آیا میدانید با ورود به سایت کنپارس با استفاده از نام کاربری و کلمه عبور خود، می توانید ضمن استفاده از مطالب ویژه اعضا، با مطالعه و به اشتراک گذاری هر مطلب امتیاز جمع کنید! بااستفاده از این امتیاز ها، می توانید بر روی قرارداد خود با کنپارس تخفیف دلاری بگیرید و یا محصولات و سرویس های کنپارس را خریداری کنید!
در صورتی که عضو سایت هستید، از اینجا وارد شوید. اگر هنوز عضو سایت نشده اید، در این صفحه ثبت نام کنید. عضویت در سایت رایگان وسریع است! برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد سیستم امتیاز دهی کنپارس، اینجا و اینجا را ببینید.
 • سابقه شکایت موفق از وزیر مهاجرت کبک به دلیل اعمال مقررات جدید در پرونده ثبت شده قبل از تغییرات

  سابقه شکایت موفق از وزیر مهاجرت کبک به دلیل اعمال مقررات جدید در پرونده ثبت شده قبل از تغییرات

 پرونده مهاجرتی یاسمین گلاس در دادگاه عالی استان کبک شهر مونترال با حضور لوکاز گرنوسیک مورد بررسی قرار گرفت و قاضی به بازنگری پرونده او رای داد. 

خوانندگان این وب سایت در جریان هستند که در پی تغییر ناگهانی مقررات در ماه مارس ۲۰۱۷ وزارت مهاجرت کبک بنا دارد مانند گذشته این تغییرات را حتی در مورد کسانی که پرونده باز دارند و بسیار پیشتر از این تغییرات پرونده خود را ثبت کرده اند ولی هنوز رسیدگی اولیه به پرونده آنها انجام نشده اعمال کند. طرفه آنکه هستند پرونده هایی که از سال ۲۰۱۱ مانده اند و به روز رسانی هم شده اند ولی از نظر آن اداره محترم همچنان رسیدگی اولیه آنها انجام نشده است. 

این وضعیت در مورد بسیاری از متقاضیان به سادگی به معنی رد پرونده است و اساسا عطف بما سبق شدن مقررات جدید کاملا غیرعادلانه و نیز غیر منطقی است. از آنجا که کنپارس پیش از این نیز بارها برای دفاع از حقوق موکلین خود که مورد رفتارهای غیر عادلانه ادارات مهاجرت در دو سطح فدرال و یا استان قرار گرفته اند پیشقدم بوده است این بار نیز تصمیم گرفت اقدام مناسبی را ترتیب دهد. خوشبختانه مذاکرات ما با مجموعه Rochefort برای طرح شکایت از وزیر به نتیجه رسید و فراخوانی در همین وب سایت در این زمینه داده شد که بر اساس آن موکلین کنپارس بدون پرداخت هزینه و دیگران با پرداخت هزینه به آن مجموعه حقوقی امکان همراهی با ما را در این شکایت یافتند. 

در این مدت سوالاتی مطرح شد که لازم دیدم مطلب دیگری در این خصوص بنویسم به ویژه آنکه به یک دعوای مشابه نیز در سیستم حقوقی برخوردم. اما سوالات و پاسخ آنها:

۱- چقدر شانس برنده شدن در این دعوا هست؟

۲- در صورت موفقیت این پرونده چه کسانی از آن نفع می برند؟ به عبارت دیگر آیا برای منتفع شدن از آن باید حتما در شکایت شرکت کرد؟

3- برای پیوستن به شکایت چه باید کرد؟ 

پاسخ هر دو سوال در کیس حقوقی خانم یاسمین گلاس آلمانی علیه وزیر مهاجرت نهفته است.

پاسخ اجمالی سوال اول این است که بله شانس موفقیت بسیار بالاست.

پاسخ اجمالی سوال دوم هم این است که برای منتفع شدن از موفقیت این دعوا باید حتما در شکایت مشارکت کنید و نام شما در میان شاکیان باشد.

پاسخ اجمالی سوال سوم این است که اگر شما هم در زمان اقدام واجد شرایط بوده اید ولی در اثر تغییرات اخیر در قوانین کبک شانس قبولی خود را از دست می دهید می توانید در این دعوا ما را همراهی کنید. برای اعلام همراهی کافی است حداکثر تا ۱۵ خرداد ماه سال جاری به نشانی  mazzola@canpars.ca ایمیل بزنید. لطفا ایمیل های خود را با عنوان «Unfair Quebec Regulations» ارسال کنید. در پاسخ لیست مدارک مورد نیاز، وکالت نامه ای که باید امضا کنید و نیز روش پرداخت هزینه این اقدام حداکثر ظرف مدت یک هفته برای شما ارسال خواهد شد. 

