آیا میدانید با ورود به سایت کنپارس با استفاده از نام کاربری و کلمه عبور خود، می توانید ضمن استفاده از مطالب ویژه اعضا، با مطالعه و به اشتراک گذاری هر مطلب امتیاز جمع کنید! بااستفاده از این امتیاز ها، می توانید بر روی قرارداد خود با کنپارس تخفیف دلاری بگیرید و یا محصولات و سرویس های کنپارس را خریداری کنید!
در صورتی که عضو سایت هستید، از اینجا وارد شوید. اگر هنوز عضو سایت نشده اید، در این صفحه ثبت نام کنید. عضویت در سایت رایگان وسریع است! برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد سیستم امتیاز دهی کنپارس، اینجا و اینجا را ببینید.
 • کارفرمایان از ما چه می خواهند قسمت سوم

  کارفرمایان از ما چه می‌خواهند؟ قسمت سوم

«به نظر من مفهوم تجربه کار کانادایی کاملاً احمقانه است.» دیدگاه مدیر اجرایی و فنی شرکت نایتریک.

یادآوری: متن کامل این نوشتار که در این وبسایت در چند قسمت منتشر خواهد شد، پیشتر در شماره دهم نشریه پرنیان کانادا منعکس شده است.

وقتی برای یافتن شغل در کانادا اقدام می‌نمایید عبارت «داشتن تجربه کار کانادایی مرتبط» زیاد به گوشتان می‌رسد. تازه‌واردین با چالش‌های دیگری از قبیل داشتن مدرک تحصیلی غیرکانادایی، عدم آشنایی با فرهنگ کار کانادایی، داشتن مشکلات در برقراری موثر ارتباط با ارباب رجوع و همکاران نیز مواجه هستند.

نشریه Canadian immigrant در مجموعه مطالبی با عنوان «کارفرمایان چه می‌خواهند؟» پای صحبت افراد مختلفی مانند مدیران منابع انسانی یا مدیران ارشد کارگزینی، که مستقیماً دست‌اندرکار یافتن افراد مستعد جهت استخدام در شرکت‌هایشان هستند، نشسته تا از این طریق از بینش و تفکر این افراد در مورد آن‌دسته از مسائلی که بر استخدام تازه‌واردین موثر هستند آگاه شود و مخاطبانش را نیز آگاه سازد. پرنیان به دلیل اهمیت این موضوع، دو قسمت از این مباحث را ترجمه و در این پرونده به رویت شما می‌رساند. بخش اول از اولین مصاحبه در اینجا و بخش دوم در اینجا منعکس شده‌اند. هر دو بخش قبلی مربوط به مصاحبه اول بودند.

در گفتگوی دوم، نشریه پای صحبت آوانیدرا آتاکوری، مدیر اجرایی و فنی شرکت نایتریک Nytric، پیشرو در صنعت IT که در منطقه می‌سی‌ساگا واقع شده، نشسته تا در خصوص روش‌های استخدامی آن شرکت از وی جویا شود. از آنجا که ماهیت فعالیت‌های این شرکت با بسیاری از شرکت‌های دیگر متفاوت است دیدگاه‌های مدیر امور استخدامی آن می‌تواند تصویری متمایز و تکمیل کننده از بحث ارائه دهد.

آتاکوری می‌گوید: «مهم نیست که افراد از کجا آمده‌اند، ما بهترین و درخشان‌ترینشان را استخدام می‌کنیم.» شاید رویکرد وی وقتی پای استخدام مهاجر نخبه به میان می‌آید، از آن‌جا که خودش نیز از هندوستان به کانادا مهاجرت کرده و توانسته یک بیزینس جمع و جور و موفق را به‌رغم تمام نابرابری‌ها ایجاد نماید بیشتر حالت آینده‌نگرانه به خود می‌گیرد.

شما به دنبال چه مهارت‌هایی در کارمندانتان اعم از نیروی کار ماهر آموزش‌دیده خارجی یا نیروی کار کانادایی هستید؟

ما خودمان را یک شرکت تجاری در زمینه تکنولوژی می‌نامیم. فعالیت ما در زمینه تکنولوژی‌های پیشرفته high tech بوده و با فعالیت‌های زیادی مانند الکترونیک، توسعه مهندسی و فعالیت‌های توسعه‌ای و تحقیقاتی در ارتباط هستیم. بنابراین ما همواره در پی یافتن افرادی هستیم که در زمینه سخت‌افزار، نرم‌افزار و مهندسی مکانیک متبحر باشند- افرادی که به واقع در امر ابداع و توسعه دارای تجربه‌ای دیرینه ‌باشند. ما همچنین به‌دنبال افرادی هستیم که خود را وقف کار کرده و حاضر باشند روی کاری که انجام می‌دهند سرمایه‌گذاری نمایند. مدل بیزینس ما کمی متفاوت با دیگر شرکت‌های سرمایه‌گذاری است. ما در هر پروژه در واقع سرمایه‌امان را با زمان و دیگر منابع تولیدی تلفیق می‌کنیم، بنابراین ما به دنبال افرادی هستیم که انگیزه بالایی داشته باشند.

