آیا میدانید با ورود به سایت کنپارس با استفاده از نام کاربری و کلمه عبور خود، می توانید ضمن استفاده از مطالب ویژه اعضا، با مطالعه و به اشتراک گذاری هر مطلب امتیاز جمع کنید! بااستفاده از این امتیاز ها، می توانید بر روی قرارداد خود با کنپارس تخفیف دلاری بگیرید و یا محصولات و سرویس های کنپارس را خریداری کنید!
در صورتی که عضو سایت هستید، از اینجا وارد شوید. اگر هنوز عضو سایت نشده اید، در این صفحه ثبت نام کنید. عضویت در سایت رایگان وسریع است! برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد سیستم امتیاز دهی کنپارس، اینجا و اینجا را ببینید.
 • ما برای موفقیت خلق شده ایم

  ما برای موفقیت خلق شده‌ایم


بعد از ظهر یکشنبه‌ای در آغازین روزهای ماه نوامبر، در نقطه نسبتا شمالی شهر ریچموندهیل کناره خیابان یانگ، در کافی‌شاپی نه چندان محبوب همه که قرار است محیطی آرام و کم‌تردد، مناسب برای ضبط یک گفتگو باشد حاضر شده‌ایم؛ اما خوب! به نظر برآورد ما از خلوتی حداقل برای روز یکشنبه چندان دقیق نبوده است. در اطراف ما چند جوان که اغلب ایرانی هستند تنها یا چندنفره در سن و سال کالج یا دانشگاه به انجام تکالیف و مطالعه مشغولند و چه بسا برای شرکت در یک آزمون اجباری دریافت مدرک حرفه‌ای آماده می‌شوند. و این بخشی از موضوعی است که برای بحث و گفتگو درباره آن روبروی یکی از مهندسان موفق در جامعه ایرانیان کانادا، آقای محمد وزیری، نشسته‌ام که به‌رغم برنامه کاری بسیار فشرده با علاقه به انتقال تجربیاتش می‌پردازد چون معتقد است «حالا زمانی است که باید چیزی به جامعه بازگرداند.»

 

دو تجربه کاملا متفاوت

به کارت ویزیت آقای وزیری نگاه می‌کنم که عناوین متعدد حرفه‌ای در جلوی نام‌شان ردیف شده‌اند: P.Eng (Professional EngineerCEM (Certified Energy Manager) و LEED AP (Leadership in Energy and Environmental Design Accredited Professional) که از زمان طولانی تجربه کاری حکایت دارد؛ پس بهتر است از همین‌جا شروع کنیم، از یک معرفی اجمالی در مورد سوابق کاری ایشان در ایران و کانادا: «سال ۱۳۵۶ در رشته مهندسی مکانیک از دانشگاه شیراز فارغ‌التحصیل شدم و سال ۵۷ انقلاب شد؛ در واقع زمانی که در سربازی بودم اوضاع کشور به هم ریخت و همه چیز عوض شد. تا سال ۲۰۰۱ که به کانادا آمدم در یک فاصله ۲۱-۲۲ ساله در ایران کار می‌کردم. کار من بیشتر در ارتباط با سیستم‌های گرمایش/سرمایش/تهویه مطبوع و heating/ventilation/air-conditioning بود که در ایران تاسیسات می‌گفتند؛ هم تاسیسات ساختمانی انجام می‌دادیم و هم تاسیسات صنعتی و عمدتا هم به صورت [خویش‌فرما] self-employed کار می‌کردم. البته در یک دوره‌هایی برای یکی-دو شرکت مشاور هم، چه به عنوان طراح و چه مهندس ناظر، کار کرده‌ام. مثلا در یک پروژه که مهندس ناظر بودم طرح توسعه دانشکده فنی دانشگاه تهران بود. اواخر دوران کاری‌ام در ایران بیشتر مربوط به تاسیسات صنعتی بود و مثلا برای مرکز تحقیقات ایران‌خودرو که در آن زمان در کار مدل‌سازی پژوپرشیا بود ساختمان این بخش را آماده کردیم.

