آیا میدانید با ورود به سایت کنپارس با استفاده از نام کاربری و کلمه عبور خود، می توانید ضمن استفاده از مطالب ویژه اعضا، با مطالعه و به اشتراک گذاری هر مطلب امتیاز جمع کنید! بااستفاده از این امتیاز ها، می توانید بر روی قرارداد خود با کنپارس تخفیف دلاری بگیرید و یا محصولات و سرویس های کنپارس را خریداری کنید!
در صورتی که عضو سایت هستید، از اینجا وارد شوید. اگر هنوز عضو سایت نشده اید، در این صفحه ثبت نام کنید. عضویت در سایت رایگان وسریع است! برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد سیستم امتیاز دهی کنپارس، اینجا و اینجا را ببینید.
 • عکس یادگاری با یک جامعه پریشان

  عکس یادگاری با یک جامعه پریشان

پس از تعلیق روابط ایران و کانادا از سوی دولت محافظه‌کار این کشور و عکس‌العمل اعتراض‌آمیز بخشی از این جامعه به این رویداد و به ویژه به دلیل اعتراض سیاست‌مداران قدیمی کانادایی به این رفتار، دفتر نخست‌ وزیر از جمعی از ایرانیان سرشناس کانادا در شهرهای مونترال، تورنتو و ونکوور دعوت کرد تا در ۱۸ سپتامبر با وی دیدار داشته باشند. پس از انجام این دیدار که گفته می‌شود برخی از حاضران با صراحت کامل رفتار دولت را نقد کرده‌اند و بر خلاف وعده داده شده، هیچ‌گونه اطلاع‌رسانی خبری از سوی دفتر نخست وزیر به جز انتشار یک عکس صورت نگرفت. اما از سوی برخی شرکت کنندگان یا وابستگان آنها مطالبی بیان شد. این نوشتار که به دو زبان فارسی و انگلیسی در دهمین شماره پرنیان کانادا منعکس شده است به بررسی تبعات این نشست می‌پردازد.

دیدار هجدهم سپتامبر جمعی از ایرانیان با نخست وزیر کانادا، آن‌هم درست چند ماه بعد از وقایع پیوسته‌ای که به بهانه مقابله با دولت ایران عملا به تضعیف و تحقیر جامعه ایرانیان کانادا منجر شده، از زوایای مختلفی قابل بحث و بررسی است. برخی به سرعت این واقعه را یک پیروزی برای جامعه ایرانیان و نشانه اهمیت آن در کانادا و وزن قابل توجه آن دانستند در حالی که عده‌ای دیگر این پرسش را پیش کشیدند این گروه چگونه برگزیده شده و با چه معیار و سنجشی نمایندگان جامعه ایرانیان کانادا شناخته شده بودند. برخی وقایع و اتفاقات بعدی هم بر حجم و غلظت چنین اظهارنظرهایی افزود که منهای روحیه منفی‌باف و «مخالف با هر چیزی که ما در آن نباشیم» ریشه گرفته در شخصیت ایرانی ما، به عملکرد دولت کانادا و برخی اعضای حاضر در نشست بازمی‌گشت.

عملکرد دولت کانادا از این نظر مشکوک بود که به غیر از یک عکس یادگاری از این نشست که به سرعت توسط برخی از اعضای دولتی حاضر در نشست توئیت شد، هیچ مورد دیگری به بیرون درج نکرد، جلسه خصوصی و غیررسمی خوانده شد و محتوای آن درونی. گویا دلیل اصلی تشکیل آن، گرفتن همان عکس یادگاری با چهره‌های خندان بوده است.

هنوز هیچ ساز و کار مشخصی برای تعریف منافع مشترک در جامعه ایرانیان تدوین نشده است؛ شاید چون هیچ درک مشترکی از چنین منافعی وجود ندارد

اما از سوی دیگر شتابزدگی برخی افراد وابسته به تشکیلاتی که این روزها دچار انشعاب و پراکندگی میان اعضا شده در اطلاع‌رسانی نه چندان دقیق که به گونه‌ای مطالب درون نشست را با مصاحبه و عکس و تفصیلات دیگر منعکس کردند که گویا این نشست اساسا میان نخست‌وزیر و تشکل آنها برگزار شده بوده (در حالی که مروج اصلی خبر اصلا در نشست حضور نداشته!) این گمان را تقویت کرد که گویا هدف این گروه هم تنها همان عکس یادگاری بوده است.

