آیا میدانید با ورود به سایت کنپارس با استفاده از نام کاربری و کلمه عبور خود، می توانید ضمن استفاده از مطالب ویژه اعضا، با مطالعه و به اشتراک گذاری هر مطلب امتیاز جمع کنید! بااستفاده از این امتیاز ها، می توانید بر روی قرارداد خود با کنپارس تخفیف دلاری بگیرید و یا محصولات و سرویس های کنپارس را خریداری کنید!
در صورتی که عضو سایت هستید، از اینجا وارد شوید. اگر هنوز عضو سایت نشده اید، در این صفحه ثبت نام کنید. عضویت در سایت رایگان وسریع است! برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد سیستم امتیاز دهی کنپارس، اینجا و اینجا را ببینید.
 • قسمت اول  چه چیزهایی را همراه نیاوریم

  قسمت اول : چه چیزهایی را همراه نیاوریم؟


 

همراه داشتن چه چیزهایی مشکل ساز است

 
در چند پست مرتبط قبلی، به مدارک و وسایلی که باید یا بهتر است در زمان اولین ورود به خاک کانادا همراه داشته باشیم اشاره و نکاتی بیان شد. در اینجا به مواردی اشاره می شود که می تواند مشکلاتی را برای دارنده کالا پدید آورد.
 
کانادا نظیر هر کشور دیگری برای ورود برخی کالاها و اجناس به خاک خود محدودیت هایی قائل شده است که این موارد باید از سوی تمام مسافرین از هر مرز زمینی، دریایی یا هوایی محل تردد رعایت شود. بخشی از این محدودیت ها تقریباً جنبه جهانی دارند مثلاً ورود سلاح گرم با محدودیت های جدی روبروست لذا اگر چیزی دارید (مثلاً از گنجینه خانوادگی) که می توان به آن سلاح گرم اطلاق کرد، حتماً قبل از پرواز با سفارت کانادا تماس گرفته و از روال قانونی دقیقاً پرسش کنید. چه ورود این کالا مجاز باشد و چه نه، به هر حال شما موظفید که در برگه گمرکی قید نموده و به افسر کنترل گمرک متذکر شوید. احتمال دارد وی شما را نزد یک افسر ویژه این موارد ارجاع دهد. البته بعید است که در سفر از ایران چنین موردی وجود داشته باشد اما این موارد بعدها در سفر به آمریکا بسیار مهم می شود چرا که در بسیاری از ایالات آمریکا حمل سلاح گرم با شرایط نسبتاً آسانی مجاز است اما در هنگام ورود به خاک کانادا چنین نیست.
 
در مورد سلاح های سرد هم باید دقت کنید که موارد نامتعارف را گزارش دهید. مثلاً اگر خنجر یا قمه (که نگهداری موارد تزیینی آن در برخی استان های ایران مرسوم است) در بار خود دارید آنها را گزارش کنید تا در صورت کنترل احتمالی و یافتن آنها دچار دردسر نشوید. برای همراه داشتن آنها دلایل معتبر و متقن داشته باشید و اگر مدارکی هم موجود است ارائه دهید. البته به دلیل تنوع فرهنگی در کانادا نگهداری چنین مواردی عجیب نیست. تحت هیچ شرایطی این گونه وسایل را در ساک دستی همراه خود برای انتقال به داخل هواپیما قرار ندهید. چنین خطایی به سادگی قابل گذشت نیست.
 
مورد دیگر که شاید در برخی شرایط برای برخی مشکل آفرین باشد تعهدات کانادا به حفاظت از طیف گسترده ای از حیوانات و گیاهان در معرض انقراض اعم از پرندگان، ماهی ها و سخت پوستان است. لیست مفصلی از این گونه موارد وجود دارد که ورود آنها به خاک کانادا به صورت زنده یا استفاده شده در وسایل تزیینی و زیورآلات ممنوع است پس اگر پالتوپوست گران قیمتی دارید که نمی دانید از پوست چه موجودی است یا در کیف دستی یا نظایر آنها از پوست برخی حیوانات خاص استفاده شده احتمال دارد مشمول موارد ممنوعه شود. برای آشنایی بیشتر می توانید با مراجعه به Canadian Wildlife Service's CITES Office با لیست این جانوران در شهری که در آن لندد می شوید آشنا شوید.
 
