آیا میدانید با ورود به سایت کنپارس با استفاده از نام کاربری و کلمه عبور خود، می توانید ضمن استفاده از مطالب ویژه اعضا، با مطالعه و به اشتراک گذاری هر مطلب امتیاز جمع کنید! بااستفاده از این امتیاز ها، می توانید بر روی قرارداد خود با کنپارس تخفیف دلاری بگیرید و یا محصولات و سرویس های کنپارس را خریداری کنید!
در صورتی که عضو سایت هستید، از اینجا وارد شوید. اگر هنوز عضو سایت نشده اید، در این صفحه ثبت نام کنید. عضویت در سایت رایگان وسریع است! برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد سیستم امتیاز دهی کنپارس، اینجا و اینجا را ببینید.
 • آیا ماشین های هوشمند جانشین آدم ها خواهند شد قسمت دوم و لینک به مطلب کامل

  آیا ماشین‌های هوشمند جانشین آدم‌ها خواهند شد؟ قسمت دوم و لینک به مطلب کامل


نوشته PAUL WISEMAN, BERNARD CONDON and JONATHAN FAHEY

یادآوری: خلاصه‌ای از این مطلب پیشتر در وبسایت پارس‌کانادا منتشر شده است اما به دلیل اهمیت مباحث مطرح شده و اطلاعات و آمار آن، نسخه کامل‌تر مقاله در اینجا منتشر می‌شود.

قسمت اول را در اینجا ببینید.

 

داده‌های بزرگ

مهم‌ترین بخش یا به عبارتی قلب تغییرات تکنولوژیکی امروز همان چیزی است که دانشمندان علوم کامپیوتر به آن «داده‌های بزرگ» می‌گویند. کامپیوترها از نظر میزان اطلاعات بسیار وسعت یافته‌اند و حجم داده‌های موجود در آنها به شکل بی‌سابقه‌ای در حال رشد است. همه‌جا ردپای این داده‌ها به چشم می‌خورد، از اینترنت گرفته تا پیام‌های توییتری و رسانه‌های ارتباط جمعی دیگر و حتی بارکدها و حس‌گرهایی که روی همه چیز از پوشک بچه گرفته تا ماشین‌های سازنده در کارخانه‌های تولید خودرو نصب می‌شوند.

بر اساس مقاله‌ای از آندرو مک‌آفی و اریک براین‌ژولفسن از محققان موسسه تکنولوژی ماساچوست که در مجله ‌ Harvard Business Review به چاپ رسیده،‌ حجم اطلاعاتی که در حال حاضر در هر ثانیه از طریق اینترنت جابه‌جا می‌شود بیشتر از مجموع اطلاعاتی است که طی 20 سال گذشته در اینترنت ذخیره شده است. برای نمونه آنها فقط فروشگاه والمارت را مثال می‌زنند که برای رسیدگی به امور مشتریان خود در هر ساعت به اندازه 50 میلیون فایل اطلاعات جابه‌جا می‌کند.

هیچ انسانی توانایی جایه‌جایی این همه داده را ندارد اما کامپیوترها می‌توانند. آنها می‌توانند به عمق خروارها اطلاعات نفوذ و آنها را غربال کنند و دانسته‌های ارزشمندی را در مقابل روی تصمیم‌گیرندگان در بیزینس‌ها یا آژانس‌های دولتی قرار دهند.

در حال حاضر توجه عموم به مسئله رعایت حریم خصوصی و تهدیدات بالقوه‌ای که در این زمینه وجود دارد جلب شده است زیرا شرکت‌های مختلف با استفاده از تکنولوژی در تلاش هستند تا به اطلاعاتی در زمینه عادات مصرف مشتریان و سبک زندگی آنها دست یابند.

 

ابر یا Cloud

قدیم‌ها یا بهتر است بگوییم پنج سال پیش، بیزینس‌هایی که مجبور به پیگیری و استفاده از اطلاعات با حجم بالا بودند باید در دفتر اصلی خود یک سرور نصب می‌کردند و برای اداره این سرورها هم نیروهای متخصص را استخدام می‌کردند.

