آیا میدانید با ورود به سایت کنپارس با استفاده از نام کاربری و کلمه عبور خود، می توانید ضمن استفاده از مطالب ویژه اعضا، با مطالعه و به اشتراک گذاری هر مطلب امتیاز جمع کنید! بااستفاده از این امتیاز ها، می توانید بر روی قرارداد خود با کنپارس تخفیف دلاری بگیرید و یا محصولات و سرویس های کنپارس را خریداری کنید!
در صورتی که عضو سایت هستید، از اینجا وارد شوید. اگر هنوز عضو سایت نشده اید، در این صفحه ثبت نام کنید. عضویت در سایت رایگان وسریع است! برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد سیستم امتیاز دهی کنپارس، اینجا و اینجا را ببینید.
 • شش راهکار مالی برای مهاجران

  شش راهکار مالی برای مهاجران


توصیه‌های گِیل واز-اُکسلید، نویسنده و استاد مسائل مالی در تلویزیون کانادا

 

روش توصیف صادقانه و واقعی از مسائل و البته خنده‌های بلند ناهنجارگونه‌اش او را به یکی از شخصیت‌های شناخته شده تلویزیون کانادا تبدیل کرده است. ‌اما گیل واز- اُکسلید مجری جامائیکایی‌الاصل برنامه‌های تلویزیونی Til Debt Do Us Part ، Princess و Money Moron در شبکه Slice TV هرگز تصور داشتن شغلی در تلویزیون را نمی‌کرد.

به عقیده وی، مهاجرت به کانادا در سن ۱۷ سالگی ضربه روحی کم‌اهمیتی به حساب نمی‌آید. او در مصاحبه‌ای که با مجله Canadian Immigrant داشته است، کمی از مهاجرتش می‌گوید: «اندازه و مقیاس همه چیز در این کشور بیش از حد تصور من بود. من در جامعه کوچکی زندگی کرده بودم و در نتیجه با مهاجرت به این کلان‌شهر با جمعیت بسیار زیاد، ساختمان‌های بلندتر و ماشین‌های بیشتر، همه چیز را خارج از تصورم و متفاوت با آنچه که در زندگی‌ام دیده بودم، یافتم.» علاوه بر سازگاری با مسائل محیطی، او طعم نژادپرستی را برای اولین بار می‌چشد. واز-اُکسلید می‌گوید: «در آن زمان تبعیض زیادی علیه جامائیکایی‌ها و بخصوص سیاه‌پوست‌ها وجود داشت. لحن و لهجه من هنگام صحبت کردن در پشت تلفن باعث می‌شد که سیاه‌پوست بنظر بیایم و این اولین باری بود که صدایم برعلیه خودم به کار گرفته می‌شد.»

واز-اُکسلید موفقیت‌های حرفه‌ای خود را مدیون همین تجربیات تلخ شخصی‌اش می‌داند. او می‌گوید: «یکی از دلایلی که من توانستم به خوبی با این حجم عظیم جمعیت ارتباط برقرار کنم این بود که خودم هم تجربیات زیاد مشابه‌ای داشته‌ام. مهاجر هستم، تجربه ازدواج و طلاق دارم، مادر بوده‌ام، حتی فرزندخوانده هم داشته‌ام. من به خوبی از پس همه اینها بر‌آمده‌ام و این اتفاقات موجب توقف من نشده‌اند، بنابراین نباید شما را هم ناامید کنند و باعث توقف‌تان در مسیر زندگی گردند.»

در حالی که واز- اُکسلید در یک خانواده ثروتمند بزرگ شده بود زندگی او با مهاجرتش به کانادا به طرز چشمگیری دچار دگرگونی شد. او از جایی می‌آمد که راننده شخصی، مستخدم، آشپز و باغبان همیشه و همه جا در خدمتش بودند، ولی اینجا در کانادا او مجبور بود که کارهایش را خودش انجام دهد و با اتوبوس این ور و آن ور برود. اینها کمی از بسیار تغییراتی بودند که او با آنها مواجه می‌شد.

او می‌گوید شمه مالی خوب‌اش نتیجه بزرگ شدن در یک خانواده ثروتمند نیست،‌ اما به راحتی می‌تواند بازتابی از شخصیت او باشد. برخلاف حضورش در تلویزیون و درآمد هنگفتی که کسب کرده، زندگی ساده‌ای دارد، زیاد پول لباس نمی‌دهد، در یک خانه معمولی حومه شهر زندگی می‌کند و هرگز یک ماشین لوکس نخریده است. او می‌گوید: «من معمولا پا روی خواسته‌هایم می‌گذارم.»