برای دریافت چرایی پاسخ سوال های اول و دوم از شما می خواهم که خلاصه دعوای Glass c. Québec (Ministère de l'Immigration, de la Diversité et de
l'Inclusion) که در تاریخ ۹ جولای ۲۰۱۵ در دادگاه عالی کبک به رای رسیده است و زیر شماره 500-17-084084-147 در سیستم حقوقی کبک ثبت شده است را بخوانید.


خلاصه دعوای حقوقی:

طرح مسئله

از آنجا که مسئولین دولتی قوانین را تغییر دادند و شاکی درخواست خود را قبل از تاریخ اعمال تغییرات ثبت کرده است، سوالی که اینجا مطرح می شود این است که چه استانداردها و چارچوب هایی بایستی برای وی اعمال شود؟ آیا قوانین دولتی می تواند معیارها و فاکتورهای قابل اجرا را هر زمانی تغییر دهد و یا اینکه درخصوص چگونگی روش بررسی یک درخواست به صورت یک جانبه تصمیم بگیرد؟ و یا اینکه درخواست در موقعیت ایستا و مطابق با قوانین زمان ثبت آن بدون تغییر باقی می ماند؟

 به نظر می رسد که پرونده شاکی بایستی به صورت کاملا منصفانه مورد بررسی قانونی قرار گیرد و از طرف دیگر چنانچه قانون و مقررات در نظر بگیرد که شاکی باید در نحوه ارسال پرونده اصلاحاتی انجام می داده است، یک متقاضی مهاجرت به کبک برعلیه وزارت مهاجرت استان کبک شکایت کرده است چرا که این وزارتخانه به جای اینکه برای وی «گواهی انتخاب کبک» (CSQ) صادر کند، او را به خواندن زبان فرانسه ارجاع داده است.

شکایت این متقاضی مهاجرت مبنی بر این است که درخواست وی بایستی مطابق با چارچوب قوانین زمان ارسال درخواست، بررسی شود و نه اینکه با قوانین مصوب بعد از زمان ارسال درخواست مورد بررسی قرار گیرد. وی درخواست خود مبنی بر اعلان دادخواست و تجدید نظر قضایی پرونده اش را ثبت کرد و خواستار صدور «گواهی انتخاب کبک» (CSQ) شد. 

سوالات این دعوی قضایی

• آیا مقررات اعمال شده بر روی صدور «گواهی انتخاب کبک» (CSQ)، به صورت غیرقانونی عطف به ماسبق شده اند؟

• چارچوب کنترل تصمیمات وزارت مهاجرت چگونه است؟

• آیا تئوری انتظار منطقی و مسئله عدالت در روند رسیدگی برای مقررات تنظیم شده با احتساب زمان ارسال درخواست CSQ در نظر گرفته شده است؟

• در صورت ارائه مهلت، چه راهکارهای مناسبی برای جبران این موضوع وجود دارد؟


جزئیات این دعوی قضاویی: شاکی، علت شکایت، جوابیه وزیر 

یاسمین گلاس (Yasmin Glass)  یک شهروند آلمانی تبار است که از سال ۲۰۰۶ تاکنون در کبک زندگی می کند. یاسمین در مدرسه الکساندر در حومه شهر مونترال ( Alexander von Humboldt German International School à Baied’Urfé)  معلم است.  یاسمین اولین درخواست «گواهی انتخاب کبک» (CSQ) از طریق برنامه PEQ ارسال کرد.

در تاریخ ۱۰ اکتبر ۲۰۱۲، وزارت مهاجرت درخواست وی را به دلیل عدم ارائه مدرک زبان فرانسه با نمره گفتاری در سطح متوسط (Speaking in Intermediate Level ) رد کرد. وزارت مهاجرت در نامه رد درخواست از یاسمین خواسته شده بود تا بار دیگر در قالب برنامه نیروی متخصص ( travailleurs qualifié) درخواست CSQ بدهد. همچنین در این نامه نوشته شده بود که اگر درخواست جدید تا قبل از تاریخ ۱۰ ژانویه ۲۰۱۳ ارسال شود، هزینه های آن رایگان خواهد بود. در تاریخ ۹ ژانویه ۲۰۱۳، وزارت مهاجرت درخواست جدید CSQ از طرف یاسمین را دریافت کرد.

