آیا میدانید با ورود به سایت کنپارس با استفاده از نام کاربری و کلمه عبور خود، می توانید ضمن استفاده از مطالب ویژه اعضا، با مطالعه و به اشتراک گذاری هر مطلب امتیاز جمع کنید! بااستفاده از این امتیاز ها، می توانید بر روی قرارداد خود با کنپارس تخفیف دلاری بگیرید و یا محصولات و سرویس های کنپارس را خریداری کنید!
در صورتی که عضو سایت هستید، از اینجا وارد شوید. اگر هنوز عضو سایت نشده اید، در این صفحه ثبت نام کنید. عضویت در سایت رایگان وسریع است! برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد سیستم امتیاز دهی کنپارس، اینجا و اینجا را ببینید.
 • کارفرمایان از ما چه می خواهند

  کارفرمایان از ما چه می‌خواهند؟

بر اساس سرشماری نیروی کار که توسط اداره آمار کانادا در سال ۲۰۰۹ انجام گرفته است، در بیش از ۱۰ سال گذشته، ۹۸ و نیم درصد اشتغال‌زایی در کانادا توسط شرکت‌هایی با کمتر از ۱۰۰ نفر پرسنل انجام شده و از این میزان اشتغال، ۶۰ درصد نیز مربوط به شرکت‌هایی بوده‌است که کمتر از ۵ نفر کارمند دارند. پس بهتر است بدانیم این کارفرمایان به چه نکاتی بیشتر اهمیت می‌دهند.

یادآوری: متن کامل این نوشتار که در این وبسایت در چند قسمت منتشر خواهد شد، پیشتر در شماره دهم نشریه پرنیان کانادا منعکس شده است.

وقتی برای یافتن شغل در کانادا اقدام می‌نمایید عبارت «داشتن تجربه کار کانادایی مرتبط» زیاد به گوشتان می‌رسد. تازه‌واردین با چالش‌های دیگری از قبیل داشتن مدرک تحصیلی غیرکانادایی، عدم آشنایی با فرهنگ کار کانادایی، داشتن مشکلات در برقراری موثر ارتباط با ارباب رجوع و همکاران نیز مواجه هستند.

بر اساس سرشماری نیروی کار که توسط اداره آمار کانادا در سال ۲۰۰۹ انجام گرفته است، در بیش از ۱۰ سال گذشته، ۹۸ و نیم درصد اشتغال‌زایی در کانادا توسط شرکت‌هایی با کمتر از ۱۰۰ نفر پرسنل انجام شده و از این میزان اشتغال، ۶۰ درصد نیز مربوط به شرکت‌هایی بوده‌است که کمتر از ۵ نفر کارمند دارند.

آن‌دسته از افرادی که در کانادا بیزنس کوچک موفقی را راه انداخته‌اند، به خوبی از چالش‌های خاصی که نه تنها در شروع کار بلکه در ادامه آن - از شناخت  فرهنگ کار در کشور جدید گرفته تا آشنایی با قوانین و مقررات- با آن مواجه بوده‌اند آگاهی دارند. البته یکی از مهم‌ترین مسائل در هر کسب و کار کوچک، بحث استخدام و نگهداری نیروی کار است.

نشریه Canadian immigrant در مجموعه مطالبی با عنوان «کارفرمایان چه می‌خواهند؟» پای صحبت افراد مختلفی مانند مدیران منابع انسانی یا مدیران ارشد کارگزینی، که مستقیماً دست‌اندرکار یافتن افراد مستعد جهت استخدام در شرکت‌هایشان هستند، نشسته تا از این طریق از بینش و تفکر این افراد در مورد آن‌دسته از مسائلی که بر استخدام تازه‌واردین موثر هستند آگاه شود و مخاطبانش را نیز آگاه سازد. پرنیان به دلیل اهمیت این موضوع، دو قسمت از این مباحث را ترجمه و در این پرونده به رویت شما می‌رساند.