اما امروزه شرکت‌ها می‌توانند اطلاعات را روی اینترنت ذخیره کنند (از طریق Amazon Web Services یا Google App Engine ) و وقتی به آن نیاز دارند آنها را برداشته و استفاده کنند. برای این کار هم نیازی به استخدام نیروهای متخصص ندارند.

به گفته آقای مک‌آفی اصطلاح Cloud computing  در واقع «اصطلاحی است برای قابلیت اجاره کردن مقدار توانایی کامپیوتری مورد نیاز فرد یا کمپانی، بدون نیاز به خرید آن و بدون داشتن اطلاعات تخصصی و ویژه برای استفاده از آن. همین امر سبب شده تا افراد بیشتری بتوانند از امکانات کامپیوتری استفاده کنند.»

این موضوع به‌ویژه در مورد بیزینس‌های کوچک که سرمایه کمتری برای راه‌اندازی یک بخش بزرگ کامپیوتری دارند بسیار رایج است.

 

ماشین‌های باهوش‌تر

گرچه هنوز خیلی‌ها هستند که درگیر معضلات حاصل از تکنولوژی نشده‌اند اما نرم‌افزارها هر روز بیش از پیش ماشین‌ها را به ابزارهای هوشمندتر مبدل می‌کنند. حالا ماشین‌ها می‌توانند رفتارهای شما را یاد بگیرند، صدایتان را تشخیص دهند و کارهایی را که شاغلان در آژانس‌های مسافرتی،‌ منشی‌ها و مترجمان همزمان انجام می‌دهند انجام دهند.

مایکروسافت سیستمی را ارائه کرده که می‌تواند گفته‌های شما را به زبان چینی مندرین ترجمه و سپس با صدای خود شما به آن زبان تکرار کند. ‌برنامه Google Now به شما می‌گوید که آیا در مسیر هر روزه شما مشکل ترافیکی هست و اگر هست مسیر مناسب دیگری را به شما پیشنهاد کند. برنامه Siri شرکت اپل می‌تواند قرارهای قبلی‌اتان را تغییر دهد. سوپرکامپیوتر Watson از شرکت IBM می‌تواند منظور شما را از سوالی که خیلی هم ناشیانه آن را مطرح کرده‌اید درک کند و با سرعتی باورنکردنی، که حتی بیشتر از سرعت شرکت‌کنندگان در مسابقه «Jeopardy» است، به آن پاسخ دهد. خیلی زود این کامپیوترهای هوشمند راه خود را به دفاتر کار هم باز خواهند کرد.

ماشین‌ها و نرم‌افزارهای آنها علاوه بر این‌که هر روز قوی‌تر و هوشمندتر می‌شوند، استفاده از آنها هم هر روز آسان‌تر از قبل می‌شود. همین امر سبب شده تا مصرف‌کنندگان به شکلی باورنکردنی برای اداره امور بیزینس خود به آنها روی بیاورند. به همین دلیل است که شاهد از بین رفتن مشاغلی چون تلرهای بانک، فروشندگان بلیط و فروشندگان یا تحویلدارها در فروشگاه‌ها هستیم. 

به گفته آقای جف کانلی، CEO شرکت CMIT Solutions، مردمی که یک زمان دوست داشتند به جای سر و کله زدن با ماشین‌ها با یک آدم حرف بزنند، حالا دیگر به راحتی از کیوسک پذیرش یا چک‌-این فرودگاه‌ها و دستگاه‌های خودپرداز یا چک‌-آوت فروشگاه‌ها و داروخانه‌ها استفاده می‌کنند. زیرا به اعتقاد وی مهم‌ترین تغییری که در تکنولوژی اتفاق افتاده «ساده‌سازی عمیق رابطه کاربر و ماشین است».

چهار سال پیش کتابخانه عمومی دارین واقع در ایالت کانتیکت ماشین سلف‌سرویس چک‌-آوت کتاب خرید. در حال حاضر این کتابخانه با وجود این‌که 15 درصد از ساعات کار نیروهای خود کم‌ کرده اما بیشتر از گذشته کتاب به اعضای خود امانت می‌دهد.