مراحل اداری بسیار طولانی تر از معمول شد و در طی این مدت قوانینی مصوب شدند که بر این پرونده تاثیر مستقیم گذاشت. دولت فدرال، زمانی برای امور اداری مهاجرت در نظر گرفت و این تصمیم منجر به افزایش تعداد درخواست های ارسال شده به کبک شد.

 پس از پایان سال ۲۰۱۲، دولت استان کبک اعلام کرد که تغییراتی در سطح حوزه وزارتی اعمال خواهد شد. این تغییرات وزارتی  با عنوان «کبک و مهاجرت مستحکم آن» (Un Québec fort de son immigration) و زیرعنوان «آموزش زبان فرانسه به غیرفرانسه زبانان در راستای انطباق پذیری مهاجران به جامعه کبک»  (Pour la francisation à l’intégration des personnes immigrantes) صورت پذیرفت.

در تاریخ ۵ دسامبر ۲۰۱۲، وزارت مهاجرت اعلام کرد که به منظور ارتقا سطح زبان فرانسه متقاضیان، دولت کبک جدول امتیاز بندی نیروی متخصص را به منظور افزایش اهمیت تسلط بر زبان فرانسه تغییر داد. این تغییرات از سال ۲۰۱۳ اعمال شد. 

دولت کبک در تاریخ ۲۵ ژوئن ۲۰۱۳ بخش مهارت های زبان جدول امتیاز بندی نیروی متخصص را با توجه به قانون ۷۶۲-۲۰۱۳ تغییر داد. در نهایت این قانون در تاریخ اول اوت ۲۰۱۳ اجرایی شد اما پرونده هایی که بررسی اولیه آنها قبل از این تاریخ شروع شده بود، شامل این تغییرات نمی شدند. وزارت مهاجرت در تاریخ اول آوریل ۲۰۱۴ به یاسمین اعلام کرد که نمی تواند درخواست وی را بررسی کند چرا که درخواست کامل نیست و باید پرونده اش را آپدیت کند.

در تاریخ اول اوت ۲۰۱۴، وزیر مهاجرت تصمیم خود مبنی بر اینکه درخواست CSQ الزامات قانونی مدرک زبان فرانسه را برآورده نمی کند، اعلام کرد. بر اساس این تصمیم، ۱۸ ماه به یاسمین مهلت داده شد تا مهارت زبانی لازم را به دست آورد تا درخواستش بازنگری شود. در تاریخ ۱۳ اوت ۲۰۱۴، نماینده های دستگاه قضایی از وزیر توضیح خواستند، با این دلیل که پرونده یاسمین باید بر اساس جدول زمان بندی تاریخ درخواستش یعنی ۹ ژانویه ۲۰۱۳ بررسی شود و تغییرات مصوب در ماه اوت ۲۰۱۳ نباید برای وی اجرا شود. 

متاسفانه در تاریخ ۲۰ اوت ۲۰۱۴، وزیر این درخواست را رد کرد به این دلیل که  تغییر مقررات مصوب در تاریخ اول اوت ۲۰۱۳ برای همه پرونده هایی که بررسی اولیه آنها هنوز انجام نشده است، اعمال می شود و پرونده یاسمین هم جزء همین گروه بود که باید با توجه به مقررات جدید بررسی می شد. متاسفانه وزیر مهاجرت حتی به وی اعلام نکرد که تاریخ بررسی اولیه پرونده او چه زمانی بوده است. در تاریخ دوم سپتامبر ۲۰۱۴ یاسمین روند قضایی شکایت خود را  علیه این تغییر مقررات که عطف ماسبق شدند، اعلام کرد. بر اساس جدول امتیاز بندی در زمان ارسال درخواست، یاسمین ۸ امتیاز از مهارت زبان به دست می آورد که با این امتیاز درخواست  CSQ او پذیرفته می شد.

یاسمین همچنین مدعی شد که این مقررات به صورت غیر قانونی عطف به ماسبق شده اند و تصمیم شخص وزیر مهاجرت، قانون عدالت در روند رسیدگی و همچنین مسئله انتظار منطقی و معقول را نقض کرده است. به طور خلاصه، یاسمین ادعا کرد که تمام مقررات مصوب مورخ اول اوت ۲۰۱۳ نباید بر پرونده او اعمال شود. یاسمین ادعای خود را در جلسه علنی دادگاه مطرح کرد. او قبل از هر چیز تاکید کرد که دیگر خواهان صدور CSQ نیست و تنها نسخه ای از مقررات در زمان ارسال درخواستش را می خواهد. او همچنین تقاضا کرد که پرونده اش را دوباره به افسران مهاجرت ارسال کند تا مجدداً با قوانین زمان خودش بررسی شود.

