آیا میدانید با ورود به سایت کنپارس با استفاده از نام کاربری و کلمه عبور خود، می توانید ضمن استفاده از مطالب ویژه اعضا، با مطالعه و به اشتراک گذاری هر مطلب امتیاز جمع کنید! بااستفاده از این امتیاز ها، می توانید بر روی قرارداد خود با کنپارس تخفیف دلاری بگیرید و یا محصولات و سرویس های کنپارس را خریداری کنید!
در صورتی که عضو سایت هستید، از اینجا وارد شوید. اگر هنوز عضو سایت نشده اید، در این صفحه ثبت نام کنید. عضویت در سایت رایگان وسریع است! برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد سیستم امتیاز دهی کنپارس، اینجا و اینجا را ببینید.
 • مقایسه اجمالی قوانین تابعیت ایران و کانادا قسمت دوم

  مقایسه اجمالی قوانین تابعیت ایران و کانادا: قسمت دوم


در قسمت اول این نوشتار (در شماره نهم پرنیان)، به مقایسه ابعادی از قوانین مربوط به تابعیت در ایران و کانادا و شباهت‌ها و تفاوت‌های آنها پرداختیم. در این قسمت به ابعاد دیگری از این بحث می‌پردازیم.

بر اساس ماده ۹۷۸ قانون مدنی ایران، به کودکانی که در ایران از اتباع کشورهایی متولد شده‌اند که در آن کشورکودکان متولد شده از اتباع ایرانی را به موجب مقررات شهروند خود محسوب داشته و رجوع آنها را به تابعیت ایران منوط به اجازه می‌کند معامله متقابل خواهد شد. هم‌چنین با توجه به قانون ۱۹۷۷میلادی در خصوص تابعیت کانادا، تولد در آن کشور را یکی از راه‌های تحصیل تابعیت کانادا می‌داند. حال با توجه به قانون مدنی ایران به صرف تولد کودکی در ایران از پدر و مادر خارجی به او تابعیت ایرانی اهدا یا تحمیل نمی‌شود، ولی در کشور کانادا به صرف تولد کودکی در آنجا به او تابعیت کانادا می‌دهند. بنابراین، در این مورد مطابق ماده ۹۷۸ قانون مدنی ایران با کودکان متولد شده از اتباع کانادایی در ایران رفتار متقابل خواهد شد. یعنی همان‌گونه که به اجبار به کودکان متولد شده از پدر و مادر ایرانی در کانادا تابعیت کانادا داده می‌شود در ایران نیز با اتباع کانادایی یعنی با کودکان متولد شده از پدر و مادر کانادایی در ایران و هر کشور دیگر که این قاعده را رعایت کند رفتار متقابل انجام می‌‌شود. نگاهی به رفتار هر دو کشور نشان می‌دهد که این عمل و رفتار از سوی هر دو کشور باعث افزایش موارد تابعیت مضاعف در ‌‌هر دو کشور می‌شود.

براساس قانون تابعیت کانادا به دو روش افراد تابعیت کانادایی خود را از دست می‌دهند: الف) کسب داوطلبانه تابعیت کشور دیگری به وسیله یک تبعه کانادایی۲۱ ساله با بالاتر در حالیکه خارج از کانادا باشد. ب) چنانچه پدر و مادر فرزند زیر۲۱ سال تابعیت کانادایی خود را از دست بدهند تابعیت فرزندان آنها نیز از دست می‌رود. هر چند بر اساس اصل ۴۱ قانون اساسی ایران تابعیت ایرانی حق مسلم هر شهروند ایرانی است اما در دو مورد سلب تابعیت از شهروند ایرانی پیش‌بینی شده است؛ الف) در صورتی که تبعه ایران به درخواست خود تابعیت ایران را از دست دهد. ب) در صورتی‌که به تابعیت کشور دیگری درآید.

