آیا میدانید با ورود به سایت کنپارس با استفاده از نام کاربری و کلمه عبور خود، می توانید ضمن استفاده از مطالب ویژه اعضا، با مطالعه و به اشتراک گذاری هر مطلب امتیاز جمع کنید! بااستفاده از این امتیاز ها، می توانید بر روی قرارداد خود با کنپارس تخفیف دلاری بگیرید و یا محصولات و سرویس های کنپارس را خریداری کنید!
در صورتی که عضو سایت هستید، از اینجا وارد شوید. اگر هنوز عضو سایت نشده اید، در این صفحه ثبت نام کنید. عضویت در سایت رایگان وسریع است! برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد سیستم امتیاز دهی کنپارس، اینجا و اینجا را ببینید.
 • هارپر و بزرگ ترین رسوایی های سیاسی تاریخ کانادا

  هارپر و بزرگ‌ترین رسوایی‌های سیاسی تاریخ کانادا


یادآوری: این نوشته در سیزدهمین شماره نشریه پرنیان کانادا منعکس شده است.

مدتهاست رسانه‌های کانادا عرصه انتشار خبرها، گزارش‌ها و تحلیل‌های فراوان از یک سلسله تمام‌نشدنی از رویدادهایی شده‌اند که به آبروریزی‌های استفن‌هارپر و دولت محافظه‌کاران مربوط می‌شوند.

هارپر زمانی که در سال ۲۰۰۳ به رهبری حزب محافظه‌کاران رسید و پس از آن در انتخابات سال ۲۰۰۴ حزب محافظه‌کار با کرسی‌هایی که در مجلس کانادا بدست آورد، اپوزیسیون (مخالف) رسمی دولت وقت لیبرال شد، از خلافکاری‌ها و فساد و رسوایی‌های مالی لیبرال‌ها به شدت انتقاد می‌کرد. زمانی که حزب محافظه‌کاران در انتخابات سال ۲۰۰۶ به رهبری‌ هارپر وارد مبارزات انتخاباتی شدند و به مصاف لیبرال‌ها، رقیب اصلی‌شان رفتند، با وعده‌ها و شعار مسئولیت‌پذیری دولت و شفافیت در انجام امور کشور، آرای مردم را به خود جلب کردند. شبکه سی‌بی‌سی در یک برنامه خبری خود ویدئوی تدوین شده‌ای از‌هارپر به نمایش گذاشت که شامل پاسخ‌های او به پرسش‌های واحدی را نشان می‌داد. عکس‌العمل نخست‌وزیر در فاصله زمانی ۲۰۰۴ و ۲۰۰۵ تا به امروز که خود به عنوان رئیس دولت، با مسائل مشابه‌ای روبرو شده با آنچه پیشتر ادعا می‌کرد بطرز حیرت‌آوری در تضاد کامل است. لیبرال‌ها که در چاه افتضاح خاصه‌خرجی ۲۵۰ میلیون دلاری‌شان برای به اصطلاح تحکیم فدرالیسم و حفظ یک‌پارچگی کانادا در جریان رفراندم سال ۱۹۹۵ برای استقلال و جدایی کبک فرو افتاده بودند، عمدتا به همین دلیل و بخاطر از دست دادن مشروعیت و مقبولیت‌شان در میان مردم، انتخابات را به محافظه‌کاران باختند.‌ هارپر و محافظه‌کاران در سال ۲۰۰۶ به دولت اقلیت دست یافتند.

چیزی نگذشت که مردم، ناظران و تحلیلگران سیاسی دریافتند که ‌هارپر و محافظه‌کاران با طرح و برنامه‌ای از پیش تدوین شده در خفا گام به گام در پی ایجاد تغییرات عمده در شیوه حکومت‌داری در تمام زمینه‌ها هستند. با وجود اینکه محافظه‌کاران در اقلیت بودند اما از اختیاراتی که با داشتن قدرت حکومتی داشتند، شروع به پیاده کردن طرح‌های خود در زمینه سیاست خارجی، بیمه‌های بیکاری، حقوق بازنشستگی، کم کردن و یا قطع بودجه برنامه‌های رفاهی، امور مهاجرت و از همه مهمتر نقش تازه و ماموریت‌های خلاف سنت ارتش کانادا کردند.

