب ها:
consent letterرضایت‌نامه والدینسفر با کودکانtravel with children

دیدگاه خوانندگان

 • به این دیدگاه پاسخ دهید مرضیه
  شنبه ۳ بهمن ۱۳۹۴

  با درود
  از من موقع خروج با فرزندم از کانادا هیچ مدرکی خواسته نشد ولی در حال حاضر من بعلت اختلاف با همسرم نگران خارج شدن ایشان همراه پسر پنج ساله ام از کانادا و انتقال او به ایران هستم. با توجه به اینکه من تجربه سفر با پسرم را بتناایی داشته ام و مدرکی هم خواسته نشد پس ایا امکان بیرون بردن پسرم هم به راحتی برای همسرم وجود دارد?ایا کاری میتوان برای جلوگیری از خروج بدون اجازه من کرد. ما pR داریم و یک سال به گرفتن پاس کانادایی مانده.
  با سپاس

ثبت دیدگاه شما
دیدگاه ارسالی شما پیش از نمایش نیاز به تایید مدیریت خواهد داشت.
مطالب مرتبط:
راه هایی برای اقتصادی تر مسافرت کردن
توصیه نشریه Canadian Immigrant

راه‌هایی برای اقتصادی‌تر مسافرت کردن

۲۷ دي ۱۳۹۵ - دور بودن از کشور زادگاه تاثیر زیادی بر روابط خانوادگی و فامیلی افراد به جا می گذارد. البته درست است که اعضای خانواده می توانند برای دیدار با شما به کانادا...
آخرین مطالب سایت:
برنامه زنده پاسخ به سوالات مهاجرتی جمعه ها ساعت 21 00 پخش می شود

برنامه زنده پاسخ به سوالات مهاجرتی، جمعه ها ساعت 21:00 پخش می شود

برنامه بعدی: جمعه 4 مرداد ماه 1398 ۲۶ تير ۱۳۹۸ - برنامه زنده پاسخ به سوالات مهاجرتی با حضور علی مختاری، عضو رسمی انجمن کانادایی نظارت بر مشاورین مهاجرت ICCRC و نیز عضو کانون وکلای دادگستری تهران، جمعه ها   ساعت 21:00 به وقت تهران  12:30...
علی مختاری ۵ جولای در سمینار Bonjour Quebec سخنرانی می کند
موضوع سخنرانی: در کبک کار یا تحصیل می کنید؟ روش مناسب برای دریافت اقامت دایم شما چیست؟

علی مختاری ۵ جولای در سمینار Bonjour Quebec سخنرانی می کند

۱۲ تير ۱۳۹۸ - اگر در کبک درس می خوانید یا مشغول کار هستید این سمینار برای شماست. سمینار Bonjpur Quebec در تاریخ ۵ جولای در دانشگاه کنکوردیا به نشانی 1455 خیابان مزونوف غربی برگزار می...
چرا اول ژوییه روز ملی کانادا نامیده شد

چرا اول ژوییه روز ملی کانادا نامیده شد؟

۶ تير ۱۳۹۸ - آنچه که امروز به نام کانادا می شناسیم، به اتفاق یک ژوییه ۱۸۶۷ بر می گردد. یکم ژوییه روز ملی کانادا؛ سالگرد تصویب قانون بریتانیایی آمریکای شمالی در این تاریخ است. قانونی...
تصمیم کبک در مورد ۱۸۰۰۰ پرونده نیروی متخصص نهایی شد چه کردیم و چه می توان کرد
تحلیل علی مختاری در مورداتفاقات اخیر در سیستم مهاجرت کبک

تصمیم کبک در مورد ۱۸۰۰۰ پرونده نیروی متخصص نهایی شد: چه کردیم و چه می توان کرد؟

۲۷ خرداد ۱۳۹۸ - خبر عجیبی بود. ساعت ۴ صبح روز یکشنبه لایحه را تصویب کردند. زمانی که همه خواب هستند و تعطیل آخر هفته است بدون خبر قبلی. نمی دانم چرا با این عجله...
دور جدید انتخاب های اکسپرس انتری با حداقل امتیاز 465
انتخاب شماره 119 اکسپرس انتری در12 ژوئن 2019

دور جدید انتخاب های اکسپرس انتری با حداقل امتیاز 465

۲۳ خرداد ۱۳۹۸ - انتخاب شماره 119 اکسپرس انتری که صبح روز چهارشنبه 12 ژوئن 2019 انجام شد، تعداد 3350 دعوت نامه با حداقل امتیاز 465 صادر شد.  حداقل امتیاز برگزیدگان در انتخاب شماره 118 نیز...
پیام تبریک جاستین ترودو به مناسبت عید فطر

پیام تبریک جاستین ترودو به مناسبت عید فطر

۱۵ خرداد ۱۳۹۸ - جاستین ترودو، نخست وزیر کانادا در بیانه ای، اعلام داشت: «امشب با غروب خورشید، مسلمانان کانادا و تمام جهان، عید فطر را جشن خواهند گرفت. این عید نشان دهنده پایان ماه...

راهنمای جستجو در سایت

 • جهت جستجوی یک عبارت خاص از گیومه در دو طرف عبارت استفاده کنید. مانند:
 • جهت جستجوی چند کلمه در کل مطلب، کلمات را با فاصله از هم وارد کنید. مانند:
 • جهت جستجو در تنها عنوان مطالب، پیش از کلمه کلیدی خود از عنوان: و یا title: استفاده کنید. مانند:
 • جهت جستجو در تنها متن مطالب، پیش از کلمه کلیدی خود از متن: و یا body: استفاده کنید. مانند:
 • جهت جستجو در تنها خلاصه مطالب، پیش از کلمه کلیدی خود از خلاصه: و یا brief: استفاده کنید. مانند:
 • شما می توانید تمام موارد را ترکیب کنید. برای ترکیب شرایط عنوان، متن و خلاصه، بین شرط ها ; (سمی کالن - semicolon) قرار دهید. مانند:
  • عنوان:دهان و دندان;متن:"مسیر شغلی دندانپزشکان" (نشانم بده)
  • title:دهان و دندان;body:"مسیر شغلی دندانپزشکان" (نشانم بده)
 • توجه داشته باشید که هر مطلبی که در آن حداقل یکی از شرایط جستجو برقرار باشد در نتایج جستجو قرار می گیرد.