آیا میدانید با ورود به سایت کنپارس با استفاده از نام کاربری و کلمه عبور خود، می توانید ضمن استفاده از مطالب ویژه اعضا، با مطالعه و به اشتراک گذاری هر مطلب امتیاز جمع کنید! بااستفاده از این امتیاز ها، می توانید بر روی قرارداد خود با کنپارس تخفیف دلاری بگیرید و یا محصولات و سرویس های کنپارس را خریداری کنید!
در صورتی که عضو سایت هستید، از اینجا وارد شوید. اگر هنوز عضو سایت نشده اید، در این صفحه ثبت نام کنید. عضویت در سایت رایگان وسریع است! برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد سیستم امتیاز دهی کنپارس، اینجا و اینجا را ببینید.
 • نرخ بیکاری در میان ایرانیان ساکن کانادا و دلایل آن  بخش اول حقیقت تلخ

  نرخ بیکاری در میان ایرانیان ساکن کانادا و دلایل آن - بخش اول: حقیقت تلخ


در کارگاه های آموزشی کاریابی کنپارس در اردیبهشت ۸۸ در تهران، بررسی علل بیکاری ایرانیان مهاجر فرصت مناسبی برای بیان برخی مشکلات و موانع موجود بر سر راه کاریابی مهاجرین فراهم کرد. این مباحث از سوی شرکت کنندگان با استقبال زیادی روبرو شد لذا در چند مقاله پیوسته به بررسی این موانع و راه های گذر از آنها می پردازیم. شما خواهید دید که بسیاری از این راه ها و موثرترین آنها از همین امروز، از خود ایران و مدت ها قبل از سفر به کانادا آغاز می شوند.
 
در تحقیقی که در سال ۲۰۰۶ در سطح ملی در کانادا در موضوع «شرایط و مشخصات بازار کار کانادا» انجام شد و نتایج آن در سال ۲۰۰۷ منتشر گشت برخی نکات جالب توجه وجود دارد که در آینده به آنها بیشتر خواهیم پرداخت. فعلاً هدف ما بررسی وضعیت ایرانیان در بازار کار کاناداست.
 
بر اساس نتایج این پژوهش، ایرانیان در ۵ سال اول ورور به کانادا، دارای یکی از بالاترین ارقام بیکاری (۱۹.۷٪ در میان افراد ۲۵ تا ۵۴ سال) در سال ۲۰۰۶ بوده اند که تنها آمار بیکاری مهاجرین شمال آفریقا از آن بالاتر است. این در حالی است که در همان سال متولدین کانادایی شاهد نرخ بیکاری ۴.۹٪ برای این گروه سنی بوده اند که در واقع، یکی از پایین ترین ارقام در سال های اخیر می باشد. به دیگر سخن، آمار بیکاری در میان تازه واردان ایرانی تقریباً ۵ برابر متولدین کانادایی و حدود دو برابر متوسط مهاجرین در آن سال (۱۱.۵٪) بوده است.
 
اگر این آمار را با برخی ملل دیگر نظیر اقوام مهاجر از آسیای شرقی و جنوب شرقی مقایسه کنیم که در مواردی نرخ بیکاری آنها حتی از متولدین کانادایی هم کمتر است شگفتی بیشتری پدید می آید. چه چیزی سبب می شود که برخی اقوام (مثلاً فیلیپینی ها) با راحتی خیال و اطمینان از آینده شغلی پا به خاک کانادا بگذارند و برخی دیگر چون ایرانیان به رغم اینکه بر اساس سنجش ها از پارامترهای به مراتب بالاتری برخوردارند (از نظر مدارج دانشگاهی یکی از بهترین گروه های قومی و از نظر تلفظ و شیوایی بیان انگلیسی – اگر زبان انگلیسی بدانند – تقریباً از همه گروه های قومی دیگر کم مسئله ترند) با مشکل روبرو شوند؟ بررسی ها نشان می دهد دلیل آن به میزان آمادگی باز می گردد. توضیح خواهیم داد این آمادگی در ابعاد مختلف چه معنایی دارد و چگونه می توان به آن دست یافت.
 