علاوه بر اینها شما اجازه ورود تخم گیاهان (برای حفاظت از سلامت حریم کشاورزی کانادا و جلوگیری از انتقال آفات خارجی) یا محصولات تازه یا مشتقات لبنی (حتی اگر نظیر کشک حالت خشک شده داشته باشند) را ندارید. این عدم ورود محصولات تازه، طیف وسیعی را شامل می شود. مثلاً اگر شما در فرودگاه ترانزیت بین راه میوه یا ساندویچ خریده باشید باید آن را قبل از ورود به فضای گمرک کانادا مصرف کرده یا دور بیاندازید و اجازه ورود آنها را ندارید. سبزی سرخ شده منجمد شده هم مشمول همین موارد است اما محصولات خشک شده (سبزی خشک) یا بوداده شده (انواع آجیل) از این قاعده مستثنا هستند.
 
اگر داروی خاصی را حمل می کنید که احتمال می دهید در کانادا ناشناخته باشد یا اگر از مسکن های قوی استفاده می کنید حتماً نسخه پزشک را همراه داشته باشید. داروهای کدیین دار نیاز به نسخه دارند. هر گونه دارویی که احتمال تشابه با مخدرها را داشته باشد می تواند دردسرساز شود. مسکن های سبک نیاز به نسخه ندارند. البته باید توجه داشته باشید که تعریف این گونه داروها در کانادا و ایران تفاوت دارد و بسیاری از داروهای مسکن با دوز بالا که در ایران بدون نسخه پزشک قابل تهیه هستند در کانادا نیاز به نسخه دارند.
 
دو نکته مهم را در آوردن این گونه محصولات دردسر ساز در نظر داشته باشید:
شما در ورود اول هنوز رسماً در کانادا لندد نشده و قانوناً مهاجر دائم (Permanent Resident) نشده اید پس بسیاری از قوانین حمایتی و دسترسی های حقوقی برای شما فراهم نیست. پس از نقل و انتقال موارد مشکوک جداً خودداری کنید. در آینده و پس از دریافت PR و یا شهروند کانادا شدن، هم شما با قوانین و آزادی ها و محدودیت های قانونی بیشتر آشنا می شوید و هم افسران گمرک می دانند که قانون حد وحدود نظارت آنها را مشخص و کنترل کرده است. اگر دوستان شما به شما می گویند که در هر نوبت برخی دانه های گیاهی نظیر تخم تره یا نعنا یا چیزهای دیگر را برای پرورش سبزی سفره به کانادا می برند اولاً آنها کار غیر قانونی می کنند ثانیاً در صورت مشاهده این موارد سختگیری خیلی جدی صورت نمی گیرد و ثالثاً آنها برای این کار باغچه دارند! خیلی ناخوشایند است که یک تازه وارد به کانادا بعد از تحمل فشارهای چند هفته آخر و یک پرواز ۲۰ تا ۲۴ ساعته، به دلیل همراه داشتن تخم گل یا کشک خشک در فرودگاه معطل شود و بی دلیل در همان ابتدا یک رکورد هرچند کم اهمیت هم باقی گذارد و با این کار نشان دهد که به قوانین کشور میزبان بی توجهی و چه بسا بی احترامی می کند.
 
نکته دوم این است که اصولاً ورود اول به کانادا تشویش آور و توام با فشارهای روانی زیاد است. البته شما بعداً خواهید دید که این اتفاق خیلی ساده و سریع انجام می پذیرد و اگر مسئه خاصی وجود نداشته باشد خیلی زودتر از آنچه انتظار دارید «به کانادا خوش آمدید» به شما گفته خواهد شد اما به هر حال شما وارد جایی می شوید که هنوز با آن آشنایی ندارید و ترتیبات اسکان و بقیه امور هم موقتی و دغدغه ساز است پس، از ایجاد مسائل حاشیه ای اجتناب کنید. سعی کنید به ساده ترین و عمومی ترین شکل ممکن و به دور از وسایل و سایر موارد مشکوک به کانادا پا بگذارید و انرژی خود را برای موجهه با موارد ناخواسته و سختی های طبیعی پیش رو ذخیره کنید.
 