در مواردی از سال ۲۰۰۶ تا انتخابات ماه مه ۲۰۱۱ که محافظه‌کاران بالاخره به رهبری هوشمندانه و رندانه‌ هارپر به دولت اکثریت رسیدند، احزاب اپوزیسیون به درجاتی توانستند جلوی اجرایی شدن شماری از طرح‌های ‌هارپر را با آرای خود بگیرند. اما موارد بسیاری هم بود که برای کارهای اجرایی کشور نیاز به ارائه لایحه به مجلس و تصویب آن نبود؛ پس وزارت‌خانه‌های مختلف تصمیمات و برنامه‌های خود را عملی کردند. تغییرات فاحش در سیاست‌های امور مهاجرتی که سبب تاخیر و یا حتی حذف و تغییر غیر معمول و خلاف منطق بعضی برنامه‌های مهاجرت و لغو ده‌ها هزار تقاضانامه مهاجرت شد و یا تصمیم برای خرید شصت فروند هواپیمای جنگی اف – ۳۵ به قیمت گزاف و از همه مهمتر تغییر و انحراف عمده از آنچه معیار‌ها و نظام ارزشی حضور کانادا در صحنه‌های بین‌المللی است از جمله اقدامات محافظه‌کاران بوده است. در همان انتخابات سال ۲۰۰۶‌ هارپر که زمانی به عنوان رهبر اپوزسیون «پاسخ‌گو بودن مقامات» را فریاد می‌زد حتی در جریان مبارزات انتخاباتی حاضر نشد به پرسش‌های خبرنگاران و گزارشگران پاسخ بدهد. در بسیاری از رویدادها و همایش انتخاباتی، خبرنگاران مکلف و محدود به مطرح کردن تنها سه پرسش شدند، امری که در دموکراسی کانادا بی‌سابقه بوده است. از این وخیم‌تر آنکه کم کم با درز کردن چگونگی تصمیم‌گیری‌های درون حزبی، معلوم شد نخست‌وزیر نه تنها خود پاسخ‌گو و مسئولیت‌پذیر نیست بلکه نمایندگان، مقامات و وزرا را هم بشدت کنترل می‌کند. هیچکس بدون اجازه استفن ‌هارپر و بدون نوشته (در اغلب موارد) و بی‌توافق قبلی با نخست‌وزیر نمی‌تواند در مجلس یا هر جای دیگر و یا با رسانه‌ها سخن بگوید. بارها در رسانه‌ها به صورت واضح روشن شد که چندین مقام مسئول دولتی در باره یک موضوع معین، طوطی‌وار توضیح مشابه‌ای را همانند همکاران خود تکرار می‌کنند.

بعد از پیروزی مشکوک و پر از اما و اگر و تردید محافظه‌کاران، این خصلت‌های دولت محافظه‌کار تحت تاثیر عمدتا رهبری ‌هارپر نمودی چشمگیرتر پیدا کرد و روز به روز مردم کانادا بیشتر و بیشتر نگران کانادا و سامان دموکراتیک آن شدند.

بلافاصله بعد از انتخابات مسئله کارهای خلاف قانون محافظه‌کاران و از جمله افتضاح تلفن‌های اتوماتیک منحرف کننده یا روبوکالز افشاء شد. شماری از کاندیداهای لیبرال و ان‌دی‌پی و هزاران کانادایی به سازمان انتخابات کانادا شکایت کردند که تلفن‌های گمراه کننده و مشکوکی به مردم شده که آنها را در باره محل صندوق‌های رای گیج و یا کاملا منحرف کرده‌اند. معلوم شد که برخی محافظه‌کاران با این موضوع در ارتباط بوده‌اند اما گستره این فعالیت و درگیر بودن یا نبودن اعضا اصلی حجم و سیستماتیک بودن این اقدامات مجرمانه هنوز در دست بررسی است.

