آیا میدانید با ورود به سایت کنپارس با استفاده از نام کاربری و کلمه عبور خود، می توانید ضمن استفاده از مطالب ویژه اعضا، با مطالعه و به اشتراک گذاری هر مطلب امتیاز جمع کنید! بااستفاده از این امتیاز ها، می توانید بر روی قرارداد خود با کنپارس تخفیف دلاری بگیرید و یا محصولات و سرویس های کنپارس را خریداری کنید!
در صورتی که عضو سایت هستید، از اینجا وارد شوید. اگر هنوز عضو سایت نشده اید، در این صفحه ثبت نام کنید. عضویت در سایت رایگان وسریع است! برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد سیستم امتیاز دهی کنپارس، اینجا و اینجا را ببینید.
 • دلایل عدم موفقیت برخی کسب و کارهای ایرانی در کانادا قسمت اول

  دلایل عدم موفقیت برخی کسب و کارهای ایرانی در کانادا- قسمت اول

راه‌اندازی بیزینس شخصی یا کوچک getting started your own (small) business یکی از وسوسه‌های جدی در میان طیف‌هایی از مهاجران به‌ویژه ایرانیان است.

راه‌اندازی بیزینس شخصی یا کوچک getting started your own (small) business یکی از وسوسه‌های جدی در میان طیف‌هایی از مهاجران به‌ویژه ایرانیان است. البته ایرانیان در این وسوسه تنها نیستند. این علاقه‌ای وسیع در میان بسیاری از ساکنان امریکای شمالی است. در عین اینکه بر اساس آمار، چرخ اصلی اقتصاد امریکای شمالی به‌ویژه از نظر تعداد نیروی شاغل را کسب و کارهای شخصی و کوچک small businesses می‌چرخانند اما همان آمارها از اوضاع بسیار پرخطر این نوع کسب و کارها در ۵ سال اول حکایت دارند. در واقع، اکثر بیزینس‌های تازه شکل گرفته در دو سال اول دچار ورشکستگی می‌شوند و مابقی هم باید پنج سالی دوام بیاورند تا به عنوان بیزینس «از خطر جسته» شناخته شوند. البته بعد از این مدت هم هم‌چنان امکان شکست و سقوط هست اما معمولا این شکست یا ورشکستگی دلایل دیگری غیر از دلایلی که یک بیزینس نوپا را از پا در می‌آورد دارند.

بررسی دلایل عدم موفقیت کسب و کارهای کوچک تا کنون بارها انجام پذیرفته و منابع مختلف مکتوب و آنلاین سرشار از توصیه‌هایی در این باره هستند. نگارنده نیز در فاصله سال‌های سکونت در کانادا و مراوده با تعداد زیادی از این بیزینس‌های موفق و ناموفق نکاتی در این ارتباط دارد. در این مجموعه مطالب تلاش شده تا مجموعه این دو دسته دلایل شکست، یعنی آنها که جنبه عمومی دارد (و از جمله شامل حال کاسبان ایرانی هم می‌شود) و در منابع مختلف بیان شده و آنهایی که تا حدودی به شخصیت ایرانیان بستگی دارد مطرح شوند تا شاید به کار آنها که در اندیشه راه‌اندازی کسب و کار هستند یا به این کار مشغولند، بیاید.

چرا کسب و کار شخصی؟

همان‌طور که بسیاری از آسیب‌شناسان به این مورد اشاره کرده‌اند، یکی از عوامل اصلی شکست کسب و کارهای شخصی، دلایل مبهم یا نادرست صاحبان بیزینس برای انجام این کار است. بسیاری از ایرانیان چون نمی‌خواهند حقوق‌بگیر باشند، چون می‌خواهند تنظیم ساعات کارشان با خودشان باشد- «دوست دارم هر وقت خواستم کرکره مغازه را بکشم بالا و هر وقت خواستم تعطیل کنم»- و یا زمان بیشتری به خانواده اختصاص بدهند، چون نمی‌خواهند درگیر فرآیند فرسایشی و (برای برخی) ترسناک کاریابی و رزومه‌نویسی و مصاحبه شغلی شوند، چون می‌خواهند زودتر به پول و ثروت برسند، چون می‌خواهند از نظر مالیاتی برد بیشتری بکنند و ...سراغ راه‌اندازی کسب و کار شخصی می‌روند. این دلایل لزوما نادرست نیستند اما در اکثر موارد بین آنها با واقعیت‌های بیزینس انتخاب شده یا آنچه قابل انتخاب است تناسب درست و منطقی وجود ندارد.