سال ۲۰۰۱ که به کانادا آمدم همه می‌گفتند باید در جوانی بیایی، من در ۴۶ سالگی آمده بودم و خیلی‌ها از دور می‌گفتند شانس‌ زیاد نیست. اما طبق معمول گفتیم می‌رویم و [سعی] Try می‌کنیم. البته این سعی هم همین‌جوری بر اساس شانس و اقبال نبود و حس می‌کردم که می‌شد کاری یافت و موفق شد.

خیلی‌ها در ایران می‌گفتند که مهندسین ایرانی در این‌جا یا دارند پیتزا دلیوری می‌کنند یا راننده تاکسی هستند یا نهایتا یک کافی‌شاپ اداره می‌کنند در حالی‌که می‌بینیم این‌طور نیست و الان خیلی از مهندسین ایرانی را می‌بینیم که دارند این‌جا کار می‌کنند از جمله خود من. من این‌جا برای شرکت Honeywell کار می‌کنم که یک شرکت امریکایی با شهرت و گستره بین‌المللی است که در کانادا هم شعبه دارد و کار من‌ هم در حوزه [سیستم اتوماسیون ساختمان] building automation system است. الان من حدود ۱۱ ساله که در کانادا هستم و اگر بخواهم سابقه کاری‌ام را مقایسه کنم دو سوم در ایران بودم و یک سوم در این‌جا.»

 

روزهای نخست و اهمیت آمادگی اولیه

برای بسیاری از مهاجران خلاصی از شوک و سردرگمی اولیه بعد از ورود، یکی از مهم‌ترین چالش‌هاست به‌ویژه که اکثر آنها تصویر روشنی از خود و شرایط کشور میزبان ندارند و زمانی‌که پا به کانادا می‌گذارند به مرور درمی‌یابند که به کجا آمده‌اند و مهاجرت دقیقا یعنی چه! از مهندس وزیری می‌خواهم در باره آن روزهای اول برایمان بگویند. این‌که الان که به عنوان یک ناظر بیرونی به آن دوره نگاه می‌کنند، از نظر مهارت‌های زبانی، شغلی و آشنایی با استانداردهای کاری و فرهنگ حاکم بر بازار کار چقدر خود را آماده می‌بینند؟ «می‌توانم بگویم نسبت به زمان خودم تکالیفم را انجام داده بودم، یعنی به اندازه کافی بررسی و تحقیق کرده بودم. اما واقعیت این است که یازده سال پیش وقتی من به کانادا می‌آمدم دست هر کسی یک لپ‌تاپ نمی‌دیدی؛ کتابخانه [محل ما] تنها دو تا اتاقک کامپیوتر با اینترنت کابلی داشت و اگر می‌خواستی از اینترنت آن استفاده کنی باید وقت می‌گرفتی تا نیم ساعت پشت آن دستگاه بنشینی. این یک تصویر به شما می‌دهد که حتی در همین جامعه هم شرایط مثل امروز نبود و در این ده-یازده سال رشد بسیار زیادی اتفاق افتاده و فقط مسئله سخت‌افزار نیست، خود گسترش اینترنت و توزیع اطلاعات تفاوت کرده، ما در آن زمان این میزان دسترسی و اطلاعات نداشتیم.