توضیحاتی درباره آمار بیکاری ایرانیان
 
قبل از هر چیز باید ابتدائاً از میزان صحت رقم میزان بیکاری ایرانیان پرسید. همانطور که مسئولین آن پژوهش اعلام کرده اند در استناد به این رقم باید حساسیت زیادی داشت. خوشبختانه بنا به دلایلی که بیان خواهد شد نرخ بیکاری ایرانیان از رقم مورد اشاره کمتر است.  
 
اصلی ترین دلیل این اختلاف را باید در خلقیات اخلاقی و روانی نهادینه شده در بعضی از هموطنان ایرانی خصوصا در دهه های اخیر جستجو کرد که مهم ترین آن عدم صداقت در ارائه اطلاعات به پرسش کنندگان است. بسیاری از آنان چنین فکر می کنند که بیان حقیقت در این گونه حوزه ها ممکن است در آینده به ضرر آنها تمام شود. همچنین به دلیل خطای در درک مکانیزم های اقتصادی در کانادا و اتکا به اقوال شفاهی سست و فاقد استناد، افراد زیادی هستند که درآمد خود را صفر و خود را بیکار معرفی می کنند تا از پرداخت های مالیاتی فرار کنند و یا از کمک های دولتی بهره مند شوند و متاسفانه اکثر آنها به تبعات منفی این کار در آینده شغلی و کاری خود اشرافی ندارند (بعدا در این باره بطور مستقل بحث خواهیم کرد).
 
بخشی از هموطنان هم به عادت زندگی در ایران چنین می اندیشند که دولت دارای درآمد و سرمایه مستقل از مردم است و لذا «باید هر جور که شده سهم خودمان را از این دولت بگیریم» (تصوری کاملا نادرست چرا که در کانادا تقریبا تمام هزینه های دولتی از دریافت مالیات جبران می شود و معنای آن این است که کمک های دولتی از جیب مردم پرداخت می شود؛ به همین دلیل بیکاری و دریافت کمک های دولتی از سوی کسانیکه استحقاقش را نداشته اند یک ضدارزش بسیار منفی در میان شهروندان جامعه است) و از آنجا که بیکار اعلام کردن خود می تواند منجر به دریافت کمک هایی شود چنین می کنند.
 
بر این اساس آمار بیکاری ایرانیان قطعاً از این عدد کمتر است اما واقعیت این است که همچنان عدد بالایی ست. بدتر اینکه برخی از کسانیکه شاغل هستند هم در مشاغل غیرمرتبط با پیشینه تحصیلی و شغلی خود امرار معاش می کنند.
 
چرا چنین است؟ در یک کلام، چون مهاجرین ایرانی کمتر از بسیاری دیگر از مهاجرین خود را آماده ورود به بازار کار کانادا کرده اند. در مطالب آتی توضیح خواهیم داد که این عدم آمادگی یعنی چه و چه موانع تکنیکی، بیرونی و درونی آن را تشدید می کند.
 
ذکر این نکته ضروری است که به رغم آنچه گفته شد، آن دسته از ایرانیان متخصص که خود را از همه نظر آماده حضور در بازار کار رقابتی کانادا کرده اند آنچنان خوش درخشیده اند که در مجموع ایرانیان برخلاف برخی از ملل، به عنوان افرادی توانا، تحصیل کرده، باهوش و سختکوش شناخته شده اند. همچنین بسیاری از ما در پنج سال اول زندگی در کانادا با کوشش و تلاشی قابل توجه کمبودها را جبران کرده و مسیر موفقیت و پیشرفت را آغاز می کنیم اما پرسش اینجاست که چه کنیم تا این مدت زمان به حداقل ممکن کاهش یافته و فشارهای بی دلیلی که می شد از بسیاری از آنها با آمادگی پیشینی اجتناب کرد، حذف شوند.
 
در مطلب آتی به اولین دسته از موانع یعنی موانع تکنیکی خواهیم پرداخت. 