تصمیم نهایی دادگاه 

نماینده دستگاه قضایی به این نکته اشاره کرد و از یاسمین دفاع کرد: هیچ مقرراتی نمی تواند عطف به ماسبق شود مگر اینکه در متن قانون به صراحت به آن اشاره شود. نماینده وزیر مهاجرت اعلام کرد که تمامی مقررات اعمال شده جدید صحیح هستند و هیچ گونه عطف به ماسبقی صورت نگرفته است و تئوری انتظار منطقی اجرا نشده است و در نتیجه عدالت روند رسیدگی توسط وزیر رعایت شده است. اما قاضی دادگاه شواهدی خلاف این ادعاها را اثبات کرد.

 قاضی استاسنکو در تاریخ ۳۱ مارس ۲۰۱۵ رای دادگاه را  در خصوص پرونده یاسمین اعلام کرد: «تصمیم وزیر مهاجرت در تاریخ اول اوت ۲۰۱۴ در خصوص آموزش مهارت زبان فرانسه باید لغو شود و پرونده یاسمین باید دوباره بازنگری شود.  بر اساس قانون مهاجرت کبک ( Loi sur l’Immigration au Québec R.L.R.Q. c. I-۰.۲) درخواست «گواهی انتخاب کبک» (CSQ) یاسمین بایستی بر اساس قوانین و مقررات زمان ارسال درخواستش یعنی ۹ ژانویه ۲۰۱۳ بررسی شود.»


آیا میدانید اولین گام برای مهاجرت به کانادا و دریافت اقامت دایم کانادا تکمیل فرم ارزیابی رایگان است!


سه شتبه ۱۹ اردي بهشت ماه ۱۳۹۶ در ۱۲:۰۰:۰۰ ق.ظ - پیوند همیشگی
علی مختاری - بازدید : ۷۲۳۹ - برچسب ها:
دادگاه عالی استان کبکشهر مونترالقاضی مهاجرتتغییر قانون مهاجرت کبککبکتغییر قوانین کبک

دیدگاه خوانندگان

 • به این دیدگاه پاسخ دهید Alireza Ramezani
  چهار شنبه ۲۰ اردي بهشت ۱۳۹۶

  سلام
  وقت بخیر
  من موکل شما هستم که 2016 فایل نامبر گرفتم و شامل تغییرات شدم!
  جناب مختاری فرمودند موکلین ما اتوماتیک شکایت براشون ثبت میشه ولی باید مدارکی رو امضا کنند یا تحویل بدهند
  مسوول پرونده ما سرکار خانم باطبی هستند
  ممنون میشم اگر لازمه کاری ما انجام بدیم مارو مطلع فرمایید
  قابل ذکذ است آپدیت هم درخواست دادیم
  سپاسگزارم
  علیرضا رمضانی

  • به این دیدگاه پاسخ دهید علی مختاری
   چهار شنبه ۲۰ اردي بهشت ۱۳۹۶

   دفتر تهران در این زمینه با شما در تماس خواهند بود و نیاز به اقدام از سوی شما و یا مراجعه قبل از تماس دفتر نیست

ثبت دیدگاه شما
دیدگاه ارسالی شما پیش از نمایش نیاز به تایید مدیریت خواهد داشت.
مطالب مرتبط
مطالب مرتبط:
دادگاه عالی کبک رویه اداره مهاجرت کبک را محکوم کرد
در مورد شمارش امتیاز متقاضیان نیروی متخصص

دادگاه عالی کبک رویه اداره مهاجرت کبک را محکوم کرد

۱۱ اردي بهشت ۱۳۹۴ -  دادگاه عالی کبک رای نهایی خود را در مورد دعوای موسوم به Stasenko v. MICC  که به همت آقای دیوید کوهن و همکاران  به طرفیت اداره مهاجرت کبک طرح شده بود اعلام...
تحولات پیش رو در برنامه های مهاجرتی کبک ۲۰۱۸
بر اساس شنیده ها

تحولات پیش رو در برنامه های مهاجرتی کبک ۲۰۱۸

۱۲ اسفند ۱۳۹۶ - توجه: در تاریخ ۲۸ مارس ۲۰۱۸ وزیر مهاجرت پیشنهادات خود را برای تغییر قانون اعلام کرد که می توانید بخشی از این پیشنهادات را اینجا بخوانید    این روزها به پایان سال کاری...
مهلت مشارکت در طرح دعوا علیه وزیر مهاجرت کبک تمدید شد
آخرین فرصت شرکت در فراخوان تا پایان مرداد ماه