اما به دلیل این‌که من از زمان فارغ‌التحصیلی علاقه داشتم به امریکای شمالی بیایم از سال ۱۹۹۱ یعنی ده سال قبل از مهاجرت به کانادا، عضو ASHRAE (American Society of Heating, Refrigerating and Air Conditioning Engineers) شده بودم که بزرگ‌ترین مرکز اطلاعاتی و حرفه‌ای در رشته ما است. این در شرایطی بود که در آن زمان فرستادن حق عضویت ۳۰۰ دلاری سالانه معضل بود چون نمی‌شد از طریق صرافی به دلیل حساسیت‌های قانونی موسسه این کار را کرد و من در نهایت یک دوست قدیمی‌ام را در امریکا پیدا کردم که به مادرش در ایران کمک مالی می‌کرد. و من در واقع به مادر دوستم پول می‌دادم و دوستم به‌ازای آن حق عضویت من را پرداخت می‌کرد. مجلات این موسسه که برایم می‌آمد من حداقل می‌دیدم که دنیا در رشته من دارد به کجا می‌رود و سعی می‌کردم در حدی که امکان فراهم بود خودم را به‌روز نگه دارم. چون این برایم مشخص می‌کرد که اگر بخواهد بازار کاری برای من در این‌جا وجود داشته باشد باید در کدام قسمت‌ها باشد. همیشه مهم است که شما بدانید کدام بخش‌های از بازار خریدار بیشتری دارند و شما باید کدامیک را هدف قرار دهید تا روی آن بخش تمرکز کنید و بتوانید موفق شوید.»

برای یک لحظه ناخودآگاه به وضعیت بسیاری از مهندسان دوست و آشنا در زمان مهاجرت به کانادا می‌اندیشم و این‌که چه فاصله‌ای میان این دو نوع نگرش و روش وجود دارد. با توضیحات مطرح شده، فرض من این است که آقای وزیری نه از نظر مهارت‌های شغلی و نه از نظر زبان انگلیسی مشکلی نداشته‌اند. همین را از وی می‌پرسم.

«خوب دانشگاهی که من از آن فارغ‌التحصیل شدم یعنی دانشگاه شیراز، دروسش اصلا به زبان انگلیسی بود و من از نظر واژه‌های تکنیکی و خواندن و نگارش مشکلی نداشتم. در صحبت کردن به اندازه‌ای که الان بعد از ده-یازده سال راحت و با سرعت صحبت می‌کنم، به این سرعت نبود اما مشکل جدی هم نداشتم. بخصوص که قبل از آمدن به کانادا، در یک دوره‌ای هم در آلمان برای چند هفته با یک سری مهندس دیگر شرکت کرده بودم تا خودم را محک بزنم و دیدم که فاصله‌ام با آنها خیلی زیاد است - نه این‌که بخواهم از خودم تعریف کنم اما- اگر من از ۱۰۰ بخواهم به خودم ۸۰ بدهم آنها ۵۰ بودند و یک چنین فاصله‌ای وجود داشت و در نتیجه این مورد هم به من اعتماد بیشتری داد که احساس کنم آن چیزهایی را که لازم است تا بتوانم در یک محیط کاری بین‌المللی رقابت بکنم دارا هستم؛ ولی با وجود این می‌دانستم که خیلی چیزها را هم نمی‌دانم و باید در محل پیدا کنم چون از راه دور مخصوصا با امکانات آن روز یادگیری آنها ممکن نبود.

به اضافه این‌که در کنار مسئله زبان یا مهارت و آگاهی skill and knowledge بعد دیگر این است که از نظر شخصیتی آدمی باشی که بتوانی به راحتی با دیگران در کار گروهی team work مشارکت کنی؛ بتوانی نقد به عملکردت را راحت بپذیری و گوش کنی؛ ببینی شاید چیزی که دارند می‌گویند واقعا یک نقیصه است و بلافاصله در موضع دفاعی نیفتی و نقاط ضعف خودت را پیدا کنی و آنها را بهبود ببخشی. و بیشتر از همه در مورد تصمیم به مهاجرت، به این نتیجه رسیدم که کسی که ما را خلق کرده برای شکست خلق نکرده، ما خلق شده‌ایم که موفق شویم. اگر در جاهایی موفق نمی‌شویم برای این است که ضعف‌هایمان را نمی‌شناسیم. اگر آنها را بشناسیم و برطرف کنیم و نقاط قوتمان را هم بشناسیم و آنها را بهتر کنیم، مطمئنا جوری طراحی شده‌ایم که موفق شویم.»

