آیا میدانید با ورود به سایت کنپارس با استفاده از نام کاربری و کلمه عبور خود، می توانید ضمن استفاده از مطالب ویژه اعضا، با مطالعه و به اشتراک گذاری هر مطلب امتیاز جمع کنید! بااستفاده از این امتیاز ها، می توانید بر روی قرارداد خود با کنپارس تخفیف دلاری بگیرید و یا محصولات و سرویس های کنپارس را خریداری کنید!
در صورتی که عضو سایت هستید، از اینجا وارد شوید. اگر هنوز عضو سایت نشده اید، در این صفحه ثبت نام کنید. عضویت در سایت رایگان وسریع است! برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد سیستم امتیاز دهی کنپارس، اینجا و اینجا را ببینید.
 • کارفرماها فکر می کنند کدام بخش های رزومه شما دروغ است

  کارفرماها فکر می‌کنند کدام بخش‌های رزومه شما دروغ است


یادآوری: منبع این مطلب وبسایت ورکوپلیس است.

با هم روراست باشیم. آیا همه آنچه در رزومه خود گفته اید عین حقیقت است؟

خیلی از کارفرماها این طور فکر نمی کنند. آنها هر روز بیش از پیش نسبت به ادعاهای افراد درباره مهارت ها و سوابق کاری اشان مشکوک می شوند. در واقع در نظرسنجی ای که شرکت استخدامی Employment Office انجام داده، مشخص شده که بیش از ۸۰ درصد از کارفرمایان بر این باورند که متقاضیان در پروفایل LinkedIn خود دروغ گفته اند.

ازمیان ۳۰۰ مدیر استخدام و صاحبان بیزینسی که در این نظرسنجی شرکت کرده اند، نظر ۶۷ درصد این بوده که متقاضیان در مورد سوابق شغلی و مسئولیت های خود دروغ می گویند. از دیگر حوزه هایی که به نظر آنها بیشترین اغراق در آنها اتفاق می افتد تاریخ آخرین اشتغال، تحصیلات و مدارک دقیق افراد است. 

آقای تئودور مارسدن، مدیر شرکت Employment Office در این باره می گوید: «در LinkedIn هم همان اتفاقاتی می افتد که در زندگی روزمره می افتد. بالاخره آنچه واقعیت نیست در مرحله ای افشا می شود. بهترین کار این است که تصویری که از خود می سازید با اطلاعات حقیقی همراه باشد تا به این ترتیب وقتی همکاران و آشنایتان می بینند که شما در مواردی دروغ گفته اید یا بزرگ نمایی بیش از اندازه کرده اید، خدشه ای به شهرتتان وارد نشود.»

به همین دلیل ما از آن دسته از اعضای Workopolis ، که در کار استخدام نیرو یا عضو منابع انسانی بودند، پرسیدیم که بیشترین عدم صداقت ها، بزرگ نمایی ها و دروغ های مصلحتی در چه بخش هایی از رزومه افراد اتفاق می افتد که پاسخ آنها این بود:

تحصیلات- در نظرسنجی انجام شده از مدیران منابع انسانی گفته شده بود که خیلی از افراد که حتی به تازگی تحصیل در رشته ای را شروع کرده اند خود را در رزومه فارغ التحصیل آن رشته و یا دارای مدرک لیسانس معرفی می کنند.

تاریخ اشتغال – افراد معمولا در مورد تاریخ آخرین اشتغال خود کمی اغراق را چاشنی می کنند تا یا اهمیت نقش خود را کمی بیشتر نشان دهند یا این که فاصله مدت بی کاری خود را بین دو شغل کوتاه تر از آنچه که بوده نشان دهند.    

مهارت در زبان دوم- کاندیداهایی که در زبان دوم توانایی مکالمه دارند خود را دارای مهارت صحبت عالی یا در حد Native معرفی می کنند. این موضوع معمولا در مورد افرادی که مهارت های زبان فرانسه اشان در حد دبیرستان های کانادا است و برای یک کار دوزبانه تقاضا می دهند مصداق پیدا می کند. اما این قدر زبان دانستن کافی نیست.