آیا میدانید اولین گام برای مهاجرت به کانادا و دریافت اقامت دایم کانادا تکمیل فرم ارزیابی رایگان است!


سه شتبه ۱۲ امرداد ماه ۱۳۹۵ در ۰۱:۱۸:۴۷ ق.ظ - پیوند همیشگی
علی مختاری - بازدید : ۲۰۶۴۳ - برچسب ها:
بیکاری در کاناداکارگاه آموزشی مهاجرتکاریابی در کانادابازار کانادا

دیدگاه خوانندگان

 • به این دیدگاه پاسخ دهید آفشین
  سه شتبه ۱۲ امرداد ۱۳۹۵
  روش انتخاب مهاجران توسط دولت امریکا اشتباه است

  من ارشد فیزیک از صنعتی شریف و ارشد ژیو فیزیک از دانشگاه تهران دارم و ده سال سابقه تدریس در دانشگاه و برنامه نویسی.
  این در حالی است که هیچگاه امتیاز من برای مهاجرت کافی نبوده است ولی بسیاری از دوستان بی سواد ولی دارای مدرک از یک دانشگاه پرت را می بینم که به سادگی ویزای مهاجرت می گیرند.
  خوب بدیهی است که کانادا با یک عده حقه باز و بی سواد روبرو شود ( اکثر آنها نه همه). دلیل به وجود آمدن این مساله سهل انگاری دولت کانادا برای طراحی سیستم ورود مهاجران است.

  • به این دیدگاه پاسخ دهید علی مختاری
   چهار شنبه ۱۴ تير ۱۳۹۶

   با نظر شما البته چندان موافق نیستم ولی سیستم مهاجر پذیری کانادا نیز ایرادات بسیاری دارد
   احتمالا شما دانش زبان کافی نداشته اید که امتیاز کافی ندارید با این حال توصیه م یکنم فرم ارزیابی ما را تکمیل کنید تا یک بار دیگر شرایط بررسی شود

   http://www.canpars.ca/assessment.aspx?language=fa-ir

 • به این دیدگاه پاسخ دهید مینا
  دو شنبه ۱۵ آذر ۱۳۹۵
  زندگی در کانادا

  زندگی در کانادا بر خلاف تصوراتی که مهاجران قبل از امدن به کانادا را دارند هست .انها با امدن به کانادا از مشکلاتی که دارند تا حدودی راحت میشوند اما با مشکلات جدید و نا اشنای دیگری روبرو میشوند .خانه و کار و اشنا شدن با محیط زمانبر و طاقت فرسا است و دوری از خانواده و فامیل و دوستان و محیط جدید برای انها بسیار مشکلات میاورد و اینکه اداره مهاجرت با پول و کمک هزینه ای که میدهد نمیتوان گذرا ان کرد.و از طرفی تا مدتی اجازه کار را هم ندارند تا جواز کاردریافت کنند و این مشکل تا حدود زیادی به فشارهای روحی و روانی مهاجران میافزاید .پولی را که اداره مهاجرت میدهد حتی برای اجاره یک خانه معمولی که یک اطاقه باشد کافی نیست دیگر مصارف که جای خود دارد .بیمه صحی هم موقت و خیلی از داروها را شامل نمیشود .همه و همه مشکلات دست بدست همدیگر میدهند تا مهاجران را در همان اوایل مهاجرت شکننده و ناامید و افسرده بسازنند .بسیار باید قوی و با اعتماد به نفس بود و همچنان پرتلاش تا از پس این مشکلات برایند .

  • به این دیدگاه پاسخ دهید علی مختاری
   چهار شنبه ۱۴ تير ۱۳۹۶

   اینکه فرموده اید در ابتدا اجازه کار ندارند مهاجرین درست نیست هر مهاجری که وارد می شود از روز اول اجازه کار دارد

ثبت دیدگاه شما
دیدگاه ارسالی شما پیش از نمایش نیاز به تایید مدیریت خواهد داشت.
مطالب مرتبط:
بخش پنجم  خلقیات و عادات کار خراب کن
نرخ بیکاری در میان ایرانیان ساکن کانادا و دلایل آن

بخش پنجم : خلقیات و عادات کار خراب کن !