ادامه دارد...

یادآوری: متن کامل این گفتگو در پرونده موضوع ماه دهمین شماره پرنیان ویژه «بررسی وضعیت بازار کار کانادا برای مهاجران» منتشر شده است.


آیا میدانید اولین گام برای مهاجرت به کانادا و دریافت اقامت دایم کانادا تکمیل فرم ارزیابی رایگان است!


شنبه ۱۶ دي ماه ۱۳۹۱ در ۰۹:۱۵:۴۹ ب.ظ - پیوند همیشگی
مجید بسطامی - Majid Bastami - بازدید : ۷۰۸۵ - برچسب ها:
parnian magazineبازار کار کانادابازار مشاغل کانادا
ثبت دیدگاه شما
دیدگاه ارسالی شما پیش از نمایش نیاز به تایید مدیریت خواهد داشت.
مطالب مرتبط:
پایان هشتمین رقابت

پایان هشتمین رقابت

هشت برگزیده هشتمین دوره مسابقه هفت سین پرنیان انتخاب شدند ۲۸ فروردين ۱۳۹۶ - دبیرخانه هشتمین دوره مسابقه بزرگ هفت سین پرنیان، ضمن سپاس از تمامی شرکت کنندگان در بخش اصلی و جنبی این مسابقه پس از بررسی نهایی و حذف لایک های تقلبی، نتایج...
بیستمین شماره خبرنامه داخلی پرنیان منتشر شد

بیستمین شماره خبرنامه داخلی پرنیان منتشر شد

۲۶ اسفند ۱۳۹۵ - به گزارش دفتر روابط عمومی و پژوهش کنپارس، بیستمین شماره خبرنامه داخلی پرنیان منتشر و برای موکلین این شرکت در ایران ارسال گردید. این خبرنامه که به صورت گاهنامه منتشر می گردد،...
خدمات دولت کبک به کهنسالان

خدمات دولت کبک به کهنسالان

۱۹ آبان ۱۳۹۵ - جمعیت کبک نیز مانند بسیاری از نقاط دیگر جهان به سرعت در حال پیر شدن است. این امر تاثیر زیادی به ویژه بر خدمات اجتماعی  به کهنسالان خواهد داشت و جوامع...
اما شما به کسی نگین
یک خاطره از نوروز

اما شما به کسی نگین

۲ فروردين ۱۳۹۵ - ونکوور/در آستانه نوروز ۱۳۹۳ جونم براتون بگه: قدیما – نه خیلی قدیما! - همین چند ده سال پیش که مراسم هنوز ریشه‌ا‌شون تو خاک بود، نوروز یه رنگ دیگه داشت. نمی‌خوام بگم که...
جلسات فروش اتلاف وقت یا راهگشا
توصیه‌هایی به صاحبان کسب و کار در کانادا

جلسات فروش، اتلاف وقت یا راهگشا

۷ اردي بهشت ۱۳۹۴ - این مطلب در شماره 31-32 پرنیان کانادا, در این صفحات منعکس شده است.در ادامه سلسله مطالب مربوط به شاغلان بخش فروش یک شرکت تجاری و واحد فروش به عنوان موتور محرکه کسب درآمد...
جلسات فروش اتلاف وقت یا راهگشا
توصیه‌هایی به صاحبان کسب و کار در کانادا

جلسات فروش، اتلاف وقت یا راهگشا

۲۱ فروردين ۱۳۹۴ - این مطلب در شماره 31-32 پرنیان کانادا, در این صفحات منعکس شده است. در ادامه سلسله مطالب مربوط به شاغلان بخش فروش یک شرکت تجاری و واحد فروش به عنوان موتور محرکه کسب درآمد...
شماره نوروز 1394 پرنیان کانادا  کوپن 75 امتیازی

