آیا میدانید با ورود به سایت کنپارس با استفاده از نام کاربری و کلمه عبور خود، می توانید ضمن استفاده از مطالب ویژه اعضا، با مطالعه و به اشتراک گذاری هر مطلب امتیاز جمع کنید! بااستفاده از این امتیاز ها، می توانید بر روی قرارداد خود با کنپارس تخفیف دلاری بگیرید و یا محصولات و سرویس های کنپارس را خریداری کنید!
در صورتی که عضو سایت هستید، از اینجا وارد شوید. اگر هنوز عضو سایت نشده اید، در این صفحه ثبت نام کنید. عضویت در سایت رایگان وسریع است! برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد سیستم امتیاز دهی کنپارس، اینجا و اینجا را ببینید.
 • سفر به کانادا چه چیزهایی را همراه داشته باشیم  بخش اول مدارک

  سفر به کانادا: چه چیزهایی را همراه داشته باشیم؟ بخش اول: مدارک


 

از مجموعه۱۰۰ روز اول در کانادا
 
سفر به کانادا: چه چیزهایی را همراه داشته باشیم؟
 
بخش اول، مدارک
 
هر نوبت سفر بین ایران و کانادا طولانی‌مدت‌ و گرانقیمت است. قرار بر این نیست که شما هر زمان به چیزی احساس نیاز کردید سوار یک وسیله نقلیه بشوید و به وطن بازگردید. البته این کار با توجه به ویزای قانونی که شما دارید با سهولت انجام پذیر است اما به شرط پرداخت پول، صرف هزینه و انجام هزار جور هماهنگی شغلی و نظایر آن. در ماه‌های اولیه زندگی در کانادا که شما باید در نحوه هزینه‌کرد اندوخته خود دقت بیشتری داشته باشید انجام مسافرت سخت‌تر می‌شود پس بسیار مهم است که بدانیم چه چیزهایی را به همراه بیاوریم و از آوردن کدام‌ها به دلایل قانونی اجتناب کنیم.
 
هر چند مقررات شرکت‌های هواپیمایی با یکدیگر تفاوت‌های جزیی دارد اما تقریباً همه آنها الان به مسافرین ایرانی به مقصد آمریکای شمالی (آمریکا و کانادا) اجازه حمل دو چمدان در اندازه‌های استاندارد که هر یک حداکثر می‌توانند ۲۳ کیلوگرم باشند و یک ساک دستی با ابعداد محدود را می‌دهند. البته ما ایرانیان در مورد تعداد و ابعاد ساک دستی همیشه از خط و خطوط قانونی گذر می‌کنیم و گاهی هم دچار مشکلات جدی می‌شویم اما مجموع وزن ۴۶ کیلو قابل چانه زدن نیست. از این ۴۶ کیلو حداقل ۱۰ کیلو (و بلکه بیشتر) وزن خود چمدان‌ها است و از حدود ۳۰ تا ۳۶ کیلوی باقیمانده، ما باید همه ضرورتهایی که قرار است زندگی ما در چند ماه اولیه را راه بیاندازند همراه کنیم. این عادلانه نیست اما واقعیت دارد. به همین دلیل مجبوریم:
 
۱-      در انتخاب اجناسی که می‌خواهیم بیاوریم دقت کنیم و از دوباره کاری یا انتقال مواد غیرضروری خودداری کنیم؛
۲-       از طرق دیگر و با پرداخت حداقل‌های ممکن اقدام به ارسال برخی اقلام ضروری کنیم؛
۳-        به مسئله گمرک کانادا و موارد قانونی مرتبط با آن توجه کنیم.
 
در این مجموعه پست‌ها به اجمال درباره همه این موارد توضیح خواهیم داد اما در این نوبت به مسئله مدارک شما می‌پردازیم.
 