او پس از اینکه از کالج سنکا با مدرک مشاور مسائل حقوقی فارغ‌التحصیل شد، کارش را با عنوان دستیار کارمند ‌امور اداری آغاز کرد. چند سال بعد به عنوان نویسنده‌ای مستقل مشغول به فعالیت شد و مقالاتش در ستونی با مضمون مالی در مجله Chatelaine و ۲۷ مجله دیگر به چاپ می‌رسید. در سال ۲۰۰۳ او و مردی که بعدها با هم رسما ازدواج کردند و بچه‌هایش به شهر برایتون انتاریو (دو ساعتی شرق تورنتو) و به خانه‌ای با اقساط ماهیانه کمتر نقل مکان کردند. دو سال به همین منوال گذشت و این در حالی بود که او احساس می‌کرد وقت‌اش دارد به بطالت می‌گذرد. او بیاد می‌آورد که «یک روز دستهایم را بسوی آسمان بلند کردم و گفتم من به یک شغل نیاز دارم ولی نمی‌دانم چطور این کار ‌امکان پذیر است؟» دو روز بعد او یک ایمیل دعوت به کار بعنوان مجری برنامه Til Debt Do Us Part  دریافت کرد. او با خنده می‌گوید: «فکر کنم نتیجه خوش‌شانسیم بود و البته شخصیت قوی......»

واز-اُکسلید آن شوی تلویزیونی را انجام داد و با آن به عنوان بهترین مشاور مالی در کانادا به شهرت رسید. در کنار آن اجرای دو برنامه دیگر تلویزیونی "Princess" (با تمرکز بر موضوع خرج کردن بی‌رویه توسط بچه‌های لوس بعضی خانواده‌ها) و "Money Moron" (در مورد همسرانی که یکی از طرفین از عادت‌های بد مالی طرف مقابل رنج می‌برد) را نیز برعهده داشت.

او همچنین چندین کتاب در مورد راهکارهای مالی نوشته و منتشر کرده است. آخرین کتابش Money Rules شامل ۲۶۱ فصل کوتاه و حاوی تمام پند و اندرزهای منطقی و مفید مالی‌ای است که به خاطر آنها به شهرت رسیده است.

در اینجا او به طور ویژه به شش تا از مهم‌ترین قواعد مالی جهت راهنمایی تازه‌واردین به کانادا برای دستیابی به موفقیت‌های مالی‌شان اشاره می‌کند:

 

۱- بانک‌ها دوست شما نیستند

در مورد ماهیت مالی جدیدتان در کانادا دچار ابهام هستید؟ برای مشاوره به بانک نروید. او می‌گوید: «همه چیز در بخش خدمات مالی طوری طراحی شده است که شما احساس کنید هیچ سررشته‌ای از مسائل مالی نداشته و بنابراین می‌بایست از آنها درخواست کمک نمایید تا راه را به شما نشان دهند. سعی کنید بجای کمک گرفتن از بانک در جهت یافتن بهترین راه، خودتان مطالعه و تحقیق کنید.» اضافه می‌کند: «وقتی که بدون داشتن درکی مناسبی از مسائل مالی و پولی وارد زندگی شوید و به دیگران اجازه دهید شما را در این زمینه راهنمایی و مشاوره دهند، نباید از عواقب گردابی که خود را به آن انداخته‌اید متعجب گردید.»

هنگامی که افراد از پیچیدگی مدیریت مسائل مالی‌شان به وی گله می‌کنند، او این قضیه را رد کرده و می‌گوید: «فقط ۱۵ درصد آنچه که شما باید در مورد مسائل مالی مربوط به سرمایه‌گذاری، بیمه و برنامه‌ریزی در مورد ملک بدانید پیچیده و بغرنج هستند در صورتی‌که بقیه چیزهایی که برای مدیریت موثر پول و مسائل مالی‌تان باید بدانید بسیار ساده هستند.»

 

۲- اعتبار خوب است، بدهی بد است

واز-اُکسلید می‌گوید: «بسیاری از مهاجران دسترسی آسانی به کارت‌های اعتباری مانند آنچه که در‌امریکای شمالی در دسترس همگان می‌باشد، نداشته‌اند. البته با وجود شرکت‌های کارت‌های اعتباری که مایلند به همگان اعتبار اعطاء نمایند- حتی آن دسته از تازه‌واردینی که هنوز آمادگی دارا بودن و استفاده مناسب از این کارت‌ها را ندارند- جای تعجبی نمی‌ماند که این تازه‌واردین به راحتی در دام بدهی بیافتند. معمولا در کمتر کشوری افراد با یک چشم‌به‌هم‌زدن صاحب کارت اعتباری شده و به آنها گفته می‌شود که نگران هیچ چیز نباشند و به راحتی هر آنچه را که می‌خواهند در زندگی داشته باشند با استفاده از این کارت‌ها خریداری نمایند.»

