آیا میدانید با ورود به سایت کنپارس با استفاده از نام کاربری و کلمه عبور خود، می توانید ضمن استفاده از مطالب ویژه اعضا، با مطالعه و به اشتراک گذاری هر مطلب امتیاز جمع کنید! بااستفاده از این امتیاز ها، می توانید بر روی قرارداد خود با کنپارس تخفیف دلاری بگیرید و یا محصولات و سرویس های کنپارس را خریداری کنید!
در صورتی که عضو سایت هستید، از اینجا وارد شوید. اگر هنوز عضو سایت نشده اید، در این صفحه ثبت نام کنید. عضویت در سایت رایگان وسریع است! برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد سیستم امتیاز دهی کنپارس، اینجا و اینجا را ببینید.
 • ابهامات و شایعات پیرامون قانون جدید شهروندی هارپر

  ابهامات و شایعات پیرامون قانون جدید شهروندی هارپر


 

قانون جدید شهروندی از سوی دولت و مجلس محافظه کار کانادا به رهبری هاپر تصویب شده است. این قانون نیز مانند دیگر طرحهای محافظه کاران که با عنوانی مثبت و محتوایی منفی تهیه می شود به اعای ارزش دادن به شهروندی کانادا مطرح شده است در حالی که محتوای این قانون موجب کم شدن ارزش تابعیت کاناداست. همانگونه که در این مقاله هم اشاره کرده ام بخشهایی از این قانون در مخالفت صریح با منشور حقوق و آزادیهای کاناداست و به احتمال بسیار زیاد از سوی دادگاه لغو خواهد شد. 

تصویب قانون جدید تابعیت کانادا موسوم به C-24 موجب ایجاد ابهاماتی شده است که در پی آن ابهامات شایعاتی نیز دهان به دهان می چرخد که در بسیاری از موارد از واقعیت به دور است. در این نوشته در تلاشم با طرح سوالات رسیده و پاسخ به آنها در حد توان ابهامات را پاسخ گفته و تفسیرهای غیر واقعی را تحلیل کنم.

 

۱- بر اساس این قانون چه کسانی می توانند درخواست شهروندی کانادا را داشته باشند؟

بر اساس قانون جدید کسانی می توانند درخواست شهروندی کنند که دست کم تعداد روزهای ۴ سال در ۶ سال قبل از درخواست را در کانادا گذرانده باشند. اگر در آن دوره ۶ ساله سالی باشد که متقاضی کمتر از ۱۸۳ روز آنرا در کانادا بوده است آن سال در محاسبات در نظر گرفته نمی شود. مثلا اگر کسی سپتامبر سال ۲۰۱۱ وارد کانادا شده است و و تا پایان سال ۲۰۱۴ هم از کانادا خارج نشده باشد تعداد روزهایی که برای ایشان شمرده می شود سه سال است شامل ۲۰۱۲ تا ۲۰۱۴ به این دلیل که در سال ۲۰۱۱ کمتر از ۱۸۳ روز بوده است. حال اگر ایشان تمام سال ۲۰۱۵ را هم بماند می تواند اقدام کند ولی اگر سال ۲۰۱۵ تنها ۵ ماه (۱۵۵ روز) بماند و برود و آخر سال بازگردد روزهای سال ۲۰۱۵ هم برای او محاسبه نمی شود. ولی اگر در ۲۰۱۵ معادل ۱۸۳ روز را بماند و ۲۰۱۶ هم همان کار را بکند امکان اقدام خواهد داشت. به دیگر سخن سال میلادی ملاک است و نه زمان ورود شخص اگر قرار است روزهایی که در کانادا مانده اید در سال ۲۰۱۴ حساب شود باید دست کم ۱۸۳ روز در کانادا بوده باشید.

خلاصه اینکه گذشته از اینکه چه زمانی وارد کانادا شده اید باید تعداد ۱۴۶۰ روز را در کانادا گذرانده باشید و اگر در این میان سالی باشد که شما کمتر از ۱۸۳ روز در آن را ساکن کانادا بوده اید روزهای آن سال در شمار آن ۱۴۶۰ نمی آید. 