مثلا حساب کنید کسی که برای داشتن ساعات آزادی عمل و گذران با خانواده سراغ یک کسب و کار می‌رود و بعد درمی‌یابد برای اینکه چرخ بیزینسش بگردد نه تنها باید حداقل روزی ۱۲ تا ۱۴ ساعت درگیر مستقیم باشد بلکه از تعطیلات آخر هفته هم خبری نیست. یا آن دیگری که در رویای کسب سریع ثروت است اما بعد درمی‌یابد که در صورت عدم گسترش بیزینسش، فقط قادر خواهد بود که مخارج کسب و زندگی را با درآمد آن سر به سر کند. 

محدودیت بازارهای مختلف

خیلی از ایرانی‌ها سراغ راه‌اندازی کسب و کار می‌روند چون از نظر زبانی و مهارت‌های ارتباطی خود را در سطحی نمی‌بینند که بتوانند وارد بازار کار کانادایی شوند. مشکل اینجاست که وابستگی زیاد آنها به جامعه پارسی‌زبانان (اعم از ایرانی و افغان و اندکی تاجیک) آنها را در دایره بسته‌ای قرار می‌دهد که به سختی می‌توان از آن گریز داشت. در این حالت نه تنها اضافه شدن هر کاسب دیگری شبیه به آنها در این بازار، یک خطر در جهت کاهش درآمد است بلکه هر کس که بتواند علاوه بر پارسی، به زبانی دیگر هم سخن بگوید چندین گام از آنها جلوتر خواهد بود. و چون تعداد مشتری‌های بالقوه افزایش چندانی ندارد و خیلی از آنها هم بنا به دلایلی ترجیح می‌دهند سراغ کاسبان غیرایرانی بروند عملا هر روز خطر تازه‌ای کسب آنها را تهدید می‌کند. این تازه مربوط به بازار دریافت کنندگان خدمات از این صاحبان کسب و کار است.

در سوی دیگر، بازار ارائه‌دهندگان خدمات به این افراد هم اوضاع چندان مناسبی ندارد چرا که آنها به همان دلیل پیشتر گفته شده ترجیح می‌دهند سراغ هم‌زبانی بروند که معلوم نیست کیفیت خدماتش چقدر بالاست و اینکه آیا از ضعف زبانی وی سواستفاده خواهد کرد یا نه.

به اینها اضافه کنید این نکته را که چنین کاسبانی به دلیل همین ضعف‌ها و بنا به عادت ایرانیان به جای مراجعه به منابع دست اول، اخبار و اطلاعات‌شان را از طریق شفاهی و بر اساس شنیده‌ها کسب می‌کنند و خود همین موضوع یک عامل مهم در خطای در تصمیم‌گیری‌ها می‌شود. بدین ترتیب اطلاعات آنها عموما کهنه، نادقیق، محدود و غیرقابل استناد است.