۷ مهر ۱۳۹۵ -   به قلم مجید بسطامی،   در وقت توصیف سه دسته از موانعی که کاریابی موفق را برای مهاجران به تاخیر می اندازند یعنی موانع تکنیکی، بیرونی و درونی به برخی از خلقیات و...
خوش بینی اقتصاددانان به رغم کاهش حدود 20 هزار شغل
نرخ اشتعال کانادا در ماه ایپرل 2015

خوش‌بینی اقتصاددانان به‌رغم کاهش حدود 20 هزار شغل

۲۰ اردي بهشت ۱۳۹۴ - مرکز آمار کانادا در گزارشی که به‌وضعیت اشتغال ماه ایپرل 2015 می‌پردازد به از دست رفتن حدود 19 هزار 700 شغل در مجموعه تغییراتی شغلی این ماه اشاره دارد. این میزان...
چگونه به بازار کار مهندسی کانادا وارد شویم
به همت کنپارس و با حضور مهندس قویتیان رییس سابق نظام مهندسی کانادا و کبک برگزار شد:

چگونه به بازار کار مهندسی کانادا وارد شویم؟

۲۲ بهمن ۱۳۹۵ - کارگاه آموزشی " چگونه به بازار کار مهندسی کانادا وارد شویم؟" با تلاش کنپارس و با حضور مهندس زکی قویتیان ریس سابق نظام مهندسی کبک و کانادا و مدیر ارشد بازنشسته...
کارگاه آموزشی چگونه به بازار مهندسی کانادا وارد شویم
کنپارس برگزار می کند:

کارگاه آموزشی: چگونه به بازار مهندسی کانادا وارد شویم؟

یکشنبه ۲۹ ژانویه ۳ بهمن ۱۳۹۵ - مفتخرم به اطلاع برسانم که به همت مجموعه کنپارس در مونترآل یک کارگاه آموزشی با مشخصات زیر برگزار می کند: عنوان: چگونه می توان به بار کار مهندسی کانادا وارد شد  با حضور...
قدرت طبیعی خود را افزایش دهید
چگونه در کار و زندگی موفق باشیم؟ / قسمت نخست

قدرت طبیعی خود را افزایش دهید

۲۵ اردي بهشت ۱۳۹۵ -   "نیرویی حیاتی و عامل حیاتبخشی وجود دارد که از طریق شما به عمل تبدیل می ­شود، و چون در همۀ زمانها تنها یک نفر شبیه شما وجود دارد؛ این...
کارگاههای آموزشی آشنایی با امور مالی و بانکی برای تازه واردان
کنپارس با همکاری رویال بانک در مونترآل برگزار می کند

کارگاههای آموزشی آشنایی با امور مالی و بانکی برای تازه واردان

۱۵ شهريور ۱۳۹۳ - به اطلاع می رساند که شرکت کنپارس با همکاری بانک رویال کانادا کارگاههای آموزشی رایگان اشنایی با امور مالی و بانکی در مرکز شهر مونترآل برگزار می کند. اولین نوبت این...
دیدگاه های شرکت کنندگان درباره همایش دوروزه کنپارس
در میان جویندگان اطلاعات جزیی‌تر و کاربردی‌تر

دیدگاه‌های شرکت‌کنندگان درباره همایش دوروزه کنپارس

۱۱ شهريور ۱۳۹۳ - یادآوری همزمان با روزهای آغازین اسفند ماه ۱۳۹۲، همایش دوروزه «زندگی و کار در سرزمین جدید» توسط شرکت کاریابی بین‌المللی کنپارس در سالن همایش‌های رعد برگزار شد. این برنامه در ادامه سلسله...
برگزاری دومین دوره نشست های زندگی و کار در سرزمین جدید