مهلت مشارکت در طرح دعوا علیه وزیر مهاجرت کبک تمدید شد

۲۵ خرداد ۱۳۹۶ - با توجه به استقبال غیر موکلین و با موافقت وکیل مسئول پرونده، مهلت مشارکت در طرح دعوا علیه وزیر مهاجرت کبک  تا پایان مرداد ماه سال جاری تمدید شد. از آنجا که...
طرح دعوا علیه وزیر مهاجرت کبک در پی تغییر مقررات برنامه نیروی متخصص
فراخوان برای همراهی با کنپارس در به چالش کشیدن اداره مهاجرت کبک

طرح دعوا علیه وزیر مهاجرت کبک در پی تغییر مقررات برنامه نیروی متخصص

۳۱ فروردين ۱۳۹۶ - همانگونه که خوانندگان این وب سایت در جریان هستند اداره مهاجرت کبک در روزهای پایانی اسفند سال گذشته تغییراتی را در جدول امتیازات برنامه نیروی متخصص این استان اعلام کرد. این...
دادگاه عالی کبک رویه اداره مهاجرت کبک را محکوم کرد
در مورد شمارش امتیاز متقاضیان نیروی متخصص

دادگاه عالی کبک رویه اداره مهاجرت کبک را محکوم کرد

۱۱ اردي بهشت ۱۳۹۴ -  دادگاه عالی کبک رای نهایی خود را در مورد دعوای موسوم به Stasenko v. MICC  که به همت آقای دیوید کوهن و همکاران  به طرفیت اداره مهاجرت کبک طرح شده بود اعلام...
حداقل دستمزد در کبک به 12 دلار افزایش می یابد
از اول می 2018 اجرا می شود

حداقل دستمزد در کبک به 12 دلار افزایش می یابد

۲۲ فروردين ۱۳۹۷ - روزنامه رسمی کبک صبح امروز چهارشنبه 11 آوریل 2018 اعلام کرد، بر اساس پیشنهادات وزیر مهاجرت کبک، میزان حداقل دستمزد در این استان از 11.25 دلار به 12 دلار افزایش خواهد...
آخرین مطالب سایت:
برنامه زنده پاسخ به سوالات مهاجرتی جمعه ساعت ۹ شب تهران آغاز می شود
برنامه بعدی: 31 فروردین 1397

برنامه زنده پاسخ به سوالات مهاجرتی جمعه ساعت ۹ شب تهران آغاز می شود

ساعت 12:30 به وقت مونترال ۳۱ فروردين ۱۳۹۷ - برنامه زنده پاسخ به سوالات مهاجرتی،  به درخواست مخاطبین کنپارس، با حضور علی مختاری، عضو رسمی انجمن کانادایی نظارت بر مشاورین مهاجرت ICCRC و نیز عضو کانون وکلای دادگستری تهران، جمعه ها اجرا می شود.  این برنامه...
زمان مناسب برای سرمایه گذاری در املاک کانادا
فرصت های ویژه کنپارس با اولویت موکلین

زمان مناسب برای سرمایه گذاری در املاک کانادا

۲۹ فروردين ۱۳۹۷ - نکته مهم: پیش از هر چیز تاکید کنم که با صرف خرید ملک امکان دریافت اقامت نیست بنابراین کسانی که به اشتباه چنین تصوری دارند دقت کنند که منظور این مقاله...
چگونه کودکان با زبان های متفاوت با یکدیگر ارتباط برقرار می کنند
کانادا و چند زبانه بودن کودکان

چگونه کودکان با زبان های متفاوت با یکدیگر ارتباط برقرار می کنند؟

۲۷ فروردين ۱۳۹۷ - یکی از دغدغه های همه مهاجران، مسئله دانستن زبان و برقراری ارتباط در کشور جدید است. اگرچه زبان های رسمی کانادا، انگلیسی و فرانسه هستند، مردم کانادا به زبان های مختلفی...
انگشت نگاری برای ویزای اقامت کانادا نیز اجباری شد
از 31 ژوییه 2018 اجرا می شود