اداره بیزینس با «کاربلدی» تفاوت دارد

اگر به دلایل بسیاری از کسبه‌های ایرانی مثلا آنها که نان‌پزی یا رستوران باز کرده‌اند توجه کنید می‌بینید که عنصر «کاربلدی» خیلی در کلام‌شان تکرار می‌شود: «آقا من کارمند اداره بودم اما یک عمر کباب می‌زدم، همه فامیل می‌آمدند منزل، انگشت‌هاشونو هم می‌خوردند.» واقعیت این است که این نکات در بسیاری موارد توهم نیست. در این سال‌ها با آشپزهای فوق‌العاده، نانوایان خبره و …برخورد داشته‌ام اما در میان آنها تعداد بسیار کمی بوده‌اند که بدانند آنچه یک بیزینس را پیش می‌برد قبل از هر چیز «مدیریت درست بیزینس» است. اگر با اصول اولیه مدیریت آشنایی نداشته باشیم و راه و رسم درست اداره یک محل، یافتن نیروی کار مناسب و استخدام، تعامل با مشتری، حل مشکل، نحوه بودجه‌بندی درست و تامین اعتبار و…را ندانیم (که اکثرا نمی‌دانیم) ممکن است کباب‌مان خیلی خوشمزه باشد اما سقف رستوران‌مان روی سرمان خراب خواهد شد. برای اداره یک رستوران حتما نباید دوره‌های MBA را گذراند اما باید اصول اساسی و مهم کار را دانست، با قدرت و قوت آنها را پیاده کرد و همیشه آمادگی داشت که مجموعه خود را بسته به تغییرات و شرایط روز اداره کرد. چیزی که چنین توصیه‌هایی را برای ایرانیان دشوار می‌کند این است که اکثر آنها در ایران بیش از اینکه سابقه اداره کسب و کار داشته باشند حقوق‌بگیر بوده‌اند (حقوق‌بگیرانی که در همان سیستم حقوق‌بگیری هم برای میزان کار و درستی انجام کار دستمزد دریافت نمی‌کرده‌اند!) و اگر هم سابقه مدیریت داشته‌اند بیشتر، این سابقه دولتی یا وابسته به تشکیلات دولت و بر اساس «مدیریت هزینه‌کرد» شکل گرفته بوده تا اداره یک مجموعه.

یک سال اول چه؟

برآورد بسیار ساده‌ای که خیلی از صاحبان کسب و کارهای کوچک فراموش می‌کنند یا سرسری می‌گیرند هزینه‌های زندگی در سال اول بیزینس است. اینکه یک بیزینسی در ۶ ماه اول ضررده باشد و نهایتا در پایان سال اول بتواند هزینه‌های خودش را سر به سر کند امری عجیب نیست. البته بیزینس‌ها با هم تفاوت دارند. مثلا فرنچایزهای معتبر به‌ویژه اگر روپا باشند و فقط دست به دست شوند به احتمال زیاد از همان ماه اول می‌توانند مخارج زندگی صاحب آن را تامین کنند (البته به شرط کار فشرده و تمام وقت وی؛ در واقع، صاحب بیزینس معادل دستمزد کار فشرده خود را که در هزینه‌های بیزینس نمی‌آید به عنوان مخارج زندگی دریافت می‌کند) اما چنین کسب و کارهای روپا و آماده‌ای نیاز به هزینه استارت-آپ اولیه بالاتری (برای خرید از صاحب قبلی) دارند که از عهده همه ساخته نیست و به هر حال هزینه است. کس دیگری ممکن است مجبور باشد هزینه استارت-آپ کمتری بپردازد اما چون برای روپا کردن بیزینس نیازمند به زمان است به جای آن هزینه استارت-آپ کمتر، باید مخارج سال اول زندگی را به عنوان ذخیره داشته باشد یا اینکه فرد دیگری در خانواده با کار خود این هزینه را تامین کند. به مرور که کار بیزینس پیش می‌رود، -اگر درست پیش برود- برداشت از ذخیره کاهش می‌یابد و نهایتا به صفر می‌رسد و بیزینس، همه هزینه‌های خود و مخارج زندگی صاحبش را تامین می‌کند اما به هر حال برای این دوره انتقال باید سرمایه داشت. خیلی از بیزینس‌های حتی موفق، به دلیل فقدان چنین پیش‌بینی‌هایی با ناتوانی صاحب و شکست روبرو می‌شوند.

ادامه دارد…

این مطلب در دو قسمت دیگر ادامه خواهد یافت.

 


آیا میدانید اولین گام برای مهاجرت به کانادا و دریافت اقامت دایم کانادا تکمیل فرم ارزیابی رایگان است!