در حالی که دیده شده او در برنامه‌های تلویزیونی‌اش افراد را تشویق به اعتماد کردن به کردیت‌کارت‌ها می‌نماید، در عین حال او این نکته را می‌خواهد روشن کند که اعتبار مضر و شر نیست ‌اما بدهی چرا. می‌گوید: «داشتن کارت اعتباری چیز بدی نیست بلکه به این دلیل در دسترس شما قرار گرفته است که از مزایای آن برخوردار باشید. کردیت کارت‌ها ابزاری مفید برای راحتی و آسایش شما بوده و باعث ایجاد اعتبار شما در جامعه می‌گردند. ولی مشکل از آنجایی شروع می‌شود که این اعتبارها بازپرداخت نشده و تبدیل به بدهی گردند.»

قانون و راهکار واز در مورد کردیت عبارت است از اینکه «اگر‌امروز نمی‌توانید بازپرداخت کنید، قرض نکنید.» از آنجایی که خرید اقلام اصلی در زندگی مانند خانه و ماشین به داشتن اعتبار بلندمدت نیازمند است، او معتقد است که می‌بایست از کارت‌های اعتباری به نحوی استفاده نمود که سابقه اعتباری فرد روز به روز بیشتر شده در نتیجه بتواند وام مورد نیاز را با بهترین شرایط از شرکت وام‌دهنده و برای خرید اقلام ذکرشده دریافت نماید.

ادامه دارد...

(متن کامل در چهاردهمین شماره نشریه پرنیان کانادا منتشر شده است.)

 


آیا میدانید اولین گام برای مهاجرت به کانادا و دریافت اقامت دایم کانادا تکمیل فرم ارزیابی رایگان است!


سه شتبه ۱۹ شهريور ماه ۱۳۹۲ در ۰۷:۱۰:۴۹ ب.ظ - پیوند همیشگی
برگردان: ساقی مطهری - بازدید : ۶۳۶۸ - برچسب ها:
financial advisorتازه واردین کانادا
ثبت دیدگاه شما
دیدگاه ارسالی شما پیش از نمایش نیاز به تایید مدیریت خواهد داشت.
مطالب مرتبط:
شش راهکار مالی برای مهاجران قسمت دوم
توصیه‌های مالی یک کارشناس به تازه‌واردان

شش راهکار مالی برای مهاجران-قسمت دوم

۱۲ مهر ۱۳۹۲ - در قسمت اول این نوشتار به معرفی واز-اُکسلید، یکی از موفق‌ترین کارشناسان و مشاوران مالی در کانادا که خودش هم مهاجر است پرداختیم و دو توصیه از ۶ توصیه او به...
قسمت دوم  ۱۵ خطای عمده و ویرانگر مهاجران تازه وارد
توصیه‌های کاربردی برای مهاجران

قسمت دوم - ۱۵ خطای عمده و ویرانگر مهاجران تازه‌وارد

۶ بهمن ۱۳۹۵ - چون برخی خواسته اند زودتر مطالب ادامه یابد و دوستی هم توصیه کرده بودند خلاصه بنویسم تعداد موارد را کمتر کردم اما فاصله انتشار را کوتاه تر کردم. اگر توضیحات هم...
ناهماهنگی میان زوجین بر سر اهداف و الزامات مهاجرت
چرا مهاجرت برای برخی افراد بسیار دشوار است؟ قسمت اول

ناهماهنگی میان زوجین بر سر اهداف و الزامات مهاجرت

۴ امرداد ۱۳۹۵ - در ارتباط با موفقیت یا عدم موفقیت در مهاجرت بارها به موضوع آمادگی اشاره کرده‌ایم. بسیاری از متقاضیان مهاجرت در وضعیتی که می‌توان آن را آمادگی نسبی نامید قدم بر خاک...
ناهماهنگی میان زوجین بر سر اهداف و الزامات مهاجرت
چرا مهاجرت برای برخی افراد بسیار دشوار است؟ قسمت اول

ناهماهنگی میان زوجین بر سر اهداف و الزامات مهاجرت

۲۹ فروردين ۱۳۹۳ - در ارتباط با موفقیت یا عدم موفقیت در مهاجرت بارها به موضوع آمادگی اشاره کرده‌ایم. بسیاری از متقاضیان مهاجرت در وضعیتی که می‌توان آن را آمادگی نسبی نامید قدم بر خاک...
توافق جدید دولت فدرال و استان انتاریو برای آموزش مهاجران متخصص
در قالب سرمایه‌گذاری در Ontario Bridge Training

