آیا میدانید با ورود به سایت کنپارس با استفاده از نام کاربری و کلمه عبور خود، می توانید ضمن استفاده از مطالب ویژه اعضا، با مطالعه و به اشتراک گذاری هر مطلب امتیاز جمع کنید! بااستفاده از این امتیاز ها، می توانید بر روی قرارداد خود با کنپارس تخفیف دلاری بگیرید و یا محصولات و سرویس های کنپارس را خریداری کنید!
در صورتی که عضو سایت هستید، از اینجا وارد شوید. اگر هنوز عضو سایت نشده اید، در این صفحه ثبت نام کنید. عضویت در سایت رایگان وسریع است! برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد سیستم امتیاز دهی کنپارس، اینجا و اینجا را ببینید.
 • فرآیند مصاحبه شغلی و قالب های مصاحبه

  فرآیند مصاحبه شغلی و قالب های مصاحبه


مصاحبه مکالمهای هدفمند است. هر دو طرفِ مکالمه، به دنبال به دست آوردن چیزی از این مصاحبه هستند. بنابراین، بهترین نتیجه مصاحبه وقتی حاصل میشود که هر دو طرف احساس کنند به هدفی که میخواستند رسیدهاند. هر چه میزان اهداف مشترک میان این دو طرف بیشتر باشد، احتمال استخدام بیشتر میشود، یا حداقل به جلسات مصاحبه بیشتری میانجامد. اهداف مصاحبهکنندهها چیست؟ شاید فکر کنید که هدف اصلی، استخدام نیروی کار است. اما باید بدانید که مصاحبهکنندههای عالی، خوب و ضعیفی وجود دارند و ممکن است موضوع مورد بحث مصاحبهکننده با هدف ضمنی و واقعی او فرق داشته باشد.

 • آیا این مصاحبه، سوری است؟
 • آ یا جای خالی تقریباً پر شده و سازمان می خواهد فقط بیشتر جست وجو کند؟
 • سیاست این سازمان چیست؟
 • مصاحبه کننده روز کاری اش را چگونه می گذراند؟
 • قرار ملاقات بعدی مصاحبه کننده با کی و چگونه است؟
 • آیا مصاحبه طولانی خواهد بود؟

فرایند مصاحبه

 دعوت به مصاحبه کلید فرایند جستوجوی شغلی است. هر چه شانس بیشتری برای فرصت های شغلی موجود داشته باشید، شانس بیشتری برای یافتن شغل دلخواه تان خواهید داشت. هر چه بیشتر مصاحبه کنید، بهتر عمل می کنید. اولین قدم مصاحبه این است که هم مصاحبه کننده و هم مصاحبه شونده به روی هدفشان توافق داشته باشند. آیا مصاحبه کننده به دنبال پُر کردن موقعیت خاصی است؟ آیا هنوز موقعیت خالی است؟ آیا شما برای این شغل خصوصیات لازم را دارید؟ با توجه به توضیحاتی که در باره شغل موردنظر داده شد، آیا به این کار علاقه دارید؟ مطمئناً از قبل رزومه ای نوشته اید، و احتمالا فرم تقاضای شغل را هم پُر کرده اید. حالا شما در جلسه مصاحبه هستید، و آماده اید تا شغل موردنظر را به دست بیاورید. این کارها تصویر واضحی از شما و توانایی های تان به عنوان یک کارمند مفید ارائه می دهد.

 اصول مصاحبه

 • هدف مصاحبه چیست؟
 • با چه کسی ملاقات می کنید؟ سِمتش چیست؟
 • در مصاحبه باید چه اطلاعاتی را ارائه دهید؟
 • در مصاحبه باید چه اطلاعاتی را دریافت کنید؟

شنیدن و گوش دادن

 شنیدن تنها گوش را درگیر می کند، در حالی که گوش دادن ذهن را نیز درگیر می کند. گوش دادن فعال، تمامی فکر شما را در بر می گیرد. در کلاس درس، خواندن، نوشتن و صحبت کردن را فرا می گیریم اما تا کنون چه مقدار زمان صرف فرا گرفتنِ مهارت گوش دادن کرده اید؟ در مکالمات روزمره که معمولا هدف خاصی دنبال نمی شود، اغلب به دنبال بیان نکته بعدی هستیم و به جای گوش دادن به آنچه که گفته می شود، تنها می خواهیم وارد مکالمه شویم. چند بار پیش آمده است که توسط دوستی به یک غریبه معرفی شده اید، و آنقدر نگران تلفظ درست نام خود بوده اید که در آخر بدون فهمیدن نام طرف مقابل مکالمه را تمام کرده اید؟ متاسفانه این ماهیت ما انسان هاست.