پس می‌بینیم که عواملی چون رشد نرم‌افزارها، هوشمند‌تر شدن ماشین‌ها،‌ آسان‌تر شدن روش‌های استفاده از آنها و در کنار همه اینها بحران اقتصادی و نیاز به صرفه‌جویی هرچه بیشتر دولت‌ها و صاحبان بییزینس‌ها در هزینه‌ها سبب شد تا از تعداد نیروهای کار انسانی کاسته شود و این در حالی است که به با به‌گارگیری ماشین‌ها،‌ نقصان چندانی هم در کیفیت و نحوه ارائه خدمات پیش نیامده است.

به هنگام بروز بحران اقتصادی سال 2008، پلیس سیاتل که توانایی جایگزینی نیروهای جوان به جای نیروهای بازنشسته خود را نداشت، با خرید نرم‌افزاری از شرکت کانادایی Versaterm،‌ توانست بخش عمده‌ای از افسرانی را که وقتشان برای انجام امور اداری و دفتری ثبت و تکمیل پرونده‌های مربوط به جرائم و جنایات صرف می‌شد، از این کار کنار گذاشته و آنها را برای انجام وظیفه اصلی‌اشان به سطح شهر بازگرداند. این نرم‌افزار بااین‌که خیلی هم نرم‌افزار ویژه‌ای نبود و فقط شامل مجموعه‌ای از فرم‌ها و منوها می‌شد، توانست تاثیر بسیار بزرگی بر کار پلیس سیاتل داشته باشد. در حال حاضر نیروهای پلیس شهرهای دنور، پورت‌لند و آستین هم از آن استفاده می‌کنند.

بانک Standard Chartered در کره جنوبی با استفاده از نرم‌افزارها و تقلیل هر هشت کارمند در شعبه‌های خود به سه کارمند، به روش بانکداری هوشمند روی آورده و در نظر دارد تا تعداد این نوع از شعبه‌های خود را تا پایان امسال تا 30 مورد دیگر هم افزایش دهد. در این بانک ها مشتریان اغلب کارهای خود را روی صفحات مونیتور انجام می‌دهند و در صورت نیازشان می‌توانند با یک متخصص از طریق ویدئو کنفرانس ارتباط برقرار کنند.  

بانک Comerica در دالاس نیز برای متخصصان و کارشناسان مالی خود امکان ارائه خدمات از طریق ویدئو کنفرانس را فراهم کرده تا آنها بدون نیاز به مسافرت از یک محل به محل دیگر بتوانند خدمات لازم را به مشتریان خود ارائه کند.

آقای پاول اوبرمیر،‌ مسئول ارشد اطلاعات این بانک، می گوید: «12 تا 18 ماه پیش تکنولوژی لازم برای انتقال تصویر با کیفیت بالا وجود نداشت. اما حالا با این امکان می‌توانیم با کمک یک نیرو درآمد بیشتری برای بانک کسب کنیم.»

ابزارهای شبکه‌ای این امکان را فراهم کرده‌اند که این ویدئوها از طریق اسمارت‌فون‌ها هم منتقل شوند و به این ترتیب این کارشناسان و متخصصان حتی وقتی در حال طی یک مسیر هم هستند می‌توانند به کار خود ادامه دهند.    

یکی دیگر از ابزارهایی که می‌توانند در آینده نزدیک از میزان نیاز به حضور نیروهای انسانی در کارهای تولیدی بکاهند پرینترهای سه‌بعدی هستند. این روزها دیگر شنیدن خبر راه‌اندازی خطوط راه‌آهنی که قطارها در آن بدون نیاز به راننده حرکت می‌کنند چندان عجیب نیست از جمله نمونه دوبی و نمونه‌های متعدد در ژاپن.   

ماشین‌های بدون راننده هم خطر دیگری برای بازارکار انسانی هستند. فقط در ایالات متحده امریکا 3.1 میلیون نفر راننده کامیون هستند، 573 هزار نفر راننده اتوبوس هستند و 342 هزار نفر هم از طریق رانندگی تاکسی امرار معاش می‌کنند.  

به قول متخصصان این حوزه، تلاش برای متوقف کردن این روند مانند تلاش راننده‌های کامیون در اوایل قرن بیستم است برای مقابله با نسل جدید موتورهای احتراقی. ایستادن در مقابل تکنولوژی ممکن نیست.

برای مشاهده اصل مطللب اینجا کلیک کنید. 

متن کامل را در این صفحه از وبسایت پرنیان و یا  این صفحات از نسخه دیجیتالی پرنیان 27 ببینید.