توافق جدید دولت‌ فدرال و استان انتاریو برای آموزش مهاجران متخصص

۱۶ آذر ۱۳۹۲ - وزرای مهاجرت دولت فدرال و استان انتاریو موافقت کردند تا با سرمایه‌گذاری مشترک در مورد برنامه شناخته شده«دوره‌های آموزشی بریجینگ (معادل‌سازی)» Ontario  Bridge Training آن را گسترش دهند. برنامه فوق که یکی...
شش راهکار مالی برای مهاجران قسمت دوم
توصیه‌های مالی یک کارشناس به تازه‌واردان

شش راهکار مالی برای مهاجران-قسمت دوم

۱۲ مهر ۱۳۹۲ - در قسمت اول این نوشتار به معرفی واز-اُکسلید، یکی از موفق‌ترین کارشناسان و مشاوران مالی در کانادا که خودش هم مهاجر است پرداختیم و دو توصیه از ۶ توصیه او به...
قسمت پنجم  ۱۵ خطای عمده و ویرانگر مهاجران تازه وارد
توصیه‌های کاربردی برای مهاجران

قسمت پنجم - ۱۵ خطای عمده و ویرانگر مهاجران تازه‌وارد

۵ شهريور ۱۳۹۲ - در اینجا آخرین بخش از مجموعه مباحث با عنوان «۱۵ خطای عمده تازه‌واردان» که بسیار مورد استقبال و توجه دوستان مخاطب قرار گرفته بود ارائه می‌شود. خطای چهاردهم: افراط...
قسمت سوم  ۱۵ خطای عمده و ویرانگر مهاجران تازه وارد
توصیه‌های کاربردی برای مهاجران

قسمت سوم - ۱۵ خطای عمده و ویرانگر مهاجران تازه‌وارد

۱۰ امرداد ۱۳۹۲ - با تشکر از کامنت‌های پرمحبت دوستان، در ادامه دو قسمت از سلسله مطالب بررسی مهم‌ترین خطاها و اشتباهاتی که مهاجران تازه‌وارد مرتکب می‌شوند (قسمت اول و قسمت دوم) ...
ورود سریع دایمی و با درآمد به بازار کار

ورود سریع، دایمی و با درآمد به بازار کار

آشنایی با برخی برنامه‌های انتاریو برای کاریابی تازه‌واردان ۸ تير ۱۳۹۲ - توجه به این نکته که سیاست‌ها و برنامه‌های دولتی استان انتاریو جهت کمک به مهاجرین تازه‌وارد برای ورود به بازار کار، هماهنگ و در راستای استراتژی جامع مهاجرتی این استان می‌باشد...
محاسبه هزینه مصرف برق در انتاریو
رعایت نکاتی ساده برای کاهش هزینه‌ها

محاسبه هزینه مصرف برق در انتاریو

۲۶ بهمن ۱۳۹۰ - الکتریسیته یکی از انرژی‌های بسیار پرمصرف در کاناداست. فعالیت‌های بسیار زیادی در داخل خانه‌ها، خیابان‌ها، و شرکت‌ها با این انرژی انجام می‌شود و به عنوان مثال زمانی‌که برق منزل...
صد روز اول در کانادا

صد روز اول در کانادا

۲۹ اسفند ۱۳۸۶ - برای همه مهاجرین بسیار مهم است که بدانند در اولین روزهای ورود چه در پیش دارند. بر آنیم در این بخش تا حدودی به این نیاز پاسخ گوییم. از آنجا که...
آخرین مطالب سایت:
خدمات پاسپورت کانادایی در دوران کرونا

خدمات پاسپورت کانادایی در دوران کرونا

۲۴ دي ۱۳۹۹ - به دنبال محدودیت های کرونا، مراکز خدمات حضوری همچنان تعطیل هستند متقاضیانی که پاسپورت آنها در تاریخ 1 فوریه 2019 به بعد منقضی شده است، می توانند ظرف مدت 2 سال از...
نحوه اسپانسرشیپ همسر برای مهاجرت به کبک

نحوه اسپانسرشیپ همسر برای مهاجرت به کبک

۲۳ دي ۱۳۹۹ - شهروندان کانادایی یا مقیمان دائم می تواند شریک زندگی یا همسر خود را که مایل به مهاجرت به کبک هستند، اسپانسر کنند.   از آنجایی که کبک از نظر مهاجرت، دارای اختیارات خاص...
صدور 385 دعوتنامه در اولین انتخاب سال 2021 ساسکاچوان