 کدام مدارک در کانادا به کار شما می‌آیند و بهتر است یا باید آنها را همراه داشته باشید:
 
 • پاسپورت دارای ویزای کانادا. لطفاً بدون این مدرک راهی سفر نشوید چون از جایتان تکان نخواهید خورد! پاسپورت شما باید حداقل ۶ ماه اعتبار داشته باشد تا در آن ویزا مهر شود اما اگر بعد از دریافت ویزا زمان اعتبار آن به سر آمد و شما هنوز راهی نشده بودید، بعد از دریافت پاسپورت جدید، پاسپورت قبلی دارای ویزا را با خود همراه کنید چون بدون آن (حداقل در میانه سفر) اجازه پرواز دوم داده نمی‌شود و برای ورود به کانادا هم آن را لازم دارید.
 • برگه لندینگ که باید در حضور افسر مهاجرت در فرودگاه مقصد در کانادا مهر شود و لحظه ورود شما به کانادا در آن رسماً درج شده و یک نسخه آن به شما داده شود. از خود پاسپورت مهم‌تر است.
 • ترجمه رسمی شناسنامه برای همه اعضا خانواده. به دلایل فراوان بهتر است اصل آن را هم همراه بیاورید که در زمان مورد نیاز و اگر کارتان به سفارت ایران در کانادا افتاد از ضروریات است. همچنین کد ملی خود را برای نیازهای مرتبط با ایران همراه داشته باشید.
 • تمامی مدارک مربوط به ازدواج و طلاق که ترجمه رسمی شده باشند.
 • تمامی مدارک دانشگاهی و تحصیلات تکمیلی به زبان انگلیسی یا ترجمه رسمی آنها. سایر مدارک دیگر که نشان از موفقیت‌های شغلی و حرفه‌ای شما دارد هم ممکن است در آینده نیاز شود. البته این موارد، به اندازه مورد قبلی ضروری نیستند اما شما از همراه داشتن آنها ضرر نخواهید کرد.
 • نامه توصیه اساتید دانشگاه در صورتیکه تمایل به ادامه تحصیل داشته باشید. اگر فعلاً هم تمایل ندارید شاید بعداً تمایل پیدا کنید اما چه کسی قرار است در نبود شما به سراغ اساتید پرمشغله ایرانی رفته و این نامه‌ها را تهیه کند؟ پس بهتر است از حداقل سه استاد به تعداد ۳ تا ۵ نامه امضاء شده دریافت کنید.
 • مدارک کاری معتبر خصوصاً برگه تاییدیه کار اگر از سوی شرکت‌های معتبر بوده باشد.
 • مدارک دال بر گذراندن دوره‌های تخصصی و حرفه‌ای کاری خصوصاً اگر توسط شرکت‌های معتبر بین‌المللی صادر شده باشند.
 • نسخه‌هایی از بهترین پروژه‌هایی که انجام داده‌اید با عکس و تصویر و نقشه‌های پیوست؛ یا برنامه‌های کامپیوتری که توسط شما آماده شده باشد؛ دموی وب سایت‌هایی که شما طراحی کرده باشید. چنین مواردی بعداً در یافتن شغل یا کسب مدارکی چون مهندسی حرفه‌ای کاربرد دارد.
 • گواهینامه بین‌المللی که معمولاً سه ماه (گاه تا شش ماه) اعتبار دارد. البته اگر تمایل به خرید ماشین دارید در این فاصله شما باید گواهینامه کانادایی بگیرید. اگر گواهینامه ایرانی دارید و از صدور آن حداقل یک سال می‌گذرد، ترجمه رسمی آن را همراه داشته باشید. اگر قبلاً ساکن یک کشور اروپایی یا آسیایی بوده و از آنجا گواهینامه گرفته‌اید آن را همراه داشته باشید چون احتمال دارد آن کشور در لیست کشورهایی باشد که گواهینامه‌اش در کانادا معتبر است و شما را از زحمت دریافت دوباره آن راحت کند (بعداً در ذیل همین سرفصل ۱۰۰ روز اول...، به تفصیل به موضوع گواهینامه و رانندگی در کانادا خواهیم پرداخت)
 • اگر قبلاً در کشوری زندگی کرده‌اید که در آن سابقه بیمه شخصی خودرو وجود دارد و شما می‌توانید از شرکت بیمه خودرو خود یک برگه تاییدیه مبنی بر خوش‌سابقگی بیاورید آن را همراه داشته باشید (بعداً در مورد بیمه خودرو در کانادا و مزایای داشتن چنین رکوردی توضیح خواهیم داد)
 • جزییات مربوط به واکسن‌های تزریق شده (کارت واکسن بین‌المللی مهر شده) خصوصاً برای فرزندان کمتر از ۱۶ سال که بدون آن ثبت نام در مدارس، مشکل خواهد شد.
 • کلیه سوابق مهم بیماری نظیر عکس‌های از نقاط حساس بدن خصوصاً اگر در گذشته دچار سوانح رانندگی شده‌اید، نوارهای مغزی، سوابق آلرژی یا ابتلا به آسم یا ام اس و نظیر اینها. هر چیزی که در یک مراجعه احتمالی به مرکز پزشکی در کانادا به عنوان سابقه بیماری لازم به نظر برسد. اگر از عینک طبی استفاده می‌کنید نسخه عینک را همراه داشته باشید البته از دکتر بخواهید لطف کند آن را به خط قابل فهم بین‌المللی بنویسد!
 • اگر می‌خواهید دارو همراه داشته باشید، نسخه پزشک را همراه بیاورید خصوصاً در مورد داروهایی که برای تولید مواد مخدر هم کاربرد داشته باشند و داروهای کدیین‌دار با همان شرط خوانا بودن دستخط پزشک محترم.
 • اگر در ایران با روش‌های لیزری اصلاحی روی پوست خود انجام داده‌اید، از موسسه مربوطه بخواهید روش انجام شده را معرفی کند تا اگر در آینده خواستید این کار را در کانادا ادامه دهید دچار مشکل نشوید.
 • اگر بیمه درمانی سه ماهه گرفته‌اید، مدارک مربوط به آن.
 • دو نسخه از اقلام همراه خود و آنها که در سفر بعدی یا از طریق بار هوایی یا دریایی خواهد آمد، جهت امور گمرکی (جزییات آن را در یک پست دیگر توضیح خواهیم داد)
 • رقم دقیق کلیه نقدینگی که همراه خود دارید چه به صورت پول نقد و چه چک‌های مسافرتی.
 