برگزاری دومین دوره نشست های زندگی و کار در سرزمین جدید

دفتر روابط عمومی و پژوهش کنپارس جزییات نشست ها و کلاس های آموزشی نشست مهرماه را اعلام کرد ۳۰ امرداد ۱۳۹۳ - به گزارش دفتر روابط عمومی و پژوهش کنپارس و در راستای پاسخگویی به نیاز و درخواست علاقمندان به زندگی و کار در کانادا، دهم و یازدهم مهرماه نود و سه به...
آخرین مطالب سایت:
برنامه زنده پاسخ به سوالات مهاجرتی جمعه ساعت ۹ شب تهران آغاز می شود
برنامه بعدی: 1 تیر 1397

برنامه زنده پاسخ به سوالات مهاجرتی جمعه ساعت ۹ شب تهران آغاز می شود

ساعت 12:30 به وقت مونترال ۳۱ خرداد ۱۳۹۷ - برنامه زنده پاسخ به سوالات مهاجرتی،  به درخواست مخاطبین کنپارس، با حضور علی مختاری، عضو رسمی انجمن کانادایی نظارت بر مشاورین مهاجرت ICCRC و نیز عضو کانون وکلای دادگستری تهران، جمعه ها اجرا می شود.  پخش بعدی...
در سیستم مهاجرتی کانادا ویزای لاتاری قرعه کشی وجود ندارد و دروغ محض است
قربانی روش جدید کلاهبرداران نشوید

در سیستم مهاجرتی کانادا ویزای لاتاری (قرعه کشی) وجود ندارد و دروغ محض است

۲۹ خرداد ۱۳۹۷ - این روزها در فضای مجازی عده ای به دنبال کلاهبرداری از مردم بی اطلاعند به بهانه اقامت کانادا آن هم از روش لاتاری. برای مردمی که در مورد لاتاری آمریکا شنیده اند...
برنامه زنده پاسخ به سوالات مهاجرتی این جمعه اجرا نخواهد شد
برنامه بعدی: 1 تیر 1397

برنامه زنده پاسخ به سوالات مهاجرتی این جمعه اجرا نخواهد شد

۲۴ خرداد ۱۳۹۷ - برنامه زنده پاسخ به سوالات مهاجرتی، به درخواست مخاطبین کنپارس، با حضور علی مختاری، عضو رسمی انجمن کانادایی نظارت بر مشاورین مهاجرت ICCRC و نیز عضو کانون وکلای دادگستری تهران، جمعه ها اجرا می شود.  این برنامه...
افزایش تعداد دعوت نامه ها در دور جدید انتخاب اکسپرس انتری با حداقل امتیاز 451
انتخاب شماره 93 اکسپرس انتری در 13 ژوئن 2018

افزایش تعداد دعوت نامه ها در دور جدید انتخاب اکسپرس انتری با حداقل امتیاز 451

۲۳ خرداد ۱۳۹۷ - در انتخاب شماره 93 اکسپرس انتری که صبح امروز چهارشنبه 13 ژوئن 2018 انجام شد، تعداد 3750 دعوت نامه با حداقل امتیاز 451 صادر شد.  در انتخاب های شماره 91 و 92 که در...
اجرای یکی دیگر از تعهدات وزیر مهاجرت کانادا از اول ژوئن 2018

اجرای یکی دیگر از تعهدات وزیر مهاجرت کانادا از اول ژوئن 2018

کانادا از نظر پزشکی سخت گیری کمتری برای صدور ویزا خواهد کرد ۲۰ خرداد ۱۳۹۷ - وزارت مهاجرت، پناهندگی و شهروندی کانادا روز دوشنبه 16 آوریل 2018 اعلام کرده بود که در خصوص قوانین عدم پذیرش مهاجران به دلیل مسائل پزشکی تجدید نظر می کند. این تغییرات در...
شرکت کنپارس استخدام می کند

شرکت کنپارس استخدام می کند

۱۴ خرداد ۱۳۹۷ - شرکت خدمات مهاجرتی کنپارس، برای تکمیل کادر اداری خود در دفتر مونترال، از علاقه مندان دعوت به همکاری می کند.  داشتن شرایط زیر برای متقاضیان الزامی ست: ساکن مونترال داشتن تجربه کاری مرتبط در...
استارت آپ ویزا چیست