صدور 385 دعوتنامه در اولین انتخاب سال 2021 ساسکاچوان

۲۳ دي ۱۳۹۹ - متقاضیان مهاجرت می توانند از طریق زیرشاخه های «اکسپرس انتری» و «مشاغل مورد نیاز» اقدام کنند. ساسکاچوان دور جدید صدور دعوتنامه ها را در تاریخ 7 ژانویه برگزار کرد. متقاضیان مهاجرت برای...
پردازش ۳۰۰۰۰ درخواست در برنامه اسپانسرشیپ

پردازش ۳۰۰۰۰ درخواست در برنامه اسپانسرشیپ

۲۳ دي ۱۳۹۹ - با جزییات برنامه  PGPدر سال  ۲۰۲۱ بیشتر آشنا شوید. کانادایی ها و ساکنین دائمی که در سال 2020، برای «برنامه اسپانسرشیپ پدر و مادران، پدربزرگ ها و مادربزرگ ها» (PGP) اقدام کرده...
درخواست های مهاجرت در دوران کووید۱۹

درخواست‌های مهاجرت در دوران کووید۱۹

۲۳ دي ۱۳۹۹ - اقامت کانادا برای متقاضیان و اسپانسرهای خانواده چگونه خواهد بود؟ کانادا در حال پذیرش متقاضیان اقامت دائم می باشد. هرچند، به خاطر تاثیر همه گیری کرونا بر سیستم مهاجرت، قادر به تخمین...
اولین انتخاب مختص PNP سال 2021 اکسپرس انتری

اولین انتخاب مختص «PNP» سال 2021 اکسپرس انتری

۱۸ دي ۱۳۹۹ - انتظار می رود سال 2021 با افزایش اهداف مهاجرتی، سال درخشان تری باشد. در روز 6 ژانویه، کانادا سال جدید را با صدور دعوتنامه برای متقاضیان اکسپرس انتری که دارای نامزدی استانی...
اشتغال نیروی کار خارجی در سایه کرونا

اشتغال نیروی کار خارجی در سایه کرونا

۱۷ دي ۱۳۹۹ - اجازه کار در کانادا برای این افراد چگونه خواهد بود؟   برای ورود به کانادا، نیروی کار خارجی که با اهداف ضروری می آیند، از محدودیت های سفر معاف هستند. متقاضیانی که مایل...
چه کسانی هنوز می توانند به کانادا سفر کنند

چه کسانی هنوز می‌توانند به کانادا سفر کنند

۱۵ دي ۱۳۹۹ - طبق دستور نخست وزیر کانادا، برای محافظت از کانادایی ها در برابر شیوع کووید19، بیشتر سفرهای غیرضروری به کانادا لغو شده اند و اکثر اتباع خارجی نمی توانند به کانادا سفر...
تمدید اقامت ساکنان موقت تا تابستان 2021

تمدید اقامت ساکنان موقت تا تابستان 2021

۱۳ دي ۱۳۹۹ - نیروی کار، دانشجویان، و بازدیدکنندگان خارجی تا 31 آگوست مهلت دارند تا وضعیت اقامت خود را تمدید کنند. اداره مهاجرت کانادا به ساکنان موقت فرصتی دیگر برای تمدید اقامت در کانادا می...

راهنمای جستجو در سایت

 • جهت جستجوی یک عبارت خاص از گیومه در دو طرف عبارت استفاده کنید. مانند:
 • جهت جستجوی چند کلمه در کل مطلب، کلمات را با فاصله از هم وارد کنید. مانند:
 • جهت جستجو در تنها عنوان مطالب، پیش از کلمه کلیدی خود از عنوان: و یا title: استفاده کنید. مانند:
 • جهت جستجو در تنها متن مطالب، پیش از کلمه کلیدی خود از متن: و یا body: استفاده کنید. مانند:
 • جهت جستجو در تنها خلاصه مطالب، پیش از کلمه کلیدی خود از خلاصه: و یا brief: استفاده کنید. مانند:
 • شما می توانید تمام موارد را ترکیب کنید. برای ترکیب شرایط عنوان، متن و خلاصه، بین شرط ها ; (سمی کالن - semicolon) قرار دهید. مانند:
  • عنوان:دهان و دندان;متن:"مسیر شغلی دندانپزشکان" (نشانم بده)
  • title:دهان و دندان;body:"مسیر شغلی دندانپزشکان" (نشانم بده)
 • توجه داشته باشید که هر مطلبی که در آن حداقل یکی از شرایط جستجو برقرار باشد در نتایج جستجو قرار می گیرد.