اینکه این قانون منطقی است یا خیر موضوع بحث ما نیست ولی به سادگی در می یابیم که تلاش شده است تا امکان دارد متقاضی را در فشار بگذارند.  تا پیش از این قانون تنها لازم بود ۱۰۹۵ روز در یک دوره ۴ ساله را در کانادا بگذرانید.

البته بر اساس قانون جدید داشتن نمره زبان، نداشتن سابقه کیفری و از همه مهمتر داشتن اراده زندگی و کار در کانادا پس از دریافت تابعیت هم مطرح است.   

۲- اگر این قانون در دادگاه لغو شود شرایط مانند گذشته خواهد بود؟

آنچه در دادگاه مورد بررسی خواهد بود آن بخش از قانون است که مغایر قانون اساسی است. مواردی مانند چگونگی محاسبه روزهای اقامت در کانادا بسیار بعید است مورد توجه دادگاه باشد هر چند وکلای شاکی در مورد این موارد هم بحث دارند با این استدلال که سخت شدن دریافت شهروندی کانادا مانع از جذب مهاجرین با کیفیت می شود و کانادا برای مهاجرین در مقایسه با استرالیا و دیگر کشورهای مهاجر پذیر جذابیت خود را از دست می دهد.

در هر صورت بنا را بر این بگذاریم که شکل محاسبه روزهای اقامت بی تغییر خواهد ماند.  

۳- این قانون بر چه کسانی حاکم است؟ ملاک چیست؟

بر هر کس که از این پس میخواهد درخواست شهروندی بدهد. کسانی که قبلا درخواست داده اند همان قانون قبل در موردشان قاعدتا باید اعمال شود ولی کسانی که هنوز اقدام نکرده اند طبیعی است که بر اساس همین قانون اقدام خواهد کرد. برخی دوستان  سوال می کنند که آیا تاریخ ورود به کانادا از جهت شمول این قانون اهمیت دارد یا خیر که پاسخ روشن است. خیر فرقی نمی کند پیش از تصویب قانون و یا بعد از آن وارد کانادا شده باشید.

۴- آیا درست است به مهاجران شهروندی درجه ۲ می دهند؟

خیر چنین نیست. اساسا در این قانون چنین عنوانی نیامده است ولی از آنجا که اختیارات وسیعی به وزیر مهاجرت در بازپس گرفتن تابعیت افرادی که مرتکب جرایم شمرده شده در قانون جدید می شوند و علاوه بر داشتن تابعیت کانادا تبعه کشور دیگری هم هستند عملا شرایطی متفاوت را برای حفظ تابعیت افراد دو تابعیتی ایجاد می کند که از آن تعبیر به شهروندی درجه دو می شود.  البته این تبعیض بدون شک خلاف حقوق اساسی است.

از دیگر سو  شرط لزوم داشتن اراده زندگی در کانادا هنگام دریافت شهروندی کانادا که در قانون جدید گذاشته شده این خطر جدی را به دنبال دارد که بهانه ای شود در دست وزیر برای لغو تابعیت افرادی که کانادا را ترک می کنند. به این ترتیب که عدم حضور آنها را اماره ای بر اظهار خلاف واقع هنگام دریافت شهروندی از جهت اعلام تمایل به زندگی در کانادا دانسته و به این استناد درصدد لغو تابعیت بر آید. اینجا نیز تبعیض میان کسانی که بر اساس این قانون اقدام کرده اند و دیگر افرادی که تابعیت کانادایی را بر اساس قانون قبل گرفته اند و یا متولد کانادا هستند ایجاد می شود. همانگونه که در مقاله قبل اشاره کردم خلاف اصل تساوی شهروندان است. 

۵- آیا درست است که می گویند از این پس نمی توان دو تابعیت در کانادا داشت؟

خیر چنین نیست. قوانین کانادا از جهت اینکه اتباع کانادا می توانند تابعیت دیگری داشته باشند تغییر نکرده است. تنها نکته آنجاست که افرادی که دو تابعیت دارند در معرض از دست دادن تابعیت کانادا در صورت باقی ماندن این قانون هستند.  