 


آیا میدانید اولین گام برای مهاجرت به کانادا و دریافت اقامت دایم کانادا تکمیل فرم ارزیابی رایگان است!


سه شتبه ۱۶ دي ماه ۱۳۹۳ در ۰۷:۲۱:۵۰ ق.ظ - پیوند همیشگی
برگردان نادیا غیوری - بازدید : ۳۵۵۱ - برچسب ها:
parnian magazineinternet and job marketتاثیر اینترنت بر بازار کاربازار کار کانادامجله پرنیان
ثبت دیدگاه شما
دیدگاه ارسالی شما پیش از نمایش نیاز به تایید مدیریت خواهد داشت.
مطالب مرتبط:
پایان هشتمین رقابت

پایان هشتمین رقابت

هشت برگزیده هشتمین دوره مسابقه هفت سین پرنیان انتخاب شدند ۲۸ فروردين ۱۳۹۶ - دبیرخانه هشتمین دوره مسابقه بزرگ هفت سین پرنیان، ضمن سپاس از تمامی شرکت کنندگان در بخش اصلی و جنبی این مسابقه پس از بررسی نهایی و حذف لایک های تقلبی، نتایج...
بیستمین شماره خبرنامه داخلی پرنیان منتشر شد

بیستمین شماره خبرنامه داخلی پرنیان منتشر شد

۲۶ اسفند ۱۳۹۵ - به گزارش دفتر روابط عمومی و پژوهش کنپارس، بیستمین شماره خبرنامه داخلی پرنیان منتشر و برای موکلین این شرکت در ایران ارسال گردید. این خبرنامه که به صورت گاهنامه منتشر می گردد،...
خدمات دولت کبک به کهنسالان

خدمات دولت کبک به کهنسالان

۱۹ آبان ۱۳۹۵ - جمعیت کبک نیز مانند بسیاری از نقاط دیگر جهان به سرعت در حال پیر شدن است. این امر تاثیر زیادی به ویژه بر خدمات اجتماعی  به کهنسالان خواهد داشت و جوامع...
اما شما به کسی نگین
یک خاطره از نوروز

اما شما به کسی نگین

۲ فروردين ۱۳۹۵ - ونکوور/در آستانه نوروز ۱۳۹۳ جونم براتون بگه: قدیما – نه خیلی قدیما! - همین چند ده سال پیش که مراسم هنوز ریشه‌ا‌شون تو خاک بود، نوروز یه رنگ دیگه داشت. نمی‌خوام بگم که...
جلسات فروش اتلاف وقت یا راهگشا
توصیه‌هایی به صاحبان کسب و کار در کانادا

جلسات فروش، اتلاف وقت یا راهگشا

۷ اردي بهشت ۱۳۹۴ - این مطلب در شماره 31-32 پرنیان کانادا, در این صفحات منعکس شده است.در ادامه سلسله مطالب مربوط به شاغلان بخش فروش یک شرکت تجاری و واحد فروش به عنوان موتور محرکه کسب درآمد...
جلسات فروش اتلاف وقت یا راهگشا
توصیه‌هایی به صاحبان کسب و کار در کانادا

جلسات فروش، اتلاف وقت یا راهگشا

۲۱ فروردين ۱۳۹۴ - این مطلب در شماره 31-32 پرنیان کانادا, در این صفحات منعکس شده است. در ادامه سلسله مطالب مربوط به شاغلان بخش فروش یک شرکت تجاری و واحد فروش به عنوان موتور محرکه کسب درآمد...
شماره نوروز 1394 پرنیان کانادا  کوپن 75 امتیازی

شماره نوروز 1394 پرنیان کانادا + کوپن 75 امتیازی

۲۹ اسفند ۱۳۹۳ - شماره فروردین 1394 پرنیان که به دلیل ادغام شماره‌های ماه‌های مارچ و ایپریل در صفحات بیشتری انتشار یافته در وبسایت نشریه و همچنین از طریق اپلیکیشن‌های نشریه در دسترس است. شماره 31-32...
زبان ناشناسان و آرزوی سال نو
یادداشت سردبیری شماره نوروزی پرنیان

زبان‌‌ناشناسان و آرزوی سال نو

۱۹ اسفند ۱۳۹۳ - واپسین دقایق سالی که به پایان خود نزدیک می‌شود و نخستین لحظات سالی که آغاز می‌شود توام با نوعی تضاد و تداخل احساسات هستند. معمولا مشکلات، دغدغه‌ها و از دست دادن‌های...
صد رحمت به علی بابا و چهل دزد بغداد
کمپانی‌های تلفن همراه و اینترنت امریکای شمالی مشتریان را شاکی می‌کنند

صد رحمت به علی‌بابا و چهل ‌دزد بغداد!