با توجه به قوانین و مقررات هر دو کشور در خصوص چگونگی از دست دادن تابعیت در هر دو کشور، این گونه به نظر می‌رسد که اتباع کانادایی و ایرانی با درخواست خودشان می‌توانند تابعیت کشورشان را از دست بدهند و اجبار برای ترک و سلب تابعیت وجود ندارد. بنابرین در این قسمت تقریباً هر دو کشور رفتار یکسانی با اتباع خود دارند. پس در صورتی که اتباع دو کشور خواهان ترک تابعیت کشور خود باشند با آنها تحت شرایطی موافقت می‌شود. البته در کانادا شرط سن نیز اهمیت دارد و تبعه‌ای می‌تواند به صورت داوطلبانه تابعیت کشور دیگر را کسب کند که حداقل ۲۱ سال داشته باشد. بند ۱ ماده ۹۸۸ قانون مدنی ایران شرط تحصیل تابعیت کشور بیگانه به صورت داوطلبی را ۲۵ سال تمام دانسته است. با این حساب تفاوت قانون دو کشور در اندازه سن می‌باشد که در کانادا ۲۱ سال و ایران ۲۵ سال تمام برای خروج از تابعیت هر دو کشور مورد نیاز می‌باشد.

مطابق قانون تابعیت کانادا، اگر پدر و مادر فرزندان زیر ۲۱ سال تابعیت کانادایی خود را از دست بدهند تابعیت فرزندان آنان نیز از دست خواهد رفت، اما در قانون تابعیت ایران این طور نیست. بطوری‌که اگر پدر و یا مادر ایرانی ترک تابعیت ایران کند این ترک تابعیت به فرزندان و همسر وی سرایت نمی‌کند مگر به درخواست آنها و با اجازه هیئت دولت این امر امکان خواهد داشت. بنابراین اگر هیئت دولت اجازه ترک تابعیت را صادر نکند، ترک تابعیت واقع نخواهد شد. نکته دیگر اینکه در قانون مدنی ایران مبحث تابعیت در مورد ترک تابعیت تفاوتی بین زن و مرد دیده نمی‌شود. اما آنچه که مشهود است این است که «ترک تابعیت شوهر هیچگونه اثری بر تابعیت زن و فرزندان وی نمی‌گذارد...».

نکته دیگری که باید به آن توجه داشت این است که درصورتی که زن ایرانی بدون شوهر بخواهد ترک تابعیت ایران کند با مشکلی مواجه نخواهد شد، اما اگر وی دارای فرزندانی باشد و از طرفی آن فرزندان دارای پدر و جد پدری نیز نباشند و به سن ۲۵ سال نیز نرسیده باشند می‌توانند به پیروی از درخواست مادر تقاضای ترک تابعیت نمایند. این امر در تبصره ماده ۹۸۸ قانون مدنی ایران آمده است، که می گوید ترک تابعیت زن ایرانی بدون شوهر پیش‌بینی شده است و این ترک تابعیت زن ایرانی بدون شوهر بر تابعیت فرزندان وی نیز اثر می‌گذارد. قانون این امتیاز را فقط به مادر داده و آنهم در صورتی که شوهر او فوت کرده باشد و فرزندان وی دارای جد پدری نیز نباشند. نکته‌ای که نباید فراموش شود این است که در خصوص فرزندان پسر این‌گونه زنان که به سن ۱۸ سالگی رسیده‌اند، در صورت ترک تابعیت مادر، ابتدا باید وضعیت خدمت نظام وظیفه خود را مشخص کنند.

بین قانون ایران و کانادا در شرائط تحصیل تابعیت تفاوتهایی وجود دارد. شرایط پذیرش تابعیت کانادا مطابق قانون تابعیت آن کشور داشتن ۱۸ سال تمام یا بیشتر، اقامت دائم در کانادا به مدت ۳ سال قبل از ۴ سال که تقاضای تابعیت داده، داشتن اطلاعاتی نسبت به کانادا پس از یک امتحان، مطلع بودن از حقوق و وظایف شهروندی کانادا و نداشتن سابقه کیفری است. اما شرایط اشخاصی که خواهان تابعیت ایران هستند مطابق ماده ۹۷۹ قانون مدنی ایران؛ داشتن ۱۸ سال تمام، سکونت ۵ سال متوالی یا متناوب در ایران، فراری از خدمت نظامی نبودن، عدم محکومیت در هیچ مملکتی به جنجه مهم یا جنایات غیرسیاسی است. شرط داشتن توان مالی در ماده ۲نظام‌نامه مصوب ۳/۲/۱۳۱۴ قانون تابعیت ایران آمده است که متذکر می‌شود متقاضیان تابعیت ایران باید از مکنت کافی یا شغل معین برخوردار باشند. ایران افرادی را به تابعیت می پذیرد که از حداقل توانایی مالی برای اداره زندگی خود بهره‌مند باشند. ضمناً در قانون و نظام‌نامه تابعیت ایران شرط آشنایی با زبان فارسی، تاریخ ایران، قانون اساسی و سوگند وفاداری برای متقاضیان تابعیت ایران آمده است.