در دو مصاحبه متوالی که بخش اول آن را در ادامه می‌بینید ابتدا با جیسون وینکلر، کارشناس ارشد کشف استعدادهای شرکت دلویت کانادا Deloitte Canada گفتگو شده است. این شرکت از طریق بیش از ۵۶ شعبه مختلف به ارائه خدمات مشاوره‌ای ممیزی و مالیاتی و مشاوره‌های مالی به دیگر شرکت‌ها پرداخته و به عنوان شرکتی که طیف وسیع و متنوعی از افراد با ملیت‌های مختلف را در یک محیط کنار هم گردآورده، معروف شده است. وینکلر صادقانه در مورد اهمیت استخدام مهاجرین بااستعداد صحبت می‌کند و این‌که نشان دادن خلاقیت چطور به کسب شغل کمک می‌نماید. این شما و این بخش اول از گفتگوی اول:

لطفاً توضیح دهید که به نظر شما در کانادا یک نیروی مهاجر ماهر، در ابتدا بهتر است برروی چه مهارت‌هایی تمرکز نماید؟

یک متخصص باشد. ما در دلویت کارهای خدماتی چندگانه‌ای ارائه می‌دهیم. بنابر این همواره در پی یافتن افرادی هستیم که از سطح مهارت‌های تکنیکی تعریف شده بالایی برخوردار باشند. کسانی که با تخصص‌های ویژه‌ای مانند آشنایی با نرم‌افزارهای مالی SAP  قدم به عرصه بازار کار می‌گذارند، باید مطمئن شوند که واقعاً از این مهارت برخوردارند. ما به صورت حرفه‌ای به ارائه خدمات به مشتریان در صنایع مختلف می‌پردازیم. بنابر این همواره در پی یافتن افرادی هستیم که در صنایعی خاص متبحر باشند. غیر کانادایی‌های زیادی هستند که در صنعت معدن یا صنایع ارتباطات بسیار خبره می‌باشند و ما واقعا نیازمند تخصص این افراد در آن صنایع هستیم.

در دلویت آنچه به عنوان مهم تلقی می‌شود این است که کاندیدایی که برای یک شغل در نظر گرفته‌ایم دارای مهارت‌های فردی و درون‌گروهی باشد؛ به این معنی که توانایی کار با گروهی از افراد در خارج و یا داخل شرکت را داشته باشد. یکی از معیارهای اصلی ارزش‌گذاری ما داشتن حس همکاری افراد با یکدیگر و همچنین با ارباب رجوع است. ما به دنبال این مهارت‌ها هستیم صرف‌نظر از این که افراد غیر کانادایی باشند یا خیر. برخورداری از حس همکاری با دیگران مهارتی بسیار مهم محسوب می‌شود.

نظرتان در مورد تجربه کار کانادایی چیست؟

تمام مهارت‌هایی که در بالا به آن اشاره کردم مهم‌تر از داشتن تجربه کار کانادایی است به جز در برخی از زمینه‌ها که باید به قوانین و مقررات کانادایی آگاهی داشت؛ این چیزی ‌است که افراد متقاضی باید خیلی سریع آن‌ را درک کنند. ما به داشتن تجربه کار جهانی نیز تا حدی اهمیت می‌دهیم، خاطرم می‌آید افرادی را که با وجود این‌که تجربه کار کانادایی نداشتند اما در مقابل از تجربه بالای بین‌المللی برخوردار بودند استخدام کرده‌ام. البته گرچه ضروری نیست ولی... داشتن افرادی که درک درستی از کانادا داشته باشند هم خوب است. اما ما می‌خواهیم تجربه کار جهانی را برای این بازار به ارمغان بیاوریم.

توصیه‌اتان به مهاجرین تازه‌وارد برای این‌که سریعاً روش‌های انجام کار را بیاموزند چیست؟

قبل از آمدن به کانادا خود را آماده و مجهز نمایند. در مورد کارهایی مانند حسابرسی یا مسائل مالیاتی، قوانین و مقرراتی کانادایی وجود دارند که لازم است بدانند، بنابر این کسب آگاهی در این زمینه قبل از ورود به خاک کانادا برای افراد مزیت محسوب می‌شود. راه دیگر مسلماً کسب آگاهی و به‌دست آوردن اطلاعات لازم پس از ورود به خاک کانادا و از طریق ارتباط با مراکزی است که در به‌دست آوردن این اطلاعات به افراد کمک خواهند کرد. اگرشما یک حسابدار و فارغ‌التحصیل از کشور دیگری هستید، گروه‌ها و سازمان‌های زیادی هستند که از طریق ارتباط برقرار کردن با آنها می‌توانید با سیستم کار کانادا به‌طور صحیح آشنا شوید. راه دیگر این است که شخص خودش به یادگیری و مطالعه در آن زمینه بپردازد. خود من با افراد زیادی برخورد داشتم که مشغول مطالعه استانداردهای کانادایی موجود در زمینه شغلی مورد نظرشان بوده‌اند. به این ترتیب فرد شخصاً تفاوت‌ها و شباهت‌های موجود درسیستم کاری را فهمیده و اگر نیازی به گرفتن مدرک یا گواهی تحصیلی خاصی باشد مراحل به‌دست آوردن آن را خواهد دانست.