در واقع جای این بحث وجود دارد که همه تلاش‌ها برای دورهم‌نشینی عالی‌ترین مقام اجرایی کشور و جمعی از ایرانیان برای هر دو سوی ماجرا به همان عکس کذایی محدود شده و شاید به همین دلیل همگی هم در آن خوشحال و خندانند چون به هدف نهایی خود رسیده‌اند؛ آیا چنین استنباطی درست است؟

به‌شخصه در عین خوشحالی از ایجاد چنین فرصتی برای جامعه ایرانیان کانادا، آن را صرفا یک فرصت نظیر بسیاری از فرصت‌های دیگر می‌دانم؛ نظیر تهییج گروهی و تمرکز رسانه‌ای که اعتراض ایرانیان در ماجرای بانک تی‌دی به آن رسیدند و بعد از دست رفت، اما این‌که آیا فرصت دیدار با نخست‌وزیر به یک موفقیت ختم شده باشد عمیقا و به دلایلی که در ادامه می‌آید محل تردید است.

در سوی ایرانی

جامعه ایرانیان کانادا از این نشست چه دستاوردی کسب کرد؟ خوشحال می‌شوم که کسانی که در فاصله این چند ماهه مرتب از موفقیت‌های خود سخن گفته‌اند دقیقا برای ما روشن کنند که دستاورد عملی و واقعی، نه آن‌که تنها به درد تریبون‌های تبلیغاتی می‌خورد و برای ژست‌های‌جلوی دوربین کاربرد داشت، چه بوده است. البته بهتر است این دوستان به همین پرسش در مورد اقدامات انجام شده در برابر رفتار تبعیض‌آمیز بانک تی‌دی هم پاسخ دهند و واضح است که صرف شرکت در ضیافت چای عصرانه با مدیران بانک، گره‌گشای مشکلات صدها زن و مرد بازنشسته و دانشجوی بدون شهریه‌مانده نخواهد بود.

اگر بنا باشد انگشت اتهام را به سوی این شخص و آن شخص نگیریم، مشکل اصلی را در فقدان تعریف «منافع مشترک» در جامعه ایرانی می‌دانم. جامعه ما پس از ۴ دهه حضور در کانادا و درحالی‌که بنا بر آمار چیزی حدود ۵۰۰ هزار عضو دارد، زبانش یازدهمین زبانی است که در کانادا تکلم می‌شود، با چند عضو پارلمان استانی و حضور پررنگ (به طور نسبی) در رسانه‌ها و غیره و غیره، یک ضعف عمده دارد و آن این‌که هنوز هیچ ساز و کار مشخصی برای تعریف منافع مشترک در آن تدوین نشده است؛ شاید چون هیچ درک مشترکی از چنین منافعی وجود ندارد! و این پیش از این است که بخواهیم بگوییم تشکیلات دارد یا ندارد؛ یا نماینده دارد یا ندارد و چه و چه. ممکن است به فرض مثال یک کامیونیتی، یک کنگره سراسری با نمایندگان مشخص نداشته باشد اما حداقل بداند که ۱۰ یا ۵ یا حتی ۳ مورد به عنوان منافع مشترک و خط قرمزهای این جامعه وجود دارد که هر کس بخواهد از خارج به آنها تجاوز یا تعدی کند با عکس‌العمل جدی و هماهنگ این جامعه مواجه خواهد شد. منظورم از عکس‌العمل چیزی بیش از نوشیدن چای است! شناسایی و تدوین و اطلاع‌رسانی چنین منافعی و تشویق و ترغیب اعضای کامیونیتی به پای‌بندی جدی به این موارد می‌توانست اوضاع این کامیونیتی را متفاوت کند و چه بسا از دل همین همدلی و همزبانی، زمینه‌های برپاکردن یک تشکیلات فراگیر و نماینده و سخنگو و غیره و غیره هم فراهم شود اما دریغ که نه تنها چنین اتفاقی نیفتاده بلکه ابر و باد و مه و خورشید و فلک که هیچ، تمامی اعضای شریف این کامیونیتی دست به دست هم داده‌اند تا دستی در دستی قرار نگیرد و صدایی، صدایی دیگر را همراهی نکند و هر روز هم بر غلظت ابهامات و غبارگرفتگی‌ها افزوده شود تا حاصل آن پراکندگی بیشتر و پریشانی فزون‌تر باشد.