این عناوین اهم مواردی است که باید یا بهتر است همراه داشته باشید. توصیه می‌کنم از تمامی آنها یک نسخه اسکن با کیفیت خیلی بالا و رنگی تهیه کنید و بر روی یک CD یا DVD یا حافظه قابل انتقال همراه خود جداگانه بیاورید تا اگر مشکلی برای مدارک شما پیش آمد یک تصویر با کیفیت بالا از آن داشته باشید. یک کپی هم در ایران نزد اعضا نزدیک فامیل یا دوستان به امانت بگذارید.
 
اگر به توصیه ما عمل کنید و بعضی از اعضا خانواده جداگانه بیایند  این امکان وجود دارد که مدارک جا مانده را آنها بیاورند.
 
در پست مرتبط بعدی به مهم‌ترین اجناس و اقلام همراه شما اشاره خواهیم کرد.
 
 
 

آیا میدانید اولین گام برای مهاجرت به کانادا و دریافت اقامت دایم کانادا تکمیل فرم ارزیابی رایگان است!


سه شتبه ۲۲ اردي بهشت ماه ۱۳۸۸ در ۰۲:۰۴:۵۰ ق.ظ - پیوند همیشگی
مدیر سایت - بازدید : ۱۱۸۲۹ - برچسب ها:
تازه واردان کانادا
ثبت دیدگاه شما
دیدگاه ارسالی شما پیش از نمایش نیاز به تایید مدیریت خواهد داشت.
مطالب مرتبط
مطالب مرتبط:
شماره بیمه اجتماعی کانادا چیست
Social Insurance Number

شماره بیمه اجتماعی کانادا چیست؟

۱۰ آذر ۱۳۹۵ - تاکنون در چند نوبت به اهمیت دریافت شماره بیمه اجتماعی  Social Insurance Number که به اختصار آن را SIN (بخوانید «سین») می‌نامند اشاره کرده‌ایم. در اینجا به معرفی این کد و...
قسمت اول  چه چیزهایی را همراه نیاوریم
سفر به کانادا

قسمت اول : چه چیزهایی را همراه نیاوریم؟

۲ آبان ۱۳۹۵ -   همراه داشتن چه چیزهایی مشکل ساز است   در چند پست مرتبط قبلی، به مدارک و وسایلی که باید یا بهتر است در زمان اولین ورود به خاک کانادا همراه داشته باشیم اشاره...
قسمت چهارم  الزام به دانستن زبان انگلیسی نقشه راه
نکاتی در مورد فراگیری زبان انگلیسی برای مهاجرین

قسمت چهارم : الزام به دانستن زبان انگلیسی (نقشه راه)

۲۱ مهر ۱۳۹۵ - شما هدف خود را از فراگیری زبان دقیقاً روشن ساخته اید؛ بر اساس آن هدف مهارت های زبانی مورد نیاز را شناسایی کرده اید؛ با استفاده از انواع متدهای علمی و...
قسمت سوم  الزام به دانستن زبان انگلیسی تنظیم برنامه عملی
نکاتی در مورد فراگیری زبان انگلیسی برای مهاجرین