مهم‌ترین خصوصیات فرهنگی محیط‌های کار کانادایی چیست؟ چه نکاتی را مهاجرین باید بدانند؟

نکته این است که بدانیم کانادایی‌ها چه چیزی را ادب و خوش‌رفتاری می‌دانند؛ این دو مورد از امتیازات و افتخارات کانادایی‌ها محسوب می‌شوند. بعضی افراد که با پشتوانه فرهنگی «صراحت لهجه و رک‌گویی» وارد این محیط می‌شوند احتمالاً در ابتدا تطبیق با شرایط برایشان سخت خواهد بود. ولی دوباره تاکید می‌کنم از نقطه‌نظر فرهنگ آمریکای شمالی آدم‌ها بیشتر به‌صورت غیرمستقیم و زیرکانه با مسائل برخورد می‌کنند. ما به لحاظ فرهنگی در میانه این دو قرار داریم. گرچه انطباق سخت است ولی ما سعی می‌کنیم که تعادل را حفظ کنیم.

کشور کانادا به لحاظ نژادی دارای تنوع بالایی بوده که در صورت استفاده مناسب از این گوناگونی، این امر می‌تواند دارایی خوبی برای اقتصاد کانادا محسوب شود. شرکت ما نیز در حال حاضر نسبت به ۲۰ سال پیش از گوناگونی نژادی بیشتری برخوردار است. این روزها افرادی که از کشورهای دیگر می‌آیند خیلی سریع‌تر از قبل کامیونیتی‌های خود را پیدا می‌کنند. ما از این نیز فراتر رفته و به‌سرعت فردی را تحت عنوان رفیق buddy مسئول آموزش نیروی کار جدید می‌کنیم که همزبان با وی بوده در عین این‌که مدیر مستقیم او نیز نیست. این افراد در مورد چگونگی انجام کار در شرکت برای فرد تازه‌وارد توضیحات لازم را می‌دهند و به نوعی به آنان برای یافتن راهشان کمک می‌کنند. برای مهاجرین تازه‌وارد این خیلی مهم است.

ادامه دارد...


آیا میدانید اولین گام برای مهاجرت به کانادا و دریافت اقامت دایم کانادا تکمیل فرم ارزیابی رایگان است!


جمعه ۱۵ دي ماه ۱۳۹۱ در ۰۸:۵۱:۳۳ ق.ظ - پیوند همیشگی
برگردان: ساقی مطهری - بازدید : ۵۸۴۲ - برچسب ها:
بازار کار کانادابازار مشاغل کانادا
ثبت دیدگاه شما
دیدگاه ارسالی شما پیش از نمایش نیاز به تایید مدیریت خواهد داشت.
مطالب مرتبط:
کمبود نیروی کار در صنعت کشاورزی

کمبود نیروی کار در صنعت کشاورزی

۱۰ فروردين ۱۳۹۹ - صنعت کشاورزی کانادا برای پر کردن کمبودهای بازار کار در ماه های بهار و تابستان به کارگران خارجی موقت متکی است، اما ممنوعیت سفر ناشی از شیوع ویروس کووید -19 ورود...
نشست مهاجرت کانادا 30 و 31 ماه می در اتاوا برگزار می شود
افزایش نیروی کار کانادا ضروری است

نشست مهاجرت کانادا 30 و 31 ماه می در اتاوا برگزار می شود

۲۳ فروردين ۱۳۹۷ - نشست مهاجرت کانادا در سال 2018 با هدف یافتن راهکارهای ارتقا سیستم مهاجرتی کانادا 30 و 31 ماه می در اتاوا برگزار خواهد شد. در نوامبر 2017، دولت فدرال کانادا برنامه سه...
افزایش بودجه مهاجرت برای سال های 2018 تا 2020