تفاوت دیگر قانون تابعیت ایران و کانادا این‌ است که در قانون شرط عدم فرار از خدمت سربازی آمده است که طبعاً این شرط صرفاً برای مردان آورده شده است اما برای تحصیل تابعیت کانادایی چنین شرطی لازم نیست گو اینکه در کانادا اصلا خدمت سربازی اجباری نیست.

در بند ۴ ماده ۹۷۹ قانون مدنی ایران یکی از شرایط پذیرش به تابعیت ایران عدم محکومیت به جنحه مهم یا جنایات غیر سیاسی در هیچ کشوری است. با توجه به این بند از قانون مدنی تمام کسانی که خواهان تابعیت ایران هستند، نباید آدم‌های خطرناک، جانی، قاتل و... باشند، در این صورت هرگز به تابعیت ایران پذیرفته نمی‌شوند. البته مخالفان سیاسی و کسانی که از مخالفان سیاسی دولت‌هایشان تلقی می‌شوند با دید جنایتکار و جانی دیده نمی‌شوند. به نظر می‌رسد همه کشورها در شرایط معمولی حاضر به پذیرش تبعه خطرناک و قاتل و آدمکش بعنوان تبعه خود نباشند. اما نکته قابل توجه اینکه در سال ۱۹۰۶میلادی قانون مهاجرت در کانادا در راستای ممانعت از ورود افرادی که دارای جرائم سنگین بودند و ممکن بود موجبات اختلال در نظم و آرامش عمومی را فراهم نمایند تصویب گردید. مطابق همین قانون افرادی که دارای سابقه کیفری بودند و همچنین افرادی که دارای سابقه بستری شدن در بیمارستان روانی بودند به عنوان افراد ممنوع‌الورود به کشور کانادا محسوب می‌شدند. اما عدم ابتلا به بیماری روانی از شرائط اخذ تابعیت ایرانی قلمداد نشده است.

کسب تابعیت بوسیله ازدواج در هر دو نظام حقوقی ایران و کانادا تقریباً یکسان است. قاعده به این منوال است که هر زن خارجی با اتباع مرد این دو کشور ازدواج نماید، تابعیت این دو کشور به آنها تحمیل می‌شود. بنابراین، در قوانین و مقررات هر دو کشور یکی از راه‌های تحصیل تابعیت ایران و کانادا ازدواج زنان خارجه با مردان این دو کشور می‌باشد. [در مورد کانادا، عکس این حالت یعنی ازدواج مرد خارجی با زن کانادایی هم نتیجه مشابه دارد.]

کودکانی که از پدر و مادر کانادایی در خارج متولد می‌شوند مطابق قوانین تابعیت کانادا، کانادایی محسوب می‌شوند؛ این قاعده در مقررات تابعیت ایران یعنی قانون مدنی مشابه می‌باشد، بنابراین تمام کودکان متولد شده از اتباع ایرانی و کانادایی (پدر و مادر) در سراسر جهان ایرانی و کانادایی محسوب می‌شوند. بنابراین، کانادایی‌های ایرانی‌تبار به ایران سفر کنند و فرزندی را در ایران متولد کنند، این فرزند نیز به تبع پدر و مادر خود کانادایی محسوب می‌شود.

برای آشنایی بیشتر با تالیفات و آرا دکتر دیانی به وبسایت www.dayani‌‌lawyer.tk مراجعه نمایید و یا به آدرس

e‌‌mail:adn۶۴@yahoo.com ایمیل بزنید.


آیا میدانید اولین گام برای مهاجرت به کانادا و دریافت اقامت دایم کانادا تکمیل فرم ارزیابی رایگان است!