۱۸ اسفند ۱۳۹۳ - گزارش خبری «فاکتور» از بدحسابی شرکت تلفن بل که از شبکه سراسری فرانسه زبان کانادا پخش شدبا مردم کاری را نکن که دوست نداری با تو بکنند. این دستور تقریبا همه...
صد رحمت به علی بابا و چهل دزد بغداد
کمپانی‌های تلفن همراه و اینترنت امریکای شمالی مشتریان را شاکی می‌کنند

صد رحمت به علی‌بابا و چهل ‌دزد بغداد!

۵ اسفند ۱۳۹۳ - گزارش خبری «فاکتور» از بدحسابی شرکت تلفن بل که از شبکه سراسری فرانسه زبان کانادا پخش شد با مردم کاری را نکن که دوست نداری با تو بکنند. این دستور تقریبا همه...
اهمیت و لزوم آموزش نیروی انسانی
توصیه‌هایی به صاحبان کسب و کار در کانادا

اهمیت و لزوم آموزش نیروی انسانی

۱۱ بهمن ۱۳۹۳ - برای مطالعه این متن در نسخه دیجیتالی شماره 29 پرنیان اینجا را ببینید.امروزه همگان به این نتیجه رسیده‌اند که رشد و توسعه پایدار هر بنگاه اقتصادی‌ در گرو ایجاد فرهنگ آموزش و یادگیری...
اهمیت و لزوم آموزش نیروی انسانی
توصیه‌هایی به صاحبان کسب و کار در کانادا

اهمیت و لزوم آموزش نیروی انسانی

۹ بهمن ۱۳۹۳ - برای مطالعه این متن در نسخه دیجیتالی شماره 29 پرنیان اینجا را ببینید. امروزه همگان به این نتیجه رسیده‌اند که رشد و توسعه پایدار هر بنگاه اقتصادی‌ در گرو ایجاد فرهنگ آموزش و یادگیری...
بیست و نهمین شماره پرنیان منتشر شد کوپن 75 امتیازی
با مرور مهم‌ترین وقایع و حوادث سال 2014

بیست و نهمین شماره پرنیان منتشر شد+ کوپن 75 امتیازی

۱۷ دي ۱۳۹۳ - در بیست و نهمین شماره ماهنامه پرنیان کانادا مرور وقایع و اتفاقات مهم سال 2014 محور اصلی مطالب نشریه است. شماره ژانویه 2015 که به مناسبت آغاز سال نو یک کوپن 75...
آیا ماشین های هوشمند جانشین آدم ها خواهند شد
درباره تغییرات عظیم در بازار کار

آیا ماشین‌های هوشمند جانشین آدم‌ها خواهند شد؟

۲۹ آذر ۱۳۹۳ - نوشته PAUL WISEMAN, BERNARD CONDON and JONATHAN FAHEY یادآوری: خلاصه‌ای از این مطلب پیشتر در وبسایت پارس‌کانادا منتشر شده است اما به دلیل اهمیت مباحث مطرح شده و اطلاعات و آمار آن، نسخه کامل‌تر...
آخرین مطالب سایت:
برنامه زنده پاسخ به سوالات مهاجرتی جمعه ها ساعت 21 00 پخش می شود

برنامه زنده پاسخ به سوالات مهاجرتی، جمعه ها ساعت 21:00 پخش می شود

برنامه بعدی: جمعه 4 مرداد ماه 1398 ۲۶ تير ۱۳۹۸ - برنامه زنده پاسخ به سوالات مهاجرتی با حضور علی مختاری، عضو رسمی انجمن کانادایی نظارت بر مشاورین مهاجرت ICCRC و نیز عضو کانون وکلای دادگستری تهران، جمعه ها   ساعت 21:00 به وقت تهران  12:30...
علی مختاری ۵ جولای در سمینار Bonjour Quebec سخنرانی می کند
موضوع سخنرانی: در کبک کار یا تحصیل می کنید؟ روش مناسب برای دریافت اقامت دایم شما چیست؟