۶- آیا درست است که دیگر نمی توان بیش از ۶ ماه از کانادا خارج شد؟

خیر چنین نیست. هیچ منعی برای خروج از کانادا نیست و و هیچ الزامی برای ماندن در کانادا دست کم برای ۶ ماه در سال نیست. در مورد حفظ اقامت باید دو سال در ۵ سال در کانادا باشید و در مورد تابعیت هم اگر بیش از ۶ ماه خارج باشید روزهای آن سال در عداد روزهایی که شما را برای اقدام برای شهروندی نیاز دارید شمرده نمی شود. برخی دوستان موضوع دیگری را هم با این موضوعات مخلوط می کنند. بر اساس قوانین استانها اگر بیش از ۶ ماه از استان محل اقامت خود خارج شوید امتیازات بیمه درمانی آن استان را از دست می دهید. این قاعده باعث سو تفاهم برای برخی مهاجرین است و البته هیچ ربطی به موضوع اقامت و تابعیت ندارد. 

۷- آیا  قوانین مربوط به حفظ اقامت و تمدید کارت اقامت تغییر کرده است؟

خیر به هیچ وجه 

در این زمینه قاعده الزام به حضور دو سال در ۵ سال برقرار است. مهاجر باید این قاعده را رعایت کند و هر زمان درخواست تمدید کارت اقامت می کند و یا به هر دلیلی مانند عبور از مرز وضعیتش بررسی می شود باید در ۵ سال قبل از تاریخ بررسی ثابت کند دو سال درکانادا بوده است. 

۸- آیا درست است که اگر از کانادا خارج شویم شهروندی ما باطل می شود؟

خیر چنین گزاره ای درست نیست

اگر این قانون بماند و تغییر نکند (که چنین نخواهد بود) کسانی که بر اساس این قانون شهروندی گرفته اند و کانادا را ترک می کنند در معرض این خطر هستند که وزیر به استناد اظهار خلاف واقع مبنی بر تمایل به زندگی در کانادا هنگام درخواست شهروندی درصدد لغو شهروندی آنها برآید. به نظر بنده این موضوع از آنجا که به شدت بر خلاف منشور حقوق و آزادیهای کاناداست پابرجا نمی ماند.

۹- ایا درست است که آنها که از روش کبک و یا استانی اقدام کرده و اقامت گرفته اند  اگر از استان خود خارج شوند شهروندی نمی گیرند؟

خیر به هیچوجه

هیچ جیزی در این زمینه تغییر نکرده است و اگر قرار بود در مقررات شهروندی محدودیتی از این جهت ایجاد شود در همین قانون جدید پیش بینی می شد هرچند اگر می شد هم خلاف منشور حقوق و آزادیها بود. 

 

 

 

مقاله نخست در این خصوص را اینجا بخوانید 

 

 


آیا میدانید اولین گام برای مهاجرت به کانادا و دریافت اقامت دایم کانادا تکمیل فرم ارزیابی رایگان است!


يك شنبه ۲۲ تير ماه ۱۳۹۳ در ۰۹:۴۲:۲۴ ق.ظ - پیوند همیشگی
علی مختاری - بازدید : ۱۲۹۰۹ - برچسب ها:
c-24تابعیتشهروندی کاناداشهروندی
ثبت دیدگاه شما
دیدگاه ارسالی شما پیش از نمایش نیاز به تایید مدیریت خواهد داشت.
مطالب مرتبط
مطالب مرتبط:
تناقض عنوان و محتوا
قانونی که شهروندی کانادا را تضعیف می‌کند

تناقض عنوان و محتوا

۳۱ امرداد ۱۳۹۳ - متن یادداشت علی مختاری، ناشر پرنیان برای 24‌مین شماره این نشریه که در این صفحه به زبان فارسی، و این صفحه به زبان انگلیسی در نسخه pdf تعاملی نشریه منعکس شده...
قانون جدید شهروندی دوام ندارد
به دلیل نقض اصول منشور حقوق و آزادی های کانادا