سه شتبه ۳۰ آبان ماه ۱۳۹۱ در ۰۸:۱۰:۴۹ ب.ظ - پیوند همیشگی
دکتر عبدالرسول دیانی - بازدید : ۶۷۱۹ - برچسب ها:
سیتیزن شیپ کاناداشهروندی کاناداسیتیزن شیپی کانادا
ثبت دیدگاه شما
دیدگاه ارسالی شما پیش از نمایش نیاز به تایید مدیریت خواهد داشت.
مطالب مرتبط:
پاسخ به سوالات مهاجرتی نوزدهم ژوئن با علی مختاری برنامه زنده شماره ۴۴
ساعت 22:۰۰ به وقت تهران

پاسخ به سوالات مهاجرتی، نوزدهم ژوئن با علی مختاری (برنامه زنده شماره ۴۴)

۱ تير ۱۳۹۶ - برای شنیدن فایل صوتی این برنامه اینجا را کلیک کنید. برنامه زنده پاسخ به سوالات مهاجرتی طبق روال هر هفته، این هفته نیز دوشنبه ۲۹ خرداد برابر با ۱۹ ژوئن ۲۰۱۷ با حضور علی مختاری، عضو...
لایحه شهروندی تا پایان ماه ژوئن اجرایی می شود
سناتور امیدوار دقایقی پیش در صفحه توییتر خود نوشت

لایحه شهروندی تا پایان ماه ژوئن اجرایی می شود

۱۶ خرداد ۱۳۹۶ - سناتور راتنا امیدوار دقایقی پیش در صفحه توییتر خود نوشت: لایحه شهروندی این هفته درمجلس عوام مطرح خواهد شد و دوباره به مجلس سنا بازگردانده می شود و بعد از امضای...
پاسخ به سوالات مهاجرتی بیست و نهم می با علی مختاری برنامه زنده شماره ۴۱

پاسخ به سوالات مهاجرتی، بیست و نهم می با علی مختاری (برنامه زنده شماره ۴۱)

۹ خرداد ۱۳۹۶ - برای شنیدن فایل صوتی این برنامه اینجا را کلیک کنید. برنامه زنده پاسخ به سوالات مهاجرتی طبق روال هر هفته، دوشنبه ۸ خرداد ساعت ۱۲:۳۰ به وقت تورنتو و مونترآل، ساعت ۹:۳۰ به وقت ونکوور، ساعت ۲۱:۰۰...
حمایت سناتورهای کانادا از لایحه جدید شهروندی
جزئیات لایحه جدید شهروندی بار دیگر زیر ذره بین سناتورها در جلسه 28 مارس سنا

حمایت سناتورهای کانادا از لایحه جدید شهروندی

۱۰ فروردين ۱۳۹۶ - مجلس سنا پس از دو هفته تعطیلات، دیروز سه شنبه 28 مارس 2017 با یک دقیقه سکوت به احترام قربانیان حمله تروریستی لندن و به نشانه ابراز همدردی با پارلمان و...
آخرین اخبار روند بررسی لایحه جدید شهروندی کانادا در مجلس سنا ۸ مارس
ابراز امیدواری "امیدوار" برای تصویب لایحه جدید شهروندی کانادا

آخرین اخبار روند بررسی لایحه جدید شهروندی کانادا در مجلس سنا ۸ مارس

۲۰ اسفند ۱۳۹۵ - در جلسه مجلس سنای کانادا که 8 مارس 2017 برگزار شد،  بار دیگر لایحه جدید شهروندی کانادا (C6) مورد بحث و بررسی قرار گرفت. سناتور "رتنا امیدوار" که مسئولیت کمیته بررسی این...
زمان رسیدگی به پرونده های درخواست تابعیت به یک سال رسیده است
اعلامیه هفتم اکتبر وزیر مهاجرت به مناسبت هفته تابعیت

زمان رسیدگی به پرونده های درخواست تابعیت به یک سال رسیده است

۲۴ مهر ۱۳۹۵ - وزیر مهاجرت کانادا در اعلامیه ای که روز ۷ اکتبر به مناسبت هفته تابعیت صادر کرده است ضمن اعلام اینکه تعداد پرونده های درخواست تابعیت منتظر رسیدگی ۸۰٪ کمتر شده است...
چگونه پاسپورت کانادایی درخواست کنیم