از دیگر موضوعات جنجالی اخیر بحث رسوایی‌های مجلس سنا است. زمانی‌ که هارپر رهبر اپوزیسیون بود می‌گفت نمایندگان مجلس سنا باید انتخابی باشند و همینطور از پاکسازی و تجدیدنظر در شیوه کار سنا و سناتور‌ها سخن فراوان می‌گفت. اما زمانی‌که به قدرت رسید، همه آن حرف‌ها جایش را به منصوب کردن دوستان حزب محافظه‌کار در مجلس سنا داد. مایک دافی که یکی از سناتور‌های انتصابی ‌هارپر بوده، رسوایی بزرگی به پا کرده که هنوز جنجال‌های خبری و تبعات آن ادامه دارد.

مایک دافی در حالی‌که به عنوان سناتور سالانه ۱۳۲ هزار دلار حقوق می‌گیرد و مزایای زیادی هم دارد، دست به تقلب مالی و سوء استفاده از منابع مالی سنا از طریق تقاضا برای بازپرداخت هزینه‌هایش (که مشخص شده مرتبط با وظایف سناتوری وی نبوده) زده است. این خبرنگار و برنامه‌ساز پرکار سابق از جمله با ادعای اینکه خانه اصلی‌اش در استان «جزیره پرنس ادوارد» است، مبلغ ۹۰ هزار دلار کمک هزینه مسکنش را در اتاوا از سنا گرفته بود. علاوه بر این پول‌های دیگری هم با حسابسازی دریافت کرده بوده است. بازرس مالی سنا موفق به کشف این تقلب مالی شد که در نتیجه وی مجبور به بازپرداخت پول‌هایی شد که غیرقانونی دریافت کرده بود و برای پرداخت مبلغ کلان ۹۰ هزار دلار کمک هزینه مسکن، نیجل رایت، رئیس دفتر نخست‌وزیر چکی به عنوان کمک به یک دوست قدیمی از حسابی که ادعا کرده حساب شخصی‌اش بوده در اختیار مایک دافی گذاشت. خبرنگار سی‌تی‌وی ماجرا را کشف و افشاء کرد.‌ هارپر که بعد از افشای ماجرا در میان سفرهای خارجی‌اش یکروز در اتاوا بود، هیچ توضیح قانع‌کننده‌ای در این باره ارائه نکرده است. این موضوع به‌ویژه مردم کانادا و حتی بسیاری از طرف‌داران قدیمی این حزب را بسیار عصبانی کرده است. این رسوایی مالی زمانی به اوج خود رسید که نیجل رایت، دست راست نخست‌وزیر دو روز بعد استعفاء داد. مایک دافی هم شبانه از فراکسیون حزب محافظه‌کار در سنا کناره‌گیری کرد. دو سناتور محافظه‌کار دیگر هم درگیری‌های مالی دارند و سناتور مشهور محافظه‌کار خانم پاملا ویلن هم در هفته دوم جون به این جمع افزوده شد. خانم ویلن ده‌ها هزار دلار اختلاف حساب به خاطر مسافرت‌هایش با دفتر امور مالی سنا دارد و تا نیمه ماه جون ۳۸ هزار دلار از این موارد را بازپس داده است. او هم به دستور یا آنگونه که خودش در مصاحبه با سی‌بی‌سی گفته، به توصیه رئیس دفتر تازه‌ هارپر از فراکسیون محافظه‌کاران کنار رفته است.