قانون جدید شهروندی دوام ندارد

۱۸ امرداد ۱۳۹۳ - از کامنت ها و ایمیل هایی که دریافت می کنم کاملا روشن است که قانون جدید شهروندی کانادا نگرانی هایی را برای  بسیاری از ایرانیان مهاجر و یا آنان که قصد...
قانون شهروندی هارپر از منظر حقوق دانان
قانون جدید شهروندی و پیدایش دو گروه کانادایی

قانون شهروندی هارپر از منظر حقوق‌دانان

۱۹ تير ۱۳۹۳ - مایکل آدامز (رئیس موسسه Environics Institute) / آودری مک‌لین (استاد حقوق دانشگاه تورنتو) / رتنا امیدوار (رئیس موسسه Maytree)   دولت مرکزی بر این ادعاست که قانون جدید شهروندی مورد نظر وی «حافظ...
تحلیلی بر قانون جدید شهروندی کانادا
سودای دست نیافتنی محافظه کاران

تحلیلی بر قانون جدید شهروندی کانادا

۱۷ تير ۱۳۹۳ -   قانون جدید شهروندی همانگونه که انتظار می رفت از سوی مجلس محافظه کاران تصویب شد. این قانون مورد اعتراض شدید حقوقدانان است ضمن اینکه پتیشن آنلاینی هم علیه آن براه افتاده است....
حمایت سناتورهای کانادا از لایحه جدید شهروندی
جزئیات لایحه جدید شهروندی بار دیگر زیر ذره بین سناتورها در جلسه 28 مارس سنا

حمایت سناتورهای کانادا از لایحه جدید شهروندی

۱۰ فروردين ۱۳۹۶ - مجلس سنا پس از دو هفته تعطیلات، دیروز سه شنبه 28 مارس 2017 با یک دقیقه سکوت به احترام قربانیان حمله تروریستی لندن و به نشانه ابراز همدردی با پارلمان و...
آخرین اخبار روند بررسی لایحه جدید شهروندی کانادا در مجلس سنا ۸ مارس
ابراز امیدواری "امیدوار" برای تصویب لایحه جدید شهروندی کانادا

آخرین اخبار روند بررسی لایحه جدید شهروندی کانادا در مجلس سنا ۸ مارس

۲۰ اسفند ۱۳۹۵ - در جلسه مجلس سنای کانادا که 8 مارس 2017 برگزار شد،  بار دیگر لایحه جدید شهروندی کانادا (C6) مورد بحث و بررسی قرار گرفت. سناتور "رتنا امیدوار" که مسئولیت کمیته بررسی این...
آیا داشتن تابعیت دوم برای ایرانیان جرم است
مقاله تحلیلی در خصوص موضوع تابعیت دوگانه ایرانیان در حقوق ایران (بخش دوم)

آیا داشتن تابعیت دوم برای ایرانیان جرم است؟

۲۹ دي ۱۳۹۵ - در هفته گذشته در مورد بحث تابعیت مضاعف مطلبی را منتشر کردم. این موضوع در پی اظهارات یکی از نمایندگان مجلس در خصوص تابعیت مصاعف ایرانیان مطرح شد. در مقاله پیشین ضمن باز...
لغو تابعیت ایرانیان دوتابعیتی واقعیت حقوقی یا افسانه سیاسی  بخش نخست
مقاله تحلیلی در خصوص موضوع تابعیت دوگانه ایرانیان در حقوق ایران

لغو تابعیت ایرانیان دوتابعیتی: واقعیت حقوقی یا افسانه سیاسی؟ (بخش نخست)

۲۱ دي ۱۳۹۵ - چندی پیش یکی از نمایندگان مجلس در ایران اظهاراتی را در مورد افراد دو تابعیتی کفته است. این اظهارات باعث نگرانی گسترده ایرانیان مقیم خارج از کشور که درصد قابل توجهی...
زمان رسیدگی به پرونده های درخواست تابعیت به یک سال رسیده است
اعلامیه هفتم اکتبر وزیر مهاجرت به مناسبت هفته تابعیت