ابزار گوش دادن مؤثر

 • آرام باشید؛ احساسات خود را پشت در بگذارید.
 • مؤدب باشید؛ اما تملق نکنید.
 • رابطه چشمی منظم داشته باشید؛ اما به گوینده خیره نشوید.
 • به گوینده بازخورد نشان دهید؛ مانند تکان دادن سر یا حاالت صورت و زبان بدن که نشانۀ تایید، درک یا قبول سخنانِ دیگری است.
 • کلام گوینده را قطع نکنید.
 • برای بهتر فهمیدن سؤال بپرسید و یا اطلاعات داده شده را دوباره بیان کنید. اولین قدم شنونده، خوب شنیدن است؛ شنونده ای پویا. باید از همین حالا شروع کنید. در تمام مکالمات با دوستان و خانواده و یا در مکالمات جزئی با غریبه ها آرام باشید و گوش دادن پویا و مؤثر را شروع کنید.

 

احساساتتان را مهار کنید

 نگران پاسخ های تان نباشید؛ کاملا طبیعی است که پیش از پاسخ دادن به سؤال ها چند لحظه افکارتان را جمع کنید. این مکث کردن ها به نشانۀ احترام، و اهمیت سؤال برداشت می شود. نفس عمیق بکشید. از فهم درست سؤال اطمینان حاصل کنید. دستان تان را شل کنید و با آرامش روی صندلی بنشینید. برای رهایی از تنش، انگشتان پای خود را در کفش تکان دهید و نفس عمیق بکشید. تمرکز خود را روی فردی قرار دهید که در حال صحبت است و حواستان باشد که به او خیره نشوید. ریتم صحبت کردن گوینده تند است یا آرام؟ رابطه چشمی اش چه مقدار است؟ تفاوت در حالات می تواند استرس ایجاد کند، اما قبول این تفاوت ها می تواند کمک کند که شما تمرکز خود را حفظ کرده و به درک بهتری برسید.

 

مصاحبه کننده را برای خود بزرگ نکنید

 آنقدر مصاحبه کننده را بزرگ نکنید که مانع از گوش دادن مؤثر شما شود. بدون پیش داوری درباره اطلاعات هر فردی به او گوش فرا دهید. پس از یافتن منبع طلاعات و فکر کردن به آنچه در طول مصاحبه گفته شده است می توانید درباره آن قضاوت کنید. تنها به این دلیل که مصاحبه کننده از جنسیت و یا نژاد خاصی است یا عکس های او نشان می دهد که شبیه شماست مانعی بر سر راه گوش دادن مؤثرتان ایجاد نکرده و در مورد دیگران قضاوت نکنید. همان طور که خود شما دوست ندارید در موردتان قضاوت کنند پس در مورد دیگران نیز این گونه رفتار نکنید.

 

در فرایند گوش دادن فعال باشید

 برای گسترش اطلاعاتی که دریافت کرده اید، از سؤال پرسیدن نترسید. با ارتباط چشمی خود به گوینده نشان دهید که به حرف های او گوش می دهید. با حرکات صورت (یک لبخند، سر تکان دادن، و نظرات کوتاه) توجه خود را به گوینده نشان دهید. اگر متوجه نکته ای نشدید، بخواهید که آن را بیشتر توضیح دهد و یا آن را دوباره بیان کنید: "به عبارت دیگر منظور شما این است که ..." برای راهنمایی بیشتر مصاحبه های خبری و یا برنامه های تلویزیونی را تماشا کنید؛ بهترین مصاحبه، مصاحبه ای است که هر دو طرف در آن درگیر باشند.