افزایش بودجه مهاجرت برای سال های 2018 تا 2020

۷ فروردين ۱۳۹۷ - وزرات مهاجرت، پناهندگی و شهروندی کانادا بودجه ای معادل 747 میلیون دلار برای حمایت از برنامه های مهاجرتی در سال های  2018  تا 2020 از دولت کانادا دریافت خواهد کرد. این بودجه...
فرصت ویژه کارآفرینی در کانادا برای مدیران آی تی
رزمه خود را برای ما بفرستید

فرصت ویژه کارآفرینی در کانادا برای مدیران آی تی

۲۱ آذر ۱۳۹۶ - سال گذشته اطلاعیه ای را منتشر کردیم در مورد جذب مدیران آی تی و فرصتی که برای گسترش کار خود به کانادا می توانند در اختیار داشته باشند. متاسفانه برنامه مورد...
سالانه 7 هزار ساکن کبک این استان را ترک می کنند

سالانه 7 هزار ساکن کبک، این استان را ترک می کنند

تقریبا دو سوم افرادی که کبک را ترک می کنند، به انتاریو می روند ۱۴ آذر ۱۳۹۶ - در سال های 2011 تا 2016 تعداد افرادی که استان کبک را ترک کرده اند، افزایش یافته است. مجله مونترال عصر روز سه شنبه 5 دسامبر 2017 نوشت: بر اساس تحلیل های...
چگونه هویت شغلی خود را ارتقا دهیم

چگونه هویت شغلی خود را ارتقا دهیم؟

۱۷ اسفند ۱۳۹۵ - روزنامه "24 ساعت" مونترال مقاله ای با عنوان 9 اشتباه کاری که نباید مرتکب شویم منتشر کرد در حالیکه چند روز از برگزاری همایش کارجویان و کارفرمایان مونترال می گذرد، روزنامه "24...
دو گام آخر و نتیجه گیری
بازی را عوض کنید / قسمت سوم

دو گام آخر و نتیجه گیری

با قانون «سه تکنیک»، در مصاحبه‌های شغلی پیروز میدان شوید ۷ اسفند ۱۳۹۵ - گام نهم: ایمیل پیگیری  چون در مورد ایمیلِ پیگیری، خیلی صحبت شده، این فصل، کوتاه است. تا به حال ندیده ام که شغلی، صرفاً به خاطر ایمیلِ پیگیری، به دست آمده باشد؛...
قانون سه تکنیک مصاحبه
بازی را عوض کنید / قسمت دوم

قانون «سه تکنیک» مصاحبه

با قانون «سه تکنیک»، در مصاحبه‌های شغلی پیروز میدان شوید ۳ اسفند ۱۳۹۵ - گام ششم: موقعیت- عمل- نتیجه  تا به این جا، در مورد یافتنِ ذهنیتِ درست، و بایدها و نبایدهای مصاحبه چیزهایی یاد گرفته اید و با نقش شخصیت های مهم در مصاحبه آشنا...
آمادگی برای مصاحبه و نکات مربوط به آن
بازی را عوض کنید / قسمت نخست

آمادگی برای مصاحبه و نکات مربوط به آن

با قانون «سه تکنیک»، در مصاحبه‌های شغلی پیروز میدان شوید ۳۰ بهمن ۱۳۹۵ - تجربه های شخصی خاطره انگیز!  قبل از این که به تکنیک های گوناگون برای موفقیت در مصاحبه بپردازیم، می خواهم دو تجربه و داستان شخصی و بسیار خاطره انگیز در مورد مصاحبه...
آخرین مطالب سایت:
خدمات پاسپورت کانادایی در دوران کرونا

خدمات پاسپورت کانادایی در دوران کرونا

۲۴ دي ۱۳۹۹ - به دنبال محدودیت های کرونا، مراکز خدمات حضوری همچنان تعطیل هستند متقاضیانی که پاسپورت آنها در تاریخ 1 فوریه 2019 به بعد منقضی شده است، می توانند ظرف مدت 2 سال از...
نحوه اسپانسرشیپ همسر برای مهاجرت به کبک

نحوه اسپانسرشیپ همسر برای مهاجرت به کبک

۲۳ دي ۱۳۹۹ - شهروندان کانادایی یا مقیمان دائم می تواند شریک زندگی یا همسر خود را که مایل به مهاجرت به کبک هستند، اسپانسر کنند.   از آنجایی که کبک از نظر مهاجرت، دارای اختیارات خاص...
صدور 385 دعوتنامه در اولین انتخاب سال 2021 ساسکاچوان