وقتی به دنبال یک استعداد هستید، تجربه کار کانادایی تا چه میزان برایتان اهمیت دارد؟

مطلقاً هیچ! به نظر من مفهوم تجربه کار کانادایی کاملاً احمقانه است. چرا باید شخصی که تازه از دانشگاه تورنتو فارغ‌التحصیل شده را با  شخص دیگری که دارای سال‌ها تجربه کار در همان زمینه کاری مورد نیاز من است مقایسه کنم؟ نمی‌توان گفت چنانچه آنها در کانادا کار نکرده باشند کلیدی‌ترین شرط مورد نیاز برای داشتن خلاقیت که همانا «مهارت حل مسائل» است را ندارند. من فکر می‌کنم بعضی از شرکت‌ها نداشتن تجربه کار کانادایی را بهانه می‌کنند چون در اصل در شکار استعدادهای واقعی تنبل هستند. به استثناء مشاغلی که پیش‌نیازشان به‌روز کردن اطلاعات در زمینه قوانین و مقررات مربوطه در کاناداست، در بقیه موارد درخواست تجربه کار کانادایی منطقی به ‌نظر نمی‌رسد. از همه اینها گذشته، به عنوان مثال ریاضیات در کانادا همان‌گونه‌ای تدریس می‌شود که در هند می‌شود.

زبان و مهارت‌های محاوره‌ای به هنگام استخدام مهاجرین امری مهم و اساسی به‌نظر می‌رسد. برداشت شما در این زمینه چیست؟

من استخدام فردی با مهارت‌های ضعیف انگلیسی و بدون تجربه کار کانادایی را به فردی که داشتن شغل در نایتریک برایش در حکم میانبری برای رسیدن اهداف دیگر است، ترجیح می‌دهم. البته ما نیز به‌دنبال حداقل سطح مهارت‌های ارتباطی هستیم. همه ما اصطلاحاتی که در فرهنگ‌ها و زبان‌های مختلف برای تایید نکته‌ای یا گفتن «بله» استفاده می‌شود را می‌دانیم، اما جدای از آن، افرادی که برای کار به ما می‌پیوندند باید تلاششان را برای یادگیری اصول ابتدایی مکالمه به‌کار بندند و نباید کار ما را زیاد کنند. آنها مجبور نیستند خیلی روان و سلیس صحبت کنند گرچه کسانی را می‌شناسم که ۱۵ سال است در کانادا زندگی می‌کنند و هنوز سلیس صحبت نمی‌کنند.

مراحل استخدام در شرکت نایتریک به چه صورتی است؟

ما در شروع یک مکالمه اولیه داریم که در آن سطح مهارت‌های ابتدایی متقاضی را از جمله توانایی خواندن و نوشتن و برقراری ارتباط می‌سنجیم، بعد مصاحبه تلفنی انجام می‌دهیم و در مرحله بعدی مصاحبه حضوری به‌عمل آورده و نهایتاً مصاحبه‌های گروهی که در آن‌جا داشتن مهارت‌هایی مانند «توانایی حل مسائل» ارزیابی می‌شوند. همچنین پیشینه تحصیلی فرد نیز مورد بحث و بررسی قرار می‌گیرد تا از مناسب بودن فرد متقاضی برای شغل مورد نظر اطمینان کسب نماییم. در نهایت مصاحبه‌ای برای بررسی جزییات در حضور مدیران گروه و مدیران تولید صورت می‌پذیرد و در این‌جاست که آنها شخص را در موقعیت‌های متفاوت کاری قرار می‌دهند تا عکس‌العمل وی را بسنجند.