شماره نوروز 1394 پرنیان کانادا + کوپن 75 امتیازی

۲۹ اسفند ۱۳۹۳ - شماره فروردین 1394 پرنیان که به دلیل ادغام شماره‌های ماه‌های مارچ و ایپریل در صفحات بیشتری انتشار یافته در وبسایت نشریه و همچنین از طریق اپلیکیشن‌های نشریه در دسترس است. شماره 31-32...
زبان ناشناسان و آرزوی سال نو
یادداشت سردبیری شماره نوروزی پرنیان

زبان‌‌ناشناسان و آرزوی سال نو

۱۹ اسفند ۱۳۹۳ - واپسین دقایق سالی که به پایان خود نزدیک می‌شود و نخستین لحظات سالی که آغاز می‌شود توام با نوعی تضاد و تداخل احساسات هستند. معمولا مشکلات، دغدغه‌ها و از دست دادن‌های...
صد رحمت به علی بابا و چهل دزد بغداد
کمپانی‌های تلفن همراه و اینترنت امریکای شمالی مشتریان را شاکی می‌کنند

صد رحمت به علی‌بابا و چهل ‌دزد بغداد!

۱۸ اسفند ۱۳۹۳ - گزارش خبری «فاکتور» از بدحسابی شرکت تلفن بل که از شبکه سراسری فرانسه زبان کانادا پخش شدبا مردم کاری را نکن که دوست نداری با تو بکنند. این دستور تقریبا همه...
صد رحمت به علی بابا و چهل دزد بغداد
کمپانی‌های تلفن همراه و اینترنت امریکای شمالی مشتریان را شاکی می‌کنند

صد رحمت به علی‌بابا و چهل ‌دزد بغداد!

۵ اسفند ۱۳۹۳ - گزارش خبری «فاکتور» از بدحسابی شرکت تلفن بل که از شبکه سراسری فرانسه زبان کانادا پخش شد با مردم کاری را نکن که دوست نداری با تو بکنند. این دستور تقریبا همه...
اهمیت و لزوم آموزش نیروی انسانی
توصیه‌هایی به صاحبان کسب و کار در کانادا

اهمیت و لزوم آموزش نیروی انسانی

۱۱ بهمن ۱۳۹۳ - برای مطالعه این متن در نسخه دیجیتالی شماره 29 پرنیان اینجا را ببینید.امروزه همگان به این نتیجه رسیده‌اند که رشد و توسعه پایدار هر بنگاه اقتصادی‌ در گرو ایجاد فرهنگ آموزش و یادگیری...
اهمیت و لزوم آموزش نیروی انسانی
توصیه‌هایی به صاحبان کسب و کار در کانادا

اهمیت و لزوم آموزش نیروی انسانی

۹ بهمن ۱۳۹۳ - برای مطالعه این متن در نسخه دیجیتالی شماره 29 پرنیان اینجا را ببینید. امروزه همگان به این نتیجه رسیده‌اند که رشد و توسعه پایدار هر بنگاه اقتصادی‌ در گرو ایجاد فرهنگ آموزش و یادگیری...
بیست و نهمین شماره پرنیان منتشر شد کوپن 75 امتیازی
با مرور مهم‌ترین وقایع و حوادث سال 2014

بیست و نهمین شماره پرنیان منتشر شد+ کوپن 75 امتیازی

۱۷ دي ۱۳۹۳ - در بیست و نهمین شماره ماهنامه پرنیان کانادا مرور وقایع و اتفاقات مهم سال 2014 محور اصلی مطالب نشریه است. شماره ژانویه 2015 که به مناسبت آغاز سال نو یک کوپن 75...
آیا ماشین های هوشمند جانشین آدم ها خواهند شد قسمت دوم و لینک به مطلب کامل
درباره تغییرات عظیم در بازار کار