ساز و کارهای بسیار معیوب موجود در جامعه ایرانیان کانادا سبب شده صداهای برخی خیلی بلندتر باشد و همین، آنها را ...دچار این توهم کند که خیلی پرطرفدار هستند

دردهای متعددی در این زمینه داریم مثلا پیش‌داوری‌های فراوان و منفی اعضا نسبت به هم یا عدم باور به این‌که چون زمانه گتوسازی فرا رسد داغ را بر پیشانی همه ما خواهند زد و...اما یک درد مهم این است که امروز کسانی به جای کامیونیتی سخن می‌گویند که ممکن است کمترین شناخت یا نسبت را با متوسط اعضای این جامعه داشته باشند. حساب کنید بسیاری از کسانی را که در ۳-۴ دهه گذشته همه زندگی‌ و تمام اعضای دور و نزدیک خانواده‌اشان ساکن کانادا شده‌اند و فارسی را هم به سختی حرف می‌زنند، ارتباط‌شان با بدنه کامیونیتی در حداقل ممکن است و برایشان ساکنان امروز ایران از ناشناس‌ترین مردمان جهان باشند. آنها چگونه می‌توانند درک کنند که آن‌که امروزه فقط خانواده‌ای سه‌نفره در این بلاآباد دارد و هرچه از دوست و فامیل و عزیز می‌شناسد در ایرانند چه می‌کشد؟ این دو گروه چه زمانی می‌توانند از منافع مشترک سخن بگویند زمانی‌که آن گروه اول فقط به علایق و باورها و منافع خود چسبیده‌اند و حاضر نیستند تغییرات نسل‌ها و برآمدن نیازها و باورهای جدید را ببینند و باور کنند؟ معلوم است که زمانی که صحبت از تحریم یا بی‌عدالتی بانک تی‌دی یا بسته شدن بخش کنسولی سفارت یا چه و چه می‌شود احساس و نیاز این دو گروه یکسان نیست؛ واقعیت این است که بخش عمده این جامعه ۵۰۰ هزار نفره را افرادی از گروه دوم تشکیل می‌دهند اما افرادی از گروه اول هم‌اکنون سخن‌گویان پرجلوه و نمایش آنان شده‌اند و مرتبا مشکلات و تعلقات خاطر خود را به عنوان خواسته‌های ایرانیان کانادا به خورد رسانه‌ها و دولت‌مردان می‌دهند و البته رسانه‌ها و دولت‌مردان هم خوشحالند چون این خواسته‌ها را با پیش‌زمینه‌های ذهنی یا برنامه‌های آتی خود هماهنگ‌تر می‌بینند. بخش دیگری هم در این جامعه هنوز در حال طرح دعاوی ایدئولوژیک ۴ دهه گذشته هستند در حالی‌که جامعه پوست‌انداخته امروز ایران از هر نوع ایدئولوژی کهیر زده است، چه این و چه آن.

هیچ ایراد و اشکالی به این‌که تنوعی از باورها یا خواسته‌‌ها حتی تاریخ‌گذشته‌، در میان جامعه ایرانیان کانادا رواج داشته باشد نیست؛ اصلا دموکراسی و چندصدایی بودن یعنی همین که افراد مختلف بتوانند دیدگاه‌های خود را به میان جمع بیاورند و تلاش کنند که دیگران را با خود همرای و صدایشان را از این طریق رساتر سازند و هر کس که عنوانی برای خود به هم زده تهدیدشان نکند که چنین رای و عقیده‌ای خیانت است و چه و چه، اما ساز و کارهای بسیار معیوب موجود در جامعه ایرانیان کانادا سبب شده صداهای برخی خیلی بلندتر باشد و همین، آنها را - حداقل در جمع خودشان و یا از منظر خارج از کامیونیتی-  دچار این توهم کند  که خیلی پرطرفدار هستند؛ کمترین ضرر چنین توهمی این است که متوهمان نه تلاشی برای قانع کردن دیگران انجام دهند و نه تلاشی برای درک و فهم و شنیدن صدای آن اکثریت خاموش که مسائل دیگری دارند. نتیجه همه این عدم ارتباط‌ها یا عدم درک مسائل همدیگر می‌شود پریشانی، تشتت، گسترش نویز به جای چند صدایی، پراکندگی و تضاد و تقابل خواسته‌ها به جای رسیدن به ۲-۳ خواسته روشن؛ خواسته‌هایی که جامعه کانادایی و دولتمردان این کشور بفهمند اینها خواسته‌های اکثریت جامعه ایرانیان است و تجاوز به آنها با عکس‌العمل‌های سنگینی مواجه خواهد شد؛ مجازات‌هایی که با یکی-دو عکس یادگاری، چند لبخند و افزودن چند وعده دروغ به دروغ‌های قبلی نمی‌توان از آنها فرار کرد.