در اولین فرصتی که استفن ‌هارپر در مجلس حاضر شد، توماس مولکیر، رهبر ان‌دی‌پی همانند یک دادستان، نخست‌وزیر را عملا محاکمه کرد. وی با طرح پرسش‌هایی کوتاه و دقیق فشار بسیار زیادی به هارپر وارد ساخت و نخست‌وزیر با توضحیات تکراری عملا نتوانست آن‌گونه که مدعی بود، مسئله چک ۹۰ هزار دلاری رئیس دفترش به مایک دافی را توجیه کند و به کلی منکر شد که بر اساس قول و قراری رسمی بین دفترش و مایک دافی اینکار انجام شده است. اینجا دیگر اوج نتاقض‌گویی‌ها و خلف وعده‌هایی همانند مسئولیت‌پذیری، پاسخ‌گویی و عملکرد شفاف و نظایرها بود که رهبر محافظه‌کاران با تکرار آنها بر سر کار آمده بود. جاستین ترودو رهبر حزب لیبرال هم پرسش‌های اعتراض‌آمیز و تندی در مجلس مطرح کرد که آنها هم بی‌جواب ماند.

برای مطالعه ادامه و متن کامل این نوشته، این صفحه از وبسایت نشریه پرنیان کانادا را ببینید.


آیا میدانید اولین گام برای مهاجرت به کانادا و دریافت اقامت دایم کانادا تکمیل فرم ارزیابی رایگان است!


سه شتبه ۴ تير ماه ۱۳۹۲ در ۰۷:۳۳:۲۷ ق.ظ - پیوند همیشگی
علی شریفیان - بازدید : ۵۲۵۵ - برچسب ها:
senate scandalهارپر
ثبت دیدگاه شما
دیدگاه ارسالی شما پیش از نمایش نیاز به تایید مدیریت خواهد داشت.
مطالب مرتبط:
کانادا در هفته گذشته
مرور گذرای چند خبر در کانادا در هفته ۱۰-۱۷ ژانویه ۲۰۱۴

کانادا در هفته گذشته...

۲۸ دي ۱۳۹۲ - سنگ تمام دولت هارپر برای شارون با مرگ آریل شارون بعد از سال‌ها کما، رسانه‌های کانادایی -منهای آنها که به‌طور مشخص حامی اسراییل هستند- در مجموع تلاش کردند همان سیاست میانه‌روانه کانادایی‌ها...
هنوز پاییز است و روسیاهی به ذغال مانده
یادداشت سردبیر پرنیان برای شماره ۱۷

هنوز پاییز است و روسیاهی به ذغال مانده

۱۲ آذر ۱۳۹۲ - برای آنها که نمی‌خواهند همه چیز را از پس عینک ایدیولوژیک و ضدیت با این و آن به بهای چشم بستن بر واقعیت‌ها ببینند کاملا آشکار است که دیگر کسی دستگاه...
جیسن کنی راه خود را از هارپر جدا می کند
با سخت‌تر شدن وضعیت نخست‌وزیر

جیسن کنی راه خود را از هارپر جدا می‌کند؟

۳۰ آبان ۱۳۹۲ - جیسن کنی با درخواست از راب فورد، شهردار شهر تورنتو برای کناره‌گیری از قدرت، راه خود را از بقیه محافظه‌کاران به‌ویژه دفتر نخست‌وزیری جدا کرد اما هنوز مشخص نیست که این...
حملات جدید دافی به هارپر شدیدتر شد
با اشکار شدن ماجرای چک دوم و تشویق دفتر نخست وزیری به دروغ‌گویی

حملات جدید دافی به هارپر شدیدتر شد

۸ آبان ۱۳۹۲ - سخنان جدید روز دوشنبه ۲۸ اکتبر مایک دافی فشار را بر استفن هارپر بیشتر خواهد کرد. اگرچه جزییات وقایع سیاسی و اجتماعی کانادا شاید چندان برای مخاطبان این سایت جذابیت نداشته باشد...
طوفان دافی بر علیه هارپر
در ادامه رسوایی سنا