زمان رسیدگی به پرونده های درخواست تابعیت به یک سال رسیده است

۲۴ مهر ۱۳۹۵ - وزیر مهاجرت کانادا در اعلامیه ای که روز ۷ اکتبر به مناسبت هفته تابعیت صادر کرده است ضمن اعلام اینکه تعداد پرونده های درخواست تابعیت منتظر رسیدگی ۸۰٪ کمتر شده است...
قانون جدید شهروندی دوام ندارد
به دلیل نقض اصول منشور حقوق و آزادی های کانادا

قانون جدید شهروندی دوام ندارد

۱۸ امرداد ۱۳۹۳ - از کامنت ها و ایمیل هایی که دریافت می کنم کاملا روشن است که قانون جدید شهروندی کانادا نگرانی هایی را برای  بسیاری از ایرانیان مهاجر و یا آنان که قصد...
تحلیلی بر قانون جدید شهروندی کانادا
سودای دست نیافتنی محافظه کاران

تحلیلی بر قانون جدید شهروندی کانادا

۱۷ تير ۱۳۹۳ -   قانون جدید شهروندی همانگونه که انتظار می رفت از سوی مجلس محافظه کاران تصویب شد. این قانون مورد اعتراض شدید حقوقدانان است ضمن اینکه پتیشن آنلاینی هم علیه آن براه افتاده است....
آخرین مطالب سایت:
251 کارآفرین از استان ساسکچوان دعوت نامه گرفتند

251 کارآفرین از استان ساسکچوان دعوت نامه گرفتند

۲۹ دي ۱۳۹۶ - اداره مهاجرت استان ساسکچوان صبح روز چهارشنبه 17 ژانویه 2018، تعداد 251 دعوت نامه برای متقاضیان برنامه کارآفرینی این استان صادر کرد.  این اولین سری صدور دعوت نامه برای متقاضیان برنامه کارآفرینی...
تخفیف ویژه کنپارس برای موکلین قدیمی از اول ژانویه 2018

تخفیف ویژه کنپارس برای موکلین قدیمی از اول ژانویه 2018

برای تمدید کارت اقامت دائم و دریافت تابعیت کانادا ۲۸ دي ۱۳۹۶ - به دنبال ارائه خدمات مهاجرتی، کنپارس در نظر دارد در برخی از امور پسا مهاجرتی همچون تمدید کارت اقامت دائم، دریافت تابعیت کانادا و اسپانسرشیپ با تخفیف ویژه در خدمت موکلین قدیمی خود...
صدور 155 دعوت نامه از طریق اکسپرس انتری
اجرای اولین تغییر 2018 در برنامه های مهاجرتی استان منیتوبا

صدور 155 دعوت نامه از طریق اکسپرس انتری

۲۵ دي ۱۳۹۶ - اداره مهاجرت استان منیتوبا، 291 دعوت نامه برای نیروی متخصص برنامه انتخابی استانی در اولین انتخاب سال 2018 صادر کرد که از این میان 155 دعوت نامه از طریق سیستم اکسپرس...
برنامه زنده پاسخ به سوالات مهاجرتی جمعه ها اجرا می شود
6 بهمن ماه 1396

برنامه زنده پاسخ به سوالات مهاجرتی جمعه ها اجرا می شود

ساعت 21:00 به وقت تهران ۲۴ دي ۱۳۹۶ - برنامه زنده پاسخ به سوالات مهاجرتی،  به درخواست مخاطبین کنپارس، با حضور علی مختاری، عضو رسمی انجمن کانادایی نظارت بر مشاورین مهاجرت ICCRC و نیز عضو کانون وکلای دادگستری تهران، جمعه ها اجرا می شود.  پخش بعدی...
دور جدید انتخاب های اکسپرس انتری با حداقل امتیاز 446
انتخاب شماره 81 اکسپرس انتری در 10 ژانویه 2018