این پرهیاهوهای کم‌ارتباط با بدنه کامیونیتی که برخی‌شان امروز سودای رهبری جامعه ایرانیان کانادا و فردا تمامی ایرانیان را در سر می‌پرورند حداقل به این واقعیت بیاندیشند که اگر امروز دردهای این جامعه کوچک‌تر را درک نکنند و برای درمانش عملی انجام ندهند کسی برای ادعاهای امروز و فردای آنها وزنی قایل نخواهد شد.

اما حالا و پس از همه این کش و قوس‌ها، تنها فایده این نشست برای جامعه ایرانی، شده پراکندگی بیشتر، متلاشی شدن یک سازمان -که البته از مدتی قبل معلوم بود که به چنین جایی می‌رسد- و نهایتا انعکاس تشتت آرا و عقاید و پراکنده‌گویی جامعه ایرانیان در رسانه‌های کانادایی تا جامعه کانادا بهتر از هر زمان دیگری به حقیقتی پی ببرد که ما سالیان درازی‌ست با پوست و گوشت خود لمس می‌کنیم، این‌که ما فاقد صدای واحد، فاقد درک مشترک و فاقد ابزارهای تدافعی جمعی هستیم.

اما برای آنها که دل به دولت هارپر و وعده‌های کارگزارانش در مورد حقوق بشر یا عدم همراهی با حمله به ایران و چه و چه خوش کرده‌اند فقط یادآوری می‌کنم که این وعده‌ها از کسی صادر می‌شود که در تمام ۵-۶ سال گذشته و به‌ویژه پس از تشکیل دولت اکثریت، به مدافع تمام و کمال یکی از جنایت‌کارترین دولت‌های منطقه خاورمیانه تبدیل شده که از گل نازک‌تر به آن نمی‌گوید؛ کسی که بیشترین گسترش فعالیت‌های اقتصادی، تکنولوژیکی و حتی هسته‌ای‌اش با دولت‌های عربی منطقه خلیج فارس بوده که به رغم ظواهر مدرن هنوز به سیستم پیش از دوران فئودالیزم اداره می‌شوند و بزرگ‌ترین حامیان مالی-تبلیغاتی ترویج اسلام‌گرایی افراطی در جهان هستند؛ کسی که برای تامین منافع شرکت‌های نفتی حامی‌اش به راحتی به بزرگ‌ترین زندان جهان به نام چین سفر می‌کند و کارنامه حقوق بشری آن کشور را موقتا در کشوی میزش بایگانی می‌کند. این فرد اگر منافع حزبی و گروهی‌اش اقتضا کند به راحتی با هر دولتی از جمله همانی که الان با آن دست به یقه شده سازش می‌کند، پیش‌تر کرده و دلیلی وجود ندارد که بعد از این هم نکند. اصولا آقای هارپر علاقه فراوانی دارد که چنین وانمود کند که از رهبران پیشروی جهان است اما فراموش می‌کند که هیچ‌کس سگ شکاری را به صرف جلوتر بودن پیشرو نمی‌داند چون همه، سوت را در دستان صاحب سگ دیده‌اند.

عملکرد دولت کانادا از این نظر مشکوک بود که به غیر از یک عکس یادگاری از این نشست که به سرعت توسط برخی از اعضای دولتی حاضر در نشست توئیت شد، هیچ مورد دیگری به بیرون درج نکرد

تکلیف آقای کنی با خلف وعده‌های مکرر و ویرانی آینده مهاجران هم که تنها در یک قلم به پایان کار غیرمسئولانه ۲۸۰ هزار منتظر مهاجرت ختم شد روشن است. فقط کافی بود دوستان حاضر در نشست یک بار وعده‌های چندی قبل ایشان به همین کامیونیتی ایرانی را با عملکرد دولت ایشان مقایسه می‌کردند تا ببینند با چه فرد قابل اتکا و پاسخ‌گویی طرف مذاکره هستند.

 

پایان کلام، آغاز حکایت...

اما بیایید صادق باشیم؛ همه هدف آن نشست و آن عکس روشن است. قرار است دولت هارپر کماکان بدون جلب نظر و مشاوره با اعضای جامعه ایرانیان کانادا تصمیماتی بگیرد که در تضاد جدی با منافع ایرانیان در ایران و کاناداست اما لازم است بعد از گرفتن تصمیم و اعمال آن، برنامه‌هایی انجام شود تا احتمال هر نوع عکس‌العمل منسجم را در این جامعه از بین ببرد و یک ژست «ما ضد جامعه ایرانیان نیستیم» همراه آن باشد. باید در آینده، بیشتر منتظر چنین نمایشاتی باشیم چون گویا بنا نیست سلسله تصمیمات ضدایرانی این دولت متوقف شود.