قسمت سوم : الزام به دانستن زبان انگلیسی (تنظیم برنامه عملی)

۱۳ مهر ۱۳۹۵ - در یادداشت های قبلی مرتبط با این سرفصل بیان کردیم که متاسفانه فرایند فراگیری زبان انگلیسی در ایران دقیق و موثر نیست و نتیجه آن شده که بسیاری از ایرانیان به رغم...
قسمت اول  الزام به دانستن زبان انگلیسی  یافتن صورت مسئله
نکاتی در مورد فراگیری زبان انگلیسی برای مهاجرین

قسمت اول - الزام به دانستن زبان انگلیسی ( یافتن صورت مسئله )

۳۰ شهريور ۱۳۹۵ -     نکاتی درباره فراگیری زبان انگلیسی،      دوستان زیادی در مواجهه حضوری یا از طریق تماس با همکاران کنپارس درباره نحوه فراگیری زبان انگلیسی سوال می‌کنند. برخی می‌پرسند چه میزان زبان برای امر مهاجرت...
آغاز سفر به کانادا

آغاز سفر به کانادا

۲۵ شهريور ۱۳۹۵ -   آغاز سفر به کانادا   خوب! اکنون در هواپیما نشسته‌اید و برای چندمین بار پاسپورت را باز کرده‌اید، ویزای قرمزرنگ کانادا با بخش‌های براق و زیبایش را سبک سنگین کرده‌اید و چندباری عبارت...
۱۰۰۰ روز قبل از سفر به کانادا

۱۰۰۰ روز قبل از سفر به کانادا

۸ امرداد ۱۳۹۵ -   برای بسیاری از ما سال‌های انتظار برای دریافت ویزای کانادا یکی از سخت‌ترین ایام زندگی محسوب می‌شود. هر چه زمان جلوتر می‌‌آید این انتظار سخت‌تر می‌شود. اگر برای دوستانمان نامه‌ای از...
آشنایی با دوره های ELT
آمادگی ورود به محیط‌های کار کانادایی

آشنایی با دوره‌های ELT

۱۶ مهر ۱۳۹۴ - محمدعلی شاکرمی مشکل برقراری ارتباط مناسب با کارفرما، همکاران و مشتریان از مهمترین عوامل بازدارنده برای مهاجرین تازه‌وارد به کانادا جهت دستیابی به شغل مورد نظرشان می‌باشد. عدم آشنایی کامل مهاجرین فاقد...
تهیه تلفن همراه در کانادا
توصیه‌هایی به تازه‌واردان

تهیه تلفن همراه در کانادا

۱ امرداد ۱۳۹۴ - این متن در این صفحات از شماره نوروزی پرنیان منعکس شده است.  یکی از ضروری‌ترین نیازهای مهاجران در بدو ورود دسترسی به سیستم‌های ارتباطی مانند تلفن همراه و ثابت، اینترنت و شبکه‌های تلوزیونی خصوصی...
وسایل مورد نیاز و مبلمان ارزان قیمت را از کجا تهیه کنیم
توصیه‌های کاربردی برای مهاجران تازه‌وارد کانادا

وسایل مورد نیاز و مبلمان ارزان‌قیمت را از کجا تهیه کنیم؟

۱ امرداد ۱۳۹۴ - یکی از دغدغه‌های اکثر مهاجرات تازه‌وارد تهیه وسایل مورد نیاز زندگی اعم از وسایل منزل یا کالاهای مصرفی به اقتصادی‌ترین و مقرون به صرفه‌ترین قیمت است. برای کسانی‌که با اندوخته اندک...
تهیه تلفن همراه در کانادا
توصیه‌هایی به تازه‌واردان

تهیه تلفن همراه در کانادا

۷ فروردين ۱۳۹۴ - این متن در این صفحات از شماره نوروزی پرنیان منعکس شده است.  یکی از ضروری‌ترین نیازهای مهاجران در بدو ورود دسترسی به سیستم‌های ارتباطی مانند تلفن همراه و ثابت، اینترنت و شبکه‌های تلوزیونی خصوصی...
آخرین مطالب سایت:
انتخاب شماره 159 اکسپرس انتری