عنوان های شغلی – افراد معمولا عنوان های شغلی اشان را کمی دست کاری می کنند تا یا با آن چیزی که در نظر دارند به آن برسند هماهنگ تر باشد یا این عنوان بهتر بتواند کاری را که انجام می داده اند معرفی کند زیرا فکر می کنند عنوانی که داشته اند آن قدر که باید برای کارفرمای آتی اشان جذابیت ندارد.

مهارت های فنی- این دروغ بدترین دروغ ها است زیرا کم تر از دیگران امکان دریافت صحت و سقم آن وجود دارد. احتمالا هیچ شماره ای نیست که یک کارفرما بتواند با آن تماس بگیرد و بفهمد که شما واقعا HTM۵ می دانید یا نه. هرچند وقتی که برای کاری استخدام بشوید که در آن باید این مهارت را داشته باشید، کارتان به بن بست می خورد.

 

دروغ های افراد در رزومه چطور افشا می شود؟

به رغم این که هر روزه کمپانی ها بیش از گذشته در مورد دادن اطلاعات به تماس گیرندگان سختگیری می کنند و سیاست های تازه ای را در این مورد وضع می نمایند، اما همچنان برخی جزییات اصلی را تایید می کنند که از جمله این موارد عنوان شغلی، مدت زمان اشتغال و میزان حقوق دریافتی شماست. (به گفته استخدام کنندگان یکی دیگر از دروغ هایی که افراد می گویند بالا بردن میزان دستمزد است. اما از آنجایی که این مورد در رزومه ذکر نمی شود، من آن را در این فهرست لحاظ نکردم.)

پس به رغم این که ممکن است وسوسه شوید تا برای نشان دادن تصویر بهتری از خود به کارفرمای جدید یا دست بالا داشتن در رقابت شغلی، درباره مهارت ها و تجربیاتتان کمی در رزومه یا در پروفایل LinkedIn خود دروغ بگویید، این را بدانید که این کار اصلا ارزشش را ندارد. حتی یک تلفن کوتاه به کارفرمای کاملا تودار قبلی شما هم می تواند بزرگ ترین دروغ هایتان را نقش بر آب کند. و بزرگ نمایی در مورد مهارت فنی یا زبانی، که ادعایش را کرده اید اما واقعا مجهز به آن نیستید، در هنگام کار خیلی زود آشکار خواهد شد.    

شاید نخواهید در راه به دست آوردن یک شغل در مورد مهارت ها و توانایی هایتان دروغ بگویید. اما شاید بد نباشد که در مورد چیزهایی که هیچ ربطی به کار و قابلت هایتان نداشته کمی دروغ بگویید که شاید بتواند به کار استخدام شدنتان هم بیاید. این هم بعضی از این دروغ ها:

من هیچ وقت آنجا کار نکرده ام. خیلی خوب. هیچ وقت دقیقا این حرف را نزنید. اما اگر در جایی کار کرده اید که پایان خوبی نداشته و این موضوع می تواند به ضرر موقعیت آینده شما تمام شود (مثلا به هر دلیلی اخراج شده اید یا مدت کارتان خیلی کوتاه بوده و غیره) فقط بهتر است که در رزومه اتان هیچ اسمی از آن کار نبرید. فقط از مشاغل مرتبطی که در آنها تجربه کسب کرده اید و به درد کارفرمای فعلی هم می خورد نام ببرید. رزومه شما مدرکی است که باید شما را بهتر عرضه کند نه این که فهرست کاملی باشد از هرچه کرده اید.