آیا میدانید اولین گام برای مهاجرت به کانادا و دریافت اقامت دایم کانادا تکمیل فرم ارزیابی رایگان است!


دو شنبه ۶ آذر ماه ۱۳۹۱ در ۰۵:۰۷:۳۳ ب.ظ - پیوند همیشگی
مجید بسطامی - Majid Bastami - بازدید : ۸۱۳۶ - برچسب ها:
parnian magazine
ثبت دیدگاه شما
دیدگاه ارسالی شما پیش از نمایش نیاز به تایید مدیریت خواهد داشت.
مطالب مرتبط:
پایان هشتمین رقابت

پایان هشتمین رقابت

هشت برگزیده هشتمین دوره مسابقه هفت سین پرنیان انتخاب شدند ۲۸ فروردين ۱۳۹۶ - دبیرخانه هشتمین دوره مسابقه بزرگ هفت سین پرنیان، ضمن سپاس از تمامی شرکت کنندگان در بخش اصلی و جنبی این مسابقه پس از بررسی نهایی و حذف لایک های تقلبی، نتایج...
بیستمین شماره خبرنامه داخلی پرنیان منتشر شد

بیستمین شماره خبرنامه داخلی پرنیان منتشر شد

۲۶ اسفند ۱۳۹۵ - به گزارش دفتر روابط عمومی و پژوهش کنپارس، بیستمین شماره خبرنامه داخلی پرنیان منتشر و برای موکلین این شرکت در ایران ارسال گردید. این خبرنامه که به صورت گاهنامه منتشر می گردد،...
خدمات دولت کبک به کهنسالان

خدمات دولت کبک به کهنسالان

۱۹ آبان ۱۳۹۵ - جمعیت کبک نیز مانند بسیاری از نقاط دیگر جهان به سرعت در حال پیر شدن است. این امر تاثیر زیادی به ویژه بر خدمات اجتماعی  به کهنسالان خواهد داشت و جوامع...
اما شما به کسی نگین
یک خاطره از نوروز

اما شما به کسی نگین

۲ فروردين ۱۳۹۵ - ونکوور/در آستانه نوروز ۱۳۹۳ جونم براتون بگه: قدیما – نه خیلی قدیما! - همین چند ده سال پیش که مراسم هنوز ریشه‌ا‌شون تو خاک بود، نوروز یه رنگ دیگه داشت. نمی‌خوام بگم که...
جلسات فروش اتلاف وقت یا راهگشا
توصیه‌هایی به صاحبان کسب و کار در کانادا

جلسات فروش، اتلاف وقت یا راهگشا

۷ اردي بهشت ۱۳۹۴ - این مطلب در شماره 31-32 پرنیان کانادا, در این صفحات منعکس شده است.در ادامه سلسله مطالب مربوط به شاغلان بخش فروش یک شرکت تجاری و واحد فروش به عنوان موتور محرکه کسب درآمد...
جلسات فروش اتلاف وقت یا راهگشا
توصیه‌هایی به صاحبان کسب و کار در کانادا

جلسات فروش، اتلاف وقت یا راهگشا

۲۱ فروردين ۱۳۹۴ - این مطلب در شماره 31-32 پرنیان کانادا, در این صفحات منعکس شده است. در ادامه سلسله مطالب مربوط به شاغلان بخش فروش یک شرکت تجاری و واحد فروش به عنوان موتور محرکه کسب درآمد...
شماره نوروز 1394 پرنیان کانادا  کوپن 75 امتیازی

شماره نوروز 1394 پرنیان کانادا + کوپن 75 امتیازی

۲۹ اسفند ۱۳۹۳ - شماره فروردین 1394 پرنیان که به دلیل ادغام شماره‌های ماه‌های مارچ و ایپریل در صفحات بیشتری انتشار یافته در وبسایت نشریه و همچنین از طریق اپلیکیشن‌های نشریه در دسترس است. شماره 31-32...
زبان ناشناسان و آرزوی سال نو
یادداشت سردبیری شماره نوروزی پرنیان

زبان‌‌ناشناسان و آرزوی سال نو

۱۹ اسفند ۱۳۹۳ - واپسین دقایق سالی که به پایان خود نزدیک می‌شود و نخستین لحظات سالی که آغاز می‌شود توام با نوعی تضاد و تداخل احساسات هستند. معمولا مشکلات، دغدغه‌ها و از دست دادن‌های...
صد رحمت به علی بابا و چهل دزد بغداد
کمپانی‌های تلفن همراه و اینترنت امریکای شمالی مشتریان را شاکی می‌کنند

صد رحمت به علی‌بابا و چهل ‌دزد بغداد!

