آیا میدانید با ورود به سایت کنپارس با استفاده از نام کاربری و کلمه عبور خود، می توانید ضمن استفاده از مطالب ویژه اعضا، با مطالعه و به اشتراک گذاری هر مطلب امتیاز جمع کنید! بااستفاده از این امتیاز ها، می توانید بر روی قرارداد خود با کنپارس تخفیف دلاری بگیرید و یا محصولات و سرویس های کنپارس را خریداری کنید!
در صورتی که عضو سایت هستید، از اینجا وارد شوید. اگر هنوز عضو سایت نشده اید، در این صفحه ثبت نام کنید. عضویت در سایت رایگان وسریع است! برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد سیستم امتیاز دهی کنپارس، اینجا و اینجا را ببینید.
 • فرزندان مهاجران گرفتار در میانه دو فرهنگ

  فرزندان مهاجران، گرفتار در میانه دو فرهنگ

سه نوجوان نسل دومی با شرایط مختلف، تصویر هر یک از آنها از وضعیت خود متفاوت از دیگری‌ست.

جان ریتی-سی‌بی‌سی

رونیا عرب، که دانش‌آموز دبیرستان چرچیل شهر وینی‌پگ است، در دبیرستان هیچ تفاوتی با دیگران ندارد و یک دانش‌آموز عادی به نظر می‌رسد. اما او در خانه مدام با والدین خود در مورد نوع پوششی که برای خود انتخاب کرده درگیر است.

این دختر ۱۶ ساله می‌گوید: «والدینم لباس پوشیدن مرا نمی‌پسندند. آنها از من می‌خواهند که مثل آنها باشم اما من هیچ چیز از فرهنگشان نمی‌دانم.»

خانواده عراقی رونیا کاملا به شیوه اسلامی لباس می‌پوشند. مادرش محجبه است و پدرش کت و شلواری، اما رونیا که در ادمونتون به دنیا آمده بیشتر به پوشیدن ساق یا لگینگز و چکمه و تی‌شرت عادت دارد. او بعد از درگیری‌های متعدد با پدرش، خانه را ترک کرده و اکنون یک سالی هست که در یک خانه گروهی زندگی می‌کند.

رونیا یک کانادایی نسل-دومی است که در تعبیر آکادمیک به فرزندان خانواده‌هایی که به کانادا مهاجرت کرده‌اند گفته می‌شود. رونیا نیز همچون بسیاری دیگر از افراد این گروه، سخت در تلاش است تا بتواند میان فرهنگ خانواده‌اش و زندگی در کانادا هماهنگی و انطباق ایجاد کند.

او می‌گوید: «از نظر آنها من یک دختر خیلی بد هستم زیرا از سنت‌ها و سبک زندگی عراقی تبعیت نمی‌کنم، ‌اما از نظر کانادایی‌ها من دختر خیلی خوبی هستم.»

بر اساس پیش‌بینی شورای کانادایی توسعه اجتماعی (Canadian Council on Social Development) تا سال ۲۰۱۶ جوانان مهاجر متولد خارج و داخل کانادا جمعیتی معادل یک‌چهارم از کل جمعیت این کشور را تشکیل خواهند داد. با رشد تعداد افراد در این گروه لازم است تا توجه بیشتری به موفقیت‌ها و نیز شکست‌های آنها مبذول شود.

 

منطقه جنگی، هفت روز هفته و تمام ساعات شبانه‌روز

تحقیقات نشان می‌دهد که بعضی از جوانان مهاجر همچون رونیا در داخل خانواده خود با انتقاد مواجه هستند و برخی دیگر از آنان نیز از معضل بولی‌گری یا قلدری در مدرسه رنج می‌برند. نتایج چندین تحقیق دانشگاهی نیز این خطر را نشان می‌دهد که بسیاری از کانادایی‌های نسل-دومی به گروه‌های خلافکار یا گنگ‌ها می‌پیوندند.

دکتر آدری کوبایاشی، استاد رشته جغرافیای فرهنگی در دانشگاه کویین، می‌گوید که بسیاری از فرزندان مهاجرین «احساس بریده‌بودن» از هویت برایشان ایجاد می‌شود. وی می‌گوید: «گاهی اوقات آنها این تعارض را با ادعا به کانادایی بودن نشان می‌دهند، گاهی هم با حرف زدن از این‌که چقدر احساس محرومیت و جداافتادگی می‌کنند حال خود را بیان می‌کنند. هر دوی این حالت‌ها دو روی یک سکه هستند.»

در دبیرستان چرچیل واقع در محله ریورویوی شهر وینی‌پگ، تنوع قومیت دانش‌آموزان بالاست. مدیر مدرسه، آقای میشل چارترند، دقیقا نمی‌داند که چه درصدی از ۵۰۰ دانش‌آموز مدرسه از فرزندان مهاجران هستند اما این را می‌داند که تعداد این دانش‌آموزان در حال افزایش است.

یکی از دانش‌آموزان مدرسه به نام تارک المایرگی با ۱۶ سال سن، دقیقا نمونه یک دانش‌آموز واقعی در مدرسه است. او در مدرسه بسیار محبوب است و این فصل هم کاپیتان تیم فوتبال دبیرستان شده است. اما به‌رغم این موضوع وی می‌گوید که احساس نمی‌کند «۱۰۰ درصد کانادایی باشد».

