آیا میدانید با ورود به سایت کنپارس با استفاده از نام کاربری و کلمه عبور خود، می توانید ضمن استفاده از مطالب ویژه اعضا، با مطالعه و به اشتراک گذاری هر مطلب امتیاز جمع کنید! بااستفاده از این امتیاز ها، می توانید بر روی قرارداد خود با کنپارس تخفیف دلاری بگیرید و یا محصولات و سرویس های کنپارس را خریداری کنید!
در صورتی که عضو سایت هستید، از اینجا وارد شوید. اگر هنوز عضو سایت نشده اید، در این صفحه ثبت نام کنید. عضویت در سایت رایگان وسریع است! برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد سیستم امتیاز دهی کنپارس، اینجا و اینجا را ببینید.
 • درباره بازگشایی برنامه نیروی متخصص فدرال

  درباره بازگشایی برنامه نیروی متخصص فدرال

اگر چه رکود و بحران اقتصادی چند سال اخیر تا حدودی جلوی بروز بحران را گرفته اما به زودی همه شاهد کمبود شدید نیروی انسانی ماهر در بازار کار کانادا و نقش حیاتی مهاجران در جبران آن خواهند بود.

اعلام رسمی امروز ۱۹ دسامبر مبنی بر اینکه برنامه نیروی متخصص فدرال از ۴ می ۲۰۱۳ بازگشایی خواهد شد به همراه برخی توضیحات تکمیلی خبری بود که نیاز به چند تکمله دارد:

اول، همان طور که در این نوشتار به تفصیل درباره چالش های پیش روی وزیر نوشته بودم، کنی پیش از هر حرکتی باید چندین مانع مهم را از پیش روی برمی داشت و همین موانع بوده اند که وزیر را به رغم ادعاهای قبلی وادار کردند برنامه جدید را تقریبا ۶ ماه دیرتر از تاریخی که پیشتر اعلام کرده بود و بیش از یک سال بعد از توقف آن، مجدد به جریان بیاندازد. اینها نشان می دهد که از جنبه منفی، جناب کنی تحلیل روشنی از وخامت شرایط پیش روی خود یا صداقت لازم برای طرح حقیقت را نداشته و در عین حال از جنبه مثبت نشان می دهد که وزارتخانه در مسیر درست حرکت می کند و این بار به صرف اینکه دریافته پیشتر اشتباه کرده، زیر همه چیز نزده (برخلاف موارد قبلی مثلا پرونده ۳۸ رشته ای ها) و سعی کرده به تدریج مسئله را حل کند تا اینکه فقط علیه این و آن بد و بیراه بگوید و خود را یگانه فرشته نجات معرفی کند. البته چون همیشه حاضر به اعلام روشن و پذیرش اشتباه در برآوردهای قبلی خود هم نشده است که البته چنین صداقتی از جیسن کنی توقع زیادی است.

دوم، در اطلاعیه امروز به روشنی و بدون ابهام و اما و اگر نمره زبان اعلام شده است. پس همه متقاضیان باید برای کسب بنچ مارک ۷ کانادا که معادل نمره ۶ در هر ۴ مهارت زبان انگلیسی در آیلتس عمومی است تلاش کنند. البته این نمره حداقل است و زیر این نمره، پرونده ای پذیرش نخواهد شد اما افراد بنا بر وضعیت پرونده اشان، برای کسب امتیاز لازم و همچنین موفقیت آتی، احتمالا نیاز به بالاتر از این نمره خواهند داشت.

سوم، مرحله نوعی ارزیابی و معادل یابی مدارک تحصیلی بر اساس مقایسه آنها با وضعیت تحصیلات در کانادا در این اطلاعیه قدری واضح تر مطرح شده و اعلام شده که از آغاز سال جدید نهادهای مربوطه برای این ارزیابی معرفی می شوند. بدین ترتیب با روشن تر شدن وضعیت، امید می رود که متقاضیان بتوانند بر اساس اطلاعیه های بعدی اداره مهاجرت بحث ارزیابی مدارک را آغاز کنند تا در چهارم ماه می جلو افتاده باشند. هنوز معلوم نیست که این ارزیابی توسط چه نهادهایی و در چه مدت انجام می شود و تکلیف مدارک صادره از دانشگاه های نه چندان مطرح تر چه خواهد شد. اینها چالش هایی است که از آغاز سال ۲۰۱۳ باید به آنها توجه کرد. هم چنین مشخص نیست که آیا این ارزیابی مقدماتی و پیش از صدور ویزا، در مدت یا چگونگی ارزیابی مدارک بعد از ورود به کانادا و دریافت مجوزهای کاری برای رشته های رگولیتد موثر خواهد بود یا نه و اگر آری، به چه میزان. نکته اینجاست که اگر این ارزیابی نخواهد تاثیر آنچنانی بر تصمیمات نهادهای رسمی صدور مجوز داشته باشد پس این همه توجیهات جناب کنی در مورد سرعت دادن به ورود مهاجران به بازار کار کانادا شعر و قصه خواهد بود چون اکثریت مشاغل مورد نیاز فعلی رگولیتد هستند و یکی از دلایل کمبود نیروی انسانی در آنها، مدت زمان طولانی بررسی صلاحیت متقاضیان (عمدتا مهاجران) و عدم انعطاف پذیری سیستم های بررسی کننده در مورد تفاوت میان روش های آموزشی و کاری کانادا با کشورهای مهاجرخیز است.