انگشت نگاری برای ویزای اقامت کانادا نیز اجباری شد

۲۳ فروردين ۱۳۹۷ - وزارت مهاجرت، پناهندگی و شهروندی کانادا اعلام کرد که از تاریخ 31 ژوییه 2018 انگشت نگاری و عکس برای دریافت همه ویزاهای کانادا اعم از ویزای ویزیتوری، ویزای تحصیلی، ویزای کاری...
نشست مهاجرت کانادا 30 و 31 ماه می در اتاوا برگزار می شود
افزایش نیروی کار کانادا ضروری است

نشست مهاجرت کانادا 30 و 31 ماه می در اتاوا برگزار می شود

۲۳ فروردين ۱۳۹۷ - نشست مهاجرت کانادا در سال 2018 با هدف یافتن راهکارهای ارتقا سیستم مهاجرتی کانادا 30 و 31 ماه می در اتاوا برگزار خواهد شد. در نوامبر 2017، دولت فدرال کانادا برنامه سه...
دور جدید انتخاب های اکسپرس انتری با حداقل امتیاز 444
انتخاب شماره 87 اکسپرس انتری در 11 آوریل 2018

دور جدید انتخاب های اکسپرس انتری با حداقل امتیاز 444

۲۲ فروردين ۱۳۹۷ - در انتخاب شماره 87 اکسپرس انتری که صبح امروز چهارشنبه 11 آوریل 2018 اعلام شد، تعداد 3500 دعوت نامه با حداقل امتیاز 444 صادر شد.    بیشترین تعداد دعوت نامه در سال 2018 در این...
حداقل دستمزد در کبک به 12 دلار افزایش می یابد
از اول می 2018 اجرا می شود

حداقل دستمزد در کبک به 12 دلار افزایش می یابد

۲۲ فروردين ۱۳۹۷ - روزنامه رسمی کبک صبح امروز چهارشنبه 11 آوریل 2018 اعلام کرد، بر اساس پیشنهادات وزیر مهاجرت کبک، میزان حداقل دستمزد در این استان از 11.25 دلار به 12 دلار افزایش خواهد...
چه خبر از مهاجرت به کانادا در ماه مارس 2018
مهم ترین اخبار مهاجرتی کانادا در ماه مارس

چه خبر از مهاجرت به کانادا در ماه مارس 2018؟

۲۲ فروردين ۱۳۹۷ - خلاصه اخبار مهاجرتی در ماه مارس 2018 را همچون سال گذشته در زیر بخوانید.   کبک 5000 پرونده نیروی متخصص در سیستم مون پروژه را تا 15 آگوست 2018 می پذیرد 30 مارس  وزارت مهاجرت استان کبک،...
علی مختاری با موضوع تغییرات اخیر اداره مهاجرت کبک سخنرانی خواهد کرد
چهارشنبه 11 آوریل 2018 در نشست IBNG

علی مختاری با موضوع تغییرات اخیر اداره مهاجرت کبک سخنرانی خواهد کرد

۲۱ فروردين ۱۳۹۷ - نشست هفتگی گروه همبستگی بازرگانان ایرانی مقیم مونترال (IBNG) روزهای چهارشنبه هر هفته از ساعت 7:50 تا 9 صبح در رستوران Eggsfrutti  واقع در 6710 خیابان saint Jacques شهر مونترال برگزار می شود و...

راهنمای جستجو در سایت

 • جهت جستجوی یک عبارت خاص از گیومه در دو طرف عبارت استفاده کنید. مانند:
 • جهت جستجوی چند کلمه در کل مطلب، کلمات را با فاصله از هم وارد کنید. مانند:
 • جهت جستجو در تنها عنوان مطالب، پیش از کلمه کلیدی خود از عنوان: و یا title: استفاده کنید. مانند:
 • جهت جستجو در تنها متن مطالب، پیش از کلمه کلیدی خود از متن: و یا body: استفاده کنید. مانند:
 • جهت جستجو در تنها خلاصه مطالب، پیش از کلمه کلیدی خود از خلاصه: و یا brief: استفاده کنید. مانند:
 • شما می توانید تمام موارد را ترکیب کنید. برای ترکیب شرایط عنوان، متن و خلاصه، بین شرط ها ; (سمی کالن - semicolon) قرار دهید. مانند:
  • عنوان:دهان و دندان;متن:"مسیر شغلی دندانپزشکان" (نشانم بده)
  • title:دهان و دندان;body:"مسیر شغلی دندانپزشکان" (نشانم بده)
 • توجه داشته باشید که هر مطلبی که در آن حداقل یکی از شرایط جستجو برقرار باشد در نتایج جستجو قرار می گیرد.