چگونه پاسپورت کانادایی درخواست کنیم؟

۱۶ شهريور ۱۳۹۴ -  یکی از بهترین مزایای شهروند کانادا بودن داشتن پاسپورت کانادایی در زمان سفر است. با پاسپورت کانادایی سفر کردن بسیار راحت است و شما این اطمینان را دارید که هر مشکلی...
تغییرات قانون شهروندی کانادا اجرایی شدند

تغییرات قانون شهروندی کانادا اجرایی شدند

۲۹ خرداد ۱۳۹۴ - تغییرات در قانون شهروندی کانادا بعد از یک انتظار طولانی مدت بالاخره اجرایی شدند. این تغییرات از 11 جون اعمال شد و از این به بعد همه درخواستها بر مبنای قانون...
اجرایی شدن مقررات لغو تابعیت شهروندان مجرم

اجرایی شدن مقررات لغو تابعیت شهروندان مجرم

۲۲ خرداد ۱۳۹۴ - مقررات سختگیرانه شهروندی که در نهم جون 2014 مراحل تصویب را طی کرده بود زمینه لغو شهروندی افراد دارای تابعیت دوگانه ای را که به جرائم تروریستی و یا خیانت به کانادا...
تناقض عنوان و محتوا
قانونی که شهروندی کانادا را تضعیف می‌کند

تناقض عنوان و محتوا

۳۱ امرداد ۱۳۹۳ - متن یادداشت علی مختاری، ناشر پرنیان برای 24‌مین شماره این نشریه که در این صفحه به زبان فارسی، و این صفحه به زبان انگلیسی در نسخه pdf تعاملی نشریه منعکس شده...
آخرین مطالب سایت:
سمینار دانشجو و چالش مهاجرت
مزیت استان کبک به سایر استان های کانادا چیست؟

سمینار دانشجو و چالش مهاجرت

۲۶ مهر ۱۳۹۸ - در راستای دغدغه دانشجویان برای دریافت اقامت دائم کانادا و پرسش های بسیاری که همواره در این زمینه مطرح است، کنپارس اقدام به برگزاری سمیناری در دانشگاه کنکوردیا با عنوان "دانشجو...
دور جدید انتخاب اکسپرس انتری با انتخاب کارگران ماهر با حداقل امتیاز 357

دور جدید انتخاب اکسپرس انتری با انتخاب کارگران ماهر با حداقل امتیاز 357

دومین انتخاب اکسپرس انتری در برنامه کارگران ماهر در سال 2019 ۲۶ مهر ۱۳۹۸ - در دور جدید انتخاب در 16 اکتبر 2019، دولت کانادا از 500 متقاضی اکسپرس انتری در برنامه کارگران ماهر با حداقل امتیاز 357 دعوت کرده است تا برای اقامت دائم کانادا...
 چگونه یک رزومه شغلی موفق بنویسیم
چهارمین جلد از مجموعه کتاب های " راهنمای کاربردی موفقیت" منتشر شد

"چگونه یک رزومه شغلی موفق بنویسیم؟"

۲۵ مهر ۱۳۹۸ - کتاب "چگونه یک رزومه شغلی موفق بنویسیم؟" چهارمین جلد از مجموعه کتاب های "چگونه" است که توسط انتشارات سرزمین من و با همکاری کاریابی بین المللی سرزمین نیکان و شرکت کنپارس...
به روز رسانی برنامه های مهاجرت استانی

به روز رسانی برنامه های مهاجرت استانی

۲۳ مهر ۱۳۹۸ - استان های سراسر کانادا در سه ماهه گذشته به نو آوری و بهبود برنامه های خود ادامه دادند. ماه های ژوئن، آگوست و سپتامبر، زمان های شلوغی برای برنامه های مختلف مهاجرت...
برنامه زنده پاسخ به سوالات مهاجرتی این جمعه پخش نخواهد شد