۱۸ اسفند ۱۳۹۳ - گزارش خبری «فاکتور» از بدحسابی شرکت تلفن بل که از شبکه سراسری فرانسه زبان کانادا پخش شدبا مردم کاری را نکن که دوست نداری با تو بکنند. این دستور تقریبا همه...
صد رحمت به علی بابا و چهل دزد بغداد
کمپانی‌های تلفن همراه و اینترنت امریکای شمالی مشتریان را شاکی می‌کنند

صد رحمت به علی‌بابا و چهل ‌دزد بغداد!

۵ اسفند ۱۳۹۳ - گزارش خبری «فاکتور» از بدحسابی شرکت تلفن بل که از شبکه سراسری فرانسه زبان کانادا پخش شد با مردم کاری را نکن که دوست نداری با تو بکنند. این دستور تقریبا همه...
اهمیت و لزوم آموزش نیروی انسانی
توصیه‌هایی به صاحبان کسب و کار در کانادا

اهمیت و لزوم آموزش نیروی انسانی

۱۱ بهمن ۱۳۹۳ - برای مطالعه این متن در نسخه دیجیتالی شماره 29 پرنیان اینجا را ببینید.امروزه همگان به این نتیجه رسیده‌اند که رشد و توسعه پایدار هر بنگاه اقتصادی‌ در گرو ایجاد فرهنگ آموزش و یادگیری...
اهمیت و لزوم آموزش نیروی انسانی
توصیه‌هایی به صاحبان کسب و کار در کانادا

اهمیت و لزوم آموزش نیروی انسانی

۹ بهمن ۱۳۹۳ - برای مطالعه این متن در نسخه دیجیتالی شماره 29 پرنیان اینجا را ببینید. امروزه همگان به این نتیجه رسیده‌اند که رشد و توسعه پایدار هر بنگاه اقتصادی‌ در گرو ایجاد فرهنگ آموزش و یادگیری...
بیست و نهمین شماره پرنیان منتشر شد کوپن 75 امتیازی
با مرور مهم‌ترین وقایع و حوادث سال 2014

بیست و نهمین شماره پرنیان منتشر شد+ کوپن 75 امتیازی

۱۷ دي ۱۳۹۳ - در بیست و نهمین شماره ماهنامه پرنیان کانادا مرور وقایع و اتفاقات مهم سال 2014 محور اصلی مطالب نشریه است. شماره ژانویه 2015 که به مناسبت آغاز سال نو یک کوپن 75...
آیا ماشین های هوشمند جانشین آدم ها خواهند شد قسمت دوم و لینک به مطلب کامل
درباره تغییرات عظیم در بازار کار

آیا ماشین‌های هوشمند جانشین آدم‌ها خواهند شد؟ قسمت دوم و لینک به مطلب کامل

۱۶ دي ۱۳۹۳ - نوشته PAUL WISEMAN, BERNARD CONDON and JONATHAN FAHEY یادآوری: خلاصه‌ای از این مطلب پیشتر در وبسایت پارس‌کانادا منتشر شده است اما به دلیل اهمیت مباحث مطرح شده و اطلاعات و آمار آن، نسخه کامل‌تر...
آیا ماشین های هوشمند جانشین آدم ها خواهند شد
درباره تغییرات عظیم در بازار کار

آیا ماشین‌های هوشمند جانشین آدم‌ها خواهند شد؟

۲۹ آذر ۱۳۹۳ - نوشته PAUL WISEMAN, BERNARD CONDON and JONATHAN FAHEY یادآوری: خلاصه‌ای از این مطلب پیشتر در وبسایت پارس‌کانادا منتشر شده است اما به دلیل اهمیت مباحث مطرح شده و اطلاعات و آمار آن، نسخه کامل‌تر...
آخرین مطالب سایت:
شروع مجدد برگزاری آزمون های آیلتس و سلپیپ

شروع مجدد برگزاری آزمون های آیلتس و سلپیپ

۵ خرداد ۱۳۹۹ - متقاضیانی که به دنبال دریافت ویزای مهاجرت کانادا هستند، علی رغم محدودیت های کرونا در کانادا و سراسر جهان به زودی می توانند دسترسی به آزمون های رسمی زبان را داشته...
راه اندازی برنامه مهاجرتی کشاورزی صنایع غذایی