امیدواریم با رعایت تمامی نکات بیان شده ورود بی دردسر و موفقی به خاک کانادا داشته باشید.

توجه: این مطلب پیش از این در تاریخ 11 تیر 88 در همین وب سایت منتشر شده است


آیا میدانید اولین گام برای مهاجرت به کانادا و دریافت اقامت دایم کانادا تکمیل فرم ارزیابی رایگان است!


يك شنبه ۲ آبان ماه ۱۳۹۵ در ۱۱:۰۷:۰۳ ب.ظ - پیوند همیشگی
مدیر سایت - بازدید : ۳۱۸۱۱ - برچسب ها:
مهاجرلندینگگمرکمرزهواییمرز زمینیتازه واردان کانادا

دیدگاه خوانندگان

 • به این دیدگاه پاسخ دهید Mahtab
  پنج شنبه ۱۱ تير ۱۳۸۸
  Why add to your worries

  Moving to a new place especially if it is a new country, it already full of stress. Why make it worse by doing suspicious acts. It would be much safer to concentrate on the essentials and leave the tricks and ... aside. M.

 • به این دیدگاه پاسخ دهید علی مختاری
  پنج شنبه ۱۱ تير ۱۳۸۸
  what do you mean Mahtab

  That is what exactly the article is about. Just to reduce stress by having more information

 • به این دیدگاه پاسخ دهید رضا
  سه شتبه ۵ امرداد ۱۳۹۵

  با سلام
  سوالی داشتم و ممنون میشم که پاسخ بدید. اول اینکه آیا اگه مقدار زیادی دارو مثلا برای 1 سال با نسخه پزشک همراه داشته باشیم توسط دولت کانادا ریکورد میشه؟( این سوال رو واسه داروی ام.اس پرسیدم که اگه دولت کانادا مطلع بشه واسه گرفتن پی.آر مشکلساز میشه).
  سوال دومم در رابطه با اسم شخصی است که در نامه پزشک هست. اگه نامه خطاب به شخص دومی زده بشه که مثلا سیتیزن کانادا هست و شما همراه ببرید، آیا اولا اجازه میدهند داروی یک نفر دیگه رو شما حمل کنید؟ و دوما اگه گزاشتند اون رو به اسم شما ریکورد میکنن؟ کلا راهی وجود داره که دارو برده شه و توسط دولت کانادا ریکورد نشه؟
  ممنون

  • به این دیدگاه پاسخ دهید علی مختاری
   دو شنبه ۳ آبان ۱۳۹۵

   ایرادی ندارد اگر نسخه دارید برای هر کس که باشد
   ربطی هم به پی آر ندارد

 • به این دیدگاه پاسخ دهید آزاده
  دو شنبه ۳ آبان ۱۳۹۵

  با سلام و خسته نباشید یه سوال داشتم و خوشحال میشم که جواب بدید اونم اینه که آیا دمنوش ،گیاهان دارویی،ویتامین،آبلیمو و آبغوره‍ و دارو های آرام بخش و زد استرس را میتوان به کانادا برد؟با تشکر

 • به این دیدگاه پاسخ دهید Alireza
  سه شتبه ۱۱ آبان ۱۳۹۵
  حمل هارد ديسك هاي هاوي نرم افزار و بك آپ هاي پروژه هاي موسيقي خودم

  با سلام
  بنده تا چند ماه ديگر راهي كانادا هستم به همراه همسرم
  به دليل شرايط كاري من ٥ هارد ديست كه جمعا ١٠ ترابايت حجم دارد و حاوي نرم افزارهاي آهنگسازي و ديگر اپليكيشن هاي تحت ويندوز و مك و عكس ها و فيلمهاي شخصي است را به همراه خودم خواهم برد
  آيا اين مورد خلاف قانون كاناداست؟
  در ضمن تمام نرم افزارها در ايران خريداري شده و كرم شده هستند
  با تشكر

  • به این دیدگاه پاسخ دهید علی مختاری
   يك شنبه ۲۳ آبان ۱۳۹۵

   استفاده از آنها غیرقانونی است ولی به این معنی نیست که هنگام ورود و یا با داشتن آنها همراه خود مشکلی ایجاد شود