طوفان دافی بر علیه هارپر

۴ آبان ۱۳۹۲ - دولت اتاوا در هفته کاری ۲۱-۲۵ اکتبر شاهد یکی از دشوارترین روزهای کاری خود در ۸ سال حکومت محافظه‌کاران بر این کشور بود و تحلیل‌گران سیاسی اتفاقات به‌وقوع پیوسته در مجلس...
گمانه زنی بر احتمال تغییر وزیر مهاجرت
آیا بزرگ‌ترین تغییرات در کابینه هارپر در راه است؟

گمانه‌زنی بر احتمال تغییر وزیر مهاجرت

۹ تير ۱۳۹۲ - رسانه‌های کانادایی از چند هفته پیش اخباری را درباره احتمال انجام تغییرات جدی در کابینه استفن هارپر مطرح کرده‌اند که در ۴۸ ساعت گذشته به شدت اوج گرفته است. براساس برخی...
صدور سراسیمه مجوزهای سرمایه گذاری ایرانیان قبل از تحویل دولت به لیبرالها
تلاش محافظه کاران برای پوشاندن تخلفات محرز دولت هارپر در روزهای آخر

صدور سراسیمه مجوزهای سرمایه گذاری ایرانیان قبل از تحویل دولت به لیبرالها

۱ آبان ۱۳۹۴ - آنها که از دور دستی بر آتش دارند می دانند که مقررات مهاجرت و سیاستهای مهاجرتی محافظه کاران از سال ۲۰۰۸ تاکنون تا چه میزان در فراز و نشیب بوده است....
هزینه بالای سیاست خارجی هارپر برای کانادا
ترجمه خلاصه مقاله تورنتو استار به قلم هارون صدیقی

هزینه بالای سیاست خارجی هارپر برای کانادا

۱۰ مهر ۱۳۹۴ -  بعد از حضور استفن هارپر، توماس مولکر و جاستین ترودو در مناظره تلویزیونی دوشنبه شب بر سر سیاستهای خارجی نگاهی داشته باشیم به نظرات سیاستمداران و تحلیلگران در اینباره. باب ری (رهبر...
برای رهایی از هارپر من حتما رای می دهم شما چطور
انتخابات ۱۹ اکتبر نزدیک است

برای رهایی از هارپر من حتما رای می دهم. شما چطور؟

۲ مهر ۱۳۹۴ - طولانی ترین رقابت انتخاباتی کانادا اکنون به نفس گیر ترین آن هم تبدیل شده است. نظر سنجی ها خبر از یک رقابت سه طرفه نزدیک میان احزاب لیبرال، محافظه کار و...
سردرگمی و تکرار اولین موضع گیری های مقامات کانادایی در مورد آخرین تحولات پرونده هسته ای ایران
با تاکید بر تداوم تحریم‌ها

سردرگمی و تکرار: اولین موضع‌گیری‌های مقامات کانادایی در مورد آخرین تحولات پرونده هسته‌ای ایران

۱۴ فروردين ۱۳۹۴ - درحالی‌که به غیر از اسراییل، کشورهای عرب منطقه خلیج فارس و نومحافظه‌کاران امریکایی تقریبا همه کشورهای جهان از چارچوب اولیه توافق جامع 6 کشور طرف مذاکره با ایران در پنج‌شنبه دوم...
زبان ناشناسان و آرزوی سال نو
یادداشت سردبیری شماره نوروزی پرنیان

زبان‌‌ناشناسان و آرزوی سال نو

۱۹ اسفند ۱۳۹۳ - واپسین دقایق سالی که به پایان خود نزدیک می‌شود و نخستین لحظات سالی که آغاز می‌شود توام با نوعی تضاد و تداخل احساسات هستند. معمولا مشکلات، دغدغه‌ها و از دست دادن‌های...
اخراج پناهندگانی که اقامت گرفته اند به دلیل سفر به کشور خود
گام جدید و خطرناک هارپر علیه جامعه مهاجرین کانادا