چهارم، برای همسران متقاضیان اصلی، هم برای مهارت های زبانی و هم تجربه کار کانادایی امتیاز در نظر گرفته شده است. هر دو مورد و به ویژه این مورد آخر یعنی تجربه کار کانادایی بیشتر به نفع کسانی تمام خواهد شد که در کانادا تحصیل می کنند و همسران شان به کار مشغول هستند. همینها ارزش تحصیلات کانادایی را برای دارندگان ویزای دانشجویی و علاقه مند به مهاجرت به کانادا بیشتر افزایش می دهد.

پنجم، مجموعه اخبار و ادعاهای وزیر در این باره که انباشت فعلی را تا سال ۲۰۱۴ برطرف خواهد کرد به این معناست که وضعیت ۳۸ رشته ای ها و دو گروه بعد از آنها در خلال سال ۲۰۱۳ مشخص خواهد شد. اگر وزیر به این قولش در مورد برداشتن انباشت پایبند باشد برای منتظران ویزا در گروه ۳۸ رشته ای ها سال ۲۰۱۳ سال پایان نگرانی ها خواهد بود. البته وعده سال ۲۰۱۴ با ۱۰۰ هزار پرونده برجا مانده تا حدودی در تضاد است که احتمالا از طریق رد بدون اغماض پرونده های دارای مشکل انجام خواهد شد. همچنین با وجود این زمان بندی (به فرض توانایی وزارتخانه در اجرای آن) کسانی که از ۴ می درخواست می دهند می توانند امید داشته باشند که در کمتر از یکسال وارد کانادا شوند. البته به شرطی که وزیر اشتباهات گذشته را تکرار نکند که به نظر می رسد تاکید بر گذاشتن سقف پذیرش برای درخواست های جدید به همین منظور باشد تا سیستم با انباشت جدیدی روبرو نشود. به عبارت دیگر درست است که با توقف یکساله در پذیرش برنامه نیروی متخصص به نظر می رسد که عمر متقاضیان جدید یکسال تلف شده اما در عوض برای آنها که آماده تر و سریع تر عمل کنند و بتوانند در فهرست آینده باشند مجموع زمانی که برای امر آمادگی و انتظار برای دریافت ویزا اختصاص می دهند کوتاه تر خواهد بود و چون آماده تر و باانگیزه تر پا به خاک کانادا می گذارند، برای ورود به بازار کار و زندگی جدید هم زمان کوتاه تری صرف خواهند کرد و چه بسا از بسیاری از متقاضیان پیشین ناآماده هم جلو بزنند.

ششم، باز تاکید می کنم که سیستم جدید اگر چه هنوز ابهامات زیادی دارد اما چنانچه به درستی اجرا شود سیستمی برای افراد «آماده» است. این همان چیزی است که این قلم از بیش از یکسال گذشته بر آن به کرات تاکید داشته است. اینکه سیستم مهاجرت جدید کانادا دنبال «سردرگمان در امر مهاجرت» یا حتی «علاقه مندان به مهاجرت» نیست، بلکه می خواهد همه آنها را که «می دانند به دنبال چه هستند» و از «آمادگی کامل» و سرعت عمل برخوردار هستند، جذب کند.

هفتم، در سیستم جدید رقابت یک شرط جدی است؛ هر فرد واجد شرایطی که نمره زبان آماده نداشته باشد یا برای ارزیابی مدارکش دیر اقدام کند یا فرم های مربوطه را دقیق و درست تکمیل نکند و یا ...احتمال دارد که به سقف سالانه نرسد و فرصت را از دست بدهد بنابراین کسانی می توانند امیدوار باشند که سیستم جدید به نفع آنهاست که سریع، دقیق و بدون اشتباه اقدام کنند و همه مدارکشان هم آماده باشد.