 

پیش داوری نکنید

 سریع نتیجه گیری نکنید. پیش از ارائه نظر یا راه حل، تمام اطلاعات را جمع کنید. به مصاحبه کننده اجازه دهید سؤالش را کامل بپرسد. قطع کلام او موجب می شود گوینده احساس کند در برقراری ارتباط ضعیف عمل می کند زیرا شما نمی توانید منظور او را بفهمید! اگر احتمالا متوجه سؤالی نشدید، از بیان دوباره آن و یا سؤال کردن اجتناب نکنید.

 

قالب مصاحبه

مصاحبه انواع متفاوتی دارد؛ هر دو طرف باید از هدف مصاحبه آگاه باشند. وقتی در باره مصاحبه حرف می زنند، بیشتر افراد درباره رفتن به دفترکار، داشتن رزومه و یک مکالمه رودررو فکر می کنند. با این حال قالب های متفاوت دیگری نیز وجود دارند که باید برای آنها آماده باشید.

 

مصاحبه تلفنی

 شما رزومه تان را ارسال می کنید و منتظر تماس برای مصاحبه تلفنی می مانید. تلفن به صدا در می آید، و همان تماسی است که منتظرش بودید، اما تماس گیرنده به جای تنظیم قرار ملاقات می پرسد "آیا برای مکالمه چند دقیقه ای وقت دارید؟" این مصاحبه "تلفنی" است. آیا از آمادگی تان خوشحال نیستید؟ سازمان قصد دارد پیش از وقت ملاقات حضوری، شما را به عنوان یک متقاضی مناسب بسنجد. تماس گیرنده ممکن است به سراغ برخی اطاعات موجود در رزومه تان برود و یا سؤالاتی در باره آشنایی شما با یک نرم افزار خاص کامپیوتری و خصوصیات تکنیکی شغل موردنظر بپرسد.

 شاید ظاهر فیزیکی شما در مصاحبه تلفنی قابل بررسی نباشد، اما صدا، اعتماد به نفس و یا نگرانی موجود در لحن شما حرف های زیادی برای گفتن دارند. اگر اصلا آماده نباشید، مشکلی نیست که بگویید:

 درست وقتی تماس گرفته اید که عازم بیرون رفتن هستم، اما واقعاً به این مکالمه علاقمندم. آیا برای شما امکان دارد که آن را به زمان مناسبی موکول کنید؟

 یا

 از تماس شما بسیار هیجان زده شده ام و از آنجا که به شغل .................... بسیار علاقمندم، می خواهم تمام توجه ام را به آن منعطف کنم؛ آیا می توانم 15 دقیقه دیگر با شما تماس بگیرم؟

در این حالت مقداری وقت برای خود خریده اید تا نگاهی به رزومه تان و اطلاعات مربوط به شغل موردنظر بیندازید.

 

مصاحبه به صورت ویدئو کنفرانس

 به عنوان روشی دیگر برای انتخاب متقاضیان کار، برخی سازمان ها به مصاحبه ویدئویی از طریق کنفرانس تلفنی روی می آورند که در آن مصاحبه کننده و مصاحبه شونده از طریق میکروفون و صفحه نمایشگر با هم تبادل اطلاعات می کنند. این روش، بسیار شبیه مصاحبه حضوری است. اگر با این تکنولوژی احساس راحتی نمی کنید، ممکن است در این بازی بازنده باشید، اما از آنجا که این روش مصاحبه از پیش تنظیم شده است، بنابراین می توانید در ذهنتان، خود را برای چنین تجربه ای آماده کنید.