دور جدید انتخاب های اکسپرس انتری با حداقل امتیاز 446

۲۰ دي ۱۳۹۶ - در انتخاب شماره 81 اکسپرس انتری که صبح امروز چهارشنبه 10 ژانویه 2018 انجام شد، تعداد 2750 دعوت نامه با حداقل امتیاز 446 صادر شد.   انتخاب شماره 81 اکسپرس انتری، اولین انتخاب...
اسپانسرشیپ گروهی در کبک متوقف شد

اسپانسرشیپ گروهی در کبک متوقف شد

تا ۳۰ جون ۲۰۱۸ ۱۹ دي ۱۳۹۶ - وزارت مهاجرت استان کبک اعلام کرد که به دلیل حجم بالای پرونده های اسپانسرشیپ گروهی در حال بررسی، پرونده های جدید را تا تاریخ 30 ژوئن 2018 نمی پذیرد.  این اعلام اداره...
برنامه مهاجرتی استان منیتوبا ویژه کارآفرینان

برنامه مهاجرتی استان منیتوبا ویژه کارآفرینان

استان منیتوبا در برنامه های مهاجرتی خود تغییراتی را ایجاد کرد ۱۸ دي ۱۳۹۶ - استان منیتوبا در تاریخ 15 نوامبر 2017  در برنامه های مهاجرتی خود Provincial Nominee Program  تغییراتی را ایجاد کرد. اداره مهاجرت استان منیتوبا اعلام کرد بر اساس قرارداد جدید این استان با...
هشتم و پانزدهم دی ماه اجرا نخواهد شد
برنامه زنده پاسخ به سوالات مهاجرتی

هشتم و پانزدهم دی ماه اجرا نخواهد شد

۱۵ دي ۱۳۹۶ - به اطلاع شما دوستان و همراهان می رسانیم که برنامه زنده پاسخ به سوالات مهاجرتی در دو تاریخ زیر اجرا نخواهد شد:  1. جمعه هشتم دی ماه 1396 برابر با 29 دسامبر 2017 2. جمعه پانزدهم دی ماه 1396...
فهرست مشاغل مورد نیاز ساسکچوان تغییر کرد
پنج عنوان شغلی حذف شدند

فهرست مشاغل مورد نیاز ساسکچوان تغییر کرد

۱۵ دي ۱۳۹۶ - اداره مهاجرت استان ساسکچوان دقایقی پیش در عصر روز پنجشنبه 4 ژانویه 2018،  فهرست مشاغل مورد نیاز خود برای برنامه مهاجرتی نیروی متخصص را تغییر داد.  بر اساس این تغییر، 5 عنوان...

راهنمای جستجو در سایت

 • جهت جستجوی یک عبارت خاص از گیومه در دو طرف عبارت استفاده کنید. مانند:
 • جهت جستجوی چند کلمه در کل مطلب، کلمات را با فاصله از هم وارد کنید. مانند:
 • جهت جستجو در تنها عنوان مطالب، پیش از کلمه کلیدی خود از عنوان: و یا title: استفاده کنید. مانند:
 • جهت جستجو در تنها متن مطالب، پیش از کلمه کلیدی خود از متن: و یا body: استفاده کنید. مانند:
 • جهت جستجو در تنها خلاصه مطالب، پیش از کلمه کلیدی خود از خلاصه: و یا brief: استفاده کنید. مانند:
 • شما می توانید تمام موارد را ترکیب کنید. برای ترکیب شرایط عنوان، متن و خلاصه، بین شرط ها ; (سمی کالن - semicolon) قرار دهید. مانند:
  • عنوان:دهان و دندان;متن:"مسیر شغلی دندانپزشکان" (نشانم بده)
  • title:دهان و دندان;body:"مسیر شغلی دندانپزشکان" (نشانم بده)
 • توجه داشته باشید که هر مطلبی که در آن حداقل یکی از شرایط جستجو برقرار باشد در نتایج جستجو قرار می گیرد.