آرزوی مادر او این است که او از این هم کمتر کانادایی باشد. خانم شیرین فراق، مادر تارک، دوست دارد که پسرش و چهار فرزند دیگر او بیش از اینها با فرهنگ و پیشینه مصری و اسلامی خود آشنا شوند. او می‌گوید:‌«این کار بسیار دشوار است. یک عذاب کامل. درست مثل یک منطقه جنگی، هفت روز هفته و تمام ساعات شبانه‌روز.»

 

«کانادایی» چیست؟

خانم فراق اعتراف می‌کند که درکی از رشد بچه‌ها و تین‌ایجر شدن آنها در فضای کانادایی ندارد اما از سویی هم دوست ندارد که فرزندانش میراث خانوادگی‌اشان را فراموش کنند.

برای مطالعه ادامه مطلب و متن کامل به این صفحه از وبسایت نشریه پرنیان بروید.

یادآوری: این متن در پرونده موضوع ماه شماره ۱۲ پرنیان منعکس شده است.

 

 


آیا میدانید اولین گام برای مهاجرت به کانادا و دریافت اقامت دایم کانادا تکمیل فرم ارزیابی رایگان است!


شنبه ۱۵ تير ماه ۱۳۹۲ در ۰۸:۵۷:۵۰ ق.ظ - پیوند همیشگی
برگردان: نادیا غیوری - بازدید : ۳۹۴۶ - برچسب ها:
2nd generationiranian second generation
ثبت دیدگاه شما
دیدگاه ارسالی شما پیش از نمایش نیاز به تایید مدیریت خواهد داشت.
مطالب مرتبط:
شکاف های بینا نسلی در خانواده های مهاجران
از چالش‌های فرهنگی مهاجران

شکاف‌های بینا نسلی در خانواده‌های مهاجران

۲۴ امرداد ۱۳۹۲ - کانون گرم و پر مهر خانواده از منظری دیگر صحنه آشوب و نزاع و درگیری است. علاوه بر منازعه بر سر قدرت که در خانواده بی‌شک برقرار است، در سال‌های اخیر...
شکاف های بینا نسلی در خانواده های مهاجران
از چالش‌های فرهنگی مهاجران

شکاف‌های بینا نسلی در خانواده‌های مهاجران

۲۴ امرداد ۱۳۹۲ - کانون گرم و پر مهر خانواده از منظری دیگر صحنه آشوب و نزاع و درگیری است. علاوه بر منازعه بر سر قدرت که در خانواده بی‌شک برقرار است، در سال‌های اخیر...
عشق و نفرت
نگاه نسل دوم مهاجران به پدر و مادر و هویت ایرانی

عشق و نفرت

۱۳ خرداد ۱۳۹۲ - خانواده‌های مهاجر با مشکلات و پیچیدگی‌های زیادی در ارتباط با فرزندان خود روبه‌رو هستند. در واقع بزرگترین چالش برای خانواده‌های مهاجر نحوه سازگاری با محیط جدید و برقراری نوعی تعادل بین...
آخرین مطالب سایت:
تمدید محدودیت های مرزی تا ۲۱ جولای

تمدید محدودیت‌های مرزی تا ۲۱ جولای

۲۹ خرداد ۱۴۰۰ - برای حفظ سلامت عمومی، مرزهای کانادا یک ماه دیگر برای سفرهای بین الملل بسته خواهد بودکانادا محدودیت‌های مرزی خود را برای مسافران بین الملل، تا روز 21 ژوئیه تمدید می‌کند.وزیر امنیت...
وضعیت شهروندی برای متقاضیانی که والدین آنها کانادایی هستند

وضعیت شهروندی برای متقاضیانی که والدین آنها کانادایی هستند

۲۳ خرداد ۱۴۰۰ - متقاضیانی که والدینشان شهروند کانادا هستند، واجد شرایط شهروندی کانادا خواهند بودشهروندان کانادایی می‌توانند در پذیرش درخواست شهروندی فرزندان خود که در خارج از کشور متولد شده اند، تأثیر بسزایی داشته...
محدودیت ۳ ساعته دفتر تهران

محدودیت ۳ ساعته دفتر تهران

در پاسخ‌گویی تلفنی و حضوری ۲۳ خرداد ۱۴۰۰ - به اطلاع می رساند در روز دوشنبه 24 خرداد استثناً به مدت 3 ساعت، از ساعت 8 تا 11 صبح، به دلیل تعمیرات، امکان پاسخ گویی تلفنی به شما عزیزان یا...

راهنمای جستجو در سایت

 • جهت جستجوی یک عبارت خاص از گیومه در دو طرف عبارت استفاده کنید. مانند:
 • جهت جستجوی چند کلمه در کل مطلب، کلمات را با فاصله از هم وارد کنید. مانند:
 • جهت جستجو در تنها عنوان مطالب، پیش از کلمه کلیدی خود از عنوان: و یا title: استفاده کنید. مانند:
 • جهت جستجو در تنها متن مطالب، پیش از کلمه کلیدی خود از متن: و یا body: استفاده کنید. مانند:
 • جهت جستجو در تنها خلاصه مطالب، پیش از کلمه کلیدی خود از خلاصه: و یا brief: استفاده کنید. مانند:
 • شما می توانید تمام موارد را ترکیب کنید. برای ترکیب شرایط عنوان، متن و خلاصه، بین شرط ها ; (سمی کالن - semicolon) قرار دهید. مانند:
  • عنوان:دهان و دندان;متن:"مسیر شغلی دندانپزشکان" (نشانم بده)
  • title:دهان و دندان;body:"مسیر شغلی دندانپزشکان" (نشانم بده)
 • توجه داشته باشید که هر مطلبی که در آن حداقل یکی از شرایط جستجو برقرار باشد در نتایج جستجو قرار می گیرد.