هشتم، بر اساس گزارش هایی که از منابع پژوهشی معتبر مرتبط با بازار کار کانادا می رسد و مواردی از آنها را در همین سایت مطرح خواهیم کرد، علاوه بر اکثریت رشته های حوزه بهداشت و درمان، در بسیاری از رشته های گروه مهندسی هم بازار با کمبود روبروست و بعید نیست که تنوع رشته های تخصصی در فهرست جدید بیشتر از گذشته باشد. ضمن اینکه با کاهش انباشت پرونده ها از یک سو و نیاز فزاینده بازار کار کانادا به نیروهای جوان و ماهر از سوی دیگر، به مرور بر تعداد افرادی که هر سال از طریق این برنامه جذب می شوند افزوده خواهد شد. تازه اینها در شرایطی است که ظرفیت سالانه پذیرش مهاجر در همین ارقام فعلی (بین ۲۵۰ تا ۲۷۰ هزار نفر) باقی بماند درحالی که بسیاری از متخصصان امور برنامه ریزی های استراتژیک در حوزه جمعیت معتقدند کانادا قادر به افزایش نرخ زاد و ولد بیش از ارقام فعلی نیست و برای جبران پیری و ازکارافتادگی جمعیت باید تعداد مهاجران پذیرش شده را حداقل به دو برابر میزان فعلی برساند تا بتواند در ده سال اینده همین شرایط امروز را حفظ کند. به نظر می رسد در صورت بروز نشانه های مثبت در رشد اقتصادی کشورها و بهبود شرایط منطقه ای و اقتصاد جهانی که با کاهش نرخ بیکاری در کانادا همراه خواهد شد، مدیران کشور تلاش بیشتری برای اغنا افکار عمومی کرده و به مرور بر عدد مهاجران پذیرش شده خواهند افزود که البته این مهاجران جدید بیشتر از طریق برنامه های استانی، در کشور پراکنده خواهند شد.

نهم، علاوه بر شائبه رفتارهای گزینشی و ایدئولوژیک این دولت و این وزیر که دود آن به چشم متقاضیان مهاجرت از خاورمیانه و آسیا خواهد رفت، مجموعه پارامترهایی که در برنامه جدید نیروی متخصص و همچنین برنامه نیروهای فنی-حرفه ای (که از ژانویه ۲۰۱۳ بازمی شود) اعلام شده در فضای رقابتی آینده چندان به نفع متقاضیان ایرانی نیست به ویژه که در معرفی خود به بازار کار و جلب نظر کارفرمایان یا بنگاه های کاریابی بسیار ضعیف بوده اند. در این میان علاوه بر تلاشی که متقاضیان باید انجام دهند شرکت های چون کنپارس هم می توانند با گشودن مسیرهای جدید، متقاضیان را در آمادگی برای ورود به بازار کار و معرفی مهارت های خود به کارفرمایان و سایر فعالین مرتبط با امر کاریابی یاری برسانند. کنپارس در این باره برنامه هایی در دست اقدام دارد که امید می رود در این فاصله زمانی به نتیجه برسند.

دهم، من باز شما را به مطالعه بخش پایانی یادداشتی که در ابتدای این بحث به آن اشاره کردم فرامی خوانم. وقتی سیستم مهاجرتی کانادا این میزان درباره ضرورت آمادگی بالای مهاجران برای ورود سریع به بازار کار کانادا سخن می گوید نمی شود ما متقاضیان مهاجرت تا این حد از وضعیت رشته خود در کانادا بی خبر باشیم، پروفایل و رزومه و کاورلتر مناسب آماده نکرده و چگونگی انجام آن را نیاموخته باشیم، با مبانی اولیه برای جستجوی کار و معرفی خود به کارفرمایان کانادایی بیگانه باشیم، از اصول اولیه برای آمادگی در مصاحبه شغلی و پاسخ گویی مناسب خبر نداشته باشیم و هم چنان انتظار داشته باشیم که در این فضای به شدت رقابتی بتوانیم موفق شویم. همه این ضعف ها قابل درمان هستند و ماه های آینده زمان بسیار مناسبی است که در کنار سایر امور مهم، به آمادگی در این زمینه ها پرداخته شود.


آیا میدانید اولین گام برای مهاجرت به کانادا و دریافت اقامت دایم کانادا تکمیل فرم ارزیابی رایگان است!