 • به این دیدگاه پاسخ دهید Alireza
  يك شنبه ۷ آذر ۱۳۹۵

  باسلام و تشكر از پاسخ شما
  آيا ميتوان وسايل الكترونيكي مانند ال سي دي ٣٢ اينچ و يا كنسولهاي ديجيتال را با خود ببريم؟

 • به این دیدگاه پاسخ دهید رضا
  چهار شنبه ۲۴ آذر ۱۳۹۵
  آيلس

  با سلا خدمت شما
  عذر ميخوام اگه مكان صحيحي رو براي پرسش سوالم پيدا نكردم،
  مي خواستم از شما بپرسم كه آيا براي پروسه ي مهاجرت از طريق اكسپرس و نيروي ماهر، مدرك زبان انگليسي آيلس آكادميك مورد پزيرش اداره مهاجرت مي باشد يا تنها جنران پذيرفتنيست؟
  با سپاس فراوان و عذر خواهي كه در اين مكان سوال را پرسيدم.

 • به این دیدگاه پاسخ دهید Shahla
  سه شتبه ۱۰ امرداد ۱۳۹۶

  سلام ممنون از مطالب مفیدی که دراختیار ما گذاشتید
  میخواستم بدونم بردن قلیان مسافرتی(بدون تنباکو) به کشور کانادا مجاز است؟ و آیا در فرودگاه ممانعت قانونی ایجاد نمیکند؟

 • به این دیدگاه پاسخ دهید حامد
  پنج شنبه ۲ شهريور ۱۳۹۶

  با سلام و خسته نباشید.من ترکیه هستم ومیخوام برم کانادا ،اینجا ترامادول با نسخه دکتر گرفتم ،خواستم ببینم امکان بردنش هست،سپاس از محبتتون.

 • به این دیدگاه پاسخ دهید شهزاد
  جمعه ۱۴ مهر ۱۳۹۶

  با سلام و خسته نباشید اگر فردی که سیگاری ست و بخواهد برای مدت اقامتش چند باکس سیگار با خود داشته باشد منع قانونی دارد؟ با تشکر از پاسختون

  • به این دیدگاه پاسخ دهید علی مختاری
   جمعه ۲۱ مهر ۱۳۹۶

   سیگار تا میزانی مشکل ندارد و از آن به بعد باید اعلام کنید و هزینه گمرکی آن را از شما می گیرند
   به طور کلی منعی نیست ولی فراموش نکنید در برگه اظهار نامه ای که در هواپیما به شما می دهند اعلام کنید

 • به این دیدگاه پاسخ دهید سپيده
  پنج شنبه ۲۱ دي ۱۳۹۶

  با سلام و خسته نباشيد، من بار اول است مي خواهم در ونكوور لند كنم مي خواستم بدونم اگر ساز (تار) خود را همراه ببرم مشكلي دارد يا خير؟ ممنون از شما

ثبت دیدگاه شما
دیدگاه ارسالی شما پیش از نمایش نیاز به تایید مدیریت خواهد داشت.
مطالب مرتبط:
دو گام آخر و نتیجه گیری
بازی را عوض کنید / قسمت سوم

دو گام آخر و نتیجه گیری

با قانون «سه تکنیک»، در مصاحبه‌های شغلی پیروز میدان شوید ۷ اسفند ۱۳۹۵ - گام نهم: ایمیل پیگیری  چون در مورد ایمیلِ پیگیری، خیلی صحبت شده، این فصل، کوتاه است. تا به حال ندیده ام که شغلی، صرفاً به خاطر ایمیلِ پیگیری، به دست آمده باشد؛...
قانون سه تکنیک مصاحبه
بازی را عوض کنید / قسمت دوم

قانون «سه تکنیک» مصاحبه

با قانون «سه تکنیک»، در مصاحبه‌های شغلی پیروز میدان شوید ۳ اسفند ۱۳۹۵ - گام ششم: موقعیت- عمل- نتیجه  تا به این جا، در مورد یافتنِ ذهنیتِ درست، و بایدها و نبایدهای مصاحبه چیزهایی یاد گرفته اید و با نقش شخصیت های مهم در مصاحبه آشنا...
آمادگی برای مصاحبه و نکات مربوط به آن
بازی را عوض کنید / قسمت نخست