چهار شنبه ۲۷ دي ماه ۱۳۹۱ در ۰۴:۲۵:۱۲ ب.ظ - پیوند همیشگی
مجید بسطامی - Majid Bastami - بازدید : ۶۷۰۵ - برچسب ها:
small business
ثبت دیدگاه شما
دیدگاه ارسالی شما پیش از نمایش نیاز به تایید مدیریت خواهد داشت.
مطالب مرتبط:
اهمیت بروشورهای تبلیغاتی
توصیه‌هایی به صاحبان کسب و کار در کانادا

اهمیت بروشورهای تبلیغاتی

۲۹ مهر ۱۳۹۳ - بروشور و کاتالوگ تبلیغاتی هر شرکت تجاری معمولا اولین چیزی است که مشتریان (فعلی و بالقوه) با آن برخورد می‌کنند، بنابراین می‌بایست حرفه‌ای و جذاب طراحی و حاوی اطلاعات کلیدی شرکت...
طرح کسب وکار و اهمیت آن
آشنایی با راه‌اندازی کسب و کار در کانادا

طرح کسب‌‌وکار و اهمیت آن

۱۶ خرداد ۱۳۹۲ - شروع هر کاری نیازمند برنامه‌ریزی است، کارآفرینی و ایجاد هر نوع کسب‌وکار جدید نیز از این امر مستثنی نیست، به‌ویژه این‌که این امر اغلب با مخاطراتی همراه است و اگر بخواهیم...
ایجاد کسب وکار با چشمان باز
توصیه‌های کاربردی برای مهاجران

ایجاد کسب‌وکار با چشمان باز

۲ خرداد ۱۳۹۲ - یافتن پاسخ برای برخی پرسش‌های بسیار مهم، قبل از شروع یک کسب‌و‌کار، کمک شایانی به کارآفرین در تصمیم برای توقف و یا ادامه پروژه و البته در صورت ادامه در خصوص...
نکاتی برای مهاجرین متقاضی خرید یک کسب و کار
توصیه‌های کاربردی برای مهاجران

نکاتی برای مهاجرین متقاضی خرید یک کسب و کار

۱۲ اردي بهشت ۱۳۹۲ -  چنانچه به تازگی وارد خاک کانادا شده و علاقه‌مند به سرمایه‌گذاری در یک بیزینس کوچک و در حال فعالیت هستید، موانع کوچک زیادی در سر راهتان قرار دارد که موفقیت شما...
کسب وکارهای کوچک مهاجران

کسب وکارهای کوچک مهاجران

مخاطراتی که آنها را تهدید می‌کند ۵ اردي بهشت ۱۳۹۲ - چه چیزی مهاجران را به سمت کسب‌وکارهای کوچک می‌کشاند؟ بسیاری را دیده‌اید که می‌گویند: «می‌رویم و کاری راه می‌اندازیم.» ولی گاه می‌بینیم که در این میانه «افتاد مشکل‌ها.» اما این مشکلات...
نکاتی درباره تغییر لیست مشاغل فدرال و مقررات جدید قسمت چهارم ویزای سرمایه گذاری یک انتخاب اقتصادی است

نکاتی درباره تغییر لیست مشاغل فدرال و مقررات جدید: قسمت چهارم، ویزای سرمایه‌گذاری یک انتخاب اقتصادی است

۱۱ تير ۱۳۸۹ -       در پست‌های قبلی به موضوع محدودیت‌های جدید برای تقاضای ویزای مهاجرت نیروهای متخصص از طریق فدرال و راه‌های جایگزین از جمله اقدام از طریق کبک اشاراتی شد. در اینجا می‌خواهیم با...
آخرین مطالب سایت:
برنامه زنده پاسخ به سوالات مهاجرتی جمعه ها ساعت 21 00 پخش می شود

برنامه زنده پاسخ به سوالات مهاجرتی، جمعه ها ساعت 21:00 پخش می شود

برنامه بعدی: جمعه 28 تیر ماه 1398 ۱۹ تير ۱۳۹۸ - برنامه زنده پاسخ به سوالات مهاجرتی با حضور علی مختاری، عضو رسمی انجمن کانادایی نظارت بر مشاورین مهاجرت ICCRC و نیز عضو کانون وکلای دادگستری تهران، جمعه ها   ساعت 21:00 به وقت تهران  12:30...
علی مختاری ۵ جولای در سمینار Bonjour Quebec سخنرانی می کند
موضوع سخنرانی: در کبک کار یا تحصیل می کنید؟ روش مناسب برای دریافت اقامت دایم شما چیست؟

