نکاتی درباره تمدید کارت اقامت دائم و دریافت شهروندی کانادا
نکاتی درباره تمدید کارت اقامت دائم و دریافت شهروندی کانادا این کتابچه در قالب دو سر فصل اصلی به مهم‌ترین نکات در مورد دریافت و تمدید کارت اقامت دائم کانادا PR Card و همچنین دریافت شهروندی این کشور Canadian Citizenship در قالب قانون جدیدی که C-۲۴ نامیده می‌شود می‌پردازد. معرفی قانون جدید شهروندی و نکاتی که باید در این زمینه به آنها توجه داشت بخشی از مباحث را دربر می‌گیرد و همچنین به پرسش‌های فراوانی که در این زمینه مطرح بوده و در وبسایت‌ها و وبلاگ‌های مرتبط با کنپارس انعکاس یافته پاسخ داده شده است. عمده مطالب تالیفی این جزوه به قلم آقای علی مختاری است اما مطالبی از نویسندگان یا مترجمان دیگری نظیر مجید بسطامی و نادیا غیوری هم به تناسب موضوعات در این کتابچه منعکس شده است.

نکاتی درباره تمدید کارت اقامت دائم و دریافت شهروندی کانادا

loading

در دست تهیه

مطلب مورد نظر شما هنوز آماده نشده است.

دولت کانادا نسبت به تقلب مهاجرین در تمدید کارت پی آر حساس شده است

یادآوری: این مطلب اول بار در دی‌ماه 1388 به قلم علی مختاری منتشر شده است.

همانگونه که می‌دانید با قبولی پرونده مهاجرت شما و سفر به کانادا اقامت دایم کانادا را دریافت می کنید. با وجود اینکه وضعیت اقامتی شما وصف دایم دارد کارت اقامتی که دریافت می کنید ۵ ساله است. این کارت ۵ ساله تنها به شرطی تمدید می شود که فرد در مدت ۵ سال گذشته حداقل ۷۳۰ روز را در خاک کانادا سپری کرده باشد. دو استثنا بر این قاعده وجود دارد:

۱- افرادی که با همسر کانادایی در خارج از کانادا زندگی می‌کنند که زمان سپری شده با آن همسر در حکم زندگی در کاناداست؛

۲- افرادی که به دلیل ماموریت از یک شرکت و یا نهاد کانادایی برای انجام وظایف شغلی خود در خارج از کانادا هستند که این دوره نیز در حکم زندگی در کاناداست.

حال اگر فردی این شرط را برآورده نکرد چه می‌شود؟ پرونده وی به دادگاه ارسال می‌شود و قاضی به عنوان کسی که صلاحیت دارد بررسی می کند که آیا این فرد باید مقیم دایم بماند و کارتش تمدید شود و یا اینکه اقامت دایم وی را سلب می کند. دادگاه معمولا در پی آن است که بداند دلیل این عدم حضور چیست. آیا فرد به دلیل موجه آموزشی و یا شغلی با اینکه خواسته است که در کانادا مستقر باشد موفق نشده است و از این پس در پی زندگی دایم در کاناداست و یا اینکه وضعیت به گونه دیگری است و فرد برای اقامت اقدام کرده و آنرا دریافت کرده است ولی در حقیقت در کانادا زندگی نمی کند و شواهد نشان می‌دهد که قصد زندگی دایم در کانادا را هم ندارد.

دادگاه در مورد کسانی که واقعا قصد زندگی در کانادا را دارند با وجود عدم تامین شرط ۲ سال در ۵ سال گذشته سختگیر نیست اما همین پروسه دادگاه رفتن خود بسیار هزینه بر و وقت گیر است. گاه دادگاه برای اینکه معلوم شود فرد تا چه میزان علاقمند به ماندن در کاناست طولانی می شود و عملا رفتار وی در این دوره از این جهت زیر نظر است. گاه افراد امکان مسافرت در این دوره ندارند چون با خروج از کانادا به دلیل نداشتن کارت معتبر امکان ورود مجدد به کانادا را ندارند.

متاسفانه بسیاری از هموطنان ما که شرط را تامین نکرده اند و در کانادا نبوده اند برای تمدید کارت خود بیشتر تمایل دارند با اظهار خلاف واقع به گونه ای جلوه دهند که در این کشور زندگی کرده اند. تردیدی نیست که بسیاری از آنان در این راه موفق بوده اند و توانسته اند کارت خود را تمدید کنند. این افراد معمولا سعی می کنند کارت بهداشت را با آدرس دوست و آشنا گرفته، تلفنی و یا اجاره نامه ای به نام خود داشته باشند، اظهار نامه مالیاتی را فایل کنند و .......... و بعد از آن با ادعای حضور برای تمدید اقدام کنند. اما در همواره بر یک پاشنه نمی‌چرخد........

مدتی است اداره مهاجرت نسبت به این موضوع حساس شده است و در مواردی که کمی شک برانگیز است کار به ارائه ترجمه پاسپورتها هم کشیده است و ظاهرا بنا بر این است که در این مورد سختگیریها بیشتر هم بشود. از اینرو توصیه ما به هموطنان عزیز این است که تا آنجا که ممکن است خود را در چارچوب قانون قرار دهند و با این استدلال که فلانی و فلانی توانسته‌اند بدون حضور کافی در کانادا کارت خود را تمدید کنند و یا حتی تابعیت بگیرند وضعیت خود را در کانادا در خطر نیافکنند.

در مورد کسانی که اکنون بیش از سه سال است که خارج از کانادا هستند راهکاری قانونی در همین فصل ارائه شده که می‌توانند کارت خود را به صورت قانونی تمدید کنند.

 

 

 

راهنمای جستجو در سایت

 • جهت جستجوی یک عبارت خاص از گیومه در دو طرف عبارت استفاده کنید. مانند:
 • جهت جستجوی چند کلمه در کل مطلب، کلمات را با فاصله از هم وارد کنید. مانند:
 • جهت جستجو در تنها عنوان مطالب، پیش از کلمه کلیدی خود از عنوان: و یا title: استفاده کنید. مانند:
 • جهت جستجو در تنها متن مطالب، پیش از کلمه کلیدی خود از متن: و یا body: استفاده کنید. مانند:
 • جهت جستجو در تنها خلاصه مطالب، پیش از کلمه کلیدی خود از خلاصه: و یا brief: استفاده کنید. مانند:
 • شما می توانید تمام موارد را ترکیب کنید. برای ترکیب شرایط عنوان، متن و خلاصه، بین شرط ها ; (سمی کالن - semicolon) قرار دهید. مانند:
  • عنوان:دهان و دندان;متن:"مسیر شغلی دندانپزشکان" (نشانم بده)
  • title:دهان و دندان;body:"مسیر شغلی دندانپزشکان" (نشانم بده)
 • توجه داشته باشید که هر مطلبی که در آن حداقل یکی از شرایط جستجو برقرار باشد در نتایج جستجو قرار می گیرد.