صدور 385 دعوتنامه در اولین انتخاب سال 2021 ساسکاچوان

۲۳ دي ۱۳۹۹ - متقاضیان مهاجرت می توانند از طریق زیرشاخه های «اکسپرس انتری» و «مشاغل مورد نیاز» اقدام کنند. ساسکاچوان دور جدید صدور دعوتنامه ها را در تاریخ 7 ژانویه برگزار کرد. متقاضیان مهاجرت برای...
پردازش ۳۰۰۰۰ درخواست در برنامه اسپانسرشیپ

پردازش ۳۰۰۰۰ درخواست در برنامه اسپانسرشیپ

۲۳ دي ۱۳۹۹ - با جزییات برنامه  PGPدر سال  ۲۰۲۱ بیشتر آشنا شوید. کانادایی ها و ساکنین دائمی که در سال 2020، برای «برنامه اسپانسرشیپ پدر و مادران، پدربزرگ ها و مادربزرگ ها» (PGP) اقدام کرده...
درخواست های مهاجرت در دوران کووید۱۹

درخواست‌های مهاجرت در دوران کووید۱۹

۲۳ دي ۱۳۹۹ - اقامت کانادا برای متقاضیان و اسپانسرهای خانواده چگونه خواهد بود؟ کانادا در حال پذیرش متقاضیان اقامت دائم می باشد. هرچند، به خاطر تاثیر همه گیری کرونا بر سیستم مهاجرت، قادر به تخمین...
اولین انتخاب مختص PNP سال 2021 اکسپرس انتری

اولین انتخاب مختص «PNP» سال 2021 اکسپرس انتری

۱۸ دي ۱۳۹۹ - انتظار می رود سال 2021 با افزایش اهداف مهاجرتی، سال درخشان تری باشد. در روز 6 ژانویه، کانادا سال جدید را با صدور دعوتنامه برای متقاضیان اکسپرس انتری که دارای نامزدی استانی...
اشتغال نیروی کار خارجی در سایه کرونا

اشتغال نیروی کار خارجی در سایه کرونا

۱۷ دي ۱۳۹۹ - اجازه کار در کانادا برای این افراد چگونه خواهد بود؟   برای ورود به کانادا، نیروی کار خارجی که با اهداف ضروری می آیند، از محدودیت های سفر معاف هستند. متقاضیانی که مایل...
چه کسانی هنوز می توانند به کانادا سفر کنند

چه کسانی هنوز می‌توانند به کانادا سفر کنند

۱۵ دي ۱۳۹۹ - طبق دستور نخست وزیر کانادا، برای محافظت از کانادایی ها در برابر شیوع کووید19، بیشتر سفرهای غیرضروری به کانادا لغو شده اند و اکثر اتباع خارجی نمی توانند به کانادا سفر...

راهنمای جستجو در سایت

 • جهت جستجوی یک عبارت خاص از گیومه در دو طرف عبارت استفاده کنید. مانند:
 • جهت جستجوی چند کلمه در کل مطلب، کلمات را با فاصله از هم وارد کنید. مانند:
 • جهت جستجو در تنها عنوان مطالب، پیش از کلمه کلیدی خود از عنوان: و یا title: استفاده کنید. مانند:
 • جهت جستجو در تنها متن مطالب، پیش از کلمه کلیدی خود از متن: و یا body: استفاده کنید. مانند:
 • جهت جستجو در تنها خلاصه مطالب، پیش از کلمه کلیدی خود از خلاصه: و یا brief: استفاده کنید. مانند:
 • شما می توانید تمام موارد را ترکیب کنید. برای ترکیب شرایط عنوان، متن و خلاصه، بین شرط ها ; (سمی کالن - semicolon) قرار دهید. مانند:
  • عنوان:دهان و دندان;متن:"مسیر شغلی دندانپزشکان" (نشانم بده)
  • title:دهان و دندان;body:"مسیر شغلی دندانپزشکان" (نشانم بده)
 • توجه داشته باشید که هر مطلبی که در آن حداقل یکی از شرایط جستجو برقرار باشد در نتایج جستجو قرار می گیرد.