چه زمانی جواب برای متقاضی شغل مطلقاً منفی است؟

به قول معروف برای رسیدن به هرچیزی به سرنخ نیاز داریم. من با افرادی مواجه شده‌ام که حتی یک‌بار هم وب‌سایت شرکتی که برای آن تقاضای کار کرده‌اند را چک نکرده‌اند. آنها حتی نمی‌دانستند رزومه‌اشان را برای چه کسی فرستاده‌اند. این روزها رقابت بسیار زیاد است بنابراین چنین اشتباهاتی قابل جبران نخواهند بود. دومین نکته این است که افراد در مورد قابلیت‌هایشان صادق باشند. من افرادی را داشته‌ام که آمده و می‌گفتند که «من از عهده این کار برمی‌آیم» و من می‌دانستم که آنها نمی‌توانند. هر فرد باید این اعتماد به نفس را داشته باشد که در صورتی که قادر به انجام کاری و یا مناسب آن نیست به آن اعتراف نماید. بدترین چیز برای مهاجرین مستاصل شدن و اخراج شدن از کار است و اینها بدترین تاثیر را برای استخدام در شغل بعدی خواهند داشت. من از افرادی که می‌گویند ‌«من آن کسی نیستم که شما به‌دنبالش می‌گردید»، «من نمی‌توانم این کار را انجام دهم» یا «علاقه‌مند به این کار نیستم» قدردانی می‌کنم.

راه مطمئن برای گرفتن نمره خوب از شما در یک مصاحبه شغلی چیست؟

من عاشق این هستم که متقاضی مرا در حین مصاحبه درگیر بحث کرده و به چالش بکشد. زمانی که متقاضی به من می‌گوید «من وب‌سایت شما را چک کرده‌ام و دیده‌ام که چطور فلان مشکل را حل کرده‌اید. واقعا چطور این کار را انجام دادید؟» من به این نتیجه می‌رسم که او می‌داند ما چه می‌کنیم و علاقه‌مند به کار کردن با ماست.

دوم این‌که مثال‌های ملموس از کار قبلی‌اش به من ارائه دهد. به عنوان مثال اگر چیزی را طراحی کرده و یا روی پروژه‌ای کار کرده‌اید آن را در پورتفلیوی خود قرار داده و همراه خود بیاورید. با این کار شما به صورت عینی دستاوردهایتان را به شخص مصاحبه‌کننده ارائه می‌دهید که بسیار اهمیت دارد.

مهم‌ترین نکات برای فردی که متقاضی کار در شرکت نایتریک است چیست؟

مهم‌ترین راهنمایی من این است که فرد پشتکار داشته باشد. ما آگهی‌های شغلی را به صورت معمول و در وب‌سایت‌ها و بنگاه‌های کاریابی قرار می‌دهیم اما در عین حال خیلی‌ها بعد از این‌که مشخصات تماسی من را پیدا می‌کنند رزومه‌اشان را برای من ایمیل می‌کنند. من همیشه از دریافت تقاضاهای ناخواسته استقبال می‌کنم. من تمام آنها را به دقت مطالعه می‌کنم چرا که ممکن است در میان آنها کاندیدای مورد نظر ما قرار داشته باشد. در خیلی مواقع حتی وقتی سمت شغلی خالی وجود ندارد من افراد مناسب را در خاطرم نگه داشته و در موقع مناسب با آنها تماس می‌گیرم. من اعتقاد دارم که امروزه ما باید به‌صورتی خلاقانه به دنبال نخبگان و استعدادها برویم. در مقابل، ما انتظار داریم که افراد جویای کار با پیگیری و ابتکار عمل ما را تشویق به استخدامشان نمایند. ما همچنین برای افرادی که حاضرند به مدت سه ماه و به‌صورت رایگان برای ما کار کنند نیز امتیازاتی قائل می‌شویم زیرا آنها مایل به حل مشکلات ما و یافتن راه حل برای آنها هستند. ما مایل به ایجاد دغدغه‌ای بی‌مورد برای خود با اضافه‌کردن یک فرد به گروهمان نیستیم، اما بعضی اوقات این کار به دردسرش می‌ارزد!


آیا میدانید اولین گام برای مهاجرت به کانادا و دریافت اقامت دایم کانادا تکمیل فرم ارزیابی رایگان است!