اخراج پناهندگانی که اقامت گرفته اند به دلیل سفر به کشور خود

آیا پناهندگان ایرانی باید نگران باشند؟ ۱۰ اسفند ۱۳۹۳ - در اخبار این روزها آمده است که دولت محافظه کار کانادا به طور جدی پیگیر لغو اقامت و اخراج آن دسته از افراد مقیم کاناداست که در سالهای گذشته به عنوان...
آغاز رابطه تغییر شکل خصومت و طنز هارپری
یادداشت سردبیری شماره 29 پرنیان

آغاز رابطه، تغییر شکل خصومت و طنز هارپری

۱۰ دي ۱۳۹۳ - هیچ تصمیم یا کنش سیاسی وجود ندارد که همه موافق یا همه مخالف آن باشند؛ البته ممکن است شرایط به‌گونه‌ای باشد که عده‌ای از دو سو نتوانند به دلیلی، نظر قلبی...
خلاف گویی مقامات عالی رتبه دولت هارپر در مورد دلیل بستن سفارت کانادا در تهران
شبکه سی‌بی‌سی کانادا فاش کرد

خلاف‌گویی مقامات عالی‌رتبه دولت هارپر در مورد دلیل بستن سفارت کانادا در تهران

۲۶ آذر ۱۳۹۳ - با انتشار بخشی از یک گزارش محرمانه دیپلماتیک توسط شبکه رادیوتلویزیونی CBC گوشه دیگری از اظهارات خلاف واقع و نادرست مقامات دولت هارپر افشا شد.برپایه این گزارش که یکشنبه 30 نوامبر 2014 در این...
برنامه ای تبلیغاتی اما در مسیری درست
تحلیل سردبیر مانی‌سنس از برنامه‌های جدید مالیاتی هارپر

برنامه‌ای تبلیغاتی اما در مسیری درست

۱۴ آذر ۱۳۹۳ - دانکن هوود Duncan Hood سردبیر نشریه کانادایی MoneySense در سرمقاله ماه نوامبر 2014 این مجله نکاتی را درباره برنامه جدید هارپر برای معافیت‌های مالیاتی برخی خانواده‌ها و افزایش کمک‌هزینه‌های کودکان مطرح کرده که...
خلاف گویی مقامات عالی رتبه دولت هارپر در مورد دلیل بستن سفارت کانادا در تهران
شبکه سی‌بی‌سی کانادا فاش کرد

خلاف‌گویی مقامات عالی‌رتبه دولت هارپر در مورد دلیل بستن سفارت کانادا در تهران

۱۱ آذر ۱۳۹۳ - با انتشار بخشی از یک گزارش محرمانه دیپلماتیک توسط شبکه رادیوتلویزیونی CBC گوشه دیگری از اظهارات خلاف واقع و نادرست مقامات دولت هارپر افشا شد. برپایه این گزارش که یکشنبه 30 نوامبر...
آخرین مطالب سایت:
خدمات پاسپورت کانادایی در دوران کرونا

خدمات پاسپورت کانادایی در دوران کرونا

۲۴ دي ۱۳۹۹ - به دنبال محدودیت های کرونا، مراکز خدمات حضوری همچنان تعطیل هستند متقاضیانی که پاسپورت آنها در تاریخ 1 فوریه 2019 به بعد منقضی شده است، می توانند ظرف مدت 2 سال از...
نحوه اسپانسرشیپ همسر برای مهاجرت به کبک

نحوه اسپانسرشیپ همسر برای مهاجرت به کبک

۲۳ دي ۱۳۹۹ - شهروندان کانادایی یا مقیمان دائم می تواند شریک زندگی یا همسر خود را که مایل به مهاجرت به کبک هستند، اسپانسر کنند.   از آنجایی که کبک از نظر مهاجرت، دارای اختیارات خاص...
صدور 385 دعوتنامه در اولین انتخاب سال 2021 ساسکاچوان