انتخاب شماره 159 اکسپرس انتری

۱۷ امرداد ۱۳۹۹ - کانادا دومین انتخاب «سیستم اکسپرس انتری» را به فاصله دو روز برگزار کرد. در مجموع 250 متقاضی برنامه «نیروی کار ماهر فدرال» (FSTP)، «دعوت نامه برای درخواست» (ITA) برای اقامت دائم دریافت...
اجازۀ کار به دانشجویان آنلاین

اجازۀ کار به دانشجویان آنلاین

۱۶ امرداد ۱۳۹۹ - اداره مهاجرت کانادا از این پس، مدت زمانی را که دانشجویان بین المللی به صورت آنلاین در خارج از کانادا تحصیل می کنند، به عنوان بخشی از «مجوز کار پس...
انتخاب شماره 158 اکسپرس انتری

انتخاب شماره 158 اکسپرس انتری

۱۶ امرداد ۱۳۹۹ - «اداره مهاجرت کانادا»، انتخاب دیگری را برگزار و از متقاضیان دعوت کرده است برای اقامت دائم درخواست بدهند. این انتخاب،  شامل تمامی برنامه های مهاجرتی «سیستم اکسپرس انتری» می شود. اداره مهاجرت...
برگزاری انتخاب برنامه مهاجرت استانی منیتوبا

برگزاری انتخاب برنامه مهاجرت استانی منیتوبا

۱۲ امرداد ۱۳۹۹ - استان «منیتوبا»، 31جولای، نودوپنجمین «انتخاب برنامه مهاجرت استانی» (PNP) خود را برگزار کرد. «انتخاب برنامه مهاجرت استان منیتوبا» (MPNP) در مجموع 199 «نامه مشاوره برای درخواست» (LAA) برای متقاضیان مهاجرت صادر کرد. «...
4 برنامه مهاجرتی که نیازی به اصل مدرک زبان ندارند

4 برنامه مهاجرتی که نیازی به اصل مدرک زبان ندارند

۱۲ امرداد ۱۳۹۹ - اداره مهاجرت کانادا، به جای نسخه اصلی، رونوشت های نتایج آزمون زبان را برای چهار برنامه مهاجرتی خود می پذیرد.   اداره «مهاجرت، پناهندگان و شهروندی کانادا» (IRCC) اعلام کرده است که رونوشت...
برگزاری انتخاب برنامه مهاجرتی استانی ساسکاچوان

برگزاری انتخاب برنامه مهاجرتی استانی ساسکاچوان

۹ امرداد ۱۳۹۹ - استان «ساسکاچوان» در 29 جولای یک انتخاب استانی برگزار کرد و از 502 متقاضی مهاجرت دعوت کرد برای اقامتِ دائم کانادا درخواست بدهند. «برنامه مهاجرتی انتخاب استان ساسکاچوان» (SINP) متقاضیانی از رده...
اجرایی شدن تغییرات برنامه تجربه کبکی

اجرایی شدن تغییرات برنامه تجربه کبکی

۲ امرداد ۱۳۹۹ - از امروز 22 ژوئیه، معیارهای جدیدی برای واجدان شرایط «برنامه تجربه کبکی» (PEQ) اجرا می شود که توسط دولت استانی اعلام شده است. برنامه تجربه کبکی در سال 2010 راه اندازی...

راهنمای جستجو در سایت

 • جهت جستجوی یک عبارت خاص از گیومه در دو طرف عبارت استفاده کنید. مانند:
 • جهت جستجوی چند کلمه در کل مطلب، کلمات را با فاصله از هم وارد کنید. مانند:
 • جهت جستجو در تنها عنوان مطالب، پیش از کلمه کلیدی خود از عنوان: و یا title: استفاده کنید. مانند:
 • جهت جستجو در تنها متن مطالب، پیش از کلمه کلیدی خود از متن: و یا body: استفاده کنید. مانند:
 • جهت جستجو در تنها خلاصه مطالب، پیش از کلمه کلیدی خود از خلاصه: و یا brief: استفاده کنید. مانند:
 • شما می توانید تمام موارد را ترکیب کنید. برای ترکیب شرایط عنوان، متن و خلاصه، بین شرط ها ; (سمی کالن - semicolon) قرار دهید. مانند:
  • عنوان:دهان و دندان;متن:"مسیر شغلی دندانپزشکان" (نشانم بده)
  • title:دهان و دندان;body:"مسیر شغلی دندانپزشکان" (نشانم بده)
 • توجه داشته باشید که هر مطلبی که در آن حداقل یکی از شرایط جستجو برقرار باشد در نتایج جستجو قرار می گیرد.