سه شتبه ۱۷ بهمن ماه ۱۳۹۱ در ۰۶:۵۷:۴۹ ق.ظ - پیوند همیشگی
برگردان: ساقی مطهری - بازدید : ۴۴۱۱ - برچسب ها:
what employers wantبازار کار کانادابازار مشاغل کانادا
ثبت دیدگاه شما
دیدگاه ارسالی شما پیش از نمایش نیاز به تایید مدیریت خواهد داشت.
مطالب مرتبط:
کارفرمایان از ما چه می خواهند قسمت دوم
آشنایی با انتظارات کارفرمایان از مهاجران در زمان استخدام

کارفرمایان از ما چه می‌خواهند؟ قسمت دوم

۲۸ دي ۱۳۹۱ - یادآوری: متن کامل این نوشتار که در این وبسایت در چند قسمت منتشر خواهد شد، پیشتر در شماره دهم نشریه پرنیان کانادا منعکس شده است. وقتی برای یافتن شغل در کانادا اقدام...
نشست مهاجرت کانادا 30 و 31 ماه می در اتاوا برگزار می شود
افزایش نیروی کار کانادا ضروری است

نشست مهاجرت کانادا 30 و 31 ماه می در اتاوا برگزار می شود

۲۳ فروردين ۱۳۹۷ - نشست مهاجرت کانادا در سال 2018 با هدف یافتن راهکارهای ارتقا سیستم مهاجرتی کانادا 30 و 31 ماه می در اتاوا برگزار خواهد شد. در نوامبر 2017، دولت فدرال کانادا برنامه سه...
افزایش بودجه مهاجرت برای سال های 2018 تا 2020

افزایش بودجه مهاجرت برای سال های 2018 تا 2020

۷ فروردين ۱۳۹۷ - وزرات مهاجرت، پناهندگی و شهروندی کانادا بودجه ای معادل 747 میلیون دلار برای حمایت از برنامه های مهاجرتی در سال های  2018  تا 2020 از دولت کانادا دریافت خواهد کرد. این بودجه...
فرصت ویژه کارآفرینی در کانادا برای مدیران آی تی
رزمه خود را برای ما بفرستید

فرصت ویژه کارآفرینی در کانادا برای مدیران آی تی

۲۱ آذر ۱۳۹۶ - سال گذشته اطلاعیه ای را منتشر کردیم در مورد جذب مدیران آی تی و فرصتی که برای گسترش کار خود به کانادا می توانند در اختیار داشته باشند. متاسفانه برنامه مورد...
سالانه 7 هزار ساکن کبک این استان را ترک می کنند

سالانه 7 هزار ساکن کبک، این استان را ترک می کنند

تقریبا دو سوم افرادی که کبک را ترک می کنند، به انتاریو می روند ۱۴ آذر ۱۳۹۶ - در سال های 2011 تا 2016 تعداد افرادی که استان کبک را ترک کرده اند، افزایش یافته است. مجله مونترال عصر روز سه شنبه 5 دسامبر 2017 نوشت: بر اساس تحلیل های...
چگونه هویت شغلی خود را ارتقا دهیم

چگونه هویت شغلی خود را ارتقا دهیم؟

۱۷ اسفند ۱۳۹۵ - روزنامه "24 ساعت" مونترال مقاله ای با عنوان 9 اشتباه کاری که نباید مرتکب شویم منتشر کرد در حالیکه چند روز از برگزاری همایش کارجویان و کارفرمایان مونترال می گذرد، روزنامه "24...
دو گام آخر و نتیجه گیری
بازی را عوض کنید / قسمت سوم

دو گام آخر و نتیجه گیری

با قانون «سه تکنیک»، در مصاحبه‌های شغلی پیروز میدان شوید ۷ اسفند ۱۳۹۵ - گام نهم: ایمیل پیگیری  چون در مورد ایمیلِ پیگیری، خیلی صحبت شده، این فصل، کوتاه است. تا به حال ندیده ام که شغلی، صرفاً به خاطر ایمیلِ پیگیری، به دست آمده باشد؛...
قانون سه تکنیک مصاحبه
بازی را عوض کنید / قسمت دوم

قانون «سه تکنیک» مصاحبه

با قانون «سه تکنیک»، در مصاحبه‌های شغلی پیروز میدان شوید ۳ اسفند ۱۳۹۵ - گام ششم: موقعیت- عمل- نتیجه  تا به این جا، در مورد یافتنِ ذهنیتِ درست، و بایدها و نبایدهای مصاحبه چیزهایی یاد گرفته اید و با نقش شخصیت های مهم در مصاحبه آشنا...
آخرین مطالب سایت:
ساسکاچوان امکانی تازه برای نیروی کار متخصص
موفقیتی دیگر در تقویم کاری کنپارس

ساسکاچوان: امکانی تازه برای نیروی کار متخصص

۲۸ امرداد ۱۳۹۸ - استان ساسکاچوان در سال های اخیر، با برنامه ی نیروی متخصص خود معروف به SINP برای متقاضیان مهاجرت به کانادا نامی آشنا بوده و  هست. این برنامه از طریق دو روش...
برنامه زنده پاسخ به سوالات مهاجرتی جمعه ها ساعت 21 00 پخش می شود