صدور 385 دعوتنامه در اولین انتخاب سال 2021 ساسکاچوان

۲۳ دي ۱۳۹۹ - متقاضیان مهاجرت می توانند از طریق زیرشاخه های «اکسپرس انتری» و «مشاغل مورد نیاز» اقدام کنند. ساسکاچوان دور جدید صدور دعوتنامه ها را در تاریخ 7 ژانویه برگزار کرد. متقاضیان مهاجرت برای...
پردازش ۳۰۰۰۰ درخواست در برنامه اسپانسرشیپ

پردازش ۳۰۰۰۰ درخواست در برنامه اسپانسرشیپ

۲۳ دي ۱۳۹۹ - با جزییات برنامه  PGPدر سال  ۲۰۲۱ بیشتر آشنا شوید. کانادایی ها و ساکنین دائمی که در سال 2020، برای «برنامه اسپانسرشیپ پدر و مادران، پدربزرگ ها و مادربزرگ ها» (PGP) اقدام کرده...
درخواست های مهاجرت در دوران کووید۱۹

درخواست‌های مهاجرت در دوران کووید۱۹

۲۳ دي ۱۳۹۹ - اقامت کانادا برای متقاضیان و اسپانسرهای خانواده چگونه خواهد بود؟ کانادا در حال پذیرش متقاضیان اقامت دائم می باشد. هرچند، به خاطر تاثیر همه گیری کرونا بر سیستم مهاجرت، قادر به تخمین...
اولین انتخاب مختص PNP سال 2021 اکسپرس انتری

اولین انتخاب مختص «PNP» سال 2021 اکسپرس انتری

۱۸ دي ۱۳۹۹ - انتظار می رود سال 2021 با افزایش اهداف مهاجرتی، سال درخشان تری باشد. در روز 6 ژانویه، کانادا سال جدید را با صدور دعوتنامه برای متقاضیان اکسپرس انتری که دارای نامزدی استانی...
اشتغال نیروی کار خارجی در سایه کرونا

اشتغال نیروی کار خارجی در سایه کرونا

۱۷ دي ۱۳۹۹ - اجازه کار در کانادا برای این افراد چگونه خواهد بود؟   برای ورود به کانادا، نیروی کار خارجی که با اهداف ضروری می آیند، از محدودیت های سفر معاف هستند. متقاضیانی که مایل...
چه کسانی هنوز می توانند به کانادا سفر کنند

چه کسانی هنوز می‌توانند به کانادا سفر کنند

۱۵ دي ۱۳۹۹ - طبق دستور نخست وزیر کانادا، برای محافظت از کانادایی ها در برابر شیوع کووید19، بیشتر سفرهای غیرضروری به کانادا لغو شده اند و اکثر اتباع خارجی نمی توانند به کانادا سفر...

راهنمای جستجو در سایت

 • جهت جستجوی یک عبارت خاص از گیومه در دو طرف عبارت استفاده کنید. مانند:
 • جهت جستجوی چند کلمه در کل مطلب، کلمات را با فاصله از هم وارد کنید. مانند:
 • جهت جستجو در تنها عنوان مطالب، پیش از کلمه کلیدی خود از عنوان: و یا title: استفاده کنید. مانند:
 • جهت جستجو در تنها متن مطالب، پیش از کلمه کلیدی خود از متن: و یا body: استفاده کنید. مانند:
 • جهت جستجو در تنها خلاصه مطالب، پیش از کلمه کلیدی خود از خلاصه: و یا brief: استفاده کنید. مانند:
 • شما می توانید تمام موارد را ترکیب کنید. برای ترکیب شرایط عنوان، متن و خلاصه، بین شرط ها ; (سمی کالن - semicolon) قرار دهید. مانند:
  • عنوان:دهان و دندان;متن:"مسیر شغلی دندانپزشکان" (نشانم بده)
  • title:دهان و دندان;body:"مسیر شغلی دندانپزشکان" (نشانم بده)
 • توجه داشته باشید که هر مطلبی که در آن حداقل یکی از شرایط جستجو برقرار باشد در نتایج جستجو قرار می گیرد.