مصاحبه مجازی و اینترنتی

با یافتن شغل دلخواه تان در وبسایت ها، روی آن کلیک می کنید و فرم موردنظر را پُر می کنید، رزومه تان را به آن الصاق کرده و دستورالعمل های شرکت موردنظر را دنبال می کنید. بعد از کلیک روی دکمه "ثبت" صفحه جدیدی باز می شود که در آن سؤال های دیگری پرسیده می شود و به دلخواه می توانید به آنها پاسخ دهید. شما به دنبال این شغل هستید، بنابراین دوباره کلیک می کنید و با پرسشنامه بلند بالای دیگری روبرو می شوید که تنها قصد و هدف آن مصاحبه با شما است؛ این فرایند، همان "مصاحبه اینترنتی" است. بسیاری از سؤالات مصاحبه اینترنتی به مصاحبه واقعی شباهت دارند و به وضوح به منظور غربال کردن متقاضیان طراحی شده اند.

 در این روش به شما اجازه داده می شود که در فرصتی دیگر دوباره پاسخ های تان را مرور کنید. با این حال ممکن است با وجود زمان زیادی که صرف این کار می کنید، وقت جوابگویی شما به پایان برسد.

 


آیا میدانید اولین گام برای مهاجرت به کانادا و دریافت اقامت دایم کانادا تکمیل فرم ارزیابی رایگان است!


يك شنبه ۲۶ اردي بهشت ماه ۱۳۹۵ در ۱۲:۱۱:۳۹ ب.ظ - پیوند همیشگی
متیو جی. دلوکا / گروه مترجمان کنپارس - بازدید : ۵۲۶۵ - برچسب ها:
job interviewمهاجرت به کانادابازار کار کاناداکاریابی در کانادامصاحبه شغلی در کاناداموفقیت شغلی در کاناداکار در کاناداکتاب های کمکی مهاجرت

دیدگاه خوانندگان

 • به این دیدگاه پاسخ دهید Neda Safarzaie
  پنج شنبه ۱۰ تير ۱۳۹۵

  با سلام در رابطه با مصاحبه من نكات مفيدي رو ميدونم مثلا اينكه تمام تواناييها و استعدادها و موفقيتهاي كه كسب كردين مربوط به ان شغل را بگيم از كار قبلي بد نگيم اطلاعات كامل راجع به شغل جديد داشته باشيم صادق باشيم ضعفهاي خودمان رو طوري بيان كنيم كه مثبت بشن مثلا اينكه زود عصباني ميشيم اما الان ياد گرفتيم كنترل كنيم و اهداف بالايي در رابطه با شغل داشته باشيم و بيان كنيم

ثبت دیدگاه شما
دیدگاه ارسالی شما پیش از نمایش نیاز به تایید مدیریت خواهد داشت.
مطالب مرتبط
مطالب مرتبط:
انواع مصاحبه شغلی
201 پاسخ برای مصاحبه شغلی در کانادا / قسمت سوم

انواع مصاحبه شغلی

۱۳ بهمن ۱۳۹۵ - با تلاش دفتر روابط عمومی و پژوهش کنپارس دومین کتاب از مجموعه "چگونه" با عنوان "چگونه در مصاحبه شغلی موفق باشیم؟" منتشر شد که در ادامه بخشی از این کتاب آمده است. برای...
قسمت اول  بایدها و نبایدهای دومین مصاحبه شغلی
آشنایی با الزامات بازار کار

قسمت اول - بایدها و نبایدهای دومین مصاحبه شغلی

۲۹ آذر ۱۳۹۵ - به قلم کاترین هنسن دعوت شدن برای دومین مصاحبه شغلی خیلی لذت بخش است چون در واقع با این اتفاق شما یک گام دیگر به گرفتن آن شغل نزدیک تر می شوید....
قدرت طبیعی خود را افزایش دهید
چگونه در کار و زندگی موفق باشیم؟ / قسمت نخست

قدرت طبیعی خود را افزایش دهید

۲۵ اردي بهشت ۱۳۹۵ -   "نیرویی حیاتی و عامل حیاتبخشی وجود دارد که از طریق شما به عمل تبدیل می ­شود، و چون در همۀ زمانها تنها یک نفر شبیه شما وجود دارد؛ این...
واقعیت های کاریابی
چگونه به شغل دلخواه خود برسیم؟ / قسمت نخست