چهار شنبه ۲۹ آذر ماه ۱۳۹۱ در ۱۱:۴۱:۰۷ ب.ظ - پیوند همیشگی
مجید بسطامی - Majid Bastami - بازدید : ۱۱۵۸۲ - برچسب ها:
تحصیل مهاجران کاناداتحصیل در کانادااسکیل ورکر فدرالfswفدرال اسکیل ورکرنیروی متخصص فدرال
ثبت دیدگاه شما
دیدگاه ارسالی شما پیش از نمایش نیاز به تایید مدیریت خواهد داشت.
مطالب مرتبط:
مونترال جایگزین پاریس می شود

مونترال جایگزین پاریس می شود

۴ اسفند ۱۳۹۵ - براساس گزارش اخیر رتبه بندی کیو اس، مونترال به عنوان بهترین شهردانشجویی جهان انتخاب شد. پیش از این پاریس این عنوان را برای چهار سال متوالی به خود اختصاص داده بود، ولی...
تحصیل در دانشگاه های کانادا

تحصیل در دانشگاه‌های کانادا

۱۸ مهر ۱۳۹۵ -   دانشگاه های کانادا از شهرت بین المللی برخوردار هستند و همین سبب شده است تا این کشور از طریق جذب دانشجویان بین المللی درآمد زیادی را برای کشور و برای سیستم...
قسمت چهارم  تحصیل در کالج
نکاتی درباره ادامه تحصیل در کانادا

قسمت چهارم - تحصیل در کالج

۱۰ مهر ۱۳۹۵ -   در مجموعه پست های قبلی به این نکته اشاره شد که هدف از ادامه تحصیل در کانادا باید چه باشد و چه نکاتی را در این مورد باید رعایت کرد. در...
قسمت اول  آیا ادامه تحصیل توصیه می شود
نکاتی درباره ادامه تحصیل در کانادا

قسمت اول : آیا ادامه تحصیل توصیه می شود ؟

۴ امرداد ۱۳۹۵ - یکی از اولین دغدغه‌های بسیاری از افرادی که در جلسات مشاوره کنپارس شرکت می‌کنند یا تماس تلفنی می‌گیرند و یا از طریق ایمیل پرسشی مطرح می‌کنند، مستقیم یا غیرمستقیم همین موضوع...
دانشگاههای کانادا هنوز به روی دانشجویان بازند

دانشگاههای کانادا هنوز به روی دانشجویان بازند

۲۷ تير ۱۳۹۴ - برای بسیاری دانشجویان از سراسر دنیا تابستان بمعنای پایان امتحانات و فارغ التحصیلی از پیش دانشگاهی، دبیرستان و کالج است. برای فارغ التحصیلان کانادایی البته کار راحت تر است در حالی...
رتبه اول استان بریتیش کلمبیا در زمینه تحصیل و آموزش در کانادا
بالاتر از بسیاری از کشورهای پیشرفته

رتبه اول استان بریتیش کلمبیا در زمینه تحصیل و آموزش در کانادا

۱۶ تير ۱۳۹۳ - بر اساس جدیدترین گزارشی که Conference Board of Canada یکی از معتبرترین نهادهای پژوهشی کانادا منتشر کرده است، استان بریتیش کلمبیا رتبه اول را در میان استان‌های کانادا از نظر آموزش...
ترکیب آموزش و عمل برای تامین یک میلیون نیروی کار
تغییرات عظیم آموزشی در بریتیش کلمبیا در راه است

ترکیب آموزش و عمل برای تامین یک میلیون نیروی کار

۱۵ خرداد ۱۳۹۳ - وزیر آموزش استان بریتیش کلمبیا، آقای پیتر فسبندر، در سخنان اخیر خود گفت: «ما هنوز هم برای تقویت سیستم آموزشی این استان از مقطع پیش‌دبستانی گرفته تا مقطع تحصیلات عالی، از...
تحصیل در مقطع دکتری

تحصیل در مقطع دکتری؛

چشم‌انداز ضعیف آینده شغلی یا پلی به سوی پیشرفت! ۱۰ اردي بهشت ۱۳۹۲ - PhD که در زبان پارسی به آن دوره دکترای تخصصی می‌گویند، مخفف عبارت «philosophiae doctor » در زبان لاتین به معنای دکتری در فلسفه است که امروزه برای نشان دادن بالاترین درجه یا مدرک علمی دانشگاهی...
تحصیل بدهدایت شده