آیا ماشین‌های هوشمند جانشین آدم‌ها خواهند شد؟ قسمت دوم و لینک به مطلب کامل

۱۶ دي ۱۳۹۳ - نوشته PAUL WISEMAN, BERNARD CONDON and JONATHAN FAHEY یادآوری: خلاصه‌ای از این مطلب پیشتر در وبسایت پارس‌کانادا منتشر شده است اما به دلیل اهمیت مباحث مطرح شده و اطلاعات و آمار آن، نسخه کامل‌تر...
آیا ماشین های هوشمند جانشین آدم ها خواهند شد
درباره تغییرات عظیم در بازار کار

آیا ماشین‌های هوشمند جانشین آدم‌ها خواهند شد؟

۲۹ آذر ۱۳۹۳ - نوشته PAUL WISEMAN, BERNARD CONDON and JONATHAN FAHEY یادآوری: خلاصه‌ای از این مطلب پیشتر در وبسایت پارس‌کانادا منتشر شده است اما به دلیل اهمیت مباحث مطرح شده و اطلاعات و آمار آن، نسخه کامل‌تر...
آخرین مطالب سایت:
وضعیت شهروندی برای متقاضیانی که والدین آنها کانادایی هستند

وضعیت شهروندی برای متقاضیانی که والدین آنها کانادایی هستند

۲۳ خرداد ۱۴۰۰ - متقاضیانی که والدینشان شهروند کانادا هستند، واجد شرایط شهروندی کانادا خواهند بودشهروندان کانادایی می‌توانند در پذیرش درخواست شهروندی فرزندان خود که در خارج از کشور متولد شده اند، تأثیر بسزایی داشته...
محدودیت ۳ ساعته دفتر تهران

محدودیت ۳ ساعته دفتر تهران

در پاسخ‌گویی تلفنی و حضوری ۲۳ خرداد ۱۴۰۰ - به اطلاع می رساند در روز دوشنبه 24 خرداد استثناً به مدت 3 ساعت، از ساعت 8 تا 11 صبح، به دلیل تعمیرات، امکان پاسخ گویی تلفنی به شما عزیزان یا...
مسافران به جای هتل در خانه قرنطینه شوند

مسافران به جای هتل در خانه قرنطینه شوند

۱۷ خرداد ۱۴۰۰ - توصیه پنل کووید۱۹ به دولت فدرال در خصوص حذف قرنطینه در هتل‌های موردتأیید و اعمال قرنطینه 14 روزه در خانهپنل کووید19 که به دولت فدرال کانادا در زمینه مسائل مربوط به...

راهنمای جستجو در سایت

 • جهت جستجوی یک عبارت خاص از گیومه در دو طرف عبارت استفاده کنید. مانند:
 • جهت جستجوی چند کلمه در کل مطلب، کلمات را با فاصله از هم وارد کنید. مانند:
 • جهت جستجو در تنها عنوان مطالب، پیش از کلمه کلیدی خود از عنوان: و یا title: استفاده کنید. مانند:
 • جهت جستجو در تنها متن مطالب، پیش از کلمه کلیدی خود از متن: و یا body: استفاده کنید. مانند:
 • جهت جستجو در تنها خلاصه مطالب، پیش از کلمه کلیدی خود از خلاصه: و یا brief: استفاده کنید. مانند:
 • شما می توانید تمام موارد را ترکیب کنید. برای ترکیب شرایط عنوان، متن و خلاصه، بین شرط ها ; (سمی کالن - semicolon) قرار دهید. مانند:
  • عنوان:دهان و دندان;متن:"مسیر شغلی دندانپزشکان" (نشانم بده)
  • title:دهان و دندان;body:"مسیر شغلی دندانپزشکان" (نشانم بده)
 • توجه داشته باشید که هر مطلبی که در آن حداقل یکی از شرایط جستجو برقرار باشد در نتایج جستجو قرار می گیرد.