رییس قبلی من بهترین رییس بود و کل تیم هم عالی بودند. هیچ کس نیست که همه آدم ها را دوست داشته باشد و بعصی از روسا هم واقعا وحشتناکند. اما حتی اگر حق با شما بوده و همکارانتان هم یک عده آدم مزخرف بوده اند، گفتن این حرف شانس استخدامتان را کم می کند. خیلی مهم است که کارفرما شما را عضوی از یک  گروه با رفتاری دوستانه و مثبت ببیند. با گلایه از رییس قبلی، از شما تصویر یک فرد معترض در ذهن کارفرمای جدید ساخته می شود و این پرسش در ذهن او شکل می گیرد که در مورد خود او قرار است چه بگویید.

برای مشاهده اصل مطلب اینجا کلیک کنید. 

 


آیا میدانید اولین گام برای مهاجرت به کانادا و دریافت اقامت دایم کانادا تکمیل فرم ارزیابی رایگان است!


پنج شنبه ۱۹ اردي بهشت ماه ۱۳۹۲ در ۰۳:۴۵:۳۴ ق.ظ - پیوند همیشگی
برگردان نادیا غیوری - بازدید : ۷۰۱۲ - برچسب ها:
interviewرزومه کاری کانادارزومه کار در کاناداکارفرمایان کانادامصاحبه کاری در کانادامصاحبه شغلی در کانادا
ثبت دیدگاه شما
دیدگاه ارسالی شما پیش از نمایش نیاز به تایید مدیریت خواهد داشت.
مطالب مرتبط:
چگونه در کانادا خوب کار کنیم
استخدام شدید ... خب بعد؟ / قسمت نخست

چگونه در کانادا خوب کار کنیم؟

راهنمایی هایی برای کسب موفقیت مهاجران در بازار کار کانادا ۱۲ بهمن ۱۳۹۵ - هدف کنپارس از همان گام نخست "موفقیت شما در سرزمین جدید بوده است" و از آن جا که "رمز موفقیت" را "آگاهی" می داند، تمام تلاش خود را برای تولید محتوای...
فاحش ترین اشتباهات در تهیه رزومه
نکاتی درباره کاریابی موفق در کانادا

فاحش‌ترین اشتباهات در تهیه رزومه

۱۳ مهر ۱۳۹۵ - معمولا پنج یا شش اشتباه رایج  هست که افراد به هنگام تهیه رزومه مرتکب آنها می‌شوند و بیشتر آن رزومه ها هم ناشی از یک اشتباه بزرگ‌ اصلی هستند. و به...
فاحش ترین اشتباهات در تهیه رزومه
نکاتی درباره کاریابی موفق در کانادا

فاحش‌ترین اشتباهات در تهیه رزومه

۹ مهر ۱۳۹۵ - چگونه در زمان طراحی رزومه یک شاهکار خلق کنیم معمولا پنج یا شش اشتباه رایج  هست که افراد به هنگام تهیه رزومه مرتکب آنها می‌شوند و بیشتر آن رزومه ها هم ناشی...
قدرت طبیعی خود را افزایش دهید
چگونه در کار و زندگی موفق باشیم؟ / قسمت نخست

قدرت طبیعی خود را افزایش دهید

۲۵ اردي بهشت ۱۳۹۵ -   "نیرویی حیاتی و عامل حیاتبخشی وجود دارد که از طریق شما به عمل تبدیل می ­شود، و چون در همۀ زمانها تنها یک نفر شبیه شما وجود دارد؛ این...
واقعیت های کاریابی
چگونه به شغل دلخواه خود برسیم؟ / قسمت نخست

واقعیت های کاریابی

۲۵ اردي بهشت ۱۳۹۵ - هدف کنپارس از همان گام نخست ”موفقیت ایرانیان در سرزمین جدید“ بوده است و از آنجا که ”رمز موفقیت، آگاهی است“ مدیریت کنپارس تلاش کرده است در کنار سایت خبری تحلیلی ”ParsCanada.com“ و...
واقعیت های کاریابی
چگونه به شغل دلخواه خود برسیم؟ / قسمت نخست