علی مختاری ۵ جولای در سمینار Bonjour Quebec سخنرانی می کند

۱۲ تير ۱۳۹۸ - اگر در کبک درس می خوانید یا مشغول کار هستید این سمینار برای شماست. سمینار Bonjpur Quebec در تاریخ ۵ جولای در دانشگاه کنکوردیا به نشانی 1455 خیابان مزونوف غربی برگزار می...
چرا اول ژوییه روز ملی کانادا نامیده شد

چرا اول ژوییه روز ملی کانادا نامیده شد؟

۶ تير ۱۳۹۸ - آنچه که امروز به نام کانادا می شناسیم، به اتفاق یک ژوییه ۱۸۶۷ بر می گردد. یکم ژوییه روز ملی کانادا؛ سالگرد تصویب قانون بریتانیایی آمریکای شمالی در این تاریخ است. قانونی...
تصمیم کبک در مورد ۱۸۰۰۰ پرونده نیروی متخصص نهایی شد چه کردیم و چه می توان کرد
تحلیل علی مختاری در مورداتفاقات اخیر در سیستم مهاجرت کبک

تصمیم کبک در مورد ۱۸۰۰۰ پرونده نیروی متخصص نهایی شد: چه کردیم و چه می توان کرد؟

۲۷ خرداد ۱۳۹۸ - خبر عجیبی بود. ساعت ۴ صبح روز یکشنبه لایحه را تصویب کردند. زمانی که همه خواب هستند و تعطیل آخر هفته است بدون خبر قبلی. نمی دانم چرا با این عجله...
دور جدید انتخاب های اکسپرس انتری با حداقل امتیاز 465
انتخاب شماره 119 اکسپرس انتری در12 ژوئن 2019

دور جدید انتخاب های اکسپرس انتری با حداقل امتیاز 465

۲۳ خرداد ۱۳۹۸ - انتخاب شماره 119 اکسپرس انتری که صبح روز چهارشنبه 12 ژوئن 2019 انجام شد، تعداد 3350 دعوت نامه با حداقل امتیاز 465 صادر شد.  حداقل امتیاز برگزیدگان در انتخاب شماره 118 نیز...
پیام تبریک جاستین ترودو به مناسبت عید فطر

پیام تبریک جاستین ترودو به مناسبت عید فطر

۱۵ خرداد ۱۳۹۸ - جاستین ترودو، نخست وزیر کانادا در بیانه ای، اعلام داشت: «امشب با غروب خورشید، مسلمانان کانادا و تمام جهان، عید فطر را جشن خواهند گرفت. این عید نشان دهنده پایان ماه...

راهنمای جستجو در سایت

 • جهت جستجوی یک عبارت خاص از گیومه در دو طرف عبارت استفاده کنید. مانند:
 • جهت جستجوی چند کلمه در کل مطلب، کلمات را با فاصله از هم وارد کنید. مانند:
 • جهت جستجو در تنها عنوان مطالب، پیش از کلمه کلیدی خود از عنوان: و یا title: استفاده کنید. مانند:
 • جهت جستجو در تنها متن مطالب، پیش از کلمه کلیدی خود از متن: و یا body: استفاده کنید. مانند:
 • جهت جستجو در تنها خلاصه مطالب، پیش از کلمه کلیدی خود از خلاصه: و یا brief: استفاده کنید. مانند:
 • شما می توانید تمام موارد را ترکیب کنید. برای ترکیب شرایط عنوان، متن و خلاصه، بین شرط ها ; (سمی کالن - semicolon) قرار دهید. مانند:
  • عنوان:دهان و دندان;متن:"مسیر شغلی دندانپزشکان" (نشانم بده)
  • title:دهان و دندان;body:"مسیر شغلی دندانپزشکان" (نشانم بده)
 • توجه داشته باشید که هر مطلبی که در آن حداقل یکی از شرایط جستجو برقرار باشد در نتایج جستجو قرار می گیرد.