آمادگی برای مصاحبه و نکات مربوط به آن

با قانون «سه تکنیک»، در مصاحبه‌های شغلی پیروز میدان شوید ۳۰ بهمن ۱۳۹۵ - تجربه های شخصی خاطره انگیز!  قبل از این که به تکنیک های گوناگون برای موفقیت در مصاحبه بپردازیم، می خواهم دو تجربه و داستان شخصی و بسیار خاطره انگیز در مورد مصاحبه...
ارزش ها و اخلاق کاری کانادایی ها چیست
استخدام شدید ... خب بعد؟ / قسمت سوم

ارزش ها و اخلاق کاری کانادایی ها چیست؟

راهنمایی هایی برای کسب موفقیت مهاجران در بازار کار کانادا ۱۴ بهمن ۱۳۹۵ - هدف کنپارس از همان گام نخست "موفقیت شما در سرزمین جدید بوده است" و از آن جا که "رمز موفقیت" را "آگاهی" می داند، تمام تلاش خود را برای تولید محتوای سودمند...
فرهنگ کار و ظرافت های زبان کسب و کار در کانادا
استخدام شدید ... خب بعد؟ / قسمت دوم

فرهنگ کار و ظرافت های زبان کسب و کار در کانادا

راهنمایی هایی برای کسب موفقیت مهاجران در بازار کار کانادا ۱۳ بهمن ۱۳۹۵ - هدف کنپارس از همان گام نخست "موفقیت شما در سرزمین جدید بوده است" و از آن جا که "رمز موفقیت" را "آگاهی" می داند، تمام تلاش خود را برای تولید محتوای...
چگونه در کانادا خوب کار کنیم
استخدام شدید ... خب بعد؟ / قسمت نخست

چگونه در کانادا خوب کار کنیم؟

راهنمایی هایی برای کسب موفقیت مهاجران در بازار کار کانادا ۱۲ بهمن ۱۳۹۵ - هدف کنپارس از همان گام نخست "موفقیت شما در سرزمین جدید بوده است" و از آن جا که "رمز موفقیت" را "آگاهی" می داند، تمام تلاش خود را برای تولید محتوای...
قسمت دوم  ۱۵ خطای عمده و ویرانگر مهاجران تازه وارد
توصیه‌های کاربردی برای مهاجران

قسمت دوم - ۱۵ خطای عمده و ویرانگر مهاجران تازه‌وارد

۶ بهمن ۱۳۹۵ - چون برخی خواسته اند زودتر مطالب ادامه یابد و دوستی هم توصیه کرده بودند خلاصه بنویسم تعداد موارد را کمتر کردم اما فاصله انتشار را کوتاه تر کردم. اگر توضیحات هم...
قسمت اول  انواع آپارتمان مسکونی در مونترال
راهنمای زندگی در مونترال برای مهاجران

قسمت اول - انواع آپارتمان مسکونی در مونترال

۱ مهر ۱۳۹۵ - مقدمه یکی از نکاتی که مهاجرین در ماه ها و سال های اول اقامت خود در کشور جدید با آن مواجه می شوند این است که مهاجرت تنها تغییر محل زندگی نیست...
قدرت طبیعی خود را افزایش دهید
چگونه در کار و زندگی موفق باشیم؟ / قسمت نخست

قدرت طبیعی خود را افزایش دهید

۲۵ اردي بهشت ۱۳۹۵ -   "نیرویی حیاتی و عامل حیاتبخشی وجود دارد که از طریق شما به عمل تبدیل می ­شود، و چون در همۀ زمانها تنها یک نفر شبیه شما وجود دارد؛ این...
آخرین مطالب سایت:
تجمع اعتراضی ایرانیان مونترال در مقابل دفتر نخست وزیر کانادا
چهارشنبه 15 آگوست 2018 برگزار شد

تجمع اعتراضی ایرانیان مونترال در مقابل دفتر نخست وزیر کانادا

۲۶ امرداد ۱۳۹۷ - گروهی از ایرانیان ساکن مونترال در اعتراض به تاخیر در روند بررسی پرونده های مهاجرتی ایرانیان کانادا صبح روز چهارشنبه پانزدهم آگوست 2018 در مقابل دفتر نخست وزیر کانادا گردهم آمدند.  این تجمع...
برنامه زنده پاسخ به سوالات مهاجرتی این جمعه اجرا خواهد شد
26 مرداد 1397