واقعیت های کاریابی

۲۳ اردي بهشت ۱۳۹۵ - هدف کنپارس از همان گام نخست ”موفقیت ایرانیان در سرزمین جدید“ بوده است و از آنجا که ”رمز موفقیت، آگاهی است“ مدیریت کنپارس تلاش کرده است در کنار سایت خبری تحلیلی...
شما که هستید
201 پاسخ برای مصاحبه شغلی در کانادا / قسمت نخست

شما که هستید؟

۲۰ اردي بهشت ۱۳۹۵ - مقدمهتا به اینجا با دقت رزومه خود را تنظیم کرده اید و ساعات طولانی به دنبال روشی برای ابتکار عمل گشته اید. به همراه دوستان و خانواده یادداشت های خود را...
شما که هستید
201 پاسخ برای مصاحبه شغلی در کانادا / قسمت نخست

شما که هستید؟

۸ اردي بهشت ۱۳۹۵ - مقدمهتا به اینجا با دقت رزومه خود را تنظیم کرده اید و ساعات طولانی به دنبال روشی برای ابتکار عمل گشته اید. به همراه دوستان و خانواده یادداشت های خود را با...
آخرین مطالب سایت:
تمدید محدودیت های مرزی تا ۲۱ جولای

تمدید محدودیت‌های مرزی تا ۲۱ جولای

۲۹ خرداد ۱۴۰۰ - برای حفظ سلامت عمومی، مرزهای کانادا یک ماه دیگر برای سفرهای بین الملل بسته خواهد بودکانادا محدودیت‌های مرزی خود را برای مسافران بین الملل، تا روز 21 ژوئیه تمدید می‌کند.وزیر امنیت...
وضعیت شهروندی برای متقاضیانی که والدین آنها کانادایی هستند

وضعیت شهروندی برای متقاضیانی که والدین آنها کانادایی هستند

۲۳ خرداد ۱۴۰۰ - متقاضیانی که والدینشان شهروند کانادا هستند، واجد شرایط شهروندی کانادا خواهند بودشهروندان کانادایی می‌توانند در پذیرش درخواست شهروندی فرزندان خود که در خارج از کشور متولد شده اند، تأثیر بسزایی داشته...
محدودیت ۳ ساعته دفتر تهران

محدودیت ۳ ساعته دفتر تهران

در پاسخ‌گویی تلفنی و حضوری ۲۳ خرداد ۱۴۰۰ - به اطلاع می رساند در روز دوشنبه 24 خرداد استثناً به مدت 3 ساعت، از ساعت 8 تا 11 صبح، به دلیل تعمیرات، امکان پاسخ گویی تلفنی به شما عزیزان یا...

راهنمای جستجو در سایت

 • جهت جستجوی یک عبارت خاص از گیومه در دو طرف عبارت استفاده کنید. مانند:
 • جهت جستجوی چند کلمه در کل مطلب، کلمات را با فاصله از هم وارد کنید. مانند:
 • جهت جستجو در تنها عنوان مطالب، پیش از کلمه کلیدی خود از عنوان: و یا title: استفاده کنید. مانند:
 • جهت جستجو در تنها متن مطالب، پیش از کلمه کلیدی خود از متن: و یا body: استفاده کنید. مانند:
 • جهت جستجو در تنها خلاصه مطالب، پیش از کلمه کلیدی خود از خلاصه: و یا brief: استفاده کنید. مانند:
 • شما می توانید تمام موارد را ترکیب کنید. برای ترکیب شرایط عنوان، متن و خلاصه، بین شرط ها ; (سمی کالن - semicolon) قرار دهید. مانند:
  • عنوان:دهان و دندان;متن:"مسیر شغلی دندانپزشکان" (نشانم بده)
  • title:دهان و دندان;body:"مسیر شغلی دندانپزشکان" (نشانم بده)
 • توجه داشته باشید که هر مطلبی که در آن حداقل یکی از شرایط جستجو برقرار باشد در نتایج جستجو قرار می گیرد.