راه اندازی برنامه مهاجرتی کشاورزی صنایع غذایی

۵ خرداد ۱۳۹۹ - راه اندازی برنامه مهاجرتی کشاورزی صنایع غذایی برنامه طولانی مدت مهاجرت کانادا راهی برای اقامت دائم کارکنان در بخش کشاورزی صنایع غذایی خاص فراهم کرده است. در حال حاضر تقاضاها برای این برنامه...
برنامه مهاجرتی تاندر بی

برنامه مهاجرتی تاندر بی

۵ خرداد ۱۳۹۹ - برنامه مهاجرتی مناطق روستایی و شمالی تاندر بی (  Rural and Northern Immigration Pilot) متقاضی اقامت دائم می پذیرد. می توان از طریق برنامه مهاجرت کامیونیتی تاندر بی اقامت دائم دریافت کرد،...
جزئیات انتخاب 21 می منیتوبا

جزئیات انتخاب 21 می منیتوبا

۴ خرداد ۱۳۹۹ -   استان منیتوبا در تاریخ 21 ماه می از 99 متقاضی مهاجرت دعوت کرد تا از طریق برنامه نامزدی استانی منیتوبا (MPNP) برای اقامت دائم کانادا درخواست دهند.   این دعوتنامه ها که به...
انتخاب اخیر نوا اسکوشیا با دعوت از پرستاران

انتخاب اخیر نوا اسکوشیا با دعوت از پرستاران

۴ خرداد ۱۳۹۹ -   در آخرین انتخاب استانی نوا اسکوشیا پرستاران رسمی که دارای پروفایل معتبر در استخر اکسپرس انتری فدرال بودند، دعوت شدند تا برای نامزدی استانی درخواست دهند. نوا اسکوشیا در 22 ماه می،...
جزئیات سه انتخاب استانی جزیره پرنس ادوارد

جزئیات سه انتخاب استانی جزیره پرنس ادوارد

۴ خرداد ۱۳۹۹ -   جزیره پرنس ادوارد از زمان اعمال اقدامات ویژه ویروس کرونا، سه انتخاب تحت برنامه نامزدی استانی (PNP) برگزار کرده است. برای این سه انتخاب، برنامه نامزدی استانی جزیره پرنس ادوارد (PEI PNP)...
تمدید تعلیق برنامه سرمایه گذاری کبک

تمدید تعلیق برنامه سرمایه گذاری کبک

20 می 2020 ۳ خرداد ۱۳۹۹ - دولت لوگو قصد تجدیدنظر در برنامه مهاجرتی مختص سرمایه گذاران ثروتمند را دارد. تعلیق برنامه سرمایه گذاری کبک (PIIQ) که از پاییز گذشته صورت گرفته، تا 1 آوریل 2021 ادامه خواهد...
جدیدترین انتخاب بریتیش کلمبیا در حوزه تکنولوژی

جدیدترین انتخاب بریتیش کلمبیا در حوزه تکنولوژی

12 می 2020 ۲۸ اردي بهشت ۱۳۹۹ - در تاریخ 12 می 2020، بریتیش کلمبیا 92 دعوتنامه برای متقاضیان حوزه تکنولوژی (Tech Pilot) صادر کرده است. دعوتنامه ها برای نیروی های متخصص و فارغ التحصیلان خارجی در گروه مهاجرت از...
جدیدترین انتخاب اکسپرس انتری آلبرتا

جدیدترین انتخاب اکسپرس انتری آلبرتا

29 آوریل 2020 ۲۷ اردي بهشت ۱۳۹۹ - برنامه مهاجرت استان آلبرتا (AINP) در انتخاب 29 آوریل خود، تحت برنامه استانی (PNP) برای متقاضیان اکسپرس انتری تعداد 200 دعوتنامه صادر کرد. حداقل امتیاز برای این متقاضیان در سیستم جامع...
دومین انتخاب اکسپرس انتری به فاصله 24 ساعت

دومین انتخاب اکسپرس انتری به فاصله 24 ساعت

15 می 2020 ۲۷ اردي بهشت ۱۳۹۹ - انتخاب اکسپرس تاریخ 15 ماه می، با حداقل امتیاز 447 در سیستم جامع رتبه بندی (CRS  ) متقاضیان گروه تجربه کانادایی را مورد هدف قرار داد. امتیاز این دوره از ژانویه...
انتخاب 147 اکسپرس انتری