تحصیل بدهدایت شده

فشارهای درون کامیونیتی ایرانی در مورد تحصیل جوانان ۷ دي ۱۳۹۱ - آخرین روزهای ترم است و شما در حالی‌که برگه تصحیح‌شده آزمون فیزیک خود را محکم در مشت گرفته‌اید، غرق در عرق هستید. نوشته‌ای با خودکار قرمز روی برگه خودنمایی می‌کند: ۴۰...
چگونه پول تحصیل خود را فراهم کنید

چگونه پول تحصیل خود را فراهم کنید؟

نکاتی در مورد وام‌ها و بورسیه‌های دانشجویی ۱۱ آبان ۱۳۹۱ - مطلبی که در ادامه می‌اید اگر چه در مواردی دانش‌اموزان یا دانشجویان جوان تازه‌فارغ‌التحصیل شده از مدرسه را خطاب قرار می‌دهد اما حاوی نکات جالب توجه و منابع اطلاعاتی مفید برای...
ادامه تحصیل در MBA در کانادا
در پاسخ به پرسش‌های مرسوم

ادامه تحصیل در MBA در کانادا

۸ آبان ۱۳۹۱ - به تکرار، دوستانی درباره ادامه تحصیل در رشته MBA سوال کرده‌اند. از آنجا که شماره اخیر نشریه Canadian Business ویژه‌نامه‌ای درباره ادامه تحصیل در این دسته از رشته‌ها منتشر کرده است...
آیا کارفرما شما را بر اساس محل تحصیلتان استخدام می کند
توصیه‌هایی برای آنها که تحصیل را برای کاریابی بهتر می‌خواهند

آیا کارفرما شما را بر اساس محل تحصیلتان استخدام می‌کند؟

۷ آبان ۱۳۹۱ - وقتی می‌خواهید برای شرکت در یک رشته تحصیلی در دانشگاهی اقدام کنید، باید قبل از ارائه درخواست خود به موارد مثبت و منفی زیادی توجه داشته باشید. حالا یک نکته دیگر...
آخرین مطالب سایت:
وضعیت شهروندی برای متقاضیانی که والدین آنها کانادایی هستند

وضعیت شهروندی برای متقاضیانی که والدین آنها کانادایی هستند

۲۳ خرداد ۱۴۰۰ - متقاضیانی که والدینشان شهروند کانادا هستند، واجد شرایط شهروندی کانادا خواهند بودشهروندان کانادایی می‌توانند در پذیرش درخواست شهروندی فرزندان خود که در خارج از کشور متولد شده اند، تأثیر بسزایی داشته...
محدودیت ۳ ساعته دفتر تهران

محدودیت ۳ ساعته دفتر تهران

در پاسخ‌گویی تلفنی و حضوری ۲۳ خرداد ۱۴۰۰ - به اطلاع می رساند در روز دوشنبه 24 خرداد استثناً به مدت 3 ساعت، از ساعت 8 تا 11 صبح، به دلیل تعمیرات، امکان پاسخ گویی تلفنی به شما عزیزان یا...
مسافران به جای هتل در خانه قرنطینه شوند

مسافران به جای هتل در خانه قرنطینه شوند

۱۷ خرداد ۱۴۰۰ - توصیه پنل کووید۱۹ به دولت فدرال در خصوص حذف قرنطینه در هتل‌های موردتأیید و اعمال قرنطینه 14 روزه در خانهپنل کووید19 که به دولت فدرال کانادا در زمینه مسائل مربوط به...

راهنمای جستجو در سایت

 • جهت جستجوی یک عبارت خاص از گیومه در دو طرف عبارت استفاده کنید. مانند:
 • جهت جستجوی چند کلمه در کل مطلب، کلمات را با فاصله از هم وارد کنید. مانند:
 • جهت جستجو در تنها عنوان مطالب، پیش از کلمه کلیدی خود از عنوان: و یا title: استفاده کنید. مانند:
 • جهت جستجو در تنها متن مطالب، پیش از کلمه کلیدی خود از متن: و یا body: استفاده کنید. مانند:
 • جهت جستجو در تنها خلاصه مطالب، پیش از کلمه کلیدی خود از خلاصه: و یا brief: استفاده کنید. مانند:
 • شما می توانید تمام موارد را ترکیب کنید. برای ترکیب شرایط عنوان، متن و خلاصه، بین شرط ها ; (سمی کالن - semicolon) قرار دهید. مانند:
  • عنوان:دهان و دندان;متن:"مسیر شغلی دندانپزشکان" (نشانم بده)
  • title:دهان و دندان;body:"مسیر شغلی دندانپزشکان" (نشانم بده)
 • توجه داشته باشید که هر مطلبی که در آن حداقل یکی از شرایط جستجو برقرار باشد در نتایج جستجو قرار می گیرد.