علی مختاری ۵ جولای در سمینار Bonjour Quebec سخنرانی می کند

۱۲ تير ۱۳۹۸ - اگر در کبک درس می خوانید یا مشغول کار هستید این سمینار برای شماست. سمینار Bonjpur Quebec در تاریخ ۵ جولای در دانشگاه کنکوردیا به نشانی 1455 خیابان مزونوف غربی برگزار می...
چرا اول ژوییه روز ملی کانادا نامیده شد

چرا اول ژوییه روز ملی کانادا نامیده شد؟

۶ تير ۱۳۹۸ - آنچه که امروز به نام کانادا می شناسیم، به اتفاق یک ژوییه ۱۸۶۷ بر می گردد. یکم ژوییه روز ملی کانادا؛ سالگرد تصویب قانون بریتانیایی آمریکای شمالی در این تاریخ است. قانونی...
تصمیم کبک در مورد ۱۸۰۰۰ پرونده نیروی متخصص نهایی شد چه کردیم و چه می توان کرد
تحلیل علی مختاری در مورداتفاقات اخیر در سیستم مهاجرت کبک

تصمیم کبک در مورد ۱۸۰۰۰ پرونده نیروی متخصص نهایی شد: چه کردیم و چه می توان کرد؟

۲۷ خرداد ۱۳۹۸ - خبر عجیبی بود. ساعت ۴ صبح روز یکشنبه لایحه را تصویب کردند. زمانی که همه خواب هستند و تعطیل آخر هفته است بدون خبر قبلی. نمی دانم چرا با این عجله...
دور جدید انتخاب های اکسپرس انتری با حداقل امتیاز 465
انتخاب شماره 119 اکسپرس انتری در12 ژوئن 2019

دور جدید انتخاب های اکسپرس انتری با حداقل امتیاز 465

۲۳ خرداد ۱۳۹۸ - انتخاب شماره 119 اکسپرس انتری که صبح روز چهارشنبه 12 ژوئن 2019 انجام شد، تعداد 3350 دعوت نامه با حداقل امتیاز 465 صادر شد.  حداقل امتیاز برگزیدگان در انتخاب شماره 118 نیز...
پیام تبریک جاستین ترودو به مناسبت عید فطر

پیام تبریک جاستین ترودو به مناسبت عید فطر

۱۵ خرداد ۱۳۹۸ - جاستین ترودو، نخست وزیر کانادا در بیانه ای، اعلام داشت: «امشب با غروب خورشید، مسلمانان کانادا و تمام جهان، عید فطر را جشن خواهند گرفت. این عید نشان دهنده پایان ماه...

راهنمای جستجو در سایت

 • جهت جستجوی یک عبارت خاص از گیومه در دو طرف عبارت استفاده کنید. مانند:
 • جهت جستجوی چند کلمه در کل مطلب، کلمات را با فاصله از هم وارد کنید. مانند:
 • جهت جستجو در تنها عنوان مطالب، پیش از کلمه کلیدی خود از عنوان: و یا title: استفاده کنید. مانند:
 • جهت جستجو در تنها متن مطالب، پیش از کلمه کلیدی خود از متن: و یا body: استفاده کنید. مانند:
 • جهت جستجو در تنها خلاصه مطالب، پیش از کلمه کلیدی خود از خلاصه: و یا brief: استفاده کنید. مانند:
 • شما می توانید تمام موارد را ترکیب کنید. برای ترکیب شرایط عنوان، متن و خلاصه، بین شرط ها ; (سمی کالن - semicolon) قرار دهید. مانند:
  • عنوان:دهان و دندان;متن:"مسیر شغلی دندانپزشکان" (نشانم بده)
  • title:دهان و دندان;body:"مسیر شغلی دندانپزشکان" (نشانم بده)
 • توجه داشته باشید که هر مطلبی که در آن حداقل یکی از شرایط جستجو برقرار باشد در نتایج جستجو قرار می گیرد.