انتخاب 147 اکسپرس انتری

14 می 2020 ۲۷ اردي بهشت ۱۳۹۹ - در تاریخ 14 می، 529  دعوتنامه ( ITA) برای کاندیداهای اکسپرس انتری از طریق برنامه مهاجرت استانی (PNP) صادر شد. حداقل امتیاز سیستم جامع رتبه بندی (CRS)برای این کاندیداها 718 بود. درانتخاب...
بروزرسانی برنامه نامزدی استانی انتاریو

بروزرسانی برنامه نامزدی استانی انتاریو

۲۶ اردي بهشت ۱۳۹۹ - جزئیات تأثیر کووید-19 بر درخواست های ارسال شده تحت جریان های پیشنهاد شغلی کارفرما، کارآفرینی و اکسپرس انتری انتاریو منتشر شده است. انتاریو  به روزرسانی مربوط به تأثیر پاندمی کووید-19  را بر...
تمدید خودکار گواهی پذیرش کبک برای دانشجویان

تمدید خودکار گواهی پذیرش کبک برای دانشجویان

۲۴ اردي بهشت ۱۳۹۹ - اداره مهاجرت کبک اعلام کرده است، دانشجویان خارجی نگران اتمام مهلت گواهی پذیرش کبک (CAQ)خود نباشند. گواهی پذیرش کبک که برای دانشجویان خارجی صادر شده است تا 31 دسامبر سال 2020...
انتخاب استان بریتیش کلمبیا

انتخاب استان بریتیش کلمبیا

7 می 2020 ۲۱ اردي بهشت ۱۳۹۹ - در تاریخ 7 ماه می در مجموع 237 متقاضی مهاجرت دعوت شدند تا برای نامزدی استان بریتیش کلمبیا درخواست دهند. برنامه نامزدی استانی بریتیش کلمبیا (BC PNP) متقاضیان را از طریق جریان...
اطلاعات مهم در خصوص پذیرفته شدگان اقامت دائم

اطلاعات مهم  در خصوص پذیرفته شدگان  اقامت دائم

شیوع ویروس کرونا ۲۱ اردي بهشت ۱۳۹۹ - اداره مهاجرت کانادا طی نامه ای اعلام کرد متاسفانه به دلیل همه گیری کووید 19، ما شاهد محدودیت در سفر و تاخیر در برنامه بسیاری از  متقاضیان بوده ایم. در این...
انتخاب استانی منیتوبا

انتخاب استانی منیتوبا

7 می 2020 ۲۱ اردي بهشت ۱۳۹۹ - در 7 ماه می، منیتوبا 123 متقاضی مهاجرت را برای درخواست نامزدی استان دعوت کرد. دعوتنامه ها (LAA) برای نیروی کار متخصص، فارغ التحصیلان بین المللی و متقاضیان اکسپرس انتری ارسال شد.   متقاضیان...
دوسالنامه کنپارس منتشر شد

دوسالنامه کنپارس منتشر شد

۱۵ اردي بهشت ۱۳۹۹ - مهاجرت، تصمیم ساده ای نیست. فرد مهاجر زندگی تازه ای پیدا می کند که همان طور که پر از فرصت های تازه و نکته آموزی های پرهیجان است، از چالش ها...

راهنمای جستجو در سایت

 • جهت جستجوی یک عبارت خاص از گیومه در دو طرف عبارت استفاده کنید. مانند:
 • جهت جستجوی چند کلمه در کل مطلب، کلمات را با فاصله از هم وارد کنید. مانند:
 • جهت جستجو در تنها عنوان مطالب، پیش از کلمه کلیدی خود از عنوان: و یا title: استفاده کنید. مانند:
 • جهت جستجو در تنها متن مطالب، پیش از کلمه کلیدی خود از متن: و یا body: استفاده کنید. مانند:
 • جهت جستجو در تنها خلاصه مطالب، پیش از کلمه کلیدی خود از خلاصه: و یا brief: استفاده کنید. مانند:
 • شما می توانید تمام موارد را ترکیب کنید. برای ترکیب شرایط عنوان، متن و خلاصه، بین شرط ها ; (سمی کالن - semicolon) قرار دهید. مانند:
  • عنوان:دهان و دندان;متن:"مسیر شغلی دندانپزشکان" (نشانم بده)
  • title:دهان و دندان;body:"مسیر شغلی دندانپزشکان" (نشانم بده)
 • توجه داشته باشید که هر مطلبی که در آن حداقل یکی از شرایط جستجو برقرار باشد در نتایج جستجو قرار می گیرد.