برنامه زنده پاسخ به سوالات مهاجرتی این جمعه اجرا خواهد شد

ساعت 12:30 به وقت مونترال ۲۵ امرداد ۱۳۹۷ - برنامه زنده پاسخ به سوالات مهاجرتی،  به درخواست مخاطبین کنپارس، با حضور علی مختاری، عضو رسمی انجمن کانادایی نظارت بر مشاورین مهاجرت ICCRC و نیز عضو کانون وکلای دادگستری تهران، جمعه ها اجرا می شود.  به طور...
اعتراض ایرانیان ساکن کانادا نسبت به تاخیر در روند بررسی پرونده های مهاجرتی

اعتراض ایرانیان ساکن کانادا نسبت به تاخیر در روند بررسی پرونده های مهاجرتی

چهارشنبه 15 آگوست 2018 ساعت 10 تا 12 مقابل دفتر نخست وزیر کانادا در مونترال ۲۳ امرداد ۱۳۹۷ - گروهی از ایرانیان ساکن در مونترال در اعتراض به تاخیر در روند بررسی پرونده های مهاجرتی ایرانیان کانادا صبح روز چهارشنبه پانزدهم آگوست 2018 در مقابل دفتر نخست وزیر کانادا تجمع خواهند...
همراهی کنپارس با موکلین در شرایط سخت

همراهی کنپارس با موکلین در شرایط سخت

۱۳ امرداد ۱۳۹۷ - این روزها شرایط اسان نیست. نرخ ارز وضعیت روشنی ندارد و پروژه مهاجرت برای برخی از متقاضیان در حال تبدیل شدن به یک رویاست. کنپارس اما در این شرایط سخت نیز...
فهرست جدید رشته های مورد نیاز برنامه نیروی متخصص کبک اعلام شد
اعلام شده در دوم آگوست 2018

فهرست جدید رشته های مورد نیاز برنامه نیروی متخصص کبک اعلام شد

۱۲ امرداد ۱۳۹۷ - وزارت مهاجرت استان کبک صبح روز پنج شنبه 2 آگوست 2018 تغییرات جدیدی را در برنامه نیروی متخصص این استان اعمال کرد.  براساس تغییرات جدید، فهرست رشته های مورد نیاز برنامه نیروی متخصص...
انگشت نگاری کانادا 10 سال اعتبار خواهد داشت
از 31 جولای 2018

انگشت نگاری کانادا 10 سال اعتبار خواهد داشت

۹ امرداد ۱۳۹۷ - وزارت مهاجرت، پناهندگی و شهروندی کانادا اعلام کرد که از تاریخ 31 جولای 2018 انگشت نگاری و عکس برای دریافت همه ویزاهای کانادا اعم از ویزای ویزیتوری، ویزای تحصیلی، ویزای کاری (به جز...

راهنمای جستجو در سایت

 • جهت جستجوی یک عبارت خاص از گیومه در دو طرف عبارت استفاده کنید. مانند:
 • جهت جستجوی چند کلمه در کل مطلب، کلمات را با فاصله از هم وارد کنید. مانند:
 • جهت جستجو در تنها عنوان مطالب، پیش از کلمه کلیدی خود از عنوان: و یا title: استفاده کنید. مانند:
 • جهت جستجو در تنها متن مطالب، پیش از کلمه کلیدی خود از متن: و یا body: استفاده کنید. مانند:
 • جهت جستجو در تنها خلاصه مطالب، پیش از کلمه کلیدی خود از خلاصه: و یا brief: استفاده کنید. مانند:
 • شما می توانید تمام موارد را ترکیب کنید. برای ترکیب شرایط عنوان، متن و خلاصه، بین شرط ها ; (سمی کالن - semicolon) قرار دهید. مانند:
  • عنوان:دهان و دندان;متن:"مسیر شغلی دندانپزشکان" (نشانم بده)
  • title:دهان و دندان;body:"مسیر شغلی دندانپزشکان" (نشانم بده)
 • توجه داشته باشید که هر مطلبی که در آن حداقل یکی از شرایط جستجو برقرار باشد در نتایج جستجو قرار می گیرد.