استارت آپ ویزا چیست؟

۲ خرداد ۱۳۹۷ - استارت آپ ویزا یکی از برنامه های تجاری سیستم مهاجرتی کاناداست که از مسیری نه چندان ساده منجربه دریافت اقامت برای متقاضی و خانواده اش می شود. اگرچه این برنامه پیچیدگی های...
دور جدید انتخاب های اکسپرس انتری با حداقل امتیاز 440
انتخاب شماره 90 اکسپرس انتری در 23 می 2018

دور جدید انتخاب های اکسپرس انتری با حداقل امتیاز 440

۲ خرداد ۱۳۹۷ - در انتخاب شماره 90 اکسپرس انتری که صبح امروز چهارشنبه 23 می 2018 انجام شد، تعداد 3500 دعوت نامه با حداقل امتیاز 440 صادر شد.  در انتخاب شماره 88 و 89 نیز همین تعداد دعوت نامه...
آیا کانادا مهاجر پزشک دندانپزشک داروساز وکیل و دیگر شاغلین حرفه ای می پذیرد
با توجه به وضعیت قوانین فعلی مهاجرت و محدودیتها

آیا کانادا مهاجر پزشک، دندانپزشک، داروساز، وکیل و دیگر شاغلین حرفه ای می پذیرد؟

اگر بله روش مناسب کدام است؟ ۲۸ اردي بهشت ۱۳۹۷ - کانادا دوره خاصی را در زمینه مهاجرت تجربه می کند. از طرفی نیاز شدید به نیروی انسانی بیش از پیش وجود دارد و از سوی دیگر به دلیل حضور ۹ ساله...
تخفیف ویژه کنپارس برای دریافت ویزای بازدید و توریستی کانادا
برای مدت محدود در دفاتر ایران و کانادا

تخفیف ویژه کنپارس برای دریافت ویزای بازدید و توریستی کانادا

۲۷ اردي بهشت ۱۳۹۷ - به گزارش روابط عمومی کنپارس این شرکت پروموشن ویژه ای را برای دریافت ویزای موقت کانادا (بازدید بستگان یا توریستی) برای متقاضیانی که تا پایان خرداد ماه ۱۳۹۷ (۲۱ جون ۲۰۱۸)...
استان منیتوبا 626 دعوت نامه جدید صادر کرد

استان منیتوبا 626 دعوت نامه جدید صادر کرد

۲۵ اردي بهشت ۱۳۹۷ - اداره مهاجرت استان منیتوبا، در جدید ترین صدور دعوت نامه برای متقاضیان نیروی متخصص برنامه انتخابی استانی در 11 می 208 تعداد 626 دعوت نامه صادر کرد.  در مجموع تعداد 626 دعوت...

راهنمای جستجو در سایت

 • جهت جستجوی یک عبارت خاص از گیومه در دو طرف عبارت استفاده کنید. مانند:
 • جهت جستجوی چند کلمه در کل مطلب، کلمات را با فاصله از هم وارد کنید. مانند:
 • جهت جستجو در تنها عنوان مطالب، پیش از کلمه کلیدی خود از عنوان: و یا title: استفاده کنید. مانند:
 • جهت جستجو در تنها متن مطالب، پیش از کلمه کلیدی خود از متن: و یا body: استفاده کنید. مانند:
 • جهت جستجو در تنها خلاصه مطالب، پیش از کلمه کلیدی خود از خلاصه: و یا brief: استفاده کنید. مانند:
 • شما می توانید تمام موارد را ترکیب کنید. برای ترکیب شرایط عنوان، متن و خلاصه، بین شرط ها ; (سمی کالن - semicolon) قرار دهید. مانند:
  • عنوان:دهان و دندان;متن:"مسیر شغلی دندانپزشکان" (نشانم بده)
  • title:دهان و دندان;body:"مسیر شغلی دندانپزشکان" (نشانم بده)
 • توجه داشته باشید که هر مطلبی که در آن حداقل یکی از شرایط جستجو برقرار باشد در نتایج جستجو قرار می گیرد.