برنامه زنده پاسخ به سوالات مهاجرتی، جمعه ها ساعت 21:00 پخش می شود

برنامه بعدی: جمعه اول شهریور ماه 1398 ۲۵ امرداد ۱۳۹۸ - برنامه زنده پاسخ به سوالات مهاجرتی با حضور علی مختاری، عضو رسمی انجمن کانادایی نظارت بر مشاورین مهاجرت ICCRC و نیز عضو کانون وکلای دادگستری تهران، جمعه ها   ساعت 21:00 به وقت تهران  12:30...
نگاهی به برنامه ی مهاجرتی استان ساسکاچوان

نگاهی به برنامه ی مهاجرتی استان ساسکاچوان

زندگی در سرزمین آسمان های زنده ۱۷ امرداد ۱۳۹۸ - مهاجرت نقش اساسی در اقتصاد و جمعیت رو به رشد ساسکچوان دارد. از سال 2007، این استان واقع در قلب دشت های کانادا (Canadian Prairies) پذیرای بیش از 108،000 مهاجر از 170...
انتخاب استانی آلبرتا

انتخاب استانی آلبرتا

صدور 471 دعوتنامه برای متقاضیان مهاجرت به آلبرتا در سیستم اکسپرس انتری و با حداقل امتیاز 303 ۱۵ امرداد ۱۳۹۸ - در تاریخ 17 جولای، آلبرتا برای 250 نفر از متقاضیان اکسپرس انتری با حداقل امتیاز 400 دعوتنامه انتخاب استانی (NOI) ارسال کرده است. یک هفته بعد، در تاریخ 24 جولای، 220 NOI...
بازپرداخت هزینه قانونی پرونده های کبک

بازپرداخت هزینه قانونی پرونده های کبک

۱۴ امرداد ۱۳۹۸ - چنانچه نامه ای مبنی بر واجد شرایط بودن برای بازپرداخت دریافت کرده اید می توانید با پر کردن و ارسال یک فرم، بازپرداخت هزینه های مربوط به درخواست های ارائه شده...
ویزای تحصیلی من رد شده است چاره چیست

ویزای تحصیلی من رد شده است، چاره چیست؟

۱۲ امرداد ۱۳۹۸ - بعد از اینکه نامه پذیرش از مدرسه، کالج یا دانشگاه را دریافت کردید، برای گواهی  پذیرش استان کبک یا همان CAQ اقدام می کنید و گمان می کنید که کار تمام...
علی مختاری ۵ جولای در سمینار Bonjour Quebec سخنرانی می کند
موضوع سخنرانی: در کبک کار یا تحصیل می کنید؟ روش مناسب برای دریافت اقامت دایم شما چیست؟

علی مختاری ۵ جولای در سمینار Bonjour Quebec سخنرانی می کند

۱۲ تير ۱۳۹۸ - اگر در کبک درس می خوانید یا مشغول کار هستید این سمینار برای شماست. سمینار Bonjpur Quebec در تاریخ ۵ جولای در دانشگاه کنکوردیا به نشانی 1455 خیابان مزونوف غربی برگزار می...

راهنمای جستجو در سایت

 • جهت جستجوی یک عبارت خاص از گیومه در دو طرف عبارت استفاده کنید. مانند:
 • جهت جستجوی چند کلمه در کل مطلب، کلمات را با فاصله از هم وارد کنید. مانند:
 • جهت جستجو در تنها عنوان مطالب، پیش از کلمه کلیدی خود از عنوان: و یا title: استفاده کنید. مانند:
 • جهت جستجو در تنها متن مطالب، پیش از کلمه کلیدی خود از متن: و یا body: استفاده کنید. مانند:
 • جهت جستجو در تنها خلاصه مطالب، پیش از کلمه کلیدی خود از خلاصه: و یا brief: استفاده کنید. مانند:
 • شما می توانید تمام موارد را ترکیب کنید. برای ترکیب شرایط عنوان، متن و خلاصه، بین شرط ها ; (سمی کالن - semicolon) قرار دهید. مانند:
  • عنوان:دهان و دندان;متن:"مسیر شغلی دندانپزشکان" (نشانم بده)
  • title:دهان و دندان;body:"مسیر شغلی دندانپزشکان" (نشانم بده)
 • توجه داشته باشید که هر مطلبی که در آن حداقل یکی از شرایط جستجو برقرار باشد در نتایج جستجو قرار می گیرد.