واقعیت های کاریابی

۲۵ اردي بهشت ۱۳۹۵ - هدف کنپارس از همان گام نخست ”موفقیت ایرانیان در سرزمین جدید“ بوده است و از آنجا که ”رمز موفقیت، آگاهی است“ مدیریت کنپارس تلاش کرده است در کنار سایت خبری تحلیلی ”ParsCanada.com“ و...
واقعیت های کاریابی
چگونه به شغل دلخواه خود برسیم؟ / قسمت نخست

واقعیت های کاریابی

۲۳ اردي بهشت ۱۳۹۵ - هدف کنپارس از همان گام نخست ”موفقیت ایرانیان در سرزمین جدید“ بوده است و از آنجا که ”رمز موفقیت، آگاهی است“ مدیریت کنپارس تلاش کرده است در کنار سایت خبری تحلیلی...
شما که هستید
201 پاسخ برای مصاحبه شغلی در کانادا / قسمت نخست

شما که هستید؟

۲۰ اردي بهشت ۱۳۹۵ - مقدمهتا به اینجا با دقت رزومه خود را تنظیم کرده اید و ساعات طولانی به دنبال روشی برای ابتکار عمل گشته اید. به همراه دوستان و خانواده یادداشت های خود را...
شما که هستید
201 پاسخ برای مصاحبه شغلی در کانادا / قسمت نخست

شما که هستید؟

۸ اردي بهشت ۱۳۹۵ - مقدمهتا به اینجا با دقت رزومه خود را تنظیم کرده اید و ساعات طولانی به دنبال روشی برای ابتکار عمل گشته اید. به همراه دوستان و خانواده یادداشت های خود را با...
یافتن شغل در کانادا برای تازه واردان

یافتن شغل در کانادا برای تازه واردان

۹ اسفند ۱۳۹۹ - مهاجران جدید می توانند جستجوی شغل خود را به صورت آنلاین آغاز کنند. پس از استقرار در کانادا، اولین قدم برای افراد، یافتن شغلی متناسب با تجربه و علاقه آنهاست. (پروسه ای...
آخرین مطالب سایت:
یافتن شغل در کانادا برای تازه واردان

یافتن شغل در کانادا برای تازه واردان

۹ اسفند ۱۳۹۹ - مهاجران جدید می توانند جستجوی شغل خود را به صورت آنلاین آغاز کنند. پس از استقرار در کانادا، اولین قدم برای افراد، یافتن شغلی متناسب با تجربه و علاقه آنهاست. (پروسه ای...
قرنطینه در هتل های تأیید شده

قرنطینه در هتل‌های تأیید شده

۳ اسفند ۱۳۹۹ - دولت کانادا فهرست هتل های مذکور برای قرنطینه مسافران هوایی را اعلام کرد. دولت کانادا لیستی از برخی هتل های مورد تأیید را برای میزبانی مسافران هوایی بین الملل منتشر کرد.   از روز...

راهنمای جستجو در سایت

 • جهت جستجوی یک عبارت خاص از گیومه در دو طرف عبارت استفاده کنید. مانند:
 • جهت جستجوی چند کلمه در کل مطلب، کلمات را با فاصله از هم وارد کنید. مانند:
 • جهت جستجو در تنها عنوان مطالب، پیش از کلمه کلیدی خود از عنوان: و یا title: استفاده کنید. مانند:
 • جهت جستجو در تنها متن مطالب، پیش از کلمه کلیدی خود از متن: و یا body: استفاده کنید. مانند:
 • جهت جستجو در تنها خلاصه مطالب، پیش از کلمه کلیدی خود از خلاصه: و یا brief: استفاده کنید. مانند:
 • شما می توانید تمام موارد را ترکیب کنید. برای ترکیب شرایط عنوان، متن و خلاصه، بین شرط ها ; (سمی کالن - semicolon) قرار دهید. مانند:
  • عنوان:دهان و دندان;متن:"مسیر شغلی دندانپزشکان" (نشانم بده)
  • title:دهان و دندان;body:"مسیر شغلی دندانپزشکان" (نشانم بده)
 • توجه داشته باشید که هر مطلبی که در آن حداقل یکی از شرایط جستجو برقرار باشد در نتایج جستجو قرار می گیرد.