برنامه زنده پاسخ به سوالات مهاجرتی، این جمعه پخش نخواهد شد

برنامه بعدی: جمعه 26 مهر ماه 1398 ۱۸ مهر ۱۳۹۸ - برنامه زنده پاسخ به سوالات مهاجرتی با حضور علی مختاری، عضو رسمی انجمن کانادایی نظارت بر مشاورین مهاجرت ICCRC و نیز عضو کانون وکلای دادگستری تهران، جمعه ها   ساعت 21:00 به وقت تهران  12:30...
انتخاب استانی ساسکچوان

انتخاب استانی ساسکچوان

۱۷ مهر ۱۳۹۸ - این انتخاب در تاریخ 8 اکتبر 2019 انجام شد و پیرو آن تعداد 328 دعوتنامه در گروه مشاغل مورد تقاضا (Occupations In-Demand) صادر شد. حداقل امتیاز مورد نیاز در این گروه...
کمبود نیروی کار ماهر در کانادا

کمبود نیروی کار ماهر در کانادا

۱۶ مهر ۱۳۹۸ - مرکز آمار کانادا می گوید این کشور در معرض کمبود نیروی کار ماهر است. این امر باعث محدودیت در رشد کسب و کار می شود. طبق نظر سنجی بانک توسعه تجارت...
سمینار دانشجو و چالش مهاجرت

سمینار دانشجو و چالش مهاجرت

۱۰ مهر ۱۳۹۸ -   سمینار رایگان دانشجو و چالش مهاجرت   با حضور: علی مختاری مشاور رسمی مهاجرت، وکیل رسمی دادگستری در ایران   علی پاکنژاد مشاور امور مالی و بیمه   حمید نجات پژوهشگر و مدرس زبان و ادبیات فرانسه   این سمینار در تاریخ 11...
تا پنجاه سال آینده جمعیت کانادا دو برابر می شود

تا پنجاه سال آینده جمعیت کانادا دو برابر می شود

مهاجرت، دلیل اصلی افزایش جمعیت کانادا ۲ مهر ۱۳۹۸ - مرکز آمار کانادا اعلام کرد جمعیت این کشور تا 50 سال آینده دو برابر خواهد شد و این در حالی است که احتمال می رود برخی استان ها شاهد رشد جمعیت...
مدارس پرجمعیت کلگری و نگرانی والدین

مدارس پرجمعیت کلگری و نگرانی والدین

۲۶ شهريور ۱۳۹۸ - امسال بیش از 2000 دانش آموز در سراسر کلگری در مدارس دولتی این شهر ثبت نام کرده اند. گفته می شود تعداد جمعیت برخی از کلاس ها 38 نفر است و این...
به ساسکاچوان خوش آمدید
با خدمات پس از ورود کنپارس

به ساسکاچوان خوش آمدید

۲۴ شهريور ۱۳۹۸ - ساسکاچوان، استانی در غرب کانادا و تنها استان بدون مرز طبیعی این کشور است. ساسکاچوان در میان دو استان آلبرتا و منیتوبا واقع شده و از جنوب با ایالت متحده ی امریکا هم مرز...

راهنمای جستجو در سایت

 • جهت جستجوی یک عبارت خاص از گیومه در دو طرف عبارت استفاده کنید. مانند:
 • جهت جستجوی چند کلمه در کل مطلب، کلمات را با فاصله از هم وارد کنید. مانند:
 • جهت جستجو در تنها عنوان مطالب، پیش از کلمه کلیدی خود از عنوان: و یا title: استفاده کنید. مانند:
 • جهت جستجو در تنها متن مطالب، پیش از کلمه کلیدی خود از متن: و یا body: استفاده کنید. مانند:
 • جهت جستجو در تنها خلاصه مطالب، پیش از کلمه کلیدی خود از خلاصه: و یا brief: استفاده کنید. مانند:
 • شما می توانید تمام موارد را ترکیب کنید. برای ترکیب شرایط عنوان، متن و خلاصه، بین شرط ها ; (سمی کالن - semicolon) قرار دهید. مانند:
  • عنوان:دهان و دندان;متن:"مسیر شغلی دندانپزشکان" (نشانم بده)
  • title:دهان و دندان;body:"مسیر شغلی دندانپزشکان" (نشانم بده)
 • توجه داشته باشید که هر مطلبی که در آن حداقل یکی از شرایط جستجو برقرار باشد در نتایج جستجو قرار می گیرد.